barbekü

Barbekü İçin Olmazsa Olmaz Malzemeler

Mangal kültürü çok öncelerden günümüze gelen hafta sonu veya hafta içi fark etmeksizin özellikle kalabalık ortamlarda damağınızı şenlendiren bir etkinliktir. Pikniklerin vazgeçilmezi olarak öne çıksa da barbekü evinizde, bahçenizde tercih edebileceğiniz zevkler arasındadır. Herkesin bir araya toplandığı ve eğlenceli vakit geçirdiği barbekü partileri veya hafta sonu toplantılarının ayrılmaz ikilisi de et ve mangal olmaktadır. Hafta sonunuzu sıkı dostlarınız veya geniş ailenizle geçirirken yapacağınız barbekü bu güzel zamanların tadını ikiye katlamanıza yardımcı olur. Doğru malzemelerin bir araya gelmesi ile doğru eller tarafından yakılacak barbeküde pişen yiyecekler mükemmel yiyecekler yiyerek vaktinizi geçirmenizi sağlayacaktır. Barbekünün kültürümüzdeki önemini bilerek barbekü için gerekli malzemeleri sizler için sıraladık.

barbekü

Mangal veya Barbekü

Barbeküde en temel ihtiyaç pişirim yapacağınız alettir. Açık alanlar veya duman çıkmasının sorun olmayacağı yerler için mangalı tercih edebileceğiniz gibi farklı alanlar için özel tasarlanmış barbekü çeşitlerini de seçebilirsiniz. Kömür kullanacağınız barbeküler olduğu gibi gazlı ve elektrikli barbeküler ile de yiyeceklerinizi pişirebilirsiniz. Pikniklerde yer seçiminize göre değişebilecek bu durum sizin isteklerinize göre de şekillenebilmektedir. Ancak mangalın tadı bir başka olur diyor iseniz sizlere önerimiz kömürlü barbekü çeşitleri veya bir mangal olacaktır. Evde veya dumanın sorun yaratabileceği yerlerde zevkinizden ödün vermeden etlerinizi ve yan ürünlerinizi pişirmenizi mümkün kılacak ürünler ise gazlı ve elektrikli barbeküler olacaktır.

Kömür

Kömür

Pişirim aletinden sonra ikinci sırayı tabi ki yakacak ürün almaktadır. Kömür kullanımınız pişireceğiniz etler ve yan ürünlerin miktarına bağlı olarak kullanılmalıdır. Etler, sebzeler hesaba katılarak kömür alınmalıdır. Az alacağınız kömür ile pişiriminiz yarım kalabilir. Farklı kilolarda kömürler ile ihtiyacınız olan miktarları satın almanız mümkündür. Kalabalık partilerin veya pikniklerin uzun yanan mangalları olur, etler sürekli pişerken yanına közlenen sebzeler eklenir. Daha sonrasında çeşitli tatlılar veya közde kahvenizi pişirerek hoş vaktinizi sonlandırabilirsiniz. Yeterli miktarda bulunduracağınız kömür ile istediğiniz şekilde barbekünüzü yakabilir yapacağınız işlemleri şekillendirebilirsiniz. Gün sonunda üzerinizde mangal kokusu olsa da karnınızı güzel şekilde doyuracağınız eğlenceli bir gün olacaktır.

tutuşturucu

Tutuşturucu ve Çıra

Barbekü seçimi ve kömür aldıktan sonra unutmamanız gereken bir detay daha var. O da kısa sürede kömürlerinizin tutuşmasını sağlayacak çıra ve tutuşturucular. Fazla veya az fark etmeksizin kullanacağınız kömürleri yakmanız bazen vakit alabilir. Barbeküyü hazırlamadan önce alacağınız çıra ile kısa sürede kömürlerinizi pişirime hazır etmeniz mümkün olur. Çıranın yanında kullanacağınız tutuşturucu ürünler ise çıranın hemen yanarak kömürleri hazırlamasına imkan verir. Ayrı olarak veya beraber satılabilen bu ürünler vakit kaybetmeden cayır cayır yanan bir barbeküye sahip olursunuz. Sevdiklerinizi bekletmeden karınlarını doyuracak yiyeceklerin pişirmeye başlamanız mümkün olur. Barbekünün başında ne kadar deneyimli olduğunuzu gözler önüne serebilirsiniz.

yelpaze

Yelpaze

Barbekü işlemi pişirilecek yiyeceklerin miktarına göre uzun sürelerde yapılabilir. Bir durup bir daha tekrar yakılabilir. Kömürler sönebilir ve tekrar yakmak gerekebilir. Kömürlerin yanmasını desteklemek için yanınızda yelpaze bulundurmanız gerekir. Mangalcının yardımcısı olan yelpaze, kömürü harlamak için kullanılır. Başta tutuşturucu ve çıraya kömürü yakması için yardım eden bu malzeme aynı zamanda mangalın yandığı süre boyunca da aktif olarak kullanılır. Rüzgar etkisi yaratarak kömürlerin yanıcılığını arttırır. Izgara kokusunun etlere geçmesinde büyük rolü olan yelpazeler yiyeceklerin lezzetini arttırır. Açık havalardaki barbekü zevkinizin tamamlayıcılarından olan bu ürün unutulmaması gerekenlerden biridir. Böylece istediğiniz şekilde mangalınızı yönetmeniz ve kömürlerinizin harlanması sağlanmış olur.

maşa

Maşa

Hafta sonu piknikleri genellikle barbekü yakılarak yapılır. Büyük kalabalıklar veya çekirdek aile ile zevkli anlar geçirilir. Bunun yanında lezzetli etler yenir. Barbekülerin vazgeçilmez malzemelerinden biri olan maşa, etlerin ve sebzelerin barbekü üzerindeki konumları konusunda sizlere yardımcı olur. Etlerin barbekü üzerine alınması ve yerlerinin değiştirilmesini sağlayan alettir. Etleri rahat bir şekilde tutmanızı sağlayan bu ürünler olmadan yakacağınız mangal size zor zamanlar yaşatabilir. Eliniz yanmadan etleri ve yan ürünleri çevirmenizi sağlar. Genellikle demir saplı bu ürünlerin ahşap saplı olanları da sıklıkla kullanılmaktadır. Yapacağınız mangalın iyi olması aynı zamanda elinizin yanmaması için kullanacağınız maşalar sizlere kolaylık sağlayacaktır.

mangal seti

Mangal Seti

Çok çeşitli mangal setleri olmasına karşın barbeküde size yardımcı olacak doğru setleri yanınızda bulundurmanız gerekir. Şimdiye kadar saydığımız ürünlerin dışında olan bu setlerde çatal ve spatula gibi ürünler bulunmaktadır. Mangal seti deyince aklınıza mangal ve barbekünün bulunduğu setler gelebilir. Ancak size yardımcı olacak bu setlerde yan aksesuarlar bulunmaktadır. Spatula ile barbekü üzerindeki köftelerinizi çevirmeniz daha kolay bir hale gelirken çatal ile hem yapışan etleri çıkarmanız mümkün olur hem de sebzeleri ve marshmallow gibi şekerlemeleri pişirmenize yardım eder. Keyifli mangal partinizi daha profesyonelce sürdürmenizi sağlar. Sizlere mangal süresince büyük kolaylık sağlayacak bu ürünler mangal sonrası keyfinizi de pekiştirecektir.

Şiş ve ızgara

Şiş ve Izgara

Mangal yaparken belki de en önemli malzemeler şiş ve ızgaralardır. Pişirim yapacağınız et ürününe göre değişiklik gösteren bu ürünler mangal yapanların her halükarda yanlarında bulundurması gerekenlerin başında gelmektedir. Kıymalarınız için kalın şişler kuşbaşı etleriniz için ise ince şişler bulundurmanız gerekir. Kalın şişlerde kıyma daha kolay tutunacaktır. Kuşbaşı etleriniz ise ince şişlerde veya çöp şişlerde daha iyi pişecektir. Izgara ise yine mangalların kurtarıcısı olmaktadır. Tavuk etlerinizin yanı sıra köftelerinizin kolayca pişmesini sağlayacaktır. Mangal denince akla ilk gelen yardımcılardan şiş ve ızgara sizlere pişirim kolaylığı sunacaktır. Kendi pişirme alışkanlığınıza göre sizlere uygun malzemeleri yanınıza alarak pişirimlerinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz.

tencere

Tencere veya Tava

Pişirim devam ederken hali hazırda pişmiş ürünleri sıcak bir şekilde tutmak gerekir. Mangaldan çıkan ürünleri hemen yenmediği zamanlarda bu pişmiş yiyecekleri herhangi bir tencere veya tavada sıcaklığını muhafaza edecek şekilde saklayabilirsiniz. Sıcaklığı koruması açısından döküm tencere ve tavaları daha çok önersek de sizin tercihinize kalmış bir seçenektir. Tavaların içerisine ekmeklere saracağınız etler sıcaklığını bu şekilde koruyarak sofrada hep beraber sıcak bir şekilde yemenize imkan verecektir. Kalabalığın içinde herkesin beraber bir paylaşım içerisinde olduğu bu büyük sofralarda pişiren kişinin de bulunabilmesi için yemeklerin tamamı pişirildikten sonra oturulması daha uygun bir alışkanlıktır. Bunu için tencere veya tava içerisinde yiyecekleri muhafaza edebilirsiniz

buzluk

Buzluk

Pişirim için tüm malzemelerinizi aldıysanız barbekülerin olmazsa olmazı olan son ürünümüz ile kapanışı yapma vakti gelmiş demektir. Yiyeceklerin yanında içeceklerinizi muhafaza edeceğiniz buzluk, güzel havada ısınmanın önüne geçecektir. Özellikle yaz aylarında ayrı bir öneme sahip olsa dahi buzluklar kış aylarında yapacağınız barbekü partilerinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Keyfili bir gün geçirirken pişen yemeklerinizin yanında içeceğiniz içecekler soğuk olduklarında size daha çok zevk verecektir. Yediğiniz yemeklerin tadına tam varmanız için buz ile dolduracağınız buzluklardaki içeceklerle eğlenceniz kesilmeden bir gün geçireceksiniz. Hafta sonlarını en keyifli hale getiren barbekülerde ihtiyacınız olan ve yanınıza almazsanız zorluk yaşayacağınız bu ürünler anın tadını çıkarırken sizlere çok yardımcı olacaktır.