placeholder
"

Otomobil Yedek Parça

" araması için 100.000+ sonuç listeleniyor

Otomobil Yedek Parça

Otomobil Yedek Parça

Verimli ve güvenli bir sürüş için otomobillerdeki önemli parçaların sık sık kontrol edilerek, aksayan ve yıpranan bölümlerin otomobil yedek parça ürünleri ile değiştirilmesi tavsiye ediliyor. Otomobil modellerinin daha iyi bir performans göstermesini sağlayan bu değişiklikler, aynı zamanda kaza, yolda kalma gibi olumsuzlukların da önünü geçiyor. Oto yedek parça aksesuar ürünleri ile yenilenen araçlar daha uzun ömürlü oluyor ve ilk günkü fonksiyonlarına yeniden kavuşuyor. Aksayan parçaların erken fark edilerek zamanında değiştirilmesi sorunun büyümesinin ve diğer parçaların da bozulmasının önüne geçebiliyor. Motor ve iç aksam başta olmak üzere aracın hem içinde hem dışında gerektiğinde değişebilen ya da değiştirilmesi gereken pek çok parça bulunuyor.

Fan motorundan buji takımına, far ve stop lambası seçeneklerinden fren balataların pek çok araç yedek parça ürünü bulunuyor. Otomobil markaları kendi araçları için yedek parça ürettikleri gibi, farklı markalar için ürünler tasarlayan otomobil yedek parça firmaları da bulunuyor. Japon yedek parça ürünleri ithalatçı firmalar tarafından getiriliyor ve güvenli biçimde satışa sunuluyor. Bazen oto yedek parçalara ulaşmak, doğru ürünü bulmak mümkün olmayabiliyor. Online yedek parça seçeneklerine Trendyol güvencesiyle ulaşılabiliyor ve özellikleri hakkında detaylı bilgi alınabiliyor. Orijinal ya da yan sanayi olarak satın alınabilen yedek parça ürünleri Trendyol’da rahatlıkla bulunabiliyor. İhtiyaç duyulan ürünleri makul fiyat seçenekleri ile kullanıcılara ulaştıran Trendyol, dönemsel kampanyalar ve outlet ürünlerle kaçırılmayacak fırsatlar sunuyor.

Yedek Parça Modelleri ve Özellikleri

Otomobilin içindeki hemen hemen bütün parçalar tek tek değiştirilebilir olduğundan yedek parça tanımı bütün ekipmanları kapsayabiliyor. Değiştirme ihtiyacı aksama ya da bozulma gibi nedenlerden ya da kişisel tercihlerden kaynaklanabiliyor. En sık değiştirilen ve yedek parça arayışında ilk sıralarda yer alan ekipmanlar ise yağ ve hava filtresi, ön ve arka tampon, egzoz ucu, aydınlatma sistemleri ve motordaki bazı ana parçalar olarak sıralanabiliyor.Bazı yedek parçalar otomobilin markasına ve modeline göre değişirken, bazıları standart olarak pek çok araç modelinde kullanılabiliyor. Otomobildeki bazı parçaların sadece bozulduğunda ya da yıprandığında değiştirilmesi gerekirken, bazı önemli parçalar ise belirli bir kilometreye ulaşıldığında ya da belirli zaman aralıklarıyla değiştirilmesi tavsiye ediliyor. Aracın iç aksamı ve motorundaki bölümler seyir güvenliğini doğrudan etkilediği için herhangi bir sorun oluşması durumunda parçaları değiştirmek için beklememek gerekiyor. Sürüş güvenliğini yeniden sağlamaya yardımcı olan yedek parça ürünleri, daha büyük zararlar oluşmasını önleyerek ekonomik fayda da sağlıyor. Trigger seti ya da iğneli rulman gibi parçalar yürüyen aksam açısından önem taşırken, ses izolasyonu sağlayan izolatörler de yüksek ısı gibi sorunlara karşı koruma işlevi üstleniyor. Otomobilin ilk çalışması esnasında rolü bulunan buji takımlarının yola sorunsuz çıkmak ve yolda kalmamak için yıprandığında değiştirilmesi öneriliyor.

Yoğun kullanıma bağlı olarak ya da kaza sonucu araçlardaki temel parçalarda hasar oluşabiliyor. Otomobillerin ana aksamındaki parçalarda deformasyon ya da arıza meydana gelmesi durumunda otomobil yedek parça ürünleri devreye giriyor. Farlardan egzoz borularına, dikiz aynalarından kapı kollarına, her türlü aydınlatma ürününden motor aksamında ihtiyaç duyulan pek çok parça rahatlıkla bulunabiliyor. En sık zarar gören otomobil parçaları arasında bulunan egzozlar, her marka ve modelde farklı olduğu için marka ve modelin yanı sıra otomobilin yılına da dikkat edilmesi gerekiyor. Yedek parça ihtiyacı oluşması durumunda mutlaka otomobilin kullanım kılavuzunda bulunan uyarılar ve bilgiler dikkate alınarak seçim yapılması tavsiye ediliyor. Ayrıca özellikle motor aksamı ve iç kısımdaki parçaların işinin ehli uzman kişiler tarafından büyük bir titizlikle yerleştirilmesi gerekiyor. Uzman olmayan kişilerin parçaları yanlış ya da eksik takmaları daha ciddi sonuçlar doğurabiliyor. Otomobillerin genel kasko poliçeleri sadece orijinal parçaları kapsadığı için araba yedek parça ürünleri dahil olmuyor. Yedek parçalar için de kasko yapılmak istendiğinde poliçenin kapsamının buna uygun olarak genişletilmesi gerekiyor. Orijinal yedek parçalar sigorta ve kasko açısından da avantaj sağlıyor.

Servis Parçaları ve Motor Yağı Seçenekleri

Silecek yenileyiciler, motor yağları, filtreler ve fren ekipmanları gibi güvenli bir sürüş için önemli ürünlerin yer aldığı servis parçaları, en temel aksamlarda yerini alıyor. Ön süspansiyon ekipmanlarından, silecek takımlarına, aracın sağlıklı biçimde durmasını sağlayan fren balatalarından farklı sistem parçalarına pek çok ürün bu kategoride bulunuyor. Yüksek kaliteli ürünler arasından seçilen bu parçalar aracın performansını yükseltiyor ve güvenli bir sürüşe yardımcı oluyor. Yetersiz, kalitesiz ve düzgün üretilmemiş parçalar ise sürüş esnasında risk oluşturabiliyor. Otomobil parçalarının aşınmasını geciktiren özel spreyler, yakıtlardan kaynaklı olarak motorda oluşabilen küçük boyutlu maddelerin ortadan kaldırılmasını da kolaylaştırıyor. Temiz tutulan ve koruyucu etki altında bulunan parçaların ömrü uzuyor ve bu parçalar daha uzun süre arıza yapmadan kullanılabiliyor. Motor yağı azaldığında ya da eski işlevini yerine getiremez hale geldiğinde parçalarda arıza kaçınılmaz hale geliyor. Araçtaki yağların ne durumda olduğunu anlayabilmek için yağ çubuğu kullanılıyor. Motorun alt kısmındaki bölüme doğrudan giren yağ çubukları, yağın yeterli düzeyde olup olmadığını gösteriyor. Akışkan olan yağ halen işlevini doğur biçimde yerine getirebiliyor. Akışkanlığını yitirmiş ve yapışkan bir hale gelmiş yağlar ise bozulduğundan vakit geçirmeden yenilenmeleri gerekiyor. Otomobillerin rutin bakımları sırasında ihtiyaç olması halinde motor yağı değiştiriliyor ve değişim ile birlikte yağ filtresi de yenileniyor. Yağ eksikliği durumunda motor yanmasına kadar varan riskler oluştuğu için yağ kontrolü ve gerekirse değişiminin ihmal edilmemesi gerekiyor.

Araçların güvenli seyri için önem taşıyan ürünler arasında motorun önemli parçalarından yağ filtresi de bulunuyor. Motorda yer alan pek çok parçanın sağlıklı çalışmasını ve otomobilin ana parçalarının zarar görmesini engelleyen yağ filtresinin gerektiğinde mutlaka değiştirilmesi tavsiye ediliyor. Motor yağının temiz kalmasını ve işlevini doğru biçimde sürdürmesini kolaylaştıran yağ filtresi, görevini yerine getirmediğinde motorun içinde kirli yağ dolaşıyor. İçindeki kir ve artık motoru ciddi biçimde tehdit edebiliyor. Motor yağının ömrü, yağ filtresinin değiştirilme zamanı markaya, modele ve yakıt türüne göre değişiyor. Yağ filtresi için geliştirilen filtre bakım setleri, büyük önem taşıyan yağ, hava ve mazot filtrelerini temizlemeyi ve ömrünü uzatmayı mümkün kılıyor. Hava ve polen filtreleri ise araç klimasını toz ve diğer zararlı maddelerden koruyor, aracın içindeki havanın daha sağlıklı ve temiz olmasını sağlıyor. Temizleyici spreyler ve özel motor yağları, aracın aksamındaki oksitlenmeyi ve kirleri temizleyerek koruyucu bir etki oluşturuyor.

Elektrik Tesisatı ve Silecek Ürünleri

Oto yedek parça aksesuar grubunda yer alan aydınlatma ürünleri hem sarf malzemeleri ile hem de temel parçalarıyla ihtiyaç duyulabilen yedek parçalar arasında bulunuyor. Otomobilin iç aydınlatmasını sağlayan ışıklandırma sistemleri daha keyifli bir sürüş için dekoratif işlev taşırken, dış aydınlatma sürüş güvenliğini doğrudan etkiliyor. Far ve stop lambası modelleri diğer sürücüler ile iletişim kurmaya, onların dikkatini çekmeye ve yolu düzgün biçimde görmeye yarıyor. Yüksek ışık çıkış gücüne sahip olan farların sis farı, çift renk far gibi çeşitleri de bulunuyor. Bagaj aydınlatması da araçlardaki önemli ışıklandırma sistemleri arasında yerini alıyor. Yeni nesil araçlarda bulunan park sensörü gibi araçlar ile silecek takımları ya da sesli ikaz sensörleri de önemli işlevler üstleniyor. Yağışlı havalarda ön cam yüzeyinde biriken cam su ve çamuru temizleyerek net bir görüş açısı sağlayan silecek takımları, daha güvenli ve konforlu bir sürüş için gereken koşulları sağlıyor. Silecek takımlarının yüksek kaliteli malzemeden olması uzun ömürlü bir kullanım sunduğu için daha ekonomik bir tercih oluyor.

Aydınlatma sistemleri gibi elektrik aksamında da pek çok parça bulunuyor. Aracı çalıştırırken önemli rolü bulunan elektrik aksamındaki arızalara zamanında müdahale edilmesi gerekiyor. Düzenli bakımlar esnasında yıpranan parçaların tamamen bozulmasını beklemeden değiştirilmesi daha iyi bir tercih olabiliyor. Aracın içindeki elektrik aksamının pek çok noktasında özel sigortalar bulunuyor ve tesisatı koruyucu işlev üstleniyor. Aküden enerji alarak görevini yapan parçalar arasında gösterge panelinden sinyal ışıklarına, farlardan stop lambalarına, iç aydınlatmadan müzik setine pek çok ekipman bulunuyor. Elektrik tesisatındaki arızalar bu cihazların tümünü etkileyebildiğinden kısa sürede gereken araba yedek parça ürünlerinin alınarak arızanın giderilmesi gerekiyor. Aracın çalışmasını sağlayan bujiler de elektrik tesisatından güç alıyor ve aracın sorunsuz yola çıkabilmesi için büyük önem taşıyor.

Otomobiller uzun süre kullanılmadığında ya da yoğun elektrik harcayan bazı aletler açık unutulduğunda aküler tamamen boşalabiliyor. Akü takviye kablosu modelleri ile aküleri yeniden doldurmak mümkün olurken, ömrünü tamamlamış ve depolama işlevi zayıflamış akülerin ise yenilenmesi tavsiye ediliyor. Oto elektrik kalemi başta olmak üzere araç içinde olması gereken bazı aletler arızaların erken tespit edilebilmesine imkân tanıyor. Bazı lambaların değiştirilmesi ya da küçük arızaların giderilmesi gibi uzmanlık istemeyen bazı işler, gerekli yedek parçalar bulunduğunda araç sürücülerin tarafından da yapılabiliyor. Trendyol, online yedek parça alımı için pek çok elektrikli yedek parçaya ürünleri arasında yer veriyor. Ürünlere erişim şansı bulamayan ya da aradığı ürüne bir türlü ulaşamayanlar bu sayede aradıkları tüm yedek parçalara büyük bir kolaylıkla sahip olabiliyor.

Orijinal Yedek Parçanın Farkı Nedir?

Sürücüler araba markasının ürettiği orijinal parçaları kullanabildikleri gibi, yan sanayi olarak tabir edilen yedek parçalarla arızaları giderme yoluna da gidebiliyor. OEM tabiri, otomobil markasının bizzat geliştirdiği ve araç üretiminde kullandığı parçaları anlatmak için kullanılıyor. İngilizce Original Equipment Manufacturer cümlesinin kısaltması olan OEM ürünler, yan sanayi ürünlere göre biraz daha yüksek fiyatlardan satışa sunuluyor. Bir parçanın orijinal olması için mutlaka araç üreticisi tarafından üretilmiş olması gerekmiyor. Araç üreticileri, parça üreticilerinin temel kalite standartlarına uygun olarak, kendi ürün numarasıyla ve orijinal paketinde parça üretmesini sağlıyor. Normal koşullarda da araç üreticileri otomobilin tüm parçalarını kendileri üretmediği için yedek parça konusunda orijinal parça üreten firmalar bulunuyor. Ayrıca araç ithalatçıları da garantili olarak araç yedek parçası getirtiyor. OEM kavramına ek olarak Original Equipment Supplier adının kısaltması olan OES, fason firmalar tarafından üretilen orijinal parçaları ifade ediyor. OEP adı verilen ürünler ise yan sanayi olarak da ifade edilen, ikincil pazar parçalarını anlatıyor. Orijinale eşdeğer olduğu iddia edilen bu parçalar, aracı üreten marka ile ilgisi olmadan farklı şirketler tarafından üretiliyor. Yan sanayi parçalar da aynı işlevi görmek ile birlikte orijinal parçalar ile aynı dayanıklılık ve garanti koşullarını sunmayabiliyor.

Orijinal yedek parça almak için bu parçaların otomobili üreten markanın ürettiği ya da onayladığı parçaların olduğundan emin olmak gerekiyor. Yan sanayi ürünler de görünüş olarak aynı formda olduğundan anlaması her zaman mümkün olmayabiliyor. İstenen kalitede olmayan yan sanayi ürünlerinde erken deforme olma, istenen verimliliği sağlayamama, yakıt tüketimini artırma, gürültü kirliliği oluşturma gibi pek çok sorun yaşanabiliyor. Orijinal parçalar biraz daha yüksek fiyatlı olduğu için orijinal olmayan parçalar tercih edilse de bir süre sonra ortaya çıkabilecek olan sorunların maliyeti çok daha fazla olabiliyor. Uzun vadede orijinal parçalar çok daha ekonomik ve avantajlı koşullar sunuyor. Orijinal yedek parça ürünleri OEM numarası üzerinden belirlenebildiği için bir parçanın orijinal mi yoksa yan sanayi mi olduğunu anlamak oldukça oluyor. OEM numarası sorgulaması ve şasi numarası ile arama yaparak ihtiyaç duyulan orijinal parçalar hakkında bilgi alınabiliyor.

Otomobil Aksesuarları ve Yedek Parça Fiyatları

Koltuk kılıfları, döşemeler, temizleyici ürünler, perde ve film gibi parçalar ise yedek parça değil, aksesuar olarak kabul ediliyor. Aksesuar alırken de tıpkı yedek parça alır gibi kalitesine ve orijinalliğine mümkün olduğunca dikkat edilemesi tavsiye ediliyor. Araç sürücüleri aracın kullanımı için hayati önemdeki parçaların yanı sıra araba kullamayı daha eğlenceli hale getirecek, aracın içinde daha huzurlu hissettirecek parçalara da önem veriyor. Ayrıca otomobil aksesuar ürünleri arasında aracın sürülmesi ile doğrudan ilgili olmasa da güvenli sürüş için önem taşıyan parçalar da bulunuyor. Araç yangın tüpü gibi parçalar olası krizlerde hayat kurtarıcı rol üstlenebiliyor. Kameralı park sensörü ise daha seri ve güvenli park etme imkânı yaratıyor. Araba aksesuarları içinde yer alan ürünleri özelliklerine, kalitelerine ve işlevlerine göre farklı fiyat düzeylerinde olabiliyor. Ünlü otomobil markalarının yüksek kalite standartlarındaki aksesuar parçalarının fiyatları daha farklı bir düzeyde yer alırken, her ihtiyaca uygun irili ufaklı pek çok aksesuar bulunabiliyor. Otomobildeki eksiklikleri tamamlamak, araba aksesuar seti ile eksiksiz bir sürüş ortamı sağlamak isteyenler kendi zevklerine uygun aksesuar modellerine yöneliyor.

Hem oto yedek parça fiyatları, hem de farklı aksesuarlar için istenen fiyatlar ürünlerin markaları, özellikleri ve kalitelerine göre değişiyor. Genellikle araçların kalitesi ve değeri yüksekse, yedek parçalar için de benzer bir fiyat düzeyi bulunuyor. Japon yedek parça modelleri, Japon menşeli otomobiller için önemli kolaylıklar sağlıyor. Aydınlatma sistemleri, motor ile ilgili parçalar ya da egzoz gibi ekipmanların ihtiyaç duyduğu yedek parçalar, güven ve sağlamlık açısından orijinal yedek parça seçeneklerini gündeme getiriyor. Fren yağları, motor yağları, hava ve yağ filtreleri gibi servis parçalarında fiyatlar genellikle markalara göre değişkenlik gösteriyor. Araç marka ve modellerine uygun birden fazla ürün bulunabildiğinden bu ürünler çoğunlukla fiyat ve kalite bakımından farklı düzeylerde oluyor. Ön cam sileceklerinin işlevlerini doğru yerine getirmesi ve zamanın yıpratıcı etkilerinden korunması için yüksek kaliteli kauçuk malzemeden yapılmış sileceklerin kullanılması öneriliyor. Uygun kalitede olmayan ürünleri camlarda çiziklere neden olabiliyor, gereken görüş açısını tam olarak sağlayamıyor. Camların çizilmesi yeni ve daha yüksek masrafları beraberinde getireceği için üstün performans ve yüksek kalite sunan sileceklerin tercih edilmesi gerekiyor.

Trendyol araç sürücülerinin ihtiyaç duyduğu her türlü yedek parça, ekipman, servis parçası ve aksesuar modellerine rahatça ulaşma imkânı sunuyor. Ürünlerin detaylı biçimde incelenebildiği Trendyol’da uygun marka ve model tespit edildiğinde ihtiyaç duyulan modeller kolayca satın alınabiliyor. Otomobil yedek parça firmaları tarafından sağlanan satın alma kolaylıklarının yanı sıra Trendyol indirim ve kampanyalarla özellikle aksesuar alanında oldukça makul fiyat seçenekleri sağlıyor. Outlet kategorisindeki ürünler de kaçırılmayacak fırsatlar sunan oto yedek parça fiyatları ile her bütçeye uygun seçenekler oluşturuyor.