İlgili Kategoriler
DAHA FAZLA GÖSTER
Marka
Renk
"

Çanak Anten

" araması için 1256 sonuç listeleniyor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Çanak Anten

 Çanak Anten Türleri

Çanak Anten Türleri

Çanak anten uydu ile iletişim kurmak için kullanılır. Uydudan gelen sinyalleri alır ve uyduya sinyal gönderir. En yaygın kullanım alanı ise farklı uyduları kullanarak televizyonlar ya da benzeri görüntüleme cihazları için görüntü elde etmektir. Çanak anten ürünleri farklı kullanım amaçlarına göre farklı şekillerde ve boyutlarda üretilir. Parabol ya da ofset gibi modelleri bulunan bu ürünler, uydudan gelen sinyalleri daha güçlü almak için farklı tasarımlara sahip olabilir. Ülkemizde en çok kullanılan anten türüdür. Diğer antenlere kıyasla çok daha başarılı bir sinyal gücü elde eder. Bu gibi modellere ek olarak aynı anda birden fazla uyduya bağlanan antenler de bulunur. Bunlara multifocus anten adı verilir. Üzerinde bulunan farklı alıcılar sayesinde farklı uydulara bağlanır ve kullanıcının isteğine göre ayar değişikliği yapmadan tüm uydularda görüntüleme sağlar. Bu durum özellikle uydu ayarları yapmadan diğer uydularda bulunan kanalları rahatlıkla izlemek için önemlidir. Kanal düzenlemesi kullanıcının isteğine göre yapılabilir. Çanak anten her yerde kullanılabilir. Tüm cihazlar ile uyumlu olacak şekilde çanak anten dönüştürücüleri bulmak mümkündür. Kullanımı çok kolay ve yaygın olsa da çanak anten kurulumu için belirli cihazlar gerekir. Antenin anlık konumundan sinyal gönderen bu cihaz, uydudan gelen sinyali test eder. Bu nedenle standart cihazların kurulumu kadar kolay bir süreç değildir ve çoğu zaman bir uzman tarafından yapılır. Daha önce kurulum deneyimi olanlar ilgili cihazı da kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirler. Çanak anten 120 cm, 90 cm, 100 cm, 150 cm, 80 cm, 60 cm gibi birbirinden farklı boyutlarda olabilir. Bu boyut farkı kullanım sırasındaki kanal çeşitliliğini etkiler. Aynı zamanda farklı uydulara bağlanma imkanı sağlayan bu çanakların büyük olması, daha uzaktaki ve çanağa daha kötü açıyla bakan uydulara bile bağlantı imkanı verir. Bu nedenle çanak anten boyutu belirlenirken kullanım amacı ve talep edilen uydular seçilmelidir. Buna göre daha yüksek gereksinimleri karşılayacak şekilde daha büyük modeller ya da daha küçük modeller tercih edilerek farklı şekillerde kullanılabilir.

Çanak Anten Çeşitleri

 Çanak Anten Çeşitleri

Anten çeşitlerinden ilki parabol çanak anten olarak adlandırılır. Parabol anten, çanak ortasında buluşan alıcının birden fazla kol ile çanağa bağlanmasından adını alır. Bu modelin en önemli özelliği çanak ortasında bulunan derinliğin daha fazla olmasıdır. Daha derin olan bu çanak, uydulardan gelen sinyalleri toplama noktasında daha başarılıdır. Bu antenlerin sinyal toplama imkanı daha iyi olsa da ortasında yüksek oranda kar tutabilir. Bu durum soğuk kış aylarında sinyal kalitesinin düşmesine sebep olabilir. Kısa vadeli bu duruma ek olarak uzun vadede ise çanak antenin hasar görmesi mümkündür. Bu nedenle çok fazla kar yağışı alan bölgelerde bu anten istenen açıyla kullanılamayabilir. Ancak açık ve sakin bir havaya sahip olan bölgelerde rahatlıkla kullanılabilir. Bu gibi bölgelerde en iyi seçeneklerden biri olarak değerlendirilebilir ve tüm ihtiyaçlar için yeterlidir. Bir diğer çeşit olan ofset çanak anten ise geniş bir alandan sinyal toplama kabiliyetine sahiptir. Daha düz bir yapıya sahip olan bu çanaklar, kış aylarında kar ile temas durumunda bile içinde kar toplamaz. Bu durum kullanım açısından çok önemlidir. Buna ek olarak ofset antenlere hareket kabiliyeti sağlamak mümkündür. Son derece avantajlı olan bu durum çanak anten motoru sayesinde olanaklı hale gelir. Çanak antene takılan bir motor ile anten istenen yönlerde hareket kabiliyetine sahip olur. Antenin bulunduğu pozisyonlar kaydedilir ve bu pozisyonlara göre istendiği gibi hareket eder. Çanak anten cihazı ile birden fazla pozisyonda birden fazla ayarın desteklenmesini sağlayan bu motorlar, anteni farklı açılarda hareket ettirdiği için her durumda farklı uyduların çekmesini sağlayabilir. Bu durum özellikle önceden tüm pozisyonlar için yapılmış ayarlarda harika bir uyum sağlar. Önceden yapılan ayarlar sayesinde çanak antenin motor ile birlikte dönmesi gerçekleşir. Bu dönme işlemi sonrasında antenin geldiği pozisyona uygun olan uydu ayarlarına bağlantı sağlanır ve bu uydudaki kanallar görüntülenir. Çanak anten modellerinden bir diğeri olan multifocus antenler, birden fazla alıcıyı aynı çanak içinde buluşturur. Bu alıcılar tek bir çanağın sinyal toplama gücünden yararlanırken birden fazla uydu ile aynı anda iletişim kurabilirler. Çanakta bulunan bu özellik, televizyon ile bağlantı sağlayan uydu alıcı üzerinden de istenen şekilde ayarlanabilir. Kullanıcının tercihine göre farklı ayar seçenekleri bulunur ve bu ayarlardan uydular arasında geçiş yapılabilir. Bu alıcıların hepsi, ilk kurulum aşamasında farklı uydulara odaklı olacak şekilde kurulur. Bu durum sayesinde farklı uydu kanallarına bağlantı sağlanması gerektiğinde çanak ayarlarını değiştirmek gerekmez. Kumanda üzerinde bulunan basit birkaç tuş ile uydular arasında geçiş yapılabilir. Bu antenlerde bulunan alıcıların sayısı isteğe göre değişebilir. Kimi antenlerde sadece iki adet alıcı bulunurken bu sayı beş ya da altı seviyelerine kadar çıkabilir.

Çanak Anten Modelleri

 Çanak Anten Modelleri

Birbirinden farklı çanak anten modelleri farklı kullanım amaçlarına hizmet eder. Bu kullanım amaçları, antenin kullanıldığı bölgeye göre bir zorunluluk haline de gelebilir. Buna örnek olarak ısıtmalı çanak anten ürünlerini vermek doğru olur. Isıtmalı çanak antenler, üzerinde bulunan ısıtıcılar ile gerekli durumlarda çanak bölgesinin ısıtılmasını sağlar. Bu durum bir açıdan çok önemlidir. Soğuk iklimlerde sürekli olarak görülen kar yağışları, anten üzerinde birikerek antenin sinyal alma gücünü etkileyebilir. Sinyal alamayan antenin bu durumdan kurtulmasını sağlamak için ısıtıcı özellik kullanılır. Anten üzerinde bulunan ısıtıcı ekipmanlar bu bölgeyi ısıtır ve üzerinde bulunan karların kısa sürede erimesini sağlar. Bu durum sayesinde kısa süre içinde yeniden tüm kanallara erişim sağlanabilir. Kar yağmasının kısa vadeli etkilerinden biri olan sinyal kesintisi uzun vadede daha büyük sorunlar yaratabilir. Çanak anten ürünleri metal malzemelerden üretilir. Metallerin aylar ya da haftalar boyunca kar ile temas etmesi, uzun vadede paslanma sorununa yol açabilir. Bu nedenle çanak antenlerin üzerinde yüksek miktarda kar birikimine izin vermemek gerekir. Çanak anten modelleri arasında dikkat çeken bir diğer model ise taşınabilir çanak anten çeşitleridir. Portatif şekilde taşınan bu çanak anten, istenen bölgede kullanıma hazır bir şekilde bulunur. Boyutları itibarıyla sıradan çanak antenler kadar büyük olmadığı için çok geniş bir uydu sinyali yakalama kapasitesi yoktur. Bu duruma rağmen pek çok durumda rahatlıkla kullanılabilir. Amatör kullanım ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayan bu anten, duvara sabitleme gibi durumlar gerekmediği için çok kolay bir kuruluma sahiptir. Kurulumu daha iyi yapmak için yine sinyal alıcı cihaz gerekebilir. Bu cihaz sayesinde zahmetsizce ve en yüksek doğrulukta kurulum yapılır. Cihaz tarafından belirlenen açı, hedeflenen uydudan en iyi sinyallerin alındığı açıdır ve bu durum elle yapılan kurulumlarda aynı kesinlikte olmaz. Elle yapılan kurulumlarda daha iyi olabilecek açılar kaçırıldığı için belirli kanalların çekmemesi durumu gözlenebilir. Buna sebep olmamak için kurulum sırasında sinyal kontrol edici cihaz bulundurmak ve kullanmak çok önemlidir. Bu şekilde taşınabilir çanak antenlerde de rahatlıkla kullanılabilir. Bu ürünler portatif olduğu için aynı zamanda çanak anten modem olarak da adlandırılır.

Çanak Anten Boyutları

 Çanak Anten Boyutları

Çanak antenlerin boyutları 150 cm değerinden 60 cm değerine kadar olabilir. Bu değerler genel olarak amatör kullanım içindir ve profesyonel amaçlarla kullanılan antenlerde çok daha büyük çanak boyutlarının görülmesi mümkündür. Bu boyut farkı, çanak tarafından toplanan sinyal kalitesini etkiler. Sinyal kalitesi aynı zamanda sinyal gücü olarak da adlandırılır. Sinyal gücünün daha yüksek olduğu durumlar, uydu ile daha iyi bağlantı kurulmasını sağlar. Pek çok kanalın daha iyi kalitede izlenmesi ya da daha çok sayıda kanala erişim sağlanması, büyük çanak anten çeşitleri ile mümkündür. Bu nedenle çanak anten almadan önce kullanım amacı, hedeflenen kanal ve uydu sayısı gibi parametrelere dikkat etmek gerekir. Çanak anten boyutuna göre bu çeşitlilik büyük oranda artabilir ya da azalabilir. Çanak anten boyutu antenin daha uzak mesafelerdeki uydulara erişmesini de sağlar. Bu uzak mesafelerdeki uydulara ek olarak antene doğru açı ile bakmayan uydularda da sinyal alınması mümkün olabilir. Bu gibi durumların sağlanması için çanak antenin sinyal toplama kapasitesinin yüksek olması gerekir. Bu yüksek sinyal toplama gücü için de elbette ki çanak bölgesinin büyük bir çapa sahip olması şarttır. Bu duruma ek olarak çanak antenin derinliği de önemli bir parametredir. Çok derin olan çanakların sinyal toplama gücü düşük olsa da diğer modellerin daha yüksektir. Ayrıca çanak antenlerin boyutuna rağmen çekim gücü düşük olabilir. Bu çekim gücünü arttırmak için çanak anten güçlendirici kullanımı son derece yaygındır. Güçlendirici ekipmanları çanakta toplanan sinyallerin daha etkili şekilde işlenmesini sağlayarak daha uzaktaki uydulardan daha çok veri toplar. Çanak anten kullanımı için birden fazla ekipman aynı anda kullanılır. Tüm bu ekipmanların kurulum aşamasında kullanılması önemlidir. Bu ekipmanlardan en önemlisi, elbette ki çanak anten olarak verilebilir ancak çanak antenin kullanılabilmesi için bağlantı elemanları da gereklidir. Bu bağlantı elemanları çanak anten ile uydu alıcısı arasındaki bağlantıyı sağlamak için gereklidir. Bu bağlantının sağlanması için kablo ve farklı uç değiştirici aparatlar kullanılması zorunludur. Buna ek olarak yine çanağın monte edileceği yere göre montaj için kullanılacak parçaların da alınması gerekir. Çanak anten parçaları özellikle montajın yapılacağı yere göre değişiklik gösterir. Montajın balkon demirlerine yapılması durumunda çanak anten lnb tutucu gibi ekipmanların kullanılması gerekir. Buna ek olarak sıradan montajlar için farklı sabitleyici ekipmanlar da rahatlıkla kullanılabilir. Antenden beklenen performansa göre farklı ekipmanlar gerekse de temel ekipmanları içeren setler mevcuttur. Çanak anten seti olarak bilinen bu setlerin içinde en önemli çanak anten ürünlerini bulmak mümkün. Çanak anten kablosu bu ürünlerden en önemlisidir. Kablonun yüksek bağlantı kalitesi sağlaması gerekir. Görüntü için gereken sinyallerin aktarımını bu kablo yapar ve alınan sinyaller uydu alıcı tarafından anlamlı görüntülere dönüştürülür. Bu nedenle sistemdeki tüm elemanlar büyük öneme sahiptir. Buna ek olarak çanak anten kullanımı için gerekli olan çanak anten ayağı gibi ekipmanlar da set içinde bulunabilir. Bu ekipmanların sayısı ve çeşitliliği tercih edilen setlere göre farklılık gösterse de, setlerin tamamında çanak anten montajı gerçekleştirmek için gereken parçalar bulunur. Bunun dışında ekstra olan parçalar teker teker alınabilir ya da farklı set ürünleri tercih edilerek temin edilebilir. Bu noktadan sonra montaj aşamasında ya da daha sonrasında kullanılabilir.

Çanak Anten Ekipmanları

 Çanak Anten Ekipmanları

Çanak anten kullanımı için önemli ekipmanlar bulunur. Bu ekipmanların doğru şekilde kullanılması ve eksiksiz olarak temin edilmesi önemlidir. Bu nedenle Trendyol’da bulunan geniş ürün çeşitliliğinden yararlanarak istediğiniz tüm ekipmanları alabilirsiniz. Çanak anten kelepçesi gibi önemli parçalara ek olarak çanak anten takımı için gereken tüm parçaları da rahatlıkla bulabilirsiniz. Çanak anten demiri olarak bilinen ekipman bunların arasındaki en önemli parçalardan biridir. Bu ekipmanların uzun süreli kullanımından sonra eskimesi durumunda değiştirilmesi gerekir. Çanak ile sinyal alıcı arasındaki bağlantıyı sağlayan bu demir, sinyal alıcıyı çanak içinde en uygun pozisyona oturacak şekilde ayarlar. Bu nedenle son derece önemli bir parçadır. Uzun yıllar boyunca açık atmosferde kullanıldığı için paslanma gibi durumlar gözlenebilir. Bu gibi durumlarda çanak anten için kullanılan demiri temin ederek kolayca değiştirebilirsiniz. Çanak anten çoğaltıcı ise bunların arasında en çok dikkat çeken ürünlerden biri olarak bilinir. Bu sayede birbirinden farklı uydulardan gelen sinyaller rahatlıkla alınabilir ve kullanılabilir. Bu sayede çanak tarafından toplanan sinyallerin çeşitliliğine göre dünyanın farklı yerlerindeki uydulardan gelen görüntüler rahatlıkla izlenebilir. Bu durum amatör kullanımda olduğu kadar profesyonel kullanımda da önemlidir. Yayın hizmeti veren kurumlar ya da otellerde televizyon hizmetlerinin geniş bir alanı kapsaması gerektiği için bu çoğaltıcılar kullanılır. Çoğaltıcılar aynı zamanda sinyal güçlendirici ile ortak şekilde kullanılarak daha geniş bir alana erişilmesi de mümkündür. Bu sayede yaban kullanıcıları olan platformlar, çok uluslu misafirlere sahip olan oteller için herkese uygun içerikler göstermek mümkün hale gelir. Bu nedenle çoğaltıcı ve sinyal güçlendirici ürünler en çok profesyonel kullanımda fark yaratır.

Avantajlı Çanak Anten Fiyatı Seçenekleri Trendyol’da!

Avantajlı Çanak Anten Fiyatı Seçenekleri Trendyol’da!

Çanak anten kullanımı için birbirinden farklı ekipmanlar gerekir. Bu ekipmanların hepsinin tek bir noktadan temin edilmesi çok önemlidir. Bu sayede birbiri ile uyumlu parçalar kullanarak çanak antenin çok daha kolay şekilde monte edilmesi ve kullanılması mümkün olur. Bu şekilde bilinen ürünler takım olarak da adlandırılır. Çanak anten takım fiyatları, tüm ürünlerin teker teker alınması durumu ile kıyaslayınca çok avantajlıdır. Ekonomik seçenekler olarak ortaya çıkan bu takımlarda bulunan her bir parçanın birim maliyeti daha ekonomiktir. Çanak antenler için kullanılan takım ürünleri içinde çanak anten direği gibi önemli ekipmanlar bulunur. Bir takım içinde bulunacak parçalara kullanıcı karar verebilir. Belirli takımlar geniş bir kapsama sahip olurken bir kısmı da daha az kapsayıcıdır. Bu nedenle ihtiyaçlarınız ve kullanmak istediğiniz uydu özelliklerine göre farklı takımları tercih edebilir ve farklı kalitelerde sinyal alabilirsiniz. Çanak anten almadan önce diğer kullanıcıların görüşlerini almak önemlidir. Pek çok ürünü almadan önce dikkatle okunan kullanıcı yorumları, çanak anten alırken de aynı öneme sahiptir. Çanak antenin beklenen performans değerlerini hangi ölçüde karşıladığı ve kullanılacak bölgeye olan uyumu gibi ifadeleri içeren bu yorumlar, gerçek kullanıcılar tarafından yapılır. Tamamı Trendyol’dan alışveriş yapmış olan bu kullanıcılar, ürün hakkında sahip oldukları kısa süreli ya da uzun süreli deneyimleri aktarırlar. Çanak anten tavsiye seçeneklerini oluşturan bu yorumlar, aynı ürünü ya da benzer ürünleri almak isteyen kullanıcılar tarafından incelenir. Trendyol’da bulunan birbirinden avantajlı kampanyalar sayesinde çanak anten ürünlerini değerlendirebilirsiniz. Üstelik sadece çanak anten ürünleri değil, çanak antenin çalışması için gereken tüm ekipmanlar da Trendyol’da bulunabilir. Avantajlı fiyat etiketleriyle kullanıcılara sunulan kaliteli ürünler için yapılan yorumları okuyabilir, kullanım amacınıza en uygun ürünleri rahatlıkla alabilir ve gereken kurulumları evde kolayca yapabilirsiniz.

Yukarı Çık