İlgili Kategoriler
Yıldızlı Ürünler
Ürün Tipi
Renk
Fiyat
Tip
Materyal
Fiyat Geçmişi
Ürün Değerlendirmesi
Satıcı Tipi
"

Köpek Tasması

" araması için 30107 sonuç listeleniyor

Gezdirme ve Eğitim İçin Kullanabileceğiniz Köpek Tasması Çeşitleri

Köpeklerin de tıpkı insanlar gibi hayati ihtiyaçları vardır. Söz konusu gereklilikler bu canlıların sağlıklı ve huzurlu bir yaşam sürebilmesini sağlar. Köpekler tuvalet ihtiyacını giderebilmek için dışarı çıkmayı arzular. Temiz havada gezerken tuvalet ihtiyaçlarını gideren köpekler sahipleri tarafından kontrol edilir. Ancak bu canlıların dışarı çıkma rutinleri her zaman kolay olmaz. Köpekler içgüdüsel olarak özgür hareket etmek isteyebilirler. Ancak bu noktada sevimli dostların kontrol altında tutması zorlaşabilir. Söz konusu zorluğu ortadan kaldırmak için çeşitli köpek tasmaları üretilmiştir. Tasma, bilinenin aksine köpeğin hareket özgürlüğünü kısıtlamaz. Sadece evcil hayvanın kontrolünü kolaylaştırır. Göğüs ve bel tasmaları köpeğinizle birlikte çıktığınız yürüyüşlerin çok daha keyifli geçmesini sağlar. Öte yandan çok fonksiyonlu köpek tasması birçok işlemi daha pratik hâle getirir. Bu tür bir ürün satın almadan evvel köpeğinizin boyutlarını da göz önünde bulundurmanız gerekir. Ayarlanabilir tasmalar bu noktada birçok kolaylık sağlar. Söz konusu ürünler, pek çok farklı köpek cinsine uygun olacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak küçük boyutlu bir tasma tercih ederseniz köpeğiniz kendisini huzursuz hissedebilir. Bu nedenle bir tasma satın almadan önce bu konu hakkında bilgi sahibi olmanız tavsiye edilir.

Köpek Tasması

Köpek Tasması

Köpek tasmaları çok geniş bir stil çeşitliliğine sahip evcil hayvan aksesuarlarından biridir. Farklı renkler, malzemeler, boyutlar ve tasarımlarla köpek tasmaları yüzlerce seçenek sunar. Kangal köpek tasması gibi büyük ırk köpek tasması ürünlerinden belden köpek tasması ürünlerine kadar tüm ırklar için tasarlanmış modeller bulunur. Bununla birlikte birçok evcil hayvan sahibi için doğru tasmayı satın almak her zaman kolay olmayabilir. Genel tasma tipleri, işlevleri ve avantajları hakkında daha fazla bilgi sahibi olarak sevimli dostunuz için en iyi tasmayı bulabilirsiniz. Köpeğinizin vücuduna uyum sağlayan erkek ya da dişi köpek tasması gibi ergonomik modeller ile gezintilerinizi ya da eğitim aktivitelerinizi keyifli hale getirebilirsiniz. En popüler fularlı köpek tasması, altın köpek tasması, zilli köpek tasması ya da uzayan köpek tasması gibi modelleri inceleyebilirsiniz. Erişilebilir köpek tasması fiyatları, beğendiğiniz ürünü anında sipariş etmenize imkân tanır. Eğer köpeğinizin eğitimli olmasını istiyor ve sürekli olarak ona bazı komutlar öğretmeye çalışıyorsanız, köpek eğitim tasması fiyatlarına da göz atabilirsiniz. Söz konusu ürünler, evcil hayvanınızı çok daha kolay bir biçimde eğitmenizi sağlar. Köpek boyun tasması fiyatları genellikle bütçe dostu olarak nitelendirilir. Elbette her ürün tipinde olduğu gibi daha çok özelliğe sahip sayısız çeşit bulmak mümkündür. Bu nedenle fiyat araştırması yapmadan evvel önceliklerinizi belirlemeniz önerilir.

Herhangi bir köpek tasması incelemeye başlamadan önce köpeğinizin boyun ölçüsünü almanız, en uygun ürünleri filtrelemenizi kolaylaştırır. Köpeğinizi rahatsız etmeden ölçü almanın en kolay yolu esnek bir mezura kullanmaktır. Mezurayı köpeğinizin kulakları ile köprücük kemiği arasına, tasmasını takacağınız yere sararak kolayca ölçü alabilirsiniz. Bu ölçüye yaklaşık 5 cm ekleyerek ideal köpek tasması boyun ölçüsünü elde edebilirsiniz. Bununla birlikte GPS'li köpek tasması gibi daha özel çipli köpek tasması için boyun boşluğunu daha fazla bırakmanız gerekebilir. Köpeğinizin tasmasını taktığınızda, köpeğinizin gövdesi ile tasması arasına iki parmağınızı sığdırabilmelisiniz. Tercih ettiğiniz model ister köpek eğitim tasması ister isimli köpek tasması olsun, ürünün evcil hayvanınızın başının üzerinden kaymayacak kadar sıkı ve boğazını sıkmayacak kadar gevşek olmasına dikkat etmelisiniz.

Köpek Tasması Modelleri

Köpek Tasması Modelleri

Köpeğiniz için kullanışlı bir tasma seçmek için köpeğinizin ihtiyaçlarını ve günlük aktivitelerini göz önünde bulundurmalısınız. Çeşitli kullanımlar için elinizde birkaç farklı tasma türü olmasını isteyebilirsiniz. Standart köpek tasmaları tüm modeller içinde en yaygın olanıdır. 5 metre köpek tasması gibi geniş alanlarda kullanıma olanak sağlayan ve uzun köpek tasması ipi kullanılarak tasarlanan modeller bir hayli ilgi görür. Ayrıca süslü köpek tasması ve çelik köpek tasması gibi işlevine, stiline ya da malzemesine göre değişiklik gösteren sayısız çeşit bulunur. Klasik tasarımları ile bu tasmaların takılması ve çıkarılması çok kolaydır. Tasma tasarımı estetik beklentilerinize göre istediğiniz kadar basit ya da şık olabilir. Standart tasmalar genellikle naylon veya deri kayışlara ek olarak plastik ya da metal tokalarla birlikte gelir. İsimlikli köpek tasması tasarımlarını da içeren bu kategori, tasmayı çekmeyen, tasmasız gezebilen veya kimlik etiketlerini tutacak kullanışlı bir tasmaya ihtiyaç duyan köpekler için kullanılır. Geleneksel tasma tasarımları dışında köpek ağırlık çekme, 5 metre kilitli köpek tasması ve dış parazitler için tasarlanmış daha özel tasma çeşitleri gibi modeller bulabilirsiniz. Erişilebilir pire tasması fiyatları ile köpeğinizin rutin dış parazit bakımını yapabilir, sevimli dostunuzu pire istilasına karşı koruyabilirsiniz.

Klasik eğitim zincirlerine kıyasla ‌Martingale tasması gibi daha güvenli seçenekler sunan, eğitim amaçlı köpek tasması boyunluk modelleri bulabilirsiniz. Bu, zincirlere, kıstırma halkalarına ve uzaktan kumanda veya köpek havlama tasması gibi şok ürünlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırır. ‌Martingale tasmaları, en etkili eğitim tasmaları olarak oldukça güvenli ve rahattır. Naylon ve metal karışımı ile üretilen tasma herhangi bir çekme durumunda tasmanın köpeğinizi belirli bir miktar sıkıştırmasına izin verir. Bu sayede köpeğinizin yemek borusuna herhangi bir zarar vermenizi engeller. ‌Martingale tasmaları, daha yumuşak bir malzeme arayan evcil hayvan sahipleri için zincir bölümü yerine tamamen kumaştan üretilmiş tasma modelleri de bulunabilir. Özellikle uzun tüyleri olan köpekler için ideal olan bu modeller tüylerin kopmasını önlemeye yardımcı olur. Eğitim tasmaları kategorisinde, köpek ağırlık tasması çeşitleri gibi profesyonel antrenman tasmaları da bulabilirsiniz

‌LED köpek tasmaları, köpeğinizi sabahın erken saatlerinde veya akşam karanlıkta gezdirmek için idealdir. Bu tasmalar, yanıp sönen ışıklar ve yansıtıcı malzemelerle donatılır. Böylece yürüyüşe çıktığınızda arabaların ve diğer yayaların köpeğinizi net bir şekilde görebilmesi sağlanır. Birçok standart naylon tasma, yansıtıcı güvenlik şeritleri de içerir. Alternatif olarak, ışıklı köpek tasmasında standart ya da elektronik destekli çoğu tasmaya uyan takılabilir ışıklar veya reflektörler de bulabilirsiniz. Fosforlu köpek tasması ile görünürlüğünüzü artırabilirsiniz. Otomatik köpek tasması tasarımlarında ED ya da yansıtıcı özellikleri tercih edebilirsiniz. Uzatmalı köpek tasması ya da makaralı köpek tasması çeşitleri ile köpeğinizi daha geniş bir gezinti alanında yönetebilirsiniz. GPS köpek tasması gibi yerleşik bir çip içeren modellerle köpeğinizin konumunu anlık olarak görebilirsiniz.

Su geçirmez köpek tasmaları, her iklimde kullanılabilir. Bununla birlikte daha çok, nemli iklimlerdeki evcil hayvanlar ve açık hava yaz aktiviteleri için yoğun olarak kullanılır. Su geçirmez tasmaların yumuşak malzemesi, sadece yağmurlu günlerde ve su sporları gibi aktivitelerde değil, günün her saatinde giyilebilecek kadar rahattır. Bu tasma modeli sadece su geçirmez olmakla kalmaz, aynı zamanda bakterilere karşı dayanıklıdır ve temizlenmesi çok kolaydır. Zamanla çoğu malzemedeki bakteri oluşumu koku ve küf oluşumuna neden olarak tasmanın kısa sürede yıpranmasına yol açar. Su geçirmez tasmalar çok dayanıklıdır ve naylon ya da deri tasmalar kadar sık ​​yıkanmaları ya da değiştirilmeleri gerekmez.

Köpek Tasması için En İyi Malzeme Seçenekleri Hangileridir?

Köpek Tasması için En İyi Malzeme Seçenekleri Hangileridir?

Köpeğiniz için en uygun tasma türünü belirledikten sonra, malzeme çeşitlerini inceleyerek konfor ve stil gibi diğer seçeneklere karar verebilirsiniz. Belden bağlamalı köpek tasması ya da jandarma köpek tasması gibi çoğu ürün, her biri benzersiz avantajlara ve dezavantajlara sahip çeşitli malzemelerden üretilir. ‌‌Neopren, ıslak giysilerde kullanılan ve daha fazla güç, esneklik ve dayanıklılık için naylon dokuma ile güçlendirilmiş yumuşak bir kauçuk malzemedir. ‌‌Neopren, suda çok fazla zaman geçiren köpekler için dayanıklı köpek tasmaları yapmak için yoğun olarak kullanılır. ‌Neopren tasmaların en önemli avantajları, yüzmeyi seven köpekler için rahat olmasıdır. Hızlı kuruma, konfor ve cilt alerjisi olan evcil hayvanlar için güvenli kullanım gibi oldukça önemli avantajlara sahiptir. Öte yandan ‌neopren tasmalar, diğer modellere kıyasla daha sınırlı bir tasarım yelpazesine sahiptir. Malzemenin teknik özelliklerinden ötürü ‌neopren tasmalar genellikle daha yüksek fiyatlıdır.

Zincir, teknik köpek tasmalarında kullanılan temel malzemelerden biridir. İnatçı köpekleri eğitmek için yardımcı olabilir. Malzemenin ve tasma tasarımının doğası gereği, köpek tasması zincirli tasarımların yalnızca eğitim amacıyla kullanılması ve asla bir köpeğin üzerinde gözetimsiz bırakılmaması gerekir. Zincir tek başına bırakılan köpekler için boğulma riski oluşturur. Özellikle soğuk hava nedeniyle zincirlerin daha az hareket ettiği aylarda bu risk daha da artar. Demir köpek tasması gibi eğitim zincirleri doğru kullanıldığında çok etkili olabilir, ancak doğru kullanılmazlarsa ciddi boyun ve ‌trakea hasarına neden olabilir.

Naylon hem boyun hem de köpek gövde tasması çeşitlerinde kullanılan en yaygın tasma malzemesidir. Bu köpek tasması kategorisinde birçok desenli köpek tasması çeşidi ile karşılaşabilirsiniz. Köpeklerin evin etrafında ya da kısa yürüyüşlerde giymesi ve kimlik etiketlerinin takılması için ideal olan naylon tasmalar çok amaçlı, standart tasmalardır. Naylon tasmaların en önemli avantajı uygun fiyatlı olması, sınırsız çeşitlilikte desen ve tasarım seçenekleri sunması ve kolay takılıp çıkarılabilmesidir. Öte yandan naylon tasmaların temizlenmesi genellikle zordur ve zamanla kötü kokabilir. Deri seçeneklere kıyasla daha az dayanıklıdır. Bazı köpeklerin naylona alerjisi ya da hassasiyeti olabilir. Poliüretan veya ‌polivinil malzemelerle, ‌toksik olmayan polyester dokumadan yapılan çoban köpeği tasması, kurt köpeği tasması ya da rottweiler köpek tasması gibi modeller suyu seven köpekler için idealdir. Günlük kullanım için yeterince rahat, her türlü aktivite için yeterince dayanıklıdır Daha yumuşak, daha esnek ve uygun fiyatlı oldukları için ‌neopren ve deri tasmalara karşı iyi bir alternatiftir. Desenler ve stiller ‌neoprenden daha fazladır. Bu sayede hem stil hem de işlev arayan evcil hayvan sahipleri için daha şık bir seçenektir.

Köpek tasması deri materyal kullanılarak üretildiğinde dayanıklılığı artar. Bu nedenle sağlam köpek tasması arayanlar için ilk sırada yer alır. Hem görünüm hem de pratiklik arasında mükemmel bir denge sağlayan klasik ve dayanıklı bir tasma türüdür. Deriden üretilen kalın köpek tasması ürünleri çoğu tasmadan daha yüksek fiyat etiketine sahip olsa da kaliteli deri tasmaları uzun ömürlüdür. Köpeğinizin deri tasmasını alırken gerçek deriden yapılmış bir tasma seçtiğinizden emin olmalısınız. Sentetik deri gibi malzemeler gerçek deri gibi görünebilir ve hissedilebilir, ancak dayanıklı değildir. Köpeğinize en iyi uyumu sağlayacak şekilde, hem düz hem de desenli tasarımlarda çok sayıda deri köpek tasması bulabilirsiniz. Doğal ve nefes alabilir bir malzeme olarak, özellikle alerjisi veya cilt hassasiyeti olan evcil hayvanlar için iyi seçimdir. Bununla birlikte sınırlı bir tasarım çeşitliliğine ve yüksek fiyat etiketine sahip olma eğilimindedir. Renkli deri tasmalar ıslandığında köpeğinizin tüylerini boyayabilir.

Köpek tasması belden ya da göğüs bölgesinden takılabilecek şekilde çeşitli tasarımlara sahiptir. Köpek göğüs tasması, evcil hayvanınızla yürümek için etkili bir aksesuardır. Köpeğinizin boynunda daha az stres ve artan kontrollü tasarımı ile polis köpek tasması gibi göğüs tasmalarındaki kayışlar birçok durumda boyun tasmalarından daha iyi işlevsellik sağlar. Boyun tasmaları gibi, göğüs tasmaları da temel birçok farklı malzeme ve tipte gelir. İnce boyunlu köpekler ve ‌bulldog gibi ‌brakisefalik köpeklerin eğitimi için yaygın olarak kullanılır. Tasma seçerken köpek sırt tasması ya da boyun tasması arasında seçim yapmak zorunda değilsiniz. Her iki tasmaya birden sahip olmak genellikle en iyisidir. Boyun tasmaları günlük kullanım için rahat kullanıma olanak tanır. Öte yandan daha kontrollü yürüyüşler, veteriner ziyaretleri, eğitim ve daha fazlası için köpek vücut tasması çeşitlerini tercih edebilirsiniz.

Her tasma her cins veya vücut tipine uymadığı için doğru tasmayı seçmek; kullanma amacınıza, köpeğinizin nasıl yürüdüğüne, boyutlarına ve türüne bağlıdır. Kafa tasmaları, köpek ağız tasması çeşitlerinden farklı olarak bir at dizginine benzetilebilir. Tasma ile köpeğiniz ağzını açabilir, ancak tasmayı çekmemesi için caydırıcı etki gösterir. Böylece çöplere ve diğer şeylere erişmesini engellemeye yardımcı olur. Köpek baş askıları hayvan dostu tasarıma sahiptir. Doğru eğitim teknikleriyle birlikte kullanıldığında pitbull bel tasması ve köpek bel tasması büyük ırkların tasmayı çekme huyunu ortadan kaldırır. Pek çok köpek, kafa tasmalarına kolayca uyum sağlar, ancak bazıları için alışma süreci daha uzun sürebilir. Boyun yaralanmaları veya anormallikleri olan köpekler için uygun olmayan bu modeller, diş hastalığı olan köpeklerde rahatsızlığa neden olabilir.

Bebek köpek tasması fiyatları tüm bütçelere hitap edecek şekilde geniş bir model çeşitliliğine sahiptir. Boyun tasmalarından yavru köpek gezdirme tasması ya da isim yazılı köpek tasması ürünlerine kadar yavrular için tasarlanmış modeller bulabilirsiniz. Öte yandan yavru köpek boyun tasması satın almak, yetişkin bir köpek için tasma satın almaktan biraz farklıdır. Yavru köpekler hızlı ve düzensiz büyür ve bu nedenle tasma seçimine daha fazla dikkat etmeniz gerekir. Bir köpek yavrusu için tasma alırken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli faktör boyuttur. Çok az köpek türü, birkaç aylıktan yetişkinliğe kadar aynı tasmayı kullanabilir. Yavru köpeğinize, yavru pitbull tasması gibi şu anki bedenine tam uyan bir tasma satın almalısınız. Köpeğiniz yetişkinliğe ulaştığında (veya belki daha önce) başka bir tasma almanız gerekir.

Yavru Köpek Tasması Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yavru Köpek Tasması Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Çok büyük bir tasma köpeğinizin kafasından çıkabilir, çiğnenebilir, daha da önemlisi boğulma riski oluşturabilir. Çok küçük tasmalar köpeğinizin nefes almasını zorlaştırabilir ve cildinde tahrişe neden olabilir. Boyut seçeneklerini incelerken yavru köpeğinizin gelişimini göz önünde bulundurarak boynunda yeterli boşluk bırakan bir tasma tercih etmelisiniz. Yavru köpekler çok hızlı büyür. Örneğin yavru kangal tasması olarak sevimli ve küçük bir tasma satın almak ilk bakışta cazip gelse de, birkaç aylık gelişimini de göz önünde bulundurarak köpeğinize uyacak bir tasma seçmek daha iyidir. Yavru köpekler, özellikle ilk birkaç ayda çok büyür. Bu nedenle yavru av köpeği tasması ya da golden köpek tasması da dahil olmak üzere tasmanın yeniden boyutlandırabilmeniz için ayarlanabilir olduğundan emin olmalısınız. Minik canlılar için ise yavru köpek göğüs tasması, ayarlanabilir köpek tasması, isimli köpek boyun tasması gibi ürünler arasından bir seçim yapabilirsiniz.

Tokalar, Renk ve Stil

Tokalar, Renk ve Stil

Toka stili genellikle kişisel tercihlere bağlıdır, ancak dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Plastik tokaların takılması ve çıkarılması daha kolaydır, ancak plastik malzeme soğuk havalarda kolayca kırılganlaşabilir. Ayrıca hava şartlarına (güneş ve diğer unsurlar) maruz kaldığında plastik tokalar yıpranabilir. Bu nedenle plastik tokalar açık havada yaşayan köpekler için en iyi seçim olmayabilir. Taşlı köpek tasması tasarımlarında daha fazla kullanılan metal tokalar, plastik tokalı köpek tasmalarına kıyasla çok daha güçlüdür ve genellikle daha güvenlidir. En dayanıklı malzemelerden biri olan metal, bir tasmada ihtiyaç duyabileceğiniz güce ve dayanaklığa sahiptir. Köpek tasması pitbull çeşitlerinde olduğu gibi dayanıklı metal tokalar, tasmalarını çiğnemeye yatkın ya da tasmayı çeken daha büyük ve daha güçlü köpekler için daha iyi olabilir. Bazı durumlarda, örneğin doberman tasması gibi renkli modeller içerdiği boya nedeniyle köpeğinizin tüylerini boyayabilir. Bu durumla en çok naylon ve suni deri malzemeden yapışmış tasma modellerinde karşılaşılır. Tekli ya da ikili köpek gezdirme tasması genellikle ilgi çekici renklere sahiptir. Böylece hem evcil hayvan sahipleri hem de köpekler için eğlenceli anlar yaratır. Örneğin pembe, mavi ya da kırmızı köpek tasması modellerini tercih ederek köpeğinizin sevimliliğini artırabilirsiniz. Boyanın akması özellikle hassas cildi veya alerjisi olan köpekler için önemli bir sorun haline gelebilir. Böyle bir durumda, kauçuk veya gerçek deriden tasarlanmış bir tasma satın almayı düşünmelisiniz. İster siyah ister pembe köpek tasması olsun, tüm renkli tasmaların zamanla, özellikle rutin olarak yıkandığında, renkleri solmaya başlar. Solmayı önlemek için tasmayı elde yıkamalı ve ağır deterjanlardan kaçınmalısınız. Kiri dezenfekte etmek için naylon bilezikleri %5 sirke ve su çözeltisine ‌batırarak temizleyebilirsiniz.

Tasma Aksesuarları

Tasma Aksesuarları

Hem büyük hem de küçük ırk köpek tasması çeşitleri arasında, tasmayı tamamlamak için yapılmış çok sayıda köpek tasması aksesuarları vardır. Kimlik ve şehir etiketleri, takılar, ışıklar ve reflektörler Alman kurdu tasması gibi modellerde kullanabileceğiniz çok popüler tasma aksesuarlarıdır. Besleme üniteleri ve kaka torbası tutucular gibi tasma aksesuarları bulabilirsiniz. Öte yandan süs köpeği tasması başta olmak üzere, köpeğinizin tasmasına ekstra ağırlık oluşturabilecek, gereksiz herhangi bir şey takmaktan kaçınmanız önemlidir. İster küçük ister büyük köpek tasması olsun, ekstra yük köpeğinizin boynunu tahriş edebilir ya da strese neden olabilir. Yutma başta olmak üzere sağlık açısından çeşitli riskler oluşturabilir. Çivili köpek tasması ya da dikenli köpek tasması gibi stil ve aksesuar özellikleri ile ön plana çıkan modellere boncuklar, tüyler, payetler, fiyonklar, takılar ve modaya uygun diğer dekoratif ‌öğeleri eklemek popüler bir yaklaşımdır. Bununla birlikte bu aksesuarlar yutma riskinden ötürü köpeğiniz için tehlikeli olabilir. Köpeğinizle yakından ilgilenmediğiniz sürece bu detaylara sahip tasmalardan kaçınmanız önerilir.

Köpek tasmaları geniş bir malzeme ve tasarım çeşitliliği ile gezinti, eğitim ya da güvenlik amaçları için köpeğinizin ihtiyaç duyduğu konforu sağlar. Ayrıcalıklı Trendyol fiyatları ile sevimli dostunuza şık ve kullanışlı bir aksesuar satın alabilir, aktivitelerinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Köpek Tasması Nasıl Takılır?

Köpekler doğası gereği özgürce hareket etmek ister. Ancak bazı noktalarda sevimli dostların kontrol altında tutulması gerekebilir. Özellikle dışarı çıktığında heyecanlanan köpekler, bu hisle sahiplerinden uzaklaşabilir. Bu tip durumlarda köpeğin sağlığını korumak için tasma çeşitlerinden faydalanabilirsiniz. Tasma, sanılanın aksine minik dostunuzun hareket özgürlüğünü kısıtlamaz. Kontrolü kolaylaştırarak yürüyüşleri daha güvenli keyifli geçmesini sağlar. Tercih edeceğiniz tasmanın türüne karar verdikten sonra dostunuzla birlikte eğlenebilirsiniz. Bu süreçte boyun ya da vücut tasması modelleri işinizi kolaylaştıracaktır. Boyun tasmasını evcil dostunuzun boyun kalınlığına uygun olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Ardından klipsi çekerek köpeğinizin mutlu olduğu bir anda tasmayı takabilirsiniz. Vücut tasmasında ise ürünün yapısına bağlı olarak önce el ve ayakları geçirebilir, klipsleri üstten kapatabilirsiniz. Dostunuzun tasma alışkanlığı edinmesi için evde birkaç gün pratik yapmak, daha önce görmediği bu objeye kısa sürede alışmasını sağlar.

Köpek Tasması Nasıl Olmalı?

Hem küçük hem de büyük ırk köpeklerde tasma kullanımı oldukça önemlidir. Ürün seçimi yaparken evcil dostunuzun aktivite düzeyi, boyun genişliği, çekme davranışı ve alışkanlıklarını göz önünde bulundurmalısınız. Köpeğiniz için uygun bir tasma, onun kendini güvende hissetmesine ve aktivitelerden daha fazla keyif almasını sağlar. Yanlış tasma seçiminde ise kan dolaşımında azalma ve boyun sakatlanması gibi olumsuz durumlar meydana gelebilir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise tasmanın kullanım amacıdır. Örneğin köpeğinizle birlikte yürüyüş yapmak istiyorsanız otomatik gezdirme kayışına sahip tasmaları tercih edebilirsiniz. Gece yürüyüşlerinde ise reflektör özelliğine sahip tasma çeşitlerini kullanmanız önerilir. Seçim yaparken ürünlerin materyaline de dikkat etmek gerekir. Kaliteli malzemelerden elde edilen tasmalar, köpeklerin ciltlerine zarar vermez. Dayanıklı materyaller ise uzun süreli kullanımı mümkün kılar. Özellikle hareket hâlinde olan evcil dostların tasmayı kırması önlenmiş olur.

Köpek Tasma Ölçüsü Nasıl Alınır?

Evcil dostunuz için yeni bir boyun ya da göğüs tasması alırken çeşitli ölçüleri bilmeniz gerekir. Aşırı bol ya da sıkı tasmalar, amacına hizmet etmemekle birlikte köpeğe zarar verebilir. Boyun tasması satın alacaksanız ayarlanabilir modeller arasında seçim yapmanız önerilir. Bu sayede zamanla kilo alan ya da veren evcil dostunuz için en uygun ölçü aralığını yakalamış olursunuz. Ayarlanabilir tasmalarda da dikkat etmeniz gereken kriterler bulunur. Köpeğinizin ölçüsü, üründe belirtilen boyun çevresi aralığına uygun olmalıdır. Örneğin evcil dostunuzun boynu 33 cm civarında ise, tercih edeceğiniz ayarlanabilir tasmanın 30 - 36 cm uzunluğunda olması gerekir. Boyun çevresini ölçmek için terzi mezurasını köpeğinizin boyun çevresine nazikçe dolayabilirsiniz. Bu süreçte mezuranın boynu tam sarmasına ancak sıkı olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Tercih ettiğiniz tasmanın uygun ölçülerde olup olmadığı test etmek için iki parmak kuralını da uygulayabilirsiniz. Tasmayı evcil dostunuza taktıktan sonra iki parmağınızın tasmanın altına kolayca girmesi gerekir.