"

Intel

" araması için 550 sonuç listeleniyor

Intel

Intel

Özellikle teknolojiye bir merakı olmasa da yolu teknolojiye düşen aygıtları kullanan hemen herkesin en azından bir kez duyduğu Intel, N M Electronics şeklinde başladığı hayatını, artık dünyanın en önemli yarı iletken şirketlerinden biri olarak sürdürüyor. Akıllara kazınan reklam jingleı, dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda dikkat çeken Intel Inside logo etiketi, markanın bilinirliğini halk nezdinde artırsa da Intel’in bilinirlik kazanmasını, hiç şüphe yok ki geliştirdiği işlemciler sağlıyor. Markanın, geniş ürün yelpazesinden bahis açmadan önce, teknoloji dünyasının anıt isimlerinden Gordon Moore ve Robert Noyce tarafından başlatılan Intel macerasının, bugünlere dek nasıl geldiğinden söz etmek gerekiyor.

1978 Yılı Intel İçin Önemli

Intel işlemci dünyasının öncülerinden biri olarak tanınıyor ve markanın bu öncü rolü, aslında epey eski zamanlara dayanıyor. 1968 yılında kurulduğunda doğrudan doğruya işlemci üretmeyen ve ilk etapta dönemin teknolojisinin elverdiği ölçüde kayıt bellekleri ve rastgele erişim bellekleri hazırlayan şirket, ürün yelpazesini geniş tutmasıyla anımsanıyor. Rekabetin kızışmaya başladığı bellek alanında, 1970’lerden itibaren liderliğe oynayan marka, şirket bünyesinde çalışan mühendislerin girişimleri neticesinde 1971 yılında Intel 4004 işlemcisini geniş kitlelerin kullanımına sunuyor. Bu işlemci, Intel’in 8086 işlemcisi için temel oluşturuyor. Zira sırasıyla 8008 ve 8080 işlemcilerinin ardından bugünkü bilgisayarlarda kullanılan işlemciler için temel oluşturan x86 mimarisi, 1978 yılında kullanıma sunulan 8086 işlemcisiyle başlıyor.

Markanın, sektörün önde gelen bilgisayar üreticileriyle iş birliğine girdiği 1981 yılı ve takip eden birkaç yıl içerisinde geliştirdiği işlemciler, Intel Pentium isminin dünya çapında tanınmasını sağlıyor. Hatta Türkiye’de de bilgisayar işlemcisi söz konusu olduğunda kullanıcıların aklına Intel Celeron ve Pentium serisi modeller geliyor.

Rekabetin Artışıyla Gelen Başarı

İşlemci üretim teknolojilerini oldukça ileriye taşımasına karşın markanın, bir dönem mecburi olarak işlemci lisansını farklı firmalarla paylaşmış olması, rekabetin artmasını tetikliyor ancak ortaya çıkan rekabet, Intel bilgisayar donanım bileşenlerinin daha da fazla gelişim göstermesine zemin hazırlıyor. Yalnızca masaüstü bilgisayar işlemcileriyle değil taşınabilir bilgisayar işlemcileriyle de adından söz ettiren Intel laptop alanında o dönem Centrino fırtınaları da estiriyor. Bir işlemciden ziyade tam anlamıyla bir platform olan Centrino, kullanıcıların dizüstü bilgisayar seçiminde tercih nedeni hâline geliyor. Mobil cephedeki başarısını, masaüstü bilgisayar alanına da taşımayı hedefleyen Intel, son kullanıcılar için hazırladığı gerçek çift ve dört çekirdekli işlemcileri Intel Core 2 Duo ve Intel Core 2 Quad ile performans ve verimlilik anlamında teknoloji dünyasına damgasını vuruyor. Marka, masaüstü işlemci cephesindeki asıl patlamasını ise 2000’lerin sonunda piyasaya çıkardığı Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i7 serisi işlemcilerle gerçekleştiriyor.

Üretim teknolojisini her sene geliştiren ve Gordon Moore’un, “Moore Yasası”na sırtını dayayarak üretim sürecini şekillendiren marka, daha sonra benimsediği Tick-Tock modeli ile bir sene mimariyi geliştirip sonraki yıl daha performanslı bir modeli kullanıcılarla buluşturuyor. 2016 yılına kadar Tick-Tock modelini sürdüren marka, 2017 yılı itibarıyla Intel Core i9 serisi işlemcilerle hem üst segment bilgisayarlar için hem de son kullanıcılar için başarılı işlemciler hazırlıyor.

Masaüstü ve dizüstü bilgisayar cephesinde varlığını en iyi şekilde sürdüren ve çoğu zaman alanında rekabetsiz kabul edilen marka, kurumsal çözümlere de hayat verdi, vermeye devam ediyor. Itanium ve Xeon serisi işlemcilerle sunucuların performanslı çalışmasını sağlayan Intel elektronik konusundaki hünerlerini sergileyerek işlemcilerle birlikte anakart ve yonga setleri de sunuyor. Bir döneme imzasını atan Intel anakart modelleri, erişilebilir fiyatlarda bulunması ve uyumluluk sorunları yaşatmamasıyla kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Geçmiş Yıllardan Edinilen Tecrübeler, Bugünün Ürün Yelpazesini Şekillendiriyor

En iyi bildiği şeylerden biri olan işlemci geliştirmeyi, hız kesmeden sürdüren Intel tablet ve cep telefonu gibi taşınabilir akıllı cihazlar için de çeşitli işlemciler hazırlıyor. İş birlikleri neticesinde, ortaya başarılı kabul edilen ürünler çıksa da marka, varlığını işlemci ve depolama birimleri gibi çözümlerle sürdürmeyi uygun buluyor. Bunun sonucunda kullanıcıların bilgisayarların alıp takabilecekleri Intel SSD modelleri, Intel işlemci soğutucu çeşitleri üretiyor.

Bununla birlikte hem bireysel hem de iş yerlerinde kullanıma uygun mini bilgisayarlara da hayat veren Intel mini PC çeşitlerini NUC serisi altında topluyor. Kullanıcıların bütçeleri ve gereksinimleri doğrultusunda giriş seviyesi donanımlar içerebilen veya doğrudan performans bilgisayarı olarak görev üstlenebilen SFF (Small Form Factor) mini PC modelleri; Intel i3, Intel i5, Intel i7 serisi işlemciler içerebiliyor. Intel ekran kartı konusunu uzun süre önce kendi içinde çözdüğü ve grafik işlemci birimini, işlemci içerisinde gömdüğü için ilgili cihazlara harici ekran kartı bağlanmasa da NUC bilgisayarlar aracılığıyla monitör, televizyon, projeksiyon cihazı gibi birimler üzerinden görüntü alınabiliyor. Intel HD serisindeki kimi grafik yongaları, iki boyutlu ve bazı üç boyutlu oyunları rahatlıkla çalıştırabiliyor, 4K çözünürlükte ve 60 Hz tazeleme oranında görüntü çıkışı sağlayabiliyor. Ayrıca markanın hazırladığı görüntü geliştirme teknolojileri sayesinde grafik işlem birimleri, video izlerken görüntüde birtakım iyileştirme işlemleri yaparak ekrana yansıyan görüntünün daha pürüzsüz ve canlı olmasını mümkün kılıyor. Yerleşik grafik işlemcisinin en iyi performansını gösterebilmesi için Intel ekran kartı driver ve diğer Intel sürücü çeşitlerinin yüklenmesi öneriliyor.

Bugün etkin olarak kullanılmasa da Intel WiDi gibi teknolojiler de eski nesil işlemcilerle birlikte geliyor. İlgili teknoloji sayesinde televizyon gibi birimlere kablosuz görüntü aktarımı gerçekleştirilebiliyor. Markanın hazırladığı işlemcilerde, doğrudan kullanıcıların hayatını değiştirmeyen ancak onların verilerini koruyabilecek teknolojiler de bulunuyor. Örneğin kötü amaçlı yazılımların ve virüslerin ağ üzerinden yayılmasını ya da bilgisayar üzerinden yürütülmesini engelleyen “Execute Disable Bit”, benzer zararlı yazılımların, bilgisayar açılışında devreye girmesini engelleyen “Boot Guard”, bu teknolojilerden bazılarını temsil ediyor.

Dijital İçerik Üretimiyle Uğraşanların ve Oyuncuların Favorisi

Çok çekirdekli işlemcilerini, zaman içerisinde Hyper-Threading teknolojisiyle taçlandıran ve işlemcilerin, toplam izlek sayısını yükselterek işlemcilerin performansını artıran Intel 9 nesil süren Core iX ailesini onuncu nesle geldiğinde birtakım değişikliklere uğratıyor. 14 nm’lik üretim teknolojisi aynen devam etse bile Intel i9 10900K işlemcisinin teknik özelliklerini, önceki nesilde yer alan ve aynı segmentte bulunan işlemciden farklılaştırıyor. DDR4-2933 MHz desteğine kavuşan onuncu nesil işlemci, aynı zamanda sekiz değil on çekirdekli olarak üretiliyor ve bu durum, performansa yansıyor. Termal başarım noktasında da sınırları zorlayan marka, onuncu nesil işlemcilerde TDP değerlerini, tercih edilen modele göre yüksek tutuyor ve bu sayede işlemciler, beklenenden daha yüksek çalışma hızlarına çıkabiliyor.

Intel i10 şeklinde bir işlemci serisi bulunmasa da markanın geliştirdiği yeni nesil işlemciler, video düzenleme, render, karmaşık hesaplama gibi uygulamalarla çalışan profesyonellerin hayatını kolaylaştırıyor. İşlemci hızına duyarlı olan masaüstü uygulamaları, o anki görevi, birden fazla işlemci çekirdeğine dağıtarak yürütebiliyor ve her bir işlemci, yüksek frekanslarda çalışabildiği için yürütülen işlemler normalden çok daha kısa sürede tamamlanabiliyor. Markanın hazırladığı işlemciler, yüksek frekanslarda çalışabildiği için yeni nesil oyunların gereksinim duyduğu işlem gücü de Intel imzası taşıyan işlemcilerle karşılanabiliyor. Intel Türkiye sayesinde tüm dünya ile eş zamanlı olarak Türkiye’deki kullanıcılarla buluşan ürünler, farklı kutu içeriklerine sahip olabiliyor. Örneğin markanın Core i3 ve Core i5 serisi işlemcilerinin kutusunda, Intel stok fan yer alırken Core i7 ve Core i9 serisi işlemciler, daha özel soğutuculara ihtiyaç duyduğu için ilgili ürünlerin kutularında Intel fan ya da Intel soğutucu bulunmuyor. Bu modellerin haricen edinilebilecek güçlü soğutucularla ya da sıvı soğutma üniteleriyle soğutulması öneriliyor.

Giriş Seviyesi İşlemcilerle Çalışmalarınıza Hız Katın

Marka, her yıl ürün grubuna yeni işlemciler kazandırdığı için kullanıcılar, bu modeller arasından seçim yapmakta zorlanabiliyor. Bu nedenle, Intel’in işlemci serilerini biraz daha yakından tanımak ve son kullanıcılar için sunulan standart (HEDT harici) işlemcilerin hangi amaçlarla değerlendirilebileceğini öğrenmek yerinde olabiliyor.

Ofis araçlarının kullanımı, internet gezintisi, multimedya takibi ve iddialı sistem gereksinimlerine sahip olmayan oyunlarla zaman geçirmek isteyen kullanıcıların hazırlayacakları bilgisayarlar için Core i3 serisi işlemciler, uygunluk gösteriyor. Beraberinde soğutucu çözümleriyle gelen modeller, seçilen neslin taşıdığı karakteristiklere göre farklı teknik özellikler gösterebiliyor. Mesela 2015 yılına piyasaya çıkan i3-6300, çift çekirdekli ve dört izlekli yapıya sahipken 2020 yılında kullanıcıların beğenisine sunulan i3-10300 modeli, dört çekirdekli ve sekiz izlekli yapısıyla performans noktasında öne çıkıyor. Değişiklikler, yalnızca çekirdek sayısında değil aynı zamanda çalışma hızlarında da gözlemlenebiliyor. Önceki nesil işlemci, çalışma hızını 3,80 GHz frekansında sabitleyebilirken yeni nesil ürün, 3,70 GHz taban frekansı ve 4,40 GHz’lik Turbo frekansıyla oldukça tatmin edici bir performans sergiliyor. Güncel Core i3 işlemcilerin beraberinde getirdiği özellikler, teknoloji meraklılarına ve profesyonellere, bilgisayar kullanımı noktasında daha fazla serbesti kazandırıyor. Bunun yanında güncel ve popüler işlemciler, değişen kullanım alışkanlıkları ve internetle birlikte kullanıcıların hayatına giren çevrim içi uygulamaların yürütülebilmesini de kolaylaştırıyor.

Orta Segment İşlemcilerle Verimliliğinizi Artırın

Eğlence, dijital içerik üretimi ve oyun süreçlerinde görev alabilecek güçlü ve nispeten hesaplı işlemci arayışındaki teknoloji tutkunlarının durağı ise Core i5 serisi oluyor. Markanın son yıllarda başlattığı işlemci çekirdek artışı ve Hyper-Threading destekli olmayan serilere bu özelliğin kazandırılması, ilgili seriye ekstra performans olarak geri dönüyor. Bu noktada, 2015 yılında piyasaya çıkan Core i5-6600K ile 2020 yılında çıkan ve teknoloji meraklılarının takdirini kazanan Core i5-10600K modellerini kıyaslamak, markanın attığı adımların ne denli önemli olduğunu gösteriyor. 2015 çıkışlı işlemci, dört çekirdekli ve Hyper-Threading özelliğini bulundurmazken çalışma hızları ise 3,50 GHz ila 3,90 GHz frekansları arasında değişebiliyor. Frekans değerlerinin yüksek olması, birçok açıdan işlemciye avantaj kazandırsa da çekirdek sayısının azlığı ve HT özelliğinin bulunmaması, çoklu izlek kullanan uygulamalardan alınabilecek verimi azaltabiliyor. 2020 çıkışlı işlemci ise selefine kıyasla fazladan iki çekirdek kazanarak altı çekirdekli formda ve Hyper-Threading desteğiyle geliyor. Çekirdek artışı ve HT özelliğinin devreye girmesi, hâlihazırda bir başarım artışı getiriyor. İşlemcinin 4,10 GHz ile 4,80 GHz arasında çalışabilmesi ise bu başarım artışını perçinliyor. Böylece yeni nesil Core i5 işlemciler, çok yönlü kullanıma daha uygun hâle geliyor.

Dijital İçerik Üretim ve Oyun Sürecinizi Üst Segment İşlemcilerle Devam Ettirin

Çoklu uygulamalarla çalışan, oyun yayını yapan, görüntü ve ses prodüksiyonuyla ilgilenen kullanıcıların yönelebilecekleri Core i7 serisinde de diğer iki seride olduğu gibi zaman içerisinde köklü değişimler yaşandı, yaşanmaya devam ediyor. Core serisinin ilk başladığı dönemlerden bu yana daima en performanslı işlemciler arasında gösterilen i7 serisi, markanın cesur hamleleriyle dikkat çekici özelliklere kavuşuyor. 2015 yılında piyasaya çıkan ve oyun tutkunları başta olmak üzere herkesin beğenisini kazanan Core i7-6700K işlemcisi, dört çekirdekli ve sekiz izlekli; modelin çalışma hızı ise 4,00 GHz ila 4,20 GHz arasında değişiklik gösteriyor. Uygulamaların işlemci kullanma hünerleri arttıkça ve oyun gibi uygulamaların işlemci ihtiyacı yükseldikçe çekirdek sayısının ve saat hızının önemi de aynı oranda yükselişe geçiyor. Bunun farkında olan marka, 2020 çıkışlı i7-10700K işlemcisinde birçok değişikliğe imza atıyor ve ürünü, sekiz çekirdekli, on altı izlekli olacak şekilde üretiyor. Çalışma hızlarında da kayda değer artışlar görülebiliyor. Temel çalışma frekansı 3,80 GHz olan ürün, Turbo Boost teknolojisiyle 5,00 GHz frekansında çalışabilirken maksimum Turbo frekansı ise 5,10 GHz düzeyinde oluyor.

Her Zaman En İyisini İstiyorsanız Tepe Seviye İşlemcileri Tercih Edin

Sürpriz şekilde HEDT harici platformlara da gelen Core i9 serisi işlemciler, piyasaya ilk çıktıkları zamanlardan itibaren markanın daima en yüksek performans gösteren ve yaygın bulunabilen işlemcileri olarak değerlendiriliyor. Intel’in sekizinci nesilden itibaren kullanıcılarla buluşturduğu i9 işlemciler, diğer üç serideki gibi uzun nesiller sonrasında değil tek nesilde dahi ciddi değişimlere uğrayabiliyor. Örneğin, 2018 yılının son çeyreğinde çıkan i9-9900K modeli, sekiz çekirdekli ve on altı izlekliyken çalışma hızı da 3,60 GHz ila 5,00 GHz arasında değişebiliyor. 2020’nin ikinci yarısında teknoloji meraklılarının bilgisayarlarını ziyaret eden i9-10900K ise on çekirdekli ve yirmi izlekli yapısıyla profesyonel kullanım senaryolarına göz kırpıyor. Ev ve küçük iş yerlerinde kurulabilecek mini sunucular için uygun olabilecek ürün, 3,70 GHz ila 5,30 GHz frekansları arasında çalışabildiği için yüksek saat hızlarından olumlu etkilenen oyun ve benzeri uygulamaların da üstesinden rahatlıkla gelebiliyor. Gerçekleştirilen benchmark testlerinde ve oyun testlerinde, 10900K işlemcisinin performans konusundaki becerisi gözler önüne seriliyor.

Hız Aşırtma İşlemi İçin Çarpan Kilidi Açık Modellere Yönelin

Markanın hazırladığı işlemciler, kutularından çıktıkları şekilde kullanılabildikleri gibi hız aşırtma olarak nitelendirilen voltaj ve frekans artış işlemlerine tabi tutularak da değerlendirilebiliyor. Rakamlardan oluşan kod adının sonuna gelen “K” harfi, işlemcilerin hız aşırtmaya uygun olduğunu, çarpan kilidinin bulunmadığını belirtiyor. 10700K, 10900K gibi işlemciler, böylesi ürünlere örnek teşkil ediyor. Anakartların kendi yazılımları olan BIOS üzerinden gerçekleştirilebilen hız aşırtma işlemi sonrasında işlemciler, potansiyel hızlarından daha yüksek hızlara çıkarak stabil şekilde çalışabiliyor. Ancak bu işlem gerçekleştirilirken olası elektriksel sorunlarda ve işlemci arızalarında ürünlerin garantilerinin devre dışı kalacağının bilinmesi gerekiyor. Muhtemel sorunlarla karşılaşmamak için voltaj ve frekans değerlerinin küçük adımlarla artırılması, işlemcilerin termal durumlarının gözlemlenmesi ve her bir adımda yeni testlerle işlemcinin kararlılığının incelenmesi tavsiye ediliyor. Mavi ekran, bilgisayarın kapanıp açılması gibi durumlar yaşanırsa, bir önceki adıma dönülmesi öneriliyor. Intel’in yeni nesil yonga setlerini bulunduran anakartlarda özel güvenlik tedbirleri bulunduğu için BIOS sıfırlamak ya da ayarları bir önceki noktaya otomatik olarak taşımak saniyeler sürüyor.

Yeni Nesil Depolama Çözümleri Arıyorsanız Intel SSD’ler Sizi Bekliyor

Uzun yıllara dayanan sektör tecrübesi neticesinde hem SATA arabirimiyle çalışan hem de PCIe standartlarında birçok SSD üreten marka, kullanıcıların depolama alanı noktasındaki arayışlarına çözüm sunuyor. Aktarım hızları ve depolama kapasiteleri bakımından birbirinden ayrılan ürünler, mekanik disklerin aktarım hızlarından memnun olmayanları memnun ediyor. Tercih edilen ürüne göre mekanik disklerden birkaç kat daha hızlı veri aktarımı gerçekleştirebilen ürünler, Intel drivers ile daha verimli kullanılabiliyor. İşletim sistemi açılış-kapanış hızından oyunların yükleme sürelerine, video render işlemlerinden büyük boyutlu veri aktarımlarına dek her işlemde takip edilebilir bir hızlanma sağlayan modeller, uygun arabirime sahip anakartlara kolayca takılabiliyor.

Eğer siz de hem oyun seanslarında hem de dijital içerik üretiminde hayatınızı kolaylaştıracak işlemciler ve depolama ürünleri arıyorsanız, Intel’in imzasını taşıyan ürünleri inceleyebilir, dilediğiniz modeli, Trendyol’un avantajlı fiyatları ile hemen satın alabilirsiniz.