"

Mutfak Dolapları

" araması için 12120 sonuç listeleniyor

Mutfakları Düzenleyen Dekoratif Mutfak Dolapları Modelleri Trendyol'da!

Mutfağınız için hem şık hem kullanışlı bir dolap mı arıyorsunuz? Mutfak dolabı modelleri arasından, mutfağınızın ölçülerine uygun ve estetik tarzınızı yansıtanları filtrelemeye başlayın. Her bütçeye uygun dolaplar arasından, beğendiklerinizi, şekil, renk ve fonksiyon olarak filtreledikten sonra mutfak dolabı fiyatları üzerinden bir karşılaştırma yapabilirsiniz. Fiyat ve modellerin pek çok etkene bağlı olarak değiştiğini de unutmamalısınız.

Mutfak; alt ve üst dolap olmak üzere iki farklı kategorinin hakim olduğu bir ortamdır. Ayrıca ada mutfaklarda orta kısımda da dolaplar bulunabilir. Montaj ile çok zaman kaybetmek istemiyorsanız hazır mutfak dolabı modelleri sizin için uygun seçeneklerdendir. Genel ve klasik bir model arıyorsanız doğru tercih, çok amaçlı mutfak dolabı olabilir. Tüm bu detaylar, hem model hem de fiyatların değişken olmasına etki eder.

Mutfağınıza Uygun Dolap Modelleri

Mutfağınıza Uygun Dolap Modelleri

Uygun mutfak dolabı çeşitleri arasından seçim yapmadan önce, mutfağınızın ölçülerini bilmeniz gerekir. Musluk, elektrik prizi gibi kullanımda olan bölgelerin iptal olmaması için bu bölgelerin de tam olarak belirlenmesi önemlidir. Dolabınızı yerleştirmeyi düşündüğünüz alanı da dahil ettiğiniz, kuş bakışı bir harita işinizi kolaylaştırır. Dolabın açılması, hareket alanına etkileri gibi detayların da iyi düşünülmesi gerekir. Dolap kapılarının açılması ile hareket alanınız kayboluyorsa, dolap kapılarını kanatlı değil, sürgülü yapmanız daha pratik bir çözüm olabilir. Tüm bu detayları mutfağın haritası üzerinden görebilir ve karar verebilirsiniz.

Mutfağınız L şeklindeyse, bir bölümünü tamamen dolap ile kapatabilir ve mutfağın kalan bölümünü kullanabilirsiniz. Mutfağınız çok darsa, dolapları boydan boya yapmak yerine, tavana yakın şekilde monte edebilirsiniz böylelikle hareket alanınızı küçültmemiş olursunuz. Geniş mutfaklar için dolap almak daha kolay olabilir, dolaba mutfağın en çok hangi bölgelerinde ihtiyaç duyduğunuzu belirleyerek ilk adımları atabilirsiniz.

Yeni yapılan mutfaklar için alınacak dolaplarda, dolap modelleri ve fiyatları ile ilgili karşılaştırmalar yapılması önem taşır. Mutfak dolabı metre fiyatları üzerinden de mutfak ölçülerine göre dolap siparişleri verilebilir. Mutfak dolabı seti ya da tekli modellerinden hangisine karar vereceğiniz de mutfağın ölçülerine göre değişecektir.

Mutfağınıza uygun dolap modelini bulabilmek için ilk olrak ürünün kullanılacağı alanın ölçüsünü bilmeniz gerekir. Bu durumda çoğunlukla ortalama uzunluk baz alınarak 2 metre mutfak dolabı modelleri rağbet görür. Fakat evin inşa edilme şekline göre mutfak dolabı ölçüleri çok daha geniş bir aralıkta da seyredebilir. Küçük alanlar için 100, 120, 150, 160 cm mutfak dolabı modelleri değerlendirilebilir. Daha geniş alanlarda ise 180, 220, 240, 300 cm mutfak dolabı çeşitleri kullanılabilir.

2 kapılı mutfak dolabı, mutfağın belirli bir kısmı için doğru bir seçenek olabilir. Çekmeceli mutfak dolabı modelleri ise kullanış açısından avantajlı olmanın yanı sıra yer tasarrufu da sağlar. Küçük mutfak dolabı alıyorsanız ürünün çekmeceli olmasına dikkat etmeniz önerilir.

Dolap setleri arasında yer alan mini mutfak dolabı gibi parçalar da hem mutfaktaki dağınıklığı toparlamanız hem de elinizi attığınızda ulaşabileceğiniz baharatlık, çay tabağı gibi malzemelerinizi koyabileceğiniz pratik çözümler sunar. Çekmeceli dolaplar, mutfaktaki köşeler gibi ölü noktaları da kullanabildiği için çok avantajlıdır. İç hacmi, ölü alanların kullanılması ile oldukça genişletilen dolapların içine büyük tencereler ve diğer eşyalar konulabilir.

Ev Dekorasyonuna Uygun Mutfak Dolapları Seçenekleri

Ev Dekorasyonuna Uygun Mutfak Dolapları Seçenekleri

Günümüzde iç mekan dizaynlarında, yaşam alanlarının eşyayla doldurulması yerine yaşayanlara bırakılmasına dikkat edilir. Mutfak dolabı tasarımları yapılırken de bu noktaya çok önem verilir. Mutfak, ailenin bir araya geldiği yaşam alanlarından birisi olduğu için, orada geçirilen vakit önemlidir. Mutfakta birbirine uymayan renkler, belirli bir düzende olmayan dolap kapakları ve diğer eşyalar, insanın gözünü yorar.

Mutfağınızın iç dekorasyonuna göre ve genişliğine göre seçeceğiniz mutfak dolaplarında da diğer mutfak mobilyaları ile uyumu göz önünde bulundurmanız gerekir. Özellikle geniş mutfaklarda uyumu sağlamak kimi zaman zor olabilir. 3 veya 4 metre mutfak dolabı koyabileceğiniz mutfaklarda, dolapla uyumlu materyal, kumaş ya da renkten masalar ile mutfakta yenen yemekler çok daha keyifli olacaktır. Şekilli mutfak dolapları ise ortama farklı bir hava kazandırabilir.

Özellikle country mutfak dolabı modelleri gibi tarzınızı yansıtan ve iç dekorasyon ile kontrast oluşturmayacak modeller; mutfağın samimi, sıcak ve huzurlu olmasını sağlayacaktır. Klasik mutfak dolabı modelleri arasında da rastlayabileceğimiz L mutfak dolabı modelleri, ön tarafına konulacak bir masa ya da orta tezgah ile çok daha şık bir görüntü yaratır. Orta tezgah altına koyacağınız mini mutfak dolabı orta tezgahta kullanılabilecek mutfak malzemelerinin konabileceği bir yer olabilir.

Yeni nesil mutfaklarda özellikle modern mutfak dolabı spor dekorasyonun tamamlayıcısı olarak tercih edilir. Evin diğer bölgelerindeki dolapların, taşınma ile birlikte götürüleceği ama mutfak dolaplarının kalıcı olduğu düşünülürse, mutfağın iç dekorasyonuna uygun spesifik renkler ve modeller de tercih edilebilir. Çok köşeli geniş mutfaklarda köşe mutfak dolapları da kullanılabilir.

Pratik ve Fonksiyonel Mutfak Dolapları

Pratik ve Fonksiyonel Mutfak Dolapları

Özellikle yeni mutfak dolapları modelleri arasında, tezgah üstüne kurulan mutfak dolapları LED’li yapılır. LED aynı zamanda dolaba ışık ve gölge oyunlarının oluşturduğu bir estetik de sağlar. Özellikle küçük mutfaklar için tasarlanan portatif mutfak dolabı ve modüler mutfak dolabı modelleri mutfağın boyutuna göre eklenebilen ya da çıkartılabilen elemanlardan oluşturulur.

Raflı mutfak dolabı çeşitlerinde öne çıkan modüler sistemler, hareket alanının üst tarafına monte edilen dolaplarda da alt dolaplarda da işe yarar. Yemek alanı mutfak dışındaysa kullanılan seyyar mutfak dolabı genellikle servis yapan kişiye büyük kolaylık sağlar. Yemek takımlarının, bardakların ve diğer sofra eşyalarının yanı sıra yemeğin ve içeceklerin getirilmesinde de oldukça kullanışlıdır.

Pratik mutfak dolapları, her zaman için daha avantajlıdır. Özellikle tekerlekli mutfak dolabı, bu konuda son derece pratik bir kullanım sunar. Geniş bir kullanım alanı için bölmeli mutfak dolabı modelleri değerlendirilebilir. Tabak ve benzeri malzemeler dışında gıda ürünleri de saklanacaksa mutfak kiler dolabı edinmek akıllıca bir seçim olacaktır. Akıllı mutfak dolapları ile işler kolaylaşabilirken fırınlar için de farklı tasarımlar mevcuttur. Mutfak fırın dolabı modelleri, bu cihazların yer kaplamasını önler. Tezgâhlı mutfak dolabı satın almak ise hem avantajlı hem de ekonomiktir. Söz konusu fonksiyonellik olduğunda raylı mutfak dolabını da atlamamak gerekir. Buna ek olarak karşılıklı mutfak dolabı tasarımları ile ortama farklı bir hava da katılabilir. Alan küçükse tekli mutfak dolabı satın almak, daha pratik bir seçenek olabilir.

Fonksiyonel mutfak dolapları arasında 2 kapaklı, 3 ya da 4 kapaklı mutfak dolabı çeşitleri bulunur. Bazı dolapların kapaklarının ardındaki raflar aslında kesintisizdir ve içine koyduğunuz ürünleri, diğer kapağı açıp elinizi uzatarak da alabilirsiniz. Bu tip dolaplar şekil olarak genellikle ince mutfak dolabı olarak üretilir. Baharatların konulması için çok kullanışlıdır.

Mutfak dolabı modelleri arasında genellikle parça eklenebilen ya da çıkartılabilen şekildeki tasarımlar daha çok dikkat çeker. Taşınmadan sonra, yeni mutfağın kullanım alanına göre demonte mutfak dolabı modellerinin tercih edilmesi, özellikle öğrenci evlerinde sık yaşanır. Mutfak dolabı dizaynı yapılırken, dolabın bir kısmının, güneş ışığından, nemden ve tozdan daha uzak olmasına özen gösterilir. Bu kısım, mutfak dolabı içinde kiler olarak kullanılan bölümdür.

Mutfak Dolapları İçin Uygun Renk ve Materyal Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Mutfak Dolapları İçin Uygun Renk ve Materyal Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Özellikle açık mutfaklarda, evin genel dekorasyonu ile kontrast renkler sayesinde mekan algısını bölebilir ve mutfak alanını oluşturabilirsiniz. Mutfak dolapları, açık mutfaklarda genel tema olarak kullanılan materyalden farklı bir doku oluşturabilir. Bu tamamen sizin bu alanda ne hissetmek istediğinize bağlıdır.

Evinizin tamamı ahşap ve klasik formda döşenmiş olabilir ancak mutfak için daha cesur bir tasarım istiyorsanız, kontrast renklerde lake mutfak dolabı çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Mutfak evin bir başka odasıyla birleşik değilse, iç dekorasyonunun kurgulanması anlamında daha özgürsünüz demektir. Bu tip mutfaklarda dilediğiniz mutfak dolabı renk ve materyali tercih edebilirsiniz.

Üretim malzemeleri, kullanım ömrü açısından önem taşır. Ahşap, bambu, meşe, akrilik, plastik, PVC ve MDF mutfak dolabı modelleri, sıkça rağbet gören ürünler arasında yer alır. Camlı mutfak dolabı ise farklı dekorasyonlar için tercih edilmektedir. Söz konusu dekorasyon olduğunda dolaplar önemli rol oynar. Bu aşamada vintage mutfak dolabı ile farklı bir hava yakalanabilir. Oymalı mutfak dolabı ise daha otantik bir hava yaratır. Desenli mutfak dolabı kullanmak da bir başka alternatiftir.

Desen konusunda 3 boyutlu mutfak dolabı modelleri öne çıkmaktadır. Mutfak dolabı renkleri de dekorasyonun genel havasını bir hayli etkiler. Bu noktada dekoratif mutfak dolabı modelleri tercih edilebilir. Mat mutfak dolabı ile sade bir dekorasyon yakalanabilir. Sık rağbet görenler arasında kırmızı, lacivert, mavi, siyah, gri ve antrasit mutfak dolabı modelleri bulunur. Renge karar veremeyenler için ise iki renkli mutfak dolapları idealdir.

Evinizde rustik bir tarz hakimse, mutfağınız için ahşap mutfak dolabı ya da eskitme kapılar çok uygun olacaktır. Betonarme tezgah altında ahşap dolap kapakları ve sıcak renklerle boyanmış duvarlar birbiriyle şık bir uyum oluşturacaktır. Geniş mutfaklarda olduğu kadar dar mutfaklarda da ankastre mutfak dolabı ihtiyaç haline gelmiştir. Mikrodalga, fırın gibi birçok mutfak eşyasını bir arada tutan mutfak dolapları, kesintisiz bir yüzey elde etmek isteyenler için kulpsuz bir şekilde mutfağa monte edilir.

Mutfakta kullanılan tüm elektrikli eşyaların bir araya konulduğu ve baharat raflarının da dolap kapakları ardında gizlendiği mutfaklarda genellikle sonsuzluk hissi oluşur. Mutfağın şık görünüşü, mutfak dolabı altı LED ışık monte edilerek tezgah üzerine ekstra aydınlatma verir. Özellikle ankastre mutfak dolabı modellerinde gömme ışık kullanılarak da yapılan bu aydınlatma efekti hem kullanım açısından çok pratik hem de görsel açıdan çok şık durur.

Mutfak dolaplarının neredeyse tamamı mdf üzerine çeşitli teknolojik işlemler yapılarak üretilir. Özellikle mutfak dolabı mdf üzerine yapılan kaplamada kullanılan materyale önem verilir. Mutfak dolabı çizilmelere ve çarpmalara çok maruz kalabileceğinden, dayanıklı bir kaplama ürünü tercih edilir. Kaplama ürünü üzerine istenen renkte çalışma yapılabilir. Bu nedenle mutfak dolapları istenen renkte olabilir.

Mutfakların ana tasarımına göre genellikle dolap kapaklarının sade olması tercih edilir. Eğer çok küçük bir mutfağınız varsa mutfak dolabı beyaz olarak tercih edilebilir. Mutfağınızın duvarlarını pastel renklere boyarsanız mutfağınız daha geniş gözükecektir. Eğer mutfak duvarlarınızın renginden memnunsanız, alacağınız mutfak mobilyalarının pastel renkte olmasını sağlayabilirsiniz.

Küçük mutfaklarda genellikle açık renkli mutfak dolapları kullanılır ve duvarlardaki detaylar ya da canlı renkteki mutfak aksesuarları ile mekanı canlı bir hale getirebilirsiniz. Beyaz mutfak dolabı modelleri zamansız şıklığa sahiptir; asla modaları geçmez. Paslanmaz çelik tezgahlar ile ahşap dolap kapısı endüstriyel mutfak görünümü yaratacaktır.

Mutfakta hiç popülerliğini yitirmeyecek bir renk uyumu da siyah ve beyazda görülür. Mutfak dolabı siyah renk ise tezgah ve duvarlar beyaz olabilir ya da dolap kapaklarının bir kısmı siyah, bir kısmı beyaz olarak dekore edilebilir. Parlak yüzeyli ya da cam mutfak dolabı kapakları, mutfağınızı ultra modern bir tarza çevirir.

Minimalist dekorasyondan hoşlanıyorsanız, kulpsuz kapaklar ve dolap ile tezgahın aynı renk olması gibi ufak detaylar sizi mutlu edecektir. Özellikle cam – ahşap karışımı materyalden oluşan bir mutfak dolabınız varsa, mutfağınızda ufak retro dokunuşları kullanabilirsiniz. Eski model yer kaplaması, mutfak dolabı eskitme detayları ile mutfağınızdan her an kurabiye kokusu yükselecekmiş gibi huzurlu bir imaj yaratmış olursunuz. Retro dekorasyon mutfaklara, yeni nesil kafelerde de rastlayabilirsiniz. Mutfak dolaplarına dikkat edin, genellikle eskitilmiş ya da ağaç mutfak dolabı olduklarını göreceksiniz.

Mutfak Dolapları Başka Nerelerde Kullanılır?

Mutfak Dolapları Başka Nerelerde Kullanılır?

Mutfak dolaplarını bu kadar çekici kılan, mutfak haricinde başka alanlarda da kullanım için elverişli olmalarıdır. Yeni mutfak yaptıran kişiler, eski mutfak dolaplarını atmak istemezler. Kimi zaman da evin başka bölümü için mutfak dolabı alışverişi yapılır. Özellikle evden taşınma durumunda, daha küçük bir mutfağa geçildiğinde ve dolap arttığında, evin başka yerlerinde de gayet kullanışlı olurlar. Renkli mutfak dolapları, taşındıktan sonra yeni evde birçok farklı amaca hizmet eder. Mutfak dolaplarının, mutfak dışında en çok kullanıldıkları alan, hobi alanlarıdır. Resim, dikiş, el sanatları ve diğer kendin yap malzemelerinin hepsini alan bir hazine sandığı gibidirler. Eğer bir hobiniz yok ve yine de dolabınızı atmak istemiyorsanız, içecek dolabı olarak da kullanabilirsiniz.

Mutfak dolabınız, buzdolabında durmasını istemediğiniz tüm içecekleri ortadan kaldıracak ve bir arada tutacak kullanışlı bir eşya olacaktır. Tezgah altı mutfak dolaplarının birkaç tanesini bir araya getirerek birbirine monte edebilirsiniz. Üzerine koyacağınız bir sunta ile dekoratif bir tezgah hazırlamış olursunuz. Bu dolaplı yeni tezgahınızı isterseniz bahçede, isterseniz, oturma odasında kullanabilirsiniz. Seçim tamamen sizin. Dolabınıza istediğiniz efekti de verebilirsiniz. Dilerseniz boyayıp vernikleyerek, yeni mekana uygun hale getirebilir, dilerseniz eskitme yaparak kullanabilirsiniz. Fazla gelen mutfak dolabı ile ilgili başka bir fikir de çocuk odasına özel bir hazine sandığı yapmaktır. Dolabı, kapak kısmı yukarı gelecek şekilde çevirerek sandığı yapmaya başlayabilirsiniz.

Mutfak dolabı menteşelerini, çocukların parmaklarını sıkıştırmayacağı, açıp kapatırken kendilerine zarar vermeyecekleri, daha güvenilir menteşelerle değiştirerek dolabı onların istediği oyuncak sandığı haline getirebilirsiniz. Sonra dolabı güzel bir renge boyar, kulp olarak oyuncaklardan bir tanesini kullanabilir, üzerine eğlenceli efektler koyarak oyuncak sandığını tamamlayabilirsiniz. Duvara monte edilen, tezgah üstü dolap olarak kullanılan ve artık işinize yaramayan mutfak dolabı modelleri bu iş için idealdir. Ayaklarını söktüğünüz tezgah altı mutfak dolapları da sandık yapımı için uygundur. Yere kadar uzanan ve zeminle temas eden kısmı kalınlaştırılmış mutfak dolapları bu iş için pek uygun değildir.

Mutfak dolaplarının kullanıldığı başka bir yer de çamaşır odasıdır. Deterjan, tuvalet kağıdı gibi birçok eşyanızı toplayamıyorsanız ve elinizde artmış mutfak dolabı var ise bu dolabı banyoda ya da çamaşır odasında değerlendirebilirsiniz. Mutfak dolabı raf sayısı ne kadar çoksa o kadar çok temizlik malzemesini alabilir. Bu anlamda hayat kurtarıcı olacaktır.

Mutfak dolaplarının belirli periyotlarla temizlenmesi hijyen ve sağlık açısından önemlidir. Temizlenme periyotları, dolap içindeki eşyalara göre değişir. Dolapların içlerinin ne kadar sıklıkla temizlenmesi gerektiği, biraz da kullanım sıklığına göre değişmektedir. Tencere, tabak gibi mutfak eşyalarınızın bulunduğu dolapların daha sık temizlenmesi gerekir. Bakteri oluşumuna zemin sağlamayan materyaller ile üretilen mutfak dolabı içinde duran kuru bakliyat türündeki gıdalarda zaman içinde böceklenme olabilir. Bu da dolabın içindeki tüm yiyecekleri sağlıksız bir hale getirir. Özellikle kiler olarak kullanılan dolapların çok sık temizlenmesi ve nemi uzaklaştıran maddelerle nem oranının azaltılması çok önemlidir.

Mutfak dolabı iç temizliği belirli sürelerle yapılsa da kapaklarının daha sık temizlenmesi gerekir. Yemek yapılırken sıçrayan yağlar, çeşitli sıvıların bıraktığı lekeler gibi birçok nedenden dolayı kapakların silinmesi önem taşır. Mutfak dolabı temizliği, mutfak dolabının materyaline göre değişir. Temizliğin aşındırıcı yüzey temizleyicileri ile yapılmaması önemlidir. Parçacıklı ve toz yüzey temizleyiciler, dolabın çizilmesine ve cilasının silinmesine neden olabilir. Bu nedenle temizlikte jel, sıvı deterjan gibi ürünlere yönelmek en doğru tercih olacaktır. Dolapların alt kısımlarını da temizlemek gerekmektedir. Altında boşluk olan ayaklı mutfak dolapları, bu konuda avantajlıdır.

Dolap temizliği için özel bir deterjan arıyorsanız ancak bulamıyorsanız karışımı kendiniz de yapabilirsiniz. Özellikle dolap üzerinde lekeler varsa ve bu lekeler, nemli bezlerle çıkmıyorsa deterjan kullanımı gerekir. Kendi yapacağınız deterjanın içine yağ çözücü, sabun ve su ekleyerek deterjan çözeltinizi oluşturabilirsiniz. Bu çözeltiyi, orta sertlikteki bir diş fırçası yardımıyla dolap üzerindeki lekelerin üzerine sürerek lekeyi çıkartmayı deneyebilirsiniz. Eğer yağ çözücünün dolabınızın yüzeyini bozacağını düşünüyorsanız bulaşık deterjanı ve beyaz sirkeyi de karıştırarak kullanabilirsiniz.

Dış Etkilere Dayanıklı Mutfak Dolapları

Dış Etkilere Dayanıklı Mutfak Dolapları

Mutfak dolapları genellikle dış etkilere karşı dayanıklı olarak üretilirler. Ancak, özel üretim ya da hassas materyalden yapılan dolaplarda zaman içinde kabarma, renk değişimi gibi durumlar görülebilir. Lake dolaplar da çizik açısından dezavantajlı olabilir. Parlak kapaklarda çizikler kendisini çok fazla gösterir. Bunun için öncelikli olarak temizlik malzemeleri özenle seçilmelidir. Mutfak dolabı modelleri arasında seçim yapılırken nasıl temizleneceği konusunda bilgi alınarak tercih yapılmalıdır. Mutfak dolabı ayak ve raf temizliklerinin, kapılarının hangi deterjanla temizleneceği mutlaka öğrenilmelidir.

Mutfak dolapları montajı ve temizliği doğru şekilde yapılırsa, dolaplar genellikle uzun ömürlü olur. Ahşap kapılar için ahşap temizleyici malzemeler kullanılmalıdır. Akrilik, lake mutfak dolabı çeşitlerinde en büyük problem parmak izidir. Bunun için ılık suya bulaşık deterjanı koyarak temizleyebilirsiniz. Eğer çok uzun süre temizlemezseniz, dolap üzerinde lekelenmeler başlayacaktır. Bu nedenle lekelenmeler olmadan silmek en doğru hareket olacaktır. Ancak, lekelenmeler olduysa ve silinerek geçmiyorsa o zaman ılık su ve deterjan karışımına biraz da sirke ekleyerek yumuşak bir diş fırçası ile lekeyi çıkarmaya çalışmanız en doğrusu olacaktır.

Renkli mutfak dolabı modellerinde, dolabın temizliği için, yine çizilmeyen ya da deforme etmeyen sıvı deterjanlar, sünger ve ılık su kullanılabilir. Siyah mutfak dolabı takımı da parmak izini ve tozu çok gösterir. Bu takımları her gün, püskürtmeli bir deterjan ile temizlemek en doğru şekildir. Mutfak dolaplarınızı değiştirmek ya da yeni mutfak dolapları satın alarak istediğiniz tarzda bir ev dekore etmek istiyorsanız, Trendyol’da ödeme fırsatları ve avantajlar ile aradığınız tüm modellere ulaşabilirsiniz.

Mutfak Dolabı Ölçüsü Nasıl Alınır?

Mutfak dolabı ölçüsü, bazı hususlara dikkat edildiğinde sorunsuz bir şekilde alınabilir. Bu amaçla ihtiyacınız olabilecek malzemeler arasında, 5 m şerit metre veya lazer metre sayılır. Elinizde olan birini kullanabilirsiniz. Köşe açılarını ölçmek için açı ölçer, duvar ve zemin eğriliklerini görebilmek amacıyla düz ahşap ve su terazi gerekir. Doğru bir ölçü almak için öncelikle çizilmiş olan bir plan hazırlanması önemlidir. Burada pencerelerden kapının yönüne kadar tüm detayları belirtebilirsiniz. Dolabın kurulacağı alanın özelliklerine göre imalat ölçüsünü alabilirsiniz. Mutfak dolabının kurulacağı iki duvarın arasındaki ölçü belirlendikten sonra pencerenin olduğu iç duvar ve mutfak tezgâhının bitiş noktalarına geçebilirsiniz. Söz konusu ürünün, kullanılacağı yere göre hatasız bir şekilde ölçülmesi sayesinde dekorasyonda sorun çıkmaz. Sipariş verdiğiniz dolap, özel imalat olacaksa profesyonel birinden yardım talep edebilirsiniz. Hazır hâlde gönderilen ürünler için kalorifer, kapı, pencere boşluğu ve çevresindeki eşyaların konumu gibi detaylara önem verilebilir.

Mutfak Dolabı Ve Tezgâh Arası Kaç Cm Olmalıdır?

Mutfak dolabı veya tezgâhlar yenileme işlemleri sırasında sıklıkla değişen parçalar arasında yer alır. Birkaç küçük dokunuşla mutfağınızı daha modern ve güzel bir hâle getirebilirsiniz. Mutfak tezgâhı ve dolap arasında yaklaşık olarak 40-60 cm boşluk bırakılması tavsiye edilir. Bu durum, dekorasyonun özelliklerine ve alanın büyüklüğüne göre değişebilir. Aynı zamanda kullanıcının fiziksel özellikleri de etkilidir. Kısa veya uzun boylu kişilere göre ayarlama yapılacaksa minimum ve maksimum değerler dikkate alınabilir. Böylece kullanım sırasında sorun yaşanmaz. Tezgâhta iş yaparken dolaplara rahatça erişim sağlayabilirsiniz. Tabak ve bardakları yerleştirirken uzanmanıza veya kendinizi zorlamanıza gerek kalmaz. Mermer, taş, çelik, akrilik ve ahşap gibi malzemelerden üretilen tezgâhlar, farklı kalınlıkta üretilir. Bu dolaplarla arasındaki mesafeyi azaltabilir. Ayrıca tezgâhla dolap mesafesi yakın olduğunda ocakla davlumbaz arası yaklaşacağı için riskli durumların oluşmasına sebep olabilir. Böyle sorunlar yaşamamak amacıyla standart ölçülere mümkün olduğunca riayet edilmesi beklenir.

Kaç Çeşit Mutfak Dolabı Vardır?

Mutfak dolapları, pek çok farklı çeşitle üretilen mobilyalardır. Bunlar arasında ilk sırayı çok amaçlı mutfak dolapları alır. Kapaklı, kapaksız, raflı, ahşap, metal ve bar masası gibi modelleriyle mutfak dışında da yer bulur. Banyoda hijyen malzemeleri ve havluları saklamak, odalarda kitap, dergi, biblo ve dekorasyon malzemelerini sergilemek veya mutfaklarda fazla olan eşyaları depolamak amacıyla tercih edebilirsiniz. Bu kapsamda hazır mutfak dolabı seçeneklerini değerlendirme şansınız olur. Özellikle ankastre fırın, ocak ve bulaşık makinesini koyabileceğiniz hazır mobilyalar mevcuttur. Ayrıca tüm dolapların bir arada bulunduğu lake veya ahşap hazır mutfaklar montajı yapılıp hemen kullanmaya başlanabilir. Dekorasyona daha doğal bir hava katması amacıyla ahşap, kahverengi mutfak dolapları avantaj sağlar.