placeholder
"

Bebek Mamaları

" araması için 4354 sonuç listeleniyor

Bebek maması

Bebek maması

Normal şartlar altında bebeğinizin beslenmesinde anne sütü ilk aylar için tek besin olmalıdır. İlk dört ay için anne sütü vazgeçilmez olsa da bazı durumlarda sütünüz yetersiz gelebilir veya hiç gelmeyebilir. Bu süreçte doktorunuza danışarak, bebeğinizin besin ihtiyacını yenidoğan bebek maması yardımıyla giderebilirsiniz. Doktorunuz emzirebilme sıklığınıza ve bebeğinizin ihtiyaçlarına göre günlük vermeniz gereken miktarı belirler. Bebek maması tavsiyesi konusunda doktorunuzun görüşlerini ön planda tutmalısınız.

Prematüre Bebeklerin İhtiyaçlarına Göre Beslenme

Özel bakımla gelişimi tamamlanarak, ailesine kavuşan prematüre bebeklerin sindirim sistemleri, normal yenidoğanlara göre daha az gelişmiş durumdadır. Dolayısıyla bu bebeklerin beslenmesinde daha çok detaya dikkat etmek gerekir. Bebeğiniz erken doğmuşsa, ihtiyaç duyduğu enerji miktarı zamanında doğanlara göre daha fazladır. Bu yüzden bebeğinizin gelişiminin bir doktor tarafından düzenli olarak takip edilmesi gerekir. Bu süreçte çocuğunuzun ihtiyacı olursa doktorunuz anne sütü zenginleştiricileri tavsiye edebilir. 

Erken doğum sonrası bebeğiniz sütünüz bebeğiniz için yeterli gelmeyebilir. Yine çocuğunuzun sağlıklı gelişimi için mümkün olduğu kadar anne sütüyle beslenmelidir. Bebeğin anne sütü alamadığı özel durumlarda ya da sütünüzün yetersiz gelmesi durumunda prematüre bebek maması ile bebeğinize ihtiyaç duyduğu enerji ve besin değerlerini sunabilirsiniz.

Yenidoğanlar için Doğru Beslenme

Bebeğinizin beslenme düzenini doktorunuza danışarak belirlemeniz en faydalı yöntem olacaktır. Çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu besin ögeleri ve kalori miktarı her ay değişir. Dolayısıyla yeni doğan mamasıyla başlayacağınız beslenme serüveni, süreç içinde baş rol oyuncusunu değiştirebilir. 2. aydan itibaren, çocuğunuzun ihtiyaçlarına göre hazırlanmış, 2 aylık bebek maması alternatiflerine geçiş yapabilirsiniz.

Yeni doğan bebeğinizin beslenmesini devam sütü ya da formül mama ile sürdürmeniz gerekiyorsa, bebeğinizin sağlığı için bazı detaylara dikkat etmeniz önemli olacaktır. Öncelikle mama hazırlayacağınız suyu en az 10 dakika kaynatarak, olası bütün bakterilerden arındırmalısınız. Biberon ve biberon başlığını da kullanmadan önce en az 10 dakika kadar kaynatarak sterilize etmelisiniz. Mamaların ekstra süt ya da şekerle desteklenmesine gerek yoktur. Pakette bulunan ölçü ve talimatlara uyarak mamayı hazırlayabilirsiniz. Mamanın kıvamını ve ısısını, kolunuzun iç kısmına damlatarak kontrol edebilirsiniz. Mama biberondan damla halinde düşmeli ve yanma hissetmemelisiniz.

Bebeğinizi beslerken, hava yutmamasına özen göstermelisiniz. Bu durumu engellemek için biberonu uç kısmı tamamen mamayla dolu olacak kadar dik tutarak bebeğinizin beslenmesini sağlayabilirsiniz.  "Bebek maması nasıl saklanır?" konusuna özen göstermeniz bebeğinizin sağlığı için önem taşır. Yeni doğan mamalarını günlük olarak hazırlayıp, ayrı biberonlara koyup porsiyonlayıp, buzdolabında +4 0C' de saklayabilirsiniz. Bu şekilde kullanmak istediğinizde, bebeğinizi emzirmeden önce ılık su içinde bekleterek doğru sıcaklığa ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Pratik çözümlere ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda bu yöntemi uygulamanızda bir sakınca olmasa da mamanın taze olarak hazırlanması uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

İlk 4 ayda mama desteğine ihtiyaç duyan  bebekler için besin değeri ve yapı olarak  anne sütüne yakın bebek maması türlerini seçmelisiniz. 1 numara bebek maması bu dönemdeki çocukların sindirebilmeleri ve ihtiyaç duydukları yapı taşlarını almalarını sağlayan formüllerle donatılmıştır. 1 numara devam mamalarını 6. aya kadar kullanabilirsiniz.

Bebeğinizle dışarıda zaman geçirmek istediğinizde, hazır mamayı yanınızda taşımaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu gibi durumlar için en sağlıklı yöntem, en az 10 dakika kaynatmış olduğunuz suyu, sterilize ettiğiniz termosa koyup, yanınıza alabilirsiniz. Yanınıza aldığınız biberonu da çantaya koymadan önce sterilize etmelisiniz. 3 aylık bebek maması paketini yanınıza alarak, gereken durumda, sıcak suyla karıştırıp pratik olarak bebeğinizin besin ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

4 aylık Bebekler Neler Yemelidir?

4 aylık bebeklerin ihtiyaç duyduğu bütün besin değerleri anne sütünde bulunmaktadır, ama sütünüz yetmiyorsa bebeğinizin öğünlerini, ek gıdaya geçişin en pratik ve sağlıklı çözümü bebek maması ile 4. aydan itibaren ek gıdaların içeriklerine özen göstermelisiniz. Bazı besinler bebeğinize ağır gelebilir. Gluten içeren tahıllar, inek sütü ve bu süttün kullanıldığı süt ürünleri, deniz mâhsülleri, portakal, mandalina gibi turunçgiller, yumurta gibi yüksek protein içeren besinler 4 aylık bebek maması için uygun alternatifler arasında yer almaz. Bu dönem bebekler laktozu kolay hazmedemedikleri için laktozsuz bebek maması daha sağlıklı bir seçimdir. Yeni tatlarla tanıştırmanız adına avokadolu bebek maması, bu dönemdeki çocuklar için uygun seçenekler arasında yer alır. Bu dönemde bebeğinizi tahılların besleyici etkisiyle yulaflı bebek maması aracılığıyla tanıştırabilirsiniz. Bu dönem beslenme sürecinin doktorunuz tarafından periyodik olarak takip edilmesi gerekir. İhtiyaç duyulması durumunda doktorunuz sizi alerjik bebek maması kullanmaya yönlendirebilir.

Bebeğinizin mamasını pratik olması açısından sabahtan hazırlayıp, biberonlara porsiyonlayabilirsiniz. Ancak bakterilerden uzak kalmak hazırlanmış mamayı aynı gün içinde tüketmeye özen gösterin. Bu aşamada "Bebek maması ısıtılır mı?" sorusu aklınıza gelmiş olabilir. Mamayı benmari usulü ısıtarak, ideal sıcaklığa getirip, aynı gün içerisinde bebeğinize verebilirsiniz.

5. Ayda Beslenme Düzeni

Bebeğinizin 5. ayında da anne sütü beslenmenin temel yapı taşı olmaya devam etmelidir. Eğer doktorunuz anne sütünün bebeğinizin gelişimi açısından yetersiz kaldığı kanısına varırsa, sizi yönlendirdiği ek besin ve 5 aylık bebek maması ile takviye sağlayabilirsiniz. Bu dönemde bebeğinizin diyetine meyve ve sebze püreleri, meyve suları gibi hazmı kolay besinleri dahil edebilirsiniz. Bebeğinizin bu dönemde yoğurtlu bebek maması aracılığıyla prebiyotiklerle tanışması tavsiye edilir. Çocuğunuz gaz problemine sahipse, gaz yapmayan bebek maması ile yemek sonrası daha rahat olmasını sağlayabilirsiniz. İştahsız bebekler için mamanın tadı da son derece önemlidir. Eğer sizin çocuğunuz da mama yemeği reddediyorsa, ilave şekersiz, tatlı lezzetleri deneyebilirsiniz. Bu çocukların damak tadına, çilekli, kuru incir ya da  hurmalı bebek maması ile hitap edebilirsiniz.

6. Ayda Bebeğinizi Yeni Tatlarla Tanıştırın

Bebeğinizin 6. ayı onu lezzetlerle tanıştırarak, yeme alışkanlıkları için ilk adımları atmanız için uygun bir zaman. Araştırmalar bebeğin damak tadının ve yeme düzeninin en fazla 6 aylıktan 2 yaşına gelene kadar şekillendiğini gösteriyor. Bu dönemde anne sütünü doktorunuzun bebek maması önerileri ile güçlendirerek ona keşfetmenin hazzını yaşatabilirsiniz. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken bebeğinizin ana besininin anne sütü olmasıdır. Bebeğinizle ek gıdaya başlarken, ufak miktarlarda başlatıp, yavaş yavaş artırmalısınız. Bu dönemde, keçi sütlü bebek maması ile fosfat ve B vitamini desteği sağlayabilirsiniz. Diyetinize, Alışma döneminde bebeklerinizin sağlığı için sağlık bakanlığı onaylı bebek maması firmalarının ürünlerini tercih ederek bu süreci daha rahat geçirebilirsiniz.

Bebeğiniz tamamlayıcı beslenmeye geçiş yaparken, 3 gün kuralı son derece önemlidir. Bu kurala göre, bir çay kaşığı miktarla başlayarak, tek bir besini üç gün süreyle yavaşça arttırarak vermeniz gerekir. Verdiğiniz besini bebeğiniz yemek istemiyor ya da kusuyorsa, besin vermeyi kesip, birkaç gün ara verebilirsiniz. 

7. Ayda Bebeğinizin Beslenmesini Proteinle Destekleyin

7 aylığa ulaşmış bebekleri, et suyuna çorbalarla ve kıymalı bebek maması ile buluşturabilirsiniz. Bebeğiniz için yaptığınız çorbalara, salça, baharat ve tuz eklememelisiniz. Bu ayda bebeğinize günde en fazla 2 farklı tür el gıda verebilirsiniz. Bu dönemde bebeğinizin kalsiyum ihtiyacını desteklemek için bebek maması içeriği yoğurt olan gıdalara yönelebilirsiniz. 7 aylık bebek maması için meyve ve sebze püreleri içeren çeşitler de sağlıklı ara öğün alternatifleri olarak değerlendirilebilir. Bu ayda tamamlayıcı beslenmeye geçiş süreci kabızlık gibi problemlere yol açabilir. Böyle bir problemle karşılaşırsanız, kabız bebek maması ile sindirimini destekleyebilirsiniz. 

8. Ayda Diş Çıkarma Macerası

8. ayla birlikte bebeğinizin dişleri yavaş yavaş çıkmaya başlar, Bu süreç biraz rahatsızlık verebilir ve durum iştahında azalmaya neden olabilir. Yine anne sütünü diyetin merkezine koymalısınız, 8 aylık bebek maması çeşitleriyle de bebeğinizin beslenmesini zenginleştirebilirsiniz. Bu ay bebeğinizin bireyselliğini keşfetmeye başlama dönemidir. Yemek yemeyi reddedebilir, huysuzluk yapabilir. Böyle bir durumda onu zorlamayın ve keyfi yerinde olduğu zaman beslemeyi deneyin. Artık tamamlayıcı beslenmeye iyice alışmış olan bebeğinizi, günde iki ek gıda öğününde 1 bebek kavanozu miktarında bebek kaşık maması ile besleyebilirsiniz. Bu dönemde onu baklagillerle de tanıştırabilir, süzme mercimek çorbasıyla da besleyebilirsiniz. Tahıllarla olan ilişkisini de siyez unu bebek maması ile perçinleyebilirsiniz. "Bebeklere gece maması vermek istiyorum." diyorsanız bu ayın sonunda başlayabilirsiniz. Bebeğiniz hala inek sütü, bal, patlıcan, tuz, baharat ve salçayı sindiremez, beslenmesinden bunları uzak tutmalısınız.

9. Ayda Ek Besinin Önemi

Bu ayda anne sütü beslenmede önemini korurken, tamamlayıcı beslenmenin de bebek diyetinde rolü artar. Artık bebeğiniz ek gıdalara alışmış durumdadır ve farklı lezzetleri tanımaya başlar. Diş çıkarmanın huzursuzluğu devam etse de beslenme zamanları çok daha keyifli hale gelir. 9 aylık bebek maması çeşitlerini bebeğin beslenme programına %50 oranında dahil edebilirsiniz. Mümkünse beslenme rutinin yarısını da anne sütü oluşturmalıdır. Anne sütü bebeğinizin fiziksel gelişimine katkı sunduğu gibi bebeğinizle aranızdaki bağı da kuvvetlendirir. Anne sütü çok azsa veya hiç veremiyorsanız, 3 numara bebek maması ile eksikliği mümkün olduğunca kapayabilirsiniz. Bu dönemde günlük beslenme rutinini bebek kahvaltı maması ile çeşitlendirerek öğünleri belirginleştirebilirsiniz. Ara öğünleri de iki öğünden 3 öğüne çıkararak besin değerlerini yükseltebilirsiniz. Sindirim sistemi gelişimini büyük ölçüde tamamladığı için bu ay tereyağını beslenme rutinine günde 1 çay kaşığı kadar, haftada maksimum 3 gün dahil edebilirsiniz. Bebeğiniz 9. aydan sonra farklı tahılları daha kolay sindirmeye başlar. İrmikli bebek maması ile bebeğinizin damak tadını farklı tahıllarla renklendirebilirsiniz. Bu dönemde bebeğinizin bedensel ve zihinsel gelişimi besinler kadar uyku düzenine de bağlıdır. Gece sık uyanıp, uykusunun bölünmesinin önüne geçmek için bebekler için tok tutan gece maması kullanabilirsiniz. 9 aylık bebek gece maması ile bebeğinizin bedensel gelişimini gece boyu desteklersiniz. Deliksiz uyku, yeterli ve dengeli gıda ve bolca sevgi ile bebeğinize bu dönemde ihtiyaç duyduğu her şeyi sunmuş olursunuz. 

10. Ayda Bebeğinizin Lezzet Anlayışı Gelişir

Dişlerinin büyük kısmı çıkan miniğinizin, sindirim sistemi de artık pek çok gıda için uygun. Anne sütü hala bedensel gelişiminin önemli bir parçası olsa da bebeğiniz bu ayda yemekleri ayırt etmeye başlar ve sevdiği ve sevmediği tatları belirler. Anne sütü dışında üç bebek kavanozu miktarında mamayla bebeğinizin beslenmesini tamamlayabilirsiniz. Bu dönemde evde pişen ve yumuşak besinlerin hepsini bebeğiniz verebilirsiniz, dikkat etmeniz gereken tek şey, bu yemeklerde tuz, salça ve baharat kullanmamak. Bebeğiniz artık et ve balıkla da tanışmaya hazır. Bu ürünleri verirken, yağ ve derileri çıkarmalı ve minik lokmalar halinde vermelisiniz. Ananaslı bebek maması da bebeğinizin beslenmesini zenginleştirebileceğiniz seçenekler arasında. Bu dönemde pek çok gıdayla tanışan ufaklıkta reflü atakları gelişebilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız bebeğinizin beslenmesinin özellikle uyku öncesi kısmına reflü için bebek maması da dahil ederek problemin azalmasını sağlayabilirsiniz.

10. ayda da bebeğinizin gelişiminde uyku beslenme kadar aktif rol oynar. Hazımsızlık problemi çekmemesi ve sık acıkıp uyanmaması için 9. aydan itibaren sırasıyla 9 aylık ve 10 aylık gece maması ile gece uykusu öncesi öğünü verebilirsiniz. 10 aylık bebek için gece maması içerikleri, bebeğinizin uyku sırasında büyümesini hızlandıran besin değerlerine sahiptir. 

Bireyselliğini Keşfetmesini Destekleyin

El ve parmak gelişimi büyük ölçüde tamamlanan miniğiniz artık çatal ve kaşığını kendi kullanabilir, kendi yemeğini yiyebilir. Özgüven gelişimi için bu süreçte bebeğinizi desteklemeli ve dökse saçsa da yemeğini kendi yemesi için yüreklendirmelisiniz.  Bu dönemde miniğiniz artık minik parçalar halinde haşlanmış sebzeleri çiğneyebilir. Ona brokoli, havuç gibi sebzeleri haşlayarak verebilir ve kendi kendine yemesi için cesaretlendirebilirsiniz. Çocuğunuz brokolinin tadına daha kolay alışsın istiyorsanız brokoli bebek maması ile geçiş sağlayabilirsiniz. 11. ayda da bebeğinizin beslenmesinde anne sütü merkezli bir program izlemelisiniz. Anne sütü dışında 3 bebek kavanozu kadar 11 aylık bebek maması ile beslenmesini güçlendirebilirsiniz. 

Artık bebeğiniz pek çok sebzeyi sorunsuz sindirebilir. Sebzeleri direkt olarak vermeden önce semizotlu bebek maması gibi seçeneklerle bebeğinizi bu tatla buluşturabilirsiniz. Karnabahar gibi hazmı nispeten zor sebzeler de artık beslenme programına dahil olabilir. Karnabaharlı bebek maması bu aromaya alışması için iyi bir başlangıç olabilir. 

Bebeğime gece maması arayışındayım diyorsanız bebe maması markalarının bu dönem için çıkardığı özel mamalara göz atabilirsiniz. 11 aylık gece maması bebeğinizin gece boyunca ihtiyaç duyduğu besin desteğini sağlarken, rahatsızlık hissini ortadan kaldırır. Konforlu bir uyku ve mutlu bir sabah sunar. Bu dönemde bebeğinizin damak tadı oluştuğu için her mamayı yemeyebilir. 11 aylık bebek gece maması seçenekleri arasında bebeğinizin sevdiği tadı bulana kadar denemeler yapabilirsiniz. 

Artık 1 Yaşında

1 yaşına varmış olan bebeğiniz artık sizinle sofrada oturabilir ve yediğiniz her şeyi yiyebilir durumdadır. Sadece sakatatlar, şarküteri ürünleri ve içerdiği nikotin yüzünden patlıcan 2 yaşına kadar tavsiye edilmez. Çocuğunuzun sağlıklı gelişimi için anne sütüyle bağını da 2 yaşına kadar sürdürmeniz uzmanlar tarafından önerilir. Bu  süreçte anne sütünüz azaldıysa, devam sütleriyle bebeğinizin gelişimini destekleyebilirsiniz. Bu dönemde cips, çikolata gibi şekerli ve katkı maddeli gıdalar bebeğinizin dikkatini çekebilir. Bu tarz zararlı lezzetlerle geç tanışması gelecek hayatı için de önemlidir. Araştırmalar 3 yaşına kadar şekerle tanışmamış çocukların büyüdüklerinde obeziteye yakalanma riskinin daha düşük olduğunu gösterir.

Artık yumurta ve bal da bebeğinizin kahvaltı menüsünde yer alabilir. Omlet ve krep gibi tatlarla buluşan bebeğinize yumurtalı bebek maması içeriklerini gönül rahatlığıyla verebilirsiniz. Alerji gösterebileceği için şimdiye kadar denemediğiniz gluten, bal nar, kivi ve çileği artık bebeğinizin menüsüne dahil edebilirsiniz. Unlu bebek maması ve çilekli bebek maması ara öğünler için sağlıklı ve pratik bir alternatif olarak değerlendirilebilir.

Bir yaşında bebeklerin gelişiminde uyku düzeni önemli bir yer kaplar. Çocuğunuz 1 ila 3 yaşları arasında günde 12 saat uykuya ihtiyaç duyar. Bunun 3 saatini gün içerisinde, 9 saatini de kesintisiz bir gece uykusu olarak alması en sağlıklı seçenek. Gece uykusunda bebeğin hazımsızlık problemi çekmemesi ya da acıkıp uyanmaması için en pratik yöntem sırasıyla 14 aylık,18 aylık gece maması ile bebeğinizi desteklemek.

2 yaşından itibaren bebeğinizin anne sütüyle ilişkisini azaltabilirsiniz. Bu bağlamda çilekli 2 yaş bebek maması ile bebeğinizin yeme alışkanlıklarını değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Ek Gıdaya Geçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bebeğinizin beslenmesine ek gıdaları dahil etmeye, doktorunuzla beraber karar vermelisiniz. Bu süreçte bebeğinizin boy ve kilosu periyodik olarak takip edilir ve bebeğinizin ihtiyaçlarına uygun olan beslenme programı doktorunuz tarafından belirlenir. Doktorunuzun onayı olmadan, bebeğinizin zayıf olduğunu düşünüp kilo aldıran bebek maması vermek isteyebilirsiniz, ama bu durum bebeğinizin erken çocukluk döneminde kilo almasına yol açabilir. Bebeğinizin beslenmesinde uzman bebek maması yorumları dışına çıkmamanız çok önemlidir. "Bebek maması ne zaman verilmeli?" sorusunun cevabı ağırlıklı olarak bebeğinizin gelişimini takip eden uzmanın görüşüne bağlıdır. Organik bebek maması tercih etmeniz, bebeğinizin katkı maddeleriyle erken yaşta tanışmasının önüne geçer ve daha sağlıklı büyümesini sağlar.

Bebek maması markaları, çocuklarınızın ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, her dönem için özelleşmiş ürünler sunar. Çocuğunuzun sindirim sistemine uygun bebek maması çeşitleri, doğru zamanda başlamanız durumunda daha mutlu ve sağlıklı olmasını sağlar. 

Bebek maması fiyatları çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir. Daha ekonomik seçenekler ararken, bebeğinizin ihtiyaçlarının tam olarak karşılanması için Türk malı bebek maması markalarına yönelebilirsiniz.

Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için "Bebek maması kilo aldırır mı?" sorusunu kendinize soruyor olabilirsiniz. Bebeğinizin ilerleyen süreçte kilo problemine sahip olmamasını istiyorsanız, ilave şeker içermeyen bebek maması çeşitleri ile besleyebilirsiniz. "Bebek maması kaç kalori?" sorusunun cevabı da içeriğe göre değişkenlik gösterebilir, ama genel olarak mamalar doğru porsiyonda verildiğinde, bebeğinizin günlük enerji ihtiyacını karşılamak için yeterlidir. 

Bebek maması paketlerinin üzerinde yer alan talimatları uygulamanız, bebeğinizin sağlıklı beslenmesi için son derece önemlidir. Paketin üzerimde "Bebek maması açıldıktan sonra ne kadar kullanır?" sorusu yer alır ve bebeğinizi bakterilerden uzak tutmak için tavsiye edilen sürenin aşılmaması gerekir. Yine paket üzerinde "Bebek maması kaç derece olmalı?" bilgisi yer alır. "Bebek maması alerji yapar mı?" sorusunun cevabı ise biraz karışık. Erken bebeklik döneminde bebeğinizin belli gıdalara alerjisi olabilir. Doktorunuz da bu ihtimalleri göz önünde bulundurarak bir beslenme programı belirler. 

Seyahate çıktığınızda bebeğinizin rutinini bozmamanız son derece önemlidir. Bu gibi durumlarda tek kullanımlık bebek maması ile pratik bir çözüm sağlayabilirsiniz. Bebeklere yolculuk maması dahil bütün çeşitleri Trendyol üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde sipariş edebilir, kampanyalı bebek maması fiyatlarından faydalanabilirsiniz.