"

Makarna

" araması için 4849 sonuç listeleniyor
Migros Burgu Makarna 500 gr
MigrosBurgu Makarna 500 gr
(455)
2,95 TL
Sepete Git
OBA Makarna Karma Paket - 12 Li
OBAMakarna Karma Paket - 12 Li
(115)
74,90 TL
49,90 TL
Sepete Git
Migros Arpa Şehriye 500 gr
MigrosArpa Şehriye 500 gr
(611)
2,95 TL
Sepete Git
Migros Spagetti Makarna 500 gr
MigrosSpagetti Makarna 500 gr
(374)
2,95 TL
Sepete Git
Migros Yüksük Makarna 500 G
MigrosYüksük Makarna 500 G
(592)
2,95 TL
Sepete Git
Migros Tel Şehriye 500 g
MigrosTel Şehriye 500 g
(456)
2,95 TL
Sepete Git
Sonraki Sayfa

Makarna

Makarna

Hazırlanması kolay, doyurucu ve lezzetli bir yemek olan makarna, farklı çeşitleri ile her türlü damak tadına hitap ediyor. Sade olarak hazırlanan makarna çeşitleri olduğu gibi, eşsiz lezzetler, değişik soslar denemek de mümkün oluyor. Spagetti de denilen uzun makarna en yaygın makarna çeşitleri arasında yer alıyor. Erişte makarna ürünlerinden kepekli makarna seçeneklerine, 4 peynirli makarna lezzetlerinden hazır makarna paketlerine pek çok makarna türü bulunuyor. Üretiminden yapılışına, içeriğinden soslarına her aşaması farklı lezzetlere kapı açan bu özel ürün, her türlü yemek çeşidi ile uyumlu biçimde sofralarda yerini alıyor.

Makarna markaları birbirinden lezzetli makarna ürünleri ile Trendyol’da yerini alıyor. İster 500 gr makarna paketleri olarak, isterse 5 kiloluk makarna seçenekleriyle farklı türlerdeki ürünleri kolaylıkla satın alınabiliyor. Türkiye’nin ve dünyanın ünlü makarna markaları tarafından üretilen spesiyal seçeneklere de Trendyol aracılığıyla ulaşılabiliyor. Trendyol’un özel indirim ve kampanyalarının yanı sıra çoklu paket alımları da oldukça makul makarna fiyatları sağlayabiliyor. Kalabalık aileler ya da profesyonel kulanım için makarna 10 kg ağırlığındaki büyük paketlerle ya da 5 kg makarna paketleriyle alındığında çok daha ekonomik fırsatlar ortaya çıkıyor.

Makarnanın Gizemli Tarihi

Makarnanın tarihi üzerine yapılan araştırmalar bir çok bilgi sunsa da, kesin bilgilere ulaşmak kolay olmuyor. Avrupa dillerinin kökünde “biçim verme” anlamını taşıyan bu özel ürün, ünlü gezgin Marko Polo’nun 1298 yılında yazdığı bir kitapta Çin’deki makarna üretiminden söz ettiği iddia ediliyor. Ancak İtalyanlar bu tarihten çok öncesinde İtalya'nın güney bölgelerinde “maccheroni” denilen makarnalar olduğunu öne sürüyor. Arkeolojik bulgulara göre Antik Yunan ve Roma’da, eski Çin kültüründe ve Arap mutfağında makarna türevi ürünler yer alıyor. Arpa şehriyenin yaygın olduğu Çin’de makarna tüketimi milattan önceki yıllara uzanıyor. Özel bir makarna türü olan lazanyaya ise Milattan Önce 1. yüzyılda yazılmış bir kitapta rastlanıyor. Yemek kültürü üzerine o dönemde yazılan “De re coquinaria” adlı kitapta lagana denilerek lazanyadan söze ediliyor. Hububatı una dönüştürmek ve undan hamur yapmak çok eski tarihlerden bu yana bilindiğin için makarna benzeri gıdalarında pek çok kültürdü olduğu varsayılıyor. Arap yemek kültüründe yuvarlak hamurların güneşte kurtularak saklandığı da biliniyor. Spagetti makarna çeşitleri başta olmak üzere tüm çeşitleri İtalyanlar tarafından sahiplenilen bu yiyecek için Roma'da açılan müzede makarnanın geçmişinin net olmadığı söyleniyor.

20. yüzyıla kadar daha çok yoksulların yediği, tokluk hissi veren bir bir yiyecek olarak bilinen makarnanın Türkiye’de yaygınlaşması ise Cumhuriyet döneminde oluyor. Erişte makarna ise yüzyıllardır bilinen bir çeşit olarak yaygınlığını her dönem koruyor. 1922 yılında “Türk Makarna Fabrikası” ismiyle açılan ve pres yöntemiyle günde 859 kilograma kadar üretim yapabilen işletmenin ardından ülkenin her tarafında bu yiyecek için özel üretim tesisleri kuruluyor. Başlangıçta el üretimini esas alan küçük tesisler yoğunken, zaman içinde modern fabrikalar kuruluyor ve üretim kapasitesi devasa rakamlara ulaşıyor. Hammadesi buğday bol olduğundan Türkiye bugün de dünya makarna ihracatında İtalya’nın ardından geliyor. Maliyeti oldukça düşük olan ve kolayca üretilebilen bu doyurucu yiyecek, basit soslar ve katıklarla kolayca lezzetli hale geldiğinden yüzyıllardır dünyanın dört bir yanında sevilerek tüketiliyor. Yapılış teknikleri de yeni teknolojilerle oldukça kolaylaştığında maliyetler iyice düşüyor ve makarna en uygun fiyatlı lezzetler arasında yerini alıyor. Makarna isimleri kaynağını genellikle İtalyan mutfağından alsa da her mutfak kültürünün kendi has makarnaları bulunuyor. Makarna isimleri gibi makarna tarifleri ve ülkelerin mutfak kültürüne göre özgünlükler gösteriyor. Kimi kültürlerde sofrada makarna çubuğu kullanılıyor ve özellikle spagettiler için farklı bir deneyim sunuyor. Makarna çubuğu seçenekleri özellikle Çin ve Japon mutfağında geniş yer buluyor.

Farklı Formlarda Enfes Makarnalar

Besin değeri oldukça yüksek olan makarna farklı mutfak kültürlerinde değişik türleriyle öne çıksa da yaygın olarak bulunan pek çok çeşidi bulunuyor. Çoğunlukla sert durum buğdayından üretilen makarnalar suda haşlanarak 8-10 dakika içinde yemeye hazır hale gelebiliyor. Makarna türleri arasında en yaygını olarak öne çıkan spagetti makarna, çubuk ya da uzun makarna olarak da anılıyor. Uzun makarna çeşitleri klasik hamurun ince uzun bir formda üretilmesiyle hazırlanıyor. Uzun makarna çeşitleri tercihe göre ince, orta ya da kalın biçimlerde olabildiği gibi, biraz daha yassı olan türleri de bulunabiliyor. Spagetti makarna ürünleri aynı zamanda farklı buğday türleri ile üretilerek, daha özel lezzetler sağlanabiliyor. Spagetti makarna çeşitleri arasında organik olanlar son yıllarda popülerliğini artırıyor ve daha farklı lezzetlere kapı açıyor.

Makarnalar ince ve uzun olanların dışında farklı seçenekler de sunuyor. Kelebek makarna biçimiyle herkes tarafından seviliyor ve Türkiye’de yaygın olarak tüketiliyor. Düdük ya da burgu makarna seçenekleri de ağızda doluluk hissi vermesi ile popüler ürünler arasında yer alıyor. Kelebek makarna kıymalı da peynirli biçimde hazırlanabilirken, salata olarak hazırlamak üzere farklı makarna şekilleri bulunuyor. Bazı burgu makarna seçeneklerinde paketin yanında hazır soslar da bulunabiliyor. Çoğunlukla salçalı sos ile tercih edilen makarna modelleri, ayrıca salatadan fırın makarnaya sayısız pişirme şekli sunuyor.

Lezzetli makarna seçenekleri arasında yer alan geleneksel erişte de, tıpkı klasik makarna gibi pişirmeye hazır paketler halinde satın alınabiliyor. Form olarak yassı spagettiyi andırsa da hem uzunluğu, hem lezzeti oldukça farklı olan erişteler yöntem olarak tıpkı makarna gibi pişiriliyor. Değişik soslar ile uyum sağlayan erişte, kimi bölgelerde şeker ile karıştırılarak da yenilebiliyor. Sebzeli erişteler daha hazırlanış aşamasında içine konulan sebzelerle hem renkli bir görünüme kavuşuyor, hem de farklı lezzetleri deneyimleme fırsatı sunuyor. Yetişkinlerin yanı sıra bebekler için de özel makarna seçenekleri bulunuyor ve besleyici içerikleri ile bebeklerin sindirim sistemine uygun ürünler sunuyor. Kalem de denilen penne makarna ürünleri ise İtalya’dan yayılan bir lezzet olarak dünyanın pek çok bölgesinde tercih ediliyor. Özel soslar ile hazırlanan penne makarna seçenekleri, Avrupa mutfağında çok özel lezzetler sunması ile biliniyor. Hem içinde boşlukta, hem üzerindeki tırtıklarda sosları başarıyla tutan bu özel makarna türü, sebze, kıyma, et, mantar gibi iri parçalı soslarla da kullanılabiliyor, fırın güveç gibi özel yemeklerin içinde de kendine yer buluyor.

Zengin İçerikli Makarna Seçenekleri

Lezzetli makarna seçenekleri arasında içeriğinde değişik malzemeler konulanlar başı çekiyor. Makarna alırken tercihe göre kepekli makarna ya da esmer makarna ürünleri ön plana çıkabiliyor. Daha sağlıklı beslenmeyi önemseyenler ya da glisemik endeksi düşük yiyecekler yemesi gerekenler lif oranı daha yüksek olan makarnaları tercih edebiliyor. Tahıllı makarna içinde farklı tahıllara yer vermesi ile hem daha besleyici oluyor, hem de zengin lif kaynağı oluşturuyor. Esmer makarna seçenekleri de klasik lezzetler dışında özgün ve sağlıklı alternatifler arayanların tercih listelerinde başı çekiyor. Klasik makarnalar gibi pişirilen ve benzer soslar kullanılabilen bu tür makarnalar, eşsiz ve yeni lezzetler keşfetmeyi kolaylaştırıyor. Kepekli makarna fiyat açısından benzer bir skalada yer alsa da markaya ve içeriğindeki malzemeye bağlı olarak biraz daha yüksek düzeyde olabiliyor. Tahıllı makarna ürünleri gibi özel olarak üretilen organik makarna seçenekleri de büyük beğeni topluyor. Makarna modelleri arasında sebzeli makarna ürünleri de renkli görünümleri ve pratik hazırlanışları ile öne çıkıyor. Özellikle çocukların dikkatini çeken ve severek tükettiği sebzeli makarnalar, içeriklerindeki sebzelerin renklerini taşıyor ve lezzetleri kadar görsellikleriyle de beğeni topluyor. Diyetine dikkat edenlerin ve sağlıklı beslenmeyi önemseyenlerin yöneldiği organik makarna ürünleri, daha lezzetli ve sağlıklı makarnalar hazırlamaya imkân tanıyor. Organik sebzeli light makarna ürünleri de klasik makarnadan sıkılanlara eşsiz lezzet fırsatları sunuyor. Organik sebzeli light makarna yüksek lif oranı ve besleyiciliği ile yoğun ilgi görüyor.

Kusursuz İtalyan lezzetleri arasında bulunan 3 peynirli makarna çok özel tarifleri kolayca hazırlamayı mümkün kılıyor. Geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan ve İtalyan mutfağının özel lezzetleri arasında yer alan bu geleneksel makarnanın içinde emmental, ricotta ve grana padano gibi özel peynirler bulunuyor. Hamuru yumurta ile zenginleştirilen 3 peynirli makarna, yüksek sos tutuş özelliği ile ekstra lezzetlendirmeye uygun bir yapı sunuyor. Benzer geleneksel lezzetleri kolayca hazırlama şansı veren 4 peynirli makarna ürünleri de ekstra peynir çeşitleri ile harika sofralar hazırlamayı kolaylaştırıyor. Peynirli makarna seçenekleri arasında içinde peynir bulunan özel pek çok ürün bulunuyor. Makarna üretilirken içine peynir konulan hazır ürünler olduğu gibi, klasik makarnalar pişirilirken peynir kullanılarak da peynirli makarna hazırlanabiliyor.

İtalyanların bir başka klasik ürününü ise fettucini makarna oluşturuyor. Kurdele biçiminde kesilen düz makarnalardan oluşan bu özel tür, yassı ve kalın yapısı ile biliniyor. Fettucini makarna kalınlığı sayesinde sosları daha yoğun olarak taşıyor ve özel soslarla enfes lezzetler pişirilmesini sağlıyor. Özellikle kremalı ve domatesli makarnalar için ideal bir seçim oluşturan fettucini, aynı zamanda etli ve sebzeli soslarla da kusursuz uyum gösteriyor.

Makarna Pişirme Alternatifleri

Makarna satın alırken, besin değeri özelliklerine dikkat edilmesi ve yapılması düşünülen yemeğe uygun bir makarna alınması tavsiye ediliyor. Kıymalı biçimde hazırlamak için kelebek biçimindeki ürünler uygun olurken, sebzeli şekilde hazırlamak için fiyonk makarnalar daha doğru bir tercih oluşturuyor. Boncuk makarna ürünleri peyniri daha kolay taşıdığı için peynirli yemeklerde sıklıkla tercih ediliyor. Hemen hemen tüm makarna seçenekleri farklı pişirme yöntemleri ile hazırlanabiliyor. Sade olarak ana yemeklerin yanına eşlikçi olabilen makarnalar, özel soslarla mükemmel ana yemeklere de dönüşebiliyor. Domatesli, peynirli soslar en sık kullanılan soslar olarak öne çıksa da içinde daha iri parçaların yer aldığı çok özel makarna tarifleri de bulunuyor. Fırın makarnalar farklı tariflere imkân verirken, kırmızı ve beyaz etlerken balık ve deniz ürünlerine, hemen her türlü peynir çeşidinden envaiçeşit sebzeye pek çok besin makarna tarifleri içinde kendine yer bulabiliyor. Protein ve lif açısından zengin, besleyici özelliği yüksek olan makarnalar, ortalama olarak 5-10 dakika içinde hazırlanıyor. İçine konulacak diğer besinlerin pişme ve hazırlanma süreçlerine göre makarna tarifinin süresi değişebiliyor.

Pişerken suyu ve yağı kolaylıkla emen makarna, sosları içine çekebilme özelliği yanında formu sayesinde üzerinde de yoğun olarak tutabiliyor. Eriştenin yanı sıra arpa şehriye ve kuskus gibi geleneksel lezzetler de makarna ürünleri arasında sayılırken, bu ürünlerle özel pilavlar hazırlanabiliyor. Bazı makarna türleri yemeklerin bir miktar konularak da kullanılabiliyor. Güveçlerden çorbalara pek çok yemek makarnalar sayesinde ekstra lezzet kazanıyor. Yoğurt sosu kullanılarak hazırlanan makarna salataları ise özellikle yaz aylarında ferah ve doyurucu bir seçenek oluşturuyor. İçinde kıyma bulunan mantı türün makarnalar, yoğurt ve özel sos ile servis edilerek mantı lezzetine kolayca erişmeyi mümkün kılıyor. Yumurtalı makarna ise farklı lezzet arayanların tercihi olabiliyor.

Makarna yaparken kolay pişirme ve hızlıca yeme imkânı sunan hazır makarna ürünleri de tercih edilebiliyor. Bazı çeşitleri 3 dakikada hazırlanan hazır ürünler, sadece sıcak su kullanılarak yemeye hazır hale geliyor. Sıcak suyla ısıtılarak hazırlanan 3 dakikada makarna ürünleri de, özel sosları ile pratik ve hızlı bir seçenek oluşturuyor. Sebzeli, kıymalı, köri soslu, peynirli pek çok çeşidi olan 3 dakikada makarna seçenekleri, yemek yapmaya vakti olmayanlar tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Makarnanın Üretme ve Pişirme Aşamaları

Makarna ürünlerinin büyük çoğunluğu sert buğday ya da makarna buğdayı denilen durum buğdayı kullanılarak üretiliyor. Makarna üretiminin ilk aşamasında temizleme ve tavlama yapılıyor. Buğday taneleri önce öğütülmeye müsait durumu getiriliyor, ardından temizlik aşamasına geçiliyor. Tamamen temizlenen buğdaylar tavlama aşamasında sıcak suda bekletilerek, nem ve rutubetin eşit düzeyde olması sağlanıyor. Öğütülüp elenerek irmik haline getirilen buğday altın sarısı bir hale geliyor ve sonrasında hamur haline getiriliyor. Makarnanın türüne göre çeşniler, baharatlar, mineraller ve vitaminler hamura eklenerek yoğurma işlemi tamamlanıyor. Değişik türlerde hamurun içine farklı malzemeler konulduğu gibi, konulan malzemelerin oranları da farklı lezzetler oluşmasını sağlıyor. Makarna şekilleri de bu aşamada devreye giriyor ve hangi türde makarna hazırlanacaksa ona uygun biçim verme ve kesme işlemi uygulanıyor.

İstenen biçim verildikten sonra kademeli olarak kurutulan makarnalar paketlenerek tüketicilere ulaştırılıyor. Doğru ve sağlıklı biçimde hazırlanmış makarna paketi, içindeki ürünün uzun süre sağlıklı kalmasını sağlıyor. Makarna pişirirken bazı noktalara dikkat edilmesi besin değerini koruması ve daha lezzetli olması açısından büyük önem taşıyor. Büyük ve derin bir tencere seçilmesi ve uygun miktarda su kullanılması gerekiyor. Bir makarna paketi içinde yer alan 500 gr makarna tamamen pişirilecekse 5 litre suyun kullanılması ve bu suyu alacak büyüklükte bir tencere seçilmesi tavsiye ediliyor. Küçük tencere seçildiğinde suyun taşması ve makarnanın doğru pişmemesi gibi sorunlar görülebiliyor. Tuz miktarı tercihi kişiden kişiye göre değişse de, tuzun su kaynadıktan sonra bol olarak konulması öneriliyor. Makarnaların birbirine yapışmasının önüne geçmek için kaynayan suya yağ konulsa da, bu makarnanın sos tutuş özelliğini azalttığından pek tavsiye edilmiyor. Makarnanın mutlaka su iyice kaynadıktan sonra eklenmesi ve suya konar konmaz makarnaların karıştırılması da gerekiyor. Yüksek ateşte, tencerenin kapağı açık pişirilen olan pişirilen makarnaların haşlama suyunun sosta kullanılması hem kıvam oluşturmaya, hem de besin özelliklerini korumaya yardımcı oluyor. Paketlerin üzerinde yazan pişirme süreleri ile kişisel sertlik tercihleri dikkate alınarak süreye karar verilmesi gerekiyor. Süre başka faktörlere göre değişiklik gösterebileceğinden pişmeye yakın kontrol etmek de daha doğru sonuçlar almayı kolaylaştırıyor. Pişen makarna süzgeçle süzüldükten sonra yıkanması ise kalan nişastayı uzaklaştırdığından önerilmiyor. Sosun makarna süzüldükten hemen sonra karıştırılması ve bekletilmeden yenilmesi de önem taşıyor.

Sayısız çeşidi bulunan makarna fiyat bakımından da değişkenlik gösteriyor. Makarna fiyatları türüne, markasına, içeriğine göre değişiyor. Klasik ve sade ürünler ile kepekli makarna fiyat bakımından farklı segmentlerde bulunabiliyor. Dayanıklı bir ürün olan makarna 10 kg olan büyük paketler halinde alındığında çok daha makarna fiyat seçenekleri elde edilebiliyor. 5 kiloluk makarna paketleri de avantajlı koşullar sunuyor. Trendyol, farklı markaların farklı türlerdeki makarna seçeneklerine ürün yelpazesinde yer veriyor. Trendyol’un avantajlı satın alma koşulları sayesinde küçük boy paketleri ya da 5 kg makarna ürünleri makul koşullarla satın alınabiliyor.