placeholder
"

Plak

" araması için 19002 sonuç listeleniyor

Plak Modelleri ile Nostaljik Müzik Keyfi

Plaklar müzik kaydetmenin en eski yollarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzde daha çok koleksiyon yapanların tercih ettiği plaklar bir dönem müzik dinlemek için oldukça gerekliydi. Plak hala beğeniyle talep edilmekle birlikte nostaljik birer aksesuar olarak da tercih ediliyor. Gramofonlar ve pikaplar ile beraber evlerde dekoratif ve tarz sahibi bir köşe oluşturmaya yardımcı oluyorlar. Müzik keyfinin bir başka olduğu bu plaklar kişilerin dekoratif olarak da tarzını yansıtmasına yardımcı oluyor. Müziği bir tutku olarak görenler için ise bambaşka bir dünyanın kapılarını aralıyorlar. Taş plak özellikle yapısı gereği en nostaljik aksesuarlardan birisi. Yeni üretilmiş olsa dahi vintage rüzgârları taşıyan bu plakların müzik keyfi yapmak isteyenler için bambaşka bir yeri bulunuyor. Plaklar ilk defa 1930 yılı itibariyle üretilmiştir. İlk versiyonlar denk geldiği tarihsel dönem sebebiyle uzun yıllar pek bir gelişme kaydedememiştir. Bununla birlikte hammaddesi de o döneme göre oldukça pahalıdır. Günümüzdeki plaklardan farklı olarak çok daha gürültülü olan bu versiyonlar daha sonra farklı firmalar ile gelişim göstermeye başladı. İlk üretildiği tarihten itibaren yaklaşık 10 yılın ardından nihayet güvenilir bir markanın el atması ile daha ucuz fiyatlı ve ince plakların üretimine başlandı. Daha sonraki dönemlerde ise firmalar plaklar konusunda adeta bir yarışa girmiştir. Müziğin önemi ve talep edilme hızı kaliteli olan plakların tercih edilmesinde oldukça etkili oldu. Bu sebeple özellikle 1948’ler plakların en fazla mesafe kat ettiği yıllar oldu. 45’lik olarak bildiğimiz 7 inçlik ve 45 rpm EP formatlı ilk modeller ise bu dönemlerde kendisine yer buldu. 1960’lara doğru ise stereo teypler piyasaya giriş yaptı. Bunun ardından plaklarda stereo kayıt yapabilmek adına büyük çalışmalar gerçekleştirildi. 1980’lerde kalite anlamında günümüze erişen büyük değişiklikler geçiren bu ürünler çeşitli malzemelerden üretildiler. PVC’den üretilmekle birlikte bir dönem faydalanıldı. Fakat oldukça kırılgan olan bu madde daha sonraları sağlamlaştırılarak farklı şekilde üretilmeye başlandılar. Press yöntemi ile üretilmekte olan plaklar bir çeşit depolama birimi olarak karşımıza çıkıyorlar. Özellikle klasik müzik eserlerinin analog olarak kaydedilmiş olması sebebiyle bu alanda oldukça fazla dinleyiciye sahip olduğu biliniyor. Teknolojinin ilerlemesi ve dijital dünyanın çok daha fazla gelişmesine rağmen plaklara olan talebin arttığı gözlemleniyor. Farklı bir deneyim olarak görülen bu plaklar özellikle müzik severler için adeta bir tutku olarak kabul ediliyor.

Plak Çeşitleri

Plak Çeşitleri

Plaklar farklı kategorilerle birbirinden ayrılmıştır. Bu kategori 33’lük, 45’lik, 78’lik olarak üç gruba ayrılır. Belirtilen sayılar ise plağın dakikada dönme sayısını bizlere göstermektedir. Plaklar mutlaka üzerinde verilen bilgilere göre çalınmalıdır. Farklı hızda çalınacak plakların olması gerekenden daha hızlı veya yavaş ses çıkmasına sebep olabilmektedir. Bu sebeple uyumsuz olarak dönen tablada çalmak sorunlara sebep olabilmektedir. Plak ölçüleri bu sebeple çalım noktasında oldukça büyük önem arz etmektedir. 33’lük bir plağı hızlı bir ayarda çalmanız halinde ses çok ince gelecektir. Adeta bir sivrisineği andıracak kadar hızlı gelebilecek ayarlar bulunur. Bu sebeple plak çeşitleri ölçülerine bakılarak uygun ayarda çalınırlar. Plaklar genellikle iki yüzüne birden şarkı kaydedilebilen ses depolayıcılarıdır. Genelde her yüzünde birer şarkı bulundurmaktadır. Örneğin 45’lik plaklar için her bir yüzünde bir şarkı barındırdığı söylenebilir. Fakat bu durum her zaman için geçerli olmayabilir. 33’lük plaklar bu konuda farklı özelliğe sahip olan çeşitlerdendir. 33’lükler ölçü olarak en büyük boyuta sahip olan plaklardır. Tüm albümü içerisinde barındırabilen bir depolama haznesine sahiptirler. Bir döneme damgasını vuran nostaljik plak çeşitlerinden birisi kuşkusuz taş olanlardır. Bu ürün nostaljik havası ile günümüzde hala beğeniyle tercih edilmektedir. Plak boyutları arasında 45’likten büyük; 33’lük plaklardan küçük olarak tarif edilebilir. 10 inçlik boyutu olan bu türdeki plaklar en eskiler arasında yer alıyor. Adını yapılmakta olduğu sert malzemeden almaktadır. Bu durum plağın daha kolay kırılmasına sebep olmaktaydı. Daha sonraları ise hammadde sıkıntısından dolayı taş olanlar yerini PVC’den yapılanlara bırakmıştır. Fakat yine de bu türde tercihte bulunmak isteyenler için hala satılmaktadırlar. 33’lük plaklar taş olanların aksine plastikten üretilmektedirler. 45’likler en küçük boyuta sahip olan çeşit olmakla birlikte plastikten üretilmiştir. Günümüzde dinleyiciler aradığı albümleri ve şarkıları 33’lükler ya da 45’likler arasından bulabilmektedir. Kullanım olarak taş plaklardan çok daha kolaydırlar. Çünkü plastikten olması sebebiyle esneyebilen bir yapıya sahiptirler. Yani diğerlerinin aksine kolayca kırılmamaktadırlar. Plakların kendisi nostaljik bir havaya sahip olup plastikten üretilenler, taş olanlardan daha fazla muhafaza etme kolaylığı ile ön plana çıkmaktadırlar. Ayrıca daha yeni olmaları ve üretim tekniklerinden dolayı çok daha iyi bir ses kalitesine sahiptirler.

Plak Muhafaza Etme

Plak Muhafaza Etme

Plaklar korunması oldukça önemli olan eşyalardan bir tanesi. Her birisi önemli eserler taşıyan ve nostaljiyi evlerimize taşımakta olan eski plak çeşitlerini korumak için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta tozdur. Plakların muhafaza edilmesindeki en büyük düşman olarak adlandırılan tozlar kuru bir bez ile düzenli olarak silinmezse istenmeyen sonuçlar doğabilir. Bu sebeple plaklar için özel olarak üretilen antistatik fırçalar tercih edilmelidir. Çünkü bezler statik enerji oluşturarak plağın çalışması esnasında cızırtıya sebep olabilmektedir. Bununla birlikte dikkat edilmesi gereken tek nokta tozlar değildir. Sigara dumanı da bu konuda oldukça olumsuz bir etkendir. Nemli ortamlar plaklar için uygun olmayıp mutlaka kuru bir yerde saklanmalıdır. Plağın bir başka düşmanı ise sıcak ortamdır. Muhafaza edilecek yer için serin ve kuru olması yeterlidir. Düzenli olarak antistatik fırça ile temizleme yapmak plakları ilk günkü kadar yeni tutacaktır. Fakat antistatik fırça kullanımının da incelikleri bulunmaktadır. Plaklar üzerinde ince çizgiler ile üretilmektedir. Fırça ile temizleme yapıldığı sırada bu çizgileri takiben fırça edilmesi gerekir. Aksi halde çizilebilir ve okuma sırasında istenmeyen sesler çıkabilir. Temizleme yapılırken kullanılan fırçanın mutlaka düzenli aralıklar ile temizlenmesi gerekir. El kullanarak plak temizlemek fırçanın yapısını bozacaktır. Bu sebeple özel olarak üretilen aparatları kullanmak gerekir. Muhafaza esnasında dikkat edilecek bir diğer nokta ise özellikle şeffaf plak çalışırken mutlaka bastan uzak durmasıdır. Plağın çalındığı esnada el değmemesi büyük önem taşımaktadır. Aynı şekilde hoparlöre uzak durması gerekir ve oynatma sırasında çeşitli titreşim, temas, benzeri sarsıcı eylemlere uğramaması gereklidir. Aksi halde siz fark etmiyor olsanız bile plağınız çizilebilir. Bu durumda ise neredeyse okunamayacak duruma bile gelebilir. Bir diğer nokta eğer plaklar pikapta çalınıyorsa iğnenin kullanımıdır. İğneler üç bin saatlik ömürleri ile kullanıma sunulmaktadır. Fakat çok uzun süre aynı iğneyi kullanmak plakların zararına olabilmektedir. Özellikle taş plaklar iğneyi çok çabuk eskiterek kullanım ömrünü bitirmektedir. Bazı durumlarda plağın bir sıvı ile temizlenmesi şart olabilir. Burada dikkat edilecek nokta sıvının alkol içermemesi gerektiğidir. Uçucu bir sıvı ile temizlenerek pamuklu bir bez yardımıyla kurulanmalıdır. Pamuk olması plağın üzerinde herhangi bir madde kalmamasına yardımcı olmaktadır.

Fakat kuşkusuz dikkat edilmesi gereken en büyük nokta tozlardır. En küçük tozlar bile umulmadık çiziklere sebep olabilmektedir. Türk müziği plaklar olarak oldukça zengin bir arşive sahiptir. Ümit Besen plak çeşitleri buna örnek olarak verilebilir. Nikah masası ve seni unutmaya ömrüm yeter mi gibi parçaları ile milyonlar tarafından beğenilmektedir. Diğer milletlere örnek olarak derecede zengin olan Türk musikisi plaklarının arşivi daha birçok değerli sanatçının eserlerini barındırıyor. Müslüm Gürses plak çeşitleri de büyük ilgi görür. Bunun yanı sıra Cengiz Kurtoğlu plak ve Cem Karaca plak çeşitleri de vardır. Müzeyyen Senar plak ve Selda Bağcan plak çeşitleriyle birlikte Erkin Koray plak çeşitleri de bunlar arasındadır. Tarih sahnesinde birçok konuda ön plana çıkan ülkemiz müzik konusunda da büyük izler bıraktı. Edebiyat ile iç içe bulunan Türk müziği birbirinden değerli eserlere geçmişten günümüze yer vermiştir. Günümüzde 45 lik plak çeşitleri ile hala alınmakta olan bu eserler müzik severler tarafından beğeniyle tercih ediliyor. Vintage ürünler arasında da bulunabilecek koleksiyon ürünlerinden olan taş plak kayıtları müzik severlerin nostaljik tercihlerinden. Pikap ya da gramofon ile dinlenilmekte olan plaklar okutulmak için cihazlara ihtiyaç duyabiliyor. Gramofonlar sadece taş plakları çalmada kullanılıyorlar. Bu sebeple çok daha nostaljik havası olduğu için tercih ediliyorlar. Pikaplar ise hem taş hem de 33, 45 veya 78’likleri okutmakta kullanılmaktadır. Taş plaklar pikap iğnesini daha farklı etkiliyor olup her çeşit ürün için mutlaka düzenli değişim yapılarak kullanılmalıdır. Plak kampanya ile alınabilen ürünlerden olup koleksiyon yapanlar mutlaka bu gibi fırsatları değerlendirmek istemektedir. Orhan Gencebay plak çeşitleri koleksiyonlarda sık sık bulunanlardan birisidir. Bergen plak çeşitleri yine Türk müziği aşıklarının tercih ettiği 45’likleri barındırıyor. Türk müziğinin Avrupa’dan gelen müzik aletleri ile kombinasyonu çağdaş zamanda oldukça fazla beğenilmiştir. Yaklaşık bin yıllık müzik geçmişi ile hem geleneksel hem de modern ezgiler çağdaş dönemde bir araya gelerek unutulmaz eserler verilmesine yardımcı olmuştur. Evrensel müzik kültürüne yönelim olsa da kültürel ezgilerde eserler verilmeye devam edilmektedir. Unutulmayan eserlere imza atan Türk musiki sanatçıları ise zaman ne kadar ilerlerse ilerlesin ilgiyle takip edilmeye devam ediyor. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte pek çok müzik çalabilen alet insanların hayatına girdi ve çıktı. Ancak özellikle plaklar ilk olmaları dolayısıyla insanların hayatında her zaman daha büyük bir yere sahip oldu. Günümüzün efsaneleşen sanatçılarından Sezen Aksu plak döneminde ünlendi. Yine bozkırın tezenesi lakabı ile bilinen Neşet Ertaş plak çalınan zamanlarda ünlenmeye başladı. Bu gibi sanatçıların eserlerinin toplandığı plaklar günümüzde hem nostaljik değerleri hem de az bulunmaları dolayısı ile oldukça büyük talep görmektedir.

Ferdi Özbeğen Plak

Ferdi Özbeğen Plak

1941 yılında İzmir’de dünyaya gelen Ferdi Özbeğen daha çok küçük yaşlardan itibaren ailesinin de desteğini arkasına alarak piyano çalmaya başlamıştır. Üniversite hayatına kadar müzik ile okulu bir arada yürüten Özbeğen, üniversite yıllarında babasını kaybetmesinin ardından okulu bırakarak İzmir’de müzik yaparak para kazanmaya başladı. 1965 yılında bir gazetenin açtığı şarkı yarışmasında birinci olmasının ardından ünü artmaya başladı. Bu noktada o döneme kadar ülkemizde daha önce hiç yapılmamış bir şey olan piyanist şantörlüğün de ilk temsilcilerinden biri oldu. Uzun yıllar boyunca kafe restoran gibi yerlerde tek başına piyanist şantörlük yaptıktan sonra bir gün pek çok ünlü kişinin plaklarını yapan bir şirketin sahibi tarafından keşfedildi ve beraber bir albüm yapmak için bir teklif sunuldu. Bunun ardından ilk 45’liğini 1977 yılında çıkardı ve müzik dünyasına damgasını vurdu. Özellikle ülkemizde daha önce hiç yapılmayan bir şekilde şarkılarını çalıp söylediği için ve aynı zamanda oldukça güzel bir sese sahip olmasından dolayı bu plağı çok başarılı oldu. Bu ilk 45’liği ile pek çok plak seti ve plakçıda yerini almasının ardından Orhan Gencebay'ın şirketi ile anlaştı. Bu noktadan sonra ise neredeyse her yıl çıkardığı plaklar ile ününe ün kattı. Plakları öyle çok satılıyordu ki bir dönem vergi rekortmenleri arasına adını yazdırdı. Her ne kadar Zeki Müren plak dünyasının krallarından biri olarak görülse de Ferdi Özbeğen de özellikle batı müziği ile Türk ezgilerini birleştirmesi ile uzun yıllar boyunca çok satanlar listesinde yer almayı başardı. 80’ler plak devrinin sona ermesinin ardından belli bir süre inzivaya çekilen Özbeğen daha sonraki dönemde çıkardığı farklı albümler ile neredeyse her dönem sevilen bir sanatçı oldu. 1970’li yılların ortasında başladığı müzik hayatını 2000’li yıllara kadar taşıdı ve bu dönemde büyüyen neredeyse herkesin sevdiği bir sanatçı olarak müzik dünyasına damgasını vurdu.

Uygun ücretlerle konserler vermesinden mirasını hayır kurumlarına bağışlamasına kadar yaptığı müziğin havasını kendi hayatına da yansıttı. Kimi zaman duygusal kimi zaman eğlenceli şarkıları ile hem eğlencelerin hem de arkadaş toplantılarının vazgeçilmez ismi haline geldi. Müzik teknoloji ile birlikte değişen ve gelişen bir sanat aracıdır. Uzun yıllar boyunca her teknolojik gelişme ile birlikte hayatımıza farklı müzik çalan aletler girip çıkmıştır. Ancak özellikle 1950’li yıllarda insanların hayatında yer edinmeye başlayan plaklar o günden bu güne kadar neredeyse hiçbir zaman insanların hayatından çıkmamıştır. Plak nedir sorusunun teknik anlamda çok kolay bir cevabı vardır ancak bu aletin özellikle o dönemde büyümüş kişiler üzerinde bıraktığı etki düşünüldüğünde duygusal olarak çok farklı anlamları olan bir üründür. Uzun yıllar boyunca müziği sadece konserlerde veya eğlence mekânlarında dinleyebilen insanlar bu alet ile birlikte istedikleri zaman istedikleri yerde müzik dinleyebilme lüksüne kavuştular. 1970’lerde Ferdi Tayfur plak sektörüne damgasını vururken müzik dünyasında çok büyük bir değişimin de kapısını aralıyordu. Her ne kadar daha sonraki dönemde kasetlerin çıkması ile plakçılık düşüşe geçse de her zaman için nostalji tutkunlarının ilk tercihi olmayı sürdürdü. Bundan dolayı kaset döneminin bir sanatçısı olsa da günümüzde Ahmet Kaya plak çeşitleri satışa sunulmaktadır. Plak hediye eşya sektöründe de sıklıkla tercih edilen bir üründür. Hem geçmişi hem de bugünü yansıtan nostaljik bir yönü olması dolayısı ile yoğun talep görmektedir. Günümüzde birer nostalji aracı olarak kabul edilen plaklar her ne kadar teknolojinin gelişmesi ile birlikte daha az tercih edilir olsalar da bu konuda meraklı olanlar veya koleksiyoncular tarafından hala yoğun olarak talep edilmektedir. Geçmiş yılların müziğini günümüze getiren ve farklı havası ile insanı etkisine alan bu müzik çalarlar gün geçtikçe daha fazla talep görmeye başlıyor. Özellikle vintage dekorasyon yapılan ev veya ofislerde sıklıkla kullanılan plaklar hala uygun ortam altında çalınabilmeleri ile de dikkat çekiyorlar. İster çalınmak için ister dekorasyon amacı ile kullanılacak olsun pek çok kişi plak indirim haberlerini takip ediyor. Eğer plakları merak ediyor veya satın almak istiyorsanız indirim dönemlerini takip etmeniz oldukça önem taşımaktadır. Siz de Trendyol'da aradığınız plağı rahatlıkla bulabilir, benzerleri arasından filtreleme yaparak sizin için en uygun olanı seçerek sepetinize ekleyebilirsiniz.