İlgili Kategoriler
Fiyat
Garanti Süresi
Fiyat Geçmişi
Satıcı Tipi
Ürün Değerlendirmesi
"

Keman

" araması için 2948 sonuç listeleniyor
Dominguez Keman 4/4 Dv44pln
Kargo Bedava

DominguezKeman 4/4 Dv44pln

(2)
2.658,23 TL
Sepete Git

Her Yaşa Hitap Eden Keman Modelleri Trendyol'da!

Keman, huzur verici sesiyle icra edilmesi keyifli bir enstrümandır. İyi bir eğitim alarak bu aleti ustalıklı bir biçimde çalmak mümkündür. Keman çalma sürecinin doğru ürünü seçmekle başladığını da belirtmek gerekir. Bu branşta birçok farklı yapıya sahip olan çalgılar mevcuttur. Seçim yaparken uzmanlık derecesine göre karar vermek faydalı olacaktır. Yeni başlayan kişilere uygun olan modeller ile profesyonel kullanım için üretilmiş enstrümanlar farklı yapılara sahiptir. Ayrıca el ve vücut yapısı da dikkat edilmesi gereken önemli hususlardır. Kolay tutulabilen ve ergonomik bir ürün tercih yapabilmek için kemanı kullanacak kişinin vücut biçimine dikkat etmek gerekir. Çeşitli boyutlarda ve farklı materyaller ile üretilmiş keman çeşitleri arasından size uygun olanı bulabilirsiniz.

Keman Türleri Nelerdir?

Keman Türleri Nelerdir?

Keman, içinde bulunduğu çalgı sınıfına adını veren bir enstrümandır. Bu grupta viyola, viyolonsel ve çello da bulunur. Yaylılar kategorisinde yer alan bu müzik aletlerinin belli bir çalma prensibi vardır. Tasarım genel olarak gövde ve saptan oluşur. Teller sap ile gövdedeki bir aparat arasında gerilerek bağlanır. Çalgıdan ses çıkarmak için yayı tellerin üzerinde gezdirmek gerekir. Sap kısmındaki tellere parmaklarla baskı yapılarak akor ve notalar belirlenir. Keman, bu gruba dâhil olan en küçük enstrümandır. Ayrıca sınıftaki diğer çalgılar için giriş özelliği taşır. Viyola, viyolonsel veya çello dersi alırken ilk etapta kemanda belli bir hâkimiyet kazanılması gerekebilir. Ayrıca bu enstrüman klasik müzikten son günlerde revaçta olan akımlara kadar birçok farklı branşta önemli bir yere sahiptir.

Keman çeşitleri incelenirken yarım, çeyrek ve tam gibi ifadeler göze çarpabilir. Bunlar çalgının boyut tasarımını belirtir. Boyut tasarımı, farklı yaş gruplarının hâkimiyet sağlayarak rahat ve doğru çalabilmesi için önemlidir. Özellikle çocuklar için doğru seçimi yapmak gerekir. Çocuklar için küçük keman satın almak gerekebilir. Boyutlar kol, el ve parmak uzunluğu göz önüne alınarak tasarlanır. 1/8 ve 1/4 ölçülerine sahip olan enstrümanlar çeyrek keman olarak adlandırılır. 5, 6, 8 yaş için keman tasarımları bu sınıfta yer alır. Ayrıca 3 çeyrek olarak bilinen ve 3/4 ölçüsünde olan özel bir boyut da vardır. Yarım olarak adlandırılan modeller 2/4 biçiminde boyutlandırılır. Yetişkinler için üretilen tam kemanlar ise 4/4 ölçüsündedir. Boyutlandırma dışında, sap kalınlığı ve akor yapısı gibi özellikler de değişiklik gösterebilir.

Yapım biçimi de keman modellerini kategorize eden başka bir özelliktir. Kemanlar yapım bakımından fabrikasyon ve el yapımı olarak ikiye ayrılır. Fabrikasyon olarak adlandırılan modellerde genellikle standart bir boyutlandırma uygulanır. Bu çeşitler kontrplak kullanılarak imal edilir. Parlaklık kazandırma ise yapay cila ile sağlanır. El yapımı kemanlar profesyonel enstrümanlar olarak bilinir. Bu modeller luthier adı verilen müzik aleti imalatçıları tarafından yapılır. Usta işçilik ile imal edilen el yapımı çeşitlerde luthiere özgü imza ve tasarımlar görmek mümkündür. Kemanlar yapılarına göre elektro ve klasik olarak ikiye ayrılır. Elektro keman modeller elektrik akımını volüme çeviren bir yapıya sahiptir. Standart tasarımlarda ses gövde aksam tasarımı ile sağlanır.

Keman Çeşitlerinin Özellikleri Nelerdir?

Keman Çeşitlerinin Özellikleri Nelerdir?

Keman modelleri ses iletimi bakımından farklılık gösterir. Klasik modellerde ses iletimi iç akustik ile sağlanır. Yay tellerin üzerinde gezdiğinde titreşimler gövde içindeki boşlukta yankılanarak sese dönüşür. Bu çeşitlerde volüm seviyesini düşürmek için özel aparatlar kullanılabilir. Akustik kemanlarda icra biçimi ve iletim klasik modellerle hemen hemen aynıdır. Bu çeşitlerde standart tasarımlardan farklı olarak monte edilmiş bir ekolayzer bulunur. Bu ekolayzer dışında iki model arasında belirgin bir fark mevcut değildir. Modern keman olarak da bilinen elektro çeşitlerde tellerden yankılanan ses elektrik yoluyla iletilir. Bu enstrümanlar amfi veya kulaklık entegre edilerek kullanılabilir. S biçimindeki boşluklu gövde tasarımında ses ayarı için düğmeler mevcuttur.

Zorluk derecesi de bu enstrümanları kategorize eden başka bir özelliktir. Öğrenci kemanı olarak bilinen modeller diğer çeşitlere göre daha basit bir tasarıma sahiptir. Bu tasarımlar müzik aletinin temellerini öğrenmek için uygundur. Amatör keman çeşitleri enstrümanın temel prensiplerini kavrayarak icrasını öğrenmek için özel olarak tasarlanır. Yeni başlayan birinin bu modelleri tercih etmesi doğru olacaktır.

Profesyonel kemanlar biraz daha farklı bir yapıya sahiptir. Bu çalgılar özellikle gövde ve iç akustik tasarımı bakımından spesifik farklılıklar gösterebilir. Genel olarak el yapımı olan bu çeşitlerin icra edilmesi belli bir hâkimiyet gerektirir. Bu modeller profesyonel olarak müzikle uğraşan kişiler için uygun olarak tasarlanır. Amatör tasarımlarla bu enstrümanlar arasındaki nüansı anlayabilmek için fabrikasyon ve el yapımı çeşitleri incelemek faydalı olabilir.

Fabrikasyon olarak bilinen çeşitlerde standart bir malzeme ve tasarım uygulanır. Bu çalgılar keman icrasında temel prensip ve yöntemleri öğrenmek için idealdir. Genellikle uygun bir bütçeyle satışa sunulan bu modeller başlangıç aşamasındaki kişiler için uygundur. El yapımı kemanlar ise profesyoneller ve virtüöz seviyesindeki kişiler için özel olarak tasarlanır. Bu çeşitlerde gövde kısmında ceviz, kayın gibi çeşitli ağaçlardan elde edilen malzemeler kullanılır. Kemanlarda akor ve gövde yapısı aynı olmakla birlikte, çalabilmek için tellere uygulanması gereken basınç oranı, ses kalitesi gibi özellikler değişiklik gösterebilir. El yapımı yaylılar özel üretimdir ve spesifik ses aralıklarına sahiptir. Bu modeller belli bir branşta müzik yapmak isteyen kişiler için de uygundur.

Keman Modelleri Kimlere Hitap Eder?

Keman Modelleri Kimlere Hitap Eder?

Keman türleri müzikle ilgilenen, yaylı sazlara ilgi duyan ve bunları icra etmek isteyen kişiler için uygundur. Bu enstrüman, müziğe hobi olarak ilgi duyanlara ve amatörlere hitap edebilir. Özellikle klasik yaylı grubundaki çalgıları öğrenmek isteyen kişilerin bu kategorideki ürünlerden birini edinmeleri gerekir. Belli branşlarda ve okullarda eğitim gören kişiler de bu enstrümana gereksinim duyacaktır. Keman branşında eğitim alan konservatuar öğrencilerinin de bu çalgıya sahip olmaları faydalı olabilir. Notaların profesyonel bir biçimde kullanılabilmesini sağlayan klasik keman farklı alanlarda eğitim alan müzik öğrencileri için de uygun olabilir. Konservatuara hazırlık ya da hobi amacıyla kurs alan kişilerin de enstrüman hâkimiyeti sağlamak için bu çalgıyı edinmeleri gerekebilir.

Keman, eğitim ile ilgili geniş bir kullanım alanına sahiptir. İlk ve ortaöğretim kurumlarında müzik öğretmeni olarak çalışan kişilerin keman markaları arasından bir seçim yapmaları faydalı olabilir. Bu enstrüman, yüksek hâkimiyet gerektirdiği için notaların öğrenilmesini kolaylaştırabilir. Okullarda ders verirken amatör ya da profesyonel modellerden yararlanılabilir. Konservatuar eğitmenleri de ders esnasında ve kişisel çalışmalarında kullanmak için kemana ihtiyaç duyacaktır. Özellikle klasik yaylı branşında ders veren kişilerin bu ürünü edinmeleri gerekir. Ayrıca üniversite orkestralarındaki eğitmenlerin de çalışmalar esnasında bu çalgıya ihtiyaçları olabilir. Ana branşı keman olmayan eğitmenler de bu enstrümanı kullanarak farklı ses aralıklarını deneyimleyip profesyonellik seviyelerini arttırabilirler. Özel müzik kurslarında klasik yaylılar ile ilgili ders veren kişilerin de bu ürüne ihtiyaçları olabilir. Ayrıca bu tür eğitim merkezlerinde keman aksesuarları da yer almalıdır.

Müzik ile profesyonel olarak ilgilenen kişilerin bu enstrümana envanterlerinde yer vermeleri faydalı olabilir. Keman her ne kadar klasik müzikle özdeşleştirilmiş olsa da halk müziği ve modern türler için de önemli bir enstrümandır. Stüdyo ortamında profesyonel kayıt yapıyorsanız keman modelleri arasından bir seçim yapmanız faydalı olabilir. Ayrıca müzik yayıncılarının da bu çalgıyı edinmeleri gerekebilir.

Bir sanatçı veya grupla birlikte çalan kişilerin de keman edinmeleri faydalı olabilir. Doğru enstrümanı seçerek konserde veya albüm kaydında nota hâkimiyetini uyumlu bir sese dönüştürmek mümkündür. Oda veya senfoni orkestralarında çalan müzisyenlerin de profesyonel el yapımı aletlere ihtiyaçları olacaktır. Eğlence mekanlarında solo olarak ya da grupla birlikte performans yapan müzisyenler için de keman tedarik edilmesi gerekir.

Yeni Başlayanlar İçin Keman Seçimi Nasıl Yapılır?

Yeni Başlayanlar İçin Keman Seçimi Nasıl Yapılır?

Başlangıç aşamasında doğru enstrümanı seçmek öğrenme sürecini sağlıklı bir şekilde geçirebilmek için önemlidir. Hâkimiyet seviyesini aşan bir enstrüman seçimi yapmak bu süreci zorlaştırabilir. Dolayısıyla bu aşamada dikkatli olmak gerekir. Keman enstrümanı icrasına yeni başlayan birinin kolay öğrenilebilecek bir model seçmesi gerekir. Tasarımı ve kullanımı anlaşılabilir olan bir çalgı bu süreci kolaylaştıracaktır.

Başlangıç seviyesinde temel amaç enstrümanın genel prensiplerini öğrenmektir. Doğru sesi çıkarmak için de bu aşamada iyi çalışılması gerekir. Düşük bütçeli ve basit tasarımlı ürünler amatörler için uygundur. Bu seviyede bir keman seti alarak enstrümanı tutmayı öğrenebilirsiniz. Kolay kavranabilir ve taşınabilir olan bu ürünler pratik yapıları sayesinde öğrenme sürecinde rahat odaklanmanızı sağlar. Başlangıç için ideal olan bu tasarımlarla nota basmayı öğrenebilir, profesyonellik sürecinde sağlam bir adım atabilirsiniz.

Enstrümanın vücut yapısına göre ergonomik olması da önemli bir kıstastır. Keman almadan önce el ve parmak yapınıza bakmanız önemlidir. Notaları basabilmeniz için parmaklarınızın klavye üzerinde rahat gezinebilmesi gerekir. Keman ölçüleri el yapınıza uygun olduğunda öğrenmek ve icra etmek kolay olacaktır. Enstrüman el ve boyun arasında sıkıştırılarak tutulur. Kol ve omuz yapısı da çalgı alırken dikkate alınması gereken bir husustur. Boynu fazla ağrıtmayan bir model seçmek özellikle başlangıç aşamasındaki kişiler için önemlidir. Belli bir yaşın altındaki kişilerin çocuklar için özel olarak üretilmiş ürünler ile çalışmaları gerekir. Çeyrek, yarım ve üç çeyrek kemanlardan biri seçilerek çocukların bu müzik aletini rahat bir biçimde öğrenmeleri sağlanabilir.

Enstrüman satın almadan önce temel nota bilgisine sahip olmak faydalı olabilir. Nota öğrenimi başlangıç aşamasında büyük bir yarar sağlayabilir. Notaları duymak ve tanımlamak yaylı keman öğrenimini kolaylaştırır. Müzik aleti sipariş etmeden önce bu çalgıya hâkim olan profesyonel birinden tavsiye almak da yararlı olabilir. Bu sayede seviyenize uygun keman modelini bulmanız mümkündür.

Profesyoneller İçin Keman Seçimi Nasıl Yapılır?

Profesyoneller İçin Keman Seçimi Nasıl Yapılır?

Gövde tasarımı profesyonel bir seçim yaparken dikkat edilmesi gereken unsurlardan biridir. Kemanın gövdesinde kullanılan ağaç, sesin çıkış biçimini, titremesini ve kalitesini belirler. Bu unsur başlangıç aşamasında pek önemli olmasa da profesyonel kullanımda göz önüne alınmalıdır. Enstrümanın ihtiyacınızı tam olarak karşılayabilmesi önemli bir konudur. Yay tasarımı da çalgının ses kalitesini etkileyen bir unsurdur. Yayın kıllarının tel üzerinde rahat bir biçimde kayması ve iyi bir ses çıkarması gerekir. Ayrıca sapın ergonomik olması da icrayı kolaylaştırır.

Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer özellik de tellerin yapısıdır. Tellerin sağlam bir yapıda olması, gerildiği zaman kopmaması ve gevşeme yapmaması da önemlidir. Kemanın gövde yapısı ve malzemeleri iyiyse çıkan ses de kaliteli olacaktır. Klavye, tellerden çıkan sesin notalara dönüştürülerek karakterize edildiği bölümdür. Enstrüman satın alırken bu kısmın da incelenmesi gerekir. Aletin sap kısmı kolay kullanılabilecek ölçülerde olmalıdır.

Ses kalitesi de dikkat edilmesi gereken başka bir husustur. Yay tellerin üstünde gezdirilirken ses berrak ve temiz bir biçimde yükselmelidir. Ayrıca çalgının volüm aralığı da amacınıza uygun olmalıdır. Solo olarak ya da profesyonel bir topluluk içerisinde keman icra ediyorsanız enstrümanın ses yapısına dikkat etmeniz gerekir. Bass keman ihtiyacınız varsa, bas tonları yüksek olan bir ürün tercih edebilirsiniz. Profesyonel kullanım söz konusu olduğunda seçilen çalgının kullanım amacına uygun olması gerekir.

Belli bir enstrüman hâkimiyetiniz varsa ve öğrenme aşamasında değilseniz tercih ettiğiniz keman sizin için uygun olmalıdır. Ses aralıkları icra ettiğiniz müzik türüne uygunsa profesyonel bir kullanım mümkün olacaktır. Örnek olarak, klasik müzik ve caz orkestralarında gereken enstrümanlar farklı olabilir. Aynı şekilde halk müziği için de özel volüm aralığına sahip bir modeli tercih etmek gerekir. Solo performans için gereken müzik aleti ile orkestra dâhilinde icra etmek için ihtiyaç duyulan farklı olabilir. Bu hususlar çalgı satın almadan önce göz önünde bulundurulmalıdır. Müzik aletinin zevkinize uygun olması da motivasyonunuzu arttıracaktır. Kategoride desenli keman çeşitleri mevcuttur. Görsel zevkinize göre klasik tasarım ya da çeşitli keman renklerine sahip modellerinden birini de tercih edebilirsiniz.

Keman Modellerinin Fiyatları Nasıldır?

Keman Modellerinin Fiyatları Nasıldır?

Marka, keman fiyatları üzerinde belirleyici bir unsurdur. Her markanın kendine özgü tasarımları ve bu firmalar tarafından üretilen enstrümanların spesifik özellikleri vardır. Farklı firmalar tarafından imal edilen ürünlerin hitap ettiği kitleler de farklıdır. Dolayısıyla markaların ürünleri bütçe konusunda farklılık gösterir. Profesyonellik seviyesi de fiyat konusunda başka bir belirleyici etmendir. Enstrümanı yeni öğrenen ve amatör kişiler için üretilen modeller uygun ücretlerle satışa sunulabilir.

Profesyonel çeşitler, öğrenciler için dizayn edilen çalgılara göre daha farklı bir fiyat skalasına sahip olacaktır. Malzeme de çalgının kalitesini belirleyen bir unsurdur. Standart kontrplak ürünler ile ceviz, kayın gibi ağaçlardan elde edilen materyalle yapılan modellerin fiyatları doğal olarak farklılık gösterir. Tasarım da bütçe konusunda dikkate alınabilecek bir husustur. Özel renk tasarımlarına sahip olan enstrümanların fiyatları belli bir skalada olabilir. Siyah, beyaz, kırmızı, pembe ve mor keman çeşitleri özel dizayn olarak kabul edilebilir.

Uzunluk ve boyut da fiyat araştırması yapılırken göz önünde bulundurulmalıdır. Çocuk keman fiyatları yetişkinler için üretilen modellere göre daha uygun ücretler ile satışa sunulur. Elektro, akustik gibi spesifik modeller de özel bir bütçe skalasında olabilir. El yapımı modellerde fiyatlar luthier tasarımına göre değişiklik gösterebilir. Keman parçaları için de fabrikasyon ve el yapımı çeşitlerde farklı bütçe aralıkları mevcuttur.

Keman modellerinde spesifik bir fiyat veya skala belirtmek zor olacaktır. Yukarıda belirtildiği gibi bu kategoride farklı ürünler yer alır ve keman özellikleri farklı olduğu için ücretleri de değişebilir. Fiyat araştırması yaparken seviyenize uygun modellere göz atmanız bütçenizi verimli kullanmanızı sağlar. Uygun fiyatlı fabrikasyon ürünler başlangıç seviyesi için uygundur. Profesyonel bir düzeye sahipseniz luthier dizaynlarına göz atabilirsniz. Ayrıca seçtiğiniz ürünün ihtiyacınızı karşılaması da önemlidir. Kemanların özelliklerine göz atarak ergonomik tasarımları, ses aralıkları ve boyutları hakkında bilgi edinilebilir. Fiyat skalası bu tür kriterlere göre belirlendiğinde, uygun bütçeyle kaliteli bir enstrüman satın almanız mümkün olacaktır.

Kemana başlamayı düşünüyorsanız ya da hâkimiyetinize uygun, istediğiniz tarzı çalmanızı sağlayacak bir ürün arıyorsanız Trendyol’a bakabilirsiniz. İnternet sitesi ya da uygulama üzerinden giriş yaparak yüzlerce keman modelini inceleyebilirsiniz. Ürün sayfaları üzerinden enstrümanların özellikleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Değerlendirmeler bölümünde yer alan yorum ve puanlamaları inceleyerek ürünleri satın almış kullanıcıların deneyimlerini öğrenebilirsiniz.

Keman Nasıl Öğrenilir?

Yaylı ve telli çalgılar arasında en tiz sese sahip kemanı öğrenmenin en iyi yolu bir kursa gitmek ya da kendinize şahsi keman edinmek olabilir. Kendinize aldığınız başlangıç kemanı ile basit notaları evinizde ya da işyerlerinizde müsait zamanlarınızda çalışabilirsiniz. Dilerseniz bir eğitmen eşliğinde de doğru çalmayı öğrenebilirsiniz. Sabır gerektiren keman öğrenme süreçlerinde iyi bir enstrümanınızın olması, notaları daha doğru ve kolay öğrenmenizi destekler. Ayrıca kurs ve özel ders gibi pratiklerle keman becerinizi daha hızlı geliştirebilirsiniz. Bu sayede notaları doğru çalarak güzel parçalar ortaya çıkarabilirsiniz. Ayrıca keman ile ilgili müzikleri dinleyerek kulak becerinizi de geliştirmeniz mümkündür.

Keman Nereden Alınır?

Öğrenmeye başlamak için almayı planladığınız kemanı Trendyol’dan istediğiniz modelde seçmeniz mümkündür. Buradan aldığınız kemanlar son derece kaliteli malzemelerden imal edilir. Ayrıca başlangıç orta veya ileri seviyede bulunan öğrenciler için ideal ürünlerdir. Kendi temanızı edindikten sonra notaları eliniz ile çalışarak daha hızlı bir öğrenme sürecine uyum sağlayabilirsiniz. Hoş bir sese sahip olan kemanı çalabilmek için iyi kemanın yanında tellerinden ses çıkarmayı amaçlayan yaya da ihtiyaç vardır. Bu yayın kaliteli olması ve en önemlisi at kılından imal edilmesi, daha tiz aynı zamanda hoş sesler çıkmasını destekler. Öte yandan kaliteli bir kemanın yayları kolayca kopmadığı için uzun süre boyunca kullanıma uygundur. Bu seçenekleri Trendyol’dan inceleyebilirsiniz.

Keman Çeşitleri Nelerdir?

Genel olarak kemanların 2 çeşidi bulunur. Bunlardan biri klasik keman iken, diğeri elektronik keman olarak geçer. Her 2 çeşit kemanı da çalabilmek için ilk önce klasik keman ile nota ve yayların yerini öğrenmek gerekir. Daha sonrasında oluşan keman kulağı sayesinde elektronik kemana da geçebilirsiniz. Bu kemanlar, farklı ağaçların kütüklerinden oluşturulduğu için kimisinin sesi daha ses çıkar. Kimi keman daha kalın sesleri iyi çıkarabilir. Burada önemli olan kısım sizin istediği sesi çıkaran, kaliteli ve kullanışlı bir keman çeşidini tercih etmenizdir. Bu sayede dilediğiniz müzikleri hoş bir şekilde seçtiğiniz iyi kemanlar ile çıkarabilirsiniz. Ayrıca bu kemanların dört telli tasarımları genel olarak aynı sesler çıkarır.