placeholder
"

Deodorant

" araması için 10100 sonuç listeleniyor

Deodorant

Deodorant

Deodorant, kişisel bakımın vazgeçilmezlerinden biri olarak günlük hayatta kullanılıyor. Yaşam konforunu ve kalitesini artıran koku ürünleri, sağladığı ferahlıkla stresli, hareketli ve sıcak günlerde kullanıcılara yardım ediyor. Geniş ürün yelpazesiyle dikkat çeken koltuk altı deodorant ürünleri, şehir hayatının zorlayıcı koşullarına karşı farklı etkilerle insanların yaşam kalitesini artırmayı hedefliyor.

Deodorant Çeşitleri

Deodorantlar farklı çeşitleri ile farklı işlevler vadediyor. Bazı deodorant markaları, antibakteriyel etki sunarak ter kokusunu önlüyor. Terleme sırasında vücuttan atılan sıvılar, bakteri üremesi için zemin oluşturuyor ve aslında kötü kokuyu ter değil, terli alanda oluşan bakteriler üretiyor. Deodorantların kimi ter kokusunu baskılarken, bazıları kokuyu ortadan kaldırıyor. Bazı ürünler ise terlemeyi tamamen kesme etkisi ile gün boyu kuruluk sağlıyor. Kullanıcılar, kötü kokuları önlemek, terlemeyi engellemek, kuru hissetmek için deodorant seçenekleri arasından dilediğini seçebiliyor. Kötü kokulara karşı verilen savaşta, deodorantlar farklı formlarla kullanıcılara destek alıyor. Sprey, roll on, krem veya kristal formlarda deodorantlar bulunabiliyor.

Sprey Deodorant

Basınçlı şişeler içinde sunulan sprey deodorantlar, kullanıcıların ter kokusunu önlemek, bastırmak veya terlemeyi engellemek için kullanılıyor. 15 cm kadar mesafeden sıkılarak uygulanan ürünler, günün dilenen anlarında yenilenerek her an ferah hissetmeye imkan tanıyor. Sprey ürünler, genellikle kilitli ambalajlarda sunuluyor ve bu sayede çantada, arabada, ofiste güvenle muhafaza ediliyor. Isı ile temasa uygun olmayan ürünleri direkt ateşten uzak tutabilirsiniz. Yoğun koku etkisi vadeden spreyler, parfüm setlerinin içinde yer alabiliyor. Ünlü parfümlerle aynı kokuları taşıyan deodorantlar sayesinde parfümün kokusu, pekiştiriliyor. Parfümün yan ürünü olarak adlandırılan deodorantların yanında özgün kokular taşıyan tekli ürünler veya kokusuz spreyler de dikkat çekiyor. Kokusuz deodorant ürünleri, parfüm ile aynı seriden bir deodorant bulunamadığında, koku alerjisi olduğunda tercih edilebiliyor. Kullanılan diğer kokuların daha net duyumuna yardımcı oluyor ve bedenle koku karmaşası yaratmıyor.

Roll On Deodorantlar

Deodorant roll-on formunda olduğunda sürülerek kullanılıyor. Küçük şişe üzerinde bulunan dönen top yardımıyla, şişe içindeki sıvı yüzeye taşınıyor ve sürülmek istendiğinde top çevrilerek deodorant cilde etki ediyor. Roll on ürünler kremsi yoğun sıvılardan oluşuyor. Küçük şişeler çantada taşıma için avantaj sağlarken, cilde yoğun halde uygulanan ürünler sayesinde koku etkisi de kuvvetli oluyor. Deodorant sprey olduğunda, vücuda direkt temas etmediği için şişe başkalarıyla paylaşılabiliyor. Ancak roll on kullanılıyorsa, deodorant şişesi için kişiye özel kullanım şart koşuluyor. Ter salgısına ve cilde direkt dokunan roll on başlıklar, başkalarıyla paylaşıldığında hijyen sorunu yaratıyor. Bu nedenle roll on kullanıyorsanız ürünün yalnızca size ait olması gerekiyor.

Stick Deodorantlar

Asansörlü kutularda sunulan jel veya katı formda olan stickler, cilde sürülerek koltuk altında ince bir tabaka oluşturuyor. Antiperspirant ve ter kokusu önleyici çeşitleri olan stickler, kolay uygulanmaları sayesinde tüketicilerin tercihi oluyor. Küçük boyutlarda olmaları, sticklerin her an çantada taşınabilmesini sağlıyor. Jel ürünler roll on gibi sıvı deodorant hissi yaratırken, katı olan ürünler ıslaklık hissi oluşturmadan kullanıldığı için fark yaratıyor. Katı bir kalıp sabun gibi düşünebileceğiniz stick, cilt ısısı ile hafifçe yumuşayarak katı bir krem halinde tene sürülüyor. Tenin temiz olması, ürünün yalnızca kişiye özel kullanımı ise stick kullanımındaki hijyen kurallarını oluşturuyor.

Krem Deodorant

Koltuk altı için deodorant arayanlar krem formdaki deodorantları da tercih edebiliyor. Krem olan deodorantlar, aynı bir nemlendirici krem gibi cilde sürülerek uygulanıyor. Genellikle tüp veya kutu içinde sunulan, akışkan veya katı kıvamdaki kremler, parmağa alınarak vücut ısısıyla yumuşuyor. Cilde parmak yardımıyla yedirilerek etki gösteriyor. Krem ürünler, diğer deodorantlara göre daha az çeşit bulunduruyor ve daha az tercih ediliyor. Cilde elle sürüldüğü için ellerin temiz olması gerekiyor. Bu nedenle ilk bakışta daha zahmetli uygulama gerektirdiği düşünülebiliyor. Oysa krem ürünllerin birçoğu uzun süreli etki gösteriyor. Tek bir uygulama ile bir sonraki duşa kadar, günlerce etki gösteren deodorantlar bulunuyor. Yoğun ve kalıcı etki sunan krem ürünler, yalnız koltuk altına değil, terleme sorunu olan diğer bölgelere de sürülebiliyor. Kullanıcılar ellerine, ayaklarına, koltuk altına krem deodorantları sürebiliyor.

Kristal Deodorantlar

Organik deodorant veya alüminyumsuz deodorant arayanların karşısına kristal alternatifler çıkıyor. Kristal deodorantlar, genellikle tuz gibi doğal ürünlerden yapılıyor. Birçoğu parfüm bulundurmuyor. Doğal ürünlerin antibakteriyel etkisinden yararlanan, kristal formundaki doğal kozmetikler, teri önlemiyor, bakterileri ortadan kaldırarak terin koku oluşturmasına engel oluyor. Temiz cilde uygulanan ve kimyasal bazlı örneklere göre daha sık tazeleme gerektiren ürünler, ten üzerinde ince bir tabaka oluşturacak şekilde sürülerek kullanılıyor. Kristal tuz, doğallığı ile gün içinde oluşan rahatsız edici kokuları önlerken maalesef kuru hissetme beklentisine yanıt vermiyor. Doğal deodorant ürünleri zararsız deodorant seçimi yapmak isteyenlerin alternatifi oluyor.

Parfüm ve Deodorant Farkları

Deodorant parfüm farkı çoğunlukla bilinmiyor ve ürünler birbirleriyle karıştırılabiliyor. Formülasyonundan kullanım alanlarına, işlevlerine kadar tamamen farklı olan iki ürün de kişisel bakımın temel gereksinimleri arasında yer alıyor. Parfüm, güzel koku sunmayı amaçlıyor ve temelde alkol, su ve doğal yağların karıştırılmasıyla elde ediliyor. Sıvı formdaki parfümler, alkolle beraber spreylenebilir özellik kazanıyor ve yoğunluklarına göre Eau de Parfume, Eau de Toilette gibi sınıflara ayrılıyor. Deodorantlar ise rahatsız edici ter hissi ve kokusu ile baş etmek üzere üretiliyor. Parfüm, vücut kokusu ile bir araya gelerek her tende özgün bir koku yaratırken, deodorantlar vücudun terleyen bölgelerinde üreyen bakterilerin kötü koku oluşturmasını engellemek için görev üstleniyor. Deodorantlar basınçlı kutularda gaz halinde, kremsi formda roll on şişede veya krem halinde tüplerde sunuluyor. Parfümler saatlerce kalıcı koku vadederken deodorantların etkisi çok daha kısa sürüyor. Parfüm temel bir kokulandırma ürünü olarak kozmetik dünyasında boy gösteriyor, deodorant ise parfümün yan ürünü olarak setlerin içinde kendine yer buluyor. Parfüm kullanmak deodorantın, deodorant kullanmak ise parfümün yerini tutmuyor.

Antiperspirant Deodorant mı, Sıradan Deodorant mı?

Ter önleyici deodorant ve ter kokusu için deodorant farklı iki ürün grubunu işaret ediyor. Antiperspirant olarak anılan koltuk altı terlemesine karşı deodorant ürünleri, ter üretimini azaltmaya yardım ediyor. Antiperspirantlar içinde yer alan alüminyum tuzları neme etki ederek salınan teri azaltmak için ter bezleri üzerinde geçici süreliğine bir jel tabaka oluşturuyor. Bu sayede kuruluk hissi oluşuyor. Yaz için hiç terletmeyen deodorant arayanlar antiperspirant etkili ürünlere yöneliyor. Ancak alüminyumsuz deodorant arayanlar seçimlerini yalnızca ter kokusu ile savaşanlardan yana kullanıyor. Ter kokusunu önleyen deodorant ürünlerinin ıslaklık azaltma veya teri ortadan kaldırma gibi bir iddiası bulunmuyor. Her iki ürün de farklı çeşitleriyle kullanıcıların farklı ihtiyaçlarına yanıt veriyor. Kokuyu ve bakteri üremesini önleyen deodorantlar arasında bitkisel deodorant seçenekleri de dikkat çekiyor. Parabensiz, alkolsüz deodorant arayanlar ise her iki kategoride de seçenek bulabiliyor.

Pudralı ve Pudrasız Deodorant Ürünleri

Antiperspirant olmayan erkek ve kadın deodorant ürünleri ise pudrasız ve pudralı deodorant alternatifleri bulunuyor. Pudralı ürünler, içindeki pudra ile koltuk altında terlemeye bağlı ıslaklığı azaltmayı sağlıyor ve kokuyu maskelemeye yardım ediyor. Terlemeyi önlemiyor. Pudrasızlar ise koltuk altında oluşan kokuyu örterek cilde hoş koku yayıyor. Pudralı ürünler genellikle ciltte beyaz iz bırakıyor, bazı pudralı modeller koyu renk kıyafetlerde beyaz leke oluşturduğu için kullanıcıları zor durumda bırakabiliyor. Bu tip sorunlara karşı, deodorant markaları beyaz ve sarı leke bırakmayan siyah beyaz deodorant alternatifleri ile kullanıcıları memnun ediyor. Açık renk kıyafetlerde sarı, koyu renklerde beyaz iz bırakmayan yeni nesil deodorantlar, kullanıcıların şıklığına gölge düşürmeden gün boyu onları ter kokusundan uzak tutuyor. Hem pudralı hem de pudrasız ürünlerin farklı kokulu çeşitleri bulunuyor. Pudra, doğası gereği taşıdığı temiz ve sabunsu koku sayesinde, sabun kokulu deodorant seti arayanların seçimi oluyor.

Hangi Deodorant Formu Daha İyi?

Her deodorant kendine has özellikleri ile kullanıcılara avantaj sunuyor. Tüketici beklentilerine göre ürünlerin arasından seçim yaparak kendiniz için en iyi deodorantı rahatlıkla bulabilirsiniz.

 • Sprey formdaki deodorantlar çabuk kurumaları ve hızlı uygulanmaları sayesinde kullanıcılara pratiklik vadediyor.
 • Stickler ve kremler geniş uygulama alanları ile ayaklara, koltuk altına sürülerek kullanılabiliyor.
 • Roll onlar küçük boyları ile taşıma sırasında kullanıcılara avantaj sağlıyor.
 • Deodorant krem olduğunda, ürünler cildi nemlendirme etkisi ve uzun süre kalıcılığı ile diğer deodorantlardan farklılaşıyor.

Deodorant Seçimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Deodorantları alırken ürünlerin aromalarına bakabilirsiniz. Koku teması ve koku içindeki özler şişelerin üstünde yazıyor.
 • Antierspirant, pudralı veya pudrasız gibi ürün içeriklerine dair bilgilere bakmak öneriliyor ve ihtiyaçlarınıza göre ürünleri eleyebilirsiniz.
 • Deodorantlarda en iyi ürün, deneme yanılma yöntemi ile belirleniyor. Kullanıcıların deodorant önerisi ve yorumlarını dikkate alarak kendi beklentilerinizle kıyaslayabilirsiniz.
 • Deodorant kullanımı hakkındaki bilgilere dikkat etmeli ve kullanım alışkanlığınıza uygun ürünleri seçebilirsiniz. Örneğin, günde yalnızca bir kez deodorant sürmek istiyor ve buna alışkınsanız, sık sık tazelenmesi gereken bir ürüne yönelmeyi tercih etmeyebilirsiniz.

Deodorant Nasıl Kullanılır?

Deodorantlar temiz cilt yüzeyine direkt olarak sürülerek veya sıkılarak kullanılıyor. Ürünlerin duş sonrası, henüz giyinmeden cilde sıkılması ve kuruduktan sonra giyinilmesi öneriliyor. Cilt üzerinden hızla emilen içerikler, kurumadan elbise giyildiğinde üründen tam verim alınabiliyor ve kıyafetlerde leke oluşabiliyor. Sprey formundaki deodorantları 15 ile 20 cm mesafe arasından, dik açıyla uygulayabilirsiniz. Uygulama öncesi sprey şişesini hafifçe çalkalamalı ve varsa kapak kilidini açabilirsiniz. Kullanımın ardından kapağı kapatarak veya kilitleyerek ürünleri güvenle muhafaza edebilirsiniz. Roll on, krem ve stickleri, temiz cilde sürebilirsiniz. Krem sürümü esnasında bir aplikatör ve parmaklarınızı ürünü yedirmek için kullanabilirsiniz.

Deodorant Kullanırken Dikkat!

Deodorant nereye sıkılır, kuru tutan deodorant kıyafete sıkılır mı gibi sorular kullanıcıların karşısına çıkabiliyor. Deodorantların kıyafetlere sıkılması leke bırakabileceği ve ter kokusuna karşı beklenen etkiyi veremeyeceği için tavsiye edilmiyor. Uzmanlar, yaşı 16'nın üzerinde olan her gencin ve yetişkinin, koku zevklerine, ihtiyaçlarına ve kişisel bakım alışkanlıklarına uygun bir deodorant kullanabileceğini belirtiyor. Uzmanlar uygun gördüğünde ve gerekli hallerde çocuklar da çocuk deodorant seçenekleri içinden kendilerine uygun olan ürünleri kullanabiliyor. Deodorant kullanımı, kişisel bakımın yanı sıra toplumsal yaşamda çevreye saygı için de önem arz ediyor. Deodorantları kullanırken kalabalık alanlarda sıkmamak, insanlara yakın mesafedeyken spreyi kullanıp yoğun etkiyle onları rahatsız etmemek gerekiyor. Özellikle sıcak havalarda ve kapalı mekanlarda spreylerin sıkılması mekanda bulunan diğer kişiler için rahatsız edici olabiliyor.

Deodorant Ne Zaman Sıkılır?

Deodorantın sıkım aralığı, kullanım sıklığı ürünlere göre değişiyor. Deodorant parfüm gibi kokulu ürünler, bir süre sonra kullanıcıların üzerindeki kokuya duyarsızlaşmasına neden olabiliyor. Kullanıcılar, tenlerindeki kokunun gittiğini düşünerek çok fazla deodorant sıkma eğiliminde olabiliyor. Deodorantların ortalama günde 2 kez temiz cillde sıkılması yeterli oluyor. Eğer günlerce etki eden bir ürün kullanıyorsanız, tazeleme aradığını 48 saate hatta 7 güne kadar uzatabilirsiniz. Ürünlerin etki süresine dikkat ederek kullanım aralığını buna göre belirleyebilirsiniz. Her terlediğinizde deodorant sıkmayabilir, deodorantınıza güvenerek kokuyu maskelemesine izin verebilirsiniz. Eğer etkisinin yetersiz olduğunu hissederseniz deodorantınızı dilediğiniz an tazeleyebilirsiniz.

Deodorant Kullanmanın Faydaları

 • Deodorantlar kişilerin stresli anlarda, hareketli günlerde kendilerine güvenmelerine yardımcı oluyor. Terlemeye veya ter kokusuna karşı her an koruma altında olan kullanıcılar, zorlu şartlarda bile öz güven kaybetmeden güne devam edebiliyor.
 • Deodorantlar dilenen her an kolaylıkla tazelenerek ferahlık hissini yeniden hayatınıza taşıyor.
 • Deodorant kullananlar kalabalık mekanlarda veya özel alanlarda diğer insanlarla yakınlaşmaktan çekinmiyor. Kolları kaldırmak, uzanmak gibi ter kokusunu ele verecek hareketler sıradanlaşıyor.
 • Onlarca markanın, yüzlerce çeşit deodorantı sayesinde tüketiciler parfümleri ve koku zevkleri ile uyumlu deodorantları kolaylıkla bulabiliyor. Vanilyalı bir parfüm kullanan bir kadın, parfümü ile aynı seriden deodorant yoksa bile vanilya kokulu deodorant seçenekleri içinden seçim yapabiliyor.
 • Deodorantlar parfümlere göre çok daha ulaşılabilir fiyatlarla sunuluyor. Bu sayede kişisel bakıma, hoş kokulara erişmek daha maliyetsiz bir hal alıyor.

Deodorant Zararları Nelerdir?

Kadın veya erkek deodorant modellerinin bilinen ciddi bir yan etkisi bulunmuyor. Uzun yıllar önce deodorantların ozon tabakasına zarar verdiği efsanesi duyulurken, günümüz deodorantlarının içinde ozon tabakasına zararlı herhangi bir madde yer almıyor. Alüminyum ve alkol gibi kimyasallar, deodorantlar içinde çok az miktarda kullanıldığı için deodorantların kullanıcılara zararından söz edilemiyor. Hassas ciltlerde çok yoğun deodorant ve parfüm kullanımı tahriş etkisi oluşturabiliyor. Bu nedenle hassas bünyeye sahip kullanıcıların bu cilt tipleri için tasarlanan alternatiflere yönelmesi gerekiyor. Deodorantların temiz cilde uygulanması ve sık sık cilt temizliğinin yapılması gerekiyor. Üst üste kat kat deodorant kullanmak önerilmiyor, cilt temizliğini düzenli olarak gerçekleştirebilir ve deodorantları temiz teninizin üstüne sıkabilirsiniz.

Deodorantın Farklı Kullanım Alanları

Deodorant önerileri ve yorumlarını değerlendirirken farklı kullanım alanlarına dikkat edebilir, ürünlerin ek fonksiyonlarına göre seçimlerinizi yönlendirebilirsiniz.

 • Pudralı ürünler, ayakkabıların içine sıkılarak ayakkabının vurmasını ve ayak kokusu oluşumunu engelleyebiliyor.
 • Stick ürünler, yalnızca koltuk altına değil, sıcak yaz günlerinde sık terleyen göğüs altı gibi bölgelere sürülebiliyor.
 • Dar bir pantolon giymek istediğinizde ve ona sığmakta zorlandığınızda bacaklarınıza biraz pudra içerikli deodorant sürerek sürtünme etkisini azaltabilir ve kıyafetleri daha kolay giyebilirsiniz.
 • Krem şeklindeki deodorantları koltuk altınızın yanı sıra sık terleyen sırt gibi vücut bölgelerinize de sürebilirsiniz.
 • Sandaletleri giydiğinizde ayağınızın ayakkabı içinde sürekli kaymasından şikayetçiyseniz, ter etkisini hafifletmek için ayakkabı içine pudralı bir deodorant sıkabilirsiniz.

Deodorant Fiyatları

Deodorant ürünleri şişe gramajlarına, markalarına, dönemsel kampanyalara göre farklı fiyatlara sahip olabiliyor. 35 ml, 50 ml deodorant şişelerinin fiyatları deodorant 150ml şişeleri ile aynı olmuyor. Ürünleri kıyaslarken şişe gramajlarına dikkat edebilirsiniz, İndirimli deodorant çeşitleri ve fiyatları zaman zaman kategorilere göre değişiklik gösterebiliyor. Örneğin deodorant kadın ürünlerinde indirim olurken deodorant unisex ve erkek ürünlerinde fiyatlar sabit kalabiliyor. Doğal yeşil deodorant ürünleri, genellikle kimyasal içerikli modellerden daha yüksek fiyatlarla etiketleniyor. Deodorant alırken seçiminizi sadece fiyat üzerinden yapmamalı, ürünlerin kokusu, deodorant tavsiyesi, ve yorumlarını inceleyerek fikir edinebilirsiniz. Ardından deodorant indirim oranlarına, ürünlerin fiyatlarına bakarak son kararınızı verebilirsiniz. Trendyol'da farklı onlarca markanın en iyi deodorantlarını bulabilir ve kıyaslayarak kolaylıkla sizin için en uygun ürünü bulabilir, sipariş verebilirsiniz.