placeholder
"

Atıştırmalık

" araması için 100.000+ sonuç listeleniyor

Atıştırmalıklar

Atıştırmalıklar

Atıştırmalıklar özellikle yorucu bir günün sonunda açlığı geçici olarak gidermek için tercih edilen pratik ara öğün yiyecekleri olarak biliniyor. Bu ara öğün yiyeceklerinin genellikle sağlıklı atıştırmalıklar arasından seçildiklerini söylemek mümkün. Aynı zamanda bir sinema filminin, izleyiciyi ekranlara kilitleyen bir dizinin ya da bir spor müsabakasının seyircisiyseniz atıştırmalıklar sizin de olmazsa olmazınız haline gelmiştir. Bütün bu zevklerin tadı tuzu olan pratik atıştırmalıklar kuru yemişlerden cipslere, tatlılardan dondurmalara kadar yediden yetmişe herkese hitap eden çeşitleriyle birçoğumuzun hayatında önemli bir yere sahip.

Atıştırmalık olarak nitelenen çikolata, kuru yemiş, kuru meyve, cips, tatlı, dondurma gibi ürünler son zamanlarda sadece televizyon ya da bilgisayar karşısına geçtiğinizde başvuracağınız çerezlikler olmakla sınırlı kalmıyor. Aynı zamanda bu yiyecekler yaratıcı yemek ve tatlıların içeriklerinde ya da soslarında da yer alabilmeleri ile biliniyor. Örneğin Meksika mutfağına ait birçok yemekte cipsler yer alırken son dönemde çikolatalarla yapılan pastalar ve kekler, çikolata topları, sufleler ve hatta çikolata sosuyla servis edilen ya da çikolataya batırılan meyveler çok seviliyor. Kuru yemişlerin tatlı çeşitlerinden biri olan incir, kullanıldığında sütle daha hafif bir hale getiriliyor ve sütlü tatlılarda vazgeçilmez seçeneklerden birisi haline geliyor.

Son zamanlarda atıştırmalıklar hediye olarak da çok fazla tercih ediliyor. Sevdiğinizin, arkadaşınızın ya da kardeşinizin hem kalbine hem de damak tadına sihirli bir dokunuş yapmanızı sağlayan atıştırmalık paketleri birçok seçenekle karşımıza çıkıyor. Enerjinizin düşük ya da moralinizin bozuk olduğu günlerde bedeninizi ve beyninizi şımartarak tatlı atıştırmalıklar tüketebilir, fiziksel ve mental motivasyonunuzu yükseltebilirsiniz.

Birbirinden Lezzetli Çikolata Çeşitleri

Çikolata, atıştırmalık kurabiye ya da kuru pasta gibi yiyeceklerle birlikte kullanılabilirken tek başına da dudak ısırtan bir lezzet deneyimi sunuyor. Tatlı atıştırmalıklar arasında tartışmasız en çok tercih edilen ürün olan çikolatalar genellikle pratik paketlerde sunulduğu için aynı zamanda hızlı atıştırmalıklar olarak da biliniyor. Çikolata, karşınızdakine kendisini değerli hissetmesini sağlamanız için de çok iyi bir fırsat. Doğum günü atıştırmalıkları sunmak amacıyla da kullanılabilen çikolatalar son zamanda mutluluğun ve hazzın temsilcisi rolüne bürünüp ünlü markaların atıştırmalık paketi olarak satışa sunduğu ürün yelpazesinde son derece büyük bir öneme sahip. Sadece doğum günü olan yakınlarınız için değil aynı zamanda sınava hazırlanan gençler için de çok makul bir ürün olan çikolatalar enerji vermeleri ve motivasyon sağlamaları sebebiyle çok çalışan öğrencilerin ders çalışırken atıştırmalık olarak kullandığı bir numaralı enerji kaynağı olmuş durumda. Çok fazla tat ve biçim seçeneğine sahip olan çikolataların en çok bitter, sütlü ve beyaz olanları tercih ediliyor. Birçok tatlı çeşidinde tatlandırma argümanı olarak kullanılan çikolatalar özellikle yeni nesil aşçıların elinde çok yaratıcı şekilde kullanılırken aynı zamanda geleneksel anlayışta da çikolatanın önemli bir yere sahip olduğunu söylemek mümkün. Uzun yıllardır kız isteme törenlerinde de tercih edilen çikolatalar sadece bu geleneğin yerine getirilmesi için dahi birçok varyasyona sahip. Söz ve nişan çikolataları ünlü markalar tarafından çok fazla çeşitlendirildiği için böylesine bir geleneksel alanda ciddi bir rekabetin olduğu rahatlıkla söylenebilir. Çikolata aynı zamanda birçok faydası bulunan bir üründür. Bünyesinde bulunan potasyum sayesinde kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olan çikolata vücuttaki asit seviyesini düzenleyerek sindirime yardımcı bir rol oynuyor. İçerdiği demir minerali ile kan formunuzu dengede tutan çikolatalar aynı zamanda afrodizyak etkisi de taşımaktadır.

Sağlık Deposu Kuru Yemiş ve Kuru Meyveler

Kuru yemiş ve kuru meyveler günlük hayatta enerji sağlamaları ve zihni açmaları açısından önemli bir yere sahip. Özellikle fındık ve ceviz gibi ürünler hafızayı ve algıyı dipdiri tutarken nöral algıyı geliştirmeleri ile biliniyor. Badem fazla kilolu kimselerde kilo kaybına yol açarken düşük kalori değerleriyle düzenlenen diyet programlarında en önemli parçalardan birisi olarak biliniyor. Antep fıstığı ise kalp hastalığı faktörlerine karşı savaşmasıyla öne çıkıyor. Son zamanlarda okul yemekhanelerinde dahi tercih edilen kuru yemiş ve kuru meyveler özellikle öğrencilerin yaşadığı evlerde kesinlikle bulunmalı. Zihin açıcı özelliğe sahip atıştırmalıklara herkesin ihtiyacı olsa da hafızanın ve dikkatin zinde tutulması gerektiği yerlerde bu yiyeceklerin doğal bir ilaç olduğunu söyleyebiliriz. Bunlar dışında özellikle kuru meyvelerin birçok noktada sağlık problemlerine iyi geldiği biliniyor. Örneğin kuru kayısı sindirim sorunlarına iyi gelirken strese ve kansızlığa karşı da son derece etkilidir. Genellikle ramazan aylarında tercih edilen ve antioksidan özelliğine sahip olan kuru hurma ise cilt güzelliğinin korunmasına fayda sağlarken kansere karşı da koruyucu bir etkiye sahiptir. Kuru üzüm iyi bir enerji kaynağı olmakla birlikte balgam söktürücü özelliği taşıyor. Ayrıca fazlaya kaçılmadığı sürece tansiyonu düşürmekte etkili olarak bilinen kuru üzüm, tansiyon hastalarına da sık sık tavsiye ediliyor. Kuru incir sahip olduğu yüksek lif oranı sayesinde kilo vermeye yardımcı olmasıyla bilinirken sütlü tatlılarda sıkça tercih ediliyor. Tatlılar haricinde tok tutma özelliği sayesinde diyetlik atıştırmalıklar arasında gösteriliyor. Kuru dut ağız kokusunu yok ederken gözleri yoracak bir işte çalışanlara bu yorgunluğu gidermek adına kuru elma tavsiye ediliyor.

Yemek Sonralarında Tatlı Yeme İsteği

Ekmek, pilav gibi basit karbonhidratlardan meydana gelen ürünler Türk mutfağından çıkan yemek sofralarında kolay kolay eksik olmuyor. Bu tarz ürünler kan şekerinde dalgalanmalara yol açtığı için ülkemiz mutfağında tatlı önemli bir rol oynar. Baklavadan tulumbaya, Şam Tatlısı’ndan kabak tatlısına, şöbiyetten bülbül yuvasına kadar birçok şerbetli tatlının atıştırmalık olarak sofralarımızdan eksik olmadığını söylemek mümkün. Şerbetli tatlılar kültürümüzde önemli bir yer ediyor, birçok zaman sofralarımızdan eksik olmuyor ve hatta bayramlarda da kesin surette tercih ediliyor. Özellikle ramazan ayında her akşam atıştırmalıklar aranıyor ve ilk başvurulan yiyeceklerden birisi bu tatlılar oluyor. Ancak şerbetli tatlılar sadece ramazan ayında değil yılın her döneminde Türk mutfağının önemli bir parçası olarak yerini alıyor. Şerbetli tatlılar böyle büyük ve kapsamlı bir portföye sahip olsa da şeker oranının fazla olmamasını tercih edenler için sütlü tatlıların da öne çıktığını söyleyebiliriz. En çok sevilen sütlü tatlılar düşünüldüğünde akla ilk gelen ürünlerden birisi Maraş’a özel sütlü dondurma çeşitleridir. Sütlü dondurma yaz aylarında serinlemenizi sağlarken yılın her döneminde çeşitli tatlılarla kullanılabilir. Hatta Affogato olarak bilinen dondurmalı kahve çeşidinde kullanıldığında bile damak tadınıza hitap eden iyi bir deneyim sunabilir.

Çocuklara ve Hep Çocuk Kalanlara Şekerlemeler

Şekerlemeler ülkemizde genel olarak bayramlarla özdeşleşmiş olsa da hurma şekeri, marshmallow, akide şekeri, kestane şekeri gibi birçok ürünün daima tüketildiğini söylemek mümkün. Şekerlemeler genellikle çocuklara atıştırmalık için kullanılan ürünler olarak bilinse de geniş bir ürün yelpazesine sahip olduğu için her yaştan insana hitap eden varyasyonlara da sahiptir. Marshmallow sahip olduğu yumuşak dokusuyla herkes tarafından zevkle tercih edilirken bazı şekerlemelerin sağlık sorunlarına da iyi geldiği biliniyor. Örneğin badem şekeri baş, karaciğer ve böbrek ağrılarını hafifletebiliyor. Kalp rahatsızlığını azaltan badem şekeri balgam söktürücü etkisiyle küçük atıştırmalıklar arasındaki yerini bir şifa kaynağı olarak da ayrıca dolduruyor.

Kısa Bir Atıştırmalık Arası

İşe ya da okula giderken sabah çok erken yapılan kahvaltılar özellikle uyku düzeni normal olmayan insanlar için çok verimli geçmiyor. Dolayısıyla öğle yemeğinden önce acıkma ihtimali çok yüksek. Verimli geçmeyen kahvaltıların ilacı daima bisküvi ve kekler oluyor. Açıkl bastırmak için sıklıkla tercih edilen bisküvi ve kekler gerek kahvaltısını iyi yapmayanlar gerek öğle yemeğini atıştırmalıklarla geçiştirmek isteyenler için birebir çözüm. Hepimiz öğle yemeğini saat 13-14 arasında yesek de trafik ve benzeri sebeplerden ötürü akşam yemeği akşamın geç saatlerini bulabiliyor. Bunun için midenizi idare edebilecek atıştırmalıkların varlığı son derece önemli. Atıştırmalık için seçeneğe göre ister tatlı atıştırmalık ister tuzlu alıştırmalık tercih edebilirsiniz. Ayrıca formuna dikkat edenler diyet atıştırmalık çeşitlerini barındıran geniş ürün yelpazesiyle çok fazla varyasyona sahip olan bisküvilere yönelebilirler. Bu noktada yulaflı atıştırmalıklar dikkat çekerken diyet bisküvilerin genellikle lif kaynağı olduklarını da söylemek mümkün. Kalorisiz atıştırmalıklar olarak bilinen yulaflı atıştırmalık çeşitleri kolesterol seviyesinin düşürülmesi, kan şekeri seviyesinin düzenli tutulması ve tokluk hissi için birebir olarak biliniyor. Hem yediği ürünün sadece tadıyla ilgilenenler hem de formuna dikkat edenler için çeşitli markaların çeşitli ofis atıştırmalık paketi ve efsane atıştırmalık paketi seçenekleri bulunuyor. Kısa okul teneffüslerini kantinde sıra bekleyerek geçirmek istemeyen öğrenciler de okul için atıştırmalıklar arayanlar için yaratılan ürün yelpazesini inceleyebilir. İşte, okulda, ofiste ve her yerde açlığınızı geçiştirebileceğiniz envai çeşit atıştırmalık çeşidini Trendyol'da kolayca bulabilirsiniz.

Her İhtiyaca Yönelik Atıştırmalıklar

Motivasyon ve enerji ihtiyacı olanlara çikolata, açlığını gidermek isteyenlere bisküvi ve kek, sağlığına dikkat etmek isteyenlere kuru yemiş ve kuru meyve çeşitlerinin önerildiği atıştırmalıklar sporcuların da tercih etmesi gereken ürünler olarak biliniyor. Glutensiz atıştırmalıklar olarak bilinen yulaf ezmesi çeşitleri içerdikleri protein ve lif oranıyla sporcuların en çok tercih ettiği atıştırmalıklar arasında. Tartışmasız bir biçimde tok tutan yulaf ezmesi vücudu için çalışan ve bu nedenle şekersiz atıştırmalıklar arayanlar için son derece iyi bir olanak. Yulaf ezmesi çeşitleri kilogram usulü ile de satılırken genellikle ünlü markaların sunduğu paketlerde tercih ediliyor. Yulaf ezmesi soya sütü, yoğurt ya da yağsız süt ile karıştırıldığında iyi bir protein kaynağı olarak tok tutucu özelliğini öne çıkarıyor. Spor öncesinde de enerji yükseltmek için kullanılan bu ürünler zaman zaman pasta ve keklerde de kullanılabiliyor. Klasik pasta ve kek anlayışının yerine yulaf ezmesi kullanılarak yapılan atıştırmalıklar kalorisi düşük yiyecekler haline geliyor. Sebze yemeklerinden sıkılan, protein için tavuk ya da yumurtaya daha az başvurmak isteyen sporcular için güzel bir fırsat olan yulaf ezmesi, çiğ badem ya da kuru üzüm gibi birçok kuru yemiş ve kuru meyve ile birlikte kullanılabiliyor. Pişirme ihtiyacı doğurmayan yulaf ezmeleri hazırlanış itibarı ile basit atıştırmalıklar sınıfına girerken kalorisi düşük bir besin olması nedeniyle hafif atıştırmalıklar arasında da yerini rahatlıkla alıyor. Yediği yiyeceklerin yalnızca tadına değil kalorisine de dikkat edenler için atıştırmalık yiyecekler düşük kalorili seçenekleriyle daha da öne çıkıyor. Atıştırmalık sınıfında yer almayan yiyecekler genellikle tarife dayalı yemekleri teşkil ettiği için formunuza göre yiyecek tercihi yapıyorsanız ya da vegan besleniyorsanız her fırsatta aradığınız yemeği bulamıyor olabilirsiniz. Bu yüzden çantanızda daima bulundurmanız gereken atıştırmalık çeşitleri Trendyol'da bulunan toplu satış seçenekleriyle hayatınızı kolaylaştırırken gün içinde midenizin kazındığı ve kendinizi enerjisiz hissettiğiniz zamanlarda başvurabileceğiniz bir alarm kolu olarak görülebiliyor.

Veganlara Özel Atıştırmalık Seçenekleri

Her ihtiyaca yönelik olan atıştırmalıklar içerisinde sadece sporcular için değil aynı zamanda hayvansal ürün tüketmeyen veganlara ve et tüketmeyen vejetaryenlere yönelik yiyecekler de mevcut. Örneğin genele yönelik cipslerde biftek aromaları ya da hayvansal yağlar kullanılabilirken veganlar için üretilen ürünlerde direkt olarak meyvelerden, sebzelerden ya da Hindistan cevizi gibi bitkilerden faydalanılıyor. Hayvansal yağlarla birlikte hayvan ürünlerinin de bulunmadığı vegan yiyecekleri, vegan anlayışının gittikçe yaygınlaştığı günümüzde çok geniş bir ürün yelpazesine sahip. Bu ürünler beslenme anlayışına temas etmekle kalmayıp sağlık açısından da iyi bir avantaj sağlıyor. Kurabiyeyi limonlu, cevizli ya da tahinli; cipsi mercimekli ya da nohutlu gibi seçeneklerde sunan vegan atıştırmalıklar sivilce gibi yağlanmaya yol açan problemlerden korumaları nedeniyle aslında herkese hitap ediyor.

Hem Açlığınızı Giderin Hem Sağlığınıza Dikkat Edin

Sağlık konusunda hassas olanlar ya da çeşitli rahatsızlıklara sahip olanlar sağlıklı atıştırmalık çeşitlerine yöneliyorlar. Granola, müsli gibi seçeneklerin bulunduğu bu alan da artık çok fazla insana hitap ediyor. Yulaf, fındık, bal ya da pekmez gibi tatlandırıcıların kullanılması sonucu yapılan granola bir kahvaltı yiyeceği olarak biliniyor. Muzlu, yaban mersinli, keçi boynuzu ve fındıklı gibi birçok ürün seçeneğine sahip olan granola pratik bir kahvaltı deneyimi için çok iyi bir olanak olarak görülebilir. Aynı zamanda sağlıklı atıştırmalık olarak bilinen yer fıstığı ezmesi de espresso, kakao chia, keçiboynuzu ve çikolata gibi aromalarla desteklenerek son derece sağlıklı ürünler halinde satışa sunuluyor. Protein oranı çok yüksek olan yer fıstığı ezmesi düşük karbonhidrata sahip olduğu için formunuzu korumanıza yardımcı olurken enerji veren bir yapıya sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Sağlıklı atıştırmalık arayanlar için en çok tercih edilen ürünler genellikle glutensiz atıştırmalıklar oluyor. Trendyol'da birçok glutensiz kurabiye, kraker ve bisküvi gibi farklı ürün bulunurken sağlıklı beslenmek isteyenlere son derece geniş bir ürün yelpazesi sunuluyor.

Sinema Filmlerinin ve Spor Müsabakalarının Olmazsa Olmazı Cipsler

Daha çok mısırdan ve patatesten üretilen cips çeşitleri şüphesiz televizyonun ya da herhangi bir izlence için bilgisayarın karşısına oturduğumuzda en çok aradığımız atıştırmalıklardan olarak biliniyor. Benzersiz şekilleri ve çok çeşitli aromalarıyla sevdiklerinize ikram etmeniz ve izlediğiniz programları daha keyifli bir hale getirmeniz için çok iyi bir seçenek. Cips çeşitleri genellikle mısır ve patatesten üretiliyor olsa da fıstık, biftek ve peynir gibi ürünlerin de ana madde olarak kullanıldığı cipsler; soğandan baharata, ketçaptan yoğurda kadar birçok aroma ile birlikte satışa sunuluyor. Nacho cipsleri Güney Amerika mutfağında kullanılırken Orta Doğu’da yaygın olmasıyla öne çıkan yağda açılan cipsler, cips kültürünün ülkeye ve topluma göre çok değişiklik gösterebildiğini ortaya çıkarıyor. Sitemizde çeşitli yemeklerin içeriğinde kullanılmak üzere ya da yediğiniz cipsin içeriğine olan ilginize göre birçok farklı kültürün mamülü olduğu cipsleri görebilirsiniz. Ülkemizde de son dönemlerde tarhana cipsi gibi yöresel cips çeşitleri üretiliyor. Bir program izlerken genellikle mısır ya da patates cipslerini, bazen patlamış mısır çeşitlerini tercih ediyor olsak da tarhana cipsinin de lezzetiyle diğer seçeneklerin yanında değerlendirilebileceğini söylemek mümkün. Keyifli akşamlarda keyifli dakikalar yaşamak adına farklı çeşnilere sahip cipsler uzun bir zamandır çok popüler. Her bütçeye uygun ve genellikle çok maliyetli olmayan cips çeşitleri, fırınlanmış olan seçenekleriyle ve değişik baharatların birleşimi ile meydana gelen hoş bir hazzın kapılarını aralıyor. Trendyol'da farklı damak tatlarına yönelik çok sayıda atıştırmalık ürününü kolayca bulabilirsiniz.