İlgili Kategoriler
Form
Hedef
Fiyat
Aroma
Fiyat Geçmişi
Ürün Puanı
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
"

Amino Asit

" araması için 1564 sonuç listeleniyor

Sporcu Vücutlarının Dostu Amino Asit Çeşitleri Trendyol'da!

Amino asitler tüm canlılar tarafından protein sentezlemek amacıyla kullanılır. Kompleks organik madde olarak da tanımlanan proteinlerin yapı taşını oluşturan amino asitler, insan vücudunun olması gerektiği gibi çalışmasını sağlar. Fonksiyonların düzgün bir şekilde işleyebilmesi için vücudun 20 farklı çeşitte amino aside ihtiyacı varken bunların 9’u insan tarafından sentezlenemez. Esansiyel olarak adlandırılan bu amino asit çeşitleri, yalnızca beslenme yoluyla vücüda giriş sağlayabilir. Bu noktada amino asit desteği sağlamak, doğru bir kullanımla vücut için oldukça faydalıdır.

Amino asitler; bağışıklık sistemini güçlendirir, karın yağlarını eritir, sinir sistemini korur, egzersiz yorgunluğunu azaltır ve kas kaybını önler. Bu sayede performansın arttırılmasını sağlayan bir özelliği bulunur. Bu faydaların doğru bir şekilde sağlanması için yeterli miktarda amino asidin BCAA kullanımıyla desteklendiği yapılan kimi çalışmalarla kanıtlanmıştır. Vücuda oldukça gerekli olan amino asitler, yeterli destekle alındığı takdirde çok daha sağlıklı bir yaşam sürdürülür.

Amino Asit Özellikleri

Amino Asit Özellikleri

BCAA olarak bilinen ve isimlendirilen dallı zincirli amino asit destekleri; valin, izolösin ve lösin gibi maddelerden oluşmaktadır. BCAA’lar kas yorgunluğunu azaltırlar. Bunun yanı sıra kas

yorgunluğundan yaşanan zorlu dönemini kolaylaştırarak iyileşme dönemini hızlandırırlar. Ek olarak BCAA supplement, antrenman sırasında kaslardan amino asit kaybını önleme özellikleri ön plana çıkarlar.

Sporcu takviyeleri, vücudun daha iyi protein almasını sağlamada görev alırlar. Valin, izolösin ya da lösin olarak isimlendirilen maddelerden herhangi biri vücutta yeterli seviyede değilse kişilerde kas kaybı oluşabilir. Diğer amino asitler karaciğerde metabolize edilmektedir. Ancak diğer amino asitlerin aksine BCAA’lar kaslarda metabolize edilmektedir.

Yapısal olarak benzerlik gösterseler de tüm amino asitler karaciğerde metabolize edilirken BCAA’ların kaslarda metabolize edilmesi bu özellikleri yardımıyla vücudun ihtiyaç duyduğu zamanlarda hızlı bir enerji kaynağı görevi görmektedirler. Lösin yağ kanalında, valin karbonhidrat kanalında ve izolösin de her iki kanalda birden çözünmektedir. 3 amino asidin farklı metabolik süreçlerden geçmesi üç amino asidin de farklı amaçlarda kullanılmasına yol açmaktadır. Bu BCAA’lar diğer amino asitlerin sentezlenmesi için kaslara nitrojen taşıma görevini üstlenirler. Bunun yanı sıra insülin hormonunu uyararak kasların enerji amaçlı kullanılabilmesi için kan şekerini yükseltirler.

İnsülin üretimi sayesinde kaslar içerisine daha fazla amino asit alırlar. BCAA’lar protein yıkımını önleyen ve bu sayede kas kaybını önleyen yapılar oldukları için bir anti – katabolik etkiye sahiptirler. Özellikle düşük kalorili diyet yapılan dönemlerde protein sentezi azalmaktadır. Bu tarz durumlarda BCAA protein takviyesi önemli bir hale gelmektedir.

Nutritional Journal of Medicine’ de yayınlanan bir araştırmaya göre dayanıklılık antrenmanı yapan atletlerde ortaya çıkan kas yıkımı durumunun (katabolizma) BCAA ile azaldığını ortaya çıkarmıştır. Antrenman bittikten hemen sonra alınan amino asit supplementler, doğrudan kas hücrelerine ulaşırlar. Kaslar zaten var olan amino asitlerin yerine, yeni gelen bu amino asitleri kullandığı için kas kütlesi korunmuş olur. Bunun yanı sıra yapılan başka bir çalışmada egzersiz sırasında BCAA tüketenlerin plasebo grubu ile kıyaslandığında %15 daha az yorgunluk hissettikleri ortaya çıkmıştır.

Amino Asit Ürünlerinin Faydaları

Amino Asit Ürünlerinin Faydaları

BCAA kullanımı spor performansını iyileştirmektedir. BCAA faydaları arasında yer alan diğer bir unsur çalışmalarla da desteklenmiş olan bir özellik yorgunluğa karşı vücutta artan dirençtir. Vücutta artan bu direnç sporcuların daha uzun süre egzersiz yapması konusunda yardımcı olmaktadır. Yapılan araştırmada BCAA takviyesi alan kişilerin almayan ve kontrol grubunda olan kişilere göre %17 daha fazla egzersiz yapabilmektedir. Bu maddenin yorgunluğu azaltma işlevi sporcuların performansını olumlu yönde etkilemektedir. Ayrıca kas

büyümesine etkisi olan bu ürünler özellikle sporcular tarafından tercih edilmektedir.

BCAA toz çeşitleri, kas büyümesine olumlu katkılar sağlamaktadır. İçeriğinde bulunan lösin sayesinde kaslarda protein sentezini uyarmaktadır. Bu sayede kas gelişimini de olumlu yönde etkiler. Yapılan çalışmalar bu ürünü takviye olarak alan kişilerin almayanlara oranla % 22 daha fazla kas büyümesi olduğu saptanmıştır. Bu ürünler egzersiz sonrasında oluşan ağrıların azaltılmasında da etkili olan ürünlerdir. BCAA’ların egzersiz sırasında oluşan protein parçalanmasını azalttığı gözlemlenmiştir. Ayrıca bu maddelerin kas hasarının göstergesi olarak kabul edilen kreatin kinaz düzeylerini de azalttığı bulunmuştur. Özellikle squat egzersizi öncesinde, spordan önce BCAA glutamin alan bazı bireylerin daha az DOMS (gecikmiş kas ağrısı) ve kas yorgunluğu yaşadığı söylenebilir.

Kaslar yapılan egzersiz sırasında vücutta depolanmış olan BCAA’ları kullanmaktadır. Bu durum kandaki seviyeleri düşürür. Kan seviyelerinde düşen BCAA'lar, triptofan seviyelerini yükselmektedir. Yükselen triptofan seviyeleri ise vücutta egzersiz yorgunluğunun azalmasına yol açar. BCAA amino asit takviyesi bedensel ve zihinsel anlamda sporcuların odaklarını geliştirmektedir. Sporcular ya da spor yapan kimseler bu takviyeler ile yaptıkları spora hem bilişsel olarak hem de fiziksel olarak hazır hale gelmektedir. Zihin ve beden işlevlerini olumlu yönde etkileyen bu ürünler spor verimliliğinizi artırmaya yardımcıdır. Bunun yanı spor yapan kişilerde meydana çıkabilecek yorgunluk hissini azaltır.

Takviye alan kimseler kendilerini spor esnasında ve sonrasında daha az yorgun hissetmektedir. Bu takviyelerin kas kaybına da etkisi oldukça fazladır. Kaslardaki protein miktarı bu kasların sürekli parçalanıp yeniden oluşturulması yani sentezlenmesi olayı ile oluşmaktadır. Kas kaybı olarak tanımlanan şey ise protein yıkımının kaslardaki protein sentezini aştığında meydana gelir. BCAA kapsül kullanımı içeriğindeki amino asitler sayesinde oluşabilecek bu kas kaybını önlemeye yardımcı özellikte olabilir.

Amino Asit Çeşitleri

Amino Asit Çeşitleri

Vücudumuzda en çok bulunan madde sudur. Vücudumuzun büyük bir bölümü sudan oluşmaktadır. Sudan sonra vücudumuzda en çok bulunan maddeye baktığımızda ise karşımıza proteinler çıkmaktadır. Bu protein maddeler birbirine peptit bağları ile bağlanmış olan amino asitlerden oluşmaktadır. Protein amino asitlerden daha zor şekilde vücut tarafından emilir.

Amino asitler esansiyel olan ve esansiyel olmayan olarak isimlendirilen 2 farklı gruptan oluşmaktadır. Bu 2 farklı grupta toplanmış ortalama olarak 20 adet amino asit bulunur. Vücudumuz kimi amino asitleri kendiliğinden üretebilmektedir. Ancak bazı amino asitler vücut tarafından üretilemediği için dışarıdan alınmak zorundadır. Esansiyel amino asitler vücut tarafından üretilemeyen amino asitlerdir.

Vücudun üretemediği maddeler hayati bir önem taşıyan protein sentezinin vücutta devam etmesi amacıyla dışarıdan besin veya takviye gıda yoluyla alınmalıdır. Bu ürünlerin farklı çeşitleri bulunmaktadır. Kullanıcılar, ihtiyaçlarına göre geniş bir ürün yelpazesi içinden rahatlıkla seçim yapabilmektedir. Amino asit türleri arasında kompleks amino asitler bulunmaktadır. Bu türdekiler birden fazla amino asidin özel olarak formüle edilerek bir araya gelmesi ile elde edilir. Çeşitli türleri de bulunmaktadır. Sağlık ve performans açısından olumlu etkileri vardır.

Kan şekerinin ani yükselmesini engelleyen bu yapılar kas dokusu oluşturmaktadır. Bunlar, vücut tarafından hemen emilmez. Daha sonra kas ve dokular tarafından hemen kullanılır. Di-Tripeptidler ise çabuk sindirilip kullanılan türlerdir. Protein tabletleri olarak isimlendirilen diğer bir tür protein zincirlerinin içerisinde yer alır. BCAA kreatin, kas tarafından alındığında, enerjiyi açığa çıkarmak için yapıyı oluşturan bağlar parçalanmaktadır. Ek takviye olarak alınabilen protein BCAA kas yorgunluğunu azaltma işlevi görmektedir. Bunun yanı sıra valin, izolösin ve lösin gibi maddelerden oluşabilmektedir.

Amino Asit Formları

Amino Asit Formları

Amino asitler form olarak da çeşitli kategorilere ayrılmaktadır. Bunlar arasında en sık

kullanılanlardan biri amino asit tabletleridir. Her marka düzeyinde boyutları çeşitlilik gösterebilen ürünlerdir. Hap şeklindedirler. Ortalama 15 dakika gibi bir süre içerisinde kana karışmaktadırlar. Amino asit kullanımı ılık su ile yapıldığında bu 15 dakikalık süre daha da kısalmakta ve tablet kana daha hızlı bir sürede karışmaktadır. Fiyatları da bütçeye

uygun olan türlerdir. Ürünlerin bunun yanı sıra belirgin bir tatları da bulunmaz. Kullanımları da son derece kolay olan ürünlerdir.

Bahsedilen diğer tür ise amino asit tozu olarak isimlendirilen formdur. Su ile karıştırılarak tüketilmektedir. Su ile karıştırıldığı için tablet formunda olanlara oranla tatları daha belirgindir. Bir bardak su içerisinde eritilerek kullanılmaktadır. Protein tozu içen bir kişiye önerilmemektedir. Bunun nedeni iki ürünün aynı anda kullanılmasının kişinin midesini yormasıdır. Tabletlere oranla kana daha hızlı bir sürede karışmaktadırlar. Kana hızlı

karışma özellikleri nedeni ile daha fazla tercih edilen formlar arasında yer alırlar.

Son form türü ise sıvı amino asitlerdir. Likit amino asit olarak da bilinirler. Bu yapılar çok yüksek değerde saf amino asit içermemektedir. Kana oldukça hızlı bir biçimde karışan ürünler doğruca kaslara etki etmektedir. Farklı aromalarda üretimleri yapılmaktadır. En çok

tercih edilen form yapısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Siz de isteğinize ve beklentinize göre bir seçim yaparak siparişinizi oluşturabilirsiniz.

Günlük amino asit ihtiyacı kişiden kişiye değişmekle birlikte günde 6-15 gram BCAA (lösin, izolösin, valin) özellikle yoğun antrenman dönemlerinde güç kazanmaya yardımcı olmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü' nün yaptığı açıklamaya göre yetişkinlerin kilo başına kaç mg amino asit alınacağı açıklanmıştır. İzolösin 20 mg, lösin 39 mg, lizin 30 mg, metiyonin+sistein 15 mg, fenilalalin+tirosin 25 mg, treonin 15 mg, triptofan 4 mg ve valin 26 mg şeklinde kilo başına alınması gereken amino asitlerdir. Örneğin, 70 kg ağırlığındaki bir yetişkin 1400 mg izolösin, 2730 mg lösin, 1050 mg treonin, 1820 mg valin, 2100 mg lizin amino asit almalıdır. 100 kg ağırlığındaki bir yetişkin ise 2000 mg izolösin, 3900 mg lösin, 3000 mg lizin, 1500 mg metiyonin+sistein, 1500 mg treonin ve 2600 mg valin almalıdır. Hesaplama bu işleme göre yapılmaktadır.

BCAA Çeşitleri ve Özellikleri

BCAA Çeşitleri ve Özellikleri

BCAA'lar amino asit türleri içerisinde yer alan yapılar olarak karışımıza çıkar. Özellikle kas

yorgunluğunun giderilmesinde son derece etkili olan türdür. BCAA'lar kendi içerisinde belli gruplara ayrılmaktadır. Karaciğerde değil de kaslarda metabolize edilen BCAA çeşitleri arasında yer alan ilk tür lösin olarak adlandırılan yapılardır.

Lösinler kan şekeri seviyesini düzenler. Bunun yanı sıra deri dokusunun, kasların ve kemiklerin onarılmasında görevli olan yapılardır. Yaraların iyileşme sürecine katkı sağlar. Vücuttaki enerji seviyesini düzenler. Kas dokusunun bozulmasını önleme konusunda da yardımcı olan yapılardır. İkinci tür izolösin olarak isimlendirilir. İzolösin de lösin ve valin gibi protein ve enzimlerin içerisinde bulunmaktadır.

İnsan vücudu tarafından üretilemeyen yapılar olan izolösin, lösin ile büyük oranda benzer özellikler göstermektedir. Tıpkı lösin gibi izolösin de kasların onarılmasında etkilidir ve kan şekeri seviyesini düzenlemede yardımcıdır. Bunun yanı sıra yaraların iyileşme sürecinde etkilidir. Vücutta açık bir yara oluştuğu zamanlarda enfeksiyon kapmaması amacıyla üretilen hemoglobin proteininin oluşmasına yardımcı olurken kanın pıhtılaşma sürecine de destek olur.

BCAA içeriği son olarak valin diye isimlendirilen bir türden oluşur. Bu yapı kas dokusunun onarılmasında ve kasların büyümesinde görev alır. Bunun yanında vücudun nitrojen dengesini korumaktadır. Glikoz stoklarını da aynı şekilde korumaya yardımcı olan bir yapıdır. Balık, et, sebze, peynir gibi besinlerde çok bulunur. Diğer amino asit yapısı ile karşılaştırıldığında protein ve enzim oluşturma oranı daha yüksektir.

Günlük BCAA ihtiyacı kişiden kişiye değişen bir miktardır. Ancak Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) açıkladığı rakamlara göre bir yetişkinin günlük alması gereken belli miktarlar bulunmaktadır. Kişilerin kilo başına alması gereken izolösin miktarı 20 mg'dır. Yani 70 kg ağırlığındaki bir kişi günlük 1400 mg izolösin almalıdır. Kişilerin kilo başına alması gereken lösin miktarı 39 mg'dır. 100 kg ağırlığındaki bir kişinin günlük alması gereken lösin miktarı 3900 mg olmalıdır. Son olarak kişilerin kiloları başına alması gereken valin miktarı 26 mg şeklindedir. 70 kg ağırlığındaki bir kişinin günlük 1820 mg valin alması gerekirken 100 kg ağırlığındaki bir kişinin ise günlük 2600 mg valin alması gerekir. Bu hesaplamalara göre siz de kendi ağırlığınızı öğrenerek basit olan bu yöntemle günlük olarak ihtiyacınız olan mg'ları hesaplayabilirsiniz.

Amino Asit Fiyatları

Amino Asit Fiyatları

Sayfamızda pek çok çeşitte amino asite ulaşmanız mümkündür. İhtiyaç duyduğunuz ürünleri ve miktarları belirleyerek siparişinizi oluşturabilirsiniz. Amino asit fiyatları değişkenlik gösteren bir konudur. Markadan markaya, ürünün içeriğine, miktarına, formuna göre değişkenlik göstermektedir. Ancak Trendyol güvencesi ile satışa sunulan bu ürünler avantajlı fiyatlar ile satılmaktadır. Bütçenize uygun fiyatlar ile ürünlere sahip olabilirsiniz.

BCAA kullananlar genelde sporcular olmakla birlikte yetişkin her insanın günlük belli bir miktar bu protein takviyesinden alması gerekmektedir. BCAA içindekiler gereği son derece önemlidir. BCAA önemi içerisinde en önemli katkı kaslara sağladığı katkılar olmaktadır. Kas yorgunluğu, kas büyümesi, kas kaybının önlenmesi gibi pek çok durumda size katkı sağlayacaktır. Direk kaslarda metabolize olmaları sebebiyle vücuduna spor esnasında faydaları fazla olan ürünlerdir. Sayfamızı inceleyerek BCAA markaları hakkında yorum kısmından da gerekli müşteri yorumlarına ulaşabilirsiniz.

BCAA yağ yakımı konusu merak edilen bir diğer konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Yağ yakıcı BCAA ile ilgili araştırmalar yapılmaktadır. Yapılan bu araştırmalar sonucunda BCAA’ların yağ kaybetmeye yönelik yapılan diyetlerin etkisini artırabildiği gözlemlenmiştir. Özellikle düşük karbonhidrat içeren diyetler ile birlikte alınan BCAA takviyesi, glikojen seviyesini korumaktadır. Bunun yanı sıra insülin duyarlılığını artırır ve daha fazla yağ yakımı sağlayabilir. BCAA kullanım şekli genelde boyutuna ve yoğunluğuna bağlı olarak günde 3 kez olabilmektedir.

Tablet ve toz olmak üzere 2 formları bulunan BCAA+glutamine tablet yani hap biçiminde olanlar bol su ile beraber içilmektedir. Tabletler egzersiz öncesinde ya da egzersiz sonrasında günlük dozu aşmamak koşuluyla kullanılabilir. BCAA 4.1.1 olarak da bilinen toz formları ise su ile karıştırılarak tüketilmektedir. Antrenman sırasında kullanmak için su ya da sporcu içeceği ile karıştırılarak kullanılabilir. Bu toz proteinler süt ile de karıştırılarak içilebilmektedir. Süt içerisinde bulunan protein ile daha zengin bir içecek haline gelmektedir. Ancak sütün de kalorisinin olduğu bu noktada dikkat edilmesi gereken bir faktördür.

BCAA kullanım zamanı spordan önce ve sonra olabildiği gibi spor esnasında da olabilmektedir. BCAA ürünleri için sayfayı inceleyebilirsiniz. Farklı aromalarda ve özellikteki

ürünleri satın alabilirsiniz. BCAA fiyatları üründen ürüne, markadan markaya değişiklik gösterebilir. Trendyol güvencesi ile satışa sunulan ürünler bütçenizi düşünen bir fiyat garantisi sunmaktadır. BCAA indirim zamanlarında da fiyatı avantajlı olarak satışa sunulan bir üründür. İndirim zamanlarını devamlı takip ederek avantajlı fiyatlar ile ürünü satın alabilirsiniz.

Amino Asit Ne Zaman Kullanılır?

Amino asit, kullanım zamanına göre farklı etkiler gösterir. Spordan önce veya sonra içilmesi mümkündür. Ancak egzersiz öncesi tüketilmesinde fayda görülür. Bu şekilde kullanıldığında aktivite sırasında karaciğerde parçalanır. Spor sonrası da amino asit tüketmek mümkündür. Bu tercihle kas gelişimi desteklenir. Amino asit takviyesinin genellikle kahvaltıdan önce alınması tavsiye edilir. Bu sayede hormon aktivitesi artırılır. Yapılan araştırmalara göre kahvaltıdan önce tüketilmesi, büyüme hormonu salgılanmasına yardımcı olur. Tüketim miktarı 5 ile 15 gram arasında değişir. Doz ayarlamasının kilo veya yaş gibi kişisel kriterlere göre ayarlanması önemlidir.

Hangi Amino Asit Kullanmalıyım?

Bir zincir halinde bulunan BCAA, amino asit çeşitlerindendir. Onları diğer çeşitlerden ayıran ise karaciğerde metabolize olmadan doğrudan kaslar tarafından emilmesidir. Bu özelliği sebebiyle müşterilerin kullanımına sunulan hazır tozların içeriğinde sıklıkla kullanılır. BCAA, kas yapılandırılmasında önemli roller üstlenir. Enerji üretimi ve yağ yakımı gibi konularda vücudu destekler. Piyasada bulunan komplex ürünlerden amino asit ve BCAA içerenlerin kullanılması tavsiye edilir. Toz veya kapsül şeklinde satılan versiyonlardan müşteri, kendisine hitap edeni seçme özgürlüğüne sahiptir. Bu noktada kolay tüketim şeklinin dikkate alınması gerekir.

Amino Asit Nedir Ne İşe Yarar?

Amino asit, proteinlerin yapı taşıdır. Vücut sağlığı üzerinde önemli görevler üstlenir. Çeşitli fonksiyonların düzenli bir şekilde işleyebilmesi adına amino asitlere ihtiyaç duyulur. Vücut sağlığı için etkili rol oynayan 20 çeşidi bulunur. Bunların 9 tanesi, vücut tarafından sentezlenmez. Dolayısıyla besin yoluyla alınması gerekir. Bu ihtiyacı karşılamak adına konsantre şekilde hazırlanan amino asit dozları bulunur. Özellikle de sporda amino asitin faydaları üzerinde durulur. Alınan destekle egzersiz performansı iyileştirilir. Kas kaybı ise önlenir. Antrenman sonrası toparlanma süresi kısalır. Amino asit kullanımının kaslarda bulunan kanın akışını hızlandırdığı söylenir. Vücudun kendini enerjik ve zinde hissetmesine yardımcı olur. Yapmış olduğunuz egzersizlerin faydasını görmek ve kas gücünüzü desteklemek için amino asit takviyesi kullanabilirsiniz.