İlgili Kategoriler
Ekran Kartı Hafızası
Fiyat
Ekran Kartı Bellek Tipi
Bit Değeri
HDMI
HDMI Giriş Sayısı
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
Fiyat Geçmişi
Ürün Puanı
"

Ekran Kartı

" araması için 1949 sonuç listeleniyor

Yüksek Hız ve Performans Sunan Ekran Kartı Çeşitleri

Ekran kartları bilgisayarların en önemli bileşenlerindendir. Bilgisayarlarda kullanılan birçok programın çalıştırılabilmesi için ekran kartı gereklidir. Grafik kartı bilgisayarda yaptıklarınızın görüntüsünü oluşturma ve bunu monitöre yansıtma görevlerini görür. Bu yüzden bilgisayarın en önemli parçalarından biridir. Bilgisayarlarında oyun oynayan ya da kripto mining gibi ağır işler yapan kullanıcılar için daha yüksek performanslı ekran kartı gerekebilir.

Ekran kartı satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı faktörler vardır. Bütçenize uygun bir fiyat performans dengesine sahip ekran kartı edinmeden önce cihazın özelliklerini de dikkate almalısınız. Genellikle laptoplarda kullanılan paylaşımlı ekran kartlarında istediğiniz performansı alamayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda haricî ekran kartı edinebilirsiniz. USB ekran kartı gibi gerekli aparatları edinerek laptopunuza haricî olarak bu bileşeni takabilirsiniz. Böylece laptop performansı en üst seviyeye çıkacaktır.

Ekran kartı fiyatları cihazın özellikleri ve performansına göre daha yüksek olabilir. Bu durumda daha düşük özelliklere sahip ama son teknoloji ürünü bir grafik kartı edinebilirsiniz. PC grafik kartı uzun ömürlü bir bileşendir. Bu nedenle kaliteli bir marka tercihi yapmanız daha yararlı olur. Ekran kartı markaları, kart üreticisi ve dağıtımcı olarak ikiye ayrılır. Dağıtıcı markalar hâlihazırda üretilmiş olan grafik kartlarının özelliklerine eklentiler ve güncellemeler yapabilirler. Bu sayede kullanıcıya birçok seçenek sunulur.

Mining için özel ekran kartı arıyorsanız araştırmanızı da buna göre yapmanız gerekir. Mining ekran kartları oyun ve günlük kullanım için olan ürünlere göre daha farklı özelliklere sahiptir. Mining tutkunlarına özel ekran kartları yüksek performans veren ürünlerdir. Günlük kullanım için üretilen ekran kartlarından daha çok çalıştırıldıklarından, bu kartların soğutma sistemleri de daha iyi olur.

Ağır grafik tasarım ve mühendislik yazılımları için yüksek performanslı ekran kartları gerekir. Bu nedenle düşük özelliklere sahip bir grafik kartı edinirseniz bilgisayarınızda takılmalar ve donmalar yaşamanız kaçınılmaz olur. Ayrıca bu durumda bilgisayarınızın diğer parçaları zorlanır ve ısınır. Bu da bilgisayar parçalarının ömrünün azalmasına neden olur. Endüstriyel alanda kullanmak için bir ekran kartı ihtiyacınız varsa bu alanda kullanıma özel üretilmiş bileşenler mevcuttur. Bit ve hafıza değerleri piyasadaki diğer kartlardan çok daha yüksek olan bu ürünler, tamamen bu alanlara özel üretilir.

Ekran Kartlarının Özellikleri Nelerdir?

Ekran Kartlarının Özellikleri Nelerdir?

Ekran kartları birçok özelliğe sahip bileşenlerdir. Bu nedenle grafik kartı satın alırken tüm özelliklerini iyice araştırmanız önem arz eder. Laptop ekran kartı edinerek dizüstü bilgisayarınızın performansını artırabilirsiniz. Ekran kartı notebook için de özel olarak üretilir. Grafik kartları sadece bilgisayarlara özel ürünler de değildir. Özel üretilen PS4 grafik kartları da mevcuttur. Bu kartlar bilgisayarlarda kullanılamaz; yalnızca PS4 oyun konsolunda kullanılır.

Ekran kartlarındaki en çok dikkat çeken parçalardan biri, kullanılan DDR modelidir. Ekran kartında kullanılan DDR modeli, bileşenin veri aktarım hızını belirler. Yıllar içerisinde farklı DDR modelleri geliştirilir. En düşük model DDR2 ekran kartında bulunur. Görsel veri aktarımı en yavaş model olsa da bu hız bilgisayarınızın RAM değeri gibi diğer parçalara da bağlıdır. Yani DDR2 olan bir ekran kartı üst modellere göre daha yavaş kalsa da, her zaman bileşenin ağır çalışacağını göstermez.

Minimumdan bir üst model olan DDR modeli ise DDR3’dür. Bir önceki modele kıyasla DDR3 ekran kartı teknolojisinde %100’e varan performans artışı görülür. Bellek hızları DDR2’de 400-800 MHz arası iken, bu modelde 800-1600 MHz’ye yükselir. DDR3 eski nesil modellerle uyumludur. DDR4 modeli ise kendinden daha eski modellerle uyumlu değildir.

DDR4 ekran kartı modelleri eskilerine kıyasla daha az güç tüketir ve daha hızlı çalışır. Veri aktarım hızı 2133-3200 MHz değerlerindedir. Her yeni nesil DDR teknolojisinde bu hız katlanarak artar. Bu alanda kullanılan en son teknoloji ise DDR5’dir. DDR5 ekran kartları en hızlı veri aktarımına sahiptir Bu sayede ekran kartı performansı en üst seviyede olur.

DDR5 teknolojisindeki veri aktarım hızı 4800-6400 MHz aralığındadır. Son teknoloji ürünü olan DDR5 bellek hızı, ekran kartlarının performansı DDR2’den tam 6 kat daha yüksektir. Ekran kartı modellerinin hızlarını belirleyen diğer özellikler ise hafıza boyutu ve bit hızı değeridir. Oyuncu ekran kartlarında tüm bu değerlerin en yüksek ve son teknoloji olması beklenir. Böylece oyunları en yüksek grafik ayarlarında hiç takılma olmadan, büyük bir rahatlıkla çalıştırabilirsiniz.

Oyuncu için özel tasarlanan bileşenlerden biri RTX 3080 ekran kartıdır. Üstün kalitede malzemeler kullanılarak, son teknolojiyle üretilir. Oyunculara özel ürünlerin çoğunda ışıklandırmalar bulunur. Bunlara “RGB” denir. RGB açılımı “Red Green Blue” yani “Kırmızı Yeşil Mavi”’dir.

Bu 3 renk en temel renklerdir. Bu renkler birbirine karıştırılarak diğer renkler ve tonları oluşturulur. RGB ekran kartları da bilgisayar kasasına şık bir görünüm verir. Işıklandırmalar için birçok renk seçeneği de mevcuttur. En sık tercih edilen beyaz ekran kartı ışığıdır.

Mining ekran kartlarında ise LHR özelliğinin olup olmaması önemlidir. LHR ekran kartının mining için kullanılmasını tavsiye etmeyiz. LHR yani “Lite Hash Rate” özelliği bulunan grafik kartlarında mining performansı ciddi ölçüde azaltılmıştır. Son model ekran kartlarının bir çoğunda bu özellik bulunur. Fakat şu an piyasada en yüksek özelliklere sahip olan RTX 3090 ekran kartı modelinde LHR mevcut değildir. Mining işlemi için özel bir ekran kartı arıyorsanız bu model size uygun olabilir. Daha hızlı mining için bu karttan birden fazla sayıda edinip birçok sistem kurabilirsiniz.

Ekran Kartlarının Hafızaları Nasıldır?

Ekran Kartlarının Hafızaları Nasıldır?

Ekran kartları birden fazla hafıza boyutuna sahip modellerde üretilir. En düşük hafıza boyutu 1 GB, 2 GB ve 3 GB ekran kartı modellerinde yer alır. Bu modeller günümüzde pek yaygın olarak kullanılmaz. Fakat 3 GB modeli günlük kullanıma uygundur. Teknoloji geliştikçe bilgisayarlarda kullanılan yazılım ve oyunların da gereksinimleri arttığından bu modeller ihtiyaçlarınıza yeterli olmayabilir.

En yaygın olarak kullanılan 4 GB ekran kartlarıdır. Hem günlük kullanım hem de oyun ihtiyaçlarını karşılayabilen modeller olarak öne çıkarlar. Fakat grafik kartının diğer özellikleri de bu ihtiyaçlar için önem taşır. Diğer popüler modeller ise 6 GB ve 8 GB ekran kartı modelleridir. Bu modellerin diğer özellikleri de iş ve oyun gereksinimlerini karşılamaya yönelik üretilmiştir.

Grafik kartı ihtiyacı mühendislik ve grafik programları yüzünden olan veya ağır oyunlar oynamayı tercih eden kullanıcılar için daha yüksek hafıza boyutlu kartlar mevcuttur. 10 GB, 12 GB, 16 GB, 24 GB ve 32 GB ekran kartları daha profesyonel bileşenlerdir. Yüksek donanım gerektiren yazılımlar ve oyunlar için yüksek hafıza boyutlarına sahip masaüstü bilgisayar ekran kartları yeterli olacaktır.

Oyun severler ve sık sık bilgisayar kullananlar için genellikle 6 ya da 8 GB grafik kartını öneririz. Bunun nedeni ise daha düşük hafıza boyutlarına sahip olan ekran kartlarının takılmalara neden olabilmesidir. Ayrıca teknoloji geliştikçe, ekran kartlarından istenilen performans da artar. Bu nedenle yüksek hafıza değerine sahip bir ekran kartı edinmeniz daha uzun ömürlü bir yatırım olacaktır.

Mining için ekran kartı hafızası önemli değildir. Minimum düzeyde hafıza boyutuna sahip ekran kartları ile de üstün bir şekilde mining yapabilirsiniz. Fakat daha istikrarlı ve uzun ömürlü mining sistemleri için daha yüksek hafıza boyutları daha yararlı olacaktır. Böylece ekran kartını kısa sürelerde değiştirmenize gerek kalmaz ve uzun yıllar mining ya da başka işlerinizde kullanabilirsiniz.

Ekran Kartının Bit Değeri Ne Kadardır?

Ekran Kartının Bit Değeri Ne Kadardır?

Ekran kartlarının performansını etkileyen değerlerden biri de bit değeridir. Bu değer ekran kartı ve RAM arasındaki veri aktarım miktarını belirler. Bit değeri grafik kartı fiyatlarını da doğrudan etkiler. Özellikle yüksek performans gerektiren oyunlarda akıcılık sağlanması için bu değerin daha üst seviyede olması istenir.

En düşük bit değeri 128’dir. 128 bit ekran kartları günlük kullanım ve iş için yeterli olacaktır fakat yüksek performans gerektiren durumlarda yavaş kalabilir. 128 bit değerinden sonra gelen değer 192’dir. 192 bit değeri hem iş hem oyun hem de yazılım alanında rahat kullanabilmek açısından uygundur.

Oyun, iş ve günlük kullanım için en uygun model 256 bit olan ekran kartlarıdır. Bit değerinin yüksek olması aynı zamanda ekran kartını daha uzun yıllar kullanabilmenizi sağlar. İş ve yazılım gibi özel şeyler için üretilen daha profesyonel ekran kartlarında bit değeri 320 ve 512 bit arası değişiklik gösterebilir. Bu nedenle ihtiyaçlarınız ve ekran kartını kullanacağınız alana göre bir seçim yapmanız önem arz eder.

Ekran Kartı Grafik Arabirimi Nasıldır?

Ekran Kartı Grafik Arabirimi Nasıldır?

Bilgisayarınız ve ekran kartı arasında iletilen veri akışını sağlayan birime grafik arabirimi denir. Piyasada mevcut olup, tüketiciye sunulan ekran kartlarının çoğunda kullanılan grafik arabirimi PCI giriş kullanır. Bu giriş ekran kartı ve anakart arası saniyede 133 MB veri akışını sağlar.

Gelişen teknoloji neticesinde ise PCI girişinin daha yüksek bir versiyonu da üretilir. Bu giriş PCI-X olarak adlandırılır. PCI-X girişindeki veri akışı saniyede tam 4,266 MB değerindedir. Günlük kullanım, iş ve oyun için PCI girişi yeterli olacaktır. Fakat daha profesyonel ve ağır kullanımlar için PCI-X girişi kesinlikle gereklidir. PCI girişinin sağladığı veri akışı, bu gibi özel kullanımlarda yeterli olmayabilir ve bu durumda yeni bir ekran kartı edinmeniz gerekir.

Endüstriyel yazılımlar için ya da ağır grafik tasarım ve mühendisliğe özel programlar için PCI girişine sahip ekran kartınızın diğer özellikleri yetse bile, PCI girişi yüzünden takılmalar yaşanabilir. Bu durumda PCI-X destekleyen bir grafik kartı edinme ihtiyacı doğar. Ekran kartının diğer özelliklerini de göz önünde bulundurarak, PCI-X girişine sahip bir bileşen ile ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Ekran Kartı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ekran Kartı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ekran kartı seçerken yapılan diğer alışverişlerde olduğu gibi araştırma yapmak önemlidir. Teknolojik ürünlerin fiyatı diğer ürünlere kıyasla daha yüksek olabileceğinden, araştırma yapıp size ve ihtiyaçlarınıza en uygun ekran kartı harcamasını yapmanız yararlı olacaktır. Ekran kartı ihtiyacınız mining, oyun, iş ve günlük kullanım gibi çeşitli alanlar üzerine olabilir.

Bu alanlar dâhilinde, ilginizi çeken ürünler hakkında kapsamlı bir araştırma yapabilirsiniz. Ekran kartı üreticisi ve dağıtıcısı markaların çok olmasından ötürü, fiyat ve performans açısından birden fazla seçenek vardır. Sektöründe lider olan ekran kartı üreticileri, farklı bileşenler ile uyumlu olacak modelleri kişilerin beğenisine sunar.

Markaların ürettiği ekran kartlarının dağıtımlarını farklı firmalar yapar. Bu, söz konusu bileşenin farklı konfigürasyonlara sahip olmasına olanak tanır. Ekran kartı dağıtımını sağlayan bu firmalar, aynı zamanda bileşenleri değiştirip günceller. Her marka farklı soğutma sistemleriyle çalışan ve birbirinden üstün performansa sahip ürünler üretir. Bu şekilde sağlıklı bir rekabet ortamı oluşur.

Dilediğiniz markadan ihtiyaçlarınıza uygun ekran kartını edinebilirsiniz. Eğer oyun oynamaya yönelik bir ekran kartı ihtiyacınız varsa dikkat etmeniz gereken belirli özellikler mevcuttur. Bunlardan ilki, ekran kartının hafıza boyutudur. Ekran kartı hafızasının yüksek olması sayesinde daha üstün performans ve daha akıcı bir görüntü sağlanır. Bu nedenle tercihinizi 8 GB modellerinden yana yapabilirsiniz. Ayrıca ekran kartının soğutma sistemi de önemlidir. Bu noktada, sıvı soğutma ya da fanlar kullanan bir ekran kartı edinebilirsiniz.

Eğer günlük kullanım için grafik kartı ihtiyacınız varsa, hafıza boyutu daha düşük olabilir. 3, 4 ya da 6 GB modeller gereksinimlerinizi karşılamaya yeterli olabilir. Daha yüksek hafıza boyutlu bir cihaza gereksinim duymayacaksanız, fiyatı daha düşük olan alt seviye modellere göz atabilirsiniz. Böylece fazla harcama yapmaktan kaçınmış olursunuz.

İş için ise mesleğinize göre ihtiyaçlarınız değişiklik gösterebilir. Evden çalışma koşulları artış gösterdiğinden, kullanıcılar için özel iş bilgisayarı ihtiyacı doğmuştur. Yazılım, grafik tasarım ya da mühendislik gibi mesleklere özel programlara ihtiyaç duyulur. Bu programları çalıştırmak için bilgisayarınızın belirli özelliklere sahip olması gerekir. Bu nedenle yüksek hafızaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Ofis işleri için ise böyle bir gereksinim genellikle mevcut değildir.

Ekran kartı alırken dikkat edilmesi çok önemli olan bir diğer özellik ise şüphesiz bit değeridir. Bit değeri düşük bir ekran kartı, takılmalara ve donmalara sebebiyet verebilir. Bu da sizin bilgisayarınızla olan deneyiminizin kalitesini düşürür. Günlük kullanım için 128 bit yeterli olurken, oyun ve yoğun işler için 192 ya da 256 Bit değeri gerekir.

Eğer bilgisayarınızda endüstriyel yazılımlar gibi daha profesyonel programlar çalıştıracaksanız 256 bit değeri de yetersiz kalabilir. Bu durumda daha yüksek Bit değerine sahip bir ekran kartı seçmeniz gerekebilir. En yüksek değere sahip olan 512 bit ekran kartı ihtiyaçlarınızı karşılamaya yeterli olabilir. Bit değerinin bu denli yüksek olması sayesinde ekran kartınızı kısa aralıklarla değiştirmenize de gerek kalmaz.

Özelliklerine Göre Ekran Kartlarının Fiyat Aralığı Nasıldır?

Özelliklerine Göre Ekran Kartlarının Fiyat Aralığı Nasıldır?

Ekran kartı fiyat aralığı genellikle bileşen özelliklerine göre doğru orantılıdır. Ekran kartında kullanılan teknoloji ve malzemeler de bu fiyatı etkiler. Hafıza boyutu ve bit değeri gibi özellikler arttıkça ekran kartı fiyatları da daha yüksek olacaktır. Bu nedenle ihtiyaçlarınıza uygun bir ekran kartı seçimi yapmak önemlidir.

Ekran kartının fiyatını etkileyen bir başka faktör ise markasıdır. Grafik kartının fiyatları, üretimini ve dağıtımını sağlayan markalara göre değişir. Bu sayede bütçenize uygun bir ekran kartı bulmanız kolaylaşır. Ekran kartı seçimi yaparken ihtiyaçlarınızı karşılayan bir ürün seçmeniz önemlidir. Çünkü ekran kartı doğru seçildiğinde uzun ömürlü kullanılabilen dayanıklı bir cihazdır.

Kaliteli bir ekran kartı uzun yıllar boyunca dayanır ve ihtiyaçlarınızı karşılar. Ekran kartı kalitesini anlamak için internet üzerinden araştırmalar yapabilir, ya da kullanıcı yorumlarına bakabilirsiniz. Yorumları düşük olan bir ekran kartı size sorunlar çıkarabilir. Bu da masraf yapmanıza sebep olur. Bu nedenle yüksek kaliteli ve uygun özelliklere sahip bir ekran kartı seçmeniz harcamanızı daha yararlı kılacaktır.

Ekran Kartı Ne İşe Yarar?

Ekran kartı; bilgisayar sistemindeki grafik verilerini görüntü olarak monitöre yansıtır. Cihazın sahip olduğu yazılım ve donanım gibi özelliklerin de desteği ile görüntü çözünürlüğünü yüksek standartları ulaştırır. Aynı zamanda verilerin işlenme performansını noktasında da son derece önemli görevler üstlenir. Veri aktarım hızını iyileştirir. Bu esnada bilgisayar performansının düşmemesini ise engellemeye çalışır. Video düzenleme, grafik tasarım ve üç boyutlu uygulamalar iyi bir ekran kartına sahip olmayan cihazlarda verimli bir şekilde çalışılmaz. Aynı zamanda gelişmiş bilgisayar oyunlarının oynanabilmesi için de yine donanımlı bir ekran kartının olması gerekir. Aksi halde üst düzey uygulamaların çalışması esnasında birtakım aksaklıklar yaşanır. Gelişmiş teknolojinin ürünleri olan oyun ve programların sekteye uğramadan kullanılması için ekran kartının üstlendiği önemli görevler bulunur. Kullanılan bilgisayarın bu noktada yetersiz kalması halinde dışarıdan takviye verilmesi ise mümkündür.

Ekran Kart Nasıl Takılır?

Ekran kartı, hazır sisteme veya yeni alınan bir kasaya basit şekilde takılır. Bu süreçte ikinci bir kişinin yardımına gerek duyulmaz. Aynı şekilde profesyonel bir destek almaya da gerek yoktur. Satın alınan ekran kartı, ev şartlarında rahatlıkla kullanıma hazır hale getirilir. Bu süreçte ürünün hassas bir yapıya sahip olduğunun göz önünde bulundurulması gerekir. Ürün, kutusundan çıkarıldıktan sonra öncelikle üzerinde yer alan koruyucu bariyer açılır. Bilgisayar kasasında bulunan slotların mandal kısımları sökülür. Mevcut mandalların sökülmesinden sonra ortaya çıkan kısma ekran kartı yerleştirilir. Bu aşamada parçaların hizalı olmasına özen gösterilmesi gerekir. Yerleştirme esnasında deformasyona neden olmamak için hafif bir baskı uygulamak önemlidir. Ekran kartının slota takılmasından sonra güç bağlantıları yapılır. Bu sayede de izlenmesi gereken adımlar son bulur.

Ekran Kartı Nereye Takılır?

Piyasada yer alan ekran kartları genellikle PCIe X16 slotuna takılır. Sürecin güvenli bir şekilde yönetilmesi için öncelikle sistem üzerinde elektrik akımının kesilmesi gerekir. Mevcut kasanın güç almadığından emin olmak önemlidir. Ekran kartı, bilgisayarın kasasına monte edilir. Bu nedenle kasanın tozunun alınması ve uygulama için hazır hale getirilmesi tavsiye edilir. Hazır sistemde yer alan slotlar açık halde değilse yan tarafda bulunan vidalar sökülür. Açık pozisyona getirilmesi gereken slot miktarı konusunda ise ekran kartı modeli esas alınır. Sonraki adımda anakart PC girişine yönelmek gerekir. Hemen yanında konumlanan mandal açık pozisyona getirilir. Ekran kartının sarı kısmı, PC girişi ile aynı yönde yerleştirilir. Bu sayede bilgisayarınızın performansını iyileştirmek için satın aldığınız ürünü kolay bir şekilde monte edebilirsiniz.