placeholder
"

Debriyaj Setleri

" araması için 29918 sonuç listeleniyor

Debriyaj Setleri ile Arabanı Yenileme Zamanı

Manuel olarak şanzıman içeren araçlar için debriyajın yeri oldukça önemlidir. Bu alet aracın motor ve diğer aktarma organları arasında, vites değiştirme esnasında motoru şanzımandan ayırmak için etkinleştirilmesi gereken bir mekanik bağlantıdır. Eğer debriyaj tıkalı ise motor ile vites arasında bağlantı kurulması güç hale gelir. Aynı zamanda motor ve şanzıman arasında kayma olmaz. Bu nedenle motor tüm gücünün ve torkunun şanzıman vasıtası ile tahrik tekerleklerine aktarılmasına sebebiyet verir. Manuel aracınızın performansının çok iyi olması için kaliteli debriyaj setlerinden yardım almanız gerekir. Bugün piyasaya bakıldığında birbirinden farklı marka araçlara göre setler bulmak mümkündür. Arabanın ilk üretildiği tarihten bu zamana kadar otomatik vites olmayan her araç için büyük bir öneme sahiptir. Aracın yavaşlaması, durması ve daha pek çok işlemi için bu sistemin düzenli bir şekilde çalışması gerekir. Bu bağlamda çeşitliliği fazla olan debriyaj modelleri siz kullanıcıların tercihine sunulur. Hem boyut olarak hem de araç uygunluğu bakımından geniş ürün yelpazesine sahiptir. Tercih edilen modellerin ihtiyaç ve isteklerinize uygun olması ekstra bir avantaj sağlar. Aracın en temel parçalarından biri olan debriyajlar, yanlış kullanılması neticesinde aracın tamamen işlevini yitirmesine sebep olabilir. Bunun için her zaman kaliteli malzemelerden elde edilen ürünler tercih edilmeli ve doğru kullanım sağlanmalıdır. Debriyaj setlerinin ana özelliği araçlarda vites değiştirmeyi sağlamaktır. Bu işlemi vites ile motor arasında yer alan bağı keserek sağlar. Aracın hareket ettiği zaman sorun oluşturmadan çalışmasını sağlar. Araçlar hareket etmek istedikleri zaman ihtiyaç duydukları ani bir hıza hemen kavuşamaz. İşte bu noktada debriyaj araya girerek bu gücü araç için sağlar. Ani hız için aracı sallamak ve birden güç bindirmesi yapmak kötü ses çıkmasına sebep olabilir. Bu sebeple debriyajın sunduğu ayrıcalıklardan faydalanmak gerekir. Gaz fren debriyaj seti seçiminde titizlikle davranılması aracın performansı için oldukça önemlidir. Debriyaj seti nedir denecek olursa, debriyaj seti sayesinde aracınız yüksek ve düşük hıza geçiş aralığında aracın daha performanslı ve kuvvetli çalışır. Baskı balata ve bilye gibi üç parçadan oluşarak sürtünme kuvvetinden yardım alarak çalışır. Doğru seçim yapmak için ilk olarak debriyaj hakkında ve ne işe yaradığına dair bilgi sahibi olmak gerekir.

Farklı Araç Modellerine Göre Debriyaj Seti Çeşitleri

Farklı Araç Modellerine Göre Debriyaj Seti Çeşitleri

Her aracın farklı sistemi ve parça modelleri mevcuttur. Bu nedenle bir seçim yapmadan önce bu farklı özellikleri bilmek gerekir. Günümüzde bakıldığında birden çok araba markası görmek mümkündür. Her aracın üretim hikâyesi ve sağladığı avantajlar farklıdır. En temel parça olan debriyaj zamanla eskimeye ya da bir takım nedenlerden dolayı işlevini yitirmeye başlar. Bu gibi durumlarda olası aksi durumlar ile karşılaşmamak için senede bir defa bile olsa bakımı yapılması gerekir. Eğer işlevini kaybetmiş ise yerine araca uygun bir model debriyaj takılmalıdır. Megane 2 debriyaj seti 1.5 Dci 80 hp araçlar içindir. 80 hp olan her araç için uygunluk sağlar. Eğer bu debriyaj modeline uyum sağlayan Renault marka bir aracınız varsa rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sağladığı performans sayesinde sürüş esnasında hiçbir olumsuz durum ile karşılaşmazsınız. Çünkü ürünler son derece kaliteli yapıya sahiptir. Aynı zamanda takılması bakımından da bir zorluk yaşamazsınız. Bir diğer model olan Peugeot 301 debriyaj seti 2012 ve 2016 yılları arasında olan markanın araç çeşitlerinin tamamında kullanılabilir özelliğe sahiptir. Setin içerisinde debriyaj baskısı, balatası ve bilyesi yer alır. Avantajlı bir paket olduğu için tek bir set sayesinde uğraşmadan kolayca değişim yapma imkânı sunar. Piyasaya bakıldığında birden çok marka debriyaj vardır. Bu markaların tamamı sayfamızda ayrı kategoriler olarak sizlerin karşısına çıkar. Linea debriyaj seti Fiat markasına ait 2007 ile 2015 seneleri aralığında olan 1.3 jtd motora sahip her araç modelleri için ideal bir üründür. Debriyaj sisteminin parçaları dört kısma ayrılır. Bunlar motora bağlı volant, Debriyaj baskısı, balatası ve rulmanıdır. Ayağınız debriyaj pedalındayken gaza basmanız sonucunda aracınız çalışır hale gelir. Bu sistemin sorunsuz bir şekilde yerine getirilmesi için debriyaja ait hiçbir parçanın kusurlu olmaması gerekir. Bu sistem yerinde olmadığında ya da en ufak bile bir sorun olduğunda vitesi değiştirmek mümkün değildir.

Güvenli bir sürüş için aracın her parçasının tamamen orijinal olması gerekir. Yaya ve sürücü güvenliğini sağlamak için tercih ettiğiniz set birinci sınıf malzemeden elde edilmiş olmalıdır.Vites değiştirme işleminin hızlı ve pratik olması için debriyaj içerisinde yer alan kavram diskinin atalet momentinin düşük seviyede olması gerekir. Bu durumda diskin daha hafif olması beklenir. Debriyaj diskinin boyutu büyük olursa sürücü, pedala bastığında diskte kendini frenler ve vitese geçiş sessiz hale gelir. Bunun özelliğin dışında devir saati olan araçlarda sürücünün de uygulayacağı kuvvetin dengeli olması önemlidir. Sol ayağınız ile debriyaja basmalı ve ayağınızı çekme esnasında devir saatini kontrol etmeniz gerekir. Eğer ki devir saatinde hareketlenme olursa ve araba titremeye başladığında rölantiye bir diğer anlamı ile kavrama noktasına ulaşmış olursunuz. Bu esnada önemli olan sol ayağınızı sabitlemiş olmanızdır. Aynı zamanda sağ ayağınızı fren pedalından çekerek gaza yavaş bir hareket ile basmanız yeterli olacaktır. Bu sayede arabanın titremesi durarak sorunsuz bir şekilde harekete geçer. Gaz vermeye devam ederken artık debriyaja basmayı yavaşça durdurabilirsiniz. Model seçenekleri arasında olan Tofaş debriyaj seti aynı şekilde yine Fiat markasına aittir. Seri olarak 131 Murat olarak geçen bu aracın debriyajı diğer yeni model manuel araçlardan farklı olarak üretilir. Eskiye dayanan bir seri olduğu için aynı zamanda debriyaj seti de eski modeldedir. Fiorino debriyaj seti 2006 ile 2017 yılları arasında olan 1.3 motor tipleri için ideal bir üründür. Fiat markasının orijinal yedek parçasıdır. Çapı 220 mm’dir. Setin içine dahil olan parçalarda kaliteli ve dinamiktir. Debriyaj baskı plakası ve diski paketin içinde yer alan yedek parçalardır. İki diskli ya da tek diskli volana sahip motorlar için farklı sınıflara ayrılan modelleri mevcuttur. Tempra debriyaj seti aynı şekilde yine Fiat araba markasının yedek parçaları kategorisinde yer alır. 1991 ile 2001 senesi içerisinde bulunan 1.6 motorluk taşıtlar için uyumlu olan bir üründür. Peugeot 307 debriyaj seti çapı 240 mm’dir. Ve markanın araçları arasında herhangi bir model ile uyumludur. Siz de eğer bu marka bir araca sahip iseniz bu üründen yana bir tercihte bulunabilirsiniz. Aracınızın debriyaj seti değişimi hususunda uzman birinden yardım alarak debriyaj seti değişimi sonrası eskisinden daha performanslı bir arabaya sahip olabilirsiniz. Her bakımdan uyumlu olan bir yedek parça tercih etmeniz doğrultusunda istediğiniz sonucu kolaylıkla elde edebilirsiniz. Debriyaj değişimi sonrası aracınızdaki üstün performans ve yeniliği fark edebilir artık daha güvenli bir sürüş yapabilirsiniz.

Debriyaj Setinde Neler Var?

Debriyaj Setinde Neler Var?

Debriyaj pedalında ayağınızı çektiğiniz zaman aracınızın hareket etmesini sağlayan parçaların set haline debriyaj seti denir. Bu set üç parçadan oluşarak müşterilerin ihtiyaçlarına rahatlıkla karşılık verir. Sete dahil olan bu üç parça baskı, balata ve bilyedir. Bu parçaların değişiminde km açısından maksimum veya minimum olarak hiçbir süre belirtilmemiştir. Tamamen kullanıcının isteğine bağlıdır. Aracınızı muayeneye soktuğunuzda baskı balatalarda bir sorun çıkması durumunda bilgi alarak değişim yapabilirsiniz. Kullanım kaynaklı olduğu için maksimum 30 bin km de de değişim sağlanabilir. Dilerseniz 200 bin km de de değiştirebilirsiniz. Aşırı zorlama ve güç uygulama baskı balataların yıpranmasına ve zamanla sorun çıkarmasına sebep olabilir. Buna ek olarak debriyaj sensöründe tıkanıklıklarda yapabilir. Bu durumda araç rampa aşağı inerken hatta özellikle rampa yukarı çıkarken yavaşlayarak daha sık güç kaybedebilir. Bir aracın bütün parçaları birbiri ile bağlı olduğu için baskı ve balata da oluşan sorunlar aracın tamamen performansını düşürebilir. Bu nedenle fazla güç ve baskı yapmamak gerekir. Debriyaj parçaları sürtünerek çalışan bir sistem olduğu için kullanım şekline göre değiştirilme süresi belirlenir. Bunun dışında debriyaj seti kaç km’de değişir, sorusunun cevabı tamamen aracın kullanım şekli ile alakalıdır. Debriyaj değişimi yapıldığı zaman set halinde bir değişim yapılır. Bazen aracın durumuna göre debriyaj bilyesinin değiştirilmesi gerekmez. Bu da genelde hidrolik bilyeler için geçerlidir. Baskı balata arızasını anlamak aslında çok kolaydır. Eğer debriyaj pedalı yukarıda kavrıyorsa ve aynı şekilde çok aşağıda da kavrama yapıyorsa arıza tespit edilebilir. Bunun yanı sıra debriyaj ayrım yapmıyor ve vitese geçiş olmuyorsa, sürüş esnasında araca gaz verdiğiniz zaman gaz kaçırması yapıp ya da hiçbir tepki vermiyorsa, pedaldan ayağınızı çektiğinizde aracın gereğinden fazla titriyor ya da silkeleme denen hareketi yapıyorsa ve son olarak debriyaja bastığınızda bilyeden ses geliyorsa arıza olduğunu tespit edebilir ve sayfamızdan gereken debriyaj modelini satın alarak yetkili serviste değişim yaptırabilirsiniz. Debriyaj mekanizması pek çok bileşenden oluşabilir.

Araç içinde pedaldan başlayıp şanzımandan baskı balataya kadar olan bir sistemdir. Setin içerisinden aracın marka ve modeline göre parçalar yer alır. Setin ana parçası baskı balata ve bilyedir ve bu ikisi birbirinden ayrılmaz iki yedek parçadır.Müşteriler seçim yapmadan önce araç modelini bilmeli ve ona en uygun debriyaj setinden yana tercih yapmalıdır. Dikkat edilmesi gereken detaylar arasında seçilen yedek parçaların kaliteli olması ön sırada yer alır. Araba model seçenekleri oldukça fazla olduğu için set seçenekleri geniş bir kategoriye sahiptir. Fluence debriyaj seti Renault markasına aittir. Motorun boyutuna göre çeşitlere ayrılır ve aynı motor boyutuna sahip başka marka araçların bir kısmı ile de uyum sağlayabilir. 2009 ile 2016 yılları arasında tasarlanmış araçlar ile uyumluluk sağlar. 1.5 Dci motor için ideal bir settir. Clio 4 debriyaj seti 1.5 Dci motor ile uyumlu olmakla beraber aynı zamanda rulmanlı baskı balata modelidir. 2013 senesinden sonraki araçlarda kullanım sağlanabilir. Eğer bu marka aracınız varsa güvenle tercih ederek aracınızı eski performansına kavuşmasına yardımcı olabilirsiniz. Bir diğer ürün ise Şahin debriyaj seti olmaktadır. Fiat markasının şahin modelinin 1993 ve 2002 senelerine ait 1.6 motor tipleri için gayet ideal bir ürün çeşididir. Aile arabası kategorisinde yer alan Doblo Renault markasının en çok rağbet gören araç modellerinden biridir. Doblo debriyaj seti 2000 ile 2018 senesi arasında yer alan 1.3 Jtd motor tipleri için uygundur. Bu model araç için debriyaj arayışında iseniz bu seti tercih ederek istediğiniz zaman değişim yapabilirsiniz. Debriyaj setinde neler var olduğunun bilgisine sayfamızda bulunan ürün içerik açıklamaları sayesinde sahip olabilirsiniz. Çeşitler arasında yer alan Clio 2 debriyaj seti ürününün hangi araçlara uyumlu olduğuna bakabilir aynı zamanda motor boyutunu da öğrenebilirsiniz. Buna ek olarak diğer müşterilerin tavsiyelerinden ve ürün performansı hakkında yaptığı yorumlardan yararlanarak da bir seçim yapabilirsiniz. Doğan SLX debriyaj seti 1994’lü yıllara dayanan bir modeldir. Aracınıza uyumlu olduğuna baktıktan sonra tercih edebilirsiniz. Debriyaj seti parçaları farklı özelliklere sahip olsa da bir arada değerlendirilen ürünlerdir. Bu parçalar sizlerin ihtiyaçlarına kusursuz bir şekilde karşılık vererek üstün kalite ve performans sunar. Seçim yaparken bir bütün halinde ele alarak araştırma yapmanız gerekir. Debriyaj balatası motorla şanzıman arasında bulunan güç aktarım sisteminin en önemli parçasıdır. Aracın balatasını sık sık kontrol etmenizde fayda vardır.

Debriyaj Seti Fiyatları

Debriyaj Seti Fiyatları

Her markanın kendine özel bir tasarımı vardır. Bu nedenle üretimde kullanılan materyaller farklı sınıflara ayrılır. Müşteriler ürün seçiminde bulunurken özelliklerinden ziyade fiyat bilgileri hususunda da bütçelerine göre bir seçim yapmaları daha doğru olur. Fiyatların değişiklik göstermesinde müşterin ihtiyaç ve istekleri ayrı bir role sahiptir. Bunun dışında araba motor modellerine göre farklı özelliklere sahip debriyaj setleri değişiklik gösteren fiyatlar ile karşınıza çıkar. Fiyatlar orta segmente sahip olup aynı zamanda sizlerin de bütçesine katkı sağlayacak şekilde belirlenir. Polo debriyaj seti Volkswagen araba markasına ait bir yedek parçadır. 2005 ve 2017 yılları arasında bulunan 1.0 ile 1.2 boyutunda motorlar ile uyum gösterir. Aracınız bu belirtilen yılların içinde ise ve motor boyutu uygun ise bu debriyaj setini güvenle tercih edebilirsiniz. Astra g debriyaj seti Opel markasına ait olup iki kısma ayrılır. Benzinli ve rulmanlı olarak çeşitleri vardır. Motor boyutuna uygun model tercih edilmelidir. Motor boyutlarına ve araç modellerine göre detaylı bir araştırma yapılmalı, ürünlerin içerik bilgilerine dikkat edilerek hareket edilmelidir. Sayfamızdan ihtiyacınız olan ürüne karar vererek fiyat bakımından listeleme yapabilirsiniz. Sahip olduğunuz bilgiler doğrultusunda doğru ürün tercihinde bulunabilirsiniz. Diğer ürünlere de göz atarak detaylı incelemeler yapabilir hem de özellik karşılaştırması yapabilirsiniz. Tipo debriyaj seti gibi birden çok model seçeneğine sayfamızdan ulaşım sağlayabilirsiniz. Tipo debriyaj yine aynı şekilde Fiat markasına ait bir tasarımdır. 1988 ve 2002 model yılı aralığındaki 1.6 motor tiplerine uyumludur. Debriyaj seti fiyatları her kesim müşterinin bütçesine uyum sağlar. Geniş ürün yelpazesinden dilediğiniz ürün ve ürün gruplarını görüntüleyebilir, kolay bir alışveriş yapma deneyimi kazanabilirsiniz. Ürünlerin fiyatları setin içinde bulunan parçalara göre farklı listelerde değerlendirilebilir. Bu nedenle hem ihtiyacınıza uygun hem de bütçenizi aşmayacak tercihler yapmanız tavsiye edilir. Siz de dilerseniz Trendyol'dan ürünlerin fiyat bilgilerine bakabilir bütçenize en uygun olan bir debriyaj setinden yana seçim yapabilirsiniz. Böylelikle artık daha profesyonel ve sorunsuz bir sürüş yapma imkânına sahip olabilirsiniz. Zira debriyaj satın alımlarında sürüş teknikleri önemli bir husustur. Araçların beygir güçleri ile orantılı bir tercih yapmak daha sağlıklı olacaktır. Debriyajların genel anlamda en büyük düşmanlarını ısı olarak görebiliriz. Aşırı ısı kötü sürüş deneyimlerinden kaynaklandığından ötürü debriyajlarda kısa zaman içinde aşınma ve bileşen arızları gibi durumların açığa çıkmasına neden olabilir. Debriyaj teknolojisi artık daha büyük bir ivme kazandı. Ürün çeşitleri ve geliştirilen özel sistemler ile artık daha konforlu bir sürüş deneyimi sizleri bekliyor.