İlgili Kategoriler
Araç Marka ve Model
Fiyat
Fiyat Geçmişi
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
"

Direksiyon Sistemi

" araması için 7348 sonuç listeleniyor
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Direksiyon Sistemi

Direksiyon Sistemi

Direksiyon sistemi, araçta var olan direksiyon simidinden alınan dönme manevrasıyla, sistemde bulunan dişli kutusunu harekete geçirir. Yapılan dönme manevrasıyla dişli kutusu o yöne doğru çevrilir. Gücü daha sonra tekerlek kısmına iletir. Bu gücü tekerlekler de kabul ederek o yöne doğru hareket eder. Döndürme manevrası sonucu simide uygulanan kuvvet, miller aracılığıyla dişli kutusuna iletilir. İletilen kuvvetle ve kutuda var olan pinyon sayesinde dişli dönmeye başlar. Dişlinin dönmeye başlamasıyla beraber rot kullarına kuvvet iletilir. Rot, tekerlek ve direksiyon arasındaki dengeyi sağlayan bağlantı kollarıdır. Rot kollarına iletilen doğrusal hareket sayesinde tekerlekler döner. Aracın ilerlemesi, durması, yavaşlaması gibi pek çok hareket, yol ve lastik arasında bulunan sürtünme kuvveti sayesinde gerçekleşir. Direksiyon sistemi nedir sorusuna cevap olarak aracın doğru bir şekilde yönlendirilmesini sağlayan parçalar bütünü verilebilir. Direksiyondan tam anlamıyla verim almanız çeşitli koşullara bağlı olabilir. Parçanın sahip olduğu kaliteye ek olarak dış etkenler de oldukça önemlidir. Bu dış etkenlere örnek olarak yol durumu, aracın hızı, yanal rüzgarlar, sürtünme hızı, sürüş esnasında alınan darbeler olarak gösterilebilir. Sistem bu tarz olumsuz dış etkilerle başa çıkmalıdır. Aksi takdirde emniyetli bir sürüş sağlanması zor olur. Trendyol’da pek çok farklı direksiyon sistemi parçaları mevcuttur. Bu ürünler arasında ihtiyacınıza uygun olan pek çok farklı modeli inceleyebilir ve Trendyol’dan güvenle satın alabilirsiniz.

Yüksek Performansıyla Çeşitli Direksiyon Sistemi Modelleri

Otomobil direksiyon sistemi pek çok önemli göreve sahiptir. Seçilecek parçaların bu görevleri tam anlamıyla yerine getirebilmesi önem taşır. İlk ve temel görev olarak aracın çeşitli yönlere ilerlemesini sağlar. Bunun için de iyi manevra kabiliyetine sahip olması gerekir. Özellikle yollar bozuk olabilir. Aracın dar ve virajlı bir yolda ilerlemesi gerekebilir. Bu gibi durumlarda emniyetli sürüş için aracın bu özellikte olması hayati önem taşır. Yol durumunun bozuk ve elverişsiz olduğu koşullarda ise hakimiyetin bozulmaması gerekir. Bu işlemi yaparken kullanan kişinin gereğinden fazla güç ve enerji harcamaması önemlidir. Araç, gerekli kuvvet uygulandığında istenilen manevrayı yapabilecek sisteme sahip olmalıdır. Buna ek olarak araç durduğu sırada direksiyon yumuşak olmalı, kilitlenmemelidir. Fakat hızlı giderken ya da yol seyri yaparken daha sert olmalıdır. Aksi takdirde hem kullanacak kişi zorlanır hem de yoldan savrulmalar meydana gelebilir. Direksiyon simidi kendi kendini toplama özelliğini taşımalıdır. Gevşek bırakıldığında düz konumuna gelmesi gerekir. Simit; motorlu taşıtların gidiş yönünü belirleyen, tekerleklere rotla bağlı olan ve aracın yönünü el yardımıyla belirlemeye yarayan parçadır. Bu dairesel parça direksiyon milinin ucunda, sürücü koltuğunun önünde bulunur. Araç çok eskidiğinde ya da direksiyondan istenilen verim alınamadığında değişimi yapılır. Çeşitli araba hırsızlıklarına karşı bazı müşteriler direksiyon kilidi kullanmak ister. Kilit, anahtarsız bir şekilde direksiyonla fren ya da debriyaj pedalları arasında kilitleme görevini görür. Bu sayede hem direksiyon hem de araç pedalları kullanılmaz duruma gelir. Çeşitli boy uzunluklarına sahip modeller vardır. Bu ürünler anahtar yardımıyla açılır. Direksiyonu ön konsola sabitleyen kilit modelleri de mevcuttur. Farklı modeller arasından müşteriler kendilerine uygun modelleri seçebilir. Çeşitli direksiyon aksesuarları da vardır. Direksiyon tutacağı araç sürücüleri tarafından sık sık tercih edilir. Bu aksesuarlar genel olarak tüm direksiyonlara monte edilebilecek şekilde tasarlanır. Simidin üst kısmına takılır. Telefon ya da navigasyon kullanımı için üretilir. Sürücülerin gözünü yoldan ayırmadan telefonla konuşmalarını ya da navigasyon kullanmalarını sağlar. Telefon ve navigasyon büyüklüğüne göre ayarlanabilen, fonksiyonel kullanıma sahip pek çok farklı modele Trendyol’dan sahip olabilirsiniz.

Direksiyon Sisteminin Farklı Çeşitleri

Direksiyon Sisteminin Farklı Çeşitleri

Direksiyon sistemi çeşitleri oldukça fazladır. Bu çeşitler arasında sık sık tercih edilen mekanik direksiyon sistemi de kendi içinde farklı modellere ayrılır. Bu çeşitler; pinyon-kremayer, sonsuz vida–sektör, kam–levye gibi modellerdir. Seçilen sisteme bağlı olarak içerisindeki parçalar da değişiklik gösterebilir. Direksiyon kutusu tüm sistem çeşitlerinde var olan bir parçadır. Bu dişli kutular iç ve dış kısım olmak üzere ikiye ayrılır. Dış kısmın üretiminde darbelere ve dış etkenlere karşı dayanıklı olması için metal ve alüminyum malzemeler kullanılır. İç kısım ise çeşitli dişli mekanizmalarıyla hareketin iletimini sağlar. Direksiyon kutusu sistemin içinde kaldıraç görevi görür. Sürücünün uyguladığı gücü üst seviyede tekerleklere iletir ve onların dönmelerini sağlar. Sistem içerisinde fazla çalışan parçalardan biri kutu olduğu için sık sık arızalarla karşılaşmanız da muhtemeldir. Bu arıza belirtileri önceden kendini büyük oranda gösterir. Bu belirtiler arasında kullanım sırasında gelen sesler, manevra kabiliyetinin zayıflaması ve sertleşmesi, direksiyon kutusunda yağ kaçağı oluşumu bulunur. Direksiyon pompası da bu sistemin bir parçasıdır. Aracın yükü, içindeki kişilerin ağırlığı gibi faktörler büyük kuvvetlere örnektir. Bu kuvvetler doğrudan tekerleklere aktarılır. Direksiyon pompası olmaması durumunda bu ağırlıkla iyice sıkışan tekerlekleri döndürebilmek için çok büyük güç uygulamanız gerekebilir. Bu parçalar, araçta var olan yük artsa da manevra kabiliyetinin bundan az şekilde etkilenmesini sağlar. Pompalar sayesinde çok az bir güç kullanarak direksiyonu ve aracı istediğiniz yöne çevirmeniz mümkündür. Hidrolik ve elektrikli olmak üzere iki farklı çeşidi vardır. Bu parçalar bozulduğunda oluşan hasarlar da kutu bozulduğunda görülen belirtilere benzerdir. Böyle bir sorun yaşadığınızda Trendyol’dan bozulan parçaların yenisini satın alabilir, sorunsuz şekilde seyahat edebilirsiniz.

Direksiyon Sistemi Parçaları Trendyol’da

Direksiyon Sistemi Parçaları Trendyol’da

Direksiyon yağ deposu bu sistemin vazgeçilmez bir parçasıdır. Bir diğer parça olan direksiyon göbeği simidin tam ortasında bulunan bölgedir. Bu bölge içerisine korna sistemi de yerleştirilir. Genel olarak göbeğin orta kısmında direksiyon arması yer alır. Arma genellikle aracın markasını belirtecek şekilde tasarlanır. Arma zarar gördüğünde bu parçayı yeniden almanız gerekir. Bu amblemi kişiselleştirecek tarzda ürünlerle de bu kısmı tamamlayabilirsiniz. Sistem parçaları bozulduğunda ya da sistemde bir aksaklık meydana geldiğinde düzgün çalışma gerçekleşmez ve verim alınamaz. Trendyol bozulabilecek pek çok sistem parçasını kaliteli ve dayanıklı seçeneklerle müşterilerine sunar. Bu parçalar tip, model, kullanım ve uygunluk olarak birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Dikkat etmeniz gereken önemli nokta araca uygunluktur. Seçilen parçanın yüksek kaliteye sahip olması ve uzun yıllar dayanacak materyallerden üretilmesi gerekir. Ayrıca hem kullanılacak sisteme hem de araca uyumlu olması önemlidir. Trendyol’da çok çeşitli markalar bulunur. Farklı markalar birbirinden çeşitli parçalarıyla ön plana çıkar. Tasarımlarıyla güncel olarak pek çok kişinin ihtiyacına ve talebine cevap vermeyi hedefler. Markalar, bu özellikler çerçevesinde müşteriler için çok geniş bir yelpazede ürünlerini çeşitlendirir. Siz de bu geniş yelpaze içerisinden aracınıza ve bütçenize uygun seçeneği rahatlıkla bulabilirsiniz. Manevra kabiliyetiyle öne çıkan modeller, müşterilerine yüksek konfor sunar. Direksiyonunu daha da rahat hale getirmek isteyen kişiler kılıf da kullanabilir. Markalar değişen ve gelişen dünya trendlerini yakından izleyerek ürünlerini tasarlar ve ileri teknolojiden her zaman faydalanır. Gelişen son teknolojiyi yenilikçi ve modern tasarımlarla müşterilerine sunmak temel hedefleri arasındadır. Farklı bütçelere uygun olan çeşitli sistem parçalarına Trendyol’dan filtreleme yaparak ulaşabilirsiniz.