İlgili Kategoriler
"

Keman

" araması için 3652 sonuç listeleniyor
VALENCIA Keman Vıctor
KARGO BEDAVA
VALENCIAKeman Vıctor
(1)
700 TL
Sepete Git
Sonraki Sayfa

Keman

Yaylı Çalgılar Sınıfından: Keman

Zaman içerisinde büyük değişimler geçirmiş olan ve günümüze kadar gelen keman, tüm müzik aletleri arasında ses rengi farklı olan nadir çalgılardan birisi olarak ön plana çıkıyor. Zengin anlatım gücü olan ve tınısıyla kendini dinleten keman, pek çok müzik türü içerisinde kullanım gerçekleştirebiliyor. Yaylı çalgıların olduğu sınıfta yer alan ürün, hem solo olarak hem de orkestra içerisinde kullanılıyor. Violin ailesi içerisindeki en küçük enstrüman olan kemanın, dört teli ve dört nota akort sesi bulunuyor. Kemanı çalmada en büyük rolü üstlenen arşe adındaki yay, gerçek ya da yapay at kılından üretiliyor. Bunun yanı sıra ham misinadan üretilen çeşitleri de piyasada yer alıyor. Sesi güzelleştirmesi için arşeye sürülen keman reçinesi adındaki madde belirli aralıklarla kullanılıyor. Öğrenmesi zor ve eğitim sonucu en doğru şekilde kullanılabilen enstrüman, eğitim alan kişinin müzik kulağına ve pratikliğine göre de sürede değişkenlik gösterebiliyor. Bunun haricinde kemanın mevcut mekanizması ve çalma teknikleri gibi faktörler de öğrenme süresine etkide bulunabiliyor. Rönesans döneminde yükselişe geçen keman, o dönemde yapısal olarak değişikliğe uğruyor ve gelişiyor. Ardından barok döneminde solo çalgı olarak sıkça kullanılıyor ve dünyanın hemen her yerinde yaygın olarak tercih ediliyor. Vivaldi, Bach ve Corelli gibi dünyaca tanınan besteciler ve virtüözler bu ilk keman deneyimi sürecinde yetişmiş isimler oluyor. Ardından klasik dönemde çenelik eklenen keman, keşfedilen sol el tekniği ile gelişme kaydediyor. Stamitz, Viotti, Mozart ve Kreutzer gibi isimler de keman müziğine sayısız beste kazandırmalarıyla biliniyor. Bunlara ek olarak romantik dönemde de keman yayı teknik açıdan gelişme göstererek kemanın mevcut ifadesi daha güçlü bir forma ulaşıyor. Kemanın farklı çalma teknikleri de batı müziği çağdaş döneminde araştırılıyor ve yeni teknikler keşfediliyor. Yaylı çalgılara arasında popülerliği en yüksek olan müzik enstrümanı keman, Rönesans’tan, baroktan ve klasik dönemden bugüne kadar kendine özgü olan ses rengiyle geliyor. Duygusal anlatımların önemli bir aracı ve unsuru haline gelmiş olan alet, çağdaş dönemde deneysel çalışmalar sonucunda farklı bir kimliğe kavuşuyor.

Keman Modelleri ile Alternatif Müzik

Kemanlar kendi içlerinde modellerine, türlerine ve ölçülerine göre değişkenlik gösterebiliyor. Yay ile çalınan enstrümanlardan biri olan keman çeşitleri başlangıç seviyesine uygun ya da profesyonel olarak farklı seviyelere göre sınıflandırılıyor. Türlere göre de elektro keman modelleri, diğer modellerden akustik sistemi açısından ayrı tutuluyor. Ölçü ve renk olarak da değişen keman çeşitleri, elektro ve standart olarak iki farklı türde bulunuyor. Amfilere bağlanarak daha güçlü ses çıkışı yakalamayı mümkün kılan elektro modeldeki kemanlar, daha sert parçaları çalmaya olanak tanıyor. Keman teli ve arşenin birbiriyle buluşması sonucu ortaya çıkan sesler, senelerdir her müzik türünün içerisine dahil oluyor. Ahşap kemanlar, modeller arasında bir diğer şekilde klasik olarak biliniyor. Kelebek, gül ya da ladin ağaçlarından yapılan enstrümanlar; kalite, marka ve aksesuar çeşitliliğiyle farklılık gösteriyor. Klasik kemanlar gerek yeni başlayanlar için olsun gerek de profesyonel düzeyde çalanlar için son derece kolaylık sağlıyor. Oldukça konforlu ve rahat bir kullanım desteğinde bulunan keman yastığı sayesinde uzun süreli çalma eylemi gerçekleştirilebiliyor. Genel olarak keman fiyatları ise marka, modele ve ürün özelliklerine göre değişkenli gösterebiliyor. El yapımı kemanlar fiyat açısından kalitesiyle doğru orantılı rakamlara sahip olurken, diğer modeller de özelliklerine ve aksesuarlarına göre bir fiyata tabi tutuluyor. Kemanlar, kullanıcı adaylarının yaşına göre değişen ölçüleriyle hitap ettiği kitleyi geniş tutuyor. Aynı şekilde geniş ürün yelpazesi de kemana merak salan gençlerin ve yetişkinlerin kendilerine uygun modeldeki ürünü bulmalarını kolaylaştırıyor. Çocuklar için uygun olan keman ölçüleri 1/8’den başlıyor ve 1/2, 1/4 ve 3/4 ölçüleri ile devam ederken, yetişkinler için 4/4 ölçülü kemanlar en ideali oluyor. Diğer yandan büyük keman olarak adlandırılan 4/4 ölçülü olanların yanı sıra küçük kemanlar başlangıç seviyesindeki kullanıcılar için en uygun modeller oluyor. 1/8 ölçülü müzik aleti, 6 yaş gibi erkenden başlayan çocuklara için etkili olurken, yarım keman olarak bilinen 1/2 ölçüdeki kemanlar 8 ile 10 yaş arasındaki çocuklar için uygun oluyor. Aynı zaman 1/4 ölçüsündeki çeyrek keman modelleri de bu yaş aralığına hitap ediyor. Bunlara ek olarak, yetişkinlikten hemen önce, ergenlik çağındaki gençler için en ideali 3/4 ölçülü kemanlar oluyor.

Keman Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

Keman çalmaya yeni başlayacak olanlar veya uzmanlık seviyesinde olan kişiler için doğru bir seçim yapmak büyük önem arz ediyor. Yaşa, bütçeye ve ihtiyaçlara göre doğru kemanı belirlemek bazı faktörler doğrultusunda kolayca bulunabiliyor. Aynı zamanda, önemli detaylar ile dikkat edilmesi gereken noktalar sayesinde en doğru ürünü seçmek kolaylaşıyor. Kullanım amacına göre, bütçeye göre ve profesyonellik seviyesine göre çeşitlilik gösteren ürünlerden, kontrplak malzemeden yapılanlar başlangıç seviyesindeki kişilerin kullanımı açısından yeterli olabiliyor. Ancak ağaçtan yapılan kemanlar (gül, ladin, kelebek ağaçları) daha tatmin edici ses rengine sahip oluyorlar ve kullanım açısından da uzun ömürlü olma performansında bulunuyor. Keman çeşitleri içerisinde bütçe sorunu yaşamayanlar direkt olarak bu üründen yana tercihini yapabiliyor. Klavye ve kulak kısmında kullanılan abanoz ağacı sayesinde hem sesin bozuk çıkmasının önüne geçiliyor hem de sağlamlık açısından daha dayanıklı bir performans sergiliyor. Tercih edilebilirliği yüksek olan bu ürünlerde kullanılan cila, tasarım açısından da ses kalitesi olarak da dikkat çekiyor. Bu alanda da gomalak cila kullanılan kemanlar, profesyonellik açısından daha avantajlı oluyor. Keman satın alım işlemlerinde dikkat edilmesi gerek bir diğer faktör de fiks kontrolü oluyor. Ağaçtan yapılmış olan fiksler daha uzun ömürlü ve kullanım açısından rahatlık sağlarken, metalden yapılmış olan fiksler zamanla kayganlığını kaybediyor ve sert bir forma geliyor. Bu nedenle ağaçtan yapılan fiksleri bulunan kemanlar her zaman tercih sırasında ilk sıralarda yer alıyor. Bunların yanı sıra keman boyutu da özen gösterilmesi gereken noktalardan biri oluyor. Keman boyutları yaşa, boya, kol ve parmak durumuna göre değişiklik gösterebiliyor. Kişinin beden ölçülerine ve yaşına uygun olan ürün seçildiği takdirde kullanımı daha konforlu performanslar sergilenebiliyor. Zarif ve değerli bir müzik aleti olan keman seçiminde bu gibi faktörler dikkate alınarak seçim yapılması daha sağlıklı ve istenilen sonuçlara ulaştırıyor. Eğitim sürecinde de performans esnasında da randımanlı olmak açısından ve avantajlı olmak açısından mutlaka standartla uygun bir modeli seçimi yapılması gerekiyor. Deneyime, müzikal programa, hedeflere ve yaşa göre belirlenen en uygun keman modeli belirlenerek, kişiye uygun olan seçenek üzerinden değerlendirme yapılabiliyor ve sonrasında beklentilere ve ihtiyaçlara göre geri dönüşler kolay bir şekilde alınıyor.

Kemanları Daha Etkili Kılan Aksesuarlar

Keman parçaları genel olarak arka kapak, ön kapak, yanlık, çenelik, teller ve arşe, sap, eşik, perdelik, burgular, burgu delikleri ve klavye bölümlerinden oluşuyor. Tüm bu bölümler, kullanılan malzemeleri işçilikleri ile ürünün kalitesini belirliyor ve artırıyor. Kemanın ön kısmında ladin ağacı kullanılırken, arka kapağında akçaağaç kullanılıyor. Bu malzemeler sayesinde daha dayanıklı olmasının yanı sıra çıkardığı ses rengi daha güçlü bir şekilde sunuluyor. Klasik müziğin temsilcisi olan enstrümanlardan keman, geliştirildiği ve dönüşüm yaşadığı dönemden beri çeşitli aksesuarların da desteğiyle daha çok ön plana çıkıyor. Keman aksesuarları, genel olarak ürünün çalınması esnasında ses çıkışının daha kaliteli olmasını ve performansın daha etkili olmasını sağlıyor. Keman, tek başına, solo bir çalgı olarak anlatım zenginliğine sahip bir alet olarak piyasada yer alıyor. Tınısındaki duygusal vurgular ile herkese göre farklı yorumlanan sesler tek başına bu çalgıdan çıkıyor. İnce oranlar ve akustik hesaplarla yapılan keman modelleri, aksesuarlar ile zenginleşiyor. Yay ile telin sürtünmesi sonucun titreyen teller, keman eşiğini de titreterek ses çıkışının başlamasını sağlıyor. Bunun sonucun titreşim, eşiğin ardından can direği aracılığı ile keman gövdesine ve tüm aksamalarla ses kutusu içerisine kadar tamamen yayılıyor. Keman susturucu modelleri, metal yapılarıyla mandal gibi eşiği yukardan aşağıya doğru bastırarak monte ediyor ve titreşimin eşikten yayılmasını minimum düzeye indiriyor. Böylece ses titreşimleri keman üzerinde yayılmıyor ve aynı zamanda sesin dışarıya çıkışına da tamamen müdahale edilmiş oluyor. Metal yapısıyla dayanıklılık oranı yüksek susturucular, verimi istenildiği şekilde sağlıyor. Ayrıca bu susturucular, sesin dışarıya çıkışını engelliyor ancak kemanı çalan kişi sesi duyarak çalma işlemine devam edebiliyor. Bu aksesuarın kullanım sıklığı daha çok performans öncesi provalarda veya kişisel çalma esnasında gösteriliyor. 4 telli çalgılar içerisinde çeşitliliği fazla olan ve aksesuar açısından da zengin olan ürün; keman yayı, yastığı, çeneliği ve susturucusu gibi ekipmanlar ile bir arada bulunuyor. İhtiyaca yönelik aksesuar alım işlemi de bu doğrultuda kısa yoldan yapılabiliyor.

Boyutlarına ve Yapılarına Göre Keman Türleri

Keman türleri boyutlarına, yapılarına ve kullanım şekline göre değişikli gösteriyor. Yaşa göre uygunluğu da değişen kemanlar, doğru bir şekilde kullanılması adına çeşitlilik gösteriyor. 4 ve 6 yaş arasındaki çocuklar 1/3 ölçülü keman kullanırken 6 ile 8 yaş aralığındaki çocuklar için 1/4 ölçülü kemanlar daha kullanışlı oluyor. Kullanım esnasında konforun ön planda olması ve rahatlığın önemli olduğu kemanlar, 8 ile 10 yaş aralığında olanlar için 2/4 ölçülerinde, 10 ile 13 arasındaki çocuklar için de 3/4 ölçülülerin tercih ediliyor. 13 yaşından büyük olan tüm kullanıcı adayları için de 4/4 ölçüye sahip olan kemanlar uygun oluyor. Keman 4/4 ölçülü olan modeller bir diğer adıyla büyük keman olarak da tabir ediliyor. Bunun nedeni de yetişkinlerin ve gençlerin kullanması uygun olan ölçülere sahip olmasından kaynaklanıyor. Kemanların tümü, el yapımı ve fabrikasyon olmak üzere iki farklı kategoriye ayrılıyor. Bu aşamada belirleyici özellikler cilaları, ağaç türleri ve işlenme biçimleri oluyor. Ağırlıklı olarak yapay cila ya da kontrplak kullanılan fabrikasyon ürünler, sesin gür çıkmasını engelliyor ve malzeme kalitesi olarak düşük seviyede oluyor. Başlangıç aşamasındakiler için kullanım açısından sıkıntı yaratmayan modeller, işçilik açısından ve zamandan tasarruflu olduğu için fiyat olarak da uygunluk gösteriyor. El yapımı olan kemanlar ise deneyim ve maharet açısından farklı özelliklere ve tekniklere sahip oluyor. Ses kalitesinin pürüzsüz bir şekilde çıktığı ve gür olan bu keman modelleri, tamamen kaliteli malzemelerden üretilmiş oluyorlar. Bu doğrultuda kaliteli keman fiyatları da bu gibi detaylar ve faktörlerle doğru orantılı bir şekilde piyasaya sunuluyor. Profesyonelleşme amacı olanların ya da tamamen profesyonel olan ve sahne alan kişilerin tercih etmesi gereken el yapımı keman modelleri, rahat kullanım avantajını da beraberinde getiriyor. Yapısal olarak da birbirlerinden tamamen ayrılan ve farklılık gösteren elektro keman ile standart keman, farklı ihtiyaçlara ve beklentilere yanıt veriyorlar. Tutuştan başlayarak, nota düzenleri ve çalıma kadar tamamen aynı olan bu iki keman modeli, işleyiş açısından farklılık gösteriyor. Elektro kemanları daha çok kulaklıklar ile ya da amfi ile kullanmak gerekiyor. Ağırlığı olan elektro kemanlar uzun süreli çalışmalar için zorlayıcı olabilseler de performanslarıyla ve ses kalitesiyle tatmin edici etkiler bırakıyor. Klasik kemanlar da kullanım açısından rahatlığı ile ön plana çıkıyor. Çoğunluk tercih edilen ve görünürlüğü daha yüksek olan klasik kemanlar, yeni başlayanlar için ideal ürün oluyor.

Kemanı Tamamlayan Ürünler ve Setleri

Keman çantası genelde set halinde, ürün ve aksesuarları ile beraber geliyor. Hem klasik müziğin hem de modern müziğin önemli enstrümanlarından biri olan keman, yaylı çalgılar sınıfında ilk sıralarda yer alıyor. Sesi ve çıkardığı melodiler ile hemen herkese hitap eden aletler, ana materyalleri ve tamamlayıcı aksesuarları ile farklı formlara sokulabiliyor ve kullanım açısından konforlu bir destek sağlanabiliyor. Bu da keman çalan kişilerin kendilerine uygun ürünü seçimini kolaylaştırıyor. Düzey olarak profesyonel olan kişilerin kullandıkları ile yeni başlayan ve amatör olanların kullandıkları ürünler değişkenlik gösterirken, hemen hepsinde kalite asıl amaç arasında bulunuyor. Usta müzisyenler de olsa küçük yaştaki çocuklar da olsa kemanın kalitesi önem arz ediyor. Elektro ve klasik olarak değişkenlik gösteren ürünler, hitap ettikleri kitleleri bir araya getirirken, öte yandan daha geniş kitlelere ulaşmayı da hedefliyor. Alternatif müzik için uygun olan elektro kemanlar, kaliteli ve sağlam olmaları ile kullanım açısından ağır olsalar dahi çıkardıkları tınılar ve ses rengi sayesinde etkin bir performans ortaya çıkarıyor. Bunların yanı sıra kemanı taşımak açısından avantaj ve kolaylık sağlayan keman kutusu modelleri, çift askıları olan ürünler olarak yer alıyor. Kemanın her bir bölümünü güvenli bir şekilde koruyan ve muhafaza eden kutular, ürünlerin reçineleri için özel bir bölüme sahip oluyorlar. Genelde 4/4 olarak bilinen büyük kemanlar setler içerisindeki yerlerini alıyorlar. Setlerin içerisinde boyunluklardan nota sehpalarına kadar çeşitli parçalar yer alıyor. Kemanın ihtiyaçları karşılayan tüm ekipmanlarının yer aldığı setler de çeşitli markaların avantajlı ürünleri oluyor. Kutulu keman modelleri, renk açısından da farklılık göstererek kişilerin zevklerine göre seçim yapmalarını kolaylaştırıyor. Tüm ürünler arasında Valencia keman modelleri de kalite açısından dikkat çekiyor. 3/4 ölçülerinde olan ürünün ön kapağı solid yapıda bunuyor. Arka ve yan kapaklarının kaplan sırtı olması ve abanoz klavye burgulara sahip olmasıyla her detayında kaliteli bulunduran ürün profesyonel düzeydeki kişilerin tercih ettiği bir oluyor. Metal kuyruğu ve akçaağaçtan yapılma çenelik sayesinde rahat bir kullanım fırsatı da elde edilmiş oluyor. Sizler de sayfamızı ziyaret ederek her bir kemanın ürün özelliklerini detaylıca inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda zevkinize ve ihtiyacınıza yönelik aksesuar seçimi yaparak da tüm ekipmanlarıyla beraber satın alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.