placeholder
"

Emzirme Yastığı

" araması için 1696 sonuç listeleniyor

Emzirme yastığı

Emzirme Yastığı

Minik bebeğini kucağına alan anneleri, uzun bir emzirme süreci bekliyor. Emzirme, bebek ve anne arasında benzersiz bir bağ kurulmasını sağlarken bir o kadar da zahmet içeriyor. Bebeğin beslenmesi sırasında hem annenin hem de bebeğin rahat hissedebilmesi için tasarlanan yastıklar, emzirme yastığı adını alıyor. Emzirme yastıkları emzirmenin yanı sıra, bebeğin gelişim sürecinde birçok farklı işlevde de kullanılıyor. Uygun pozisyonda emzirmeye yardımcı olan, hareketsiz kalınan emzirme sürecinde oluşabilecek ağrıların, uyuşmaların önüne geçme etkisi sunan minderler, yeni doğandan itibaren güvenle kullanılıyor. Fonksiyonel özellikleri, şık görünümü, kolay taşınabilir olması ve hafifliği ile anne babalara kolaylık sunan minderler, bebekler ortalama 2 yaşına gelene dek ailelerin vazgeçilmezi oluyor. Siz de beslenme saatlerini hem bebeğiniz hem de kendiniz için daha rahat hale getirmek için emzirme yastıkları alabilirsiniz.

Emzirme Yastığı Nedir?

Bebekler meme emerken, kucakta oturabiliyor, uzanarak, yan yatarak veya eğilerek beslenebiliyor. Her bebeğin süt içme pozisyonu farklı oluyor. Bebek emzirme yastığı, yumuşak formu ile rahatlık sunarken, omurgayı yastıklayan dolgusu ile bebeklerin baş ve kalça kısmını destekliyor. Kalın iç dolgulu minderler, ağırlık geldiğinde çok fazla basılmayacak elyaf ile dolduruluyor. Bebekler minderin içine gömülmüyor, bu sayede yüksekte kalarak annelerin eğilmeden emzirmesi mümkün oluyor. Anne emzirme yastığı ile yolculukta, evde, alışverişte, misafirlikte zorlanmadan bebeğini emzirirken, bebek de sık sık pozisyon değiştirme gereği duymadan beslenme sürecini geçiriyor. Bebek ve annelerin ihtiyaçlarına göre farklı emzirme yastığı çeşitleri bulunuyor. Anneler bebeklerinin ve kendilerinin rahatı için en uygun modelleri alternatifler içinden seçebiliyor.

C Şeklindeki Emzirme Minderleri

Hilal, ay veya C şeklindeki minderler olarak anılan modeller, en çok tercih edilen emzirme ürünleri arasında yer alıyor. Yana doğru çevrilerek annenin belini ve kolunu destekleyen yastıklar, önde tutularak bebeğin tüm vücudunun altına da yerleştirilebiliyor. Kullanım pozisyonuna göre anneye ve bebeğe farklı vücut bölümleri için destek oluşturabilen hilal minderler, dala ince ve kalın bölümlerden oluşuyor. Aynı bir hilal gibi, minderin uçları daha ince ve alçak tasarlanırken ortası kalın ve yüksek kalıyor. Anneler bebeklerinin emme pozisyonuna, kendi beden yapılarına, hassasiyetlerine ve vücut ağrılarına göre destek isteyen bölgeleri yastıkla güçlendirebiliyor. C şeklindeki yastıklar, ilerleyen aylarda bebeğin oturmasına destek vermek için de kullanılabiliyor.

Cırt Cırtlı Emzirme Yastığı

Cırt cırtlı emzirme yastıklarının birçok farklı şekli bulunuyor. Kimi modellerde, bebek minderin üzerine yatırılarak kalçasından cırt cırtla mindere bağlanıyor. Böylece emzirme sırasında minderin kaymaması sağlanıyor. Cırtlar bebeği rahatsız etmeyecek şekilde bağlamaya imkan veriyor. Kaymadan, sabit pozisyonda duran bebekler, annelerin de süreci en konforlu şekilde geçirmesini sağlıyor. Bazı cırtlı modellerde ise minder annenin koluna sabitleniyor ve cırt cırt batla kola göre dilenen genişlikte ayarlanıyor. Kola takılan emzirme yastığı olarak da anılan bu çeşitler sayesinde annelerin, emzirme sırasında kolları destekleniyor ve olası kol ağrılarının, uyuşmaların önüne geçiliyor. Cırt cırt bantlar, minderin annenin kolundan kaymamasını sağlıyor. Ürünler bebeği kucakta taşıyan babaların da yardımcısı oluyor.

İçi Oyuntulu Emzirme Minderleri

İlk bakışta bir bebek yatağı olarak görülen içi oyuntulu bebek emzirme yastıkları, genellikle dikdörtgen veya oval şekilde tasarlanıyor. İnce yatağın tam ortasında bebeğin yatırılacağı bir oyuntu bulunuyor. Minderler, diğerlerinden daha geniş olmasına rağmen, kucakta rahat taşınabilmeleri için kıvrılabilir, elastik ve ince materyalden yapılmaları önem kazanıyor. Kucakta bebeklerin kolay tutulmasını, desteklenmesini sağlayan ürünler, fazla hareket ettirilmeden puset içine de yerleştirilebiliyor. Bu sayede bebekler emzirme esnasında uyursa, rahatsız olmadan pusette dinlenmeye devam edebiliyor. Kenarları, diğer modellerdeki gibi daha yüksek olan emzirme yastığı ölçüleri ile diğer minderlerden daha geniş alan kaplıyor. Oyuntulu minderleri incelediğinizde içinin elyaf veya süngerle doldurulduğunu görebilirsiniz. Bu nedenle geniş olsa da ürünlerin hafif olduğu ve kolaylıkla taşınabileceği düşünülebiliyor.

Sırt Destekli Emzirme Yastıkları

Sırt destekli yastıklar, genellikle hamilelik döneminde de uyku sırasında kullanılan tasarımlar oluyor. Hem hamilelikte hem de emzirme döneminde kullanılabilen sırt destekli ürünler, annelerin hem göbeğini hem de sırtını desteklemek için gerekli pozisyonda yerleştirilebiliyor. Bel ve sırt ağrılarını önlemeye yardımcı olan minderler, diğerlerinden daha uzun tasarlanıyor. Bir ucuna bebeğin yatırıldığı minderlerin diğer ucu ise annenin sırtına ve beline destek amaçlı yerleştiriliyor. Ürünler, birbirine bağlı iki minderden oluşuyor. Uzun parça anne, küçük parça ise bebek için destek veriyor. Genellikle fermuarlı olan uzun yastıklar, kılıfları çıkarılarak temizleniyor. Yastıklar, hamilelik sürecinde ise annelerin karnının altına, bacaklarının arasına yerleştirilerek uyku sırasında rahat etmesine yardım ediyor.

Şişme Emzirme Yastığı Modelleri

Şişme modeller, genellikle evde kullanım için tercih edilmiyor. Emzirme yastığı kullanımı bakımından diğer ürünlerle aynı olsa da şişirilip söndürülebilmesi ile pratiklik kazandırıyor. Anneler yolculukta, alışverişte, misafirlikte şişirilebilen ürünleri alarak çantasında taşıyor. Söndürüldüğünde çanta içinde taşınabilecek kadar küçülüyor. Nefesle veya pompa yardımıyla şişirilen ürünler, aynı portatif boyun destekleri gibi kısa sürede ideal forma ulaşıyor. Şişme minderler, içindeki hava dolgusu sayesinde bebekleri yüksekte tutuyor. Elyaf kadar yumuşak olmasa da annelere ihtiyaç duydukları desteği sağlayan minderler, pratikliği ile diğer modellerin bir adım önüne geçiyor. Özellikle sık sık seyahat eden annelerin çantalarının demirbaşlarından olan yastıklar, farklı boyutlarda sunulabiliyor. Hem hilal şeklindeki tasarımların hem de cırt cırtlı yastıkların şişirilebilen çeşitleri alternatifler arasında yer alıyor.

Bebek için Emzirme Yastığı Faydaları

 • Emzirme yastığı kullananlar bebeklerin konforundan emin olabiliyor. Doğru duruştaki bebekler, sabit bir duruşla beslenebiliyor.
 • Doğru pozisyonda emme, bebeğin kusma ihtimalini azaltıyor. Minder, kolay sindirmeleri için bebeklerin duruşlarını destekliyor.
 • Bebekler, emekleme, oturma süreçlerinde koordinasyon ve motor becerisi kazanma dönemlerinde minderlerden yardım alabiliyor.
 • Bebekler anne sütü emmediğinde, mama ile beslendiğinde de minder üzerine yatırılabiliyor.
 • Bebekler sarmalanmış hissettikleri minder sayesinde emme sırasında kendilerini daha güvende, konforlu ve huzurlu hissediyor.
 • Yüksek minderler sayesinde bebekleri anne memesine ulaşmak için boyunlarını kaldırmak zorunda kalmıyor.
 • Doğru pozisyonda emen bebeklerde gaz ve bağırsak problemleri daha az görülüyor. Bebekler daha az hava yutuyor.
 • Yumuşak minderler üzerinde bebekler rahatlayarak daha kolay uykuya dalıyor.

Emzirme Yastığı Kullanmanın Anne için Faydaları

Emzirme yastığı kullanım alanları, faydaları ile annelerin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Emzirme sürecinde en çok eklem ağrıları sorunu yaşayan anneler, destekler sayesinde rahat ediyor. Emzirme kol yastığı, kolu desteklerken, bele ve sırta yerleştirilen minderler annelerin belinin ağrımasını önlüyor. Karın kısmına yerleştirildiğinde, minder annelerin eğilmesini azalttığı için omuzlarda ağrı ve kasılmalar oluşmuyor. Emzirme sırasında ağrının yanı sıra, özellikle kolda, uyuşmalar meydana gelebiliyor. Minderler, uyuşmanın önüne geçmek için bebeğin ağırlığını yastık yüzeyine yayıyor. Terletmez kumaşlardan yapılan ürünler sayesinde en sıcak günlerde bile yastık kullanmak anneler için sorun olmuyor. Yastıklar uyku veya oturma minderi olarak kullanıldığında bebeklerin sabit durmasını sağlayarak ebeveynlere güven veriyor.

Emzirme Yastığının Farklı Kullanımları

Emzirme döneminde bebeğin emme pozisyonunu destekleyen ürünler, hamilelikle uyku sırasında annelere yardım edebiliyor. Göbeği ve bacakları destekleyen yastıklar sayesinde anne adayları rahatlıkla uyuyabiliyor. Ürünler, emzirmenin yanında oturma, emekleme ve uyuma sırasında da bebeklere destek veriyor. Yeni yeni oturan bebeklerde, henüz beden denge kurmayı öğrenemediği için zaman zaman yanlara eğilme gerçekleşebiliyor. Minderler, bebeklerin yanına konularak olası denge kayıplarında bebeğin düşmesini önlüyor. Benzer şekilde, emekleme sırasında da minderlerle bebeğin hareket alanında güvenlik sağlanıyor. Uyuyan bebeklerin çevresine özellikle içi oyuntulu minderler koyularak hareket etmesinin önüne geçilebiliyor. Ayrıca yolculuk sırasında pusetlerin içinde bebekler minderler yardımıyla sabit tutulabiliyor. Puset içine yerleştirilmek için daha ince modeller tercih ediliyor. Bebek emzirme yastığı kullananlar, hamilelikten, bebek 2 yaşına gelene dek farklı amaçlarla ürünlerden destek alıyor.

Emzirme Yastığı Nasıl Olmalı?

Emzirme yastığı kalıp ölçüleri, modele göre değişiyor. Standart olarak C şeklindeki yastıkların 90 cm genişliğinde, 76 cm uzunluğunda ve 34 cm yüksekliğinde tasarlanıyor. Bebeğin cildi oldukça hassas olduğundan, onun narin cildine uyum gösterebilmesi için minderlerin yumuşak kumaştan yapılması öneriliyor. Bebeğin temiz yüzeylerle temas etmesi gerektiği için ürünlerin yıkanabilmesi gerekiyor. Bebeklerin kusma sorunu sık görüldüğü için veya emzirme esnasında hareket ettiklerinde süt damlayabildiği için yıkanabilirlik büyük önem taşıyor. Bebeğin bedensel gelişimi özellikle ilk yılda çok hızlı gerçekleşiyor. Omurga sağlığı ve bedensel gelişimi için minderin ergonomik olması önem taşıyor. Minderlerin üzerinde boncuk, eklenti veya bebeklerin canını yakabilecek açık fermuar olmaması gözetiliyor.

Bebek Emzirme Yastığı Nasıl Kullanılır?

Emzirme yastığı nasıl kullanılır öğrenmek için adım adım yönergeyi takip edebilirsiniz. Yastığın öncelikle temiz olmasından emin olduktan sonra yastığın açık tarafı arkaya bakacak şekilde, yastık bele geçiriliyor. Düzgün bir şekilde bedene yerleştirilen yastık tutularak, bebek alınıyor. Bu sırada anneler, bebeğin başını muhakkak destekliyor. Emzirme yastığı bebeği yükselttiği için annelerin eğilmeden emzirme pozisyonu alması gerekiyor. Bebek bir yöne doğru hafifçe yatırılarak başı ile meme aynı hizaya getiriliyor. Bebekler eğer biberon ile beslenecekse, bebek yan değil düz yatırılarak biberon bebeğe doğru yöneltiliyor. Biberonu veya memeyi emen bebeğin, başının aşağıda kalmamasına dikkat ediliyor. Bebek pozisyon değiştirmek istediğinde minder nazikçe hareket ettirilerek rahat edeceği bir duruş hazırlanıyor.

İkizler için Emzirme Yastığı Kullanışlı mı?

İkiz emzirme yastığı modelleri diğerlerinden daha farklı oluyor. Annenin iki kolunu da destekleyen ikiz bebek emzirme yastığı ölçüleri, daha geniş tasarlanıyor. İkiz emzirme yastığı ürünlerinin özel alınması gerektiğinin altı çiziliyor. Anne yastık desteği ile iki bebeği de aynı anda emzirebiliyor. Mindersiz, ikiz bebek emzirilmek istendiğinde annelerin oldukça zorlandığı, kollarının uyuştuğu ve bebeklerin en ufak hareketinin iki bebeğin de rahatsız olmasına neden olduğu biliniyor. İkiz emzirme yastığı kullananlar, minderle beraber hayat kalitelerinin arttığına dikkat çekiyor. Minder sayesinde emzirme sırasında annenin elleri boşta kalıyor ve ikiz bebekleri ile temas edebiliyor. Mindersiz emzirme sırasında bebekler kol üstüne yattığı için eller bebekle temas kuramıyor.

Bebek Emzirme Yastığı Seti İçeriği

Emzirme yastığı seti içinde emzirme sürecini kolaylaştıracak birden çok ürün bir arada bulunuyor. Bebek emzirme yastığı modelleri kullananlar, set aldıklarında fiyat avantajı elde edebiliyor. Bebek emzirme yastığı seti içinde minder, yastık ve emzirme örtüsü bulunuyor. Minder ince bir bebek yatağı gibi tasarlanıyor ve bakım için de kullanılabiliyor. Hamilelikte anne adayını destekleyen minder, emzirme sürecinde de bebeklerin rahat etmesine yardımcı oluyor. Emzirme örtüsü ise annelerin emzirme sırasında mahremiyetlerini korumalarını sağlıyor. Yolda, açık alanlarda, alışverişte, misafirlikte, dilenen her yerde örtü yardımıyla bebek emzirilebiliyor. Dolgulu yastık bebeği beslenme sürecinde sabit tutmayı sağlıyor. Eksiksiz set, bir annenin emzirme sürecini daha rahat geçirmesi için gerekli olan parçalara bir arada ulaşmayı mümkün kılıyor.

Bebek Emzirme Minderi Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Bebek emzirme yastığı ölçüleri sipariş verilirken kontrol edilebiliyor. İkiz bebekler ve tek bebekler için hazırlanan emzirme yastığı kalıp ölçüleri farklı oluyor.
 • Kumaşların yumuşaklığına ve dolgu materyaline bakılabiliyor. Dış kumaşın ve iç dolgunun bebek sağlığına zarar veren herhangi bir madde içermemesi önemseniyor.
 • Üst kumaşın terletmemesi ve doğal içerikli olması önem taşıyor.
 • Yıkanabilir kılıflı minderler annelere kolay temizlikte avantaj sunuyor.
 • Minderlerin antialerjik ve antibakteriyel çeşitleri bulunuyor. Anneler seçim yaparken hijyen için antibakteriyel özellik arayabiliyor.
 • Ürünlerin, elastik yapıya sahip olması gerekiyor.
 • Ürünlerin üzerine düğme boncuk, açık fermuar olmaması tavsiye ediliyor. Hem yatarken bebeği rahatsız edebileceği hem de koparak kazalara neden olabileceği için aksesuarsız yastıklar öneriliyor.

Yeni Annelere Emzirme Yastığı Hediyesi

Emzirme yastığı kullanan her anne emzirme yastığı gerekli mi sorusuna "evet" yanıtı veriyor. Kullanışlı ve pratik özellikleri ile öne çıkan minderler, bebek bekleyen ailelere hediye olarak alınabiliyor. Birçok kadın emzirme yastığı tavsiye etmek yerine hediye almayı tercih ediyor. İlk kez anne olacak kadınların hemen aklına gelmeyen bu ihtiyaç, doğru seçimlerle annelerin en büyük yardımcıları arasında yer alıyor. Hediye seçiminde tekli ürünlerin yanı sıra, setler öne çıkıyor. En kullanışlı bebek armağanları arasında sayılabilen emzirme süreci için tasarlanan setlerin içinde örtü, minder, yastık ve bebek askısı gibi farklı ürünler yer alabiliyor. Emzirme yastığı fiyatları itibariyle, harcamaların bir hayli yüksek olduğu bebek döneminin kayda değer gider kalemleri arasında yer alıyor. Bu nedenle emzirme setlerinin hediye olarak gelmesi, anne babaların yüzünü güldürüyor.

Emzirme Yastıklarının Temizliği ve Bakımı

Emzirme yastıklarının temizliğinde hassasiyet gösteriliyor. Beslenme sırasında kullanılan, bebeklerin cildi ile direkt temas eden ve her gün bakımda yeri olan ürünler sık sık temizleniyor. Minderlerin direkt yıkanabilmesi veya kılıfların yıkanıp kolaylıkla takılması minderlere kullanışlılık kazandırıyor. Yedek kılıflı yastıklar, hızlı kuruyan kumaşlar, çamaşır makinesinde yıkanan çeşitler annelerin beğenisini topluyor. Ürünler eğer makinede yıkamaya uygunsa genellikle 60 derecede yıkanarak temizleniyor. Yıkama esnasında bebekler için kullanılan hipoalerjenik deterjanlar tercih ediliyor. Eğer minderin kumaşı gereği, özel bir yıkama talimatı bulunuyorsa bu yönergelerin takip edilmesi tavsiye ediliyor. Ürünleri yıkadıktan sonra, ısının mikrop öldürücü etkisi nedeniyle birçok anne kılıfları ütülüyor. Ütü öncesi kumaşın ütüye uygun olup olmadığına bakılması gerektiği kullanıcılara hatırlatılıyor.

Emzirme Yastığı Fiyatları

Tek veya ikiz bebek emzirme yastığı satın almak isteyenler, ürün özelliklerinin yanında fiyatlarını da inceliyor. Bebek emzirme yastığı kullanımı fiyatları belirliyor. Birden çok işlevi olan, yıkanabilen ürünler genellikle daha yüksek fiyatlarla etiketleniyor. Tasarımların kumaşları, iç dolgu materyalleri, renkleri, desenleri, boyutları, set olup olmaması ve markası ürün fiyatlarına etki ediyor. Anne baba adaylarının emzirme yastığı seçerken fiyatlardan önce ihtiyaçlarına odaklanması öneriliyor. Gerek duydukları boyutlar, istedikleri, kumaşlar ve özellikler neler bilerek ürünleri filtreleyen ebeveynler, fiyatlar üzerinden son kararlarını verebiliyor. Hem önlük hem minder hem de yastık bulunduran emzirme setleri, birim fiyatta, tekli ürünlerden daha avantajlı olabiliyor. Fiyat karşılaştırması yapılırken ürünlerin içeriklerine, teknik ve estetik özelliklerine dikkat edebilir ve seçiminizi yapabilirsiniz. Trendyol, farklı onlarca markanın yüzlerce emzirme yastığını sizlere bir arada sunuyor. Siz de ürünleri inceleyebilir ve Trendyol avantajlarıyla hemen sipariş verebilirsiniz.