placeholder
"

Peynir

" araması için 8814 sonuç listeleniyor

Peynir

Peynir

Kahvaltı sofraları başta olmak üzere günlük beslenmemizin önemli bir parçasını oluşturan peynir, binlerce çeşidi ile yüzyıllardır vazgeçilmez gıdalar arasında yer alıyor. Tarihi çok eski zamanlara uzanan peynir çeşitleri ile farklı damak tatlarına hitap ediyor. Peynir markaları alışık olduğumuz geleneksel lezzetler yanında dünyanın dört bir yanından çok özel peynir türleri ile geniş bir ürün yelpazesi oluşturuyor. Bir kilogram peynir için ortalama 12 kg süt kullanılması gerekiyor ve bu sayede peynirler oldukça yüksek enerji ve protein kaynağı haline geliyor. Protein ve sağlıklı yağların yanı sıra fosfor, kalsiyum ve b12 vitamini açısından da zengin bir ürün olan doğal peynir ürünleri, yaygın biçimde tüketiliyor. Sporcular peynir ürünleri kullanılarak geliştirilen protein takviyeleri kullanırken, tarih boyunca sporcuların ve bedensel iş yapanların bu ürünleri sıklıkla tükettiği biliniyor. Doğal ve lezzetli ürünün içerdiği kalsiyum ve fosfor gibi maddeler, başta kemik erimesi olmak üzere pek çok rahatsızlığa karşı önleyici etki yapabiliyor.

Peynir markaları farklı boyut ve özellikteki ürünleriyle farklı damak tatları ve ihtiyaçları başarıyla karşılıyor. Peynir satın almak isteyenler Trendyol’un geniş ürün yelpazesi içinde 5 kg peynir seçeneklerinden 100 gr peynir paketlerine aradıkları her türlü ürün bulabiliyor. Peynir sipariş listelerinde 1 kg peynir paketleri sıklıkla tercih ediliyor ve delikli kaşar peynir, parmesan peyniri satın almak için farklı seçeneklere kolayca ulaşılıyor. Trendyol aracılığıyla 100 gr peynir paketlerinden 5 kg peynir kutularına farklı ebatlarda ürünlerin yanı sıra toptan peynir almak da mümkün oluyor. Değişik büyüklükteki peynir sipariş listeleri için uygun peynir fiyatları sağlayan Trendyol online peynir satışı için avantajlı koşullar sunuyor.

Dünya ve Türkiye Peynir Seçenekleri

Taze sütün fermente edilmesi ile üretilen peynir şarküteri ürünleri arasında en sevilenlerden birini oluşturuyor. Yararlı mikroorganizmalar sayesinde belirli süre ve koşullar ile istenen lezzetler elde edilebiliyor. Canlı bir yapısı olan peynir bu sayede sütün içeriğinde bulunan önemli besin ve vitamin kaynaklarının uzun süre korunmasını da sağlıyor. Olgunlaştırılmış peynir ürünleri daha özel lezzetler sunarken, olgunlaştırma sürecinin mutlaka doğru koşullar altında gerçekleşmesi gerekiyor. Üretimde kullanılacak mayanın niteliği de lezzeti ve kokuyu belirleyen etkenler arasında başı çekiyor. Tarihte farklı ot, mantar ve meyveler maya amaçlı olarak kullanılırken, peynirin ait olduğu coğrafyanın özellikleri de peynir çeşitleri üzerinde belirleyici oluyor. Peynir çeşitleri nelerdir, sorusunun yanıtı özellikle Avrupa’da yüzlerce değişik türü içeriyor. Dünyadaki üretimin yarıya yakınını Avrupa Birliği ülkeleri, üçte birini ise ABD gerçekleştiriyor. Özellikle Fransa rokfor peynir başta olmak üzere 400 geleneksel çeşide sahip bulunuyor. Fransız peynir çeşitleri arasında tekerleğe benzeyen yapısıyla Brie ya da tahta kutularda korunan Camembert de öne çıkıyor. Türkiye’de Kars ile özdeşleşen gravyer peyniri ise kaynağını İsviçre’den alıyor. Hollanda peyniri olan gouda ise dünyanın dört bir yanında büyük ilgi görüyor. Adını Parma kentinden alan parmesan peyniri ile özel aromaya sahip mozzarella peyniri gibi sevilen İtalyan peynir çeşitleri de büyük beğeni topluyor. İngiltere’nin cheddar, Danimarka’nın danbo, İsveç’in västerbotten peynirleri de özel dünya peynirleri olarak öne çıkıyor.

Yabancı peynir çeşitleri kadar Türkiye’ye ait yöresel peynir çeşitleri de özel lezzetleri ile göz dolduruyor. Türkiye’de yaklaşık 160 farklı peynir türünün geleneksel olarak üretildiği biliniyor. Ezine peyniri özel aroması ve lezzeti ile yaygın biçimde tüketilirken, farklı yörelere ait köy peyniri seçenekleri ya da otlu peynir gibi özel aromatik ürünler de bulunuyor. Van peyniri olarak da bilenen bu özel ürünün içinde 25 ayrı ot bulunabiliyor. Van peyniri doyurucu ve sağlıklı yapısıyla yoğun olarak tercih ediliyor. İsli peynir yapılış biçimi itibariyle dikkat çekerken, küflü peynir sahip olduğu özel bakteri ve küflerle eşsiz bir lezzet ortaya çıkarıyor. Tuzsuz peynir çeşitleri diyettekiler için kusursuz seçim oluştururken, tuzlu ürünler ise genelde daha uzun ömürlü oluyor. Doğal peynir türleri arasında bulunan tuzsuz peynir çeşitleri taze tüketilirken, teneke peynir açılmadığı sürece uzun süre saklanabiliyor. Türkiye’de peynir çeşitleri sahip oldukları geniş aroma ve lezzet yapısıyla her beğeniye hitap edebilen seçenekler sunuyor.

En Sevilen Beyaz Peynir Çeşitleri

Türkiye’deki peynir türleri arasında beyaz peynir en yoğun tercih edilen ürün olarak öne çıkıyor. Hem yöresel olarak, hem de yapılış yöntemi ve sütün yapısına göre farklı türleri olan bu çok özel peynir, farklı aromalar, sertlik düzeyleri ve yağ oranları içeriyor. Beyaz peynir çeşitleri arasında yağlı peynir seçenekleri sıklıkla tercih ediliyor. Olgunlaştırılmış peynir ise uzun süre ideal koşullarda bekletilerek, istenen lezzete ulaşması sağlanıyor. Yağlı peynir ürünleri arasında tam yağlı beyaz peynir yüksek protein ve yağ yapısıyla öne çıkıyor. Tam yağlı beyaz peynir seçenekleri yerine yağsız beyaz peynir de tercih edilebiliyor. Yumuşak, beyaz kızartılan peynir çeşitleri gibi özel türler de içeriklerinde bol proteinin yanı sıra farklı yağ oranları sunuyor. Yumuşak, beyaz kızartılan peynir çeşitleri ile birlikte özellikle son dönemlerde süzme beyaz peynir seçenekleri de büyük yaygınlık kazanıyor. Daha yumuşak ve kolay tüketilen bir ürün olan süzme beyaz peynir, olgunlaştırma süreci beklenmeden daha pratik olarak üretilebiliyor. Yağsız beyaz peynir ise diyetine dikkat edenler tarafından özellikle tercih ediliyor. Teneke peynir gibi daha yüksek ağırlıklarda olabilen ve teneke kutularda dinlendirilen ürünler de sıklıkla öne çıkıyor. Taze peynir daha uygun fiyat seçenekleri ile ilgi görürken, tıpkı taze peynir gibi sürülebilir peynir ürünleri de alışveriş listelerinde sıklıkla yerini alıyor.

Yağsız ve tuzsuz olarak üretilen lor peynir hamur işi yapımında kullanılırken, kahvaltı sofralarında da yerini alabiliyor. Diyet yapması gerekenlerin tercih ettiği lor peynir ile birlikte labne peyniri de hafif yapısı ile öne çıkıyor. Labne peyniri tatlılardan yemeklere oldukça geniş bir kullanım alanı sunuyor. Sürülebilir beyaz peynir ürünlerinin yanı sıra krem peynir seçenekleri de tercih edilebiliyor. Daha yağlı ve daha aromatik olan krem peynir, eriyen peynir çeşitleri gibi farklı kullanım olanakları sunuyor. Eriyen peynir çeşitleri hamur işleri, çorba ya da makarna yapımında kullanılabiliyor ve eritme peynir yoluyla bu yemeklerde çok özel aromalar oluşturuluyor. Tıpkı eritme peynir gibi peynir çubukları da popüler ve işlevsel ürünler arasında yer alıyor. Peynir çubukları keyifli ve besleyici bir atıştırmalık olarak büyük beğeni topluyor. Simit ile birlikte tercih edilen üçgen peynir ise küçük paketler halinde satın alınıyor. İdeal bir atıştırmalık oluşturan üçgen peynir, bol yağlı ve kremsi yapısı ile yumuşak bir lezzet sunuyor.

Türkiye’nin Yöresel Lezzetleri

Yöresel peynir çeşitleri arasında bulunan kentlere göre farklılıklar gösteren ürünler öne çıkıyor. Adını Edirne’nin Ezine ilçesinden alan Ezine peyniri doğal ve yağlı özelliği ile biliniyor. Trakya genelinde yaygın olarak üretilen bu peynirin yanı sıra sevilen pek çok çeşit bulunuyor. Yapılış yöntemi ile diğerlerinden ayrılan tulum peyniri, hayvan derisinden üretilmiş tulumlarda bekletilerek yapılıyor. Erzincan yöresinde yaygın olarak tulum peyniri ile aynı adı taşıyan İzmir tulum peyniri ise günümüzde hayvan derisi yerine teneke kutularda üretiliyor. Oldukça lezzetli ve yoğun aromalı bir peynir olan İzmir tulum peyniri, genellikle koyun sütünden yapılsa da, inek ve keçi sütleri de karıştırılabiliyor. Tulum peynir çeşitleri daha çok daha sert ve tuzlu bir lezzet oluştururken, Bergama tulumu sadece koyun sütünden yapılıyor ve çok daha aromatik bir tat sunuyor. Tıpkı tulum peynir çeşitleri gibi köy peyniri de yapıldığı yöreye göre farklı özellikler gösteriyor. Salamura peynir de denilen bu ürünler, çiğ sütten oldukça pratik biçimde yapılabiliyor. Evlerde basit tariflerle hazırlanabilen salamura peynir, doğal ve katkısız özellikleri ile öne çıkıyor.

Abazlar ve Çerkesler tarafından farklı biçimlerde yapılan isli peynir ise çok özel yöntemlerle üretiliyor. Çerkes peyniri az tuzlu ve elastiki yapısı ile dikkat çekerken, taze tüketilen ürünler arasında bulunuyor. Çerkes peyniri ürünlerinin aksine taze değil, bekletilerek tüketilen küflü peynir çeşitleri ise Konya’dan, Ardahan’a geniş bir coğrafyada üretiliyor. Doğal yöntemlerle küflendirilen küflü peynir çeşitleri, ağır kokuları ve aromaları ile Avrupa’nın rokforunu akla getiriyor. Türkiye’de peynir çeşitleri arasında gravyer peyniri özel bir yerde duruyor. Peynirciliği ile ünlü Kars yöresinin lezzetleri arasında bulunan bu ürün, Kars gravyeri adıyla da biliniyor. Güçlü aroması ile büyük beğeni toplayan, kalın kabuklu yapıdaki gravyer peyniri fiyatı ile üst segment ürünler arasında bulunuyor. Oldukça ünlü olan Kars kaşarı da özel lezzetiyle ülkenin her yerinde büyük ilgi görüyor. Büyük tekerlek biçimde üretilen uzun süre dayanan Kars kaşarı ile birlikte Türkiye’nin başka yörelerinde de kaşar peyniri ürünleri bulunuyor. Çoğunlukla bahar ve yaz aylarında üretilen Trakya kaşarı ise koyun sütünden yapılıyor ve olgunlaşması için 6 ay bekletiliyor. Sert dokusu ve sarı rengi ile bilinen kaşar peyniri, dünyanın pek çok bölgesinde de tüketiliyor. Kaşar peyniri markaları eski ya da taze kaşarların yanı sıra dilimli kaşar peyniri paketleri de sunuyor. Isınınca eriyen ve aroması güçlü olan dilimli kaşar peyniri, tost yapımı için de tercih ediliyor.

Eşsiz Lezzette Aromatik Peynirler

Van’da üretilen otlu peynir bahar aylarında içine yabani otlar konularak üretiliyor. Türkiye’nin farklı bölgelerinde üretilen küflü peynir lezzetini özel bakteriler ve küflerden alıyor. Adını Mihaliç bölgesinden alan tuzlu kelle peyniri ya da keçi peyniri gibi yüksek lezzetli ürünler de yöresel çeşitler arasında bulunuyor. Yumuşak ve ağızda hemen dağılan keçi peyniri, keçi yetiştiriciliğinin yaygın olduğu bölgelerde tercih ediliyor. Keçi sütünü elde etmesi biraz daha güç olduğu için keçi peyniri fiyatları biraz daha yüksek olabiliyor. Keskin bir lezzete sahip olan bu peynirin yanı sıra koyun peyniri de sevilen aromatik lezzetler sunuyor. Pek çok farklı peynirde olduğu gibi koyun peyniri seçenekleri de kullanılan sütün kaynağına ve hayvanların beslenme biçimlerine göre farklı lezzetler oluşturuyor.

Tuzlu ya da tuzsuz biçimde üretilen farklı lor çeşitlerinin yanı sıra dil peyniri de sevilen yiyecekler arasında yer alıyor. Erzurum’a özel civil peyniri ile benzerlik gösteren çeçil peyniri ise çoğunlukla çiğ süt kullanılarak üretiliyor. Ekşimsi bir lezzeti olan çeçil peyniri, yumuşak ve tel tel ayrılabilen yapısıyla hoş bir tat sunuyor. Tel peynir de denilen bu özel lezzet, civil ve çeçil gibi adların yanında saçak ya da çekme olarak da biliniyor. Bol proteinli bir tür olan tel peynir, makarna ve salataların üzerinde de kullanılabiliyor.

Diyarbakır ile birlikte anılan örgü peynir, yaz başında taze inek ya da keçi sütü mayalanarak üretiliyor. Örgü peynir, özel bir yöntem ile yapılıyor ve adını hamur haline getirildikten sonra saç gibi örülmesinden alıyor. Kızartma peyniri olarak ünlenen ve Kıbrıs kaynaklı hellim peyniri ise oldukça farklı lezzetler sunuyor. Hellim peyniri kızartıldığında ya da ızgara yapıldığında asıl aromasını açığa çıkarıyor ve eşsiz bir lezzet sunuyor. Trabzon’da kolot peyniri, farklı kentlerde küp peyniri, Kayseri yöresinde çömlek peyniri ve daha pek çok lezzet keyfedilebiliyor.

Tuzsuz künefe peyniri ise yöresel bir tatlı olan künefenin üzerinde kullanılıyor. Çiğ süte yakın ve tuzsuz olan künefe peyniri, tatlı ile birleşerek eşsiz bir lezzet oluşturuyor. Taze tüketilen yiyecekler arasında bulunan süt damlası peynir, küçük atıştırmalık biçiminde satışa sunuluyor. Süt damlası peynir biçimi ve hafif lezzeti ile makarnalardan salatalara pek çok tarifte de rahatlıkla kullanılabiliyor. Peynir çeşitleri nelerdir, sorusuna yüzlerce peynir arasından daha farklı yanıtlar da verilebiliyor. Peynir şarküteri ürünleri arasında çeşitliliği ve sunduğu değişik lezzetler ile öne çıkarken, sadece Türkiye’de değil dünyanın pek çok bölgesinde de çok özel aromalar bulunabiliyor.

İthal Peynir Çeşitleri ve Fiyatları

Türkiye’de olduğu gibi peynirin yaygın olarak üretildiği Avrupa ve Amerika’da da pek çok özel tür bulunuyor. Yabancı peynir çeşitleri arasında özellikle aromatik Fransız peynir çeşitleri büyük ilgi görüyor. Almanlar emmantaller peyniri ile öne çıkarken, Amerika’da baby gouda denilen hafif ve aromatik ürünler beğeni topluyor. Dünya peynirleri arasında en ünlüsü olarak bilinen Fransız camambert peyniri, dünya genelinde büyük ilgi görüyor. İştah açıcı cheddar peyniri ve Yunanistan’ın kremsi feta peyniri de beğenilen seçenekler arasında yer alıyor. İtalyan peynir çeşitleri arasındaki gorgonzola mavi damarları ile farklı bir görünüm ve lezzet sunuyor. Geçmişte sadece manda sütünden yapılan mozzarella peyniri ise hafif ve nahif tadıyla biliniyor. İtalyanların en sevilen peynirlerinden parmesan peyniri, özellikle makarnalarda kullanılıyor ve keskin bir aroma sunuyor. Rendelenerek kullanılan parmesan, pizzaların üzerinde de kullanılabiliyor. Bir kilosu için 20 litre süt gereken parmesan peyniri fiyat açısından oldukça yüksek bir düzeyde bulunuyor. Parmesan peyniri fiyat ve özellikleriyle Türkiye’de de lüks ithal peynir çeşitleri arasında bulunuyor. Tarihte yüksek manastırlarda üretilen ve krallara hediye edilen peynir olarak bilenen rokfor peyniri, dünyaca ünlü küflü ithal peynir seçenekleri arasında yerini alıyor. Süt yetiştiriciliği ile bilinen Hollanda peyniri ile de öne çıkan ülkelerden biri oluyor.

İthal peynir seçenekleri markalarına, kalitelerine ve türlerine bağlı olarak daha yüksek fiyatlardan alıcı bulabiliyor. Peynir fiyatları çoğunlukla markaya ve peynirin türüne göre değişkenlik gösteriyor. Peynir satın alırken 1 kg peynir üretiminde kaç litre sütün kullanıldığı da fiyatlar üzerinde belirleyici bir özellik oluşturuyor. Beyaz peynir fiyatları daha makul ve herkes tarafından erişilebilir düzeylerde bulunurken, toplu ve yüksek gramajlarda satın almak daha uygun beyaz peynir fiyatları elde edilmesini sağlayabiliyor. Keçi sütü biraz daha değerli olduğundan keçi peyniri fiyatları, inek ya da koyun ürünlerinden fazla olabiliyor. Daha uzun sürede olgunlaşan ve üretimi uzmanlık gerektiren doğal gravyer peyniri fiyatı açısından üst segmentte bulunuyor. Online peynir satışı için sayısız çeşit bulunduran Trendyol, farklı markaların perakende ve toptan peynir seçeneklerine ürün yelpazesi içinde yer veriyor. Delikli kaşar peynir, parmesan peyniri satın almak isteyenler ya da özel yöresel peynirlere ulaşmak isteyenler Trendyol’da aradıklarını rahatlıkla bulabiliyor. Trendyol’un avantajlı satın alma şartları daha makul fiyatlara erişme imkânı sağlarken, özel kampanyalar ve dönemsel indirimler de kaçırılmayacak fiyat fırsatları sunuyor.