"

Tavla

" araması için 2858 sonuç listeleniyor

Tavla

Tavla Keyfi ile Evde Sıkılmaya Son

Geleneksel oyunlarımızı saymak gerekirse herhalde bunların en başında hiç şüphesiz tavla gelmektedir. Ülkemizde hemen her şehirde görebileceğiniz ve insanların keyifle oynadığı oyun tavladır. Hem gençlerin hem de yaşlıların ilgi gösterdiği bu oyun adeta vazgeçilmezlerimizden olmuştur. İki kişi ile oynanan ve stratejik hamleler ile karşıdakini mağlup etmeye dayanan tavla oyunu yüzyıllardır toplumumuzda severek oynanıyor. İki kişilik tavla ile beraberinde farklı çeşit oyunlar da oynanabiliyor. Farklı kaplamalar ile sunulan tavlanın sedef kaplamalı olanı oldukça popüler olmakla beraber farklı boylarda sunulduğundan hemen herkesin rahatlıkla her yere taşıyabileceği bir yapıdadır. İster evlerin balkonunda ister kafelerde ister tatillerde yazlıklarda olsun keyifle oynanan bir oyundur tavla. Sedef kaplamalı dış yüzeyi ile farklı desenlerde olabilen tavla kasası oldukça ilgi çekicidir. Kişiler kendi evlerine alabileceği gibi sevdiklerine de sıklıkla tavla armağan etmeyi tercih ediyor. Tavlanın kapak kilidi genellikle mıknatıslı tasarlanmıştır ve tavla kasasının kendiliğinden açılmasını önlemeye yöneliktir. Ayrıca taşıma esnasında da tavla taşı yani pulları, zarların dökülmesini engellemektedir. Tavlada 2 kat poliüretan dolgu kaplaması olabildiği gibi bu özellik ürünün uzun vadede sağlam kalabilmesi açısından önemlidir. MDF materyali ise hem dış hem de iç yüzeylerde kullanılmaktadır. Estetik ve şık bir görünümü de yine bu sayede veriliyor. Büyük, küçük ve orta boy şeklinde tasarlanan tavla valiz ya da çantalara rahatlıkla girebiliyor. Bu sebeple yolculuklarda rahat bir şekilde taşınabiliyor. Ayrıca tavlanın iç yüzeylerindeki işleme modelleri birbirinden farklı olabildiği gibi genellikle geleneksel kültürüme ait motifleri barındırıyor. Tavla takımı almak isteyenler için bu tip ufak ayrıntılar önemli olacaktır. Çünkü kalitesi ile kendisini belli eden tavlada bu gibi detaylar öne çıkmaktadır. Fiyat konusunda da ham madde ve işçilik önemli yer tutmaktadır.

Her Boyutta Herkes İçin Tavla

Tavla oldukça zevkli bir oyun olmakla beraber küçük büyük herkesin oynayabileceği kolay bir oyundur. Tavlanın yapısal özelliklerinden bahsetmeden önce tavla oynanışı nasıldır buna dair ufak bilgiler aktarmak gerekecektir. Tavla iki kişilik bir oyundur. Tavlada pullar ve tavla zarı dediğimiz bir çift zar vardır. Her tavlada 30 pul vardır. Pulların renkleri ise 15’i beyaz ve 15’i siyah şeklindedir. Tavla tahtasında ise toplamda 24 hane mevcuttur. Tavla taş dizimi ise belirli bir kurala göre yapılır. Istaka tavla dediğimiz yüzey kısma pullar dizilir. Rastgele dizilim söz konusu değildir. Erkek tavlası olarak bilinen klasik oyunda herkes tercih ettiği kendi rengindeki pullardan üç tanesini sol taraftaki üç hanenin üzerine koymaktadır. Sağdan birinci sıraya ilk beş tanesi dizilir, diğer kalan yedi pulun beş adeti de karışı bölümde yer alan hanelerin en solundaki ilk hanenin üzerine konumlandırılır. Elde kalan son iki pul ise karşı hanede bulunan kısmın en sağda bulunan son hanesinin üzerine konur ve dizilim biter. Tavla dizme işlemi bu şekilde tamamlanır. Kurala uygun dizilim yapıldıktan sonra oyun başlar. Rakipler, oyuna kimin başlayacağı belirlemek üzere birer zar atarlar. En yüksek sayılı zarı atan oyuncu oyuna başlar. Oyuna başlayacak olan oyuncu iki zarı da elinde sallayarak atar ve ilk hamle ile oyun başlar. Zar atışı daha sonra karşıdakine geçer. Oyuncu kendi pulları rakibinin sahasına uygun bir şekilde dizmek zorundadır. Tavla takımı almak isteyenler genellikle tavla fiyatları konusunda çeşitli araştırmalar yapıyor. Öncelikle şunu belirtmek gerek ki tavla oyunu için alacağını tavla takımı pek çok ölçü ve çeşit içeriyor. Tavla takımı L dediğimiz tavla ölçüsü 42cm x 21cm x 7,5cm şeklindedir. Büyük boy tavla olarak da bilinen L model tavla çeşitleri fiyatları ise kalitesine göre farklılık gösterebilir. Ancak hemen her bütçeye uygun oldukça hesaplı modeller olduğunu belirtmek gerek. Bununla beraber tavla ölçüsü XL olan modeller 43.5cm x 22.5cm x 5.5cm ölçülerindedir. XXL tavlanın ölçüsü ise 37cm x 37cm x 1.2cm şeklindedir. Bunlar tamamen standart ölçülerdir ve kişi arzu ettiği boyutta tavlaya sahip olabilir.

Oynaması Kolay Zevki Paha Biçilmez

Oyundaki bir önemli nokta ise kişi çift zar attığı takdirde 4 zar sayısı oynamasıdır. İki ya da daha fazla pul üst üste geldiği takdirde kapı denilen olay gerçekleşiyor. Bu durumda rakip bu kapının üzerine herhangi bir taş koyamıyor. Bir hanede eğer tek bir pul var ise rakip o pul üzerine pulunu getirdiği takdirde vurmuş oluyor ve pul oyundan çıkıyor. Karşı rakip pulu yeniden oyuna dahil edebilmek için boş alanlardan birine denk gelecek sayıyı zar ile tutturması gerekiyor. Eğer bir oyuncu rakip sahaya hiç pul sokamadan diğer rakip tüm pullarını rakip sahaya sokmuş ise bu durumda Mars dediğimiz durum ortaya çıkıyor. Kişi 2 kez galibiyet kazanmış gibi sayı kazanıyor ve oyun bitiyor. Görüldüğü gibi hayli zevkli bir şekilde oynanan bu oyun sadece ülkemizde de değil daha pek çok ülkede zevkle oynanıyor. Eğer klasik tavladan sıkılırsanız elbette farklı tavla oyun çeşitleri de mevcuttur. Bunlara örnek vermek gerekirse; asker tavlası, gülbahar, kız tavlası, üniversite tavlası, hapis, 36 ya da 31 gibi farklı oyunlar sayılabilir. Tavla oynama konusunda iddialıysanız siz de farklı tavla oyunlarını öğrenebilir ve rakiplerinize meydan okuyabilirsiniz. Tavla sayı isimleri ise tavlada merak edilen önemli noktalardan bir tanesidir. Tavlada belirli sayılar vardır. Tavlada sayılar 1 (yek), 2 (dü), 3 (se), 4 (cehar), 5 (penç), 6 (şaş) şeklindedir. Oyundaki zar isimleri de önemlidir ve oyuna hakimiyet açısından zamanla öğrenmekte fayda olabilir. Örnek vermek gerekirse 1-1 şeklinde atılmış bir zar Hep Yek Dü Yek anlamına gelmektedir. 2-2: Dü Bara, 2-1: Dü yek, 3-3: Dü Se, 3-2: Seba-i Dü, 3-1: Se Yek, 4-4: Dört Cihar, 4-3: Cihar-ü, 4-2: Cihar-i Dü, 4-1: Cihar-ı Yek, 5-5: Dü Beş, 5-4: Beş Dört, 5-3: Penc-ü Se, 5-2: Penc i Dü şeklinde gitmektedir. Tavla zar isimleri daha çok profesyonel tavla ustaları bilmekte ve oyundaki ustalığını göstermek için kullanmaktadır. Alacağınız ahşap tavla takımı ile yapacağınız antrenmanlar neticesinde siz de oyundaki zar isimlerini öğrenebilir ve ustalığınızı gösterebilirsiniz.

Tavla Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Son yıllarda oldukça popüler olan kişiye özel tavla denilen tavla modelleri ise kapalı ölçüsü 43cm x 22cm olan ve lazer kazıma yöntemi ile baskı şeklinde isim yazılan tavla modelleridir ki özellikle hediyelik tavla olarak düşünen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Doğum günlerinde ya da diğer özel günlerde ahşap üzerine lazer kazıma yöntemi ile yazılan isim kalıcı olmakla beraber oldukça ideal bir hediye olarak öne çıkmaktadır. İsme özel tavla çeşitleri pek çok kaliteli ağaçtan yapılmakta olup uzun vadede unutulmayacak bir anı niteliğindedir. Özel tavla çeşitleri pek çok tavla üreticisi tarafından sunulmaktadır. Bir diğer tavla çeşidi ise mini tavla dediğimiz minyatür denilebilecek tavla çeşididir. Kapalı halde 22cm x 11cm boyutlarında olan bu sevimli tavla modeli küçükler arasında ya da tavlasını her yere götürmek isteyenler arasında oldukça popüler. Mini tavla ya da küçük tavla olarak da bilinen bu tavla türü pratik bir şekilde her yerde rahatça tavla oynamak isteyenlerin favorisi niteliğinde bir tavla seti. Çocuklar arasında oldukça popüler olan mini tavla seti ayrıca pratik tavla arzu eden büyükler tarafından da sıklıkla tercih ediliyor. Küçük olduğu kadar bir o kadar kaliteli olan mini tavlalar tıpkı normal boyutlardaki tavlalar kadar ilgi çekiyor ve alıcısı ile buluşuyor. Ahşap tavla olarak bildiğimiz klasik tavla modelleri 43cm x 22cm x 5cm olmaktadır ve en sık tercih edilen modeller arasındadır. Portatif olmakla beraber rahat taşınabilmektedir. Tavlanın yanı sıra dama da oynanabilmektedir. Eğilme, yamulma gibi durumlar göstermez, oldukça sağlam yapısı ile bilinmektedir. Ahşap tavla içerisinde çıkan pul ve zarlar PVC’den yani sert plastikten üretildiğinden herhangi bir aşınma söz konusu da olmamaktadır. Tavla satın alırken ölçüleri, ham maddesi ve işçiliğine dair ufak detayları gözden kaçırmamak gerekiyor. İleride oluşabilecek problemlerin önüne geçmek adına ürün özelliklerini dikkatli incelemek ve buna göre karar vermek önemlidir. Tavla takımı fiyatları ise ağaç türüne ya da modeline göre farklılık gösterebiliyor. Ahşap, oyma, ceviz gibi modeller boyut ve kalitesine göre fiyatta değişiklik gösterebilir. Ancak pek çok tavla üreticisi hemen herkesin alabilmesi adına ahşap tavla fiyatları konusunda esnek davranabiliyor. Tavla modelleri ile ilgili kısa bir aratma yaptığınızda internette çok farklı çeşitte ve renkte tavla görebilirsiniz. Bu tavla fiyatlarını etkileyen bir durum olacaktır. Ancak kaliteli bir tavla almak isterseniz bu uzun vadede kullanabileceğiniz bir tavla olacağından daha garantili olacaktır. Eğer nispeten daha az oynuyor iseniz orta büyüklükte ve uygun fiyatlarda tavla bulmanız mümkündür. Ancak bütçemi çok aşmak istemiyorum diyenler kaliteli ancak daha sade modelleri tercih edebilirler. Tavla fiyatları çok büyük iniş ve çıkışlar sergilemediğinden bütçenize uygun bir tavlayı kolaylıkla almanız mümkündür.

Tavla Oyunu ile Rakibinizi Mağlup Etmenin Zevkini Yaşayın

Tavlalar her ne kadar ceviz, ahşap, oyma ya da deri olsa da kendi içerisinde farklılıklar gösterecektir. Ve elbette ahşap tavla takımları da kendi içerisinde ufak farklılıklar gösterebilir ancak bunlar daha çok kalite farklı ile kendisini göstermektedir. Ahşap tavla takımı MDF sunta levhadan üretilmektedir. 8.0cm x 24.0cm x 6.5cm ölçüsünde olanları da vardır. Ahşap tavla üzerine transfer edilen desenler özel işçilik olmaktadır. Tavla ahşap olduğundan 3 kat dolgu verniği yapılmakta ve korunma uygulanmaktadır. 3 kat parlak polyester vernik ise bu koruma kapsamında oldukça etkilidir. Bazı ahşap tavla modellerinde iç ve dış kenar desenlerine uygun boyama yapılır ki bu da tavlanın cazibesini daha çok artırmaktadır. Boyama esnasında aynı katmanda verniklerle desteklenir. Bunun anlamı ahşap tavlanın hem su hem de neme dayanıklı olacağıdır. Tavlanın açma kapama klipsleri yüksek manyetikli mıknatıslarla yapılır. Ayrıca ürünler fabrika çıkışı sonrasında kalite kontrolden geçirilmektedir. OOP naylon poşetlerde alıcıya hazır bir hale getirilir. Ahşap ve oyma tavla aksesuarları kasanın rengine uygun olarak tasarlanmaktadır. Ayrıca pul ve zarlar ürünün yanında verilmektedir. Tavlaların desen ve sedefleri ise yine alınacak modele göre farklılık gösterebilir. Sedefli tavla çeşitleri arasında siyah sedefli, kahverengi ya da yıldız sedefli modeller tercih edilebilir. Bunlar tamamen kişisel zevke bağlı tercihler olacaktır. Sedef kaplamalar genellikle bir tavlanın olmazsa olmazıdır. Bu anlamda kendi zevkinize göre sedef kaplamalı tahta bulabilirsiniz. Deri tavla modelleri ise genellikle birinci sınıf suni deri kaplamalı olmaktadır. Çanta tavla olarak da bilinen bu tavla çeşidi çanta şeklinde olduğundan rahat bir şekilde taşınabilmektedir. Deri tavlalarda oyun yüzey kısmı çift kat cilalıdır. Akrilik tavla pulları ve zarları 36 mm’dir. Deri tavlada taşıma kulpu vardır ve fermuarlı kapama sistemine sahiptir. Tela kumaş dokusu bulunan tavlanın ebatları 30cm x48,5cm x 7,5cm şeklinde olabilmektedir. Sık yolculuk yapanlar ile tavlasını sürekli yanında gezdirmeyi sevenler için kolay taşıma imkânı sunan tavla modelidir. Bir diğer tavla ceviz tavla olmakla beraber kalitesi nedeni ile yaygın bir şekilde tercih edilen bir tavladır. Ceviz ağacından yapılan bu tavla cila altında özel coexselefon kaplama içermektedir. Bu sayede çizilme ya da yıpranma gibi durumlarla karşı karşıya gelmez. Diğer tür tavlalarda olduğu gibi mıknatıslı kapama mekanizması vardır. Tavla içerisinde 36 mm akrilik krem ve siyah renklerde tavla pulları yer almaktadır. Kaliteli tavla arayanlar genellikle ahşap tavla ile birlikte ceviz tavlayı tercih edebiliyorlar. Ceviz tavla uzun vadede sizlere herhangi bir sorun yaşatmazken dayanıklılığı ile de tercih sebebidir. Ceviz tavlada da farklı renk ve desen seçenekleri söz konusudur. Boyutlar değişebiliyor olmakla beraber büyük ya da orta boylarda ceviz tavlayı tercih edebilirsiniz.

En Uygun Seçeneklerle En Kaliteli Tavla Takımları

Ahşaptan oyularak hazırlanan özel tavlalar da günümüzde oldukça sık tercih edilmektedir. Oyma sanatının en ince noktaları ile işlenen bu tavlalar hediye almak isteyenler için de özel tercih sebebi olabiliyor. Ahşaptan oyarak hazırlanan ve oyma tavla olarak da bilinen bu tavla türü için özel isim yazdırılabiliyor. Tavlanın iç kısımlarında tablo desenleri bulunurken üç boyutlu baskı tekniği sayesinde yüzeyler koruma altına alınabiliyor. İki kat verniklendiğinden çizilmeye karşı da önemli tedbirler alınmış bir tavladır. Dış yüzeylerinde özel olarak yapılan oyma ile sadece tavla oyunu olarak değil ev ya da işyerinizde dekorasyon malzemesi olarak da kullanmaya gayet uygun oluyor. Ayrıca firmalar için logo, kişiye özel harf ya da resim gibi akla gelebilecek her türlü detay da bu tip ahşap tavla üzerine yapılabiliyor. Bu sebeple tavla seven arkadaş ve yakınları olanların en çok tercih ettiği ürünlerden bir tanesi oluyor. Tavla çeşitleri açısından renk ve modeller elbette bu kadarla da kısıtlı değil. Birbirinden farklı renkte, desende modeller alıcılar ile buluşuyor. Geleneksel model ve renklerden sıkılanlar için iç kısmı ya da dışı renkli pek çok tavla çeşidi bulunuyor. Rengarenk yapıda, farklı renkte pul ve zarları olan tavlalar oldukça ilgi çekebiliyor. Çocuklar için pembe tavla modelleri oldukça rağbet görmekle beraber renkli desenli tavla çeşitleri yetişkinlerin de oldukça ilgisini çekiyor. Yani 7’den 70’e herkesin severek oynayacağı tavla modelleri sıklıkla üretiliyor ve alıcılara sunuluyor. Tavla keyfi için herkese için türlü alternatifler mevcut. Üstelik bu anlamda farklı fiyatlar söz konusu olduğundan alım konusunda da güçlük yaşanmıyor. Kimisi çok kaliteli bir tavla istiyor ve bütçesini ona göre ayarlıyor. Daha düşük kalitede olsun ama işimi görsün diyenler için de alternatifler sıralanıyor. Yüzyıllardır dünyanın pek çok yerinde keyifle oynanan ve geleneklerimizde de kendisine yer bulmuş olan tavla oyununu oynamak için Trendyol online mağazasından dilediğiniz tavla takımını seçebilirsiniz. Farklı ödeme seçenekleri ve uygun fiyatlarla siz de aklınızdaki gibi bir tavla takımına sahip olabilirsiniz.