placeholder
"

Makyaj Bazı

" araması için 1827 sonuç listeleniyor

Makyaj Bazı

Makyaj Bazı

Pürüzsüz bir cildin sırrı olan makyaj bazı, uzun yıllardır güzellik meraklılarının tercihi oluyor. Daha çok kadınların tercihi olsa da görünmez özelliği sayesinde erkeklerin de günlük kullanımda seçtiği bazlar, tek başına veya makyajın altına kullanılabiliyor.

Makyaj Bazı Nedir?

Makyaj bazı ile primer aynı anlama geliyor. Fondötene zemin hazırlayan, öncü ürün olarak kullanılan primerlar Türkçeye makyaj bazı olarak çevriliyor. Yüz ürünü olan ve direkt cilde uygulanan makyaj bazları, farklı ek özellikler de sunabiliyor. Makyajın daha kalıcı olmasını, pürüzsüz ve ipeksi bir cilt görünümü için tercih edilen ürünler, cilt tipine ve cildin ihtiyacına bakılarak seçiliyor. Fondöten gibi likit ve kremsi ürünlerin altına adeta bir astar gibi sürülen ürünler, kimyasal veya doğal içeriklerle hazırlanabiliyor. Genellikle renksiz olan bazların arasında yarı mat ve parlak makyaj bazı seçenekleri de bulunuyor. Bazlar, jel veya likit formda tasarlanıyor. Elle sürülen ürünler, kolay kullanımları, kalıcılıkları ve az miktarda kullanılmasına rağmen yeterli etki sağlamaları nedeniyle makyaj çantalarında yer alıyor.

Makyaj Bazı Alternatifleri

Sıvı makyaj bazı çeşitleri arasında en bilinenler yüz ürünleri oluyor. Nemlendirici üstüne ve fondöten altına sürülen bazlar sayesinde cilt daha pürüzsüz ve canlı görünüme kavuşuyor. Yüz bazlarının yanı sıra kirpik, dudak ve göz makyajı için de özel baz ürünler sunuluyor. Farın, rujun ve maskaranın altına sürülen şeffaf bazlar, cilt bazlarında olduğu gibi üste sürülen ürünlerin pürüzsüz olmasına ve daha uzun süre ilk anki formunda kalmasına yardımcı oluyor. Baz çeşitleri içinde farklı cilt tiplerine özel alternatifler ve yenilikçi etkiler sunan çeşitler görülebiliyor. Bazlar, diğer makyaj ürünleriyle kıyaslandığında, daha küçük hacimdeki tüplerde sunuluyor, az miktarda ürünün cilde yedirilmesi baz etkisi için yeterli oluyor.

Kuru Ciltler için Makyaj Bazı

Kuru ciltlere makyaj bazı önerisi istendiğinde makyaj profesyonelleri, nemlendirici makyaj bazı tavsiyelerinde bulunuyor. Kuru ciltler kırışmaya ve pullanmaya daha meyilli olduğu için baz kullanımı büyük fark yaratıyor. Baz sayesinde cilt daha nemli kalıyor, gün boyu canlı, bakımlı ve pürüzsüz duruyor. Baz, ince kırışıklıkların dolmasını sağlayarak makyaj ürünlerinin hatlarda birikmesini önlüyor, bu sayede kullanıcılar daha zinde, genç görünüyor. Bazla temellendirilen makyaj, üzerine sürülen fondöteni daha iyi taşıyor. Cilt kurumadan, pullanmadan makyajlı tutuyor. Bazın kuru ciltlere fırça veya temiz bir sünger ile sürülmesi öneriliyor. Böylece, tüm cilt yüzeyine eşit yayılan kuru ciltler için makyaj bazı ürünleri, üzerine sürülen fondötenin pürüzsüzlüğünü yer bölümde sağlıyor.

Cansız Ciltler için Makyaj Bazı

Mat ve solgun ciltler, cildin daha yorgun, cansız görünmesine neden oluyor. Sağlıksız görünen cildin üstüne yapılan makyaj da sağlıksız görünüyor. Solgunluğu kapatmak için üst üste sürülen ürünler, cildin daha yorgun, bitkin görünmesine neden olurken, yoğun makyaj ürünleri cildin yıpranmasını da artırıyor. Cildi direkt makyaj ürünlerinin temasından da koruyan bazlar, nemlendirici, besleyici içerikleri ile cildin daha canlı görünmesine yardımcı oluyor. Işıltı veren makyaj bazı ürünleri aydınlatıcı etki sağlayarak cildin parlaklık kazanmasını sağlıyor. Cansız bir tene sahip olan kişilere özellikle ışığı yansıtan aydınlatıcı makyaj bazı tavsiye ediliyor. Cildin daha canlı görünmesi için makyaj bazları makyaj öncesinin yanında, fondötenin içine karıştırılarak da sürülebiliyor. Böylece ışıltı etkisi tüm makyaja yayılıyor.

Yağlı Ciltler için Baz

Yağlı cilt makyaj bazı satın almak isteyenler genellikle matlaştırıcı etki arıyor. Yağlı ciltler doğası gereği gün içinde fazladan sebum salgıladığı için ciltte yoğun, bölgesel parlamalar görülebiliyor. Özellikle T bölgesi denilen, alın, burun üstü ve çevresinde, çenede yağ salgıları cildin parlamasına neden oluyor. Baz sayesinde cildin yağlı görünmesinin önüne geçiliyor. Mat makyaj bazı ürünleri, cildin gözenek görünümünü de azaltıyor. Daha pürüzsüz hale gelen cilt, mat görünümü ile daha kalıcı makyaja imkan tanıyor. Çok yağlı ciltlerde, makyaj bazlarının üstüne fondöten sürüldükten sonra bir transparan pudra ve sabitleştirici sprey ile makyaj daha kusursuz hale getirilebiliyor. Anlık yoğun yağlanmaya karşı parlama giderici, yağ emici makyaj mendillerinden de yararlanılabiliyor.

Kolay Kızaran Hassas Ciltler için Makyaj Bazları

Çok hassas ciltler, makyaj ürünlerinin direkt kullanımında veya hava şartları dolayısıyla kızarabiliyor. Gün içinde maruz kalınan stres bile cildin hemen kızarmasına neden oluyor ve güzelliğe gölge düşebiliyor. Çok hassas ciltlerde, renk eşitsizliklerini dengelemek için cilde baz, renk düzenleyici makyaj ürünleri ve fondöten sürülüyor. Üst üste sürülen makyaj ürünlerini cildin kolaylıkla taşıyabilmesi ve kalıcılık için makyaj bazları kullanıcılara yardımcı oluyor. Çabuk kızaran ciltler için makyaj bazı tavsiyesi isteyenlere kızarıklık önleyici özel bazlar öneriliyor. Hassas ve alerjen cilt tiplerinde, doğal makyaj bazı alternatifleri kullanıcıların seçimi oluyor. Cildin hem ürünlere verdiği reaksiyonların önüne geçilebiliyor hem de estetik görünüm sağlanıyor.

Sivilceli Ciltler için Makyaj Bazı

Sivilceli ciltler için makyaj bazı markaları özel ürünler tasarlıyor. Fazla sebum salınımı nedeniyle tıkanan gözenekler akneye sebep oluyor. Bir süre sonra sivilceler söndüğünde ise geriye genişlemiş gözenekler ve kırmızı sivilce lekeleri kalıyor. Skar olarak anılan izler ve aktif sivilceler, makyajda pürüzlü görünüm oluşturuyor. Aktif sivilceli cilde sahip olanların yağlı ciltler için makyaj bazı kullanması öneriliyor. Skarlı ancak kuru olan veya geçmiş yıllardaki sivilcelerden dolayı gözenek sorunu yaşayanlar için ise gözenek kapatıcı makyaj bazı kullanılabiliyor. Bazı kişilerin belli bir bölgede yağlanma ve sivilce sorunu görülürken, diğer kısımlarda cildi kuru olabiliyor. Böyle durumlarda, yüzün farklı bölgeleri için farklı bazlar tercih edilebiliyor.

Göz Makyajı Bazları

Göz makyaj bazı olarak bilinen ürünler farların, kapatıcının göz kapağının karlarında, göz kenarındaki çizgilerde birikmesini önlüyor. Yüzün diğer kısımlarındaki deriden çok daha ince ve hassas olan gözaltı için özel ürünler gerekiyor. Göz üstü ve gözaltı makyaj bazı ürünleri hassas göz çevresi için özel hazırlanıyor. Bazlar sayesinde, göz çevresi kırışıklıkları hafifleyerek makyaj daha pürüzsüz görünüyor. Ürünler, yalnızca kırışıklıkların oluşmaya başladığı 30'lu yaşlardan önce kullanılmıyor. Mimik çizgileri veya göz kapağının kırışıklıklarının zaman içinde oluşturduğu pürüzlü görünüm de bazlar sayesinde ortadan kalkıyor. Her yaştan kadın, daha pürüzsüz gözler için göz çevresi bazlarını rahatlıkla kullanabiliyor.

Diğer Baz Ürünler: Dudak ve Kirpik Bazları

Ruj bazı olarak da bilinen dudak bazları, adından da anlaşılacağı üzere dudaklara sürülüyor. Dudak çizgilerinin, rujun kurumasından dolayı saatler içinde oluşan deformasyonun önüne geçilmesine yardımcı olan ürünler, dudaklara bakım sağlıyor. Baz üstüne sürülen ruj daha pürüzsüz görünüyor ve daha uzun süre kalıcı oluyor. Kirpik bazı olarak bilinen diğer ürünler ise genellikle kirpik serumları içeriyor. Böylece kirpiklere bakım etkisi verilirken bir yandan da maskaranın kurutucu etkisinden korunuyor. Baz üzerine sürülen maskaralar, kirpiklerin sabitlenmesine destek veriyor. Çoğu renksiz olan bazlar tek başına da kullanılabiliyor. Bazı ürünler ise hafif görünür, beyaz renkte tasarlanıyor, onların üzerine maskara sürmek öneriliyor.

Makyaj Bazı Kullanmanın Faydaları

 • Baz kullanmadan makyaj yapıldığında cilt üstüne sürülen renkli ürünler kolaylıkla bozuluyor, uçuyor ve etkisini kaybediyor. Ciltten salgılanan sebum, hava etkenleri, cilt sıcaklığı ve terleme gibi sorunlar baz kullanımını gerekli kılıyor. Özellikle silikonlu makyaj bazı ürünleri makyaja kalıcılık kazandırıyor.
 • Fondöten gibi ürünleri cilde homojen olarak yaymak kişiler zorluyor. Makyaj bazı kullanımı, cildi makyaja hazırlıyor. Baz üstüne sürülen renkli ürünler, cilde kolaylıkla, eşit olarak yayılıyor.
 • Ciltteki renk dengesizlikleri makyaj bazı ile eşitlenebiliyor.
 • Pürüzlü görünüme neden olan gözenekler ve skarlar, baz ile görünmez kılınıyor.
 • Nemlendirici ve güneş koruyucu etkili bazlar bulunuyor.
 • Strobing gibi özel teknikler için tasarlanan ıslak makyaj bazı seçenekleri kullanıcılara alternatif sunuyor.

Makyaj Bazının Önemi

Gün içinde ne kadar su içilse, cildin arındırılması için cilt temizlense de makyaj ürünlerinin direkt teması cildi yorabiliyor. Özellikle üst üste sürülen renkli makyaj ürünleri, var olan cilt sorunlarının daha görünür olmasına neden oluyor. Yaşla beraber gelen ince çizgiler, cilt yapısına bağlı genişleyen gözenekler, makyajın kusurlu görünmesine neden olabiliyor. Ayrıca birçok makyaj ürünü nemlendirici etki içermediği veya cilde yeterli gelmediği için alta baz sürmek nem etkisini artırıyor. Baz sayesinde cilt neme doyarken, daha gergin, sıkı ve canlı görünebiliyor. İnce çizgileri gizleyen, gözenekleri küçülten, makyajı pürüzsüz kılan baz ürünler, kalıcı makyajın da sırrını oluşturuyor. Gün boyu kalıcı makyaj, canlı görünen cilt isteyen kullanıcılar, makyajlarını bazla tamamlıyor. Özellikle özel gün makyajlarında baz kullanımı profesyonellerin vazgeçilmezi oluyor.

Makyaj Bazı Seçimi

 • Makyaj bazı seçerken öncelikle cilt tipine bakılıyor. Kuru, karma veya yağlı ciltler için opsiyonlar arasından seçim yapılabiliyor.
 • Cilt sorunlarına dikkat edilerek ürün özellikleri inceleniyor. Akneli, skarlı, gözenekli ciltler için özel ürünler alınıyor.
 • Ek faydalar seçim sırasında dikkate alınabiliyor. Işıltılı makyaj bazı kullanıcıların cildine aydınlık katarken, matlaştırıcı ürünler parlaklığı ortadan kaldırmaya yardım ediyor. Bazı ürünlerde güneş koruyucu etki yer alıyor.
 • Baz seçimi sırasında, ürünün tek mi yoksa renkli ürünlerle beraber mi kullanılacağı önem arz ediyor. Buna göre transparan veya renkli bazlar seçilebiliyor.
 • Cilt ürünlerinin içerikleri seçimde kriter olabiliyor. Doğal, vegan veya kimyasal içerikli bazlar kullanıcıların beğenisine sunuluyor.
 • Kullanım alanı da önem taşıyor. Göz çevresine, yüze, kirpiğe ve dudaklara ayrı ayrı bazlar kullanılıyor. Bazı ürünler, hem göz hem de dudağa uygulanabilir çift fonksiyonlara sahip olabiliyor.

Makyaj Bazı Uygulaması

Makyaj bazları, temiz cilt üstüne uygulanıyor. Cilt tipine, tenin ihtiyaçlarına göre seçilen bazlar, temiz bir tablaya veya parmağa alınıyor. Hijyen açısından el kullanmamak önerilse de, uzmanlar ellerin iyice temizlendikten sonra makyajda temizlenebileceğini belirtiyor. Tablaya veya parmağa dökülen birkaç damla baz, alın ortasına, burun ucuna, yanaklara ve çeneye birer damla sürülüyor. Ardından sünger, fırça veya yine parmak ile dairesel hareketlerle yüze yediriliyor. Ardından göz altına ince bir tabaka halinde göz altı bazları, dudağa dudak bazları, kirpiğe fırça yardımıyla kirpik bazı sürülüyor. Dudak bazları sürüldükten sonra birkaç dakika beklemek gerekiyor. Üstüne herhangi bir ruj sürülüyor. Böylece yemek yeme durumunda bile rujların dayanıklılığı artıyor. Kirpik bazlarında sürme için özel aplikatörler ürünlerle beraber paketleniyor. Maskara fırçalarına benzeyen bazlar, kirpiklerin serumu almasına yardım ediyor. Makyaj bazı ne kadar iyi ve az miktarda sürülürse o kadar iyi görülüyor. İyice yedirilen bazın ardından 3-4 dakika kadar bekleniyor ve makyaja geçilebiliyor.

Makyaj Bazı Öncesinde/Sonrasında Bakım

Öncesinde cildin temizlenmesi gerekiyor. Cilt temizleyici bir jelle hafifçe ovalandıktan sonra durulanıyor. Ardından sıkılaştırıcı bir tonikle temizlik etkisi pekiştiriliyor. Üstüne nemlendirici sürülerek dairesel hareketlerle yediriliyor ve birkaç dakika beklendikten sonra baza sıra geliyor. Eğer nemlendirici etkili bir baz kullanılıyorsa, nemlendiriciye gerek olmuyor ve direkt baz sürülüyor. Baz uygulamasının ardından birkaç dakika beklendikten sonra fondöten kullanılıyor. Bir tablaya veya temiz el üstüne alınan likit fondöten, fırça veya sünger yardımıyla dairesel hareketlerle cilde yediriliyor. Her tarafa eşit sürülen fondöten üstüne pudra, allık ve sabitleştirici sprey sürülerek makyaj tamamlanıyor. Kullanıcılar, makyaj yapmak istemediklerinde, bazla cilt kusurlarını görünmez kılarak güne devam edebiliyor. Makyaj bazından beklentiler; sadece parlama sorunu, ışıltı veya gözenek olduğunda makyaj bazı tek başına kullanılabiliyor. Eğer renk eşitsizliğinin giderilmesi gibi renkli ürünlere ihtiyaç oluşturan bir gereksinim varsa, makyaj bazının yanında renkli makyaj ürünlerinin de kullanılması öneriliyor.

Makyaj Bazı Yerine Neler Kullanılabiliyor?

Makyaj bazı, yeri dolmayacak özel ürünler arasında sayılıyor. Birden çok fonksiyon bulunduran bazların her bir işlevini yerine getiren kozmetik ürünler bulunabiliyor ancak tek bir ürünle bu kadar çok fonksiyon başarıyla gerçekleştirilemiyor. Nemlendirme işlemi için bakım serumlarından veya günlük nemlendiricilerden destek alınabiliyor. Cilt renginin eşitlenmesi için fondöten, BB ve CC kremler kullanılıyor. Makyajın ardından uygulanan sabitleyici spreyler kalıcılık etkisi sağlarken, cilt bakımında özenli seçimlerde bulunmak olası cilt pürüzlerinin önüne geçmeyi sağlıyor. Düzenli cilt temizliği pürüzsüzlüğün giderilmesine imkan tanırken, daha önceden oluşmuş skarların, çukurlukların giderilmesi için estetik operasyonlar, dolgu işlemleri yapılabiliyor.

Makyaj Bazı Kullanmanın Avantajları

 • Makyaj bazı kullanıcıları, gün içinde defalarca makyaj tazeleme zahmetinden kurtarıyor. Kalıcılık sunan ürünler, makyajın ilk anki formuyla uzun saatler boyunca kullanıcılara eşlik etmesine yardımcı oluyor.
 • Güneş koruyucu etkili bazlar üzerine yeniden güneş kremi sürmek gerekmiyor. Nemlendirici, aydınlatıcı gibi ek ürünlerle alınan etkiler yalnızca bazlarla sağlanabiliyor.
 • Baz kullananlar, hava durumundaki ani değişiklikler konusunda endişe duymuyor. Yağmur, kar, güneş, soğuk, nem gibi dış etkenler makyaja zarar veremiyor.
 • Doğru baz seçildiğinde, daha az makyaj ürünü kullanmak gerektiği için tasarruf sağlanabiliyor.
 • Sebum dengeleme, cildi canlandırma gibi özellikler cildin daha sağlıklı olmasına yardım ederek bakım veriyor.
 • Primerlar, az miktarda kullanıldığında bile cilt yüzeyine yayılarak yeterli etki veriyor.

En İyi Makyaj Bazı

Makyaj bazlarında o onlarca farklı markanın yüzlerce ürününden bahsedilebiliyor. En iyi ürün hangisi diye sorulduğunda tek bir ürün adıyla cevap verilemiyor. Her cildin, kullanıcının ihtiyaçları farklı olduğu için en iyi ürün seçenekleri de farklılaşıyor. Örneğin likit makyaj bazı yorumları kuru cilde sahip kişiler için oldukça verimli olurken, yağlı cildi olanlar jel bazlı ürünlerden daha çok yarar görebiliyor. Kullanıcıların yaşı, bekledikleri etki, cilt tipi, makyaj alışkanlığı, maruz kaldıkları dış etkenler gibi belirleyiciler en iyi primerda farklı ürünleri işaret ediyor. Kullanıcıların, önerileri dikkate alırken cilt tipi ve üründen beklentileri kendilerine yakın olan kullanıcıların yorumlarına kulak vermeleri önem taşıyor. Böylece ürün arayanlar, kendileri için en iyi primerı kolaylıkla seçebiliyor.

Makyaj Bazı Fiyatları

Makyaj bazı fiyatları, ürünlerin içeriklerine, paket gramajlarına, markalarına, ürün etkilerine göre değişiklik gösteriyor. Güneş koruma, aydınlatma, ışıltı verme, renk eşitliği sağlama gibi etkiler, ürünlerin fiyatlarının artmasına sebep olabiliyor. Uygun fiyatlı makyaj bazı arayanlar, bazların özelliklerini ve fiyatlarını kıyaslayarak aradıkları özelliklerde, bütçelerine uygun alternatifler bulabiliyor. Trendyol, makyaj bazları ürün çeşitlerinde sunduğu seçenekler ile makyaj bazı alacak herkesin bütçesine uygun alternatifler bulunduruyor. Siz de ihtiyaçlarınızı, ürünlerden beklentilerinizi belirledikten sonra ürünleri inceleyebilir, isteklerinize uygun olanları filtreledikten sonra fiyat karşılaştırması yaparak kararınızı verebilir ve sipariş oluşturabilirsiniz.