placeholder
"

Eyeliner

" araması için 2912 sonuç listeleniyor
LUUA Siyah Eyeliner Kedi Pati
LUUASiyah Eyeliner Kedi Pati
(105)
Siyah Eyeliner Kedi Pati
11,98 TL
Sepete Git

Eyeliner ile Çekici Bakışlar Kazanmak Senin Elinde

Eyeliner

Göz makyajının daha çekici bir hal almasını sağlayan eyeliner, gözlerin daha çekik ve ideal badem göz şekline yakın olmasına yardım ediyor. Çekilen hat, bakışların daha net olmasına destek oluyor. Tarihin en eski makyaj uygulamaları arasında yer alan eyelinerın tarihi, milattan önce 10.000 yılına dek uzanıyor. Erişilen kaynaklara göre, antik Mısır'da Mezopotamya bölgesinde güneşin rahatsız edici etkisinden korunmak ve net görüş sağlamak için gözler hatlarla çerçevelenmiştir. Günümüzde güzellik için kullanılan ve kadınların seçimi olan makyaj ürünleri, binlerce yıl öncesinde hem kadın hem de erkeklerce kullanılmıştır. Üstelik zenginliğin bir göstergesi olarak statü simgesi haline gelmiştir.

Eyeliner Çeşitleri

 • Eyeliner Kalem: Kalem şeklindeki eyelinerlar göz kalemi gibi olabiliyor, kalıcılığı ve net etkisi ile sıradan göz kalemlerinden ayrılıyor. Bazı modellerde ise keçeli uç bulunuyor. Keçeli modeller, ince ucu sayesinde kolay ve net uygulama imkanı tanıyor. Göz kalemi kullanmaya alışkın olanların çok daha rahat kullanacağı eyeliner göz kalemi türleri arasında asansörlü seçenekler de yer alıyor.
 • Eyeliner Jel: Krem veya jel eyeliner olarak anılan eyeliner modelleri, küçük kaplarda sunuluyor. Kapatıcı benzeri küçük kavanozlar veya kutularda sunulan eyelinerlar, fırça yardımıyla sürülüyor. Yoğun formüllü jel, istendiğinde hafifçe dağıtılarak daha buğulu bir görünüm oluşturabiliyor.
 • Sıvı formdaki eyeliner rimel gibi içinde fırçası bulunan bir şişe ile sunuluyor. Eyeliner likit formuyla genellikle parlak veya yarı parlak görünüm sergiliyor. Uygulaması diğer çeşitlere göre daha zor olan likit ürünler makyaj profesyonellerince tercih ediliyor.

Eyeliner ve Dipliner Farkları

Eyeliner bakışların daha belirgin olmasına yardım ediyor. Kuyruklu eyeliner çekmek, gözlerin daha çekik görünmesini sağlıyor. Kirpik diplerini tamamen boyayan diplinerlar sayesinde ise kirpikler daha yoğun ve dolgun görünüyor. Dipliner, gözlerin üzerine bir hat çekmek yerine kirpik diplerini belirginleştirmek için kullanılıyor. Eyeliner ile dipliner'ı ayıran noktalardan biri de form oluyor. Eyelinerın kalem ve jel formları bulunurken diplinerlar sıvı olarak tasarlanıyor. Sivri uçlar ile tamamlanan ürünler kirpik diplerine uygulanacak rötuşlar için tercih ediliyor. Keçeden yapılan keskin ve sivri uçlar, uygulamayı kolaylaştırıyor. Ancak eyeliner ile tek seferde hat çekmek mümkün olurken, diplinerın ince uçları nedeniyle geniş bir hat çekmek için defalarca aynı yerin üzerinden geçmek gerekiyor. Eyeliner sürenler, eğer çok sivri bir kuyruk istiyorsa, kuyruk kısmını dipliner kullanarak oluşturabiliyor. İki ürün farklı iki makyaj malzemesini tarif etse de birbirini tamamlayacak şekilde kullanılabiliyor.

Eyeliner mı Göz Kalemi mi?

Eyeliner ve göz kalemi ilk bakışta aynı gibi görülebiliyor oysa iki ürün çeşidi arasında farklar bulunuyor. Eyelinerın daha net, belirgin ve keskin hatlar çizmesi bekleniyor ve ürünler bu beklentiyi karşılayacak şekilde daha yoğun tasarlanıyor. Göz kalemlerinin ise daha buğulu bakışlar sağlaması yeterli görülüyor. Göz kaleminin yumuşak uçlu olması gerekirken, eyelinerda sivri hatlar vermeyi kolaylaştıracak daha sert uç tasarımları kullanılabiliyor. Ayrıca eyeliner, yapısı gereği cilde daha kolay tutunuyor ve daha kalıcı etki vadediyor. Kullanıcılar eğer daha buğulu ve gölgeli bakışlar istiyorsa göz kalemi kullanabiliyor ancak eğer net çizgiler, kalıcı etki ve kuyruk gibi ince dokunuşlar gerekiyorsa eyeliner ürünlerinin kullanımı şart görülüyor. Kalem şeklindeki eyelinerlar da göz kalemleri ile karıştırılıyor. Kalem şeklinde olan eyelinerlar, diğer formlardaki eyeliner ürünleri gibi göz kalemlerinden daha yoğun etkili oluyor. Göz kalemi göz içine de uygulanırken, eyeliner ürünlerinin yalnızca göz kapağının dış kısmına sürülmesi tavsiye ediliyor.

Eyeliner Seçerken Dikkat

 • Makyajdaki profesyonelliğe ve uygulayıcının rötuşlardaki kabiliyetine göre eyeliner türlerini seçiliyor.
 • Eyelinerların sadece siyah renk olduğunu düşünülse de ürünlerin farklı birçok renk çeşidi bulunuyor. Eyeliner markaları kahverengi, mor, mavi beyaz gibi farklı birçok farklı renkte eyeliner sunuyor.
 • Eyeliner waterproof çeşitler de bulunduruyor. Daha kalıcı ve suya dayanıklı etki için makyaj ürünlerinin üzerinde waterproof etiketi aranıyor.
 • Ürünlerin netlikleri, parlaklık ve matlık özellikleri markaya, modele göre değişebiliyor. Seçim sırasında diğer kullanıcıların, eyeliner öneri ve yorumlarının, dikkate alınması öneriliyor.

Eyeliner Nasıl Çekilir?

Eyeliner çekmek gözün üstüne dümdüz bir çizgi çekmek değil, göze uygun bir hat çizmek anlamına geliyor. Düşük göz kapağı yapısı mevcutsa, gözleri daha çekik göstermek için şakaklara doğru yükselen çizgiler çekmek gerekiyor. Uzmanlar, kusursuz eyeliner çekmek için üç adımda çizgi oluşturulmasını tavsiye ediyor. Önce göz bebeğinden başlayarak iki yana doğru hatlar çiziliyor. Arada el kaldırılarak göz kavisine uygun pozisyon alınıyor. Eyeliner, en küçük bir el titremesini bile belli ettiği için eyeliner sürme sırasında kullanıcılar farklı yardımcılardan da yararlanabiliyor. Eyelinerı istenen şekilde sürmek için bantlardan, kredi kartlarından hatta tatlı kaşıklarından bile destek alan kullanıcılar bulunuyor. Göz kapağına yerleştirilen araçlar cetvel gibi kullanılarak tek hamlede çizgi oluşturuluyor.

Adım Adım Eyeliner Makyajı Yapma

Eyelinerı sürmeden önce gözler bakımla makyaja hazırlanıyor. Cilt uygun cilt temizleyici ile temizleniyor ve nemlendiriliyor. Göz makyajı yaparken elin yanaklara değme ihtimali yüksek olduğu için yüz makyajından önce göz makyajı yapmak gerekiyor. Göz kapaklara makyaj bazı olarak ada anılan primer sürülüyor. Böylece göz kapağı daha pürüzsüz oluyor ve makyajın yapılması kolaylaşıyor. Eyeliner makyajlarında far da kullanmak isteniyorsa önce far sürülüyor. Ardından eyeliner uygulamasına geçiliyor. Gözün tam ortasına ve yanlarına ince bir çizikler atarak yol belirleniyor, sonra çizgiler yavaşça birleştiriliyor. Birkaç kez rötuş yaparak çizgi aralıksız ve pürüzsüz hale getiriliyor. Göz kapağını düz bir şekilde hatlandırdıktan sonra kesik uçlu eyeliner fırçası veya bir dipliner ile kuyruk yapılıyor.

Göz Şekillerine Göre Eyeliner Uygulamanın Püf Noktaları

Eyeliner ile yapılan işlemler gözlerin hattını belirginleştirmeye, daha çekik, büyük veya birbirinden uzak göstermeyi sağlıyor. Doğal olarak hafif çekik gözlere sahip olanlar, ince eyeliner çekmeyi tercih ediyor. Düşük göz kapakları için eyeliner çekmek, gözlerin çok daha çekik görünmesine yardım ediyor. Göz pınarına yakın kısmına eyelinerın çok ince çekilmesi ve göz kapağının ucundaki çizgiyi kalınlaştırarak kuyruk oluşturulması tavsiye ediliyor. Gözler çukursa, kuyruğu dışarı doğru uzayan ve göz bebeği hizasından başlayan yarım eyeliner çekiliyor. Küçük gözlüler için alt kirpiklerin dışına çok ince bir hat çekmek gerekli görülüyor. Bu yolla gözlerin daha büyük görünmesi sağlanıyor. Gözler çok büyükse, hem üst hem de alt kapağa dilenen gibi eyeliner çekilebiliyor. Gözler birbirinden fazla uzaksa kuyruksuz bir eyeliner sürdükten sonra göz kapağının içine koyu renk göz kalemi uygulanıyor, böylece dikkat gözün içine çekiliyor. Gözler birbirine fazla yakınsa, eyeliner ince ve kuyruklu sürülüyor, gözleri daha uzak göstermek için gözün iç kısmı boyanmadan makyaj tamamlanıyor. Gözün içine, ten rengi göz kalemi sürülmesi ise bakışların daha aydınlık olmasını sağlıyor ve daha büyük gözlere ulaşılıyor. Makyajda, alt göz kapağının kirpik diplerine hafifçe gölgeleme yapmak, eyelinerın net görünümünü hafif bir hatla tamamlıyor.

Eyeliner Kullanımı Hakkında Tüyolar

 • Eyelinerın doğru sürülmesi kadar kullanımı da mükemmel görünüm için önem taşıyor. Eyeliner sürülüyorsa, gün içinde ellerin göz çevresine götürülmemesi önem taşıyor.
 • Primer kullanmadan makyaj yapılıyorsa, göz kapağına eyeliner sürmeden önce muhakkak transparan pudra veya far uygulanıyor.
 • Gün içinde makyajı rötuşlarken, en çabuk deforme olan kuyruk kısımlarını netleştirmek gerekiyor. Eyelinerı kontrol ederken devamlı aşağı bakmak öneriliyor, düz bakıldığında eyeliner düzgün gibi görünse de göz kapatıldığında bozuk olduğu fark edilebiliyor.
 • Eyeliner ile makyaj yaptıktan hemen sonra giyinilmiyor, sıvı ve jel formdaki eyelinerların kuruması için zaman gerektiğinden bir süre bekleniyor. Kullanıcıların giyindikten sonra makyaj yapması tavsiye ediliyor.
 • Uzun süre kullanılmayan ürünlerin zaman içinde donduğu görülüyor. Bu nedenle eyelinerların muhakkak kapağı kapalı bir şekilde saklaması ve hava almamasına özen gösterilmesi tavsiye ediliyor. Eğer donmuş bir ürün varsa, kutusunun kapağı sıkıca kapalı bir şekilde kısa süre sıcak suyun içinde bekletiliyor. Kutuyu sudan çıkardıktan sonra avuç içinde birkaç kez ovalamak erimesine yardımcı oluyor.

Eyelinerda Son Trendler

Eyeliner, makyaj modasında kendi trendlerini bulunduruyor. Son yıllarda dikkat çeken trendleri uygulamak makyajı ayrıcalıklı kılıyor. Tek renk eyeliner kullanmak hala oldukça moda olsa da çok renkli eyeliner uygulamaları da makyajlarda boy gösteriyor. Göze eyeliner çizgisi içi boş bir şekilde çekiliyor, çizginin için gümüş veya altın rengi eyeliner ile dolduruluyor. Ayrıca eyelinerın kuyruğunu şakağa doğru değil de burna doğru, yani ters yönde çekmek, bir diğer trendi işaret ediyor. Canlı renklerdeki eyelinerlar da son yıllarda oldukça dikkat çekiyor. Beyaz, sarı, yeşil, turuncu gibi canlı ve dikkat çekici renklerde eyeliner ürünleri kullanılıyor. Yalnız gözde bu renkleri tercih ediliyorsa, dudaklarını nude bırakmak önem taşıyor. Son eyeliner trendi ise geometrik şekillerin yükselişini ifade ediyor. Eyelinerı sıradan kuyruklu şeklinde değil, dalgalı bir tasarımda, dikdörtgen şeklinde veya üst üste iki eyeliner formunda çekmek trendi uygulamanın sırrını oluşturuyor. Farklı geometrik şekiller ile çizgi yapılarak modern görünümlü bir makyaja ulaşılıyor.

Eyeliner Makyajları Nasıl Olmalı?

Uzmanlara göre eyeliner makyajı yapılıyorsa, o makyajın yıldızının eyeliner olması gerekiyor. Eğer makyajda belirgin ve kuyruklu bir eyeliner kullanılıyorsa, cilt makyajında doğallığın tercihi puan topluyor. Yoğun far, allık ve highlighter uygulamalarından kaçınmak makyajın güzel görünmesinin sırrını oluşturuyor. Doğal ten renginde fondöten ve kapatıcı kullanılıyor, yanaklarda çok hafif bir allık ile renklendirme yapılıyor. Eğer eyeliner kullanılıyorsa, yoğun kontür önerilmiyor. Eğer eyeliner sürülüyorsa, pürüzsüz olmasına özen gösteriliyor. Kirpikleri maskara ile dolgunlaştırmak, koyulaştırmak önem kazanıyor. Böylece, belirginleşen bakışlar kirpiklerle tamamlanıyor. Yalnızca eyeliner kullanılan hafif bir makyajda iddialı rujlar tercih edilebiliyor.

Göz Rengine Göre Eyeliner Rengi Seçimi

Kullanıcılar eyeliner seçerken göz renklerini göz önünde bulunduruyor. Gözü çerçeveleyen çizgilerin rengi, bakışların görünümünü direkt etkiliyor. Doğru renk seçildiğinde göz rengi daha belirgin, canlı ve etkileyici görülebiliyor.

 • Mavi renk gözleri olanların göz rengini vurgulamak için kızıl pigmentler kullanmaları tavsiye ediliyor. Eğer gözler maviyse mürdüm rengi, bakır, altın ve kahverengi eyeliner seçiliyor.
 • Yeşil gözler için daha kırmızı tonlar tercih ediliyor. Bordo, ametist ve bronz renklerdeki eyelinerlar, makyaj çantasına ekleniyor. Kırmızı alt tonlu renkler gözlerdeki yeşilin daha belirgin görünmesine yardım ediyor.
 • Kahverengi göze sahip kişiler için kehribar, yeşil, lacivert ve gri renklerdeki eyelinerlar öneriliyor.
 • Ela gözlere, zümrüt rengi, altın ve mürdüm renkleri seçiliyor. Eyelinerda sıcak vurgular kullanılarak gözlerin daha canlı görünmesi sağlanıyor.
 • Siyah gözler varsa, tüm renklerdeki eyelinerlar rahatlıkla kullanılıyor.

Eyeliner renkleri gel veya krem ürünler arasında değişiklik gösterebiliyor. Eğer daha mat ürünler isteniyorsa, eyeliner gel ve krem olabiliyor. Parlak görünüm arzulanıyorsa likit tasarımlar öne çıkıyor.

Eyeliner Makyajları ile Tanınan Ünlü İsimler

Eyeliner, dünyanın dört bir yanındaki ünlü isimlerin ikonik makyajlarına eşlik ediyor. Kuyruklu ve kalın eyelinerlar Amy Winehouse ile özdeşleşirken, gözlerin hem alt hem de üst kapaklarını çerçeveleyen net çizgiler denince akla Lana Del Rey geliyor. Mısır kraliçesi Kleopatra, göz pınarına dek uzanan sivri çizgilerle makyajını tarihe yazdırıyor. Kalın eyelinerı ve sade makyajı ile Adele akıllara kazınırken, ince eyeliner akıllara Sofia Vergara'yı getiriyor. Dünyaca ünlü model Bella Hadid, yenilikçi makyajlarını rengarenk eyelinerlar ile tamamlayarak ikonileştiriyor. Renkli ve farklı eyeliner şekilleri ünlü şarkıcı Rihanna'nın da stilinde benzersiz bir dokunuş oluşturuyor. Dünyaca ünlü Hollywood yıldızı Audrey Hepburn ise özel eyelinerlı makyajını kadınlar için örnek haline getirerek referans oluyor. Siyah beyaz filmlerindeki zarif duruşuyla bir moda ikonu olan ünlü yıldızın, yıldızlaşan ünlü makyajının başrolünde eyeliner göze çarpıyor.

Eyeliner Fırçaları

Eyeliner için hazırlanan fırça seçenekleri arasında kesik uçlu, ince ve küt seçenekler bulunuyor. Jel formdaki eyelinerların paketlerinden uygulamayı kolaylaştıran küçük aplikatörler çıksa da kadınlar daha uzun fırçalarla daha kolay uygulama gerçekleştirebiliyor. Kesik uçlu fırçalar, göz kavisine tam oturduğu için tek hamlede pürüzsüz bir çizgi çekmeye imkan veriyor. Sivri uçlu, dipliner fırçaları ise kuyruğu tamamlamanın en pratik yolunu sunuyor. Kuyruksuz eyeliner çekmek için küt uçlu göz fırçalarından da yararlanılabiliyor. Kullanıcılar 45 derecelik açıyla tuttukları fırçalar sayesinde kolaylıkla bakışlarını mükemmelleştirecek hatlara kavuşabiliyor. Fırçaların boyları, kalınlıkları, kesimleri markalara göre değişiklik gösteriyor. Kullanıcıların farklı fırçaların avantajlarını, özelliklerini dikkatle incelemesi öneriliyor. Fırçaların, kıllarının da malzemesi farklılaşıyor. Makyaj fırçalarında hem sentetik malzemeler hem de doğal at kılı kullanılıyor. Kullanıcılar diledikleri fırçaları jel ve krem eyelinerleri sürmek için kullanabiliyor.

En İyi Eyeliner

En iyi eyelinerın hangisi olduğunu seçmek yüzlerce ürün arasından zor olabiliyor. Kullanıcıların seçimlerini yaparken öncelikle eyelinerdan beklentilerini belirlemeleri tavsiye ediliyor. Eyeliner kalıcı olsun veya suya dayanıklılık göstersin gibi bir talep bulunuyorsa, kullanıcıların waterproof ürünlere yönelmesi gerekiyor. Net görünüm bazı kullanıcılar için en iyi ürünün gereği olurken, bazı kullanıcılar daha buğulu bakışlar veren ürünleri seçiyor. Eyeliner tavsiye ve yorumlarını değerlendirirken ürünlerin işlevlerine, özelliklerine, kullanıcı deneyimlerine bakılıyor. Ürünlerin yapısının da dikkate alınması gerekiyor. Sıvı eyeliner ince uygulamalarda daha fazla profesyonellik istediği için ürün ne kadar iyi olursa olsun sizin için uygun olmayabiliyor. Eyeliner önerileri ve yorumları dikkate alınırken kullanıcıların alışkanlıklarına da önem verilmesi tavsiye ediliyor. En iyi eyeliner, beklentilerin farklı olması nedeniyle kişiden kişiye değişiyor.

Eyeliner Fiyatları

Ürünlerin fiyatları markasına, yapısına, paket tasarımına, kutuda aplikatör veya fırça bulunup bulunmamasına göre farklılaşıyor. Eyeliner fiyatları için tüm bu nedenlerden ötürü geniş bir aralıktan söz edilebiliyor. Sezon trendi neon renkler, klasik modellerden daha yüksek fiyatlarla etiketlenebiliyor. Ürünlerin gramajına, kalıcılık etkisine, dayanıklılığına göre eyelinerların fiyatları yükselebiliyor. Kalem eyelinerlar diğer modellerden daha uygun fiyatlara sahip oluyor. Ancak asansörlü kalemlerin fiyatları teknik yapısından dolayı daha pahalı olabiliyor. Kullanıcılar, eyelinerların fiyatlarını kıyaslarken ürünlerin tüm özellikleri inceliyor ve aradığı ürünü bulduğunda, filtrelediği ürünleri fiyatlarına göre karşılaştırarak karar verebiliyor.

Eyelinerlar farklı çeşitleri, en iyi markaların yüzlerce ürünü ile Trendyol'da sizleri bekliyor. Siz de makyajınızı kusursuz kılacak ürünü yüzlerce seçenek arasından kolaylıkla bulabilirsiniz. Tarzınıza, ihtiyacınıza, alışkanlıklarınıza ve bütçenize en uygun eyelinerı hemen sepete ekleyerek sipariş verebilirsiniz.