"

Akıllı Saat

" araması için 6947 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Teknoloji Artık Akıllı Saat ile Bileğinizde

Akıllı Saatler

Akılalmaz özelliklere bürünen telefonlar, gerçeğe yakın görüntüler sunan televizyonlar ve en zorlu işlevleri yerine getiren bilgisayarlar, teknolojinin hız kesmeyen gelişimiyle artık yerini çok daha küçük ve işlevsel aygıtlara bırakıyor. Giyilebilir teknoloji sektörünün çığır açan atılımı, akıllı saat endüstrisinde vücut buluyor.

Bilgisayar kavramının en küçük karşılıklarından biri olan akıllı saatler, üstün özellikleri sayesinde bileğimizde taşıdığımız birer asistan görevi görüyor. Genellikle dokunmatik bir ekrana sahip olan bu cihazlar sayesinde telefonumuzla yapabildiğimiz neredeyse tüm işlemleri küçük bir ekran vasıtasıyla gerçekleştirebiliyoruz. Bluetooth aracılığıyla mobil cihazlarla entegre çalışan telefon bağlantılı saat çeşitlerinin yanı sıra, internete kendi kendine bağlanabilen saatlerle kesintisiz bir deneyim yaşamak da mümkün. Peki bu minik cihazlar hayatımızın ayrılmaz birer parçası haline gelene dek nasıl yollardan geçti?

Akıllı Saatlerin Tarihine Hızlı Bir Bakış

1970’li yıllarda ilk olarak gündeme gelen akıllı kol saati kavramı, “memorybank (hafıza bankası)” ismi verilen ve 24 karaktere kadar depolama yapabilen LED ekranlı saatlerle hayatımıza girdi. Dönemin pek çok ünlü markası bu teknolojinin üstüne katarak ilerledi; ancak hesap makinesi, hatırlatıcı, databank ve benzeri özellikler dışında çığır açan bir yenilik getiremedi. Kablosuz olarak iletişim yeteneği bulunan ilk akıllı saatler ise 1990’lı senelere dayanıyor.

Bir dokunmatik ekrana sahip, kablosuz iletişim yetenekleriyle donatılmış, gerçek manada işlevsel ve inovatif sayılan akıllı saatler, 2010’lu yıllarda bluetooth teknolojisinin de iyiden iyiye kuvvetlenmesiyle karşımıza çıkıyor. 2020’li senelere geldiğimizde bu cihaz artık tek başına çalışabilen; konum, aktivite, kalp ritmi takibi sağlayabilen; SMS gönderip sesli ve hatta görüntülü arama yapabilen “telefon özellikli akıllı saat” olarak karşımıza çıkmaya başladı. 2014 yılında LTE ismi verilen yüksek hızlı mobil telekomünikasyon teknolojisinin hayatımıza dahil olmasıyla akıllı telefonlara bağlı kalmaksızın işlevselliğini tam kapasiteyle sürdürebilen, SIM kartlı akıllı saat modelleri üretilmeye başlandı.

Akıllı Saatlerin İşlevleri

Akıllı saatler geçmişte yalnızca bazı dijital verileri bünyesinde depolama özelliğine sahip olsa da modern tanımıyla akıllı kol saati, akıllı telefonların pek çok işlevini artık yerine getirebiliyor. Özellikle 2010’lu yıllarda giyilebilir teknoloji endüstrisinin katlanarak büyümesiyle akıllı saat çeşitleri de üstün özelliklere bürünmeye başladı.

SIM kart takılan akıllı saat modelleri ile bir akıllı telefona ihtiyaç duyulmaksızın sesli aramalar gerçekleştirilebiliyor. SIM kart, cihaza yalnızca bağımsızlık değil, bireysel bir kimlik de sağlıyor. SIM kartlı modellerle evinizden çıktığınızda telefonunuz üzerinizde olmasa bile arama yapabilir, SMS alıp gönderebilir, telefonunuzun mobil operatör vasıtasıyla gerçekleştirdiği tüm işlevlere kolaylıkla sahip olabilirsiniz. Telefon özellikli akıllı saat çeşitleri bağımsız çalışma yeteneğiyle gününüzü kolaylaştırıyor.

SIM kartın yanı sıra kameralı akıllı saat çeşitleri de kullanıcılardan yoğun ilgi görüyor. Geçmişte yalnızca dedektiflik filmlerinde görebildiğimiz saat üzerinden görüntülü iletişim kavramı, üzerlerinde kamera bulunan akıllı saatler sayesinde gerçeğe dönüşüyor. Video aramalarında telefonu saatlerce elinizde tutmak bu ufak cihazlarla tarihe karışıyor. Eğer su geçirmez akıllı saat modellerinden birine sahipseniz yağmur altında da rahatlıkla görüşmenizi sürdürebilirsiniz.

Dijital akıllı saat özellikleri bunlarla kalmıyor. Yeni nesil saatler, entegre sensörleri sayesinde adım sayınızı ve kalp ritminizi anlık olarak takip edebiliyor. Egzersiz yaparken kalp ritminizde bir anormallik olması durumunda sizi uyaran spor akıllı saat modelleri, olası bir kardiyak problem riskine karşı faaliyetinizi durdurmanızı tavsiye edebiliyor. Siz sporunuzu gönül rahatlığıyla sürdürürken bu dokunmatik akıllı saat modelleri sağlığınızı sizin kadar düşünüyor.

Sporunuzu ister iç mekanda, ister dış mekanda yapın; cihazınız egzersizinize dair tüm detayları aklında tutup istemeniz halinde raporlayabiliyor. Kaç kilometre yol kat ettiğiniz, adım sayınız ve yaktığınız kalori miktarı başta olmak üzere antrenmanınıza dair hayati verilere böylelikle her istediğinizde ulaşabiliyorsunuz. Verilerinizi daha büyük bir ekranda ve daha uzun süre depolamak için ise Android ve Apple uyumlu akıllı saat modellerinden birini tercih edebilirsiniz. Böylelikle hem akıllı saatinizden, hem de akıllı telefonunuzdan performans takibi gerçekleştirebilirsiniz.

Yeni akıllı saat çeşitleri sağlık alanında da pek çok çığır açan özelliğe sahip. Bu küçük aygıtlar artık EKG (elektrokardiyografi) çekimi dahi gerçekleştirebiliyor. Kalp ritminiz hakkında fikir almanızı sağlayan bu özellik sayesinde kalbinize ilişkin olası problemler hakkında bir ön görüş sağlamanız mümkün hale geliyor. Üstelik EKG çekimi neticesinde yalnızca doktorların anlayabileceği nitelikteki karmaşık veriler yerine, basit bir rapora ulaşabiliyorsunuz. Kaydınızın sınıflandırılması sonucunda saatiniz size sinüs ritmi, atriyal fibrilasyon, düşük veya yüksek kalp atış hızı bulgularından birini sunabiliyor. Siz de elde ettiğiniz tüm verilerin hızlıca çıktısını alıp doktorunuzla paylaşabiliyorsunuz.

Bazı bluetooth saat modellerinin sağlık alanında bir diğer özelliği ise düşmeniz halinde devreye giriyor. Ev kazaları başta olmak üzere yere düşüp belli bir süre tepkisiz kalmanız durumunda bir şeylerin yolunda gitmediğini algılayan saatiniz, sizin için acil servisi ve yakınlarınızı arayıp durum hakkında bilgi verebiliyor. Yine bu yenilikçi modellerin bazıları, bulunduğunuz ortamdaki ses seviyesini her daim takip ederek duyma yetinize zarar verebilecek desibel düzeyinde bir ses algılaması halinde sizi uyarabiliyor.

Kullanıcıların sağlık durumunu daha ayrıntılı görmesi için menstrüel döngünüze dair ipuçları verebildiğiniz akıllı saat modelleri de söz konusu. Bu özellik sayesinde adet döngüleriniz ve doğurganlığınıza ilişkin süreçleri sizin yerinize takip edebilecek bir akıllı asistana sahip olabilirsiniz. Üstelik küçük boyutuyla böyle bir akıllı saat bileklik kadar hafiftir. 

Akıllı Saatler Nasıl Çalışır?

Akıllı saatlerin en temel özellikleri arasında kablo kullanmaksızın başka bir cihazla bağlantı kurabilmek yer alıyor. Giyilebilir cihazların gelişen Bluetooth teknolojisi sayesinde diğer akıllı cihazlara bağlantısı kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor.

Akıllı Saatlerin Yetenekleri

Çok geniş bir özellik yelpazesine sahip olan akıllı saatler, kullanım alanlarına göre farklılıklar gösterebiliyor. Sporcular için özel olarak tasarlanan cihazların yanı sıra akıllı bileklik kategorisine giren ve yalnızca adım sayıp kalp ritmini takip etmek gibi özelliklerle donatılmış daha pratik cihazlar da söz konusu. Ancak üst düzey yeteneklerle donatılmış akıllı saat modellerinin yapabilecekleri, gerekli yazılımın sağlanmasıyla neredeyse sınırsız.

Bir telefona bağlanmadan çalışabilen akıllı saat modelleri her geçen gün daha sık tercih edilse de giyilebilir cihazların neredeyse tamamı, bir entegrasyon halinde kullanıldığında verimi katlanarak artabiliyor. Örneğin akıllı saatinize tanımlı sanal asistanınıza sesli komutlar vererek salonunuzdaki ses sisteminin aktif hale gelmesini isteyebilirsiniz. Aynı şekilde saatiniz üzerinden tek dokunuşla evinizdeki lambaları yakmak, garaj kapınızı kilitlemek, evinizin elektriğini kapatmak, akıllı su ısıtıcınızı aktif ederek siz uyanmadan kahvenizin hazır olmasını sağlamak gibi eylemler gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için aynı ağa bağlı olmanıza bile gerek yok. Tatile giderken ütüyü fişte unuttuğunuzu düşünüyorsanız akıllı ev sisteminizi saatiniz üzerinden, uzaktan da rahatlıkla yönetebilirsiniz.

Akıllı saatinizi bluetooth kulaklıklarınızla entegre biçimde kullanmak da son derece kolaydır. Bazı saatler müziğinizi kendi depolama alanında saklayarak size kesintisiz bir müzik deneyimi sunabilir. Böylelikle yine bir müzik oynatıcı veya telefona ihtiyaç duymadan, yalnızca saatiniz aracılığıyla müzik keyfi yaşayabilirsiniz.

Çocuk Akıllı Saatleri

Tasarım yönünden ve kullanım alanlarına göre çeşitli kategorilere ayrılan akıllı saatler, ihtiyaca göre farklı işlevler taşıyor. Çok yönlü kullanıma imkan veren multifonksiyonel cihazların yanı sıra çocuk akıllı saat modelleri de mevcut. 

Çocuklar için özel olarak tasarlanan akıllı saatler yüksek güvenlik fonksiyonlarıyla donatılmaları sayesinde çocukların güvenliğinin sağlanmasında etkili bir yardımcı görevi görüyor. Yaş fark etmeksizin kullanılabilen bu küçük aygıtlar sıradan bir çocuk saati gibi görünse de çocuğunuzla aranızda azami emniyet sunuyor. Yüksek performanslı saatlere göre daha uygun bir maliyet aralığına sahip çocuk akıllı saatleri fiyatları sebebiyle hayli yüksek ilgiyle karşılaşıyor.

Renkli tasarımlarıyla çocukların da sevgilisi olan çocuk akıllı saatleri, çocuğunuzun canlı konum takibini yapmanıza olanak tanıyor. Böylelikle hem anlık hem de geçmişe yönelik lokasyon gözlemi yapılabiliyor ve çocuğumuzun gün içerisinde ziyaret ettiği bölgeler harita üzerinden görüntülenebiliyor. Çocuğunuzun belli bir alanın dışına çıkmasını istemiyorsanız bunun da bir çözümü var: Telefonunuzdaki uygulama üzerinden belirleyeceğiniz bölgelerin dışına çıkılması halinde anında bildirim alabilir, çocuğunuzun güvenliğini bir an önce sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuza ulaşmak istediğinizde bir telefon görevi görebilen çocuk akıllı saatleri, istediğiniz an iletişimde kalmanızı sağlıyor. Çocuğunuz yalnızca sizin belirlediğiniz kişileri arayabiliyor, acil durumda ise SOS özelliğini kullanarak anında konumunu önceden tanımlı kişilere otomatik olarak iletiyor. Üstelik tüm bunları yaparken düşük internet tüketimi sayesinde faturanızı kabartmıyor, çocuğunuzun sağlığı için minimum radyasyon yayıyor. Eğer çocuğunuz saatini kolundan çıkarırsa yine anında bildirim alabilirsiniz.

Bazı çocuk saatlerinde bulunan görüntülü arama özelliği sayesinde yine çocuğunuzu dilediğiniz zaman arayarak çevresinde olup bitenden haberdar olabilirsiniz. Yüksek çözünürlük ve hareket fonksiyonu ile kamerayı döndürerek çevreye bakmak dahi mümkün olabiliyor. Sizin saatinizde olduğu gibi çocuğunuzun adım sayısı, kalori ve kalp ritmi takibini de yapabildiğiniz modeller söz konusu. Eğer çocuğunuz ilaç kullanmak zorundaysa uzaktan alarm kurarak ilaç içmesini hatırlatabiliyorsunuz. Su geçirmeyen modeller ise çocuğunuzun suyla oynadığı zamanlarda bile cihazın bozulmadan korunabilmesine olanak tanıyor.

Sınırlı özellikler sunan ve bataryasından aldığı enerjiyi maksimum tasarrufla kullanan çocuk akıllı saat modelleri, çocuğunuzla aranızdaki emniyet bağının tam gün sağlanmasına imkan veriyor. Böylelikle ondan uzak kalmak bir stres unsuru olmaktan uzaklaşıyor, her daim gönül rahatlığıyla sesli ve görüntülü iletişim sağlanabiliyor; konumu izlenebiliyor.

Spor veya Klasik: Herkese ve Her Zevke Göre Akıllı Saat

İster yüksek yoğunlukta antrenman yapan profesyonel bir sporcu olun, ister toplantıdan toplantıya koşan bir iş insanı; tüm bütçelere ve tüm kullanım alanlarına uygun akıllı saatlerle siz de kendi modanızı yaratırken teknolojiden bir an olsun kopmadan gününüze devam edebilirsiniz. Bazı akıllı saatler tasarım gücünü çeşitli kordonlarından alırken bazıları özellikleriyle fark yaratıyor.

Spor akıllı saatler genellikle fitness ve sağlık özellikleriyle donatılmış cihazlar olarak karşımıza çıkıyor. Anlık kalp ritmi takibinin yanı sıra adım ve kalori sayımını öne çıkaran bu modeller, antrenman tipinizi algılayarak ölçümlerini optimize edebiliyor. Ayrıca önceden tanımlanmış egzersiz kurulumlarından birini seçerek yine yüksek verimlilik sunan bir kullanıcı deneyimi elde edebilirsiniz. O günkü egzersiz planınızda koşu veya yürüyüş varsa iç/dış mekan seçimi yapabilir, GPS yardımıyla antrenman rotanızı sonradan görüntüleyebilirsiniz. Performansınızı sizin yerinize kolunuzdaki asistanınız takip eder, size yalnızca en iyisini ortaya koymak kalır. Ayrıca tere dayanıklı kordonlar arasından seçim yapabileceğiniz modellerle şıklığınızı spor yaparken de koruyabilirsiniz.

Yoğun bir iş temposunda koşuşturan ve takım elbise gibi prezantabl kıyafetler tercih eden bir kullanıcıysanız klasik modeller sizi memnun edecektir. Genellikle deri ve çelik kordonlara sahip klasik akıllı saat çeşitleri, telefonunuzu cebinizden çıkarmadan tüm bildirimleri görmenize, aramalar yapmanıza ve e-postalarınızı yanıtlamanıza olanak tanıyor. Toplantılarınızı hatırlamak, işinizi organize etmek ve ajandanızı kolunuzda taşımak için bu modeller gerekli işlevselliği sağlıyor.

Bazı aktiviteler için özel olarak tasarlanmış akıllı saatler de söz konusu. Örneğin dalgıçlar için üretilen akıllı saat modelleri, su altında üst düzey performans sunarak dalış sırasında ihtiyacınız olan pek çok teknolojik özelliği bileğinizde taşımanıza izin eriyor. 3 boyutlu pusula ile yönünüzü su altında dahi rahatlıkla bulabilir, dahili kalp monitörü ve otomatik ayarlı altimetre aracılığıyla üst düzey performansınızı koruyabilirsiniz. Bu saatler ayrıca su yüzeyine mesafenizi de canlı takip edebiliyor.

Dağcılık ve doğa yürüyüşü yapmayı seven kullanıcılar için gereken tüm özellikleri barındıran dağcı akıllı saatleri de yine kullanım alanına göre kategorize edilmiş akıllı saatler arasında yer alıyor. Bu saatler yalnızca adımlarınızı saymakla kalmıyor, dağcılar için hayati bir risk olan kaybolma ihtimalinize karşılık çok güçlü konum takip özellikleri sunabiliyor.

Kadınların ve erkeklerin istek ve ihtiyaçları gözetilerek üretilen akıllı saatlerle ise tarzınıza maskulenlik veya feminenlik katabilirsiniz. Erkek akıllı kol saati modellerinde daha çok kaba bir deri veya sağlam çeliğe yer verilirken, kadın akıllı kol saati çeşitlerinde daha zarif ve moda renklere bezenmiş kordonlara kavuşabilirsiniz. Tarzınızı korurken teknolojinin son harikalarından faydalanmak işte bu kadar kolay.

Akıllı Saatlerin İşletim Sistemleri

Her bilgisayarda olduğu gibi akıllı saatler de bir işletim sistemi aracılığıyla çalışıyor. İster telefonunuza bağlı ister bağımsız kullanın, seçeceğiniz akıllı saatin sahip olduğu işletim sistemiyle ihtiyaçlarınızı kıyaslamanız yararınıza olacaktır. Bazı işletim sistemleri açık kaynak kodlu iken bazıları ise geniş bir uygulama mağazası ile birlikte çok sayıda tema sunabiliyor. Bazı sistemler saatlerini modifiye etmek isteyenlere hitap ederken bazıları daha stabil ve kapalı.

Ayrıca tüm akıllı aygıtlarınız gibi akıllı saatinizin de güvenlik ve stabilizasyonunu sağlamak için güncellemelerini takip etmelisiniz. Böylelikle en yeni özellikleri kullanırken saatinize sızmak isteyen kötü niyetli kişilere duvar örmüş olursunuz.

Bazı işletim sistemlerine sahip akıllı saat markaları, yalnızca aynı firma tarafından üretilen telefonlarla kullanılabiliyor. Akıllı saatler her ne kadar tek başlarına işlevsel olabilse de bir telefona bağlamanız gerektiğinde yalnızca işletim sisteminin desteklediği bir cihazla bağlantı sağlayabileceğinizi unutmayın. Bu sebeple mevcut telefonunuzun işletim sistemiyle uyumlu bir akıllı saat satın almak, entegrasyon konusunda deneyiminizi birkaç kat artıracaktır.

Akıllı Saat Fiyatları

Her teknolojik üründe olduğu gibi akıllı saat fiyat ve özellikleri de çok geniş bir yelpazede seyrediyor. Fonksiyon, kullanım alanı ve kordon kalitesi başta olmak üzere saate ayırmanız gereken meblağ değişkenlik gösterebiliyor. Çocuk akıllı saatleri fiyatları sınırlı işlevsellikleri sebebiyle biraz daha uygun fiyatlara sahipken telefon özellikli akıllı saat çeşitleri biraz daha yüksek fiyat etiketleriyle karşımıza çıkabiliyor. Arama yapabilmeleri nedeniyle bu ismi alan telefon saat fiyatları daha az fonksiyon sunan cihazlara göre daha yukarıda olabiliyor. Yine de SIM kartlı akıllı saat fiyatları bütçenize uygun aralıkta da bulunabiliyor.

Daha çok su sporları, dağcılık ve dalış gibi su aktivitelerinde kullanılan su geçirmez akıllı saat fiyatları da yine yüksek fonksiyonellik nedeniyle etiketin biraz daha büyümesine sebep olabiliyor. Bu kaliteli akıllı saat çeşitleri aktiviteye özel fonksiyonlar sunarak performans takibini profesyonel düzeye çıkarıyor. 

Dokunmatik saat fiyatları hangi aralıkta olursa olsun Trendyol’da her zaman bir akıllı saat kampanyası var. Siz de Trendyol üzerinden ihtiyacınıza uygun akıllı saati seçebilir, teknolojiyi bileğinizde hissedebilirsiniz.