İlgili Kategoriler
DAHA FAZLA GÖSTER
Marka
Renk
"

Metal Boyası

" araması için 10635 sonuç listeleniyor

Metal Boyası

Metal Boyası

Metal boyası, duvar ve ahşap boyası çeşitlerinde olduğu gibi geniş bir marka ve ürün çeşitliliğine sahiptir. Uygulama yapılacak yüzeyin özelliklerine bağlı olarak yağ ya da su bazlı metal boyası seçenekleri ile metal nesneleri pas ve korozyondan koruyabilir ve eşyalarınızın ömrünü uzatabilirsiniz. Metal boyası gri, beyaz, siyah, kırmızı, yeşil ve mavi gibi geniş bir renk yelpazesinden seçim yapabilirsiniz. Saygın markaların sunduğu geniş renk kartelası ile en sevdiğiniz renkleri tercih edebilir, metal objelerinizi kısa sürede yenileyebilirsiniz.

Metal Yüzeyler İçin Genel Amaçlı Boyalar

Metal objelerin veya dış mekânlarda kullanılan çeşitli metal eşyaların rengini değiştirmek istediğinizde ürün açıklamasında "metal için" ibaresi belirtildiği sürece, su bazlı ‌akrilik boya veya yağ bazlı boya çeşitlerini kullanabilirsiniz. Yağ bazlı boyaların kuruması çok daha uzun sürer ve uygulama sırasında dökülmeyen yüksek kaliteli bir fırçaya ihtiyaçları vardır. ‌Akrilik ya da su bazlı metal boyaları ise fırça ile uygulanmak üzere likit olarak veya sprey kutuları içinde mevcuttur. Çok çeşitli renklerde ve farklı türlerde satışa sunulan metal boya sprey çeşitleri en sık kullanılan genel amaçlı metal boyalar arasında yer alır. Astar boyalar, boya öncesinde sağlam bir taban oluşturmak için kullanılır. Yüzeyi boyaya hazırlayarak boya verimliliğini artırır. Astar metal boyası renkleri yaygın olarak beyaz ve gri renklerde satışa sunulur. Renk seçenekleri bakımından metalik kaplama, parlak ya da mat metal boyası çeşitleri bulabilirsiniz. Mat ya da parlak metal boyası çeşitleri, son kat boyası olarak uygulanır. Metalik kaplama boyaları ise mat yüzeylerde yansımalı metal efektli bir yüzey oluşturmak için kullanılır. Dokulu boyalar, normalde sadece ev içi dekorasyon için kullanılan bir boya türüdür. Baz boyanın yapışkan ve çok ince parçacıklarla karıştırılmasıyla yapılır. Isıya dayanıklı boya normal koşullarda boyanın kolayca eriyeceği, ısınan nesneyle bağını kaybedip gevşeyeceği çok yüksek sıcaklıklarla başa çıkmak için özel olarak formüle edilmiş boyadır. Akrilik ve lateks boyalar, akrilik veya lateks bazlar kullanılarak üretilir. Güçlü ve uzun ömürlü bir son kat oluşturur. En eski boya kaplama türlerinden biri olan selüloz bazlı boyalar genellikle otomotiv endüstrisinde otomobillerin boyanması için kullanılır. Boya şeffaf reçine bazından, bağlayıcıdan, pigmentten ve ağırlıklı olarak selüloz incelticilerden yapılır.

2K Metal Boyası Çeşitleri ve Kullanım Önerileri

İki bileşenli boya olarak da adlandırılan 2K boya çeşitleri, bir boya karışımında iki ana bileşen içeren boya sistemleridir. Bileşenlerden biri boya, diğeri de püskürtüldüğünde boya ile kimyasal olarak reaksiyona giren bir sertleştirici ya da reçinedir. Bu iki bileşenli sistemin sonucunda 2K boyalar, standart bir boyadan daha sert bir boya yüzeyi oluşturur. Püskürtmeden önce boyaya eklenen ikinci reçine, boyanın sertleşmesine neden olmakla kalmaz aynı zamanda standart boyalara kıyasla boyanın çok daha hızlı bir şekilde kurumasını sağlar. 2K boya ile tek bileşenli boya arasındaki performans farkı kuruma ve kürleme kimyasından kaynaklanır. 2K boya kimyasal reaksiyonla kururken, tek bileşenli 1K boya çeşitleri hava ile kurur. 2K boyaların temel avantajı çoğu durumda bu boyaların dayanıklılık başta olmak üzere daha iyi özelliklere sahip olmasıdır. Tek bileşenli geleneksel boyalara kıyasla iki bileşenli boyalar pigmentlerini daha iyi korur ve daha iyi bir kaplama bütünlüğü ile yüzeylerde daha uzun süre dayanır. Boya kuruduktan sonra yüzeyin çok ince bir zımpara kağıdı kullanılarak düzleştirilmesi gerekir. Parlaklık elde etmek için daha sonra cila uygulanır. Boya tamamen kuruduktan veya sertleştikten sonra son derece dayanıklı hale gelir. Oksitlenme, güneş ışığı, benzin ve asit yağmuru gibi aşındırıcılara karşı yüksek direnç sunar. Bununla birlikte 2K boya çeşitlerinin yalnızca profesyonel kullanım ürünü olduğu unutulmamalıdır. Boya, oldukça zehirli olan izosiyanat içerir. Bu nedenle sadece püskürtme kabini gibi kontrollü bir ortamda uygulanma yapılması ve boya ile çalışan herkesin hava beslemeli bir solunum cihazı kullanması gerekir.

Hammerite Çekiçlenmiş Son Kat Metal Boya Çeşitleri

Metal yüzeyler söz konusu olduğunda pas ve nem gibi sorunlardan etkilenmeyen dayanıklı bir boya gerekir. Çekiçlenmiş yağlı metal boyası çeşitleri bu tür sorunların üstesinden gelmenizi sağlar. Bu boyaların en büyük avantajı, doğrudan paslı metal yüzeylere kolayca uygulanabilmesidir. Bununla birlikte boya öncesi yüzeydeki gevşek döküntüleri temizlemek boyayı daha iyi uygulamanızı sağlar ve boyanın ömrünü artırır. Uygulama açısından boyaların büyük bir bölümü fırça ile uygulanabilir olsa da sprey formda hammerite boya çeşitleri de bulunabilir. Hammerite ya da çekiçlenmiş boyalar suyu itmede çok iyi performans sergilediğinden, metal yüzeyleri korumak ve çekici bir görünüm kazandırmak için tercih edilir. Metal çitler, korkuluklar, bahçe bankları ve diğer dış mekan mobilyalarının yanı sıra plastik ve kereste ürünlerinde de yoğun olarak kullanılır. Hammerite boyalar uygulamaya özel olarak farklı formüllere sahip olabilir. Paslı yüzeylere doğrudan uygulanabilen çeşitleri korozyona dayanıklıdır. Çekiçlenmiş kapı boyaları garaj kapıları başta olmak üzere dış mekânlarda kullanılan metal kapılar için idealdir. Hammerite galvanizli çelik boyası ise galvanizli çelik ve alüminyum gibi paslanmaya karşı hassas olmayan metallerde kullanıma uygundur. İster sıvı ister sprey olsun, hammerite ya da çekiçlenmiş boyalar kaliteli bileşenleri ile kullanımı kolay ve uzun ömürlü bir boya çeşididir. Bu boyaları mobilya, radyatör ya da bisiklet gibi aklınıza gelebilecek tüm metal yüzeylerde son kat boyası olarak kullanılabilirsiniz. Boyanın yüzeylere kazandırdığı derinlik ve doku ile eşsiz bir görünüm elde edebilirsiniz.

Enamel Metal Yüzey Boyası Çeşitleri ve Özellikleri

Geleneksel olarak, enamel boya terimi çizilmez metal boyası gibi sert ve parlak yüzeyli bir boyayı tanımlamak için kullanılır. Son zamanlarda su bazlı ve lateks boyanın ortaya çıkmasıyla birlikte, genellikle sert bir yüzeye kürlenen boyalar da enamel boya olarak sınıflandırılır. Dış mekânlarda veya aşırı aşınma, yıpranma ve aşırı sıcaklıklara maruz kalan alanlarda kullanım için enamel en dayanıklı boyalardan biridir. Metali enamel ile boyamak, nesne ne olursa olsun çok dayanıklı bir boya katmanı elde etmenizi sağlar. Boyama yapmadan önce metal yüzeyi doğru şekilde hazırlamaya dikkat ettiğiniz sürece profesyonel görünümlü sonuçlar elde edebilirsiniz. Enamel boya ile metal nesneleri boyamadan önce soyulan boyaları, daha önceki gevşek kaplamaları veya pas lekelerini çıkarmak için metal nesneyi zımparalayarak veya tel fırça ile temizleyerek işe başlayabilirsiniz. Zımpara tozunu iyice temizlemek için nesneye su püskürtün. Yüzey tamamen kuruduktan sonra metal yüzeyler için formüle edilmiş bir çözücüyü bezle tüm metal yüzeye dairesel hareketlerle uygulayın. Çatlaklara ulaşmak için bir diş fırçası kullanın. Çözücü, metalin yüzeyini hazırlamak için her türlü yağı veya zor birikintiyi giderir. Yüzeyi tamamen temizlendikten sonra ince bir kat astar uygulaması yapabilirsiniz. Astarın birikmesini ve damlamasını önlemek için önerilen mesafeden uygulama yapmaya dikkat edin. Tüm metal nesneyi astarla iyice kapladığınızdan emin olun. Astarın birkaç saat veya gece boyunca kurumasına izin verin. Astar uygulamasına benzer şekilde metal nesneye ince bir kat enamel boya püskürtün. Boyanın gece boyunca kurumasını bekleyin ve ardından bir kat daha boya uygulaması yapın. Metal nesneyi kullanmadan önce gece boyunca kurumasını bekleyin. En iyi sonuçlar için her zaman ürünün üzerinde belirtilen kullanım talimatlarını takip edin.

Metal Astar Boya Fiyatları ve Özellikleri

Astar boyaların temel işlevi, son kattan önce yüzeye uygulanan ilk boya tabakası olarak, yüzeyi boyaya uygun hale getirmektir. Beyaz metal boyası gibi görünen astarlar ile yüzeyde boya öncesinde bir alt kaplama oluşturmak, gelişmiş yapışma ve uygulama kolaylığı gibi birçok avantaj sunar. Metal astarları ayrıca gözenekli, pul pul, parçalanmış veya lekeli yüzeyleri stabilize etmenize yardımcı olur. İstenmeyen lekelere neden olabilecek alt tabaka alanları arasındaki olası emilim farklılıklarını önler. Metal yüzeylere astar uygulaması yapmak, boya tabakasının pürüzsüz olmasını ve boyanın daha iyi yapışmasını sağlayarak çok daha profesyonel görünümlü bir yüzey elde etmenizi sağlar. Ayrıca lekeleri veya izleri örtmeye yardımcı olur. Örneğin siyah metal boyası ile boyanmış koyu renkli bir metali, daha açık bir renge boyamak için yüksek örtücülük özelliğine sahip bir boyayı birkaç kat halinde uygulamanız gerekir. Boya markaları en iyi sonuçlar için boyaların iki ila üç kat olarak uygulanmasını önerir. Ayrıca her bir kat üzerinde önerilen süre kadar beklemeniz gerekir. Kat sayısı arttıkça boyanın kuruması ve projenin tamamlanması için ihtiyaç duyulan süre de artar. Fazla uygulama boya sarfiyatını artırmakla kalmaz, kalın bir boya katmanı oluşması nedeniyle boyanın kullanım ömrünü kısaltabilir. Metal yüzeyler için özel olarak formüle edilen astar boyalar, koyu renkleri daha iyi kapatarak, minimum boya ile en iyi sonuçları almanıza yardımcı olur. Astarlamak istediğiniz metalin türüne bağlı olarak, kullanmanız gereken astar boya formülleri farklılık gösterir. Paslı bir metal üzerine astar boya uygulaması yapmayı planlıyorsanız, pas önleme özelliğine sahip bir astar kullanmanız gerekir. Antikorozif astar çeşitleri ister paslanmış ister yeni olsun tüm metallerde, herhangi bir yağ veya alkaid bazlı son kat ile üst kaplama için mükemmeldir.

Demir ve Diğer Metaller İçin Astar Boyalar ve Kullanım Önerileri

Demir içeren metaller için özel olarak formüle edilen astar boyalar, paslanmaya karşı etkili koruma sağlar ve son kat boyanın yüzeye yapışmasını güçlendirir. Astar uygulaması sonrasında yüzey her tür dekoratif boya ile kaplanabilir. Bununla birlikte metal nesne dışarıda bulunuyorsa, hava koşullarına dayanıklı uygun bir boya kullandığınızdan emin olmanız gerekir. Alüminyum, bakır, çinko ve galvanizli metaller için formüle edilen astar boyalar aşındırıcı kimyasallara karşı dayanıklı olacak şekilde üretilir. Belirtilen metalleri içeren yüzeylere uygulanan son kat boyaların iyi yapışmasını sağlar. Astar her türlü son kat boyayla kaplanabilir. Metal astar boyayı uygulamadan önce tüm gevşek boya ve pası temizlemek veya alüminyum veya galvanizli metal yüzeyini aşındırmak için önce metale bir tel fırça ile yüzeyi temizleyin. Gevşemiş boyayı çıkardıktan sonra, 60 kum zımpara kağıdı kullanarak yüzeyi zımparalayarak pürüzsüz hale getirin. Tüm pas kalıntılarını ve boya tozunu çıkarmak için metali nemli bir bez veya süngerle temizleyin. Yüzeyi astarlamadan önce tüm pası temizlemek için belirtilen adımları gerektiği kadar tekrarlayın. Metal astar boyasını ürünün etiketinde belirtilen şekilde uygulayın. Önerilen bekleme süresinden ve yüzey tamamen kuruduktan sonra boyama adımına geçin.

Ön Hazırlık İle Boya Performansını Artırın

Tüm metal boyama projelerinde olduğu gibi boyanacak yüzeyi doğru şekilde hazırlamak, boyanın kullanım ömrünü ve özellikle dış mekan koşullarına ne kadar dayanıklı olacağını belirler. Başta astar uygulaması olmak üzere metal nesneleri ya da yüzeyleri doğru şekilde hazırladığınızda, akrilik boya çeşitleri gibi özellikle metal yüzeyler için formüle edilmeyen bir boya türüyle bile uygulama yapabilirsiniz. Bazı boyalar yüzeye doğrudan uygulama yapmanıza izin verse de yüzeydeki pası gidermek, uygulama yapmanızı kolaylaştırır ve boyanın da performansını artırır. Boyamak istediğiniz metal yüzey demir, alüminyum ya da galvaniz olabilir. Metal türü ne olursa olsun boyamadan önce yüzeydeki tüm pası gidermeniz önerilir. Oksitlenen metal partikülleri temizlenmediğinde, boya metale olması gerektiği gibi yapışamaz. Alüminyum ve galvanizli metallerde astarın ve boyanın yapışmasını sağlamak için yüzeyin biraz kazınması gerekir. Yağ kaplamasını çıkarmak için yeni satın aldığınız galvanizli ürünleri sabunlu suda yıkamalısınız. Yağ kaplaması metal üzerinde oksitlenmişse, tortuyu çıkarmak için bir tel fırça veya zımpara kağıdı kullanabilirsiniz. Çalışma alanınız söz konusu olduğunda, boya dumanları toksik olabileceğinden, özellikle püskürtme sırasında bol miktarda havalandırma olmasını sağlamaya dikkat edin. Her zaman filtreli yüz maskesi, gözlük ve eldiven gibi uygun güvenlik ekipmanlarını kullanın. Fırça kullanıyorsanız, güzel ve eşit bir kaplama elde etmek için satın alabileceğiniz en kaliteli fırçayı tercih edin.

Metal Boyası İle Çalışırken Bunlara Dikkat Edin

Çoğunlukla selüloz ve 2K gibi daha profesyonel düzeyde boyalar izole edilmiş olsa da farklı bileşimlerdeki boyalar birbiri üzerine boyandığında kabarcık, kırışıklık ve çatlama gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Kabarcıklar, yeni boyanmış yüzeylerde küçük kabarcıklar olarak görünür. Yaygın olarak orijinal boya kaplamasıyla veya yüzeydeki gres ya da kir ile yeni boyanın reaksiyona girmesinden kaynaklanır. Boya kırışması ciltteki kırışıklıklara benzer bir görünüme sahiptir. Genellikle boyanın çok kalın uygulanmasından kaynaklanır. Çatlama orijinal boya ile yüzeye uygulanan yeni boya arasındaki reaksiyondan kaynaklanır. Yukarıdaki sorunların başka nedenleri de olabilir, ancak çoğu durumda ortaya çıkan herhangi bir sorun, eski ve yeni boyalar arasındaki kimyasal reaksiyon nedeniyle meydana gelir. Herhangi bir yeni boyayı uygulamadan önce, gelecekteki herhangi bir reaksiyonu önlemek için eski boyayı uygun bir ürün ile kapatmanız gerekir. Bunun için bir sızdırmazlık maddesi veya izolatör uygulaması yapabilirsiniz. Üreticinin yönergelerini takip ederek (normal koşullarda en az iki kat) uygulama yapabilir ve yüzey kuruduktan sonra gerekirse tekrar düzleştirme ve ardından astarlama veya üst kat boya uygulaması yapabilirsiniz. Boya kuruma süreleri sıcaklığa bağlı olarak oldukça değişkendir ve bu tüm boya çeşitleri için geçerlidir. Sıcaklık ne kadar yüksek olursa boya o kadar hızlı kurur. Soğuk aylarda, hava oldukça nemli olma eğilimindedir. Havada çok fazla nem varsa, boya teneke kutudan veya tabancadan çıkarken, boyadığınız yüzeye ulaşmadan nem ile karışabilir. Bu, yüzeyin süt gibi, puslu beyaz bir renge dönüştüğü yerde "çiçeklenmesine" neden olabilir. Çiçeklenme son katları etkiler ve boya uygulamasını tamamen mahvedebilir. Bu yüzden boya yaparken mümkün olduğunca kuru bir ortamda çalışmanız önerilir. Çiçeklenme bazı durumlarda zımpara ve cila uygulaması ile giderilebilse de ilk etapta hasar oluşmasını önlemek hem zaman hem de maliyetler açısından genellikle daha iyidir.

Metal yüzeyleri boyamak için aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda boya türü bulabilirsiniz. Geniş alanları boyamak için sıvı metal boyalarını tercih edebilir, hızlı bir uygulama için sprey metal boyalarının sağladığı kolay kullanım avantajından yararlanabilirsiniz. Metal boyası altın, yeşil ve mat siyah başta olmak üzere en popüler renkleri ile ister küçük ister büyük tüm metal nesneleri boyayabilir, eşyalarınızın ömrünü uzatabilirsiniz. En iyi ürünlerle, kampanyalı metal boyası fiyatları Trendyol'da!

Yukarı Çık