placeholder
"

Kontür

" araması için 318 sonuç listeleniyor

Kontür

Kontür

Son yıllarda oldukça popüler bir makyaj tekniği olan kontür makyaj, genel olarak yüzü çeşitli makyaj malzemelerini kullanarak boyutlandırmak anlamına geliyor. Dünyaca ünlü yıldızların ve makyaj artistlerinin de favori makyaj tekniği olan kontür makyajında yüzün bazı bölgelerini aydınlatıp öne çıkarmak beğenilmeyen bölgelerini ise gölgede bırakmak ve bu yolla yüzü daha biçimli göstermek hedefleniyor.

Kontür işlemi için pudralı ya da krem kontür makyaj ürünleri kullanılıyor. Kontür işlemi yaparken toz ya da krem formda özel olarak hazırlanmış kontür paletlerinin yanı sıra makyajın uygulandığı kişinin cilt tonundan daha koyu olan fondöten gibi makyaj malzemeleri de kullanılabiliyor. Aydınlatma işlemi için ise aydınlatma için özel olarak hazırlanmış aydınlatıcı makyaj malzemeleri ile başarılı sonuçlar elde edilebiliyor.

Kontür makyaj yaparken kullanılan makyaj ekipmanları arasında fırça çeşitleri de yer alıyor. Bu fırçalar, açılı yapıları itibariyle toz ya da krem ürünü açılı bir şekilde uygulama imkânı veriyor. Yüz hatlarını daha belirgin bir hale getirmek ve makyajda doğal bir görünüm yakalamak için kullanılan açılı fırçalar, makyaj ürününü cilde kolay bir şekilde uygulamayı sağlıyor.

Kontür Nasıl Yapılır?

Kontür uygulamaları yapılırken öncelikle makyajının uygulanacağı yüz hatlarının incelenerek yüzün haritasının çıkarılması gerekiyor. Yüzün hangi bölgesinin daha büyük ve biçimsiz, hangi bölgesinin güzel ve vurgulanması gereken alanlar olduğunun belirlenmesi gerekiyor. Bu belirleme, yapılacak kontür uygulamaları öncesinde hatasız bir makyaj için makyaj uzmanları tarafından gerekli görülüyor.

Bu makyaj tekniğinde, çeşitli gölge ve ışık oyunlarını kullanarak yüzü daha biçimli ve güzel göstermek amaçlanıyor. Yüz üzerinde, kontür paleti ve fırçası gibi ürünler kullanılarak büyük olan bir burun daha küçük, sönük bakışlar daha derin, uzun bir çene daha küçük ve biçimli, elmacık kemikleri daha çıkık gösterilebiliyor. Bir anlamda, “yüzü boyutlandırma” olarak da ifade edilebilen bu makyaj tekniğinde, pudra ve krem formdaki makyaj ürünleri kullanılıyor. Kullanılan makyaj malzemelerinin yüzün doğru bölgelerine ve doğru miktarda aktarılması kontür makyajda büyük önem taşıyor. Yanlış kontür uygulamaları, yüzü daha boyutlu ve daha iyi göstermek yerine tam tersi bir etki yaratabiliyor.

Kontür makyaj allıktan önceki makyaj adımı olduğundan önce kontürleme yapılıyor; allık, kontür sonrasında sürülüyor. Kontür işlemi öncesinde, temizlenmiş yüzün nemlendirilmesi gerekiyor. Daha pürüzsüz ve kalıcı bir makyaj için makyaj bazı sürüldüten sonra fondöten uygulanıyor. Ten makyajında gölgelendirmenin yapılacağı alanlara koyu tondaki ürünler yoğun bir şekilde sürülüyor ve dıştan merkeze doğru dağıtılıyor. Gölgelendirme işleminden sonra ise vurgulanmak istenen alanlara aydınlatıcı uygulanıyor.

Yüz kontürleme işlemi, yüz tipine göre değişiklik gösteriyor. Oval yüz, kare yüz, kalp yüz ve yuvarlak yüz gibi farklı yüz tipleri bulunuyor. Ayrıca burun tipi de kontür işleminin kişiden kişiye farklılık göstermesine neden oluyor. Her yüz için farklı kontür uygulansa da makyaj uzmanları yüz tiplerine göre bazı kontür uygulamaları öneriyor.

Yüz Şekline Göre Kontür Makyaj

Oval bir yüz tipine sahip olanlar kontür yaparak yüz hatlarını genişletebilir ya da kısaltabilir. Bu yüz tipinde, kontür malzemeleri arasından koyu olan malzemeyi saç ile yanakların birleştiği bölgeye uygulamak daha iyi bir görünüm yakalanmasını sağlıyor. Ayrıca burnun ucuna koyu malzemeyi uygulamak da burnun daha iyi görünmesine yardımcı oluyor. Oval yüz tipine sahip olanların aydınlatıcıyı yanakların üst kısmına ve çenenin ortasına uygulaması gerekiyor.

Yuvarlak yüz tipine sahip olanlar kontür ve aydınlatıcı kullanarak yüzlerini boyutlandırdığında daha ince bir görünüm yakalayabiliyor. Bu tip yüze kontür yapılırken yüzün daha oval bir görünüme sahip olması hedefleniyor. Alın bölgesi ile elmacık kemiklerine aydınlatıcı uygulayıp elmacık kemiklerinin alt kısmına ve çene bölgesini koyu renkteki kontür ürünler uygulandığında daha ince ve boyutlu bir görünüm elde edilebiliyor. Bu yüz tipinde dikkati gözlere çekmek de tavsiye edilen yöntemler arasında yer alıyor.

Kare şeklinde yüzü olanlar kontürleme yaparak keskin yüz hatlarını yumuşatabiliyor. Bu yüz tipinde; aydınlatıcıyı yanakların üst kısmı ile alnın ortasına uygulamak; koyu tonu ise çeneye ve alnın sağ ve sol tarafına uygulamak gerekiyor.

Kalp şeklinde bir yüze sahip olanlar ise daha keskin yüz hatlarına sahip olmak için yüz ile saçların birleştiği noktaya kontür seti üzerinde yer alan koyu tonu uygulayıp açık tonu ise dudak çevresine sürerek daha iyi bir görünüm yakalayabiliyor. Bu yüz tipinde ayrıca çene çizgisine de koyu ton uygulamak daha boyutlu bir görünüm elde etmeye yardımcı oluyor.

Kontür makyaj yaparken öncelikle makyajın gece mi gündüz mü kullanılacağını belirlemek gerekiyor. Gece makyajı ile daha koyu tonlar uyum sağlıyor. Gece makyajında aydınlatıcı seçiminde ise ışıltılı ve parıltılı aydınlatıcılar dikkat çekici bir görünüm elde etmeye yardımcı oluyor. Tercihi her zaman doğallıktan yana olanlara ise nemli bir görünüm veren aydınlatıcılar ile bronz bir görünüm veren gölgelendiriciler hitap ediyor.

Günlük kontür makyajı yaparken aydınlatıcı tercihinizi parıltılı aydınlatıcılar yerine kendinden ışıltılı aydınlatıcı ürünlerden yana kullanabilirsiniz. Bronz bir allık ile gölgelendirme işlemi yapabilir, açılı bir fırça yardımıyla dıştan içe doğru dağıtarak doğal bir görünüş yakalayabilirsiniz.

Aydınlatıcı ve Gölgelendirme Uygulamaları

Aydınlatıcı seçerken ten rengine uyumlu olmasına dikkat etmek gerekiyor. Açık tenliler için açık renk aydınlatıcılar yapaylıktan uzak bir görünüm sağlıyor. Koyu ten rengine sahip olanlarda ise bronz aydınlatıcılar daha doğal bir etki bırakıyor. Altın ışıltılı bronz aydınlatıcılar ise koyu ten rengine sahip kişilerin gece makyajlarında uyum sağlıyor. Aydınlatıcı kullanımı daha canlı, genç, dinamik ve ışıltılı bir görünüm sağlarken kullanan kişinin yüzünde istediği alanları ön plana çıkarmasını sağlıyor. Buna karşılık yanlış aydınlatıcı kullanımı ise kişinin olduğundan yaşlı görünmesine sebep olabiliyor.

Aydınlatıcıyı göz pınarına uygulamak, gözlerin daha dikkat çekici görünmesine yardımcı oluyor. Ruj sürdükten sonra dudağın ortasına aydınlatıcı uygulamak ise dudakların daha dolgun görünmesini sağlıyor. Burnun ucuna sürülen aydınlatıcı burnun daha kalkık görünmesine yardımcı oluyor. Tüm buruna aydınlatıcı sürmek ise aydınlatıcı kullanırken en sık yapılan hatalar arasında yer alıyor. Büyük ve yayık bir buruna sahip kişiler, burnun iki yanını gölgelendirdikten sonra burnu hat boyunca aydınlık bıraktıklarında buruna daha ince bir görünüm kazandırmış oluyor ancak zaten biçimli bir buruna sahip kişilerin burun kontürleme işlemi yapması gerekmiyor. Kalkık bir burun görünümüne sahip olmak isteyen burun ucu düşük kişilerin ise burun ucuna koyu tonda bir kontür ürünü uygulaması gerekiyor. Çenenin daha uzun görünmesi için ise çene kenarlarına koyu ton uygulanması gerekiyor.

Aydınlatıcı kullanırken aydınlatıcıyı çok sürmek yüzü çok fazla parlatıyor; bu da yalnızca vurgulanmak istenen yerlerin değil geri planda kalması istenen yerlerin de ön plana çıkmasına neden oluyor. Kontür yaparken sık yapılan bu hata, ayrıca makyaja yapay bir görünüm veriyor ve doğallıktan uzak bir etki yapıyor. Yüzdeki sivilcelerin ya da lekeli bölgelerin üzerine aydınlatıcı sürmek dikkati bu bölgelere çekiyor. Bu yüzden lekeli ya da sivilceli bölgelere aydınlatıcı sürmemek gerekiyor.

Kontür makyaj yapmadan önce yüz tipini doğru tahlil etmek ve yüz tipine uygun kontür yapmak büyük önem taşıyor. Hangi yüz tipine sahip olduğuna karar veremeyenler için bir portre fotoğrafında yüzün bir kalemle çevrelenmesi öneriliyor. Bu yöntemle kalp, kare, oval, yuvarlak, ters ücgen ya da düz üçgen gibi geometrik bir şekil ortaya çıkıyor. Yüz tipi doğru tespit edilmeden kontürleme yapıldığında uzun bir burun daha uzun, düşük göz kapakları daha düşük, geniş bir alın daha geniş görünebiliyor. Kontür makyaj yaptıktan sonra transparan bir pudrayla üzerinden geçmek makyajın daha kalıcı olmasını sağlıyor.

Aydınlatıcı son dönemde tercihini doğallıktan yana kullananlar tarafından yüz ışığa tutulduğunda hangi bölgeler aydınlıkta kalıyorsa bu bölgelere uygulanıyor. Doğal makyajda yoğun ışıltılı ve parıltılı aydınlatıcı ürünler yerine nemli bir görünüm bırakan aydınlatıcılar tercih ediliyor.

Kontür Paleti Çeşitleri

Kontür paletler ile tek bir makyaj ürünü ile yüzü gölgelendirme, gerekli alanları aydınlatma ve yüzü boyutlandırma işlemlerinin tümünü yapabilirsiniz. Makyaj çantasında çok sayıda ürün taşımayı sevmeyenler için de ideal bir seçim olan bu paletler koyudan açığa giden renkleriyle kontür uygulamasını kolaylaştırıyor. Teninize en uygun gölgelendirici ve aydınlatıcı renklerin olduğu kontür paletini seçerek çok pratik bir şekilde kontür makyajı yapabilirsiniz.

Farklı yüz tiplerini boyutlandırmak için ihtiyaç duyulan kontür makyaj malzemeleri arasında, kontür pudrası, kontür kalemi ve kontür stick gibi krem formda olan ürünler yer alıyor. Ayr��ca bronzer allıklar ile koyu renk fondotönler de kontür ürünler arasında bulunuyor. Bu makyaj tekniği için makyajın uygulanacağı ten renginden birkaç ton daha koyu olan bir kontür pudra yüzde koyu ton uygulanacak alanlar için gerekli oluyor. Kontür makyaj seti gibi ürünler bu makyajı yeni yapmaya başlayanların işini kolaylaştırıyor. Kontür paletler, açıktan koyuya üç, dört ya da beş farklı tondan oluşuyor. Bazı paletlerde, açık rengin yüzün hangi alanına koyu tonun hangi alana uygulanacağına ilişkin yönergeler bulunuyor. Bu paletlerde yüzün ön plana çıkarılmak istenen bölgelerini aydınlatan aydınlatıcı, geri planda bırakılmak istenen kısımları gölgelendirmeye yarayacak koyu tonda kontür boya seçenekleri bulunuyor. Günlük makyaj için ten rengine uygun seçilen 3’lü kontür paleti, hem aydınlatma hem de gölgelendirme işlemi için yeterli oluyor.

Kontür kiti ürünleri toz kontür paleti ve krem formdaki kontür paletleri olarak iki farklı yapıda bulunuyor. Toz ürünler, yağlı cilt tipine sahip olanlara hitap ediyor. Toz kontür ürünleri, uygulandıktan sonra yüzde daha doğal bir görünüm bırakıyor. Buna karşılık krem formdaki kontür ürünleri kalıcı olmalarıyla ön plana çıkıyor. Kontür tekniği, toz ürünlerle daha rahat uygulanabiliyor. Bir fırça yardımıyla pudra kontür paleti üzerinde yer alan toz kontür boyası çeşitleri rahatlıkla uygulanabiliyor. Krem ürünler ile boyutlandırma işlemi için fırçanın yanı sıra makyaj süngeri de kullanılabiliyor. Kontür paleti fiyatları, palette bulunan makyaj ürünü sayısı ve paletin markasına göre değişkenlik gösteriyor. Pigmentasyonu yüksek paletler, az ürünle iyi bir etki bıraktığı için uzun soluklu oluyor.

Kontür kaş ve göz bölgesinde de yapılabiliyor. Tıpkı yüz tipine göre farklı kontür yapıldığı gibi göz tipine göre de farklı kontürleme işlemleri yapılıyor. Bakışlara derinlik katmak için ve kaş şeklini belirginleştirmek ve vurgulamak için kaş çizgisinin hizasına aydınlatıcı uygulanıyor. Göz pınarını ve kaş kemiğini aydınlatarak düşük gözler daha kalkık bir görünüme sahip oluyor. Çok büyük gözlere sahip kişilerin göz pınarına koyu renk far sürmesi, göz kapağının ortasına ise açık renk aydınlatıcı bir ürün sürmesi gözlere daha biçimli bir görünüm kazandırıyor.

Kontür stick ürünler ise pratiklikten yana olanlara hitap ediyor. Stick yapıdaki ve krem formdaki bu ürünler, hem gölgelendirmek hem de aydınlatmak için iki farklı tonda oluyor. İstenilen alana hızla sürülüp parmaklarla ya da bir makyaj süngeri yardımıyla pratik bir şekilde dağıtılabiliyor.

Kontür allık paleti çeşitleri de hem günlük makyajda hem de gece makyajında aydınlatma ve gölgelendirme işlemlerini yapmak için kullanılabiliyor. Bu paletlerin içinde yer alan ışıltılı allıklar aydınlatıcı olarak kullanılabiliyor. Bronzer allıklar ise elmacık kemiklerine uygulandığında güneşten yanmış gibi doğal bir etki bırakıyor. Bronzer allıklar gölgelendirme işlemi için de kullanılabiliyor. Kontür yaparken allık paletinin içinde yer alan ürünleri doğru bir şekilde uygulamak gerekiyor. Uygulama, allık fırçası ile yapılacak ise fırçayı açılı bir şekilde tutup uygulamak gerekiyor. Açılı fırçalar, aydınlatma ve gölgelendirme konusunda tecrübesiz olanlara ve kontür makyajda doğal bir etki yakalamak isteyenlere hitap ediyor.

Kontür makyaj uygulamaları yalnızca yüze yapılmıyor. Son dönemde, dekolte bölgesine de kontür yapılarak daha iyi bir dekolte görünümü hedefleniyor. Straplez kıyafetler ve büstiyerlerle daha iyi bir görünüm elde etmek için köprücük kemiklerini ortaya çıkaran ve göğüsleri daha dolgun gösteren bir makyaj yapılıyor. Kontür paleti ile de yapılabilen bu makyaj, ayrıca koyu ve açık tonda iki farklı fondöten ile de uygulanabiliyor. Belirgin köprücük kemikleri için bir makyaj bazı uygulandıktan sonra köprücük kemiklerinin üzerine aydınlatıcı, köprücük kemiklerinin kenarlarına ise koyu ton sürülüyor. Bir fırça, krem ya da stick bir ürün kullanıldıysa bir makyaj fırçası yardımıyla iyice dağıtılıp köprücük kemiklerinin çıkık ve doğal bir görünüme sahip olması hedefleniyor. Göğüslere dıştan içe doğru koyu ton uygulamak göğüslerin daha dolgun görünmesini sağlıyor. Omuz başlarına aydınlatıcı uygulamak da daha iyi bir dekolte görünümü için yapılan makyaj yöntemleri arasında yer alıyor. Kontür tekniği uygulanan makyajlarda bütünlüklü bir görünüm için boyun bölgesine de kontür yapılıyor. Boyun kontürü, yüz kontürünün daha doğal görünmesine yardımcı oluyor.

Kontür Fırçası Çeşitleri

Genellikle kesik uçlu ve açılı fırça çeşitleri, sık tüylü yapılarıyla kontür makyaj ürünlerinin pigmentasyonunu artırıyor. Bu fırçalar ayrıca daha pratik ve doğal bir görünüm elde etmeyi de sağlıyor. Özellikle toz ürünleri uygularken en iyi uygulama imkânını sunuyor. Bu fırçalar, toz, likit, krem ve stick tüm kontür makyaj ürünleri en iyi şekilde dağıtmak için de kullanılıyor. Bu fırçaların kavisli tasarımı yüzün kavisli yapısına uyum sağlıyor. Göz kontürü yaparken ya da yüz kontürünüze ufak dokunuşlarla müdahale edebilmek için açılı far fırçaları daha iyi sonuçlar veriyor. Açılı fırçaların yanı sıra son dönemde makyaj artistlerinin de favorisi olan oval fırçalar, yüzü aydınlatma ve gölgelendirme yaparken kullanılabiliyor. Eğimli fırçalar ise yüz üzerinde daha rahat hareket imkanı vererek uygulama kolaylığı sağlıyor. Bu fırçalar elmacık kemiklerini belirginleştirmek isteyenler için uygun fırça seçimleri arasında yer alıyor.

Aydınlatıcıyı göz pınarına uygulamak, gözlerin daha dikkat çekici görünmesine yardımcı oluyor. Ruj sürdükten sonra dudağın ortasına aydınlatıcı uygulamak ise dudakların daha dolgun görünmesine yardımcı oluyor. Burnun ucuna sürülen aydınlatıcı, burnun daha kalkık görünmesine yardımcı oluyor. Tüm buruna aydınlatıcı sürmek ise aydınlatıcı kullanırken en sık yapılan hatalar arasında yer alıyor. Büyük ve yayık bir buruna sahip kişiler, burnun iki yanını gölgelendirdikten sonra burnu hat boyunca aydınlık bıraktıklarında buruna daha ince bir görünüm kazandırmış oluyor ama zaten biçimli bir buruna sahip kişilerin burun ‌kontürleme işlemi yapması tavsiye edilmiyor.

Makyajla yüzünüzün daha boyutlu ve biçimli bir görünüme sahip olması için Türkiye'nin ve dünyanın önde gelen kozmetik markalarının kontür ürünlerini inceleyebilir istediğiniz ürüne avantajlı Trendyol fiyatıyla sahip olabilirsiniz.