placeholder
"

Tonik

" araması için 4747 sonuç listeleniyor
Herbal Science Gülsuyu 200 ML
Herbal ScienceGülsuyu 200 ML
(3054)
Gülsuyu 200 ML
28,80 TL
Sepete Git
Herbal Home Gül Mayası 100 ml
Herbal HomeGül Mayası 100 ml
(83)
Gül Mayası 100 ml
49,72 TL
Sepete Git

Tonik

Tonik

Sağlıklı ve ışıl ışıl parlayan bir cilde sahip olmak; düzenli cilt bakımını ihmal etmemekten geçiyor. Cilt bakımı söz konusu olduğunda onlarca ürün çeşidi arasından akla ilk gelen seçeneklerden biri olan tonik; makyaj temizleme ürünleri ve yüz temizleyici jeller sonrasında kullanılması önerilen ve cildinizin sıkılaşmasını, kalan kirlerden ve makyaj kalıntılarından iyice temizlenmesini sağlayan bir losyon olarak biliniyor. Cilt temizliğinin ve bakımının en önemli adımlarından biri olan tonik kullanımı aşamasında başarılı sonuçlar elde etmek için; "Tonik nedir ne işe yarar? ", "Tonik nasıl kullanılır?" soruları hakkında detaylı araştırma yapmak, cilt tipine ve cilt sorunlarına odaklanarak doğru tonik markaları ve çeşitleri arasından seçim yapmak gerekiyor.

Cilt Bakımında Tonik Ne İşe Yarar?

Tonik, cilt bakımı esnasında çoğu zaman atlanabilen bir adım olmasına rağmen faydaları bilindiği takdirde vazgeçilmez bir adım oluyor. Cilt bakımı rutininizde tonik kullanmak; cildinizin sıkılaşmasına, ferahlamasına, gözeneklerinizin küçülmesine, siyah nokta ve akne gibi cilt problemlerinizin azalmasına, cildinizin daha aydınlık ve parlak gözükmesine yardımcı oluyor. Her cilt tipi, farklı temizleme ürünlerine ihtiyaç duyduğu gibi tonik seçimi de herkes için farklılık gösteriyor. Örneğin; yağlı ve sivilceli ciltler, yüz temizleme toniği önerileri arasından asitli tonik seçeneklerini rahatlıkla kullanabilirken hassas cilde sahip olan kişilerin bu tarz tonikleri kullanırken oldukça dikkatli olması gerekiyor. Çok hassas ciltlerin ise; ciltte herhangi bir ‌tahrişe ve alerjiye sebep olmamak için doğal tonik seçeneklerini tercih etmesi gerekiyor. Örneğin; gül suyu tonik cildi rahatlatması, gözenekleri sıkılaştırması, cildi aydınlatması ve ferahlatması açısından hassas ciltlerin ilk tercihi olduğu kadar tüm cilt tipleri için de doğadan gelen bir güzellik sunuyor. Cilt toniği, genellikle makyaj çıkarma ve yüz temizleme işlemleri sonrasında cildi ferahlatmak ya da sorunlu bölgelerin iyileşmesini hızlandırmak amacıyla kullanılıyor. Bunun yanı sıra makyaj öncesinde de aydınlatıcı ve cildi pürüzsüzleştirici toniklerin kullanımı sayesinde, cilt zemini makyaja hazır bir hale getirilebiliyor.

Düzenli Tonik Kullanmanın Cilde Etkileri

Günlük yaşamda hava kirliliği, toz, sigara dumanı, makyaj kalıntıları, düzensiz beslenme ve stres gibi faktörler cildin yapısını olumsuz etkileyerek gözeneklerin genişlemesine neden oluyor. Ayrıca gözeneklerin kalıntılar ile dolması ve iyi temizlenmemesi sonucunda zamanla siyah nokta ve sivilce gibi cilt problemleri ortaya çıkıyor. Yüz temizleme jelleri ve köpükleri cilt temizliğinde her ne kadar vazgeçilmez bir ilk adım olsa da bazı durumlarda ciltte makyajdan kalan kalıntıları yok etmede ve tıkanmış gözenekleri temizlemede yeterli olmuyor. Gözeneklerin tıkanmasıyla birlikte cilt eski canlılığını ve parlaklığını kaybediyor. İşte, bu durumda yüz toniği kullanımı devreye giriyor ve gözenekleri derinlemesine temizleyerek sivilce ve siyah nokta oluşumunu önlüyor. Temizlenen gözenekler zamanla sıkılaşmaya başlıyor. Düzenli olarak gözenekleri sıkılaştırıcı tonik kullanmak, uzun vadede daha canlı ve daha sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlıyor.

Tonik Ne Zaman Kullanılmalı?

Tonik yüz için en gerekli cilt bakım ürünlerinden biri ve düzenli olarak kullanılması gerekiyor. Peki, tonik ne zaman ve nasıl kullanılmalı? Tonik kullanımı; cildinizi makyajdan makyaj temizleme suları ile arındırdıktan sonra yüz temizleme jelleri veya köpükleriyle iyice temizlenen cilde uygulanan bir cilt bakımı adımı. Cildinizin ihtiyacına göre tercih ettiğiniz bir temizleme ürünü ile ister elinizle isterseniz de daha iyi sonuçlar almak için kullanabileceğiniz cilt temizleme cihazları ve süngerleriyle yüzünüzü yıkadıktan sonra iyice kurulayıp tonikleme işlemine geçebilirsiniz. Küçük bir pamuk parçasına aldığınız toniği, çok baskı uygulamadan tüm yüzünüze kullanabilirsiniz. Pamukta herhangi bir kir izine rastlamayana kadar bu işlemi devam ettirmelisiniz. Sivilceli ciltler için tonik ürünleri gibi tedavi amaçlı, hassas ve kuru ciltlere uygun olmayan ve içerisinde alkol bulunduran tonikleri göz çevresine uygulamamalısınız. Bu tür alkollü veya asitli tonikleri, sivilce ve siyah nokta bulunan ya da çok geniş gözenekli problemli bölgelere lokal olarak da uygulayabilirsiniz.

Cilt Tipine Uygun Tonik Önerileri

Cilt tipine ve cilt sorunlarına uygun tonik kullanmak büyük önem arz ediyor. Yağlı ciltler için tonik önerileri, kuru ve hassas ciltler için hassasiyete sebep olacağından önerilmiyor. Bu yüzden işe cilt tipinizi tanımakla başlamak gerekiyor. Hassas ve alerjiye meyilli bir cildiniz varsa; doğal tonik markaları arasında seçim yapmanızda fayda var. Bitkisel tonik seçenekleri; içerisinde bulunan doğal bileşenler sayesinde cildi yormadan ve cilt dokusuna zarar vermeden temizleme sağlıyor. Doğal tonik seçenekleri arasında içerisinde alkol ve kimyasalları bulundurmayan gül suyu tonik, lavanta suyu tonik, biberiye tonik gibi seçenekler yer alıyor. Kuru cilt yapısına sahip kişiler ise çoğu zaman cilt dokusunun zarar görmesi korkusuyla tonik kullanmayı tercih etmiyor. Fakat tam aksine cildinize uygun bir nemlendirici tonik kullanımı; kuru ciltler için cilt bakımı adımlarında önemli rol oynuyor. Ciltte kalan kalıntıları temizlemek için tonik kullanmak; temizleme aşamasından sonra kullanılacak olan nemlendirici ve serum gibi cilt bakım ürünlerinin işlevini daha iyi yerine getirebilmesi için önemli bir adım olarak biliniyor.

Yağlı Ciltler İçin Tonik Tavsiyeleri

Yağlı ciltler sivilce, akne ve siyah nokta gibi cilt problemlerine en yatkın cilt tipleri arasında yer alıyor. Ciltteki ‌sebum yani yağ fazlalığı, iyi temizlenmeyen bir ciltte gözeneklerin kısa zamanda dolmasına sebep olabiliyor. Genişleyen gözenekler de yağlı cilde sahip kişilerde başta gelen cilt sorunları arasında görülüyor. Gözeneklerin genişlemesine kuru ciltlere oranla yağlı ciltlerde çok daha sık rastlanıyor. Gözenekler; makyaj kalıntıları ve hava kirliliği gibi çevresel faktörler sebebiyle oluşan kir birikintileri ile dolacağı gibi vücudun kendi ürettiği yağ ile de tıkanabiliyor. Gün boyu makyajdan, kirden ve yağdan dolayı hava alamayan gözenekler zamanla büyümeye başlıyor. Yağlı ciltlerin iyi temizlenmemesi durumunda cilt yüzeyinde biriken yağlar nedeniyle bakteri oluşumu gözlenebiliyor ve bu durum sivilce gibi can sıkıcı problemlere zemin hazırlıyor. Yağlı cilt tipine sahip olan kişilerin bu tür sorunlarla karşılaşmaması için tonik kullanımına oldukça önem vermeleri gerekiyor. Sivilceler ve siyah nokta tonik düzenli tonik kullanımı sayesinde kontrol altına alınabiliyor.

Yağlı ciltler için yüz temizleme toniği; ciltteki fazla yağı temizleyen, gün içerisinde yağdan kaynaklı parlamayı minimuma indiren ve cilt problemlerini olabildiğince azaltan alternatif ürünler arasında yer alıyor. Örneğin; salisilik asit tonik ve ‌glikolik asit tonik seçenekleri, içerisinde bulundurduğu asitler sayesinde sivilceleri azaltma ve oluşumlarını engelleme özelliğine sahip. Sivilce karşıtı tonik arayanlar için en çok tercih edilen ürünler arasında yer alan salisilik asit ve glikolik asit içeren tonikler; sivilceler ve siyah noktaların en büyük düşmanlarından biri olarak biliniyor. Salisilik asit ve ‌glikolik asit, cilt yüzeyindeki ‌sebum fazlalığını ve ölü hücreleri uzaklaştırıyor. Cildi kurutmama ve tahriş etmeme özelliği sayesinde en çok tercih edilen seçenekler arasında bulunuyor. Sivilceleri yok edici ve gözenek sıkılaştırıcı tonik kullananlar arasında, doğal olduğu için oldukça tercih edilen bir diğer tonik türü ise çay ağacı tonik. Çay ağacı yağı, antibakteriyel özelliği sayesinde sivilceleri ve siyah noktaları yok etme özelliğine sahip doğal bir seçenek. Bu yüzden çay ağacı yağının cilt bakım ürünlerinde kullanımına; akneli ciltler için tonik ve cilt sıkılaştırıcı tonik seçeneklerinde oldukça sık rastlanıyor.

Sivilce ve Siyah Nokta Düşmanı: AHA ‌BHA Tonikler

Son yıllarda özellikle Kore cilt bakım rutinlerinin popülerleşmeye başlamasıyla birlikte ünlenen cilt bakım ürünleri arasında; oldukça işe yarayan özellikleriyle çoğu kişinin tercihi olan aha ‌bha tonik çeşitleri bulunuyor. Yağlı ve problemli ciltler için üretilmiş cilt bakım ürünleri kadar neredeyse her cilt tipine uygun ürünlere de cildin durumuna göre maruz kalabileceği kadar aha ve ‌bha asitleri eklenebiliyor. Çünkü bu organik asitlerin sadece sivilce ya da siyah nokta problemlerine değil, birçok cilt sorununa da iyi geldiği biliniyor. Meyve asidi olan AHA asitler ‌sitrik asit, ‌glikolik asit ve ‌laktik asit olarak biliniyor. Aha asitler, düzenli kullanımda ciltteki yaşlanma belirtilerini azaltıyor, sivilce lekelerini ve güneş kaynaklı oluşan lekeleri yok ediyor ve kurulukla savaşarak cilde sahip olduğunu ışıltısını ve parlaklığını geri kazandırıyor. Cildi nazikçe soyarak ‌peeling etkisi gösterirken su tutma özelliğiyle cildin her daim nemli kalmasına imkan tanıyor. ‌BHA asitleri ise; siyah nokta ve sivilceye meyilli cilde sahip kişilerde büyük etkiye sahip. Gözeneklerdeki yağı temizleyerek gözeneklerin tıkanmasına engel oluyor. AHA ve ‌BHA asitler birlikte kullanıldığı zaman erken yaşlanma belirtilerini azaltıyor, cildin nem kaybını önlüyor ve lekelerin yok olmasına olanak tanıyor. AHA ve ‌BHA tonikler, gözenek küçültücü tonik alternatifleri arasında en çok tercih edilen ve memnuniyet seviyesi yüksek olan ürünler arasında yer alıyor.

Normal ve Karma Ciltler İçin Tonik Tavsiyeleri

Karma ciltlerde yüzün T bölgesi olarak adlandırılan kısmı olan; alın, burun ve çene kısımları yağlıyken geriye kalan bölgeler kuru cilt tipine sahip olabiliyor. Bu yüzden karma ciltler için uygun olan cilt bakım ürünlerini seçerken; ciltte hassasiyete sebep olmayacak, iyi bir temizleme ve nemlendirme sunacak seçenekleri tercih etmek gerekiyor. Cilt tipinize karar verirken cildinizin karma olup olmadığını anlamak için gün içerisinde yüzünüzün T bölgesini kontrol etmelisiniz. Eğer alın, burun ve çenenizde yağlanma ve parlama söz konusuyken yanaklarınızda kuruluk hissediyorsanız karma cilt tipine sahip olduğunuz söylenebilir. Karma ciltlerde cildin kuru olan ‌kısımlarında hassasiyet ortaya çıkabiliyor. Karma ciltler için tonik seçenekleri; yağ üretimini kontrol altına alarak aynı zamanda cildin nem kaybını da önlemeyi amaçlıyor. Karma hassas ciltler için tonik önerileri arasında; cildi pürüzsüzleştiren ve aynı zamanda nemlendirerek nem dengesini korumasını sağlayan cilt toniği ve cilt sütünün bir arada bulunduğu ‌2'si bir arada ürünler de kullanılabiliyor. Bu sayede karma ciltlerde tahrişe ve hassasiyete sebep olmadan fazla ‌sebum arındırılıyor ve cilt nemlendiriliyor. Normal ve hassas olmayan ciltlerde ise derinlemesine temizliği sağlamak için hafif alkol içerikli tonikler tercih ediliyor.

Kuru Ciltler İçin Tonik Tavsiyeleri

Kuru ciltlerde cildin yağ salgılaması minimum düzeyde olduğu için ağır içerikli cilt bakım ürünlerinden kaçınmak gerekiyor. Kuru ciltler için tonik önerilerinde en uygun seçenek; alkolsüz tonik çeşitleri olarak görülüyor. Kuru cilt tipine sahip kişilerin, alkollü toniklerin ciltte oluşturabileceği tahrişi göz önünde bulundurarak nemlendirici tonikleri tercih etmeleri gerekiyor. Aynı zamanda losyon ve cilt sütü formundaki kremsi tonik temizleyiciler de kuru ciltler için kurtarıcı rol üstleniyor. Kuru ciltlerin dikkate alması gereken bir diğer nokta ise; toniğin gerçekten iyi bir nemlendirici içeriğe sahip olması. Örneğin; ‌hyaluronik asit tonik seçenekleri kuru ciltler için en uygun tonik tipleri arasında bulunuyor. ‌Hyaluronik asit; kendi ağırlığının yaklaşık bin katı kadar nemi tutabilen doğal bir nemlendirici çeşidi olarak biliniyor. İçerisinde ‌hyaluronik asit bulunduran tonik çeşitleri; cildi mükemmel bir şekilde nemlendiriyor ve aynı zamanda cildin elastikiyetini korumasına ve kaybolan cilt sıkılığının geri kazanılmasına yardımcı oluyor. ‌Hyaluronik asit içeren bakım ürünleri ciltte bir bariyer oluşturarak cildi dış etkenlere karşı koruma altına alıyor. Bu sayede ciltte meydana gelen erken yaşlanma belirtileri de olabildiğince erteleniyor.

Kuru ciltler için diğer tonik seçenekleri arasında doğal ve bitkisel tonikler yer alıyor. Saf olarak damıtılarak elde edilen gül suyu ve lavanta tonik gibi doğal ürünler, içerdikleri antioksidan sayesinde cilt hücrelerinin genç kalmasına ve sürekli olarak yenilenmesine katkıda bulunuyor. Cilde parlaklık ve aydınlık bir ışıltı veren doğal içerikli tonik kullananlar arasında; gül suyu, lavanta suyu, biberiye tonik, papatya suyu, ‌aloe ‌vera tonik gibi doğal içerikli birçok tonik tavsiye ediliyor. Doğal içerikli birçok tonik ‌ph dengesini koruyarak ciltte ‌ph dengesinin bozulması ile oluşabilecek bakteri oluşumuna bağlı sivilce gibi sorunların önüne geçiyor.

Kuru ciltler için tavsiye edilen birçok tonik çeşidi aynı zamanda hassas ciltler için tonik olarak kullanılabiliyor. Hassas ciltlerin en büyük problemlerinden olan; hassasiyete bağlı kuruluk, kaşıntı ve kızarıklık gibi sorunlar, doğal içerikli tonikler ve içerisinde ‌hyaluronik asit bulunan tonik çeşitleri tarafından kontrol altına alınıyor.

Işıldayan ve Lekesiz Bir Cilt İçin Tonik Seçimi

İlerleyen yaş, stresli bir hayat tarzı, düzensiz beslenme, yetersiz sıvı tüketimi, hava kirliliği gibi etkenler cildin zamanla doğal ışıltısı kaybetmesine ve donuk bir yüz ifadesine sebep olabiliyor. Cildin ışıltısını geri kazanmak ve daha aydınlık bir görünüme kavuşmak için aydınlatıcı tonik seçenekleri kullanmak gerekiyor. Aydınlık veren ve canlandırıcı tonik türleri; içerisinde bulundurduğu ‌bitki ekstraktları ve C vitamini bileşenler sayesinde düzenli kullanımda cildin daha aydınlık gözükmesini sağlıyor. Cilt aydınlatıcı tonik ürünler, ciltteki ölü hücreleri temizleyerek cilde pürüzsüzlük kazandırmasının yanı sıra serbest radikallere karşı bir koruma oluşturuyor ve cildin nem dengesinin kaybolmamasını sağlıyor. Bu sayede günden güne cildin kaybedilmiş ışıltısının geri kazanılmasına yardımcı oluyor. Antioksidan bakımından oldukça zengin olan aydınlatıcı ve canlandırıcı tonik seçenekleri, cildinizin pürüzsüz ve sağlıklı görünümünü geri kazanmanızı sağlıyor.

Bazı cilt tiplerinde ise farklı sebeplerden dolayı lekelenmeler oluşabiliyor. Güneş kremi kullanımına önem vermemek, çeşitli dermatolojik tedavilerin uygulanması, sivilce ve aknelerin iyileşmesi sonucunda birçok kişinin cildinde lekeler meydana geliyor. Lekelerden kurtulmanın en önemli adımlarından biri de uygun bir tonik kullanmak. Oluşan lekeler, temizleyici haricinde bir ürün kullanmadan kolay kolay yok olmuyor. Bu yüzden lekeler için leke karşıtı tonik seçeneklerini kullanmak gerekiyor. Leke karşıtı ve beyazlatıcı tonik; içerisinde bulunan dermatolojik bileşenler sayesinde düzenli kullanıldığı takdirde günden güne lekelerin renginde açılmaya ve en sonunda tamamen yok olmasına yardımcı oluyor. Leke karşıtı tonikler; cildin daha yumuşak olmasına ve daha aydınlık gözükmesine olanak sağlıyor. Ciltteki renk eşitsizliklerini gidererek kapatıcı gibi makyaj ürünlerine olan bağımlılığı minimum düzeye indiriyor.

Siz de cilt bakım rutininize tonik kullanımını dahil ederek daha aydınlık, daha canlı, daha sıkı, daha sağlıklı ve gözenekler, sivilce ve siyah nokta gibi problemlerden arınmış bir cilde sahip olmak isterseniz, cilt tipinize uygun tonik çeşitlerini inceleyebilirsiniz. Trendyol'un avantajlı tonik fiyatları sayesinde dilediğiniz ürüne sahip olabilirsiniz.