"

Diş İpi

" araması için 877 sonuç listeleniyor

Diş İpi

Ağız bakımı denildiğinde herkesin aklına önce diş fırçası ve diş macunu gelir. Birçoğumuz bu ikisinin günlük ağız ve diş bakımında yeterli olduğunu düşünür, ağız ve diş sağlığımız için diş fırçalamaktan başka bir şey yapmaya gerek görmeyiz. Oysa ki bilinenin aksine ağız bakımı için diş fırçalamak yararlı olsa da tek başına yeterli değildir. Çürüksüz beyaz dişler ve ferah bir nefesle kendisini belli eden tam bir ağız sağlığı için diş fırçası ve diş macununun yanında diş ipi, ara yüz fırçası ve ağız bakım suyu da kullanmak gerekmektedir. Bunlardan birisinin eksik olduğu bir günlük ağız bakımı ile uzun vadede ağız ve diş sağlığı ile ilgili sorunlar yaşamak kaçınılmazdır. Diş ipi, ağız bakımının en önemli ve merkez unsurlarından biridir. Her yemekten sonra diş ipi kullanımı ile çürükler büyük ölçüde azaltılabilir.

Diş İpi Nedir?

Ağız, insan vücudunda en kolay ve en hızlı şekilde bakteri oluşumu yaşanan yerlerden biridir. Yenilen yemeklerden kalan artıklar, nefes alışverişi, içilen su gibi birçok faktör gün boyunca ağız içerisinde çeşitli bakterilerin birikmesine neden olur. Ağız içindeki yemek artıkları, dişlerin arasına kaçmış ve fark edilmemiş kırıntılar, ağız içerisinde parçalanarak bakteri oluşumunu destekler. Eğer bu durumun önüne geçilmezse biriken bakteriler kısa sürede bakteri plakları oluşturur ve diş çürümelerine, diş eti hastalıklarına ve ağız kokusuna neden olur.

Diş ipi, ağız içerisinde gün boyu diş aralarında, diş eti boşluklarında ve diş çevrelerinde biriken yemek artıklarını, kırıntıları, mikroskobik kalıntıları temizlemek ve ağız hijyenini sağlamak amacıyla kullanılan bakım ürünüdür. Dişlerin arasında kalan artıklar gün boyu bulunduğu bölgelerde bakteri oluşumuna neden olur ve bunun önüne diş ipi ile geçilebilir. Çok filamanlı naylondan üretilen diş ipleri olduğu gibi PTFE tek filamanlı diş ipleri de üretilmektedir. Diş yapısına göre seçilmesi gereken diş ipleri sarılı makara formunda ya da sarılı şekilde poşet içerisinde satılabildiği gibi plastik kürdanlı tasarımlarla kullanım kolaylığı sağlayacak formda da kullanıcılara sunulmaktadır.

Birçok farklı formda ve uzunlukta kullanıma sunulan diş ipi çeşitleri, farklı markalar altında bulunabilmektedir. Colgate, Oral-B, Sensodyne gibi markalar tarafından üretilen birçok farklı diş ipi türü, kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap vermektedir. 25 - 30 - 50 metre gibi farklı uzunluklarda ya da tek kullanımlık kesilmiş boyutlarda diş ipleri bulunabildiği gibi, saten yumuşaklığı vadeden ürünler de sunulmaktadır. Kimi diş ipi ürünleri ise nane kokusu gibi çeşitli kokular ile kokulandırılmıştır. Kullanıcılar, kendi ihtiyaçlarına göre birçok seçenek arasından diş ipi seçebilmektedir.

Diş İpi Neden Kullanılmalı?

Birbiri üstüne binen, birbirinden dip noktalarında ayrılan, şekil itibarıyla farklı açılar taşıyan dişlerin aralarında fizyolojik olarak boşluklar meydana gelmektedir. Meydana gelen bu boşluklar, yemek yerken oluşan çiğneme gücüyle çeşitli yemek artıkları ile dolar. Bu boşluklara büyük bir çiğneme kuvveti sayesinde giren ve sıkışan yemek artıkları, diş ve diş etinin sıkışık yapısı nedeniyle genellikle diş fırçası ile çıkartılamaz. Diş fırçası, bu noktalara ulaşmak için yeterli değildir. Ulaşsa bile yemek artıklarını çıkartmak için gereken kuvveti uygulayamaz. Bu bölgelerde biriken yemek artıkları, zaman içerisinde çoğalarak kapladığı alana sığmaz hale gelir ve diş etlerine baskı yaparak bu alanlarda kanamalar, şişmeler, kızarıklıklar ve iltihaplar oluşturmaya başlar. Üstelik bu boşluklarda biriken yemek artıkları, 48 saatlik bir süre içerisinde çürümeye, kokuya sebep olmaya ve bakteri plakları oluşturmaya başladığı için ağız sağlığına çok hızlı bir şekilde zarar verir. Tam da bu nedenle diş ipi kullanımı, ağız ve diş sağlığı için önem taşımaktadır. Her gün günde en az bir defa kullanılan diş ipi; diş aralarında ve diş eti kenarlarında biriken yiyecek artıklarının ağızdan çürümeden ve kokuşmadan temizlenmesini sağlar. Böylece diş fırçası ve diş macunu ile yetersiz kalan diş ve ağız bakımı tamamlanmış olur.

Ağız sağlığınız için diş iplerini ve ihtiyacınız olan diğer tüm ürünleri Trendyol’da bulabilir, bembeyaz ve sağlıklı dişlere kavuşabilirsiniz.