placeholder
"

Akım Korumalı Priz

" araması için 1565 sonuç listeleniyor

Cihazlarını Koruyan Akım Korumalı Priz Çeşitleri Trendyol'da!

Şehir elektriğinde çeşitli nedenlerle voltaj iniş çıkışları olabilir. Bu iniş çıkışlara, dalgalanma adı verilir. Elektrik ile çalışan aletlerin tamamı sabit akıma ihtiyaç duyar. Elektrik akımındaki dalgalanmalar bu kaynaktan beslenen fişlere kadar ulaşır. Fişlerin bağlı olduğu elektronik eşyalar da voltaj iniş çıkışlarından etkilenir. Bu durum, elektronik aletlerin iç yapısında bozukluklara yol açar. Elektrikli ev eşyalarından günlük kullanımda sıkça ihtiyaç duyduğumuz küçük aletlere kadar tüm ürünlerin dalgalanmalardan korunması büyük önem taşır. Bu nedenle şehir elektriğinden gelen voltaj dalgalanması önüne geçilmesi gerekir. Akım korumalı prizler bu olumsuzluğun önüne geçer.

Yağışlı ve çokça yıldırım düşen bölgelerde bulunan elektrik sistemlerini başka tehlikeler de bekler. Bu bölgelerde, elektrik tesisatının olduğu binalara ya da çok yakın yerlere düşen yıldırımlar elektronik araçları bozacak yüksek gerilim yaratır. Özellikle topraklanmamış elektrik sistemi olan yapılarda yüksek gerilim nedeniyle dalgalanma kaçınılmazdır. Bu durum hem insan hayatını hem de elektronik cihazların çalışabilirliğini doğrudan etkiler. Yüksek akım korumalı prizler bu dalgalanmaları filtrelemek üzere tasarlanmıştır.

Korumalı priz genellikle UPS kısaltmasıyla bilinen güç üniteleri ile karıştırılır. UPS’ler voltaj korumalı prizler olarak da bilinir. Bu cihazlar normal priz boyutlarından çok daha büyük, kutu görünümlü güç kaynaklarıdır. Yüksek akım güç kaynaklarının içinde bir batarya bulunur. Sürekli bir sabit akım vererek bağlantıda olan cihazları korur. UPS’ler aletlerin yüksek ve düşük voltajdan, elektrik dalgalanmalarından ve gürültüden etkilenmesini engeller. UPS’ler voltaj dengeleyici priz olarak da adlandırılır. Akım korumalı prizlerin ise düşük voltaja karşı bir bataryası olmadığından voltaj düştüğünde müdahale etme şansı olmaz.

Akım Korumalı Priz Çeşitleri Nelerdir?

Akım Korumalı Priz Çeşitleri Nelerdir?

Yüksek akım korumalı prizlerin birçok çeşidi bulunur. Akım korumalı siyah priz gibi değişik renklerde üretilenleri de mevcuttur. Piyasada klasik tekli, 2’li akım korumalı priz çeşitlerinin yanı sıra giriş sayısının arttığı modeller de yer alır. Akım korumalı çoklu priz çeşitlerini kullanacağınız elektrikli cihaz sayısına göre artırabilirsiniz. Akım korumalı 3’lü grup priz ile üç ayrı elektrikli cihazınızı aynı enerji kaynağına bağlayabilme şansınız olur. Daha fazla çoklayıcı nitelikli alet almanız gerekiyorsa 5’li, 6’lı akım korumalı priz çeşitlerini seçebilirsiniz. Ürünlerde seçim yaparken öncelikli ihtiyaç, çoklayıcı fonksiyondur. Çoklayıcı fonksiyon priz üzerindeki giriş sayısı anlamına gelir. Bunun yanı sıra çeşitlere göz attığınızda başka avantajları olan akım korumalı priz çeşitlerini de görmeniz mümkündür.

Klasik akım korumalı prizlerin yanı sıra USB portuna sahip olan modeller de vardır. Akım korumalı USB’li prizler, akıllı telefon ve tablet gibi bu bağlantı aracılığıyla şarj olan cihazlarınıza elektrik sağlar. USB ile şarj edebildiğiniz cihazları bu girişlere takarak diğer fiş girişlerine başka elektronik cihazları bağlayabilirsiniz. Akım korumalı prizlerin bazılarında USB girişinde bu özellik olmayabilir. Akım koruması özelliğine USB girişlerini de dâhil etmek önem taşır. Bu nedenle satın aldığınız üründe akım koruması özelliğinin tüm girişler için olup olmadığını sorgulamanız önerilir. Akım korumalı 8’li priz gibi çoklu girişlerde de USB portunda koruma olup olmadığını kontrol edilmelidir.

Kablosuz akım korumalı priz çeşitleri akıllı priz olarak da bilinir. Bu çeşitler uzaktan kumanda veya akıllı cihazınıza indireceğiniz bir uygulama ile kontrol edebileceğiniz ürünlerdir. Akıllı prizler ile evdeki tüm elektrikli cihazlarınızı yönetebilirsiniz. Siz evde yokken cihazı bağladığınız Wi-Fi aracılığıyla makinelerinizi çalıştırabilir veya zaman ayarlaması yapabilirsiniz. Akıllı prizlerde birçok ekstra fonksiyon yer alır. Eğer akıllı priz fonksiyonu uygunsa ve evinizde akıllı kişisel asistan uygulamalarıyla prizi sesli olarak da komut etmeniz mümkündür. Termal akım korumalı priz çeşitlerinde ise voltaj değişiminden oluşan sıcaklığa bağlı bir açma-kapama sensörü bulunur. Voltaj yükselmesi veya kısa devre gibi durumlarda priz kendini kapatarak bağlı olduğu tüm cihazları korur.

Akım Korumalı Prizin Özellikleri Nelerdir?

Akım Korumalı Prizin Özellikleri Nelerdir?

Akım korumalı prizin dikkat çeken özelliklerinden biri cihazlara gelen yüksek akımı engellemesi ve ona bağlı olan elektrikli araçları korumasıdır. Akım korumalı priz içinde “varistör” denen bir elektrik devre elemanı vardır. Varistörler standart gerilim aralıkları uygulanırken devrede değildir. Akım nominal değerlerinden daha yüksek olduğu zaman elektrikli ürüne çalışma voltajından daha yüksek güç geliyor demektir. Varistör bu gibi durumlarda devreye girer. Prize yüksek voltaj binmesi durumunda varistör direnci hızlı şekilde düşürür ve akımı çekmeye başlar. Akım korumalı prizlerde yer alan bu devre ile gelen gerilim darbeleri süzülür ve akım yükselmesi engellenmiş olur. Dolayısıyla cihazlarınız yüksek voltaj altında kalarak yanma ya da bozulma tehlikesi geçirmez.

Akım korumalı prizlerde sigorta da bulunur. Sigorta devresi otomatiktir ve prizin içine sığacak şekilde tasarlanmıştır. Prize sürekli aşırı akım gelmesi gibi durumlarda devreye girer. Sigorta devreye girdiği anda akım korumalı prize gelen elektrik otomatik olarak kesilir. Akım korumalı prizlerin içinde varistörden daha gelişmiş devreler de mevcuttur. Bu devrelere de “parafudr” ismi verilir. Parafudr devreleri yıldırım düşmesine karşı elektronik cihazları koruyan bir sistemdir. Parafudr sistemleri daha çok elektrik panolarında bulunur. Özellikle bol yağış alan bölgelerde bu sistemin kurulmuş olması zorunluluktur. Bazı akım korumalı prizlerinde de bulunan bu gelişmiş devreler yıldırım düşmesinde gelen yüksek enerjiyi minimize eder.

USB içeren akım korumalı prizler daha çok girişe sahiptir. Akıllı telefon ve tabletler, powerbank gibi USB girişi ile şarj olabilen ürünler için bu priz çeşitleri tercih edilir. Böylelikle standart fiş girişleri boşta kalmış olur. Dolayısıyla daha çok elektrikli cihaz bağlama avantajına sahip olursunuz. Akıllı prizlerde ise fonksiyonlara göre değişik özellikler bulunur. Takıldığı yerdeki wireless ağına bağlanan cihazlarda sesli komut, zaman kontrolü, açma-kapama ayarı yapabilirsiniz. Böylelikle akıllı prize bağlı cihazlar uyku modundayken bile gelen elektriği yönetebilme avantajınız olur. Akıllı prizler özellikle dış mekân elektrik donanımlarında sıklıkla tercih edilir.

Akım Korumalı Priz Çeşitleri Cihazlar İçin Kullanışlı mıdır?

Akım Korumalı Priz Çeşitleri Cihazlar İçin Kullanışlı mıdır?

Evinizde bulunan akım korumalı prizlere, elektronik aksamlı tüm cihazları bağlayabilirsiniz. Bu ürünler arasında bilgisayar, cep telefonu, televizyon gibi değerli elektronik cihazlar önceliklidir. Ancak içinde rezistans olan elektronik cihazları akıllı prizlere bağlamak her zaman olumlu sonuç vermeyebilir. Rezistanslar sabit direnç devreleridir. Bu devreler elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştürürler. İçinden akım geçtiğinde ısınan rezistanslar dirençle karşılaştığında ısı yaymaya başlar. Bu ısı belli bir seviyeye geldiği zaman elektrik kesilir ve bu işlem yinelenir.

Akıllı prizlerin yükselen ve sürekli değişen akıma karşı sigortası bulunur. Elektrikli soba, termosifon, ütü, saç kurutma, ekmek kızartma veya tost makinesi gibi cihazların içindeki rezistans kimi zaman daha fazla akım çekerek elektrikli eşyayı ısıtır. Bu ısınmanın nedeni rezistans üzerindeki akımdır. Isıtıcı cihazların kullanım amacı bu olduğu hâlde yüksek voltaj, akım koruma prizinin devrelerinde uyarı oluşturur. Akım korumalı priz, bu aletlerdeki güç çekim fonksiyonunu voltaj değişikliği olarak algılayabilir. Bu durum da priz içindeki sigortaların atmasına neden olur. Rezistanslı cihazların akım koruma prizlerine bağlı olarak kullanımı bu nedenle önerilmez.

Akım korumalı prizin toplam güç kapasitesine de dikkat edilmelidir. Toplam güç kapasitesinin üzerinde yükleme olan prizler bu voltajı kaldıramayabilir. Bunun yanı sıra maksimum güce sahip bir korumalı prizde unutulan ufak rezistanslı bir cihaz tüm sigortayı attırabilir. Eğer bu şekilde yüksek voltaj çeken bir cihazı akım korumalı prize bağlarsanız ürün sigortası atar ve tüm güç kesilir. Bu aynı zamanda prize bağlı diğer elektronik cihazların da elektriğinin kesilmesi anlamına gelir. Uzaktan kontrol ettiğiniz prizlerde sigortanın atması durumunda bağlı cihazlarınıza da elektrik gitmeyeceğinden daha büyük bir sorunla karşılaşma olasılığınız yüksektir. Bu nedenle özellikle uzaktan kumandalı akım korumalı prizlere bağladığınız cihazların rezistanslı olmamasına dikkat etmeniz önerilir.

Akım Korumalı Priz Çeşitlerinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Akım Korumalı Priz Çeşitlerinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Akım korumalı prizin özelliklerini ve kullanım alanlarını çoğaltmak mümkündür. Bulunduğunuz yerdeki elektrik sisteminde topraklama olup olmaması akım korumalı priz kullanımını bir zorunluluk hâline getirebilir. Topraklama olmayan yerlerde özellikle bilgisayar ve benzeri cihazlar için akım korumalı priz kullanması önerilir. Topraklama hayati bir önlemdir. İnsanları ve elektrikli sistemleri olası bir elektrik kaçağına karşı korur. Kaçak elektrik bir iletken yardımı ile toprağa verildiği için cihazlara binen voltaj yükü dengelenir.

Akım korumalı prizleri, evinizin tüm fiş girişlerinde kullanabilirsiniz. Ancak bağladığınız cihazların rezistanslı olmamasına dikkat etmeniz önerilir. Rezistanslı cihazları fişe takarken akım korumalı prizi çıkarmanız yeterlidir. Akım korumalı prizlerin uzatma kablolu olan çeşitleri de bulunur. Özellikle bulunduğunuz yerde uzatma kablosuna ihtiyaç varsa akım korumalı priz satın alarak bu sorunu halledebilirsiniz. Çeşitli uzunluklarda kabloya sahip çoklu yüksek akım korumalı prizler ile güvenli elektriği bulunduğunuz yere kadar getirmeniz mümkündür. Akıllı telefonunuzu ve tabletinizi şarj etmek için ekstra USB’si bulunan akım korumalı priz çeşitleri hem ofiste hem evde değerli cihazlarınızı korumanızı sağlar. Uzatma kablosu olan akım korumalı prizlerin, çocuklar ve ev hayvanları için güvenli olmasına dikkat edilmelidir.

Bulunduğu yerde sık sık yağmur yağan ve yıldırım düşme riski olan kişiler için akım korumalı priz bir gerekliliktir. Ancak yıldırım düşme riski sonucunda cihazlarınızı kaybetmemeniz için genel elektrik sisteminin de buna uygun şekilde yapılmış olması gerekir. Genel elektrik sistemi hakkında bilgiyi, bulunduğunuz yerdeki elektrikle ilgili kişilerden alabilirsiniz. Akım korumalı priz çeşitleri dış mekânlar için de kullanışlıdır. Özellikle akıllı prizler ile dış mekân aydınlatmalarının zamanlamasını ayarlayabilirsiniz. Gereken durumlarda prize doğrudan müdahale etmeden uzaktan kontrolle dış mekânda kullanılan elektrikli cihazlar üzerindeki elektriği kesebilir veya açabilirsiniz.

Akım Korumalı Priz Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Akım Korumalı Priz Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Akım korumalı priz seçerken bazı kriterlere dikkat edilmesi önem taşır. Bu kriterlerin başında fiyat skalası bulunur. Akım korumalı prizler genellikle normal versiyonlarına göre daha yüksek bir tutara sahiptir. Bulduğunuz akım korumalı priz seçeneklerinin özelliklerini satın almadan önce detaylı şekilde kontrol etmelisiniz. Çocuk kilidinin olup olmaması, LED ışık ile akım göstergesi gibi detaylar satış değerinde farklılık yaratır. Akım korumalı prizde açma-kapama düğmesinin olup olmaması da ürün seçiminde etken olan bir diğer kriterdir. USB giriş sayısı, kablo uzunluğu gibi detaylar da akım koruma priz seçiminde ihtiyacınız doğrultusunda dikkat etmeniz gereken unsurlar arasında yer alır.

Akım korumalı prizlerin dış kasası kaliteli malzemelerden üretilmelidir. Bu noktada malzemenin yanmaya ve ısıya karşı korunaklı olması önemlidir. Akım korumalı çoklu prizlerde birden fazla elektrikli cihaz aynı anda bağlandığı zaman kasada ısınma olur. Akım korumalı prizin bu ısınmaya karşı dayanıklı bir maddeden imal edilmesi büyük önem taşır. Ürünün yangına karşı dirençli olması yeterli bir kriter değildir. Doğru ürünü satın almak için akıllı prizin ısı dayanımını öğrenmeniz gerekir. Isı dayanımı yüksek prizlerde tutuşma olmaz. Isı dayanımı olmayan malzemeler, yüksek sıcaklıkta içten erime gösterir. Bu esnada alet zehirli gaz yayabilir. Ayrıca akım korumalı priz uzaktan kumandalı ise siz evde yokken oluşabilecek yüksek sıcaklık riskine karşı daha dayanıklı malzemelerden imal edilmiş olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Akım korumalı priz satın alırken maksimum güç ve joule değerine de dikkat etmeniz önemlidir. Maksimum güç değeri üzerinde voltaj çeken cihazlar bağlandığında koruma prizi devre dışı kalır. Sigortası atmayan ve yüksek voltaja rağmen devre dışı kalmayan prizlerde de hızlı ısınmalar görülür. Bu nedenle voltaj aralığı önemlidir. Joule değeri ise akım koruma prizin ömrünü ifade eder. Akım korumalı prizlerde pik değerinin de bilinmesi gerekir. Ürünün anlık gerilim yükselmesinde kaç volta kadar koruma sağladığının öğrenilmesi faydalı olur. Bu değerin yüksek olması bağlı elektronik cihazlarınızın korunması için önemlidir. Söz konusu ürün çeşitleri arasından seçim yaparken her birinin elektronik eşyalarınızın ve evinizin güvenliğini sağladığını göz önünde bulundurmanız önerilir.

Akım Korumalı Priz Fiyatları Nelerdir?

Akım Korumalı Priz Fiyatları Nelerdir?

Akım korumalı prizlerde ekstra bileşenler ve sigorta bulunur. Bu nedenle normal ürünlerden daha yüksek bir fiyat aralığında yer alırlar. Prizlerin malzemesi de yüksek kaliteli ham maddeler kullanılarak üretilir. Akım korumalı priz fiyatları arasında karşılaştırma yaparken hangi gerekliliklere ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz önem taşır. Böylelikle bütçenizin olası alt ve üst sınırlarını da belirlemiş olursunuz. Akım korumalı prizin özelliklerine ve çeşidine göre fiyatlarda artış veya düşüş olabilir. Kendi kullanımınıza uygun prizi seçtikten sonra ekstra fonksiyonlara bakarak da karar vermeniz mümkündür.

Akım korumalı priz fiyatlarını belirleyen başlıca iki kriter çoklu giriş sayısı ve kablo uzunluğudur. Bu kriterleri ihtiyaçlarınız doğrultusunda belirleyebilirsiniz. Daha sonra kaç voltluk gerilim değişiminde koruyucu olduğuna dikkat etmeniz önerilir. Akım koruma prizinin koruduğu volt değeriyle orantılı olarak satış tutarı da değişkenlik gösterir. Akım koruma prizi fiyatını belirleyen bir başka kriter de joule değeridir. Joule değerinin mümkün olduğunca yüksek olması tercih edilir. Ancak bu değer yükseldikçe satış tutarının da artacağı unutulmamalıdır. Sürekli kullanmayacağınız bir priz için daha uygun değer aralığında yer alan seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Korumalı prizlerin özellikleri de fiyatı belirleyen unsurlar arasında yer alır. Akıllı korumalı prizlerdeki fonksiyonlar, bu segmentteki ürünler arasında bile ücret farkına yol açar. Bu noktada konfora olan ihtiyaç devreye girer. Elektrikli cihazlarınızın işlevleri arasında çalışma zaman ayarlamaları varsa akıllı prize ihtiyaç duymayabilirsiniz. Bu gereklilik biraz da evinizdeki elektronik ürünlerin birbiriyle iletişimde olmasıyla ilintilidir. Uzaktan kontrol ettiğiniz aletleriniz için ayrıca akıllı priz kullanmanız gerekmez. ancak prize bağladığınız birden çok ürünü aynı anda kontrol etmek için bu tür araçlardan yardım alabilirsiniz. Sürekli kullanmak zorunda olduğunuz ya da önemli işlevler sunan elektronik eşyalarınız için uzaktan kontrol edebileceğiniz bir akıllı prizle ile daha yüksek bir koruma sağlamak mümkündür. Özellikle bol yağmur ve yıldırım alan bölgelerde uzaktan koruma sağlamak kimi zaman önemli ihtiyaçlar arasındadır. Akım korumalı priz çeşitlerini ve özelliklerini inceleyerek ihtiyaçlarınıza göre belirlediğiniz ürünleri satın almak için Trendyol avantajlarından yararlanabilirsiniz. Ayrıca çevrimiçi alışveriş platformunun güvenli altyapısı ve kullanıcı dostu arayüzünden faydalanarak alışverişlerinizi gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilirsiniz.