"

Ağırlık Sehpaları

" araması için 162 sonuç listeleniyor
Sheeper Düz Bench Sehpası
Kargo Bedava
SheeperDüz Bench Sehpası
(7)
Düz Bench Sehpası
999 TL
Sepete Git

Vücut Geliştirmek İçin Ağırlık Sehpaları ve Fiyatları

Sağlıklı ve fit bir yaşam modeline geçmek isteyen herkes evde pratik bir şekilde kullanabileceği spor ekipmanlarını araştırmaya başlar. Genellikle sıkılaşma ve kas kütlesini artırma egzersizleri için tercih edilen ağırlık sehpaları, son derece ilgi gören ürünlerden biridir. Ağırlık çalışma istasyonu, farklı ekipmanları bir araya getirerek evde profesyonel bir antrenman alanı oluşturmaya yardımcı olur. Bu ürünler, halter kaldırma gibi kol ve sırt egzersizleri için de gönül rahatlığı ile tercih edilebilir. Bunun yanı sıra ev ağırlık sehpası; karın, bacak ve kalça kaslarını çalıştıracak hareketlerin yapılabilmesi için ayarlanabilir.

Küçük ağırlık sehpası çeşitleri, birçok kişinin yaşam alanında bulunan spor ekipmanları arasında yer alır. Bu ürün, kolay montaj özelliği sayesinde herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Çalışma veya yatak odasının küçük bir alanına sığan bu ekipman, dayanıklı bağlantı elemanları sayesinde fazla miktarda ağırlık taşıyabilir. Katlanabilir mekik sehpası seçenekleri ise kullanılmadığı zamanlarda kolayca saklanabildiği için dar bir yaşam alanına sahip olan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilir. Bu ürünler, ihtiyaç duyulduğu zaman kolayca açılabildiği ve eğim ayarlama imkânı sunduğu için son derece beğeni kazanır.

Ağırlık Sehpasını Kullanımındaki Püf Noktalar Nelerdir?

Ağırlık Sehpasını Kullanımındaki Püf Noktalar Nelerdir?

Ağırlık sehpası vücut ağırlığını geliştirmek isteyenler için satışa sunulan bir spor aletidir. Ağırlık sehpası ile vücudunuzun birçok alanını geliştirme fırsatını bulabilir ve göğüs kaslarından kol kaslarına kadar yaptığınız hareketler kapsamında en kısa sürede vücudunuzu geliştirebilirsiniz. Ağırlık sehpası ile belli başlı pozisyonlar sayesinde vücudunuzun belli alanlarına yoğunlaşabilir ve günün her anında istediğiniz kadar spor yapma imkânını bulabilirsiniz. Bench press sehpası, ayarlanabilir sırt desteği sayesinde farklı egzersizlere uyumlu hâle gelebilir..

Ağırlık sehpasının belli pozisyonları vardır. Bu pozisyonları öğrenip tekrar ederek en kısa sürede dilediğiniz kaslara ve vücuda sahip olabilirsiniz. İlk olarak gerekli donanıma sahip bir ağırlık sehpasına gerek duyulmakla birlikte 2 tane de haltere ihtiyaç duyulur. Daha sonra ise hedeflenen başlıca kaslara yoğunlaşılmalı, bu kaslar göğüs, omuzlarınızla birlikte trisepslerinizden oluşur. Özellikle göğüs ve omuz kısımları daha çok çalıştırılan alanlar arasında yer alır. Bu kısımlar dış görünüm bağlamında daha çok önem taşır ve ardından egzersiz safhasına geçilir.

Hayallerinizdeki vücuda kavuşmak için öncelikli olarak bench press ağırlık standını ideal yükseklik ve eğim seviyesine getirmelisiniz. Egzersiz yapılırken ilk olarak ağırlık sehpasına uzanmalısınız. Sırtınızı hafifçe kamburlaştıracak şekilde uzanmaya gayret gösterin. Ayaklarınızı yere düz bir şekilde basılı tutup her iki elinize birer halter alın. Halterleri birbirine yaklaştırarak düz bir şekilde gerin ve bu işlemi yaparken omuz kısmınızı geriye doğru çekip göğüs kaslarınızı derin bir şekilde sıkmayı unutmayın. Bu işlemi yaparken halteri yavaşça indirin. Ani hareket yapmaktan kaçının. Özellikle bu işlemlerde yeni başlayanlar için hızlı hareket etmemek önem taşır. Daha sonra halterleri yeniden kaldırın ve göğüs kaslarınızı itin. Bu işlemleri yaparken solunumunuza da dikkat etmelisiniz. Halterleri aşağı yöne doğru indirirken nefes alın, yukarı yöne doğru ittirirken de nefesinizi verin. Göğüs kafesinizin hareketlerini takip ederek solunum işlemini yapmaya özen gösterin.

Tüm bu işlemler sırasında güvenliğinize de dikkat edin çünkü yaptığınız işlemde küçük bir hata bile canınızı yakabilir. Bunun için baş, omuzlar ve kalçayı ağırlık sehpasına sabit bir şekilde yerleştirin. Bu işlemde donanımlı profesyonel ağırlık sehpası kullanılması önem taşır. Ağırlık sehpasında dengede durmaya önem verin çünkü denge olmadan güç de olmaz. Halterleri indirirken dirseklerinizi omuz hizasında tutun. Yukarı pozisyonda dirseklerinizi sabitleyin, aksi bir durumda eklemlerinize zarar verebilirsiniz. İlk etapta profesyonel yardımıyla çalışmak ise en doğru yöntem olacaktır. Ayrıca evinizde keyifli ve etkili bir spor alanı oluşturmak için küçük ağırlık mekik sehpası çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Çok amaçlı ağırlık sehpası sayesinde mekik, squat ve ağırlık kaldırma gibi birçok egzersizi doğru bir biçimde yapabilirsiniz.

Ağırlık Sehpasında Çalışma Pozisyonları Nelerdir?

Ağırlık Sehpasında Çalışma Pozisyonları Nelerdir?

Ağırlık kaldırma halter standı, güvenli ve fonksiyonel tasarımı sayesinde sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen kişilerin ilgisini çeker. Ağırlık sehpası ahşap, metal, plastik ve paslanmaz çelik gibi birçok materyal seçeneği sayesinde farklı beğenilere hitap eder. Aynı zamanda halter sehpasının tek veya çok fonksiyonlu birçok seçeneği bulunur. Örneğin düz spor sehpasının minimal tasarımı, oturarak veya uzanarak yapılan tüm egzersizler için uygundur. Ters mekik sehpası çeşitleri ise profesyonel salonların gözde ekipmanlarından biridir. Bu ürün sırt, karın ve kalça kaslarını çalıştırmaya yardımcı olur. Daha fit ve göz alıcı bir alt vücuda sahip olmak istiyorsanız squat sehpası çeşitlerini inceleyebilirsiniz.

Ağırlık sehpası sadece bir pozisyonda çalışan işlemleri kapsamaz. Farklı pozisyonlarda da çalışma imkanı bulmanız mümkün. Göğüs kaslarını geliştirmek isteyenler için ağırlık sehpasına yatay bir şekilde uzanmanız gerekir. Beliniz ve kalça kısmınız sehpa ile uyumlu olmalıdır. Göğüs kısmınız dışarıya çıkık olacak şekilde sabit kalmalıdır. Halteri bu şekilde geniş hareketlerle kaldırıp indirerek göğüs kaslarınızı geliştirebilirsiniz ancak bu işlem için belli bir süre gerekir. 45 derecelik bir eğimli pozisyonda halterli çalışma imkanı da mevcut; bunun için yatay bir şekilde yatmaya gerek yoktur. Ağırlık sehpanızı eğik bir pozisyona gelecek şekilde ayarlamanız gereklidir. Matematiksel olarak 45 derecelik bir eğim de denilebilir buna, sonrasında ise kollarınıza halterleri alıp yukarıya düz bir şekilde germeniz gerekir. Bu işlemi bir müddet yapmaya özen gösterin. Ayrıca ayaklarınızın yere sabit bir şekilde basmasına da özen gösterin.

Halterle Pull Over gerçekleştirmek isteyenler büyük pektarol, triseps, teres majör ve latissimus dorsi kaslarını hedeflemekteler. Egzersiz yaparak bu şekilde kaslarınıza gerekli şekli vermeniz mümkün. Bunun için ağırlık sehpasına düz bir şekilde uzanmanız gerekir. İki elinizle halteri iyice kavrayın ve halteri sıkı tuttuğunuza dikkat edin. Bu işlemi düz ağırlık sehpası ile kolayca yapabilirsiniz. Kollarınızı başınızın üzerine götürün ve derin bir şekilde nefes alın ve ardından halteri başınızın arka kısmına sabit olarak itmeye çalışın. Dirseklerinizi kıvırarak bu işlemi yapın. Güvenliğiniz için baş, omuzlar ve kalçanızı sehpaya sabitleyin. Sırt kaslarını geliştirmek isteyenler için halterle rowing yapma işlemi gerçekleştirilmelidir. Burada hedeflenen başlıca kaslar latissimus dorsi, teres majör, arka deltoid yani arka omuz ve brakioradialis kasları geliştirilmektedir.

Egzersiz yapılırken ağırlık sehpanızın yan tarafına geçin ve bir dizinizi sehpanın üzerine sabit bir şekilde koyun, diğer ayağınızı ise yere sabit bir şekilde bırakın. Bir elinizle halteri diğer elinizle ise sehpayı tutup sırtınızı iyice gerin. Daha sonra ise dirseğinizi arka kısma olabildiğince çekin ve halteri yukarı kaldırın. Nefes alırken ise aşağı pozisyonda solunum almaya dikkat edin. Kaslarınızı gererken nefesinizi tutup halteri indirme aşamasında nefes verin. Güvenliğiniz için sırtınızın dik bir şekilde durmasına özen gösterin. Trisepsleri geliştirmek isteyenler için gerekli olan aletler ağırlık sehpası ve ağırlık barıdır. Ayarlanabilir ağırlık sehpası ile bu işlemi yapabilirsiniz. İlk olarak ağırlık sehpasını düz bir konuma getirin ve üzerine uzanın. Sırtınızı kambur olacak bir şekilde sehpaya yapıştırın ve ayaklarınızı yere iyice sabitleyin. Barı avucunuza alın ve iyice kavrayıp yüzünüze dönük bir şekilde tutun. Barı alnınızın üzerine getirecek şekilde dirseklerinizi kitlenmeksizin bu işlemi yapmaya çalışın. Aşağı pozisyonda solunum alarak bu işlemleri yapın.

Güvenliğiniz için ön kolları kontrol ederek barı başınızın üzerine indirin eğer brakiyal biceps kaslarınızı geliştirmek istiyorsanız o zaman ağırlık sehpasına oturacak şekilde bu işlemi yapın. Katlanabilir ağırlık sehpası ile oturma pozisyonun bu işlemi çok kolay yapabilirsiniz. Sehpaya oturup bacaklarınızı orta derecede ayırın ve sağ elinizle bir halteri kavrayıp kaldırın. Sırtınızın dik bir şekilde tutulması gerekir. Dirseğinizi de hafifçe kıvırın, diğer sol eliniz ise kalçadan destek alacak pozisyona gelmelidir. Ardından derin bir nefes alarak halteri kaldırıp indirin. Güvenliğiniz için bicepsler üzerine yoğunlaşarak ağırlık kaldırın.

Ağırlık Sehpası Ayarları Nasıl Olmalıdır?

Ağırlık Sehpası Ayarları Nasıl Olmalıdır?

Ağırlık sehpası ayarları sizin yapacağınız egzersize göre değişkenlik gösterir ancak alacağınız sehpanın çok kullanışlı olmasına dikkat edin. Sehpanızı hem düz hem de eğimli bir şekilde kullanmanız mümkün bunu ayarlamak da sizin elinizde. Sehpanızı düz şekilde ayarladığınızda yatay bir şekilde egzersizlerinizi yapabilirsiniz. Eğimli şekilde ayarladığınızda ise tam dik olmayacak şekilde egzersiz işlemlerini yapabilirsiniz. Kimi fonksiyonel ağırlık sehpaları sadece düz bir şekilde kullanılır tabi bu ürünlerin maliyeti de düşük olur, ancak size hem düz hem de katlanabilir ağırlık sehpası almanızı tavsiye ederim.

Bir ağırlık sehpasında olan iki değişken modeli bu şekilde tatma şansınız olur ve ayrıca birçok egzersiz çeşidini de bu sayede yapabilirsiniz. Ayarlanabilir ağırlık sehpalarının fiyatı diğer ürünlere oranla biraz daha pahalı olabilir ancak verdiğiniz ücret karşılığında uzun yıllar egzersiz ve spor yapma şansını da yakalayacaksınız. Ayarlanabilir sehpalarda eğimi 85 dereceye kadar getirmeniz mümkün ve uygulayacağınız egzersiz modeline göre dereceyi belirlemek sizin elinizde. Ancak ilk başlayanlar eğimi yükseltmemelidir. Vücut ilk defa egzersize başladığı için alışma aşamasında yer alır ancak zamanla eğim derecesi yükselmeye devam edecektir.

Ağırlık Sehpası Alacakların Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Ağırlık Sehpası Alacakların Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Ağırlık sehpaları birçok çalışma ve egzersiz modülünü içinde bulunduran bir alettir. İlk kez alıp kullanacaklar için dikkat edilecek hususlar vardır. İlk başlarda egzersiz yapanlar zamanla sıkılabilir ancak bu durumda pes etmemeleri gerekir çünkü zamanla alışacaklardır. Ağırlık sehpası kurulumu için birilerinden yardım alınmasında fayda vardır. Kendi başınıza sehpanızı kurmaya kalkışmayın, zararlı sonuçları olabilir. Bu konuda uzman birisinden yardım almakta yarar var. Ağırlık sehpanızı en çok vakit harcadığınız alana kurmalısınız. Bu sayede sehpanız elinizin altında olur ve sık sık egzersiz yapma olanağı bulursunuz. Ağırlık sehpanızı alır almaz hemen zor egzersiz hareketleri yapmaya kalkışmayın. Hiçbir şekilde bu aletle tanışmayan kişiler için ağır egzersizler yapmak zararlı olabilir.

İlk başlarda hafif egzersizler yaparak sehpanızı kullanın çünkü zamanla vücudunuz alışacağı için daha zor hareketlere geçeceksiniz. İlk önce kaslarınızın alete alışıp esnemesi gerekir. Ağırlık sehpası ile ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız ya da egzersiz çeşitlerini öğrenecekseniz eğer fitness salonunda çalışan bir kişiden bilgi ve yardım alıp sehpanızda bu öğretileri deneyebilirsiniz. Sabahları çalışmaya gayret gösterin günün ilerleyen saatlerinde de çalışılabilir ancak ilk başlayanlar için sabah çalışılması daha önemlidir. Sabahları vücudunuz daha esnek ve daha canlı olur. Sabah sporlar ve egzersizleri vücut için her zaman daha yararlıdır. Vücudunuzun kaldıramayacağı ağırlıkları ve hareketleri uygulamaktan kaçının ve vücudunuzun genel sağlık yapısı için riskli hareketler denemeyin. Sadece vücudunuzun kaldırabileceği ağırlıkları kaldırın daha fazlasını zamana bırakın.

İlk başlarda her gün az az egzersiz yapmaya özen gösterin ancak zamanla egzersiz boyutunuz artacağı için bunu iki güne çıkarabilirsiniz. Eğer dayanıklı bir vücuda sahipseniz o zaman her gün egzersiz yapmanızda sakınca yoktur. Egzersiz esnasında kaslarınızı zorlamayın ve halteri ellerinizde iyice kavramaya özen gösterin. Gücü omzunuzdan alın çünkü omuz kısmı bilek kısmından daha güçlü ve dayanıklıdır. Bir anda boş bulunup halteri kaldırdığınız zaman bir yerinizi yaralayabilirsiniz. O yüzden bu gibi durumlarda dikkatli olmalısınız.

Ani hareketlerden kaçınmalısınız. Özellikle egzersiz sırasında başınıza dikkat ederek çalışın çünkü halterler çok ağır olduğu için başınıza az da olsa değmesi halinde canınızı yakabilir. Bu gibi kuralları göz önünde bulundurarak egzersizlerinizi yapın ve gelişigüzel egzersiz hareketi yapmayın. Bilinen ve genel geçer hareketleri deneyin. Kendiniz tarafından gelişigüzel yapılan bir hareket sizi yaralayabilir. Tüm bunlara riayet ettiğiniz takdirde en kısa sürede sağlıklı bir şekilde istediğiniz vücuda kavuşabilirsiniz. Bu sayede hem sporu sevebilir hem de ağırlık sehpasına alışabilirsiniz. Daha verimli sonuçlar almak için belli başlı bu kurallara uyulması ağırlık sehpası alacaklar için önem taşımaktadır.

Ağırlık Sehpasının Avantajları Nelerdir?

Ağırlık Sehpasının Avantajları Nelerdir?

Birçok alete göre ağırlık sehpası fiyatları oldukça uygundur. Üstelik evlerinizi birçok spor aleti ile doldurup spor yapmak yerine sadece bir alet ile tüm vücudunuzu geliştirme fırsatına sahipsiniz. Kolay taşınabilen bu ürün evinizde fazla yer kaplamayacaktır. Ağırlık sehpalarının katlanabilir olması daha fazla avantaj sağlamaktadır. Ağırlık sehpanızı bu sayede istediğiniz yere taşıyabilir ve orada sporunuzu yapabilirsiniz. Sadece evinize bağlı kalmadan her yerde bu alet ile spor yapma şansınız mevcut. Ağırlık sehpası ölçüleri standart olarak 17 ya da 18 inç yüksekliğinde, genişliği ise 11 ya da 12 inç arasındadır. Kolayca katlanma ve açılma özelliği ile hemen kurulum yapıp sporunuza başlayabilirsiniz. Sizlere yıllarca kullanma imkanı sunar. Evinizin konforunda bu aletin tadını çıkarabilirsiniz.

Günde ne kadar çalışırsanız çalışın ağırlık sehpasına dönük herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Özellikle sporu sevmeyenler için dizayn edilmiş bir alettir. Ağırlık sehpası hareketleri ile gününüzü dolu dolu geçirebilir ve spor yapmayı daha çok sevebilirsiniz. Ağırlık sehpası ile vücudunuz spora alışacak ve ondan kopamayacak, daha sıkı ve dinç bir vücuda kavuşacaksınız. Dış etmenlere karşı daha dayanıklı ve daha sağlıklı olacaksınız. Bölgesel olarak yağ sorunu olanlar da bu alet ile yağlarından kurtulabilir. Ağırlık sehpası seti ile vücudunuzdaki kan akışı ve hareketlilik artacak bu sayede bölgesel olan yağlarınızda erime olacaktır. En kısa sürede fit bir vücuda kavuşma şansını yakalayacaksınız. Terleme yolu ile vücuttaki kötü toksinler atılacak ve rahatlayacaksınız.

Tüm kemikleriniz ve kaslarınız daha sıkı olacak ve fiziksel açıdan yaşayacağınız olumsuz bir şeyden etkilenmeleri olmayacaktır. En küçük kemik yapınız bile ağırlık sehpası ile daha güçlü ve dayanıklı bir hale bürünecektir. Mekik ve ağırlık sehpası ile tüm vücudunuz aynı anda harekete geçecek ve gerilecek, ayaklarınızdan boynunuza kadar birçok bölgede kontrol sizin elinizde olacaktır. Zamanla alıştıktan sonra daha esnek ve rahat bir şekilde egzersiz yapmaya başlayacaksınız. Ağırlık sehpası ile yapılan egzersizler, uyuşukluk sorunu olanlara birebir iyi gelmektedir. Sabah uyanamayanlar ve uykuyu sevenler için en etkili çözümlerden biridir. Yaptığınız egzersizler sayesinde en kısa sürede daha dinç ve dakik bir vücuda kavuşarak o uyuşukluğu üzerinizden atacaksınız. Bench press sehpası fiyatları ise oldukça bütçe dostudur. Spor salonuna gitmek için yeterli vakti veya imkânı olmayan kişiler, ağırlık istasyonu fiyatlarının uygunluğu sayesinde evlerinde bir egzersiz alanı yaratabilir.

Ağırlık Sehpası Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları Nasıldır?

Ağırlık Sehpası Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları Nasıldır?

Ağırlık sehpası spor amaçlı kullanılan aletlerden birisidir ve vücudunuzda yer alan bir kasınızın gelişimi için devreye girmektedir. Kimi insanlar stres atmak için de spor yapmaktadır. Ağırlık çalışma sehpası ile stresinizi atabilir ve kendinizi daha dinç hissedebilirsiniz. Ağırlık sehpaları her kas için kendi ürettiği çalışma modellerine sahiptir. Her kas için ayrı bir pozisyon işlemi yapılır. Ağırlık sehpaları kolay taşınabilen spor aletlerindendir ve katlanıp bükülebilen özelliklere sahiptir. Bu yüzden ağırlık sehpası tavsiye kapsamında yer alan spor aletlerinden biridir. Ağırlık sehpası ile sadece sabit hareketler değil birçok hareketi gerçekleştirmek de mümkün, bu alet ile tüm vücudunuza şekil verebilirsiniz.

Ağırlık sehpaları çok aktif kullanılan spor aletlerindendir üstelik en kısa sürede sonuç almak da mümkün. Düzenli olarak egzersiz yapıldığı takdirde en kısa sürede sonuca varılmaktadır. Sadece belli aralıklarla devam etmesi yeterlidir. Bu kısıtlı ekipman ile tüm vücudunuz en kısa sürede istediğiniz görüntüye kavuşacaktır. Fitness ağırlık sehpası özellikle tercih edilen ürünler arasında yer alır. Günümüzde birçok insan fitness antrenmanlarında ağırlık vermekte ve fitness popüler spor aktiviteleri arasında yer almaktadır. Ağırlık sehpası ile fitness hareketlerinizi en pratik şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Ağırlık sehpası alırken en çok dikkat edilmesi gereken nokta ağırlık kapasitesidir. Yani kendi vücut ağırlığınızla orantılı ya da bir üst ağırlık modeli olacak şekilde ürün satın almalısınız. Ayarlı ağırlık sehpası alırken özellikle bu hususa dikkat etmelisiniz. Ayrıca ağırlık sehpasının güvenilir olduğu kaldırdığı yük miktarı ile ölçülür. En fazla yükü taşıyan ağırlık sehpaları her zaman daha kaliteli ürünlerdir. Ağırlığı fazla olan sehpalarla çalıştığınız zaman daha fazla randıman alabilirsiniz. Öte yandan birçok egzersizi gerçekleştirebileceğiniz bir ekipman arıyorsanız bacak ağırlık sehpası gibi fonksiyonel ürünleri de inceleyebilirsiniz.

İçerisinde çok fazla hareket eden mekanizmaların bulunduğu sehpalar pek avantaj sağlamaz. Standart ölçülerde bir ağırlık sehpası almanızı tavsiye ederim. Özellikle piyasada bulunan bazı modeller minimum derecede ağırlığa sahiptir ve bunlar pek fazla işe yaramaz. Eğer uzun süreli bir sehpa almayı düşünüyorsanız azami ağırlık derecesinin yüksek olmasına dikkat etmelisiniz. Güçlü kaynak içeren ağırlık sehpaları her zaman daha verimli sonuç verir. Bu sehpalarda daha fazla egzersiz yapma olanağı bulursunuz. Spor ağırlık sehpası için buna dikkat etmelisiniz. Çok fazla spor yapanlar için yukarıdaki hususlara dikkat edilerek sehpa alınmalıdır. Aldığınız sehpanın kullanım kılavuzu ve etiketinin olmasına da dikkat edin. Trendyol uygulaması ve web sitesi sayesinde online alışverişin tadını çıkarabilir, farklı model ve çeşitleri inceleyebilirsiniz.

Bench Press Sehpası Ne İşe Yarar?

Bench press sehpası sayesinde bacaklarınızla mekik hareketi yapabilir ve formunuzu koruyabilirsiniz. Yaptığınız bu hareket türü özellikle alt ve orta karındaki kasları çalıştırdığı gibi bel ve kalça kaslarınızı da aktif bir şekilde hareket ettirir. Aynı zamanda bench press sehpası ile karşı direnç oluşturursunuz. Bu direnç ile de göğüs kaslarınız, omuz ve biceps kaslarınızı da harekete geçirmiş olursunuz. Ama eğer bu hareketi dambıl yardımı ile yaparsanız olası sakatlanmaların da önüne geçersiniz. Üstelik bench press yaparken asla performans kaybı yaşamanızın önüne geçilebilir. Bench kelimesinin Türkçe karşılığı sehpa, press kelimesinin Türkçe karşılığı ise sıkıştırma anlamına gelir. Bu iki kelimenin birleştiğinde ortaya çıkan anlamı ise, bir sehpa üzerinde barın yukarı doğru ittirilmesini ifade eder. Bu hareket türü bar ile yapılabildiği gibi sahip olduğunuz iki adet dambıl ile de bu hareketi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bench Press Güçlendirir mi?

Özellikle de vücut geliştirmek isteyen insanların sıklıkla tercih ettiği bench press, en faydalı egzersiz yöntemlerinden biridir. Bu uygulanacak hareket sayesinde vücudunuzun üst kısmının dayanıklılığı ve gücü de artar. Kas kazanmak isteyen insanlar, bu hareket sayesinde kısa zamanda istedikleri ve hayal ettikleri vücut şekline kavuşur. Bench press hareketi sayesinde vücudunuzda aynı zamanda birçok kas ve ekleminiz çalışır. Göğüs kaslarınızı hat safhada kuvvetlendiren bu hareket sizlere aynı zamanda kol kaslarınızı da çalıştırma ve kuvvetlendirme imkânı sunar. Eğer yüksek ağırlıklar ile bu hareketi yapmak isterseniz kesinlikle bench press kullanmanız lazım. Ama eğer küçük ağırlıklarla çalışıp olası kazaların önüne geçmek isterseniz, bu hareketi daha küçük ağırlıklar ile yaparak kaslarınızın fazla yormadan spora daha kolay adapte olabilirsiniz.

Bench Press Sehpası ile Neler Yapılabilir?

Bench press sehpası ile mekik çekebilirsiniz. Aynı zamanda bu sehpa ile halterle ve belli ağırlıklarla çalışabilirsiniz. Bu çalışmaların sonucu ile de vücudunuzdaki tüm kaslar aynı anda çalışır ve kuvvetlenir. Bench press sehpasını genelde vücut çalışmak ve vücudundaki kas oranını artırmak isteyen kişiler tercih eder. Sırt destekli olan bu spor sehpaları özellikle de göğüs kaslarını kuvvetlendirmek isteyen kişiler kullanır. Bench press sehpası ile kaldırdığınız ağılıklar ise standart olarak üretilir ve bu spora alıştığınız zaman 30 kilogram kaldırabilirsiniz. Bu kaldırdığınız ağırlık türünü zamanla isteğe bağlı olarak çoğaltabilirsiniz. Bu spor sehpasında ağırlıklı olarak mekik adı verilen spor hareketi yapılır ve size en yüksek seviyede göğüs kası çalıştırma imkânı sunar. Bench Press sehpası modelleri, özellikleri ve fiyatı için Trendyol’a bakabilirsiniz.