İlgili Kategoriler
Ağırlık
Yaş
Aroma
Boyut
Fiyat
Satıcı Tipi
Fiyat Geçmişi
Ürün Değerlendirmesi
"

Köpek Maması

" araması için 11636 sonuç listeleniyor

Yavru ve Yetişkin Köpek Maması Çeşitleri

Köpek mamaları; köpeklerin ırk, cins, boyut, sağlık durumu ve benzeri pek çok farklı özelliklerine göre çeşitlenmektedir. Köpekler tarih boyunca insanlara en yakın olan hayvanlar olarak öne çıkmakta olup günümüz şartlarında bu mamalar sayesinde çok daha sağlıklı bir şekilde yaşayabilmektedir. Somonlu, balıklı, tavuklu ve etli köpek maması çeşitleri ile yeterli düzeyde beslenebilen köpeklerin farklı ihtiyaçları için de mamalar vardır. Sebzeli ve tahıllı mamalar, köpeklerin bu tip besinleri de kolaylıkla alabilmelerini sağlar. Köpek maması, temelde kuru ve yaş olarak iki ana gruba ayrılsa da kendi içerisinde çok farklı gruplara ayrılır. Ambalaj özellikleri de ihtiyaçlara göre dizayn edilmiştir. Yeni bir şeyler denemek isteyenler için 1, 3 ve 5 kiloluk köpek maması paketleri vardır. Düzenli kullanımlar için ise 10 kilodan 30 kiloya kadar köpek maması bulabilmek mümkündür. Yavrulara, yetişkinlere ve kısırlaştırılmış olanlara farklı mamalar verilir ve köpek maması fiyatları da tüm bu özelliklere göre belirlenir.

Köpek Maması Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Köpek Maması Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Her hayvanın kendine özgü özellikleri vardır ve konu köpekler olduğunda bu konu biraz daha hassas bir hâl almaktadır. Evcilleşme sürecinin en ileri noktasında olan köpekler, özel beslenme ihtiyaçlarına sahip olacak kadar evrimleşmişlerdir. Ayrıca ırk, yaş ve yaşam ortamı gibi pek çok özelliğe göre farklı karakterlere de sahip olabilmektedirler. Bu nedenle çok farklı mama çeşitlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bununla birlikte doğal olmayan ve yapay seçilim ile ortaya çıkmış olan köpek ırklarında çok daha titiz bir şekilde besleme yapılmalıdır. Köpek maması markaları, tüm bu detayları düşünerek farklı çeşit ve özelliklere sahip köpek mamaları üreterek satışa sunmaktadır. Çeşit ve özelliklere göre araştırma yapılmalı ve köpeklerin ihtiyaçlarını verimli bir şekilde karşılayabilen mamalar tercih edilmelidir.

Köpek mamaları kuru ve yaş olarak iki ana çeşide sahiptir. Kendi içerisinde de farklı çeşitlere sahip olan bu gruplardan kuru mama, köpeklerin temel besinini içerir. Köpeklerin her gün, rutin bir şekilde tüketmesi gereken mama çeşidi kuru mamadır. Besleme sürecinde ise paket üzerindeki miktar önerileri dikkate alınmalıdır. Köpeklerin yaşına ve kilosuna göre farklı öğün miktarları bulunmaktadır. Kuru köpek mamaları farklı ağırlıklara sahip paketlerde satışa sunulur. 25 kg ve 15 kg kuru köpek maması en çok tercih edilenler arasındadır. Köpek ödül mamaları da form olarak kuru mama olarak kabul edilebilir. Köpek ödülü ana öğün değil, ara atıştırmalık olarak kabul edilebilir. Kesinlikle normal mama gibi bol miktarda ve sürekli olarak verilmemelidir. Lezzeti ve içeriği itibariyle köpeklere farklı bir şey yediğini hissettirir. Adına ödül maması denmesi ise eğitim sürecinde kullanılmasıdır. Köpeklere komut öğretilirken ödül mamaları kullanılır ve yapılan her doğru hareket sonrasında bir adet ödül maması verilir. Böylece köpek, bu lezzetli atıştırmalığı tüketebilmek için komutlara uyum sağlar.

Köpeklerin tükettiği beğenilen mama türleri arasında yaş mamalar da vardır. Yaş mamalar, sürekli tüketilmesi önerilmeyen fakat ara sıra mutlaka verilmesi gereken mama türüdür. Sıvı oranı yüksek olduğu için köpeklerin vücudundaki sıvı eksikliğini karşılar. Ayrıca çok uzun süre sadece kuru mama ile beslenen köpeklerde kabızlık problemi ortaya çıkabilir. Bunu önlemek amacı ile de belirli aralıklarda yaş mama verilmelidir. Çok sık yaş mama vermek ise ishal gibi bir sorun yaratabilir. Bu nedenle yaş mama verme periyodu dikkatli bir şekilde ayarlanmalıdır. Konserve köpek maması da yaş mama grubundadır. İçerik ve kıvam bakımından klasik ambalajdaki yaş mamalara göre farklılık gösterebilmesi mümkündür. Yaş mamalarda genellikle et, tavuk ya da balık parçaları bulunur. Ayrıca jöle kıvamında bir besin maddesi ile kaplıdır. Bu da mamayı hem daha lezzetli hem de daha kolay yenebilir hâle getirmektedir.

Köpek mamaları farklı nitelikler doğrultusunda da çeşitlere ayrılmaktadır. En çok öne çıkan çeşitlerden biri ise yetişkin köpek mamasıdır. Yavru köpekler ile yetişkin köpeklere aynı türden mama vermek doğru değildir. Köpekler 12 aylık olana kadar yavru olarak kabul edilir ve metabolizmasına uygun bir mama tüketmesi gerekir. Daha büyük köpekler için ise yetişkin köpek maması kullanılır. Yetişkin olan evcil köpeklerde kısırlaştırma yaygındır. Özellikle genetik hastalıklara sahip olan ırkların kısırlaştırılması oldukça önemlidir. Kısırlaştırılan köpeklerin metabolizmasında da farklılaşma olabilir ve bu nedenle kısırlaştırılmış köpek maması kullanılır. Daha hassas bünyeye sahip olan köpekler için ise hypoallergenic köpek maması çeşitleri tercih edilebilir. Çoğunlukla hypoallergenic köpek maması 15 kg’lık paketler ile satın alınır. Bu mama çeşidinin fiyatı, diğerlerine göre daha yüksek olabilir.

En Çok Tercih Edilen Köpek Mamaları Hangileridir?

En Çok Tercih Edilen Köpek Mamaları Hangileridir?

Köpek besleyen evcil hayvan sahipleri, köpeklerin beslenme alışkanlıklarını oluşturma sürecinde pek çok farklı mama denerler. Çünkü her köpeğin damak tadı farklı olabilir ya da köpeğin bazı besinlere alerjisi olabilir. Denemeler sonrasında ise köpeğin en sevdiği ve köpek için sağlık bakımından da en uygun olan köpek mamasına ulaşılır. Dolayısıyla en çok tercih edilen mama da bu olur. Daha çok rağbet gören mamalar ise ürün sayfasındaki puanlar ve yorumlar ile anlaşılabilir. Somonlu köpek maması yorumları doğrultusunda, köpeklerin en sevdiği aromalardan birinin bu olduğu söylenebilir. Tahılsız köpek maması yorum sayfası da köpek besleyen evcil hayvan sahiplerinin sıklıkla bu ürünü tercih ettiklerini göstermektedir.

Köpekler pek çok farklı besini tüketebilseler de ete karşı özel bir sevgileri vardır. Bu nedenle et ve benzeri içerikli köpek mamaları daha sık tercih edilir. Sık tercih edilenler ise en az 15 kilogramlık paketler ile satın alınır. Büyük paket almak her zaman daha ekonomiktir ve çabuk tükenmez. 15 kg kuzu etli köpek maması ürünlerinin en çok tercih edilen köpek mamalarının arasında olma sebeplerinden biri budur. Aynı şekilde 15 kg somonlu köpek maması ve 15 kg balıklı köpek maması da sıklıkla tercih edilen ürünler arasında gösterilebilir. Et ve balık gibi tavuk da köpeklerin favori yiyeceklerinden biridir. Pek çok köpek ırkının metabolizması normal tavuğu zor öğüttüğü için tavuklu köpek mamaları oldukça avantajlıdır. Tavuk seven köpeklerin normal tavuk yerine 15 kg tavuklu köpek maması ile beslenmesi daha faydalıdır. Köpekler sebze yemeye çok yatkın değillerdir fakat sebzelerdeki faydalı maddelere de ihtiyaç duyarlar. Bu gibi durumlarda en çok tercih edilen mama türü sebzeli köpek mamasıdır.

Çoğunlukla kuru köpek maması 15 kg’lık paketler hâlinde satılır. 15 kg yetişkin köpek maması, en çok tercih edilen boyuttur. Evde sadece 1 köpek olduğunda, 15 kilogramlık bir paket uzun süre yetebilmektedir. Daha büyük paketler ise bir köpeğe fazla geleceği için son kullanma tarihi geçene kadar bitmeyebilir. Buna karşın birden fazla köpeğin olduğu evlerde 25 ve 30 kilogramlık paketlerin tercih edilmesi daha uygundur. Ayrıca sokak hayvanlarını sık sık besleyenler de çoğunlukla en büyük paketleri tercih ederler. Mamalar köpek sağlığına doğrudan etki ettiği için bir çeşit köpek sağlık ürünü olarak da değerlendirilebilir. Mamaların içerisinde yer alan maddelerin köpek sağlığını riske atmayacak nitelikte olması gerekir. Bu nedenle en çok tercih edilen köpek mamalarına yönelmekte fayda vardır. Dolayısıyla bu noktada marka da önemli bir unsur olmaktadır. Adı çok duyulmamış, kalitesiz markalar, köpek sağlığını riske atabilir. En çok tercih edilen markalar arasında ise Proplan, Royal Canin, ND, Hills Science Plan ve Acana gibi markalar yer almaktadır.

Yavru Köpek Maması Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Yavru Köpek Maması Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Köpek maması seçiminde dikkat edilmesi gereken çok detay vardır. Köpeğin yaşı da öncelikle dikkat edilmesi gereken detaylardan biridir. Yavru köpekler henüz tam anlamıyla gelişmemiş oldukları için, bünyelerine uygun bir mama ile beslenmelidir. Ayrıca daha besleyici, büyümeye ve gelişmeye yardımcı besinler tüketmelerinde fayda vardır. Bu nedenle yavru köpek maması, yetişkin mamasından daha farklıdır. İçerikleri tamamen farklı olabilirken kimi markalarda şekilleri de farklı olabilmektedir. Bu noktada 15 kg yavru köpek maması çeşitleri dikkatle incelenmelidir. Araştırılan tüm mamaların içerisinde bulunan besinler ayrıntılı bir şekilde öğrenilmelidir. Genellikle 12 aydan küçük köpekler yavru olarak kabul edilir ve satın alınacak mamanın içerdiği besinler, bu yaşa uygun olmalıdır.

Yavru köpek maması seçerken dikkat edilecekler arasında, ilk sıralarda köpeğin ırkı gelmektedir. Doğal ve yapay olmak üzere çok sayıda farklı köpek ırkı vardır. Fiziksel ve karakteristik farklılıklar gösteren köpek ırkları, beslenme konusunda da birbirlerinden ayrılırlar. Golden, Pug, Maltese, Kaniş, Bulldog, Chihuahua, Terrier ve çok daha fazla farklı köpek ırkı evcilleşmiş bir şekilde insanlarla birlikte yaşamaktadır. Bu köpek ırkları genel olarak üç gruba ayrılırlar. Bu gruplar küçük, orta ve büyük ırk olarak sıralanabilir. Yani yavru köpek mamaları her bir ırk için değil, her bir ırk grubu için özel olarak üretilmektedir. Bu doğrultuda Pug, Chihuahua, Maltese, Yorkshire Terrier gibi köpekler için küçük ırk yavru köpek maması tercih edilmelidir. Orta ırk yavru köpek maması ise Bull Terrier, Welsh Corgi, French Bulldog gibi köpekler için uygundur. Bunların dışında bir de iri ırk yavru köpek maması yiyen köpekler vardır. Büyük ırk yavru köpek maması Kangal, Saint Bernard, Dogo Arjantin ve Akbaş gibi ırklar için idealdir.

Yavru bir köpek sahiplenildiğinde yapılması gereken ilk iş, köpeği bir veteriner kontrolünden geçirmektir. Bu sayede köpekte doğuştan gelen ya da sonradan oluşmuş bir rahatsızlık varsa en baştan bilinebilir. Köpeğin sağlık durumuna göre tahılsız yavru köpek maması ya da yüksek enerjili yavru köpek mamasına ihtiyaç duyulabilir. Ayrıca metabolizma ve tüy yapısı da beslenme tercihini etkileyebilir. Bunların yanında köpeğin damak zevki de önemlidir. Somonlu yavru köpek maması, yetişkin köpekler kadar yavruların da favorileri arasındadır. Köpek besleyenler tavuklu yavru köpek mamasını da sıklıkla tercih eder fakat bazı köpeklerin tavuğa alerjisi olabilir. Bu gibi durumlarda çözüm olarak kuzu etli yavru köpek maması tercih edilebilir.

Köpek Boyutlarına Göre Tercih Edilen Mama Nasıl Olmalıdır?

Köpek Boyutlarına Göre Tercih Edilen Mama Nasıl Olmalıdır?

Yavru köpeklerde olduğu gibi yetişkin köpeklerde de ırk, mama seçim sürecinde önemli bir faktördür. Aynı şekilde yetişkin Pug, Chihuahua, Maltese ve Yorkshire Terrier gibi cinsler için küçük ırk köpek maması; Bull Terrier, Welsh Corgi ve French Bulldog gibi cinsler için orta ırk köpek maması; Kangal, Saint Bernard, Dogo Arjantin ve Akbaş gibi cinsler için ise büyük ırk köpek maması tercih edilmelidir. Bu nedenle köpeğin cinsi doğru öğrenilmelidir. Bu süreçte bir veteriner hekimden destek almak son derece faydalıdır. Fakat köpeğin boyutu sadece ırkı ile alakalı değildir.

Beslenme ve yaşam koşulları doğrultusunda bazı köpekler, benzerlerine göre daha iri ya da ufak yapılı olabilirler. Bu sebeple veterinerler, köpeklerin kilolarına göre beslenmesi gerektiğini söyler. Küçük öğünler tüketmesi gereken köpekler için 10 kg, 15 kg, 25 kg köpek maması ideal iken öğünü daha fazla olan köpekler için 30 kg köpek maması almak daha uygundur. Mama seçim sürecinde 1 kg, 3 kg, 5 kg köpek maması paketleri, deneme amaçlı kullanılabilir. Köpeğin boyutu ne kadar olursa olsun, uygun bir mamanın yanında su da tüketmesi gerekir. Köpeğin mama kabının yanında her zaman, içerisinde taze su bulunan bir köpek su kabı da bulunmalıdır.

İçeriğine Göre Köpek Maması Nasıl Seçilir?

İçeriğine Göre Köpek Maması Nasıl Seçilir?

Mamaların içeriği sadece köpeklerin damak zevki için dikkat edilecek bir nokta değildir. İçerik mamanın lezzetini doğrudan etkiler ve köpekler de bu doğrultuda mamaları severler. Fakat sağlık açısından bakıldığında, her mamaya ihtiyaç duyduğu desteği sunabilen mamalar tercih edilmelidir. Somon balıklı köpek maması Omega 3 kaynağı olup köpeklerin bağışıklık sistemini güçlendirir. Balıklı köpek maması çeşitleri, tüylerin parlamasını sağlamak için de faydalıdır. Kuzu etli köpek maması, son derece zengin bir protein kaynağıdır. Etli köpek maması çeşitleri aynı zamanda yağ asiti ve linoleik asit bakımından da zengin olduğu için kanser oluşumunu önlemeye yardımcıdır. Bu noktada biftekli köpek maması ve domuz etli köpek maması da tercih edilebilir.

Kuzu etli pirinçli, ördekli, tavuklu köpek maması çeşitleri ise daha lezzetli alternatiflerdir. Özellikle kuzulu pirinçli köpek maması yetişkin köpekler tarafından çok sevilir. Köpeğin sağlık koşulları doğrultusunda tahılsız köpek mamasına da ihtiyaç duyulabilir. Ayrıca az tahıllı köpek maması çeşitlerinde karbonhidrat oranı da daha yüksektir. Bununla birlikte düşük tahıllı köpek mamasında koruyucu madde bulunma ihtimali de daha düşüktür. Gereğinden fazla kilo alan ve kilodan dolayı sağlık durumu risk altında olan köpekler için diyet köpek maması önerilir. Bu ürün grubunda da favoriler arasında balıklı diyet köpek maması vardır. Et ve diğer hayvansal ürünleri içermeyen bir mama tercih etmek isteyen köpek sahiplerinin tercihi ise vegan köpek mamasından yanadır.

Köpek Maması Fiyatları Nasıl?

Köpek Maması Fiyatları Nasıl?

Köpek maması alırken köpeğin yaşı, ırkı, sağlık durumu, mamanın içeriği gibi detaylara dikkat edildiği gibi bütçeye de dikkat edilmelidir. Bütçeye uygun bir şekilde en kaliteli yavru köpek mamasına ulaşabilmek adına fiyat araştırması yapılmalıdır. Üretici ve satıcıların fiyat politikaları farklı olduğu için de araştırma yapmakta fayda vardır. Ayrıca yavru ve yetişkin köpek maması fiyatları arasında da belirgin farklar vardır. Örneğin 15 kg köpek maması fiyatları ile 15 kg yavru köpek maması fiyatları, mamaların içeriği nedeniyle farklı fiyatlandırılır. Aynı durum aroma için de geçerlidir. Balıklı köpek maması fiyatları ortalama seviyelerde iken kuzu etli köpek maması fiyatları ortalamanın üzerinde olabilir. Mamanın içerisindeki et oranına dikkat edilmelidir çünkü bu detay da fiyatı etkilemektedir.

Diyet köpek maması fiyatları ise mamanın özel bir içeriğe sahip olmasından dolayı daha yüksektir. Hypoallergenic, düşük tahıllı, az tahıllı mamalar ile birlikte kısırlaştırılmış köpek mamalarında da fiyat farkı göze çarpmaktadır. Bu noktada da sebep, mamanın içeriğidir. Klasik bir içeriğe sahip olan mamalar ekonomik fiyatlara satılırken özel içerikli mamalarda durum farklıdır. Bu mamalara bazı özel süreçlerde ihtiyaç duyulur. Daha ekonomik bir şekilde köpek maması alabilmek için, daha büyük boy paketlere yönelmek avantajlı bir yöntem olabilir. Örneğin kilogram fiyatı dikkate alındığında, 30 kg köpek maması fiyatları her zaman daha ekonomiktir.

Köpek Maması Nasıl Verilir?

Her köpek maması için ayrı hazırlama talimati verilebilir. Bu talimatlar, paket üzerinde belirtildiği gibi uygulanmalıdır. Yemek yemeyi seven ve iştahlı bir köpek sahibiyseniz kalori hesabı yapmak yerine yaş mamalardan faydalanılabilir. Bir kap yaş mama, aynı ölçüde verilen kuru mamanın yarısı kadar kalori içerir. Bu durum ise diyet yaptırmak istenen köpeğin öğününden kısmak yerine bir öğün kuru, iki öğün de yaş mama verilebileceği anlamına gelir. Diyete dikkat etmek gerektiği zamanlarda yaş gıdalardan yardım alınabilir. 2 aylık yavrularda günde dört defa yarım ölçek verilen mamayı 6 aylık bir yetişkin için günde 3 defa ¾ oranına indirebilirsiniz.

Köpek Maması Nasıl Saklanır?

Kilitli bir ambalaja sahip ürünler, hava alma açısından emniyette olmasını sağlar. Fakat 38 derecenin altında ve kuru bir yerde muhafaza edilmesi gerekir. Gıda maddesi olduğu için temizlik ürünleri ile yan yana bulunmamasına dikkat edilmesi önemlidir. Ambalajlar, genellikle saklama koşullarına uygun olan materyallerle üretilir. Üzerinde son kullanma tarihi de bulundurur. Bu yüzden ürün bitene kadar ambalajıyla birlikte saklamak, avantaj sağlar. Metal ya da plastik olarak tercih edilen ağzı kapaklı ve gıda saklamaya elverişli bir kap içine konabilir. Bununla beraber kuru, serin ve temizlik malzemelerinden uzak bir rafta saklanabilir. Kabın temiz ve kuru olduğundan emin olduktan sonra ürünü gereken şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Köpek Maması Bozulur mu?

Güneş ışığı ve nem, köpek mamasının hızlı bir şekilde bozulmasına yol açabilen önemli iki etkendir. Ürünler, her kullanımdan sonra tekrar sıkıca kapatılmalıdır. Dikkat edildiği takdirde bakteri, küf ve depolama akarları üründen uzak tutularak bozulmasının önüne geçilebilir. Konserve gibi ıslak gıdalar için uygulanan yöntem ise buzdolabında muhafaza etmektir. Köpeğin yiyeceği kadarını kaba boşalttıktan sonra kalan hiç vakit kaybetmeden buzdolabına konulmalıdır. Ağzı açık bir tenekenin buzdolabında kalma süresi ise 5 günü geçmemelidir. Güneş ışığı, nem ve ortam bakterileri gıdalar üzerinde hızla etki göstereceğinden yarım saat içinde yenmeyen mamalar tekrardan köpeğe verilmemelidir. Üretim sırasında mamanın besin değerini koruması için özel olarak tasarlanan paketler, saklama kutusuna dahil edilirse raf ömrünü olumlu yönde etkiler. Hayvan dostlarınızın sağlıklı beslenme ihtiyaçlarını gidermek için paket üzerinde yer alan talimatlara dikkat edebilirsiniz.