Ağırlık
Fiyat
Fiyat Geçmişi
Öğütülme Türü
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
Ürün Puanı
"

Kahve

" araması için 37466 sonuç listeleniyor

Elektrik Tesisat Kabloları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kahve, zihni canlandıran bir yapıya sahip olduğu için dünyanın dört bir yanında tüketilen kafeinli bir içecektir. Ekvador, Malezya, Kolombiya gibi ülkelerde yetişen coffe ağacının çekirdeklerinin kavrulması sonucunda elde edilir. Yüzyıllar boyunca kullanılan ve tüm dünyaya yayılan içecek her kültürde belirli bir yere sahiptir. Günümüzde ise sosyalleşmenin ve sohbet etmenin vazgeçilmez bir parçası hâline gelmiştir.

Kahve içmenin birçok yararı vardır. Bu içecek, iştah kesici özelliği sayesinde kilo kontrolü yapmaya yardım eder. Buna ek olarak, metabolizmayı hızlandırır ve sindirim, boşaltım sistemlerini olumlu etkiler. İçerdiği kafein sayesinde zinde ve enerjik hissetmek için birebirdir. Günde bir fincan kahve içmenin insan psikolojisine iyi geldiği söylenir.

Tüm bunların yanı sıra kahve içerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu içecek, sıvı tutucu özelliği nedeniyle ödeme sebep olabilir. Bir bardak su ile birlikte içilen kahvenin böyle bir risk yaratmayacağı bilinmelidir. Günde en fazla 300 mg tüketilmesi tavsiye edilen kafein de sağlık açısından bir faydalıdır. Öte yandan bir gün içinde 100 gr kahve tüketmek, istenmeyen durumlara neden olabilir.

Kahve kültürü bölgeden bölgeye değişiklik gösterir. Fransa ve Vietnam gibi ülkelerde bu içecek genellikle kahvaltıda tüketilir. Dünyanın pek çok yerinde sohbet esnasında ikram edilen bu içecek, İtalya gibi akdeniz ülkelerinde ise hızlı bir biçimde ve sütsüz tüketilir. Birçok insan kahveyi yemekten sonra sindirim sistemini rahatlatmak için içer.

Kahve, Osmanlı kültüründe de önemli bir yere sahiptir. Kültürel bir miras olarak bilinen Türk kahvesi; misafirperverliğin, dostluğun ve samimiyetin sembolüdür. Bir fincan kahvenin kırk yıllık hatırı vardır atasözü, bu içeceğin kültürümüzdeki yerini gözler önüne serer. Ülkemizde eve gelen misafire kahve ikram etmek bir kibarlık göstergesi olarak kabul edilir.

Öte yandan kahve alırken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardir. Çekirdeklerin organik olması insan sağlığı için önem arz eder. Fazla işlenmiş kahveler, tat dengesini bozabilir. Bu lezzetli içeceğin yararlarından mümkün olduğunca yüksek bir seviyede faydalanmak için ham olan veya doğal yollar ile kavrulmuş kahveler tercih edilmelidir.

Bu içeceğin yüzlerce farklı türü vardır. Herkesin damak tadına hitap edebilecek olan kahve çeşitleri, pek çok farklı unsura bağlı olarak sınıflandırılır. Çözünebilir kahve hızlı bir biçimde hazırlanabileceği için sıklıkla tüketilir. Bu içeceği özellikle sabah işe gitmeden önce az vakti olan kişiler tercih eder. Vanilyalı filtre kahve gibi aromalı türler ise sahip olduklar tatlar nedeniyle tercih edilir. Damak zevkinize uygun içeceği keşfetmek için farklı kahveleri deneyimlemeniz önem arz eder.

Farklı Aromaya Sahip Kahve Çeşitleri Nelerdir?

Farklı Aromaya Sahip Kahve Çeşitleri Nelerdir?

Bir kahve çekirdeğinin tadını, yetiştiği bölgenin iklim özellikleri belirler. Ortamdaki yağmur, nem ve sıcaklık gibi faktörler lezzette farklılık yaratır. Amerika ve çevresinde yetişen çekirdekler fındıksı bir tada sahiptir. Meyvemsi lezzetlerden hoşlanan kişiler Afrika kıtasında yetişen kahve türlerini tercih eder. Asya bölgesindeki çekirdekler ise topraksı bir tada sahiptir.

Yeni lezzetler yaratmak için farklı kahve çekirdeklerini edinmek mecburi değildir. Şurup ve süt çeşitleri kullanılarak da değişik tatlar denenebilir. Örneğin sütlü köpüklü kahve, oldukça yumuşak bir içime sahiptir. Günlük hayatta sıkça tercih edilen bu içeceğin yapımı da oldukça basittir. Süt köpürtücü bir alet veya el çırpıcısı bu lezzetli ve faydalı kahveyi kısa bir süre içinde servise hazır hâle getirmenizi sağlar. Vegan bireyler ise kahvelerini lezzetlendirmek için badem, soya veya fındık sütü kullanabilir.

Kahve şurubu içeceği lezzetlendirmek için kullanılan bir diğer yöntemdir. Bir hayli özel bir tada sahip olan bu gıdalar, söz konusu içeceğin çok daha farklı bir lezzet vermesini sağlar. Naneli, damla sakızlı, keçiboynuzlu kahve çeşitleri bu tür şuruplar kullanılarak elde edilir. Bu ürünlerin bazıları yüksek oranda şeker içerdiği için ölçülü bir şekilde kullanılmalıdır.

Kapsül kahve kullanılırken karışımın içine süt veya şurup katılmasına gerek yoktur. Bu tür ürünler kendiliğinden tatlandırıcı içerir. Bu tür bir içecek hazırlamak istiyorsanız özel bir makineye sahip olmanız gerekir. Bu ürünleri tercih ederek çikolatalı, karamelli ve fındıklı kahveler hazırlayabilirsiniz. Özellikle yoğun tatlardan hoşlanan kişiler, bu ürünler sayesinde kendilerine benzersiz aromalı kahve çeşitleri hazırlayabilir.

Kafeinsiz kahve ise diğer türlere göre daha yumuşak bir içime sahiptir. Çekirdeklerin suda bekletilmesi sonucunda elde edilen bu türün, tadı keskin değildir. Buna ek olarak söz konusu kahvenin üretim aşamasında herhangi bir kimyasal madde kullanılmaz. Özellikle hamilelik dönemindeki kadınların, bu tür içecekleri tercih etmesi tavsiye edilir.

Kahve aromaları hem sıvı hem de toz hâlde satılabilir. Her iki türü de kullanarak bir içecek hazırlamak oldukça basittir. Sıvı hâldeki tatlandırıcılar, içime hazır olan kahveye bir veya iki pompa sıkılabilir. Toz hâlindeki aromalar ise içecek ile birlikte bir bardağa boşaltılır. Ardından sıcak su veya süt karışıma eklenir. Siz de kahvenizin çok daha farklı bir tada sahip olmasını arzu ediyorsanız bu ürünleri tercih edebilirsiniz.

Farklı Ülkelere Ait Kahve Çeşitlerinin Özellikleri Nelerdir?

Farklı Ülkelere Ait Kahve Çeşitlerinin Özellikleri Nelerdir?

Edebiyatta, sanatta ve tarihte adı sıkça geçen kahve, kültürden kültüre değişiklik gösterir. Farklı ülkelerin dünyaca ünlü kahve çeşitleri mevcuttur. Örneğin İtalya’da espresso çekirdek kahve oldukça yaygındır. Bu içecek, sıcak suyun ve ince çekilmiş çekirdeklerin bir araya getirilmesi sonucunda ortaya çıkar ve küçük bardaklarda servis edilir. Bu kahve türü özellikle Güney Avrupa ülkelerinde akşam yemeklerinden sonra sıklıkla tüketilir..

Bu içecek, ülkemizde de önemli bir yere sahiptir. Sosyalleşme ve vakit geçirme amacıyla tüketilir. Öte yandan Türk kahvesinin sunumu dünyadaki benzerlerinden oldukça farklıdır. Genellikle su ve lokum eşliğinde ikram edilen bu içecek, günün her saatinde tüketilir. Özellikle yemeklerden sonra ve tatlılar ile birlikte servis edilen Türk kahvesi, yoğun bir aromaya sahiptir.

Ülkeler arasındaki kahve kültürü farklılıklarının temel sebebi yaşam alışkanlıklarıdır. Bu içeceğin yapımı esnasında kullanılan çekirdekler ise tat değişikliklerine sebep olan unsurların arasında birinci sırada yer alır. Dört temel kahve çekirdeği çeşidi vardır. Bunlar; arabica, excelsa, liberica ve robusta olarak sıralanabilir.

Kenya, Brezilya ve Yemen kahve çekirdeği çeşitleri arabica olarak bilinir. Bu tür dünyadaki tüm kahve ürünlerinin yaklaşık olarak %70’ni oluşturur. Meyvemsi notalara sahiptir. Kaliteli çekirdek sınıfında yer alır. Bu nedenle özellikle bu içeceği gün içinde sıklıkla tüketen kişiler tarafından tercih edilir. Kolombiya kahve çekirdeği olarak da bilinen supremo ise arabicanın bir alt türüdür. Vanilya aromasına ve asitli bir yapıya sahip olan bu çeşit, genellikle espresso kahvesi yapımında kullanılır.

Excelsa çekirdeği ise bir hayli sert olan aroması ile ünlüdür. Genellikle tek başına kullanılmaz ancak diğer içeceklerin lezzetini artırmak için sıklıkla tercih edilir. Sert kahve türleri genellikle arabica ve excelsa çekirdeklerinin harmanlanması sonucunda meydana gelir. Bu içeceğin yapımı esnasında sıkça kullanılan bir diğer çekirdek türü ise robustadır. Bu çeşit, yüksek kafeinli kahveler tüketmekten hoşlanan kişilerin favorileri arasında yer alır. Özellikle sabahları dışarı çıkmadan önce kendine gelmek ve ayılmak isteyen bireylerin tükettiği instant kahvelerin yapımında sıklıkla bu çekirdekler tercih edilir.

Liberica ise yeşil kahve çekirdeği olarak da bilinir. Diğerlerine nazaran daha az tüketilen bu türün tanecikleri ortalamadan daha büyük boyuta sahiptir. Bu sebeple söz konusu çekirdekleri öğütmek ve suya karıştırmak bir hayli zordur. Aroma ve kafein miktari bakımından da zengin olmayan bu tür, genellikle gıdaların üretim aşamasında kullanılır.

Kahve Çeşitlerinin Kullanım Alanları Nasıldır?

Kahve Çeşitlerinin Kullanım Alanları Nasıldır?

Farklı kahve çeşitleri birçok alanda kullanılır. Evde tüketilen içecekler genellikle suda çözünebilen bir yapıya sahiptir. Oldukça kolay bir biçimde servise hazır hâle gelen bu lezzetli içecekler pek çok kişinin favorileri arasında yer alır. Granül kahve, ev tipi sıcak içeceklere örnek olarak gösterilebilir. Bu ürün, ince yapısı sayesinde kaynar suyun içinde anında çözünür.

İkisi bir arada kahveler de oldukça kısa bir süre içinde servise hazır hâle getirebilecek olan içeceklerin arasında yer alır. Sütlü granül kahve olarak da bilinen bu ürün, bir miktar su kullanılarak hazırlanır. Söz konusu içeceğin içinde yer alan süt tozu, başka bir tatlandırıcı kullanma gereksinimini ortadan kaldırır. Ekstra şeker içeren ürünler ise üçü bir arada kahve olarak adlandırılır.

Çekirdek kahve ham olarak satın alınıp birçok farklı alanda kullanılabilir. Bu gıda, ince bir hâle gelene kadar öğütülerek güzellik sektöründe peeling maskesi yapmak için kullanılır. Buna ek olarak, kahve çekirdeklerini bitkilerin toprağına katılıp daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde büyümelerini de sağlayabilirsiniz. Oldukça keskin bir kokuya sahip olan söz konusu madde, mide bulantısını geçirmek için de kullanılır.

Bu gıda, içerdiği vitaminler ve mineraller sayesinde farklı rahatsızlıkların tedavisinde de sıklıkla kullanılır. Kolajenli kahve gibi protein bakımından bir hayli zengin olan türler, son zamanlarda oldukça popüler bir hâle gelmiştir. Bu tür içecekler, derideki elastikiyeti artırır ve yaşlanma karşıtı bir etki gösterir.

Kahve farklı tariflerin hazırlanışı esnasında tat verici bir gıda maddesi olarak da tercih edilir. Özellikle tiramisu, parfe ve kek gibi yiyeceklerin içine katılacak olan bir miktar çekilmiş kahve, söz konusu tatlının çok daha lezzetli bir hâle gelmesini sağlar. Endüstriyel gıdaların üretim aşamasında da sıklıkla kahve kullanılır. Çikolatalar, soğuk çaylar ve enerji içecekleri bu ürünlere örnek olarak gösterilebilir.

Farklı Türlerdeki Kahvelerin Pişirme Yöntemleri Nasıldır?

Farklı Türlerdeki Kahvelerin Pişirme Yöntemleri Nasıldır?

Farklı kahve türleri, özel pişirme yöntemleri uygulanarak servise hazır hâle getirilir. Her çekirdeğin kendine has bir kokusu, dokusu ve tadı olduğu için tek bir pişirme yönteminden bahsetmek doğru olmaz. Satın aldığınız herhangi bir kahvenin hazırlama talimatları, çoğu zaman ürünün paketinin üzerinde yer alır. Öte yandan chemex ve V60 kahve yaparken kullanabileceğiniz gereçlerden bazılarıdır. Bu ürünler, çok daha lezzetli içecekler hazırlamanızı sağlar.

Kakuleli kahveyi pişirmek için ise öncelikle söz konusu gıdanın kabuklarını soymanız gerekir. Bu aşamada arzu ederseniz bir öğütücü veya elek kullanabilirsiniz. Kahveyi kabuklarını soyduktan sonra soğuk su dolu bir cezvenin içine ilave edebilirsiniz. Kısık ateşte sürekli bir biçimde karıştırarak hazırlamanız gereken bu içeceği birkaç dakika sonra afiyetle tüketebilirsiniz.

Özellikle yaz aylarında tüketebileceğiniz soğuk demleme kahveler de oldukça lezzetlidir. Bu yöntemi uygulamanın birden fazla yolu vardır. Dripper olarak adlandırılan cam bir gereç aracılığı ile profesyonel olarak hazırlanabilen bu kahve, french press sayesinde evde kısa bir süre içinde servise hazır hâle gelir. Buzdolabında soğuttuğunuz suyu, kahve ile birlikte french pressin içine ilave ettikten sonra söz konusu gereci 24 saat kadar soğutucu haznede bekleterek bu kahveyi afiyetle tüketebilirsiniz.

Guatemala’yı pişirmek için ise french press veya kahve filtresi gereklidir. Kaynar suyu söz konusu gerecin içine ilave ettikten sonra iyi çekilmiş Guatemala kahvesini suyun üzerine ekleyebilirsiniz. 15 – 20 dakika kadar demlenmesi gereken bu kahveyi süt ve şeker ile karıştırarak kolaylıkla damak tadınıza uygun hâle getirebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra az veya çok kavrulmuş kahve çekirdeğinin, hazırladığınız içeceğin tadını olumsuz etkileyebileceğini unutmamanız gerekir.

Kahve Yapmak İçin Tercih Edilebilecek Kahve Makine Modelleri Hangileridir?

Kahve Yapmak İçin Tercih Edilebilecek Kahve Makine Modelleri Hangileridir?

Farklı kahve türlerini hazırlamak için kullanılan yöntemler değişiklik gösterir. Bazılarını pişirmek için sadece birkaç alet yeterliyken bazıları özel makineler kullanılarak servise hazır hâle getirilir. Kahve makineleri elektrikle çalışan ve oldukça lezzetli içecekler hazırlamanıza yardımcı olan cihazlardır.

Espresso makinesi sıkça kullanılan cihazlardan biridir. Basınç sistemi ile çalışan bu alet, hazır kapsülleri veya ince öğütülmüş kahve çekirdeklerini filtresinden geçirir. Sert ve aromatik içecekler tüketmekten hoşlanan kişiler bu ürünleri gönül rahatlığı ile tercih edebilir. Genellikle profesyonel kullanım için uygun olan cihazlar yaygın olsa da ev tipi espresso makineleri de oldukça kullanışlıdır.

Yoğun kıvamlı kahveler yapmak için kullanılan bir diğer gereç de moka pottur. Görüntüsü semavere benzeyen bu ürün elektriksiz çalışır. Taban ve üst olmak üzere iki bölümden oluşur. Altta bulunan bölümde kaynatılan su, üst kısımda yer alan kahveye basınç uygular. Bu sayede espresso tadındaki kahveler makineye gerek duyulmadan hazırlanabilir. Moka pot için kahve seçimi oldukça önemlidir. Kalın çekilmiş olan çekirdeklerin yerine, ince öğütülmüş olanlar kullanılmalıdır.

French press kahvesinin yapımı diğer türlere kıyasla oldukça basittir. Kahveyi ve kaynar su ile birlikte bu gerecin içine dökmek ve bir süre demlemek yeterli olur. Ardından press olarak adlandırılan mekanizma aşağıya doğru itilir ve kahve tortularından arındırılır. Bu sayede lezzetli ve yumuşak içimli bir içecek mümkün hâle gelir.

Kağıt filtre kahvesi de oldukça benzer bir şekilde hazırlanır. Filtre kahve için özel olarak üretilmiş olan bu ürün, fincanın üstüne yerleştirilir. Ardından bir veya iki tatlı kaşığı ince çekilmiş kahve, kağıdın üzerine dökülür. Son olarak ise kaynar su fincanın üzerine ilave edilir ve kahvenin süzülür. Syphon ve aeropress kahve demlikleri de oldukça kullanışlı ekipmanlar olarak karşımıza çıkar. Filtreleme ve demleme özelliklerine sahip olan bu gereçler elektriğe ihtiyaç duymadan işlevini yerine getirir.

Farklı Kahve Çeşitleri Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Farklı Kahve Çeşitleri Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sert kahve çekirdeklerinden hoşlanıyorsanız espresso beklentilerinizi karşılar. Herkesin damak tadına hitap edebilecek olan çekirdek kahve çeşitleri, farklı yöntemler kullanılarak hazırlanır. Bu nedenle sevdiğiniz içeceği servise hazır hâle getirmek için farklı ekipmanlara ihtiyaç duyabileceğinizi de göz önünde bulundurmanız önem arz eder.

Bu içeceği çok sık bir biçimde tüketiyorsanız 1 kg filtre kahve gibi ürünleri tercih edebilirsiniz. Öte yandan söz konusu gıdanın belirli bir süre sonra bozulacağını ve lezzetini kaybedeceğini de unutmamalısınız. Bu içeceği özel zamanlarda veya gün aşırı tüketmeyi tercih ediyorsanız 250 g filtre kahve çeşitleri sizin için daha uygun olacaktır. Bu sayede satın aldığınız paket bitene kadar içeceğiniz tazeliğini korur.

Kahve fiyatları ise pek çok unsura bağlı olarak farklılık gösterir. Bunlar; miktar, tür ve ulaşılabilirlik olarak sıralanabilir. Hemen her yerde kolaylıkla bulabileceğiniz ürünlerin fiyatları genellikle daha uygun olur. Öte yandan zor bulunan 250 g çekirdek kahvenin fiyatı benzerlerine kıyasla daha yüksek olabilir. Lezzetli bir içecek hazırlamak için ihtiyaç duyabileceğiniz standart ve organik kahve çeşitlerini Trendyol’dan kolaylıkla satın alabilirsiniz.

Nasıl Kahve Yapılır?

Kahve, sıcak içecek kültüründe sıklıkla tercih edilen çeşitlerden biridir. Çekirdekleri, çıkış yerleri ve aromaları ile farklı türlere ayrılan çeşitleri hazırlamak için bazı püf noktaları bilmek önemlidir. Osmanlı mutfağının önemli kültürlerinden biri olan bu içeceği hazırlarken kahve makinesi kullanabilirsiniz. Köpüklü Türk kahvesi yapmak için suyu taze ve soğuk tercih edebilirsiniz. 1 kişi için 1 ölçü kullanacağınız kahvenin suda iyice çözünmesine dikkat etmeniz önemlidir. Cezve kullanacaksanız, kısık ateşte pişirmeyi ihmal etmemek gerekir. İçeceği, servis edilecek kişinin tercihine bağlı olarak sade, orta ve şekerli olarak tatlandırabilirsiniz. Türk kahvesi dışındaki çeşitleri hazırlarken türüne göre demleme yöntemlerini tercih edebilirsiniz. Örneğin; filtre kahve yapmak istiyorsanız tercihinizi filtre kahve makinesinden yana kullanabilirsiniz. Toz haline getirilmeyen granül çeşitlerini sıcak suda karıştırarak pişirebilirsiniz. Toz haline getirilen espresso bazlı filtre içecekleri hazırlarken sıcak suda 5-7 dk aralığında demleme yöntemini tercih edebilirsiniz.

Kaç Tane Kahve Çeşidi Vardır?

Dünyada yetişme bölgelerine göre ayrılan üç farklı çekirdek türü vardır. Aroması ve kokusu ile kahve tutkunlarını memnun eden bu çeşitler, yaklaşık olarak 70 ülkede yetiştirilir. Yüzlerce farklı çeşidi bulunmasına rağmen Arabica, Liberica ve Robusta çekirdeği öne çıkar. Arabica, Liberica ve Robusta olarak üçe ayrılan çekirdek çeşitlerinin aromaları da birbirinden farklıdır. Arabica kahve türü daha yumuşak ve pürüzsüz bir aromaya sahiptir. Aynı zamanda kafein oranı diğerlerine kıyasla daha düşüktür. Arabica çekirdeğine göre daha güçlü ve sert bir aromaya sahip olan Robusta’nın kafein oranı daha yüksektir. Robusta kahve çekirdeği, yetiştirildiği 6 farklı ülkeye göre farklı aromalara ev sahipliği yapar. Endonezya, Kolombia, Hindistan, Brezilya, Vietnam ve Uganda’da yetiştirilen Robusta, içim güçlüğü ve içerdiği kafein oranları ile birbirinden farklı damak tatlarına hitap eder.

Kahve Nereden Alınır?

Kahve lezzetini deneyimlemekten zevk alan ve bu alanda seçkin bir damak tadına sahip olan kişiler, nereden alması gerektiğini araştırmak ister. Kahve alırken içim zevkiniz ve talep ettiğiniz kafein miktarını baz alarak Arabica ve Robusta çekirdeği seçimini yapabilirsiniz. Seçtiğiniz espresso bazlı çeşitleri, filtre kahve makinesi ile kolay bir şekilde evinizde hazırlayabilirsiniz. Yumuşak ve pürüzsüz içim olan Arabica ve daha güçlü bir aroma içimi sunan Robusta çekirdeği olarak tercihte bulunabilirsiniz. Bu seçimi yapmanızın ardından kaliteli ve lezzetli içim sunan prestijli markalara tercih listenizin ilk sıralarında yer verebilirsiniz. Dünyanın önde gelen ülkelerinde yetiştirilen kahve türlerini Trendyol üzerinden dilediğiniz aroma ve gramajlarda satın alabilirsiniz.