"

Ram

" araması için 3252 sonuç listeleniyor

Ram

Ram

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarların genel performansı söz konusu olduğunda, CPU ve GPU ile birlikte RAM de önemli bir faktördür. Bir bilgisayar oluşturmak veya mevcut bilgisayarınızı yükseltmekle ilgili her şeyde olduğu gibi doğru bileşenleri seçmek bilgisayarınızın genel performansınızı üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. RAM yükseltme anında performans artışı elde etmenin en kolay yollarından biridir. Avantajlı RAM fiyatları ile yavaşlayan bilgisayarınızı hızlandırabilen ya da yeni bir oyun bilgisayarınız için yüksek performans elde edebileceğiniz en iyi ürünlere sahip olabilirsiniz.

Dizüstü ve Masaüstü RAM

RAM bellek kapasitesi genellikle katı hal veya mekanik sabit sürücü tarafından sunulan uzun süreli depolama ile karıştırılır. RAM, rastgele erişimli bellek için kullanılan bir kısaltmadır ve bilgisayarlar tarafından kullanılan bir geçici bellek biçimini ifade eder. Diğer bir ifadeyle, bilgisayarınızın kısa süreli belleğidir. Bir HDD veya SSD'den farklı olarak, veriler modülün üzerine sürekli olarak yazılır ve yenilenir. Bunun nedeni CPU'nun ilgili verileri kalıcı olarak saklamadan, verilere hızlı bir şekilde erişmesine izin vermektir. Bununla birlikte, herhangi bir kalıcı depolama çözümünden önemli ölçüde daha hızlıdır. Ana dezavantajı ve uzun süreli depolama için kullanılamamasının nedeni ise yalnızca güç verildiğinde veri depolayabilmesidir. CPU veya GPU'nun hızlı bir şekilde erişmesi gereken verileri depolamak için kullanılan RAM, çoklu görev performansı için en kritik donanım bileşenlerinden biridir. Çok sayıda programı aynı anda açık tutmak ve sorunsuz çalışmak için sistem kapasitesinin yeterli olması gerekir.

Dizüstü ve masaüstü bilgisayar RAM seçenekleri; form faktörü yani boyut ve konektör pimlerinin yapılandırması bakımından farklılık gösterir. Laptop RAM fiyatları, masaüstüne kıyasla genellikle daha yüksek olma eğilimindedir. Dizüstü bilgisayarlar SO-DIMM (Küçük Anahat Çift Yerleşik Bellek Modülü) olarak bilinen formu desteklerken, masaüstü bilgisayarlar UDIMM olarak da bilinen DIMM modül (Çift Yerleşik Bellek Modülü) kullanır. SO-DIMM oldukça basit bir şekilde DIMM'in daha küçük bir versiyonudur. Dizüstü bilgisayarda bulunan alan kısıtlamaları nedeniyle, SO-DIMM standart DIMM 5 of inç uzunluğunun aksine 2.74 inç uzunluğunda ve DIMM boyutunun yaklaşık yarısı kadardır. SO-DIMM'in 260 pimi, DIMM'in ise 288 pimi vardır. İki form faktör de aynı teknolojiyi kullanmasına ve işlevsel olarak aynı şekilde çalışmasına rağmen laptop RAM çeşitleri masaüstü RAM yuvasına sığmaz. Bu nedenle yanlış tür satın almamaya dikkat etmelisiniz.

Doğru DDR Türünü Seçme

Bilgisayarınızda kullandığınız RAM, Çift Veri Hızı (DDR) kullanılarak çalışır ve CPI başına iki aktarım gerçekleştiği anlamına gelir. Daha yeni RAM türleri aynı teknolojinin güncellenmiş versiyonlarıdır. Bu nedenle RAM modülleri DDR, DDR2, DDR3 ve DDR4 olarak etiketlenir. Tüm modüller benzer boyutlara sahip olsa da birbirleri ile uyumlu değildir. DDR3 RAM çeşitlerini yalnızca DDR2'yi destekleyen bir anakartta kullanamazsınız. Aynı şekilde, DDR3, DDR4 yuvasına sığmaz. Herhangi bir karışıklığı önlemek için, her versiyon farklı konumlarda farklı çentik kesimine sahiptir. Bu durum, yanlış tip satın alsanız bile modüllerinizi yanlışlıkla karıştıramayacağınız veya anakartınıza zarar veremeyeceğiniz anlamına gelir.

DDR2 RAM, yeni donanımlarda kullanılmayan, en eski modül türüdür. 240 pimi vardır (SO-DIMM için 200). Eski bilgisayarları yükseltmek için piyasada sınırlı miktarda da olsa DDR2 4 GB RAM bulabilirsiniz. 2007 yılında piyasaya sürülen DDR3, tamamen piyasadan kalkma sınırında olsa da hala DDR3 standardını kullanan birçok sistem bulunur. DDR3, Intel'in LGA1366 soketinden LGA1151'e, AMD'nin AM3 / AM3 + ve FM1 / 2/2 + 'ya kadar uzanan çok çeşitli CPU nesillerini kapsar. DDR3 RAM, DDR2 ile aynı sayıda pime sahiptir. Bununla birlikte, daha düşük bir voltaj çalıştırır ve daha yüksek zamanlamalara sahiptir. Bu nedenle uyumlu değildir. Ayrıca, DDR3 SO-DIMM'lerde DDR2'nin 200 pinine karşı karşı 204 pin bulunur.

DDR4 RAM

Günümüzde kullanılan modern bellek modülü türü DDR SDRAM'dir. Modern makinelerin büyük çoğunluğu, son yıllarda kitlesel pazara sunulan dördüncü nesil RAM olan DDR4'ü kullanır. DDR4 RAM daha düşük bir voltajda çalışır, daha fazla belleği destekler ve daha yüksek hızlara sahiptir. Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, DDR4'ün eski anakartlarla ve CPU'larla geriye dönük uyumlu olmadığı veya DDR3'ün daha yeni olanlarla ileriye dönük uyumlu olmadığıdır. Bu nedenle, DDR4'ü daha eski bir DDR3 uyumlu anakarta veya DDR3'ü daha yeni bir DDR4 uyumlu anakarta kuramazsınız.

Anakartınızın 4 GB DDR3 RAM ya da DDR+ destekleyip desteklemediğini belirlemek oldukça basittir. Sistem bilgisi alanında hangi anakarta sahip olduğunuzu görebilirsiniz. Listelenen modeli üreticinin web sitesinde arayabilir ve teknik özellik sayfasında ihtiyacınız olan tüm bilgileri kontrol edebilirsiniz. Üreticinin sağladığı teknik bilgilerden ya da sadece anakartın kendisine bakarak yuvalarının sayısını kolayca belirleyebilirsiniz. Anakartın yuva başına destekleyebileceği maksimum RAM miktarı vardır. Yuva sayısı anakartın form faktörüne bağlı olarak değişir. Mini ITX anakartlar sadece iki bellek yuvasını desteklerken, ATX anakartlar dört yuvaya kadar destekleyebilir. Micro ATX anakartlar da genellikle dört yuva desteklese de sadece iki yuvalı modeller de vardır. Ayrıca, sekiz adede kadar yuvaya sahip EATX anakartlar da bulabilirsiniz.

Hız, Zamanlama, Gecikme ve ECC

İşlemci mimarileri ilerledikçe bellek teknolojisi düzenli olarak değişir. Daha hızlı CPU'lar daha büyük bant genişlikleri ile daha hızlı bellek gerektirir. Bellek hızı sistemin performansı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Dizüstü bilgisayarları karşılaştırırken, performansı nasıl etkileyebileceklerini belirlemek için her iki bilgiyi de kontrol etmeniz önerilir. Bellek hızını belirlemenin iki yolu vardır. Birincisi bellek tipine ve DDR3 1333MHz gibi saat/hız derecesini, diğeri ise bant genişliği ile birlikte türü listelemektir. Örneğin, 1333 mhz 4 GB RAM bellek PC3-10600 bellek olarak da listelenebilir. DDR3 ve DDR4 formatları için en hızlıdan en yavaşa doğru bellek türleri; DDR4 3200 / PC4-25600, DDR4 2666 / PC4-21300, DDR4 2133 / PC4-17000, DDR3 1600 / PC3-12800, DDR3 1333 / PC3-10600, DDR3 1066 / PC3-8500 ve DDR3 800 / PC3-6400 şeklinde sıralanır. Genel olarak, daha yüksek hız her zaman daha iyidir. Bununla birlikte oyun gibi uygulamalar söz konusu olduğunda kapasite hızdan daha önemli hale gelebilir. Örneğin, bir oyun bilgisayarı için performans açısından 3200 MHz ve 2400 MHz RAM arasında çok büyük bir fark gözlenmeyebilir.

Bazı durumlarda 9-10-9-27 gibi bir dizi numaraya sahip modüllerle karşılaşabilirsiniz. Bu sayılara zamanlama denir. Bellek zamanlaması, modülünün nanosaniye cinsinden performansının bir ölçümüdür. Değer ne kadar düşük olursa, RAM tepkisi o kadar hızlı olur. Bununla birlikte RAM satın alırken zamanlama ve gecikme birçok kullanıcı için son değerlendirme kriterleridir. Hata Düzeltme Kodu (ECC) RAM, veri bozulmasını algılamayı ve düzeltmeyi amaçlayan özel bir bellek modülü türüdür. ECC RAM, örneğin, bir veritabanını işlerken RAM'de saklanan kişisel veya finansal bilgiler gibi kritik verilerdeki hataların çok ciddi sonuçlar doğurabileceği gelişmiş sunucularda kullanılır. Tüketici kategorisinde yer alan anakartlar ve işlemciler genellikle ECC uyumlu RAM'i desteklemez.

RAM Kapasitesi

Ekstra bellek kapasitesine sahip olmak, arka planda daha fazla uygulamanın çalışmasını veya tarayıcınızda daha fazla sayıda sekmenin açık kalmasını sağlar. Minimum 4 GB RAM yaklaşık 10 tarayıcı sekmesi, küçük bir fotoğraf düzenleme uygulaması ve video akışı gibi genel kullanım için uygundur. Temel Windows ve Chrome OS kullanımı için iyidir. 8 GB RAM bellek, Windows ve MacOS sistemleri ve giriş seviyesi oyunlar için idealdir. 30 sekmeye kadar tarayıcı sekmesini açma, RAW fotoğrafları düzenleme ve hatta bazı orta seviye oyunlar için yeterlidir. Hem fiyat hem de performans açısından 16 GB RAM en popüler kapasitedir. Profesyonel çalışma ve daha zorlu oyunlar için idealdir. Bununla birlikte avantajlı 8 GB RAM fiyatları ile yeni bir bilgisayar kurmaya başlayabilir ve RAM kapasitesini daha sonra kademeli olarak yükseltebilirsiniz. Çok fazla bellek kullanan programlar kullanmayı planlıyorsanız veya sadece gelecekte de kullanabileceğiniz daha gelişmiş bir yapı kurmak istiyorsanız 32 GB RAM kapasitesine kadar çıkabilirsiniz.

RAM bir PC'de yükseltmenin en kolay yapılabildiği bileşendir. Sistem bellek kapasitenizin ihtiyaçlarınız için çok az olduğunu düşünüyorsanız, her zaman daha fazlasını ekleyebilirsiniz. Öte yandan, bir CPU veya GPU'yu yükseltmek daha zordur ve bu yüzden bellek ihtiyacınızı iyi değerlendirmeli ve önceliklerinizi belirlemelisiniz. Farklı markalar tarafından üretilmiş modüller teknik olarak birlikte kullanılabilir. Bununla birlikte potansiyel olarak farklı üreticilerin modüllerini birleştirmek, beklenmedik uyumluluk sorunlarına, çökmelere ve genel performans sorunlarına yol açabilir. Bunun da ötesinde, farklı hızlarda çalışan RAM'ler kullanıyorsanız, sisteminizin tüm modüller arasında en yavaş olan modülün hızında çalışacağını unutmamalısınız. Bu gibi nedenlerden ötürü RAM yükseltme işlemi yapmak ve daha hızlı bir RAM kullanmak istiyorsanız, farklı modülleri karıştırmamaya ve eşleştirmemeye dikkat etmelisiniz.

Dizüstü Bilgisayar RAM Sınırlamaları

Bilgisayarınızın yeterli belleğe sahip olup olmadığını belirlemek için, çalıştırmak istediğiniz yazılımın minimum ve önerilen gereksinimlerine inceleyebilirsiniz. Birçok farklı RAM modeli olduğundan bilgisayarınız için en iyi ürünü seçtiğinizden emin olmalısınız. Modül satın alırken ayrıca, bilgisayarınızın işletim sistemini de göz önünde bulundurmalısınız. Bazı işletim sistemleri diğerlerinden daha fazla bellek kullanabilir.. Birçok dizüstü bilgisayar, grafikler için sistem belleğinin bir bölümünün kullanılmasını gerektiren entegre grafik denetleyicilere sahiptir. Bu durum grafik denetleyicisine bağlı olarak kullanılabilir sistem bellek miktarını 1 GB'a kadar azaltabilir. Sistem tümleşik bir grafik denetleyicisi kullanıyorsa, bu kullanımı da hesaba katmanız gerekebilir. Dizüstü bilgisayarlar için üretilen RAM bellek çeşitleri, masaüstü modülleri ile karşılaştırıldığında genellikle iki adet yuva içerir. Bu nedenle takılabilecek bellek miktarı sınırlıdır.

Bazı dizüstü bilgisayar modelleri, yükseltilemeyen sabit bir RAM boyutuna sahiptir. Bazı donanımlar ise belirli bir bellek türü gerektirir. Örneğin dizüstü bilgisayarınız DDR3 bellek kullanacak şekilde tasarlanmışsa, DDR4 belleği kullanamaz ve çalışmasını bekleyemezsiniz. Aynı şey sistemin hız ve bant genişliği gereksinimleri için de geçerlidir. Tüm bunlara ek olarak bir bilgisayarın yuva sayısına bağlı olmayan, destekleyebileceği maksimum RAM miktarı vardır. Örneğin, iki adet 16 GB RAM modülü satın alabilirsiniz, ancak toplam 32 GB, sisteminizin izin verdiği maksimum kapasitenin üzerinde olabilir. Birçok dizüstü bilgisayarda sistemin alt tarafında, RAM yuvalarına erişim sağlayan küçük bir panel bulunur. Diğer sistemlerde, bellek bölümüne erişmek için alt kapağın çıkarılması gerekebilir. Bir sistemde erişim paneli yoksa bellek büyük olasılıkla yükseltilemez. Bu gibi durumlarda, dizüstü bilgisayar özel araçlarla sahip bir teknisyen tarafından açılabilir.

RAM Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

RAM alışverişi yapmadan önce, sisteminizin mevcut RAM bellek özellikleri hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. İlk olarak, sistemin mümkün olan maksimum belleğinin ne olduğunu öğrenmelisiniz. Bu, çoğu üretici tarafından listelenir ve masaüstü ve laptop RAM yükseltme potansiyelini gösterir. Ardından, bellek yapılandırmasına inceleyebilirsiniz. Örneğin, 8 GB DDR3 RAM belleğe sahip bir dizüstü bilgisayar, tek bir 8 GB modül veya iki 4 GB modül olarak yapılandırılabilir. Tek bir bellek modülüyle yapılandırılmış bir sistemde, ikinci bir bellek modülü ekleyerek gelecekte bellek miktarını genişletmek için kullanılabilecek ikinci bir bellek yuvası açılabilir. Örneğin, 4 GB'lık modüllerden birinin yeni 8 GB'lık bir modülle değiştirilmesi toplam 12 GB RAM (yeni 8 GB ddr4 RAM ve orijinal 4gb modül) kapasitesi anlamına gelir. Ancak, en hızlı performansı sağlamak için her iki 4 gb RAM bellek modülünü aynı anda yükseltmek daha iyidir.

Bellek modülleri genellikle çift kanallı modda birbirleriyle çalışmak için eşleştirilir ve farklı kapasitelerde iki modüle sahip olmak, eşleşen bir çift kadar verimli çalışmaz. CPU ve tek bir RAM modülü arasında aktarılabilecek çok fazla veri vardır. Çift kanallı ve dört kanallı bellek seçenekleri veri transferi sırasında herhangi bir darboğazı önlememeye yardımcı olur. Kanal sayısı arttığında sisteme daha fazla modül dahil edildiğinden, bu durum bant genişliği performansını büyük ölçüde artırabilir. Bununla birlikte, ekstra bant genişliği, oyun bilgisayarı söz konusu olduğunda çok az şey ifade eder. Çok kanallı RAM modelleri, çoğunlukla büyük miktarda veri aktaran ve yüksek bellek performansına ihtiyaç duyan yazılımlar çalıştıran sunucular ve iş istasyonları için gereklidir. Çok sayıda nedenden ötürü eşleşen kapasiteye, hızlara ve üreticilere sahip bellek modüllerini kullanmak her zaman en iyisidir.

RAM İhtiyacını Belirlemek

Çoğu ev bilgisayarında en çok bellek kullanan uygulamalar işletim sistemi ve web tarayıcısıdır. Bazı uygulamalar ve oyunlar da diğer her şeyden daha fazla kapasite kullanabilir. Windows veya MacOS'un daha az bellek kullanmasını sağlamak için yapabileceğiniz çok fazla şey yoktur. Bununla birlikte bilgisayarınızda daha fazla belleğe sahip olmak; Chrome, Firefox ve Edge vb. gibi daha fazla tarayıcı sekmesi açabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, bazı web siteleri diğerlerinden daha fazla RAM kullanır. Programların karmaşıklığı arttıkça daha fazla RAM gerekir. Bir sohbet programı veya Mayın Tarlası gibi bir oyun neredeyse hiç RAM kullanmazken, devasa bir Excel elektronik tablosu, büyük bir Photoshop projesi ya da zorlu bir oyun gigabaytları tek başına kullanabilir.

Tabletlerde ağır yazılımlar bulunmaz. Bu nedenle bellek ihtiyaçları, 6 GB RAM kullanan birçok akıllı telefona benzer şekilde olma eğilimindedir. Ancak, çok sekmeli tarayıcılar ve daha karmaşık yazılımlar geçiş yapmaya devam ettikçe, tablet ihtiyaçları dizüstü bilgisayar gereksinimlerine gittikçe daha fazla benzemektedir. Mevcut spesifikasyon seçenekleri genellikle minimum 2 GB RAM ila maksimum 16 GB RAM arasında değişir. Temel kullanım için 2 GB, çoğu durum için 4 GB daha iyi bir seçimdir. Çoğu dizüstü bilgisayar 8 GB RAM ile birlikte gelir, giriş seviyesi donanımlar 4 GB RAM seviyesinden başlar ve en güçlü oyun bilgisayarları 32 GB'a kadar ulaşabilir. Çok fazla grafik tasarım işi yapıyorsanız veya bazı üst düzey oyunları oynamayı sisteminizi 16 GB'a çıkarmayı düşünebilirsiniz. Masaüstü bilgisayarlar için 16 GB başlamak için iyi bir seviyedir. 32 GB donanım meraklıları ve ortalama iş istasyonu kullanıcıları için yüksek performans anlamına gelir. Profesyonel iş istasyonu kullanıcılarının ihtiyaçları 32 GB'dan daha fazla olabilir. Extrem uygulamalar için tasarlanan çok özel bilgisayarlarda RAM 128 GB kapasitesine erişilebilir.

Bilgisayarınızın hızını ve performansını artırmak için en iyi RAM markaları tarafından üretilmiş donanım ürünlerini inceleyebilir, beğendiğiniz ürünü Trendyol ayrıcalığı ile sunulan avantajlı RAM bellek fiyatları ile anında satın alabilirsiniz.