placeholder
"

Un

" araması için 5592 sonuç listeleniyor
Migros Un 5 Kg
MigrosUn 5 Kg
(616)
Un 5 Kg
Sepette İndirimli
41,22 TL
Sepete Git
BEYORGANİK Organik Pirinç Unu 500 Gr
BEYORGANİKOrganik Pirinç Unu 500 Gr
(132)
Organik Pirinç Unu 500 Gr
27,90 TL
Sepete Git
Makarna Lütfen Organik Yulaf Unu 250 gr
Makarna LütfenOrganik Yulaf Unu 250 gr
(151)
Organik Yulaf Unu 250 gr
19,95 TL
Sepete Git
Sinangil Un 5000 gr
SinangilUn 5000 gr
(253)
Un 5000 gr
Sepette İndirimli
54,67 TL
Sepete Git
Söke Un 5 Kg
SökeUn 5 Kg
(742)
Un 5 Kg
64,95 TL
Sepete Git

Kiloluk Un Çeşitleri ile Lezzetli Tarifler

Çeşitli tahılların öğütülerek toz haline gelmesi sonucu elde edilen un farklı özelliklere sahip olan tahıllardan üretilmektedir. Ekmek ve hamur işi yemekler için kullanılmakla birlikte pek çok yemek tarifi için kullanılan olmazsa olmaz ürünlerdendir. Birçok yemeğin hammaddesi olan ve farklı şekillerde tüketebileceğiniz bu ürünler, kişinin hassasiyetlerine bağlı olarak da kullanılabilen farklı çeşitleri bulundurmaktadır. Bütün buğday tanesinin öğütülmesi sonucu ortaya çıkan tam buğday unu ismini tahılın tam bir şekilde öğütülmesinden almakla birlikte yüksek besin değerlerine sahip bir üründür. Zengin kalsiyum ve magnezyum içeren bu ürünlerle yapacağınız tarifler sağlıklı bir yemek sunacaktır. Pirinç tanelerinin ince bir şekilde öğütülmesi sonucu ortaya çıkan pirinç unu farklı yemek tariflerinde kıvam artırıcı özelliği sebebiyle yoğun olarak kullanılan bir çeşittir. Farklı markaların üretmiş olduğu çeşitli ürün alternatifleri bulunmakla birlikte, kullanılan tariflerde farkını hissettiren bir özelliğe sahiptir. Özellikle kızartmalar ve hamur işlerinde kullanılabiliyor oluşu ile öne çıkan galeta unu temelde pişirilmiş bir un çeşidi olduğu söylenebilir. Galeta ya da ekmek kabuğundan yapılmış ve standart unlardan farklı olarak daha önce pişmiş bir besine dönüşmüş ve geri dönüşüm sağlanarak sağlıklı bir şekilde tekrar sunulmuş olan bir çeşittir. Pek çok un çeşidi yerine kullanabileceğiniz bir ürün olmakla birlikte daha sağlıklı besinler tüketmenizi sağlayacaktır. Siyez buğdayı Türkiye’de yetişen bir tahıl ürünü olmakla birlikte Fransa, Fas ve Balkan ülkelerinin bazılarında da yetişmektedir. Bu tahıldan elde edilen siyez unu lif açısından zengin olan yiyecekler yapmanızı sağlamakta ve içerisinde bulunan selenyum, fosfor gibi çeşitli minerallerle önerilen bir ürün olmaktadır. Ayrıca doyurucu ve besleyici özellikleri de bulunan bu ürün pek çok farklı yemeğe lezzet vermek için de kullanılabilir. Çokça kuruyemiş olarak tüketilen badem, öğütülüp un haline getirilen ürünlerden biridir.

Badem unu genel olarak, pasta, kek gibi yiyeceklerin yapımında kullanılan ve daha lezzetli bir hal almasını sağlayan un çeşitlerinden biridir. Bu farklı ürünlerden, damak zevkinize göre seçim yapabileceğiniz gibi, kullanım alanları değişen ürünleri, çeşitli ihtiyaçları karşılamak amacıyla alabilirsiniz. Belirli ürünlere hassasiyetleriniz varsa, kendinize göre bir çeşit bulabileceğiniz kadar ürün çeşidi bulunmaktadır. Farklı markaların ürünlerini deneyerek seveceğiniz lezzeti kolaylıkla bulabilirsiniz.Un fiyatları tercih edeceğiniz marka, un çeşidi ya da gramaja göre değişiklik gösterebilir. Her bütçeye uygun olabilecek çeşitler bulunmakla birlikte, fiyatlar dönemden döneme değişebilmektedir. Geçmişten günümüze en çok kullanılan ve insanları besleyen tahıllardan biri olan mısır da öğütülerek un haline getirilir ve bu şekilde yaygın bir kullanım alanı olan ürün farklı yemekler için kullanılabilir. Mısır unu ülkemizde genel olarak Karadeniz bölgesi ile anılan bir ürün olmakla birlikte balık kızartmalarının olmazsa olmaz ürünlerindendir. Kilo vermeyi kolaylaştıran bu ürün, lifli yapıya sahiptir ve bu sebeple tokluk hissini uzun süre hissedersiniz. Ana maddesi yulaf olan ve farklı öğütülme aşamalarından geçtikten sonra elde edilen yulaf unu sağlıklı beslenmek isteyenler için en iyi seçeneklerden biri olma özelliği taşıyor. Kolay sindirilebilir olması ve yüksek lif kaynağı bir ürün olması, kullananlar için olumlu etkiler sağlamakla birlikte, pek çok farklı yemekte ve hamur işi ürünlerinde kullanılabiliyor olması, kullanım alanının ne kadar geniş olduğunu gösteriyor. Tahıla çok benzeyen bir bitki olan ancak tahıl özellikleri taşımayan greçka isimli, kuzukulağıgiller familyasından bir bitkiden elde edilen karabuğday unu yüksek oranda B vitamini içermektedir. İçerisinde potasyum oluşu sebebiyle yararlı besin gruplarından sayabileceğimiz bu un çeşidi, tansiyon ve kolesterol dostu bir ürün olması sebebiyle, sağlığına dikkat etmesi gerekenler ya da etmek isteyenler için iyi bir alternatiftir. Halk arasında harnup olarak adlandırılan keçiboynuzundan elde edilen keçiboynuzu unu sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışması için yardımcı bir besin olmakla birlikte enerji verici bir ürün olma özelliği taşımaktadır. Kansızlık ya da iştahsızlık gibi sağlık sorunlarının önüne geçen bu un, yüksek oranda kalsiyum içermekte ve kemik sağlığına olumlu bir şekilde etki etmektedir. Besin değeri olarak en değerli tahıllar arasında olan çavdar unu kalori yakımını artıran bir üründür. Zayıflama diyeti yapanlar için kullanılabilecek bir ürün olma özelliği taşımakla birlikte uzun süreler boyunca tok tutan ve kolestrolü düşüren bir çeşittir. Düzgün beslenmek ve sağlıklı yaşamak için kendinize ve yaşam şeklinize göre bir un seçimi yapmanız faydalı olacaktır. Pek çok farklı markanın çeşitli tahıllardan elde edilmiş farklı un çeşitleri bulunmaktadır. Sizin için en uygun olduğunu düşündüğünüz ürünleri seçerek güvenle tüketebilirsiniz.

Un Çeşitleri

Un Çeşitleri

Öğütülen tahılın türüne ve özelliklerine göre farklı un çeşitleri bulunmaktadır. Damak zevki açısından ya da yemeklere göre farklı kullanılabilirliği olan ürünlerin yanı sıra, çeşitli rahatsızlıklar ya da hassasiyetlere göre bu ürünlerin kullanım alanları farklı olabilir. Bu sebeple tek bir ürün çeşidi yerine birkaç farklı ürünü kullanmanızda ve çeşitlendirmenizde her zaman fayda vardır. En sevilen bakliyat ürünlerinin başında gelen nohuttan elde edilen nohut unu çok fazla işleme tabi tutulmadan organik yöntemlerle hazırlanan ve içerisinde bolca kalsiyum ve magnezyum gibi yararlı değerleri bulunduran bir çeşittir. Bu üründen hazırlanabilecek pek çok farklı lezzet bulunmaktadır. Humus yapmak için kullanılabileceği gibi köfte harcı için de kullanılabilecek özellikte olan bu ürünler, krep ve pancake yapmak için de tercih edilebilir. Genellikle beyaz un olarak da bilinen ve en çok kullanılan ürünlerden biri olan buğday unu neredeyse bütün hamur işleri için kullanılabilecek özelliklere sahip bir undur. Ekmek, kek, pasta gibi yiyecekler için kullanılabilen ya da isteğe bağlı olarak çorbalara eklenebilen bir üründür. Lif açısından zengin bir çeşit olan ve glüten içermiyor oluşu ile glütene karşı hassasiyeti olan kişilerin güvenle kullanabileceği Hindistan cevizi unu yüksek protein kaynağı olan bir besindir. Sporcular ve diyet yapan kişilerin oldukça yaygın bir şekilde kullandığı bilinmektedir. Tutucu ve yapışan bir özelliği olmaması sebebiyle tek başına kullanılamayan bu ürünü farklı unlarla karıştırarak kullanmanız mümkündür. Ayrıca sağlıklı bir ürün olması sebebiyle, bebekler ve çocuklar için güvenle kullanabilirsiniz. Mor buğday unu melez bir un çeşididir. İki farklı buğdayın öğütülüp karıştırılması sonucu elde edilen ve kullanım esnasında farklı unlarla birlikte kullanılabilen bu ürün genel olarak besin kalitesini artırmak ve besin değerlerini yükseltmek amacıyla kullanılmaktadır. Taze kavrulmış fındıkların öğütülmesi sonucu elde edilen fındık unu glütensiz oluşu ve besin değerlerinin yüksek oluşu ile kullanılabilir ve yararlı bir ürün olma özelliği taşımaktadır. Farklı unlarla karıştırarak lezzetli bir hale getirebileceğiniz yemeklerinizi ya da hamur işlerinizi sağlıklı bir şekilde tüketmenizi mümkün kılmaktadır. Yüksek oranda mineral ve vitamin içeriyor oluşu sayesinde, sağlığına dikkat eden kişiler için tercih sebebi olabilecek bu ürün pek çok farklı markanın farklı gramajdaki paketleriyle bulabilir, güvenle kullanabilirsiniz. Zengin lif kaynağı oluşunun yanı sıra doymamış yağ asitleri de ürünün en öne çıkan özellikleridir.

Un Çeşitleri ve Özellikleri

Un Çeşitleri ve Özellikleri

Un çeşitleri ve özellikleri farklı markaların, farklı tahıl ürünlerinden öğütülmüş ürünlerine göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak hamur işi, ekmek, kek gibi ürünlerin yapımında kullanılan bu ürünler, bazı yemeklerin yoğunluğunu artırmak için de kullanılmaktadır. Küçük paketler halinde alabileceğiniz gibi büyük gramaja sahip ürünleri de edinebilirsiniz. Daha küçük paketlerle 50 kg un fiyatları arasında fark olabilir ancak büyük paketler aldığınızda uygun saklama koşullarında saklamanız, tekrar tekrar kullanım için büyük önem taşımaktadır. Farklı unların değişik gramajlarda çeşitlerini bulmanız mümkün olmakla birlikte hepsinin saklama koşulları farklı olabilir. 25 kg un saklaması zor bir ürün olarak gözükse de eğer un tüketiminiz fazlaysa fiyat bakımından avantaj sağlayacaktır. Genel özellikleri itibariyle, markaların sunmuş olduğu ürünler hemen hemen aynı özelliklere sahiptirler. Gramaj olarak en çok kullanılan ve satışı yapılan ürünlerden biri de 5 kg un çeşitleridir. Birçok markanın farklı unlarının bu gramajda ve paketlerde ürünleri bulunmaktadır. Kolay saklanabilir olması ve kullanım kolaylığı açısından tercih edilmektedir. 5 kg un fiyatı alacağınız markaya ya da hangi tahıldan öğütülmüş olduğuna bağlı olarak değişmektedir. Sabit ve belirli bir fiyat olmamakla birlikte dönemden döneme de değişebilir. Zaman zaman yapılan kampanyalarda hesaplı avantajları yakalayabilirsiniz. Geleneksel mutfağımızda mercimek çokça kullanılan bir üründür. Pek çok yemekte ya da çorbada kullanılan ve yüzyıllardır bu topraklarda yetişen bu ürünün öğütülmesi sonucu mercimek unu ortaya çıkmaktadır. Hamur işlerinde kullanılabilen ve yüksek lif değeri sayesinde sindirim sorunlarını yok eden bu un, sağlıklı beslenme için gereken özellikleri bulundurmaktadır. Ayrıca çorbalara kıvam artırıcı olarak kullanabileceğiniz bu unu yoğurtlara ekleyebilir ve bu şekilde bir öğün ortaya çıkarabilirsiniz.

Farklı ambalaj ve gramajlarda sunulan bu ürünleri ihtiyacınıza uygun şekilde alabilir ve sağlıkla kullanabilirsiniz. Ekmek unu olarak bilinen un genel olarak buğday ya da beyaz un şeklinde ifade edilmektedir. Ancak günümüzde un çeşitleri oldukça fazladır ve ekmekleri istediğimiz undan yapabilir, böylelikle hem damak zevkimize göre istediğimiz ekmekleri yiyebilir, ya da sağlıklı beslenmek için kullanabileceğimiz ürünlerle kendimize çeşitli alternatifler yaratabiliriz. Aynı şekilde diğer hamur işi ürünleri için de geçerli olan bu durum tamamen hangi unu kullanmak istediğimize bağlı olarak değişmektedir.Pek çok farklı un çeşidi vardır. Öğütülen tahılların farkı bu durumu belirlemekle birlikte un çeşitleri nelerdir sorusuna pek çok seçenekle cevap verilebilir. Kinoa tohumunun öğütülmesi sonucu ortaya çıkan ve yüksek protein miktarı içeren, ancak bu yüksek protein miktarına rağmen glütensiz olma özelliği taşıyan kinoa unu sağlıklı beslenmek isteyenlerin tercih edebileceği çeşitlerdendir. Uzun süre verdiği tokluk hissi sayesinde, kilo vermek isteyenler için bir diyet ürünü olabilecek olan bu un çeşidi aynı zamanda diyabet ve çölyak gibi farklı rejim tipleri için de uygun olarak kullanılabilmektedir. Ekmek, kek, pasta gibi ürünler yapılabilir ve dilerseniz farklı unlarla da karıştırarak lezzet vermesini sağlayabilirsiniz. Kendisine özgü kokusu, yaptığınız yemeklerin ve hamur işlerinin daha hoş bir hale gelmesini sağlayan ve kolay fark edilen bir yapıya sahiptir. Kek yapmak için kendi damak zevkinize ya da isteğinize göre un kullanabilirsiniz. Diyet yapıyorsanız, diyetiniz için uygun ürünleri ya da glüten hassasiyetiniz varsa ona uygun ürünleri kullanarak kek yapma imkanınız vardır. Ancak kekler için özel olarak hazırlanmış kek unu kullanarak da kekinize en güzel lezzeti ve kokuları verebilirsiniz. 1 kg un fiyatı alacağınız un çeşidine ve özelliklerine göre değişebileceği gibi, marka gibi faktörlere göre de değişiklik gösterebilmektedir. En çok kullanılan ve kolay saklama imkanı olan bu küçük paketlerden istediğiniz kadar alarak daha taze kullanımlar gerçekleştirebilir ve istediğiniz çeşitleri farklı farklı evinizde bulundurarak çeşitlilik sağlayabilirsiniz. Yulafın öğütülmesi sonucu ortaya çıkan ve glüten hassasiyeti olanlar için kullanılması herhangi bir sorun oluşturmayan glutensiz yulaf unu farklı yemeklerde, çorbalarda ve ekmeklerde kullanılabilmektedir. Sağlıklı oluşunun yanı sıra besleyiciliği sayesinde diyet yapanlar için de uygun bir ürün olan bu un, tokluk hissi yaratır ve zengin lif kaynağı sayesinde sindirimi kolaylaştırır. Çocukların sağlıklı beslenebilmesi ve faydalı gıdalar alması amacıyla çocukların da tüketebileceği, çorbalara da kıvam artırıcı olarak katılabilecek olan bu un çeşidi, uzun süreli kullanımlar için de uygundur. Saklama koşulları esnek olan ve uzun süre saklanabilecek özelliklerde olması, ürününü dayanıklılığını gösteren detaylardan biridir. Pek çok farklı markanın farklı gramajda çeşitlerine sahip olarak kullanabilir ve sağlıklı gıdalar alabilirsiniz.

Un Çeşitleri ve Fiyatları

Un Çeşitleri ve Fiyatları

Un çeşitleri ve fiyatları pek çok farklı faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Ürünlerin gramajı ve öğütülen tahılların çeşidi buna etki edebileceği gibi markaya bağlı değişiklikler de fiyat konusunda farklılık yaratan etkenlerdendir. Bu ürünleri tercih ederken özelliklerini ve hangi tahıllardan öğütüldüğü gibi durumları kontrol etmek, hassasiyet oluşturduğunuz yiyeceklere karşı dikkat etmeniz konusunda faydalı olacaktır. Glüten hassasiyetiniz var ise glütensiz olarak sunulmuş pek çok ürün çeşidi içerisinden seçim yapabilir ve bu şekilde sağlıklı bir kullanım gerçekleştirebilirsiniz. Yiyeceklerinize farklı lezzetler katmak için farklı unları tercih edebilir ve çorbalarınızın kıvamını artırmada da kullanabileceğiniz ürünleri kullanabilirsiniz. Darı unu olarak da adlandırılan ve mısırın öğütülmesi sonucu ortaya çıkan lezzet geleneksel mutfağımızda kullandığımız ürünlerden biridir. Pek çok yöresel lezzet içerisinde kullanılan ve özellikle Karadeniz mutfağının vazgeçilmez besinlerinden biri olan bu ürün sağlıklı bir gıda olma özelliği taşımaktadır. Besleyici özelliği sayesinde uzun süreli tokluk hissi yaratıyor oluşu bir avantajdır ve diyet kullanımları için de uygundur. Organik mısır unu pek çok yemeğe lezzet katması için kullanılmakta olup, ekmek yapımı için de kullanılabilecek ve meşhur mısır ekmeklerinden yapabilmenize olanak sağlayacak bir çeşittir. Farklı gramajlarda satılan ürünler içerisinden istediğiniz markaya ait olan ürünleri tercih edebilir ve mutfağınızda istediğiniz zamanlarda kullanarak bu lezzetin tadına varabilirsiniz. Bakliyat unları içerisinde geçen ve mutfağımızda çok kullandığımız fasulyenin öğütülmesi sonucu ortaya çıkan lezzetlerden biri de fasulye unu çeşididir. Sağlıklı beslenmeye dikkat eden kişiler için oldukça etkili bir kullanım alanına sahip olan bu ürünle, ekmek başta olmak üzere pek çok hamur işi gıdayı yapabilir yemeklerinizde kullanarak onları daha lezzetli bir hale getirebilirsiniz. Ayrıca çorbalara ekleyerek kıvamını artırabileceğiniz ve yoğunluğunu istediğiniz şekle getirebilmenizi sağlayacak olan bu ürünler besleyici olma özelliği taşımaktadır. Uygun saklama koşulları içerisinde uzun süre dayanıklılığını koruyacak olan bu un çeşidi, besleyici ve tok tutucu bir etkiye sahip olmasından dolayı kilo vermek isteyen kişiler için de bir tercih sebebi olacaktır. Bu çeşitli unlar içerisinden hassasiyetlerinizi ve damak zevkinizi göz önünde bulundurarak istediğiniz ürünleri tercih edebilir, çeşitli markaların farklı gramajdaki paketlerinden satın alabilirsiniz. Direkt olarak yemeklerinizi yapmak için kullanabileceğiniz gibi yemeklerinize tat ve lezzet vermesi için ek olarak da kullanabilirsiniz. Farklı markalara ait farklı çeşitleriyle birlikte Trendyol'dan inceleyebileceğiniz bu ürünleri sipariş vererek satın alabilirsiniz.