İlgili Kategoriler
Fiyat
Renk
Özellik
Satıcı Tipi
Garanti Süresi
Fiyat Geçmişi
Ürün Değerlendirmesi
"

Pikap

" araması için 818 sonuç listeleniyor

Müzik Keyfinizi Artıran Pikap Modelleri

Pikap ve gramofonlar, kişisel müzik keyfini, hayatın vazgeçilmezi hâline getiren ürünlerdir. Günümüz teknolojisinden çok uzak, müzik kayıt teknolojilerinin ilk çıktığı zamanlarda icat edilen bu ürünler son zamanların popüler cihazları arasındadır. Yüksek kalitede müzik keyfi imkânı sunan bu ürünler, plak üzerine kaydedilen parçaların dinlenmesini sağlar. Plak teknolojisi her ne kadar eski olsa da, uygun ekipman ile kaliteli müzik dinlemenin en güzel yollarından biridir. Daha sonra yaygınlaşan kaset, CD ve MP3 gibi dijital kayıtlar, plak teknolojisi taklit edilerek ortaya çıkmış, daha düşük kalitede müzik deneyimi sunan ürünlerdir.

Pikap modelleri zaman içerisinde gelişmiş ve çeşitlenmiştir. Ev ortamında müzik dinlemek için ideal cihazlardır. Fiziksel boyultları ve çalışma sistemleri nedeniyle ev haricinde kullanımları uygun değildir. Günümüzdeki gelişen dijital teknolojiden uzaklaşmak ve yerli albümler kategorisinde bulunan Türkçe şarkıları yüksek kalitede deneyimlemek isteyen herkes için mükemmel bir seçenektir. Ayrıca yabancı albümler kategorisinde bulunan sevdiğiniz sanatçıların plaklarını da bu cihaz ile dinleyebilirsiniz.

Pikap üzerinde bulunan sistemler zaman içerisinde teknolojinin de gelişmesiyle birlikte değişime uğradı. Başlangıçta analog olan ses çıkış aparatı, zaman içerisinde yerini elektronik özellikli hoparlör sistemlerine bıraktı. Yeni nesil pikap modelleri görünüm olarak klasik bir çehrede olsa da sahip olduğu ses çıkış teknolojileri oldukça gelişmiştir. Çoğu pikap modelinde hoparlör, cihaza entegre hâldedir. Ayrıca, çok daha yüksek sesler elde etmek için pikabı, amfi ve speaker gibi bir haricî bir ses artırma cihazına bağlayabilirsiniz.

Pikaplar, müzik aletleri ile yapılan kayıtların maksimum kalitede dinlenmesine imkân sağlar. Günümüzde dijital sistemler her ne kadar gelişmiş olsa da pikap ve taş plak kalitesi her zaman üst düzeydedir. Bu nedenle müzik konusunda farklı bir seviyeye geçmek istiyorsanız, modeller arasından kendinize uygun bir pikabı seçebilirsiniz. Müzik zevkini ikiye katlayan bu cihazlar, sevdiğiniz şarkıları iliklerinize kadar hissetmenizi sağlar.

Pikap Modelleri ve Özellikleri Nelerdir?

Pikap Modelleri ve Özellikleri Nelerdir?

Pikap modelleri, günümüzde benzer özelliklere sahip olan cihazlardır. Pikap çeşitleri çoğunlukla barındırdıkları fiziksel özelliklere göre farklılaşır. Bu nedenle modeller arasında tercih yaparken öncelikli olarak ayak desteği gibi fiziksel özelliklerine dikkat etmeniz yararlı olur. Ayrıca, kablosuz gibi teknolojik özellik farkları, modeller arasındaki çeşitlenmeyi artıran faktörler arasındadır.

Tercihinizi ayak desteği olmayan bir üründe kullanacaksanız bir pikap sehpası satın almanız da gerekebilir. Düz ve sabit bir sehpa, pikabın doğru bir şekilde kullanılması için mutlaka olması gereken yan aparatlardan biridir. Plağın düzgün bir şekilde çalışması için pikap eğimsiz ve düz bir zeminde muhafaza edilmelidir. Ayrıca, pikabın düz zeminde kullanılması, cihaz üzerindeki iğnenin ömrünü de artırır.

Pikap masası ya da sehpası aldıktan sonra, cihazın özellikle kullanılmadığı zamanlarda muhafaza edilmesi için ayrıca bir pikap dolabı edinmek de gerekebilir. Bu yan aksesuarlar cihazın yüksek kalitede ve uzun süreler boyunca kullanılması için oldukça işlevseldir. Pikap kabinleri de, ürünün muhafazası için kullanılabilen yan aksesuarlar arasında bulunur.

Günümüzde kablosuz olarak kullanılabilen pikap modelleri olsa da, çok daha klasik ve benzersiz bir cihaz kullanmak istiyorsanız, 2. el olan antika modelleri de inceleyebilirsiniz. Pikap retro bir cihaz olduğu için, döneminde üretilen modeller çok daha eşsiz bir müzik keyfi deneyimlemenizi sağlayabilir. Ayrıca, pikabın yaygınlaştığı dönem içerisinde yapılan müzikten hoşlanıyorsanız, kendinizi sanki o zamanlarda yaşıyormuş gibi hissedebilirsiniz.

Pikap markaları, modeller arasındaki farkı sağlayan bir başka önemli husustur. Üretici firmaların tasarımları ve kullandıkları teknolojiler modellerin çeşitlenmesine vesile olur. Tercih sürecinde cihazın barındırdığı teknolojik farkları detaylı bir şekilde incelemek doğru bir alışveriş için gereklidir. Bu sayede beklentileriniz doğrultusunda bir ürüne sahip olabilirsiniz.

Pikap Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Pikap Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Pikap plak çalar modelleri arasından dilediğinizi tercih edip kullanmaya başladıktan sonra cihazın temizlik ve bakımına özen göstermeniz gerekir. Dönemsel olarak bakım ve temizliği yapılan cihazların ömrü de uzun hâle gelir. Ayrıca, müzik dinleme keyfini her daim üst düzeyde tutmanızı da sağlar. Pikap bakımı için üzerinde durulması gereken birkaç husus bulunur.

Pikap, hassas süspansiyon sistemine sahip olan cihazlardan biridir. Bu nedenle cihaz çalışırken minimum düzeyde titreşim olması gerekir. Bunu sağlamanın en doğru yolu, pikabı düz bir zemin üzerine yerleştirmektir. Ayrıca, cihazın titreşime sebep olacak herhangi bir eşyadan da uzak bir konumda olması önemlidir. Böylece pikap üzerindeki iğne maksimum kalitede çalışarak, müziğin benzersiz bir tınıda kulaklarınıza ulaşmasını sağlayacaktır.

Pikap üzerinde bulunan iğne müzik kalitesini etkileyen en önemli faktördür. İğne üzerinde birikebilecek kir, çalışırken atlama ve seste bozulmalara neden olabilir. Bu nedenle, iğneyi karbon fiber bir fırça ile belirli periyotlarda temizlemeniz yararlı olur. İğne bakımında özel sıvılar ve temizleyiciler de kullanılabilir. Ayrıca, kaliteyi sürekli sağlamak adına cihaz üzerindeki iğne her 3.000 saatlik kullanımdan sonra değiştirilmelidir.

Pikap üzerinde bulunan iğne en çok üzerinde durulması gereken parçadır. Cihazda bulunan iğnenin doğru şekilde hizalandığına dikkat edilmelidir. İğne ucu plakta bulunan yarıklar arasından doğru bir şekilde ilerlemesi gerekir. Ayarlanmayan iğne, kullandığınız plaklara zarar verir. Ayrıca, cihazınızın da zarar görmesine neden olabilir.

Müzik kalitesini etkileyen faktörlerden biri de cihaz üzerindeki kol bölümüdür. Bu nedenle; tracking force, ağırlık ve kalibrasyon ayarlarının kol kısmında düzenli olarak yapılması gerekir. Pikap, tüm parçalarının bakımları düzenli yapıldığında mükemmel bir müzik keyfi deyimlemenizi sağlar. Ayrıca, kayışlı bir pikaba sahipseniz, lastiğini düzenli aralıklarla değiştirmeniz gerekir. Aksi hâlde plağın dönüş hızında düzensizlikler ile karşılaşabilirsiniz.

Pikap Fiyatları Nasıldır?

Pikap Fiyatları Nasıldır?

Pikap fiyatları, modellerin sahip olduğu özelliklere göre farklılıklar gösterir. Yeni teknolojiye sahip, kablosuz özellikte olan cihazlar diğerlerine göre biraz daha yüksek fiyatlarda olabilir. Ayrıca, 2.el olan antika niteliğindeki pikap modelleri de nadir eşya statüsünde oldukları için yine yüksek fiyatlarda satışta olabilir. Seçim yaparken bütçenize uygun ve isteklerinizi karşılayacak olan bir ürün tercih etmeniz tavsiye edilir.

Pikap çalar fiyatları arasında farkı sağlayan unsurlardan biri de markalardır. Üretici markanın fiyatlandırma esnasında dikkat ettiği başlıklar değişiklik gösterebilir. Yine de fiyatlandırma konusunda belirleyici faktör cihazın barındırdığı teknolojik özelliklerdir. Bu nedenle seçim yaparken ürünün beklentilerinizi karşılayacak bir teknolojiye sahip olmasına mutlaka dikkat etmeniz gerekir.

Pikap fiyatlarını etkileyen bir başka husus ise cihazın sahip olduğu fiziki özellikleridir. Ev ortamında ve düz bir zeminde kullanılması uygun olan cihazların, ayak destekli modelleri de mevcuttur. Bu özelliğe sahip olmayan bir pikap için mutlaka uygun bir sehpa edinilmelidir. Cihazın uygun bir ortamda kullanılması, müzik kalitesini etkileyen faktörlerden biridir.

Cihaz tercihi yaparken ürün sayfalarında bulunan kullanıcı yorumlarını da inceleyebilirsiniz. Pikap satın alma veya almama üzerine yoğunlaşmayan, ürünün kullanımı ile ilgili daha fazla bilgi veren yorumlar oldukça yararlıdır. Pikap alma tavsiyesinden ziyade, kullanırken yaşanan olası sorunlardan bahseden yorumların dikkatle incelenmesi faydalı olabilir. Bu sayede, ürünün size uygun olup olmadığına da daha kolay karar verebilirsiniz.

Cihaz fiyatlarını etkileyen bir başka husus da aracıdır. Ürün imal edildikten sonra size ulaşana kadar kaç kez el değiştiriyorsa, o kadar aracı komisyonu var demektir. Bu nedenle mümkünse ürünü doğrudan üreticiden almak, yapacağınız alışverişi çok daha avantajlı olarak tamamlamanızı sağlayabilir.

Pikap Nasıl Çalışır?

Pikap, geçmişten günümüze gelen bir müzik çalardır. Şarkıların depolandığı plakların çalınmasını sağlayan yapısıyla ilgi görür. Pikaplar çalışırken belirli bir sisteme göre hareket eder. Pikap iğnesi, kayıtlı olan şarkıların okunmasını ve belirli bir voltaja dönüştürülmesini için çalışır. Bu işlem sırasında plağın belirli bir hızda dönmesi gerekir. Bu durumda gerekli bilgileri alan plak iğnesi, voltajı amplifikatörlere ileterek sesin bizim duyabileceğimiz hâle gelmesine yardımcı olur. Böylece nostaljik bir ses çıkar. Pikaplar, sesleri mekanik olarak duymamızı sağladığı için iyi bir ses deneyimi sunar. Ses titreşimlerinin hepsinin plak üzerine işlenip çalınmasıyla kaliteli ve gerçeğe yakın ses tınılarını duyabilirsiniz. Modası geçmeyen bir cihaz olan ürün sayesinde birbirinden güzel şarkıları orijinal hâliyle dinleme şansınız olur. Her zevke uygun plaklar, müzik severlerin beğenisini kazanır.

Pikap Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Pikap nostaljik bir cihaz olsa da günümüzde de ilgi gören özelliklere sahiptir. Sevdiklerinize bu özel ürünü almak istiyorsanız farklı modeller arasından seçim yapmanız gerekir. Eski plaklar üretim şekilleri ve kullanım biçimleriyle biraz daha maliyetli olsa da ses kalitesiyle öne çıkar. Bir de bozulma gibi risklerle karşılaşmanız daha fazla olur. Yeni plak modelleri eskisiyle aynı mantıkla çalışsa da dijital ses verir. Aynı zamanda USB, uzaktan kumanda, radyo ve CD çalar gibi ekstra özellikleri de bulunur. Çok fonksiyonlu olan cihazlar teknolojiyi kullanmaktan hoşlananlara hitap eder. Klasik plaklarsa gerçek müzik tutkunlarının beğenisiniz kazanır. Bu sebeplerden ürünü hediye edeceğiniz kişinin zevkine göre seçiminizi belirleyebilirsiniz. Sadece plak çalmak amacıyla eski bir pikabı seçme şansınız olur. Daha küçük ve işlevsel bir ürün seçeneği için pek çok markanın yeni tasarımlarını inceleyebilirsiniz.

Pikap Ne Demektir?

Geçmişin sevilen müzik aleti günümüzde de kullanıcıların ilgisini görür. Yeni nesiller bu ürünü merak ederek pikap ne demek sorusunu araştırır. Pikap, plaktaki şarkıların oynatılmasını sağlayan müzik frekans dağıtım aracı olarak tanımlanır. Aynı zamanda plak çalar olarak da bilinir. Farklı modellerden oluşan ürün çeşitliliğiyle hem beklentileri karşılar hem de kullanıcılara seçenek sunar. Bunlar arasında kayışlı ve kayışsız pikaplar sayılabilir. Kayışlı pikap, motorun tabak bölümünden uzak bir yere yerleştirildiği ve elastik bir kayışla bağlanan özelliklere sahiptir. Tabak içinde dönme hareketini sağlayan bölüm de bulunur. Motordan gelen parazitli sesleri minimum seviyeye düşürür ve daha iyi ses üretir. Kayışsız pikap ise, DJ’lerin kullandığı bir cihazdır. Motor doğrudan tabağın altındadır ve DJ’in ses efektleri üretmesi için duyarlı ve hızlı olarak tasarlanır. Müziğin sesinin alçalması ve yükselmesi durumunda kontrollü bir ses oranı sağlar.