"

Bisiklet Jantı

" araması için 12621 sonuç listeleniyor
Tex Bisiklet Xbyc 1003 Jant Reflektörü
TexBisiklet Xbyc 1003 Jant Reflektörü
78 TL
Sepete Git

Bisiklet Jantı

Tutkunları İçin Bisiklet Jantı

Bisiklet, yediden yetmişe her yaştan kullanıcısı ve tutkunu olan bir seyahat aracıdır. Her geçen gün, gündelik ulaşımda da yerini sağlamlaştıran bisiklet, pek çok insan tarafından işe ya da okula giderken dahi tercih edilmektedir. Vücut sağlığı ve zindeliği açısından katkıları yadsınamayacak olan araç, aynı zamanda sağlığını korumak isteyen bireylerin yöneldiği ve buna ilaveten profesyonel olarak devam etmekte olan heyecanlı bir spor dalıdır. Kullanımı sırasında dış etkilere, pek çok diğer araca kıyasla daha fazla açık olan bisikletler, zaman zaman doğal olarak bazı aksamlarının bozulması ile kullanıcılarına problemler yaşatabilmekte ve hatta istenmedik kazalara sebep olabilmektedir. Bu yüzden bisiklet sahibi olurken aksamının özelliklerine, kullanıcısıyla uyumuna ve imal edildiği malzemelere dair bilgi edinmek oldukça önemlidir. Pek çok parçanın mekanik bir biçimde birleşmesinden oluşan bisikletlerin en önemli parçalarından birinin bisiklet jantı olduğu kolaylıkla söylenebilir. Bisiklet jantı ölçüleri ve özellikleri itibarı ile bisikletin kullanıcısına özgü bir sürüş deneyimi sağlamasının yanı sıra; sağlamlığı, imal edildiği malzeme gibi faktörler dolayısıyla da uzun ömürlü bir kullanıma ilaveten istenmedik kazaların önüne geçerek güvenli yolculuklar yapabilmenize imkan verir. Aynı zamanda bisiklet jant ölçüleri, bisikletin yüksekliğini belirleyen esas faktör olduğu için kullanıcının yaş grubuna uygun bir bisiklet alabilmek için de önemli bir veridir. Bilhassa çocukların hizmetine sunulmak üzere satın alınan bisiklet 16 jant gibi küçük ebatlara sahip olmalıdır. Sayfamızdaki bisiklet jant modelleri arasında gezinerek ürünler ve çeşitler hakkında fikir sahibi olabilir, daha detaylı bilgilere ulaşmak ve kullanıcı yorumları ile değerlendirmelerini görüntüleyebilmek için ürün başlığı altına bakabilirsiniz. Filtreleme menüsünü kullanarak aramanızı marka ve fiyat gibi kategorilerde daraltabilir ya da aklınızdaki ürüne göre özelleştirebilirsiniz. Bisiklet jant ışığı, LED’i ya da paleti gibi ürünler arasında yapacağınız bir seçim ile jantlarınıza ve dolayısıyla bisikletinize daha şık bir görünüm kazandırmanın yanı sıra yeni fonksiyonel özellikler de ekleyebilirsiniz. Beğendiğiniz ürünleri satın almak için alışveriş sepetine ekleyerek sipariş edebilir, bisikletinizin eskimiş jantını değiştirebilir ya da daha yüksek bir performans için bisikletinize uygun yeni bir jant modeline geçebilirsiniz. Son derece indirimli fiyat etiketleri ile bütçenize oldukça düşük bir maliyet getirecek avantajlı bir alışveriş yapabilir, uygun fiyatlara sürüş deneyiminizi daha verimli kılacak imkanlardan yararlanabilirsiniz.

Bisiklet Jantı Çeşitleri, Özellikleri ve Fiyatları

Bisikletinizin parça ya da aksesuarları; spor aktiviteleriniz ve yolculuklarınızın daha güvenli bir sürece dönüşmesi için son derece dikkat etmeniz gereken önemli donanımlardır. Aynı zamanda bisikletinizden daha fazla verim almanızı sağlayacak bu tarz ekipmanlar, bisiklet sürüş performansınızı da daha üst bir seviyeye taşıyacaktır. Bir bisikletin en önemli aksamlarından birinin de bisiklet jantı olduğunu söylemek büyük ölçüde mümkündür. Hem güvenliğiniz hem de sürüş keyfiniz için son derece önemli olan bisiklet jantı ürünleri çeşitli özelliklere sahiptir. Ayrıca jant telleri, göbek, jant çemberi, çember mandalı ve jant mili gibi parçalardan oluşan bisiklet jantı seçimi esnasında dikkat etmeniz gereken bazı özellikler ve aksamın birbirine doğru bir biçimde uyumunu gerektiren durumlar vardır. Bisiklet jantı ürünleri, daha çok metal alt başlığına alabileceğimiz çelik, alüminyum ve karbon gibi malzemelerden ya da metal karışımlardan üretilmektedir. Alüminyum alaşımları ile elde edilen bisiklet jantlarının daha hafif olduğunu söylemek mümkündür. Profesyonel bisiklet sporcuları için üretilen jantlarda ise karbon fiber malzemeler daha çok tercih edilmektedir. Karbon fiber jantlar, çok hafif olmasının yanı sıra esnemelere karşı yüksek bir dirence sahiptir ve dolayısıyla oldukça dayanıklıdır. Aynı zamanda hız ve sürüş tecrübesine de olumlu yönde katkılar yapan karbon fiber bisiklet jantı ürünleri profesyonel kullanımda en çok tercih edilen ürünlerdendir. Bisiklet jantı ürünlerinde dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de fren mekanizması ile jantınızın uyumudur. Fren çeşitleri farklı bisiklet türleri için üretilmiş olup diğer türe ait jantlarda verimli bir şekilde kullanılamaz. Örneğin, disk fren için tasarlanmış bir bisiklet jant çemberi ancak bu tarzda bir fren ile kullanılabilir, v-fren ya da kumpas frenleri birlikte kullanılması mümkün değildir. Bunlara ek olarak bisiklet jant seçimi esnasında, jantın taşıyabileceği ağırlık faktörüne dikkat etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Çeşitli Bisiklet Jantı Ölçüleri

Bisiklet jant ölçüleri, yaş ve kullanım alanına göre farklılık gösterebilmektedir. Standart bir yol bisiklet jantı 700c tekerleklidir. Bu tekerleklerde jantın iç genişliği 15 ile 25 mm arasında değişebilmektedir. Dağ bisikletlerinde, bisiklet jantı 26 inç ile 29 inç arasında değişiklik göstermektedir. Buradaki 29 inç olarak verilen ölçü aslında tekerleğin lastik ile birlikte olan ölçüsüdür, dolayısıyla dağ bisikleti ürünlerinde bisiklet jantı 28 inç ölçülerine sahiptir. Çocuk bisikletleri de genel olarak bisiklet jant ebatları üzerinden tasnif edilmektedir. Esas olan çocuğun yaşından ziyade beden ölçüsü, boyu ve bacak iç boyudur. Çocuklar için tercih edilen bisikletlerin jantları da doğal olarak daha küçüktür. Ebeveynler tarafından, çocuklar için daha sık tercih edilen bisiklet 16 jant ürünlerdir. Daha ufak beden ölçülerine sahip olan çocuklar için üretilen bisikletlerin jantları ise 12 inçe kadar düşebilmektedir. Bisiklet jantı ölçüleri hakkında konuşurken jant yanak kalınlığını da geçmemek gerekir. Jant yanak kalınlığı belirli standartlarla üretilmektedir ve buradaki durum daha ziyade kullanıcı ile alakalıdır. Fren mekanizması ve farklı sebeplerle aşınabilecek jant yüzeyinin kalınlığı zamanla azabilir. Bisiklet jantı ürünlerinde bu aşınmayı takip edebilmeniz için konulmuş bir işaret mevcuttur. Bisiklet jantı, bu işaret kaybolacak kadar aşındığında değiştirilmelidir. Bu değişim sürücü güvenliği açısından oldukça önemli bir noktadır ve jant yanak kalınlığının belli bir seviyenin altına düşmesi istenmedik tehlikeli sonuçlara sebep olabilir. Sayfamızdaki bisiklet jantı ürünlerini inceleyerek bisikletinize uygun ölçülerde bir jant temin edebilirsiniz.

Kullanım Alanına Göre Bisiklet Jantları

Bisiklet jant modelleri, kullanacağız zemin ve bisiklet jant ebatları açısından çeşitlilik arz etmektedir. Standart bir bisiklet jantı 700c tekerleklere sahiptir ve daha çok şehir içinde tehlikeli ya da zorlayıcı olmayan yollarda kullanılmaya uygundur. Bunun yanında daha kalın bisiklet jantına sahip olan dağ bisikletleri engebeli ve yokuş yollar üzerinde sağladığı yüksek yol tutuşu ile kullanım deneyiminize oldukça büyük katkı sağlar. Ancak bu tür bisikletler yumuşak toprak ya da taşlık ve otlu arazilerde oldukça zorlanacağı için zıttı bir tasarım ile daha ince geliştirilmiş yarış bisikleti jantları daha düşük yol tutuşları sayesinde böyle arazilerde daha doğru bir tercih olacaktır. Bunlara ek olarak, oldukça büyük bir kullanım kolaylığı sağlayan elektrikli bisiklet jantı ürünlerini almak mümkündür. Elektrikli bisiklet jantı, pedal çevirmek için gereken enerjinin bir kısmını beden hareketlerinizden sağlarken bir kısmını da jant üzerinde bulunan elektrik aksamı üzerinden sağlayarak kısa sayılmayacak mesafeleri kat etmenize yardımcı olabilir. Çeşitli bisiklet jantı modelleri için sayfamızı inceleyerek daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz. Ayrıca bisiklet jant ebatları açısından çeşitlere ayrılan jantlar, bu sayede geniş bir yaş aralığındaki farklı beden ölçülerine sahip insanlar tarafından rahatlıkla kullanılabilmektedir. 12 ile 16 inç aralığındaki bisiklet jantları, anne babalar tarafından çocuklarına alınan bisikletlerde kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Bilhassa 16 inç jantlar ebeveynlerin sıklıkla tercih ettiği ürünlerdir. 2 ile 4 yaş arası çocuklar için tercih edilen bisiklet 12 jant ölçülerinde iken yaş ilerledikçe büyüyen beden ölçüsüne göre jantın ölçüleri de artmaktadır. Standart ölçülerdeki bir bisiklet jantı 26 inç ölçüsündedir ve kullanım açısından bir yetişkinin boyuna ve kilosuna oldukça uygundur. Dağ bisikleti gibi daha yüksek yol tutuşuna ihtiyaç duyulan alanlarda 26 ile 29 inç arasında çeşitlilik gösteren farklı jantlar kullanılmaktadır. Farklı ürün çeşitlerini inceleyerek bisiklet jant modelleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilir, ölçü, ebat ya da yaş grubu gibi detaylarını öğrenmek istediğiniz bisiklet jantının ürün başlığına göz atabilirsiniz. Kullanıcıların değişken ihtiyaçlarına cevap vermek üzere tasarlanan bisiklet jantı ürünleri, bu doğrultuda geniş bir skala üzerine yayılmış bir çeşitliliğe sahiptir.

Bisiklet Jantı Parçaları

Bisiklet aksamının en önemli parçalarından biri olan bisiklet jantı, tek ve yekpare bir parça değildir. Bisiklet jant göbeği, jantın tam ortasında bulunur ve jantı bisikletin iskeletine bağlamaya yarar. Diğer parçalar sayesinde bisiklet jant göbeğine ulaştırılan dönüş hareketi, jant göbeği aracılığı ile bisiklet iskeletine taşınır ve böylece bisiklet hareket eder. İşlevsel ve aynı zamanda rahat bir bisiklet sürüş deneyimi istiyorsanız bisiklet jant göbeği göz ardı etmemeniz, bisikletiniz ile uyumuna önem vermeniz gereken bir parçadır. Bisiklet jant göbeği seçiminde ön ya da arka tekerin fark yaratacağını unutmamalı, buna ek olarak bisikletinizdeki frenleme sistemi ile uyumuna dikkat etmelisiniz. Farklı malzemelerden üretilen çeşitli bisiklet jant göbeği ürünleri için sayfamızı inceleyebilir, gündelik bisiklet kullanımınız ya da engebeli ve dağlık bölgelerdeki yolculuklarınızda kullanacağınız dağ bisikletiniz için farklı bisiklet jantı ve bisiklet jant göbeği ürünlerini tercih edebilirsiniz. Seçiminizde; bisikleti kullanacağınız zemin, kullanma sıklığınız ve sürüş süreniz gibi özellikler, ihtiyacınız olan malzemeye dair size daha geniş bir fikir verebilir. Bisiklet jantının diğer önemli parçalarından biri de bisiklet jant teli denilen ve bisiklet jant göbeği ile çemberini birbirine bağlayan parçalardır. Bisiklet jant teli, jant çemberinin şeklini sabit tutar ve bu açıdan adeta bir binadaki kolonlara benzer. Tekerlerin hareket potansiyelini oluşturan güç, tellerin, jant göbeğine doğru çekilmesi yolu ile meydana gelir. Jant telleri oldukça ince bir yapıda olduğu için bükülebilme potansiyeli de yüksektir. Jant telleri tekerin içerisine radyal bir biçimde değil tanjant şeklinde yerleştirilir, çünkü dik olarak yerleştirilir ise pedala bastığınızda göbek, janttan daha fazla dönme eğiliminde olacaktır. Bunun sebebi ise bisiklet jant çemberinin yolla doğrudan temas halinde olması ve bu temasın sürtünme dolayısı ile dönüş hızını yavaşlatmasıdır. Tanjant biçiminde tasarlanmış bisiklet jant teli ise, jant göbeğinden çemberine çifter çifter olmak üzere uzanır pozisyondadır. Bu çiftlerdeki tellerden birinde gerilim yükselirken diğerinde azalır ve bu sayede dönüş hızındaki bu sorun, mekanik bir çözüm sayesinde aşılmış olur. Havadaki partiküllerin ve çamur ya da buna benzer dış etkenlerin etkisine açık bir halde olan bisiklet jant teli, ince yapısından dolayı kolayca deforme olmaması için bazı tedbirlere ihtiyaç duyar. Bu türden deformasyonların önüne geçebilmek için bisiklet jant teli paslanmaz çelik ya da çinko kaplanmış karbon çelik gibi malzemelerden imal edilmektedir. Bazı jant modellerinde bisiklet jant teli yerine aerodinamik karbon çemberi de kullanılmaktadır. Daha yekpare bir yapı arz eden bu tarzdaki bisiklet jantı ürünleri sürüş rahatlığı açısından daha bütün bir deneyim sunmaktadır. Sayfamızda farklı çeşitleri mevcut olan bisiklet jant teli ürünlerini inceleyebilir, tercih ettiğiniz ürünlere kolaylıkla sahip olabilirsiniz. Bisikletinizin jant tellerini dış etkenlere biraz olsun kapatabilmek, bunun yanı sıra şık ve havalı bir tasarım yakalayabilmek için sayfamızdaki bisiklet jant kapağı ya da palet gibi ürünleri de inceleyebilirsiniz. Bisiklet jantı içerisinde bulunan bir diğer önemli bölüm ise bisiklet jant çemberidir. Bisiklet jant çemberi, bisiklet tekerleğinin ana iskeletini meydana getirir. Endüstriyel alaşım malzemelerinin daha az kullanılabildiği geçmiş dönemlerde ahşaptan üretilen bisiklet jant çemberi, günümüzde çelik, karbon ya da alüminyum alaşımları gibi malzemeler kullanılarak imal edilmekte, dolayısıyla ortaya daha sağlam ürünler çıkmaktadır. Farklı ebatlarda ve özelliklerde üretilen bisiklet jant çemberi, bisikletin kullanacağı yol ya da sahip olduğu özelliklere göre farklılıklar arz eder. Bunlara ek olarak bisiklette bulunan fren mekanizması ile uyumu ve lastik ile olan bütünlüğü gibi nitelikler de seçiminizi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken fark yaratan noktalardır. Son olarak söylenebilecek parça ise bisiklet jant lastik ürünleridir. Jant aksamının en dış malzemesi olan lastikler, kullanılacağı zemine göre farklı çeşitlerde tasarlanmıştır ve genellikle buna göre ayarlanan bir yol tutuşuna sahiptir. Örneğin dağ bisikletlerinde kullanılan bisiklet jant lastik malzemeleri daha kalın ve dolayısıyla daha yüksek bir yol tutuşuna sahiptir ve engebeli dağ yollarında sürüş deneyiminize oldukça katkı sağlar. Ancak bu lastikler yumuşak torak ya da taşlık ve otluk arazilerde bisikletinizin devrilmesine sebep olabilirler. Bunun için dağ bisikleti lastikleri dışında, şehir ve yarış bisikleti çeşitlerine uygun lastikleri de sayfamızda bulabilir, kullanım alanınıza göre verimli olacağını düşündüğünüz ürünleri sayfamız üzerinden temin edebilirsiniz. Aksayan çeşitli jant aksamlarını değiştirebilmenize imkan veren jant parçası ürünleri, sürüş deneyiminizin özellikle daha güvenli ve aynı zamanda daha konforlu hale gelmesi açısından son derece önemlidir. Güvenli bir bisiklet sürüş deneyimi için bisikletinizin bakımı ile sık bir biçimde ilgilenmeli, bazı parçaları belli aralıklarla yenilemelisiniz. Bilhassa eskimiş ve sorun çıkarabilme bilme potansiyeline sahip bir bisiklet jantı aksamı, muhtemel bir senaryoda çok tehlikeli sonuçlar ortaya çıkarabilir. Dolayısıyla jantlarınızı yedek parçalar yardımı ile yeniden güçlü ve sağlam bir hale getirmek, sürüş deneyiminiz açısından akıllıca bir hamle olacaktır.

Uygun Fiyatlı Bisiklet Jantları

Bisiklet kullanıcılarının en dikkat etmesi gereken hususlardan biri hiç şüphesiz sürücü güvenliğidir. Bu noktada sağlam bir yapıda olması gereken bisiklet jantı ürünleri de büyük önem taşımaktadır. Üründe kullanılan malzemeden, ürünün türüne ya da markasına kadar pek çok özelliği bağlı olarak çeşitlilik arz eden bisiklet jant fiyatları; dayanıklılık, aerodinamik yapı, uyumluluk ve buna benzer faktörler tarafından da belirlenmektedir. Buna ek olarak bisiklet jantı ürünlerini takım olarak satın alabileceğiniz gibi bisiklet jant çemberi ya da göbeği ve jant teli gibi ihtiyacınıza göre ayrı bir biçimde de alarak kendiniz toplayabilir veya gerekli malzemeyi yerine yerleştirerek bisikletinizin bakımını yapabilirsiniz. Trendyol’un indirimli bisiklet jant fiyatları ile her bütçeye uygun hale getirilmiş ürünlerin kalitesi ve uzun kullanım ömrü ile de sizi ek maliyetlere girmekten kurtaracak, uzun yıllar bisikletinizin keyfini çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Nitekim ürünleri satın almadan önce diğer kullanıcıların yaptıkları yorum ve değerlendirmeleri okuyarak kullanım tecrübesine dair fikir edinebilirsiniz. Bisiklet jant ürünleri ya da aksamları ile bisikletinizin bakımını yapabilir, bisiklet jantı değişimi ya da onarımı gibi çeşitli işlemlerin kendi başınıza üstesinden gelebilirsiniz.