placeholder
"

Sanal Gerçeklik Gözlükleri

" araması için 3525 sonuç listeleniyor

Sanal Gerçeklik Gözlükleri

Sanal Gerçeklik Gözlükleri

Sanal gerçeklik gözlükleri sizi 3 boyutlu olarak tasarlanmış sanal dünya ile buluşturan yeni nesil giyilebilir teknoloji ürünüdür. Sanal gerçeklik teknolojisi orijinal ismiyle virtual reality yani VR, gerçeğe en yakın şekilde tasarlanan görsel bir zenginliktir. VR gözlükler sizi 3D bir dünyada izleyici olmanın ötesine taşıyarak o ortamın içerisinde olmanıza izin verir.

Oyun, video ve filmlere yepyeni bir boyut kazandıran VR teknolojisi dijital çağda bilimden eğlenceye geniş bir alanda kullanılır. Bu durum sanal gerçeklik gözlüklerinde model ve fiyat olarak herkes için ulaşılabilir bir çeşitlilik getirmiştir. Yerli ve yabancı pek çok marka tarafından üretilen farklı özelliklerde sunulan sanal gerçeklik gözlük seçenekleri ile heyecan verici eşsiz deneyimler yaşayabilirsiniz. YouTube üzerinde sanal gerçeklik uygulamalarını deneyimlemek için 360 derece sanal gerçeklik gözlüğü ile video izleme alışkanlıklarınıza yeni bir boyut getirebilirsiniz.

Gerçekçi bir deneyim yaşamak için ortamın doğru kurgulanması gerekir. Aksi takdirde kullanıcı sanal gerçekliği yaşayamaz ve sanal gerçeklik bir bilgisayar oyununa dönüşür. Sanal gerçeklik gözlükleri ile bilgisayar ortamında hazırlanan 3D dünyanın içerisinde aktif olarak yer alabilirsiniz. Bilgisayar tablet, televizyon ve akıllı telefonlarınız üzerinden sanal dünyada dilediğiniz gibi dolaşabilir veya herhangi bir cihaza gerek kalmadan başlık üzerinden sanal gerçeklik uygulamalarını deneyimleyebilirsiniz.

Oyun tutkunları için özel ek aparatlarla desteklenen ve çoklu katılımcı imkanıyla arkadaşlarınızla birlikte sanal dünyada bir araya gelmenizi sağlayan son teknoloji sanal gerçeklik gözlükleri sizi bulunduğunuz dünyanın kahramanı yapar. Sanal gerçeklik gözlüğü orijinal sesleri yansıtan modelleri ile sizi başka bir gerçeklik boyutuna taşır. Eğlence odaklı kullanımı sanal gerçekliğin sadece bir bölümüdür. Eğitim ve kariyerinizi desteklemek, çalışmalarınızı gerçeğe en yakın şekilde gerçekleştirmek için de sanal gerçeklik gözlüklerinden yararlanabilirsiniz.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte sanal gerçeklik de her geçen gün değişkenlik gösterir. Önceki dönemlere nazaran sanal gerçeklik gözlükleri daha konforlu ve ulaşılabilir durumdadır. Eğlence, video ve görsel anlayışınıza bambaşka bir boyut kazandıran sanal gerçeklik gözlüklerine Trendyol güvencesiyle sahip olabilirsiniz.

Sanal Gerçeklik Gözlük Modelleri ve Fiyatları

Sanal gerçeklik gözlük modelleri bilgisayar, mobil ve bağımsız kullanılanlar olmak üzere üç farklı şekildedir. Pc için bilgisayara bağlanan sanal gerçeklik gözlüğü oyun deneyiminizi en üst düzeylere taşıyacak gelişmiş model seçenekleri sunar. Daha basit olarak tasarlanan sanal gerçeklik oyun gözlüğü modelleri de bulunur. Sanal gerçeklik gözlükleri fiyatları netlik kalitesine ve ekstra gelişmiş özelliklerine göre artış gösterir.

Sanal gerçekliği merak ediyor ve basit bir deneyim yaşamak istiyorsanız karton sanal gerçeklik gözlüğü seçeneklerine göz atabilirsiniz. Mobil cihazlarınıza entegre edebileceğiniz bu modeller ile internet üzerinde ücretsiz pek çok sanal gerçeklik uygulamasından faydalanabilirsiniz. Dilerseniz bu gözlükleri kolayca kendiniz monte edebilir ve kendiniz de tasarım olarak bir şeyler ekleyerek kişiselleştirebilirsiniz. Mobil cihazlar için tasarlanan gözlük modelleri iOS ve Android cihazlara uyumludur. Ancak Android sistemine sahip bazı telefonlarda jiroskop sensörü olmalıdır. Jiroskop sensörünü kontrol edebilmek için Android telefonlarına uygulama indirilir.

Sanal gerçeklik gözlüğü kumandalı modelleri ile pek çok ayarı konsantreniz bozulmadan rahatlıkla yapabilirsiniz. Tercihiniz daha gerçekçi bir ortam ise geniş lensleri olan modeller sayesinde daha geniş görüş alanı elde edebilirsiniz. Mobil oyun, uygulama ve 360 derece videolar için kullanılabilen ve optik prensibe göre çalışabilen sanal gerçeklik gözlükleri özel pedleri sayesinde rahat bir kullanım sağlar. Ayarlanabilir görüş mesafesi sayesinde uzun süreli kullanımlarda rahatsızlık vermez. Bluetooth kumandalı sanal gerçeklik gözlüğü modelleri ile akıllı telefonunuzdan sinema salonunda gibi gerçekçi bir sinema deneyimi yaşayabilirsiniz.

Yeni çağın popüler teknolojisi olan ve giyilebilir teknoloji alanındaki en yenilikçi ürünlerden bir tanesi olan 3D sanal gerçeklik gözlüğü ile gerçek hayattan sanal dünyanın müthiş güzelliklerine doğru yolculuğa çıkarak heyecanlı anlar geçirebilirsiniz. Aynı zamanda heyecan verici ve adrenalin dolu oyunları özel yapım lenslerle sanal gerçeklik gözlükleriyle oynayarak eğlencenizi zirveye çıkarabilirsiniz. Bunun yanı sıra dört yönlü kontrol edilebilen mercekler sayesinde kusursuz bir görünüm sunan 3 boyutlu sanal gerçeklik gözlükleri aynı zamanda ergonomik olarak tasarlanmıştır.

Sanal gerçeklik gözlüğü fiyatları bilgisayar ya da telefonda kullanımına, özelliklerine, marka ve modeline göre değişkenlik gösterir. Telefon ve bilgisayar için sanal gerçeklik gözlükleri haricinde tamamen bağımsız kullanılan modeller de bulunur. Sanal gerçeklik gözlüğü telefonsuz kullanılan modeller mercek kalitesi ve ek özelliklerine göre farklı fiyat aralıklarından oluşur. Kaliteli sanal gerçeklik gözlüğü tamamen görüntü netliği ile doğru orantılıdır.

Her markada fiyat değişkendir. Markanın yanı sıra donanımlar ve ürünün özellikleri fiyatı etkiler. Örneğin VR box sanal gerçeklik gözlüğü fiyat seçenekleri işlevsel özelliklerine göre farklı alternatiflerden oluşur. Ayrıca 3 boyutlu sanal gerçeklik gözlüğü üretildiği malzemeye göre de fiyatlarla değişim gösterir. VR gözlük fiyatları her bütçeye göre geniş bir skalada yer alır. Sanal gerçeklik gözlükleri modelleri arasında karşılaştırmalar yapabileceğiniz gibi sanal gerçeklik gözlüğü yorumlarına göz atarak size en uygununu seçebilirsiniz. Hemen şimdi sanal gözlüğünüzü satın alıp eğlencenin tadına varabilirsiniz.

Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nasıl Çalışır?

Sanal gerçeklik gözlüğünün çalışmasında birçok araç önemli ölçüde rol oynar. Bilgisayar ortamında çok sayıda hazırlanan veri, sanal ortama adapte edilir ve VR gözlük ekranına yansıtılarak kullanıcının başını sağa sola ya da yukarı aşağı hareket ettirmesiyle birlikte sanal gerçekliği deneyimlemesi sağlanır. İlk kullanımda değişen görüş algınıza adapte olabilmek için ortalama 5 dakikalık bir süre başınızı yavaş hareketlerle farklı yönlere çevirerek adapte olmanız gerekir.

Sanal gerçeklik gözlüğünde odaklama, insan gözündeki odaklama gibidir. Gözlerle görülen görüntü beyin tarafından tek bir görüntü gibi algılanır. Hafif bir hareket göz yanılsamasına sebebiyet verir. Göz yanılsamasından dolayı görüntü kullanıcıya daha gerçekçi gibi gelir. Ancak herkesin yüz tipi ve göz bebeğinin arasındaki mesafe farklı olduğundan odak noktası da değişkenlik gösterir. Bunun için sanal gerçeklik gözlüklerinde kullanıcıya göre 3D görüntü efektinin elde edilmesi için farklı lensler kullanılır. Böylelikle kullanıcı için en uygun odak ayarı seçilebilir.

Sanal ortamdaki gerçek hayatı kullanıcıların hissedebilmesi için sanal gerçeklik gözlüklerindeki görüntü kalitesi yüksek piksele ve netliğe sahiptir. Görüntü ayarlama için sanal gerçeklik gözlükleri bilgisayara bağlanır. Ancak sanal gerçeklik gözlüğüne yüklenen program telefon ve bilgisayar ile aynı ağ üzerinde uyumlu şekilde çalışmalıdır. Bu sayede sinyaller gönderilerek kullanıcıya 3 boyutlu görüntü aktarılır. Sanal gerçeklikte iyi hareket kabiliyeti elde edebilmek için görüntüler arasındaki geçişler hızlıdır. Bunun yanı sıra VR gözlükleriyle oyun oynarken oyun sesleriyle kullanıcı sesleri birbiriyle bağlantılıdır.

Aynı zamanda sanal gerçeklik gözlüğü için kullanılan ekipmanlar sayesinde belli bir hareket kabiliyeti elde edilir. Giderek gelişen sanal gerçeklik teknolojisinde gözlükler ile birlikte kullanılan koku alma duyusunu da harekete geçiren yan aksesuarlar ile çok daha gerçekçi deneyimler yaşamanız mümkündür.

Telefonla birlikte kullanılabilen sanal gerçeklik gözlükleri kullanıcının kafasına takılacak şekildedir ve gözlüğün ön tarafında akıllı telefonların konması için yuva bulunur. Bu yuvaya gözlükle uyumlu olan 3D oyun, uygulama ve videolar akıllı telefonlara yüklendikten sonra telefonlar sanal gerçeklik gözlüğünün ön kısmına yerleştirilir. 

Sanal Gerçeklik Gözlüğü Özellikleri Nelerdir? 

Sanal gerçeklik gözlüğünün özellikleri marka ve modele göre farklılık gösterir. Bu teknolojik ürünlerin özellikleri aynı zamanda kullanıcının beklentisine göre de değişebilir. Sanal gerçeklik gözlüğü, bilgisayar ya da akıllı telefonlara indirilen uygulamalar sayesinde yüksek çözünürlükte üç boyutlu görüntüyle sanal dünyadaki gerçekliği yaşatır. Baş hareketlerini komutlara çeviren gözlük sayesinde film izlerken durdurma ya da devam ettirme eylemleri kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

Akıllı ekipmanlara özel olarak hafif dayanıklı plastik malzemeden üretilen gözlükler elastik kafa bandı ve sünger yüz koruyucusu sayesinde kafa yapısına göre ayarlanabildiğinden kullanıcının konforlu bir şekilde kullanmasını sağlar. Bununla birlikte göze dışarıdan ışık sızmasını engelleyerek sanal gerçekliği hissettirir. Özel olarak tasarlanan reçine lensler sayesinde uzun süre kullanımda baş dönmesi ya da göz yorulması söz konusu değildir. Ayrıca parlaklık derecesini otomatik olarak ayarlayabilen hassas lenslere sahip modeller de konforlu bir görüş sunar. Bunun yanı sıra mekanik ekran dokunma düğmesi bulunan sanal gerçeklik gözlükleri bluetooth bağlantısına gerek duymadan ekrana dokunulmasını sağlar. Transparan kapak tasarımı sayesinde aynı zamanda telefonla fotoğraf çekilebilir.

Sanal gerçeklik gözlükleri tasarımındaki hava kanalları sayesinde telefonlardan yayılan ısı kolaylıkla dağılır. Üst ve alt havalandırma sayesinde lenslerde buhar oluşumu engellenmiş olur.  Bazı sanal gerçeklik gözlükleriyle sosyal medya platformlarından 360 derece destekli videolar izlenebilir. Bunun için uygulamanın da 360 derece özelliğini açmayı unutmamanız gerekir. Canlı ve gerçek seyretme imkanı sunduğundan net görüntü verir. Kişiye göre akıllı telefonlar ile objektif lens arasındaki mesafe ayarlanabilir. Ayrıca ayarlanabilir zoom özeliği bulunan gözlüklerde görüntüyü istediğiniz şekilde yakınlaştırıp uzaklaştırabilirsiniz.

Özellikle sanal gerçeklik gözlüklerinde kamera gerektiren uygulamalarda açılabilir kapak bulunur. Bu sayede artırılmış gerçekliğe daha da yakınlaşılır. Bazı uygulama ve oyunlar sanal gerçekliği daha da hissettirmek için kamerayı kullanır. Açılabilir kapak ile kamera rahatlıkla kullanılabilir. Özel kalitede malzeme sayesinde daha iyi ses efektleri verilmesi için daha dayanıklı ve iyi bir diyafram kullanılır. Sanal dünyanın içerisindeyken dışarıdan gelen sesler engellenebildiği için sanal gerçeklik modunda sadece görüntüden gelen sese odaklanabilirsiniz. Aynı zamanda kulaklık ve şarj girişi için özel boşluklar bulunan sanal gerçeklik gözlüğünüzü kullanmadığınız durumlarda şarj edebilir ve akıllı telefonunuza bağlayabileceğiniz kulaklıklar ile de yüksek kalitede ses elde edebilirsiniz. 3D interaktif ses özellikli gözlükler dışarıyla işitsel olarak da bağlantınızı keserken, kendi sesinizi dahi bulunduğunuz ortam içerisinde algılarsınız. Kısaca görsel ve işitsel olarak sanal gerçeklik gözlükleri sizi tamamen ortamın içerisinde hissettirir.

VR Gözlük Nerelerde Kullanılır?

VR teknolojisi özellikle pc oyunlarında büyük bir ivme kazanarak gelişmiş, gününüzde ise her geçen gün sınırları genişleyerek eğlencenin yanı sıra farklı sektörlerde kullanılmaya başlanmıştır. Sanal gerçeklik uygulamalarının artması kullanım alanında da çeşitliği giderek artırmıştır. İnternet ortamında 360 derece hazırlanan videolar ile evinizden tüm dünyayı gezebilme keyfini yaşayabileceğiniz sanal gerçeklik gözlükleri televizyon, bilgisayar, tablet ve telefonlarınız ile farklı cihazlara adapte edilerek görsel şölenin ötesinde size gerçek bir deneyim hissi yaşatır.

Oyun ve eğlence, sanal gerçeklik gözlüğünün en çok kullanıldığı alan. En sevdiğiniz savaş oyununu VR sanal gerçeklik gözlüğü ile oynadığınızda müthiş ses ve görüntü efektleriyle birlikte kendinizi bir savaşın içinde bulabilirsiniz. Bununla birlikte eğer yarış tutkunuysanız, sanal gerçeklik gözlükleri ile yarış arabasını kullanıyormuş gibi hız ve adrenalini bir arada yaşayarak gerçek bir yarış deneyimi yaşayabilirsiniz. Giderek yaygınlaşan sanal sinema uygulamalarıyla seçtiğiniz filmleri bir sinema salonundaymış gibi izleyebilirsiniz.

Dünyanın birbirinden değişik doğal güzellikleri, tarihi mekanlar ve müzeleri sanal gerçeklik gözlüğü ile oturduğunuz yerden kolaylıkla izleyebilirsiniz. Aynı zamanda tarihi mekanları izlerken size anlatılan bilgiler sayesinde tarihi yaşayabilmeniz mümkün. Sanal gerçeklik gözlükleriniz ile sadece dünyayı değil, uzayın büyüleyici derinliklerini de keşfe çıkabilir eşsiz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Gitmek istediğiniz yerler, görmek istediğiniz her şey sanal gerçeklik gözlükleri ile artık kolayca ulaşılabilir.

Tıptan mühendisliğe, eğitimden inşaat sektörüne kadar sanal gerçeklik gözlükleri ile öğrenme sürecine ivme kazandırmıştır. Bu sebeple kariyeriniz için de sanal gerçeklik teknolojisinden fayda sağlayabilirsiniz. Tıp öğrencileri için ameliyat simülasyonları, mimarlar ve mühendisler için teknik çizimlerinde destek, sporcular için sanal ortamda antrenman yapabilme imkanı bu teknolojik gözlükler ile gerçekleştirilebilir. Sanal gerçeklik gözlüğü uzay araştırmaları ve astronotların eğitimlerinde de başarılı sonuçlar veren bir giyilebilir teknoloji ürünüdür. Pilotların uçuş eğitimlerinde kullanılan simülasyonlar aynı zamanda uçuş korkusu olanlar için de sanal ortamda yapacakları uçak yolculukları ile bu fobilerini yenmelerinde destek sağlar.

İnşaat sektöründe kullanımı yaygınlaşmaya başlayan sanal gerçeklik gözlüğüyle almak istediğiniz ev, otel, plaza ya da işletmeyi henüz daha proje halindeyken bile ayrıntılı bir şekilde seyredebilir ve mimari projenin yapı özellikleri ile birlikte havalandırma, ısıtma ve teknolojik sistemleri; sizler için oluşturulmuş sosyal alanlar ve diğer teknolojiler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Aynı şekilde tatil için gitmeyi planladığınız mekan ve bölgeyi de sanal gerçeklik gözlükleriniz ile gitmeden önce deneyimleyerek seçim yapabilirsiniz.

Her geçen gün internet ortamında farklı alanlarda kullanımına başlanan VR uygulamaları online alışverişlerde de kullanılabilir. Sanal gerçeklik gözlükleriniz ile telefon, tablet veya bilgisayarınızdan bir mağaza ortamındaymış gibi alışveriş yapabilirsiniz. Siz de sanal gerçeklik gözlükleriniz ile eğlenceden eğitime, alışverişten kişisel deneyimlere kadar bugünün öne çıkan teknolojileri arasında popüler olan sanal gerçeklik uygulamalarıyla benzersiz deneyimler yaşayabilirsiniz.

Sanal Gerçeklik Gözlükleri Nasıl Seçilir?

VR gözlük satın almak için hangi uygulamalarda kullanmak istediğinizi göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin oyun deneyimlerinizi en üst düzeyde yaşamak istiyorsanız seçeceğiniz model buna uygun özellikleri taşımalıdır. Eğer seçtiğiniz oyunda aynı zamanda aktif hareket etmeniz de gerekiyorsa kablosuz modeller daha uygun bir seçim olabilir.

Daha önce kullananların sanal gerçeklik gözlüğü yorum öneri ve deneyimlerini okuyarak modeller hakkında daha net fikir sahibi olabilirsiniz. Sanal gerçeklik uygulamalarının VR gözlük önerisi var ise seçiminizi uygun modeller içinden yapabilirsiniz. VR oyunlar, pc oyunları, film deneyimleri veya YouTube üzerinden 360 derecelik uygulamalar için tercihinize göre uyumlu modeller seçmelisiniz.

Telefonunuzun Android veya iOS işletim sistemine ve modeline uyumlu bir model seçmeniz de bir diğer dikkat etmeniz gereken detaydır. Kulaklık ve USB girişlerinin açık olması yani model üzerinde bu boşlukların yer alması hem rahat şarj edebilmeniz hem de kolay kullanım için önemlidir. Yine telefon için kullanmak istediğiniz modellerde telefonunuzun ekran boyutuna uyumlu ölçülerde gözlük modeli seçmelisiniz.

Sanal gerçeklik gözlüğü model açısından size farklı konforlar sunar. Tam ayarlanabilir başlık, daha geniş görüş alanı, netlik seviyesi ve kumanda edebilme gibi ekstra özellikleri de satın almadan önce inceleyerek tam olarak ne istediğinize karar verebilirsiniz. Yaygın kullanımla birlikte yerli ve yabancı pek çok marka tarafından sunulan modeller size aynı zamanda sanal gerçeklik gözlük fiyatları açısından da geniş bir tercih seçeneği sunar. Bu durum size bütçenize göre bir seçim yapabilme avantajı sağlar. Kullanım amacınıza ve bütçenize en uygun sanal gerçeklik gözlükleri için Trendyol fırsatlarından faydalanabilirsiniz.