İlgili Kategoriler
Fiyat
Piyano Tipi
Renk
Garanti Süresi
Fiyat Geçmişi
Ürün Puanı
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
"

Piyano

" araması için 581 sonuç listeleniyor

Seviyenize Uygun Piyano Modelleri ve Fiyatları

Müzik denince akla gelen ilk enstrümanlar arasında yer alan piyano ile klasikten popa, cazdan rock müziğe kadar pek çok tarza eşlik edilebilir. Bu da bu müzik aletini birçok kişinin sevdiği ve tercih edebileceği alternatiflerden biri hâline getiren bir özelliktir. Bu noktada satın alınacak piyanonun özellikleri de kullanıcıların dikkatini çekebilir. Örneğin kısa, uzun ahşap piyano modelleri gözden geçirilerek beğenilen ürünler detaylarıyla incelenebilir.

Profesyonel olarak piyano çalmak isteyenlerse farklı modellerdeki piyano özellikleri karşılaştırmasıyla kendilerine uygun alternatifleri satın alabilir. Bu süreçte çeşitli piyano markalarının ürünlerini incelemek mümkündür. Piyano incelemesi yapmak da satın alınacak ürünün özelliklerinin tam olarak bilinmesi için faydalı olabilir.

Piyano Modelleri Nelerdir?

Piyano Modelleri Nelerdir?

Kendiniz ya da aileniz için alacağınız bir piyano, size ömür boyunca zevk verebilecek ve entelektüel birikiminizi artıracak bir yatırım olarak görülüyor. Bu yüzden genellikle ebeveynler, çocuklarının erken yaşlarda piyano ile tanışması için evlerine bir piyano alma yoluna gidiyorlar. Oyuncak yerine gerçek piyano modellerine bakmaya başlıyorlar. Bunun için bakılan ilk ürünler başlangıç piyanosu modelleri oluyor. Ancak piyano seçimi yaparken hem zevke, hem beklentiye hem de bütçeye uygun bir ürün seçebilmek için bazı ufak detaylara dikkat etmek ve doğru araştırma yapmak gerekiyor.

Piyano satın almaya karar veren kişilerin ilk olarak piyano fiyatları ile ilgili araştırma yapmaya başlamadan önce bu alışverişe ne kadar bütçe ayırabileceklerine karar vermelerinin yarar oluyor. Benzer şekilde piyanodan müzikal beklentinize ve hatta piyanonun evinizin dekorasyonuyla uyumuna dahi karar verebilirsiniz. Çünkü piyano her ne kadar bir müzik enstrümanı olsa da aynı zamanda evlerde dekorasyonun bir parçası haline de geliyor. Örneğin; baştan aşağı beyaz mobilyalarla döşenmiş bir evde siyah yerine beyaz piyano kullanmak daha yerinde bir tercih oluyor. Daha renkli bir evde ise kırmızı piyano bulunduğu odaya çok estetik bir görünüm kazandırabiliyor.

Benzer şekilde çocuk odasında küçük piyano olarak tercih ettiğiniz enstrümanı hem çocuğunuzun sevmesi hem de odasıyla uyum sağlaması için pembe piyano şeklinde seçebilirsiniz. Genel olarak piyanodan kullanıcıların müzikal beklentisi tuş hassasiyeti, düzgün çalınabilirlik ve hoşa giden bir tını vermesi oluyor. Ancak, bu kriterler göz önünde bulundurulduğunda kişinin karşısına tercih edebileceği çok sayıda piyano çeşitleri ve piyano markaları çıkabiliyor. Dolayısıyla seçim yaparken çok daha fazla kriteri devreye sokmak gerekebiliyor.

Bilindiği üzere hem amatörlerin hem de profesyonellerin kullandığı çok sayıda piyano türleri bulunuyor. Özellikle piyano sevdasının kısa süreli olabileceğini düşünenler hem bütçe hem de beklenti bakımından pilli piyano tercih etme yoluna gidebiliyor. Bu nedenle siz de piyano ile ilgili beklentilerinizi belirleyip piyanoların genel özellikleri hakkında yeterince fikir sahibi olursanız size en uygun olan enstrümanı kolayca seçebilirsiniz.

Akustik Piyanolar ile Dijital Piyanoların Farklı Avantajları Nelerdir?

Akustik Piyanolar ile Dijital Piyanoların Farklı Avantajları Nelerdir?

Piyano alma konusunda kararlıysanız karşınıza ilk olarak netleştirmeniz gereken iki seçenek çıkıyor. Bu noktada geleneksel kuyruklu ya da duvar piyanosu şeklinde tasarlanmış olan akustik piyanoları mı yoksa teknolojiden faydalanılarak üretilen akustik piyano sesine ve tuş hissiyatına bir hayli yakın olan dijital piyanoları mı seçeceğinize karar vermelisiniz. Eğer dijital piyano ile klasik piyano arasında tercih yapabilirseniz piyano satın alma sürecinde başarılı bir yol kat etmiş olabilirsiniz. Çünkü en zoru bu iki seçenek arasında karar vermek oluyor. Ancak, iki farklı model arasında seçim yaparken profesyonelliğinizi ve çalma derecenizi de göz önünde bulundurmayı ihmal etmemelisiniz. Bunun yanı sıra her iki enstrümanın çeşitli avantajları ve dezavantajları bulunduğu için özelliklerini detaylı bir şekilde incelemenizde de yarar oluyor.

Piyanolar ile ilgili yeterince bilgi sahibi olmayan herkes modern piyano olarak geçen elektronik piyano mu yoksa klavye piyano olarak geçen akustik piyanolardan mı seçeceğine karar veremeyebiliyor. Bu iki çeşit arasında karar veremiyorsanız ilk olarak piyano almakla neyi amaçladığınızı netleştirmelisiniz. Piyano hakkında ciddi bir eğitim almayı ve hatta kariyer yapmayı planlıyorsanız alacağınız piyano değişirken benzer şekilde yalnızca hobi amaçlı bir piyano almak istiyorsanız da kullanacağınız piyano farklı olacaktır. Bununla beraber teknoloji ile fazlasıyla iç içe iseniz ve teknolojinin sağladığı kolaylıkları deneyimlemekten hoşlanıyorsanız elektrikli piyano tercihi de yapabilirsiniz. Ancak, hobi olarak kullanacak olsanız da geleneksel sese ulaşmak ve aynı dokunma hissiyatını yaşamak gibi bir amacınız da olabiliyor. Bu ve benzeri durumların her biri için bir yol haritası izleyerek karar vermenizde büyük yarar oluyor. Böylece aklınızda soru işareti kalmadan ihtiyaç duyduğunuz ve zevk alacağınız en ideal piyanoyu kolayca seçebilirsiniz.

Öncelikle akustik formattaki piyanolar kullanıcılara çok çeşitli avantajlar sunuyor. Tamamen mekanik bir tuş sistemine sahip oldukları için çok ufak hareketlerinize bile en ideal tepkileri verebiliyorlar. Dolayısıyla bu tip enstrümanlar özellikle tuş hissiyatı arayan amatör ya da profesyonel her müzisyenin tercihleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda hacimli bir gövdeleri olduğu ve bu gövdenin içinde çok fazla titreşen parça olduğu için çıkan ses neredeyse eşsiz, pürüzsüz ve yumuşak oluyor. Bu da elbette piyano çalan kişiyi fazlasıyla memnun etmeye yetiyor. Üstelik her bir farklı sertlikte tuşlara dokunduğunuz ortaya çok farklı karakterlerde ama kesinlikle doğal olan sesler çıkıyor. Böylece bulunduğunuz mekanda piyano çalarken bu doğal akustik seslerle kendinizi çok farklı yerlerde hissedebilirsiniz. Üstelik bu tip piyanolarda çalmaya alışmış olan kişiler tuş sisteminin hissiyatına da alışkanlık kazandıkları için herhangi bir mekanda karşılarına çıkan her türlü kuyruklu ve kuyruksuz piyano, duvar piyanosu ya da dijital yapılı piyano üstünde hiçbir yabancılık çekmeden performans sergileyebiliyor. Bu nedenle özellikle piyano konusunda kariyer hedefi olan kişilerin bu tip enstrümanlara yönelmesinin faydası büyük oluyor.

Bunlara ek olarak bu enstrümanlarda üst seviye bir işçilik ve yüksek malzeme kalitesi kullanıldığı ve gereken tüm testler eksiksiz bir şekilde gerçekleştirildiği için uzun seneler boyunca piyanoyu en ufak bir sorun yaşamadan kullanmak mümkün oluyor. Hatta bu tip piyanolar genellikle evlerde nesillerden nesillere aktarılan en değerli parçalar halini alıyor. Eğer sizden sonraki nesillere de bir armağan bırakmak gibi bir niyetiniz varsa bu piyanoları tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda gerçekten tanınmış bir markanın üst kalite bir ürününü satın aldığınızda bunu kendinize yaptığınız bir yatırım olarak da düşünebilirsiniz. Çünkü siz bu piyanoyu uzun yıllar kullansanız dahi fiyatı ilk aldığınız halinden çok ama çok az düşüyor ve enstrümanınız ona yatırmış olduğunuz bedeli yıllar boyunca korumaya devam ediyor.

Dijital özellikli piyanolarda ise ses yüksekliği ayarlama düğmeleri ve neredeyse hepsine olan kulaklık çıkışları bulunuyor. Teknolojinin getirdiği bu muazzam özellik sayesinde istediğiniz saatte ne evdeki diğer bireyleri ne de komşularınızı rahatsız etmeden piyano çalma hazzı yaşayabiliyorsunuz. Bilindiği üzere akustiklerde yılın belirli zamanlarında bir teknisyenin gelip akort yapması ihtiyacı bulunuyor. Dijitallerde ise böyle bir gereksinim yaşamıyorsunuz. Çünkü piyanonun açma kapama tuşuna her bastığınızda akort yenileniyor ve başka hiçbir şey yapmadan çalmaya başlayabiliyorsunuz. Benzer şekilde ısı ya da nem değişikliği gibi farklılaşan hava koşullarında veya evinizde piyanonuzun yerini değiştirmeniz gerektiğinde akort etmeye de ihtiyaç duymuyor. Aynı zamanda bu tip enstrümanlar geleneksel olanlardan çok daha hafif oluyorlar. Yani evde birinin yardımına ihtiyaç duymadan piyanoyu kolayca taşıyabilirsiniz. Hatta evinizden taşırken de sadece piyano için ekstra bir taşıyıcı bulmanıza gerek kalmıyor. Elbette piyanonun büyüklüğüne göre iki kişinin taşıması da gerekebiliyor. Yine de asla ağır olmayacaklarından emin olabilirsiniz.

Üstelik bu piyanolarla klasik seslerin dışında elektronik ses, kilise orgu, yaylı ve koro sesi gibi temel sesleri dilediğiniz şekilde kolayca çalabilirsiniz. Yani herhangi bir organizasyonda ya da dostlarınızla farklı müzikler yapmak istediğinizde de piyanonuz size cömertçe yardımcı oluyor. Aynı zamanda gelişmiş teknolojilerle donatıldıkları için piyano çalarken gereken metronom ve metronomdaki ölçü başlarını farklı zille duyurma gibi detaylar piyanonun kendi içerisinde mevcut olarak bulunuyor. Hatta piyano eğitimindeki temel dersler ya da çok bilinen eserlerin çalınmış versiyonları da piyano hafızasında yer alıyor. Dolayısıyla bu tip ekstra fonksiyonlar, eğer piyano çalma yeni başlayacaksanız size fazlasıyla yardımcı oluyor. Benzer şekilde siz de piyanonuza kendi çaldığınız eserleri tek tuşla kaydedip sonrasında yeniden dinleyebilir ve egzersizlerinizi kontrol ederken gelişiminizi de gözlemleyebilirsiniz. Bu fonksiyon aynı zamanda bir piyano öğretmeni ile çalışanlar için oldukça kullanışlı bir detay halini alıyor.

Bazı durumlarda piyanosu iki kişinin aynı oktav aralığında çalması ihtiyacı ortaya çıkabiliyor. Bu ve benzer durumlarda piyano klavyesi ikiye bölünebiliyor ve aynı anda iki kişi müzik icra edebiliyor. Hatta piyanolarda yer alan MIDI ve USB bağlantıları sayesinde piyanolar bilgisayarlara bağlanabiliyor. Bu teknolojik özellikle piyanoyu bazı farklı yazılımlarla beraber kullanabilmenize imkan tanıyor. Standart eserleri çalacaksanız bu yazılımlara çok fazla ihtiyaç duymayabilirsiniz ama özellikle kendi müziğinizi profesyonel olarak yapmak ve kaydetmek istiyorsanız bu teknolojik detay çok işinize yarayabiliyor. Hatta bazı dijital enstrümanlar, tablet bilgisayarlarla da bağlantı kurabildiği ve piyano özelinde hazırlanmış olan uygulamaları destekledikleri için çok farklı ve eğlenceli piyano çalma deneyimleri yaşayabilir ya da farklı eğitim araçlarını kullanabilirsiniz. Aynı zamanda taşınabilir piyano özelliği taşıyan bu enstrümanlar, akustik versiyonlarına göre çok daha uygun fiyatlara satılıyorlar. Özellikle bir çocuk piyano ihtiyacınız varsa ilk etapta bu enstrüman ile müzik yolculuğuna başlamasını sağlayabilirsiniz.

Yeni Başlayanlar için Oldukça Kullanışlı Olan Konsol Piyanoların Özellikleri Nasıldır?

Yeni Başlayanlar için Oldukça Kullanışlı Olan Konsol Piyanoların Özellikleri Nasıldır?

Otomatik piyano olarak da geçen konsol piyanolar, aslında duvar tipi yani sırtı duvara yaslanan piyanolara deniyor. Kısa bel boyuna sahip olduklarından kuyruklu olanların aksine dik bir yapıda duruyorlar. Aynı zamanda evde ve dar mekanlarda çok daha az yer kaplıyorlar. Benzer şekilde kuyruklu olanlar kadar yüksek ses sahip olmadıkları için evde rahatça çalışma ve egzersiz yapmak imkanı sunuyorlar.

Bilindiği üzere piyano çalmaya yeni başlandığı zamanlarda çok fazla yanlış ses çıkartılabiliyor ve bu, bir yerden sonra çevredekiler için fazlasıyla rahatsızlık verici olabiliyor. Her ne kadar piyano sesi çok sesten daha dinlendirici ve keyif verici olsa da özellikle öğrenme aşamasında çevredekilerden şikayet almamak adına konsol piyanolara yönelebilirsiniz.

Konsol piyano ölçüleri yani tel uzunlukları 110 cm’den başlayarak 135 cm’e kadar çıkabiliyor. 135 cm’den uzun olması amaçlanan piyanoları ise gözü yormaması ve çok daha sağlıklı bir mekanizma ile çalışabilmesi adına kuyruklu şekilde üretiliyor. Konsol piyano almak istediğinizde de çok sayıda ürün seçeneği ve çeşitle karşılaşabilirsiniz. Özellikle piyasada farklı bütçelere hitap edebilecek çok sayıda konsol piyano alternatifi bulunuyor. Bunun yanı sıra amatör olarak bir piyano eğitimi alacaksanız ve bu işi yalnızca hobi amacıyla devam ettirmeyi planlıyorsanız kesinlikle büyük ölçülerde ve profesyonel özelliklere sahip bir piyano almanıza gerek olmuyor. Elbette büyük boyutlu ve profesyonel piyanolar çok daha şık görünüyor olsalar da hem evde fazlasıyla yer kaplayabileceğini hem de bütçe olarak sizi fazlaca zorlayabileceğini unutmamalısınız. Bu nedenle 135 cm’lik olanlara bile ihtiyaç duymadan kaliteli bir 110 cm ile 120 cm arasında piyano ile müzik çalma zevkinizi ve deneyiminizi en ideal şekilde geliştirebilirsiniz. Ancak uzun vadede ufak bir ihtimal de olsa profesyonel olarak piyano kariyerinizi devam ettirme durumunuz bulunuyorsa sonrasında yeniden masraf yapmamak adına 120 cm’lik olan piyanolardan bir tanesini seçebilirsiniz. Böyle bir durumda 110 cm’lik piyanolar size biraz küçük gelebiliyor.

Tecrübenize Göre Seçmeniz Gereken Piyanolar Hangileridir?

Tecrübenize Göre Seçmeniz Gereken Piyanolar Hangileridir?

Aynı zamanda konsol piyano satın alırken şu an mevcut olarak edindiğiniz tecrübe, piyano çalma süreniz, yaşınız ve bütçeniz de çok önemli bir detay oluyor. Yani her ne kadar amatör olsanız da ve küçükken uzun yıllar piyano çalmış ama şimdi çalmıyor olsanız da piyano çalmaya yeni başlayan kişiler ile aynı seviyede olmuyorsunuz. Bu yüzden satın alacağınız piyano da çok ciddi farklılık gösterebiliyor. Çünkü konsol tipli piyanolar da kendi içlerinde profesyonelliklerine göre gruplanıyorlar. Hatta çok kaliteli versiyonlarında standart bir kuyruklu ile aynı performansı gösteren konsol piyanolar dahi bulunuyor. Elbette çok daha yüksek fiyatlara satılan bu ürünleri, piyanoyu yalnızca hobi olarak görüyorsanız tercih etmenize gerek olmuyor.

Bu piyanoların yanı sıra tercih edebileceğiniz 88 tuşlu piyano, notalı piyano ve özellikle performans sergileyenler için bir hayli işlevsel olan mikrofonlu piyano gibi farklı ürün çeşitleri de bulunuyor. Beklentilerinize ve ihtiyaçlarınıza net bir şekilde karar verdikten sonra sizin için en ideal olan ürünü kolayca seçebilirsiniz.

Piyano Alırken Tuş Ağırlığı ve Ses Gibi Dikkat Edilecek Detaylar Nelerdir?

Piyano Alırken Tuş Ağırlığı ve Ses Gibi Dikkat Edilecek Detaylar Nelerdir?

Piyano seçimi yaparken bütün bu detayların yanı sıra bazı teknik özelliklere de dikkat etmek gerekiyor. Örneğin, mekanizma ve ses tahtasının belirleyicilik konusunda büyük bir etkisi bulunuyor. Özellikle piyanoların akustik olanların çok etkili bir detay olan ses tahtasına rezonans tahtası ismi de veriliyor. Mekanizma kalitesi de tuş takımını hareket ettiren tel ve çekiçlerden meydana geliyor. Genellikle iyi mekanizmalar arasında renner adı verilen mekanizma geçiyor. Hatta çok sayıdaki iyi piyanoda da bu mekanizma kullanılıyor. Arka rezonans ağacının ise en kaliteli performansı sunabilmesi için ladin ağacından yapılmış olması gerekiyor.

Piyanonun içindeki bir diğer tahta mekanizmada ise akgürgen ya da akağaç kullanılmış olması isabetli ve kaliteli bir tercih oluyor. Bunların yanı sıra aynı şekilde piyano seçerken tuş ağırlığına da karar vermek gerekiyor. Herkes hafif tuşlarla piyano çalmak zorunda değil. Üstelik bazı profesyonellik derecesindeki müzisyenler ağır tuşlarla çok daha iyi performans ortaya koyabileceklerine inandıkları için ağır tuşları tercih edebiliyorlar. Dolayısıyla siz de hafif tuş mu yoksa ağır tuş mu istediğinize karar vermelisiniz.

Bunlara ek olarak elbette piyanonun sesine de ekstra dikkat etmelisiniz. Çünkü sıklıkla çalmak istediğiniz müzik türüne ya da öğrenmeyi istediğiniz müzik türüne göre piyanonun sesleri de değişkenlik gösteriyor. Ağırlıklı olarak caz piyanistleri çok daha keskin sesler sunan piyanoları tercih ediyorlar. Buna karşılık klasik müzik piyanistleri de dolu ve yoğun sesler sunan piyanoları kullanıyorlar. Dolayısıyla ilgilendiğiniz ve zevk aldığınız müzik türü de piyano seçiminizde önemli bir rol oynuyor. Elbette her piyano ile istediğiniz müziği yeterli egzersiz sonunda kolayca çalabilirsiniz ama gerçekten duyduğunuz sesten tatmin olmak istiyorsanız bu detaya dikkat etmelisiniz.

Her Evin Boyutuna Uygun Piyanolar Hangileridir?

Her Evin Boyutuna Uygun Piyanolar Hangileridir?

Bütün bunların yanında piyanoyu yerleştireceğiniz odanızın büyüklüğü de çok önemli bir nokta halini alıyor. Çünkü büyük bir piyano satın aldığınızda sırf piyano için evinizi değiştiremeyeceğinize göre evinize uygun bir piyano seçmelisiniz. Bunun için ev tipi piyano modellerini incelemeniz mümkün. Standart evler için 110 cm ve 115 cm civarındaki piyanolar ideal olabiliyor. Eğer piyanoyu koyacağınız salonunuz çok genişse 120 cm ya da 130 cm gibi ölçülere de çıkabilirsiniz. Büyük piyano modelleri arasından beğendiklerinizi seçebilirsiniz. Dilerseniz uzun piyano modelleri arasından da tercih yapabilirsiniz.

Dar alanlar için ise piyano küçük ebatlarda düşünülebilir. Ayrıca katlanabilir piyano modelleri de işinizi görebilecek alternatiflerdir. Bu modeller ayaklı piyano hâline getirilebilir. Bunun için alınabilecek bir piyano standı rahat bir şekilde çalışmanız için yeterli olacaktır. Tüm bu süreçlerin sonunda alacağınız piyano fiyat performans anlamında da karşılaştırılabilir. Böylece hangi modeli almak istediğinizden tam anlamıyla emin olma şansınız olur. Siz de keyifli bir şekilde piyano çalmak ve evinizde istediğiniz her an egzersiz yapmak istiyorsanız Trendyol’un birbirinden kaliteli ve geniş kitlelere hitap edebilen piyano seçenekleri arasından size en uygun olanını kolayca bulabilir ve avantajlı fiyatlarla hiç vakit kaybetmeden satın alabilirsiniz.

Piyanoda Kaç Tuş Var?

En çok merak edilen ve araştırılan konulardan biri de piyanodaki tuş sayısıdır. Genel olarak modern bir piyanonun 88 tuşu vardır. Bunların 52'si beyaz, 36'sı siyahtır. Özellikle akustik piyanolar söz konusu olduğunda oldukça pahalı bir miktar olduğu söylenebilir. On binlerce TL'ye mal olabilen piyanolar, klasik müziğin vazgeçilmez enstrümanlarından biridir. Piyano, siyah ve beyaz renklerden oluşan tuşlu bir müzik aletidir. Her birinin kendine özgü bir tonu vardır ve bu nedenle zengin bir seçim sunulur. Tabi bu durum tuşların kalitesine ve piyanonun marka ve kalitesine göre değişebilmektedir. Ancak genel olarak, siyah ve beyaz tuşlar her zamanki gibi ortak sayı içindedir. Piyanoda sesler, teller ve tuşlar aracılığıyla üretilir. Tahta tokmaklar, piyano tuşlarına basan piyanistlerin yardımıyla tellere dokunarak istenilen sesi üretir.

Piyano Pedalları Ne İşe Yarar?

Piyano pedalları, piyano için işlevsellik kazandıran önemli parçalardan biridir. Piyano pedallarının işlevi sesin rezonans süresini artırmak ve aynı zamanda piyanodan gelen seslerin boğuk çıkmasını engellemektir. Böylece süreklilik ve anlam katar. Pedal sayesinde piyanoda çalınan şarkıları daha yoğun ve daha uzun bir tonda, dolayısıyla daha zengin çalabilirsiniz. Pedal sayesinde çaldığınız şarkıya renk katabilirsiniz. Bu nedenle piyano tarihi boyunca pek çok piyanist pedallar için "piyanonun ruhu" benzetmesini kullanmıştır. Tabii ki, herhangi bir şeyin çok fazlası zararlıysa ve çok fazla pedal çevriliyorsa, çalınan şarkı zenginleştirici olmaktan çok dikkat dağıtıcı gelmeye başlar. Piyano pedalı kullanmanın profesyonel beceri gerektirdiğini bilmelisiniz. Piyano pedalının ana işlevi, ses bozulmasını önlemek ve rezonans süresini arttırmaktır. Yani sese tutarlılık ve anlam katar. Piyanoda pedal kullanılmasının sebebi piyanoda çalınan şarkıları zenginleştirmek ve şarkıya farklı notalar katmaktır. Bu durumda pedalın piyanoda çalınan şarkıyı renklendirdiği ve süslediği söylenebilir.

Piyano Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ailenize veya kendinize bir piyano almak, size ömür boyu keyif verecek ve manevi zenginliğinizi artıracak bir yatırımdır. Zevkinize ve bütçenize uygun bir marka ve model piyano satın almadan önce biraz araştırma yapmanız gerekebilir. Alacağınız piyano için bütçenizin ne kadar olduğuna, müzikal olarak piyanodan beklentilerinize ve mobilyalarınıza hangi piyanonun uyacağına karar vererek piyano almanın ilk adımına başlayabilirsiniz. Piyano evinize zarafet ve güzellik getirir. Bu nedenle, yeni piyanonuzun yalnızca düzgün çalışmasını değil, aynı zamanda evinizin dekoruna da uymasını beklemek mantıklıdır. Müzikal olarak, piyanodan pürüzsüz bir dokunuş ve çalınabilirlik ve piyanonun hoşunuza giden bir tona sahip olmasını beklersiniz. Bunu yapmanın en iyi yolu, farklı tip, marka, model ve fiyatlardan mümkün olduğunca çok sayıda piyano denemektir. Piyano çalmayı biliyorsanız, aynı şarkıyı farklı piyanolarda çalabilir ve piyano tuşlarının nasıl farklı tepkiler verdiğini gözlemleyebilirsiniz. Bu şekilde, çalarken kendinizi en rahat hissettiğiniz piyanoyu bulabilirsiniz. Geniş ürün yelpazesine sahip Trendyol’dan aradığınız piyanoyu hemen bulabilirsiniz.