"

Okey Takımı

" araması için 2492 sonuç listeleniyor
Kervan Ağaç Okey
KARGO BEDAVA
KervanAğaç Okey
(2640)
185,00 TL
139 TL
Sepete Git

Okey Takımı

Okey Oyun Kuralları

Klasik masa oyunlarının ön plana çıkan örneklerinden okey, her yaştan kişiyi masa etrafında toplar. Sevdiklerinizle keyif dolu zaman geçirmek için tercih edebileceğiniz bu aktivite, kartlarla oyun oynamanın farklı yorumlandığı dönemlerde Rummikub Ephraim Hertzano tarafından kurgulanır. Geçmiş yıllarda dikdörtgen ya da kare şeklindeki taşların üzerine çizilmiş belirli figürler ve sembollerle kurgulanır. Günümüzdeki versiyonları ise yaratıcısı tarafından geliştirilen renk ve rakamlar korunarak dizayn edilen taşlardan oluşur. Klasik oyunun yanında figürlerle oynanan versiyonu Çin başta olmak üzere Uzak Doğu coğrafyasında Mah Jong ismiyle anılır. Mah Jong oynanma şekli ve kuralları açısında okeye çok benzerdir. Bu oyun, okeyden köklü bir geçmişe sahiptir. Mah Jong oyun taşlarında doğa elementleri ve otantik semboller ön plana çıkarken okey taşları sayılar içerir. Bu aktivitenin tüm dünyada oynanmasının başlıca sebepleri arasında oyun taşlarındaki sadelik ön plana çıkar. Çok sembol ya da figür içermemesi sayesinde aynı setle kurgulanabilen birçok oyun türü oluşturulur. Diğer taraftan kartlarla oynanan ve benzer stratejiye sahip olan oyunlar özellikle Avrupa kültüründe oldukça yaygındır. Örneğin, konken müdavimleri oyunun okeyle olan benzerliğini doğrular. Bu aktivite yıllar içinde geliştirilen versiyonları sayesinde şekiller, renkler ve rakamlar kullanılarak farklı stratejilerle kurgulanabilecek bir beyin jimnastiği haline dönüşür. Okey takımı genellikle dört ıstaka ve 106 adet dikdörtgen oyun taşından oluşur. Istaka ve taşlara ek olarak zar, masa örtüsü ve takım çantası içeren setlerle karşılaşmanız da mümkündür. Oyun setleri farklı stratejiler için ıstaka ve diğer ekipmanlar açısından genişletilebilir. Temel olarak oyun kuralları farklı renklere sahip aynı sayıları gruplama veya aynı renkteki taşlarla sayı dizileri oluşturma üzerine kurulur. Tercih edilen oyun çeşidine göre farklı kurallar ve puanlama sistemleri oyuncuların karşısına çıkabilir. Bulundukları ortamı eğlenceli hale dönüştürmek isteyen kişiler, oyunun müdavimlerine okey takımı nerede satılır gibi sorularını yöneltebilir. Bu sayede kendileri için uygun olan ürüne kolaylıkla ulaşabilir. Takım çeşitleri kendi aralarında boyutuna, rengine, üretildiği malzemeye göre sınıflandırılır. Oyun oynanacak mekana bağlı olarak çeşitlendirilen okey takımlarını Trendyol üzerinden inceleyebilirsiniz.

Okey Oyun Kuralları

Bu aktivite, temel olarak sayıların ve renklerin gruplanması mantığıyla oynanır. Oyunun kurulması için en az iki kişiye ihtiyaç vardır. Genellikle dört kişilik bir oyun masası aktivite için tercih edilir. Oyunda toplamda 106 adet taş mevcuttur. Taşlar kendi aralarında 4 farklı renk içerir. Taşların numaralandırılması ise 1’den 13’e kadardır. Her bir renkten iki adet olmak üzere taşlar toplamda 8 grup olarak düşünülebilir. Numaralı taşlara ek olarak 2 adet sahte okey adı verilen farklı renk veya figür içeren taşlar mevcuttur. Klasik oyunda tüm taşlar, beşerli gruplar halinde masaya dizilir. Ardından iki kere zar atılır. Birinci atış, joker özellikli okeyin çekileceği dizeyi belirler. İkinci atılan zarda gelen sayıya bağlı olarak joker belirlenir. Joker olarak belirlenen sayı, zar attıktan sonra masaya açılan sayının bir fazlasıdır. Örneğin, açılan sayı sarı 7 ise joker taşı sarı renkli 8 olur. Masada aktivite esnasında sürekli açık duran sarı 7 gösterge taşı olarak tanımlanır. Joker taşının özelliği elde istenilen sayının yerine kullanılabilmesidir. Özellikle kritik hamleler yapılırken joker sayısının varlığı önemlidir. Joker taşı her yerde kullanılırken farklı figürüyle kendini belli eden sahte okey de jokerin yerine kullanılabilir. Örneğin mavi renkli 12 numaranın joker olduğu bir elde, oyunda mavi 12 gereken yerlerde sahte okey kullanılabilir. Taş dağıtımına geçilmeden önce bu kuralların bilinmesi aktivite esnasında ıstakadaki sayıların belli edilmemesi için önemlidir. Joker belirlendikten sonra dağıtım yapanın sağındaki ilk oyuncuya 15, dağıtıcı dahil diğer oyunculara 14 taş dağıtılır. Masada kalan diğer taşlar ise oyun esnasında kullanılmak üzere üst üste dizilebilir. Oyuncular dağıtılan taşları ıstakaya büyükten küçüğe ya da tam tersi şekilde sayı dizisi olarak dizer. Sayı dizisi olarak gruplandırma yapmayı tercih etmeyenler, aynı sayı değerine sahip farklı renklerdeki sayıları da gruplandırabilir. Eldeki sayılarla yapılan gruplara per adı verilir. Bir per en az 3 adet sayıdan oluşur. Genellikle ıstakasında 2 adet üçlü per ve 2 adet dörtlü per yapan kişi, elindeki fazla sayıyı yere atarak oyunu sonlandırabilir. Bu ve benzeri dizimleri gerçekleştirebilmek için oyunun her turunda oyuncu yerden bir adet taş çeker ve elinde fazlalık kalan diğer sayıyı atar. İdeal perler oluşturulana kadar veya yerdeki kapalı sayılar bitene kadar oyun devam eder. Perler tamamlandığında ilk el bitmiş olur. Eli bitiren oyuncuya 0 puan verilir. Diğer oyunculara da önceden belirlenen ceza puanları yazılır. Seriyle oynanan stratejilerin yanında çifte gitmek olarak adlandırılan set stratejileri de oynanabilir. Klasik oyunun dışında taşların sayı değerlerine bağlı olarak oynanan 101, 51 gibi okey türleri de mevcuttur. Trendyol’dan dilediğiniz okey seti çeşitlerini alabilir, keyifli ortamlar oluşturabilirsiniz.

Farklı Ortamlar İçin Oyun Takımları

Farklı Ortamlar İçin Oyun Takımları

Birçok türüyle dünya genelinde bilinen bu aktivite, tek setle farklı stratejiler kullanılarak sosyal yaşamın her yerinde oynanabilir. Özellikle bu aktivitenin tutkunları, çoklu arkadaş ortamı olan herhangi bir yerde hemen oyun kurabilecekleri alanlar yaratmak isteyebilir. Okeyin bir salon aktivitesi olduğunu düşünen birçok oyuncu vardır. Bu kişilerin yanı sıra yolculuklarda, piknikte, evlerinde ve hatta işyerlerinde okey oynamayı tercih eden oyuncuların sayısı da oldukça fazladır. Boş zamanlarda stresi azaltan ve keyif veren bir aktivite olarak sıklıkla tercih edilir. Aktivite setinin ulaşılabilirliği oyun tutkunları açısından önemlidir. Bu noktada ürünün boyutları ve ağırlığı ön plana çıkar. Park, bahçe ve sahil gibi açık ortamlarda oynamayı tercih eden kişiler için piknik boy okey takımları dizayn edilir. Piknik boy denildiğinde genellikle orta boy aktivite takımlarını düşünmeniz seçiminize yardımcı olabilir. Klasik setlere göre hafif malzemeden yapılan bu takımlarda ıstaka boyu oldukça küçüktür. Uzun yolculuklara çıkan kişiler içinse çanta boyu olarak tasarlanan setler uygundur. Çanta boyu okey setlerinde diğer ürünlerin aksine zar gibi diğer aktivite araçlarının da küçüldüğünü görebilirsiniz. Diğer taraftan okey takımı büyük boy çeşitleri bu aktiviteyi seven kişileri memnun eder. Farklı boyut seçeneklerine sahip takımları incelerken küçük, orta ve büyük aktivite seti gibi tanımlamalarla karşılaşabilirsiniz. Orta boy setler neredeyse her ortam için tercih edilebilir. Aktivite setini yazlığı ve kış mevsimini geçirdiği evi arasında taşımak durumunda kalan birçok oyuncu için setin ebatlarının ve taşların korunabilir olması önemlidir. Bunun yanı sıra orta ve küçük boy modeller dar alanlarda da kolaylıkla muhafaza edilir. Bu özellikleri inceleyerek çantalı ve kilitli kutulu ürünleri de tercih edebilirsiniz. Kendi saklama kabı sayesinde ayrı bir kutu, kese ve benzeri bir ekipman olmasa bile set içeriğinin korunması sağlanır. Müşteri yorumlarını göz önünde bulundurarak ister eviniz isterseniz de farklı bir mekan için ihtiyacınız olan ürünü Trendyol’dan kolaylıkla seçebilirsiniz.

Okey Setlerinde Ahşap Şıklığı

Okey Setlerinde Ahşap Şıklığı

Okey takımı denildiğinde birçok alternatif göz önüne gelse de ahşap takımlar aktivitenin kurgulandığı günden bu yana vazgeçilmez setler arasında yer alır. İki kademeli tasarıma sahip ıstakalar birçok farklı ağaç türünden üretilir. Ev eşyası yapımında da sıklıkla tercih edilebilen masif ağaç ürünleri, kereste ya da kaplama suntalar ahşap takımlarda sıklıkla tercih edilir. Tutkunları arasında bu aktivitenin otantik yapısına önem verenlerin sayısı oldukça fazladır. Otantik dokuyu tercih eden kişiler için ahşap takımlar ön plana çıkar.  Okey takımı ahşap seçeneklerini değerlendiren müşteriler, uzun süre kullanabilecekleri dayanıklı modelleri tercih edebilir. Bu yönelimi fark eden markalar da setlerini ceviz, meşe, akçaağaç gibi dayanıklı ve görsel olarak etkileyici ağaçlarla imal eder. Ahşap malzemede etkili görünüm, renk ve doku bakımından homojenlik, iyi bükülme ve genleşme isteğinin düşük olması gibi faktörler ıstakaların üretiminin kolay olmasını sağlar. Ahşap ıstakalar, mekanik işlemler ya da kimyasal uygulamalar kullanılmadan istenilen boyutlarda kesilebilir. Ağaç malzemenin türüne bağlı olarak kolaylıkla oyulabilir. Ahşap setler işlendikten sonra koruyucu vernikler yardımıyla kullanım ömrü uzatılır. Vernikli ahşap ürün modelleri arasında öne çıkan bir başka özellik ise görünümdür. Müşterilerin farklı tercihlerine bağlı olarak mat ya da parlak görünümlü setler üretilir. Aynı zamanda ahşap malzeme üzerinde yapıştırmadan farklı olarak vidalama gibi montaj işlemleri kolayca gerçekleştirilebilir. Bu özellik sayesinde daha doğal setlere sahip olmanız mümkündür. Setlerde ahşap malzeme kullanımının taşıma, saklama ve benzeri konularda konforlu olmadığını düşünen kişiler olabilir. Ahşap seven ve bu şekilde düşünen kişiler masif levhalardan üretilen setleri değerlendirebilir. Odun taşlarından yapıştırıcılar yardımıyla üretilen ahşap levhalar, kolay şekil alır. Hafif setlerin üretiminde sıklıkla tercih edilen masif levhalar, dayanıklı ve geri dönüştürülebilir yapısıyla öne çıkar. Trendyol’un ahşap ürünlerinden zevkinize uygun olanı hızlı bir şekilde satın alabilirsiniz.

Okey Takımınız İçin Plastik Alternatifler

Okey Takımınız İçin Plastik Alternatifler

Hafifliği ve taşınabilirliği önemli olan okey takımı plastik seçenekleriyle bu özelliklerini vurgular. Dilediği ortamda masa kurmayı seven oyuncular, arabalarında veya çantalarında rahatça taşıyabilecekleri modellere yönelir. Ahşap ürünlerin şıklığı aktivite müdavimleri açısından çok değerlidir. Bununla birlikte piknik, kamp gibi açık hava ortamlarında hafif ve kolay temizlenebilir ürünler tercih edilir. Genellikle polipropilen, PVC gibi plastik malzemelerden üretilen hafif takımlar için çeşitli boy alternatiflerine kolayca ulaşabilirsiniz. Örneğin sahilde oynamak için neredeyse el büyüklüğünde olan çanta boyu aktivite setlerini tercih edebilirsiniz. Bunların plastik olanları hafif yapısıyla taşımaya uygundur. Plastik malzemelerle üretilen takımlarda renk seçeneklerini de görebilirsiniz. Takımlar üretilirken içeriğe ilave edilen pigmentler sayesinde kırmızıdan siyaha kadar dilediğiniz renkte set bulabilirsiniz. Tercihini farklı renklerden yana kullanmayan ve doğal ahşap görünüm arayan oyuncular için uzaktan bakıldığında plastik olduğu anlaşılmayan set çeşitleri de vardır. Gelişen üretim teknolojileri sayesinde ahşap tekstürüne sahip plastikten imal edilmiş takımlar, müşterilerde ahşaba dokunmuş hissi uyandırabilir. Taşlar da ıstakalar gibi farklı malzemelerden üretilir. Sertleştirilmiş plastikler, taşların üretiminde çoğunlukla tercih edilen malzemelerden biridir. Set içinde müşteriye sunulan taşların üretildiği malzeme ise çoğunlukla melamindir. Melamin darbeye, çizilmeye ve sıcaklığa karşı dayanıklılığıyla setlerin uzun soluklu kullanımı için idealdir. Malzemeler sayesinde çeşitli motiflerin işlenebildiği taşlar genellikle beyaz, kırık beyaz ya da bej renkleriyle müşterilere sunulur. Gerek taşların gerekse ıstakaların plastik olmasının sağladığı bir diğer kolaylık da temizlikte ortaya çıkar. Birçok ortamda size eşlik eden setinizi sabun, deterjan ve benzeri ürünler yardımıyla kolayca temizleyebilirsiniz. Plastik takımınızı satın almadan önce renk, doku ve boyut seçeneklerini detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Trendyol’un kaliteli ürünlerinden birine karar verdiğinizde güvenilir bir şekilde alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

Hediyelik Okey Takımı

Hediyelik Okey Takımı

Sevdiklerinizle birlikte zevk aldığınız anlar arasında okey oynama zamanları olabilir. Bu anları unutulmaz yapmak için onlara özenli seçilmiş bir takım hediye edebilirsiniz. Hediye edeceğiniz bu ürünler sayesinde birlikte yeni ve keyifli anılar oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra zevke hitap eden özel takımlar karşınızdaki kişiyi değerli hissettirir. Genel kullanım amaçlı ürünlerden farklı olarak hediyelik takımlar, özel kutu veya çantalarda satılır. Okey takımı çantası bez, deri ya da sert mukavvadan üretilmiş olabilir. Ancak hediyelik olanlarda farklı renklerde deri kaplamalarla karşılaşmanız mümkündür. Yumuşak deri kaplı çantalarla satılan takımların yanı sıra cilalar aracılığıyla parlaklığı artırılmış çantalı setler de bulunur. Birbirinden farklı desenlerde kolayca bulabileceğiniz kutulu takımları da hediye alternatifleri arasında değerlendirebilirsiniz. Dilediğiniz desende saklama kabına sahip takım bulamadığınız durumlarda, şık tasarımlı kutulardan size uygun olanını ayrı olarak satın alabilirsiniz. Diğer taraftan ıstakaların üzerine işlenebilen figürler, bu takımları özel bir hale getirir. Hediyelik ürünler arasında sıklıkla tercih edilen el oymasıyla işlenmiş ahşap setleri, şıklığı ve zarafetiyle koleksiyonluk parçalar haline dönüşür. Özel hazırlanan takımlar içinde okey taşları üzerine yapılmış motiflere de rastlamanız mümkündür. Örneğin hem ıstakların hem de taşların arka yüzeyine çiçek motifleri işlenebilir. Bu sayede kişiye özel hale getirilen okey takımlarını hediyelik olarak değerlendirebilirsiniz. Ahşap setlerde tercih edilen ağaçların türü de hediye edeceğiniz ürünün değerini artırabilir. Takımlar, genellikle akçaağaç ve meşe gibi ağaçlardan üretilir. Bunun yanı sıra özel setler için tercih edilen farklı ağaçlar da olabilir. Hediyelik ahşap okey seti yapımında gül, kestane ve çam gibi dayanıklı ve parlak gövdeli ağaçlar tercih edilir. Bunlar, sevdiklerinizin zevkine uygun olarak tasarlanır. Setlerin değişen fiyatlarını merak ediyorsanız, okey takımı ne kadar sorunuza uygun cevapları Trendyol sayesinde kolayca bulabilirsiniz.

Okey Setleri Trendyol’da

Okey Setleri Trendyol’da

Aile ya da arkadaş toplantılarının sevilen aktivitelerinden okey, ortam fark etmeksizin uzun süre oynanabilen bir oyundur. Başında uzun zamanlar geçirilebilen bu aktivite için gerekli ekipmanların da dayanıklı ve kaliteli olması önemlidir. Her bütçenin ulaşabileceği fiyatlara sahip olan setleri incelenirken malzeme kalitesi, ıstaka boyutları, zar adedi gibi faktörlere dikkat edebilirsiniz. Özellikle ahşap modellerde ağaç türü değiştiğinde fiyat farklılığıyla karşılaşabilirsiniz. Bu takımlarda meşeden cevize, gülden akçaağaca kadar farklı ağaç türleri kullanılır. Örneğin, aynı boyutlarındaki meşe okey takımıyla gül okey takımının fiyatları arasında farklılık görmeniz mümkündür. Diğer taraftan üzerine işleme yapılmış setler işlemesiz olarından farklı fiyatlara sahip olabilir. Birçok müşterinin değer verdiği el işlemesi ürünler ise fabrikasyon olanlardan ayrı olarak değerlendirilir. Plastik setler ise uygun fiyatlı modeller arasında yerini alır. Taşınabilirliği ve temizliği açısından konfor yaratan plastik setlerin uygun fiyat seçeneklerinin olması müşterileri memnun eder. Okey takımı fiyat aralığı üretimde kullanılan malzeme türünün yanı sıra takımın boyutlarına göre de değişir. Örneğin, mini boy okey takımı büyük boy olan aktivite setlerinden farklı fiyatlandırılır. Özel çantalı hediyelik ürünlerle günlük hayatta kullanılan setler arasında görülen fiyat farkı müşterilerin dikkatini çekebilir. Özel setlerin fiyatları müşterilerin kişisel isteklerine ve ihtiyaçlarına bağlı olarak değişebilir. Güvenilir markalar ve müşterilerinin yanında olan tutumuyla Trendyol, pek çok ürün alternatifi sunar. Seçim konusunda farklı alternatifleri daraltmaya ihtiyacınız varsa ürün özelliklerine göre filtreleme yapabilirsiniz. Az seçenek arasından doğru ürünü kolayca bulabilirsiniz. Okey takımı seçiminizin ardından hem bütçenize uygun hem de kaliteli ürünleri Trendyol’dan satın alabilirsiniz.