"

Nargile

" araması için 2026 sonuç listeleniyor

Nargile Modelleri Trendyol'da!

Nargile, genellikle Ortadoğu ve Balkanlar'a özgü geleneksel bir tütün içme metodudur. Kullanıcılar, hortum aracılığıyla sudan tütün dumanını süzerek içine çeker. Doğu kültürünün en önemli objeleri arasında yer alan nargile, değişik bir içme adabına da sahiptir.

Nargile, genel anlamda dört bölümden meydana gelir; lüle, ser, şişe ve marpuç. Bunun yanı sıra sipsi; marpucun ucuna takılan, dumanın içeri çekilmesi esnasında bireylerin kullandığı bir aparattır. Tepsi ve rüzgârlık ise düşen közleri kontrol etmek maksadıyla nargilenin baş kısmında yer alır. Son olarak tömbeki, nargile için üretilmiş olan ince kıyılmış tütünleri ifade eder. Günümüzde çeşitli nargile türleri, farklı tasarımlarıyla kullanıcılara sunulur.

Keyifli Vakit Geçirmeniz için Nargile Çeşitleri Nasıldır?

Keyifli Vakit Geçirmeniz için Nargile Çeşitleri Nasıldır?

Tütün kullanımı insanlık tarihi ile beraber ortaya çıkmış ve ilk olarak ibadetlerde yakılan bir nevi tütsü görevi gören duman olarak kullanılmıştır. Nargile de tütün içme maksadıyla kullanılan geleneksel bir araçtır. Eski çağlarda dededen toruna bırakılacak kadar kıymetli bir eşya olması nargile kültürünün oldukça önemli olduğunu kanıtlamaktadır. Orta Doğu, Balkanlar ve Güney Asya’ya has bir kültür olan nargile kullanımı günümüzde oldukça yaygındır. Nargile Arapça’da Türkçedeki “şişe” kelimesine ses bakımından benzerlik gösteren “şişa” olarak bilinmektedir. Farsça “nargil” kelimesinden türetilmiştir. Nargil kelimesi hindistan cevizi anlamına gelir. İlk zamanlarda hindistan cevizinin içi boşaltılıp oyularak kabuğu yakıldıktan sonra içine konulan bir kamış yardımıyla nargile hazırlanmaktaydı şimdilerdeyse böyle zahmetlere gereksinim duyulmaz. Bunun için nargile takımı edinmeniz yeterlidir.

Nargile içerken dumanı çekmek için marpuç denilen bir hortum kullanılır. Marpuç sayesinde dumanı suda süzerek içinize çekebilirsiniz. Özellikle çift marpuçlu nargileler sıklıkla tercih edilen türlerdir. Kaynaklara bakıldığı zaman nargile kültürünün Osmanlı’da, Osmanlı padişahları arasında da oldukça yaygın olduğu görülür. Diğer tütün mamülleri olan sigara, puro ve pipoya kıyasla oldukça hoş olan kokusu, baş döndürecek kadar keyif vermekte. Nargilenin güzel kokmasının nedeni tütün içinde bulunan aromalar. Bu aromalar, çift elma, vanilya, nane, çilek, kavun, karpuz, şeftali, damla sakızı, tropikal meyveler, limon, vişne olarak çeşitlilik göstermekte. Nargilenizi hazırlarken damak tadınıza en uygun aromalı tütünden kullanabilir ve kötü kokulara maruz kalmadan nargilenin keyfine varabilirsiniz.

Nargile Modelleri Nelerdir?

Nargile Modelleri Nelerdir?

Nargile modelleri boyutlarına, kullanılan mekanlara, kullanılış amacına göre değişiklik gösterir. Nargile takımları çelik, cam, pirinç, bakır materyalleri kullanılarak yapılabilir. Boyutları ise büyük, orta, küçük ve mini boy olarak tanımlanır. Büyük boy nargileler 60 ile 70 santim, orta boy nargileler 55 ile 60 santim, küçük boy nargileler 45 ile 50 ve mini boylar ise 30 ile 20 santim arasında değişmektedir.

Nargile parçalarını ayrı ayrı satın almak yerine takım olarak edinebilirsiniz. Nargile takımı genellikle nargile, marpuç, nargile kömürü, nargile bilyası, vazosu, pipeti, ısıtıcısı şeklinde satılır. Dar mekanlarda kullanıma uygun olan masaüstü nargile modeli, diğer nargilelere oranla daha küçük boyutlardadır. Vazo hacmi normal nargile ile aynı olmasına karşın ser kısmı kısadır. Kalabalık ortamlarda, arkadaş grupları ile bir araya gelince hoş muhabbet ederken nargile keyfi yapmak için de nargile modelleri vardır. 2 çıkışlı, 3 çıkışlı, 4 çıkışlı nargile modelleri, marpuçu başkasına vermeden nargile içme olanağı sağlar.

Öte yandan masa üstü, bardak, kuru kafa, kalem, çubuk nargile çeşitleri de değişik tasarım unsurlarını barındıran modellerdir. Şekilli nargile çeşitleri, sıklıkla tercih edilir. Bunun yanı sıra kilitli, vidalı, kelebek, çantalı nargile çeşitleri de oldukça işlevsel bir kullanım sağlar. Tasarım bakımından düşünülecek olursa çini nargile türleri de oldukça şık ve otantik bir görüntü sunar.

Nargile LED ışık kullanılarak dikkat çekici hale getirilir. Nargile ışıklı olması nedeniyle dikkat çekmenin yanı sıra görsel bir şölen de sunar. Nargile modelleri, kullanılan malzemeye göre çeşitlilik arz eder. Şişe kısmının cam olması ya da seramik olması dekoratif obje olarak kullanılmasına imkan tanır. Farklı motiflerle süslenmiş olan sürahiler nargile içicilerinin yanı sıra nargile kullanmayan insanları bile cezbedecek güzellikte olabilir. Nargilenin gövde kısmında İslamiyet’in etkisiyle minareye benzer şekiller görmek mümkün. Bu oldukça şık olan nargile modellerini evinizin bir köşesinde sergileyebilirsiniz.

Modelleri dışında renkleri de çeşitlilik gösterir. Hemen hemen her renkte nargileye rastlamak mümkün. Tasarım nargileler ile başka objelere benzeyen nargile edinmek olasıdır. Kalp şeklinde romantik nargile modelinden tutunda kuru kafa şeklinde sıra dışı nargilelere kadar eşsiz tasarımlar mevcuttur. Kup bardak ve şişe şeklinde olanlar dışında vazo kısmı mat, parlak ya da şeffaf olan nargileler vardır. Özellikle şeffaf nargile çeşitleri, kafe ve restoranların vazgeçilmezidir. Bunlar arasından şeffaf sürahiye sahip bir nargile seçmeniz durumunda içinde fokurdayan suyu izleme imkanına erişirsiniz. Nargile elektrikli ocak, köz yakarken zaman tasarrufu sağlar nargile modeli ne olursa olsun pratik bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca kişiye özel isimli nargile türlerini de hediye alternatifi olarak değerlendirebilirsiniz.

Nargile Modelleri Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Nargile Modelleri Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Nargile modellerinin çok olması kafa karışıklığı yaratabilir. Bu yüzden seçerken belli başlı kriterlere dikkat etmek bunu önleyecektir. En önemli unsur serin yani boyun kısmının yapıldığı malzemedir. Bu malzemenin pirinç ya da çelik olması tercih edilmekte. Farklı materyaller kullanılarak çelik, gümüş, pirinç, bakır, döküm, krom ve sıvama nargile çeşitleri de oluşturulabilir.

Bir diğer nokta nargile boyutudur. Nargile boyutu geniş olması verdiği dumanın daha fazla olması demektir. Nargile çeşitleri; küçük, tek kişilik, tek kullanımlık ve cep nargile şeklinde kategorilere ayrılabilir. Ev tipi nargile çeşitleri, değişik boyutlarda tasarlanmış ürünlerdir. Nargile boyutları, kullanıcıların tercihine göre değişkenlik gösterir. Dış görünüşe önem veren biriyseniz renkleri uzaktan kumanda ile değişebilen nargile modellerini tercih edebilirsiniz. Seyahat etmeyi seven biriyseniz taşınabilir çantalara sahip nargile takımlarından edinmeniz gerekir.

Nargile aksesuarları çok farklı özelliklere sahip olan objelerdir. Bir nargilenin ihtiyaç duyduğu birden fazla aksesuar olabilir. Lüle, ser, sürahi ve marpuç olarak 4 ana bölümden oluşan nargile, bunlar dışındaki birkaç parçanın daha yardımıyla kurulur. Nargile; lülesi, mahpucu ve şişesi ile bir bütündür. Tüm bunları bünyesinde barındıran bir nargile seti bulmak mümkündür. En önemli parçası nargile başlığıdır. Nargile başlığı kil ya da seramikten yapılır. Seramik nargile takımı çeşitleri de sıklıkla tercih edilir. Seramikten imal edilen başlıkların üzerine işlemeli ya da motifli detaylara rastlanabilir. Kilden elde edilen başlıklar tömbekinin aromasını daha iyi süzdüğü için daha güzel tat almanızı sağlar. Kil kullanılarak imal edilen lüle oldukça hassas ve kırılgandır.

Dumanı filtre eden bölüme ise şişe ya da vazo denir. Kullanıcıların damak tadına göre şişe içine su, süt ya da başka bir içecek yerleştirmek mümkün. Nargile içiminden keyif almak için şişeyi büyük seçmeniz faydanıza olur. Lüle contası, kendisi küçük marifeti büyük bir parçadır. Lüle contası sayesinde ser ile lüle arasında mükemmel bir tutuş sağlar. Nargile difüzör, nargileden çıkan fokurdama sesini keser. Bu sesi susturduğu için nargile susturucu olarak da bilinir. Difüzör sayesinde dilediğiniz yerde nargilenizi minimum sesle içebilirsiniz. Balkonunuzda otururken ya da piknikte kullanırken etraftaki insanlar nargilenin sesinden rahatsız olmaz. Nargile içine konulan nargile şerbetlik ya da diğer adı ile nargile şerbet tutucu ile şişe içine tütünün geçmesi engellenir. Bu aksesuar şeffaf şişelerde oldukça havalı görünür. Farklı renklerde olması dışarıdan bakan biri için ilgi uyandırır.

Lüle içine doldurulan aromalı tütün alüminyum folyo ile kapatılabilir. Folyo üzerine direkt kömür konulmamalıdır. Direkt konulan kömür tütünün yanmasına neden olur. Bu yüzden nargile ızgarası doğrudan teması önlemek için tasarlanmış olup bu amaçla kullanılır. Nargile dumanını soğutmak için kullanılan nargile soğutucu yada buzlu marpuç, sıcak havalarda daha serin bir nargile keyfi sunar. Nargilenizi ilk hazırladığınız anda tadını tam olarak alamazsınız bunun için nargileyi açmak gerekir. Nargile açma aparatı sayesinde kendinizi yormadan daha ilk nefeste tadını alabilmek mümkün.

Kömür seçimi oldukça önemlidir. Yaygın olarak odun kömürü, meşe kömürü, fındık kömürü kullanılır. Bu kömürler farklı ebatlara ve geometerik şekillere sahiptir. Pratik bir kömür istiyorsanız kendi kendine yanmaya devam eden hindistan cevizi kömürü kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi kömürünün daha az zararlı olduğu biliniyor bu yüzden kullanımı tavsiye edilir. Nargile üstü közlük yardımıyla közler rüzgar ve dış etkenlerden korunur. Nargile ocak kullanımı kömürleri kullanıma hazır hale getirmek için idealdir. Nargilenizi daha rahat kullanabilmek ve tadını çıkarmak için bu aksesuarlardan alabilirsiniz.

Nargile Kültürü Görgü Kuralları Nelerdir?

Nargile Kültürü Görgü Kuralları Nelerdir?

Her kültürde olduğu gibi nargile kültürünün de zaman içinde oluşturduğu bazı kurallar vardır. Bu kurallara eskiler oldukça riayet etse de yeni nesil kullanıcıların ilgi duyduğu söylenemez. Kurallar her ne kadar uygulanmasa da hala sürdüren kesimlerde yok değil. Nargile kültürü görgü kurallarının başında nargilenin içilmesi gereken ortamın nasıl olması gerektiği gelir. Nargile içilecek ortam sessiz ve havadar olmalıdır. Bir yandan ağır ağır nargilenizi içerken diğer yandan ruhunuz dinlenir. Yüksek sesle sohbet edip etraftaki insanları rahatsız etmek hoş karşılanmaz. Ortamdaki herkesten adabı bilmek ve sükunete ortak olmak beklenir. Nargile ateşinden sigara yakmak olmaz.

Mücbir bir sebep varsa nargile közü nargile maşası ile tutularak sigaranın yakılması sağlanabilir. Nargile içen kişi nargileyi kendisinden ya da çevresindeki herhangi birinden daha yüksekte bırakmamalı. Yüksekte duran nargile içen kişi görgüsüz olarak görülebilir. Eğer tek çıkışlı bir nargile ise ve başka biri ile paylaşılıyorsa mutlaka sipsi kullanılmalıdır. Marpuç bir başkasına verilirken elden ele verilmemeli masa üzerine ya da müsait bir yere bırakılmalı, diğer kişi bırakılan yerden almalıdır. Nargile kültürüne ait bu görgü kurallarının olduğu nargile konseptli mekanlara gidilebileceği gibi evizinde de bu kültürü yaşatmak mümkündür.

Nargile Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Nargile Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Nargile temizliği ve bakımı sağlık açısından çok önemlidir. Özellikle sürekli kullanılan nargileler düzenli aralıklarla temizlenerek hijyen sağlanmalı. Nargilelerin geneli metal ve cam olarak bu iki materyalden tasarlanır. Farklı materyallerden yapılan nargileler farklı temizlik yöntemleri ile temizlenmeli. Dış mekanlarda kullanılan nargileler farklı insanlarla temas ettiğinden bu durum biraz daha önemli bir hal alır. Nargile temizliğindeki asıl amaç değişik aromaların kullanımı sırasında tat karmaşasına yol açmamak. Nargile temizliğinde harbi adı verilen bir aparat kullanılmaktadır.

Evde yapılan temizlik esnasında harbi olmaması durumunda ucuna sünger bağlanan bir şiş de kullanılabilir. Şiş kullanırken nargile bölümlerine zarar vermemek için dikkatli olmanız gerekir. Cam nargile temizliği, lüle bölümü ile başlar. Lüle bölümü düşük maliyetli olmasına karşın oldukça hassas bir parçadır. Temizlerken kırılabilir. Bu bölümün iç oyukları tel yardımı ile temizlenebilir. Nargilenin ser bölümü ise sabunla temizlenmeli başka kimyasallara maruz bırakılmamalı. Marpuçlar gerçek deriden yapıldığı için ezilmelerden korumak gerekir. Marpucun ucu ve ağız kısmı harbi ile temizlenir ve ardından asarak kurumaya bırakılır. Daha hijyenik kullanım sağlamak için tek kullanımlık plastik marpuç tercih edilir. Şişenin temizliği ise şöyledir; cam vazo içindeki su dökülerek içine temiz su ve deterjan konur. Yine harbi kullanılarak şişenin ağız ve iç kısmı dikkatli bir şekilde fırçalanır. Çalkalanarak temizliği sağlanan su haznesi kuruması için bir köşeye alınır. Nargile temizliği için uygun fiyatlı özel ürünlerde mevcuttur.

Metal nargile temizliği bir miktar daha zordur. Nargilenin ser kısmı fırça yardımıyla temizlenir ve sudan geçirilir. Su konulan şişenin temizlenmesi de yine fırça yardımıyla sağlanabilir. Evlerde kullanılan mutfak teli yardımıyla lüleyi derinlemesine temizleyebilirsiniz. Nargilede kullanılan materyal metal olduğundan yıkama işlemi sonunda güzelce kurulama sağlamak gerekir. Kurulanmayan bölümler pas tutabileceği için dikkatli olmakta fayda var. Cam nargilede olduğu gibi metal nargilede de marpuç harbi yardımıyla ağız ve baş kısmı temizlendikten sonra kurumaya bırakılır. Harbinin marpucun iç kısımlarına kadar sokulmaması gerekir. Bunun nedeni marpuca herhangi bir zarar vermemektir. Söz konusu sağlığınız olduğu için nargile temizliği ihmal edilmemelidir.

Tahta nargile takımının temizliğine de özen göstermek önemlidir. Bu takımın ıslak kalmaması önemlidir. Dolayısıyla temizliğine en çok dikkat edilmesi gereken türlerden biri, tahta nargilelerdir. Öte yandan elektrikli nargile şişelerinin de hijyenik, parlak ve hoş bir görünüme sahip olmasını sağlamak gerekir. Tütünsüz nargile çeşitlerinin temizliğini sağlamak, bir nebze daha kolaydır. Profesyonel nargile temizliği ise ekstra özen gerektirir. Ayrıca el nargilesi temizliğinde de farklı aparatlar kullanılabilir.

Nargile Fiyatları Nasıldır?

Nargile Fiyatları Nasıldır?

Nargile, birden fazla parçadan bir araya gelerek oluşturulan bir üründür. Nargile içmek istiyorsanız önünüzde iki seçenek mevcuttur. Bunlardan ilki nargilenin genel parçalarına sahip olan nargile takımı almaktır. Nargile takımları içerisinde bulunan parçaların sayısı ve kalitesine göre fiyatlandırılır.

Nargile ocağı bulunan takımlar diğerlerine nispeten daha pahalı olabilir. Nargile ocağı tüplü yada elektrikli olarak imal edilebilir. Nargile köz ocağı, nargile kömürünün köz haline gelmesini sağlayan parçaya denilir. Bu ocak fiyatları kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Bir diğer seçenek ise ayrı ayrı parçalar halinde nargile satın almaktır. Bu şekilde alacağınız nargilenin her bir parçasını kendiniz özenle seçebilirsiniz. Nargile parçaları, lüle, şişe, ser ve marpuç başta olmak üzere; nargile maşası, nargile üstü demir, nargile folyo delici, nargile kömür ocağı olarak sıralanabilir. Parçaların her biri ayrı bir maliyet gerektirdiğinden fiyat aralığı oldukça değişiklik arz eder.

Fiyat değişikliğine neden olan bir başka etken de nargile yapımında kullanılan malzemelerdir. Malzemelerin değerli madenlerden olması, kişiye özel tasarım nargile olması gibi unsurlar fiyatı etkiler. Nargileler genellikle camdan ve metalden yapılır. Fakat bunun haricinde gümüş, altın, bakır gibi değerli madenlerden tasarlanabilir. Bu madenler yüksek maliyetli olduğundan nargilenin fiyatını doğrudan etkiler. Üzerindeki lülenin seramik ya da kilden olması da olası bir durum. Seramik lüle üzerinde farklı kabartma ve el işlemesi figürler yaptırmak ekstra bir maliyet çıkarır. İlk kez nargile alan biriyseniz ayrı ayrı almak yerine takım halinde satılan nargileleri seçebilirsiniz. Böylece nargile kurulumu için gereken parçalar elinizin altında olur. Zorluk çekmeden nargileyi hazırlamış olursunuz.

Nargile kültüründe sipsi kullanımı da oldukça yaygındır. Sipsi, marpuç ağzına takılarak dumanın içinden geçmesi sağlanan ve nargile için kişinin direk marpuç ile temasını önleyen aparattır. Sipsinin nargile kafelerde her ne kadar plastik olan türü kullanılsa da aslında çok çeşitli maddelerden yapılabilir. Kendi kişisel sipsiniz olsun istiyorsanız, bunu tek kullanımlık değil sizinle bütünleşen bir şekilde yaptırıp uzun yıllar kullanabilirsiniz. Sipsi, mermer, kehribar, gümüş gibi madenlerden yapılabilir. Kişiye özel tasarlanan sipsi üzerine isteğe bağlı olarak zirkon taşlar işlenir. Bütün bu ince detay ve işçilik fiyat aralığının büyümesine neden olmaktadır. Dışarıdaki mekanlarda kullanılan nargileler genellikle orta kalitede olanlar, eviniz için almak istiyorsanız kaliteli modelleri seçmeniz tavsiye edilir. İstediğiniz ve beğendiğiniz tarzda kendinize uygun olan nargileyi bulmak için ufak çaplı bir araştırma yapmak yeterlidir. Nargile, neşeli arkadaş sohbetlerinde, akraba buluşmalarında ya da yalnızken içilebilen, her ortamda kendine yer edinmiş bir keyif metodudur.

Güzel vakit geçirmek istiyorsanız, tütün içmekten hoşlanıyorsanız nargile tam size göre. Üstelik müthiş aroması ile güzel kokular eşliğinde ortama meditasyon havası katar. Aroma sevmeyenler sade tütün tömbeki ile nargile yakarak bu hobiden mahrum kalmazlar. Nargile kültürü, insanları bir araya getirerek sıcak ve samimi ortam yaratmanın yanı sıra, güzel anılar biriktirmeye de neden olur. Zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız nargile sohbetleri için denemeye değer.

Sadece kendiniz için değil bu objeyi nargile alışkanlığı olan ya da tanışmasını istediğiniz bir sevdiğinize de hediye edebilirsiniz. Hediye nargile seçerken birbirinden şık ve dekoratif nargileler arasından en çok beğendiğinizde karar kılabilirsiniz. Nargile sahibi olmak için kullanmaya gerek yoktur. Evinizin ya da iş yerinizin bir köşesinde kültürün bir parçası olan nargileyi sadece sergilemek için de alabilirsiniz. Bu kullanış amacı nargilenin bir biblo kadar estetik olmasından dolayı çok sık tercih edilir. Modern tasarım nargileler ya da şark kültürünün öğesi olduğunu apaçık belli eden otantik nargileler ile her stilde eve uyum sağlayacak seçenekler mevcut. Tabanca şeklinde nargile, binbir çeşit renge sahip nargile, ışıklı nargile, portatif çok kullanımlı hijyenik nargile, masaüstü nargile arasından kullanıcılar amaçları doğrultusunda seçim yapabilir. Hayalinizdaki nargileyi Trendyol’da bulmanız mümkün.

Nargile Nasıl Hazırlanır?

Tamamen zevk amacıyla içilen nargilenin hazırlanması için öncelikle gerekli malzemelerin olması önemlidir. Bu malzemeler arasında şişe, ser, marpuç ve lüle yer alır. Aynı zamanda nargile köz makinesi de kullanabilirsiniz. Her birinin kullanılması ile nargile düzeneği kolaylıkla kurulabilir. Gövde olarak kullanılan ürün serdir. İçmek için kullanılan hortuma benzeyen aparat marpuçtur. Üst kısmına tütün veya nargile kömürü koyulan aparat lüledir. İçine sıvı koymak için kullanılan nargile aksesuarları ise şişe olarak adlandırılır. Bu sayılan malzemeler bir araya gelerek nargile hazırlamaya olanak sağlar. Gereken aparatların birleştirilip hazırlanmasından sonra isteğe göre kömür veya tütün yakılarak en üst yere bırakılır. Bu şekilde nargile içime hazır olur.

Hangi Nargile Takımı Alınır?

Nargile takımında dikkat edilmesi gereken temel özellik; kaliteli ve sağlam yapıya sahip malzemelerden üretilen modellerin seçimidir. Her parçası farklı materyallerden yapılmış çeşitler bulunur. Kullanım sıklığına bağlı olarak bu parçaların ömrü değişiklik gösterebilir. Nargile takımında kullanılan aparatların kaliteli olması da son derece önemlidir. Hem uzun süre kullanmaya hem de nargile içerken istenen etkinin alınmasına yardımcı olur. Çelik formda aparatlara sahip olan nargile takımları son derece ideal özelliklere sahiptir. Ser denilen aparatlarda pirinç materyali kullanılan çeşit tercih edilmelidir. Bu aparatın çelik olanı da uygundur.

Nargileyi Kimler İçer?

Pek çok farklı isimle bilinen nargile, dünyanın her yerinde ve geniş kesimler tarafından içilen bir üründür. Genellikle kalabalık arkadaş ve aile ortamlarında keyfi amaçla içilir. Küçük çocukların içmesi son derece etkili zararlara sebep olabilir. Bu yüzden genelde 18 yaş altı için uygun görülmeyen bir üründür. Aynı zamanda yoğun oranda tüketimi de vücuda zarar verebilir. Bununla beraber astım ya da KOAH gibi solunum rahatsızlığı bulunan kişilerin nargileden uzak durması tavsiye edilir. Ayrıca hamilelerin ve emziren annelerin de nargile kullanımından kaçınmalarında fayda vardır.