"

Wireless Adaptör

" araması için 956 sonuç listeleniyor

Wireless Adaptör

Wireless adaptör yerleşik Wi-Fi cihazı içermeyen masaüstü bilgisayarınızın, eski model laptopunuzun, LED TV ya da LAN ile bağlantı yapabilme özelliğine sahip Smart TV televizyonlarınızın ve uydu alıcılarınızın Wi-Fi’ye bağlanmasını sağlayan donanım cihazıdır. Yerleşik Wi-Fi ağına sahip cihazlar üretilmeden önce bilgisayarların bir Wi-Fi ağına bağlanması için ek bir donanım cihazına ihtiyaç vardı. Fakat hala yerleşik Wi-Fi cihazı içermeyen bilgisayarlar mevcut olup, çoğu masaüstü bilgisayarlarda internete bağlanmak için ek bir donanım cihazına ihtiyaç duyuluyor. Yerleşik Wi-Fi bağlantısına sahip bir cihazınız yok ve internete bağlanmak istiyorsanız harici USB wireless adaptör yardımı ile cihazınızı bir Wi-Fi ağına bağlayabilir ve internette sorunsuz gezmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Piyasada, alanında uzman firmaların ürettiği farklı durumlara uygun birçok farklı wireless adaptör cihazı bulabilirsiniz. Güçlü bir internet sağlayıcısı olmasının yanında, oldukça küçük ve yer kaplamayan tasarımlarıyla da kullanıcısının beğenisini kazanıyor.

Wireless Adaptör Nedir?

Kablosuz ağın en önemli özelliği cihazınızın İnternet Servis Sağlayıcı (ISS) ile bağlantı kurarak internete bağlanmanızı sağlamasıdır. Kablosuz ağın sinyal gönderebildiği uzaklıklarda yerleşik Wi- Fi ağına sahip cihazınız internete bağlanabilmesini mümkün kılar. Kablosuz bir ağa bağlanmak için ortamda bir Wi- Fi ağ bağdaştırıcısı yoksa internete kablosuz bir şekilde bağlanmak mümkün olmayacaktır. Böyle bir ortamda wireless adaptör masaüstü bilgisayarınızın veya benzeri cihazlarınızın internete bağlanması için gerekli şartları sağlayacaktır.

Wireless adaptörleri dahili ve harici olmak üzere ikiye ayrılırlar. Dahili wireless adaptörü bilgisayarınız veya internet sağlayan herhangi bir cihazınızın ana kartına entegre edilmiş olanlarıdır. Harici wireless adaptör ise cihazınızın internete bağlanması için satın alacağınız ek bir donanım cihazıdır. Harici wireless adaptörler USB olarak karşınıza çıkar ve hemen hemen her türlü cihaza uyumlu çalışır.

USB, artık bir bilgisayar veya herhangi bir iş cihazınıza takılan her türlü aksesuar cihazı için evrensel bir kullanım haline geldi. İnternet bağlantısı kurabilen neredeyse tüm aygıtlarda USB girişi mevcuttur. Bu sebeple harici wireless adaptör genellikle bir bilgisayarın ya da benzer bir cihazın USB bağlantısına takılarak çalıştırılabilen formuyla karşınıza çıkar. Wireless USB adaptör olarak da bilinen bu donanım cihazı sayesinde kablosuz ağa bağlanamayan cihazınız ile internette gezebilir ve sorunsuz bağlantının keyfini sürebilirsiniz.

Bazı durumlarda dahili bir Wi-Fi adaptörüne sahip cihazınız ile internete bağlanmakta sorun yaşayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda cihazınızı tamire yollamanız gerekebilir. Geçici bir süreliğine USB wireless adaptörü satın alarak bu sorunu ortadan kaldırabilir ve tekrar internete bağlanabilirsiniz. Yapısı gereği USB ile bağlantı kuran bu adaptörler cihazınız ile uyum içerisinde çalışacaktır.

Wireless adaptör modelleri USB kullanımına uygun, kablolu veya kolay taşınabilir gibi fonksiyonel özelliklerine göre çeşitlilik gösteriyor. 150 metre menzilli olanlarının yanında wireless adaptör 5 km menzile kadar erişim sağlayabilir. Wireless adaptörler kullanım alanınıza uygun birden fazla modelle karşınıza çıkıyor ve fonksiyonel özellikleri menzilleri ile sınırlı kalmıyor.

Wireless Adaptör Çeşitleri Nelerdir?

Modemlerin belirli bir seviye sinyal gücü vardır. İnterneti yayma aralıkları birbirlerinden farklıdır. Modemler de kendi aralarında çekim gücü kalitelerine göre farklılık gösterir. Eğer bir masaüstü bilgisayarınız varsa ve dahili wireless adaptörüne sahip değilse, harici wireless usb adaptör satın almadığınız taktirde internete kablosuz bir şekilde bağlanamazsınız. Bu gibi durumda dahili bir wireless adaptöre ihtiyaç duyarsınız. Ayrıca bazen kurulu masaüstü bilgisayarınızın ya da televizyonunuzun modeme olan uzaklığı cihazınızın internete bağlanma gücünü düşürebilir. Wireless adaptör çekim gücü kalitesi yüksek modelleri ile internet hızınızı da yükseltecektir. Modeme olan uzaklıktan kaynaklanan bağlanma ve gezinme problemlerinden kurtulmak istiyorsanız; yüksek menzilli wireless adaptör seçenekleri arasından seçim yapabilir ve size en uygun olanı satın alarak internette geçirdiğiniz zamanı daha kalite bir hale getirebilirsiniz.

Bazı durumlarda kablolu wireless adaptör satın almak da iyi bir çözüm olabilir. Kablolu wireless adaptör kullanımının getireceği birincil ve en önemli fayda internette geçireceğiniz zaman diliminde bağlantı kopukluğu yapmamasıdır. Kablolu bir bağlantı gerçekleştireceğiniz için çekim gücü her seferinde yüksek olacaktır. Özellikle yeni dönem oyunlarda ping sorunlarını ortadan kaldıracak kablolu wireless adaptör ile kesintisiz bir oyun deneyimi yaşayabilirsiniz. Modeminizin cihazınıza olan uzaklığı ise uzatma kabloları sayesinde bir problem olmaktan çıkıyor. Ayrıca bilmeniz gerekenlerden biri de, wireless adaptör uzatma kablosu genellikle harici olarak satılıyor ve uzunlukları 1.5 metre ila 10 metre arasında değişiyor.

Harici wireless adaptörler kendi aralarında antenli ve antensiz olarak ikiye ayrılıyor. Bazılarında çekim gücünü arttırmak için özel üretilmiş anten bulunuyor. Wireless adaptör anteni ayrı olarak satılmıyor; çünkü adaptörler üretilirken antenli ve antensiz olarak tasarlanıyorlar. Antenli wireless adaptör, masaüstü bilgisayarlarınız için ideal seçim olabilir. Laptoplar gibi her yere taşınabilme özelliği göstermediğinden bir masaüstü bilgisayar ile internete bağlanmak için güçlü bir alıcıya ihtiyacınız olacaktır. Bu sebeple wireless adaptör anteni internetinizin çekim gücünü arttıracak ve internetinizin mbps sini yükseltecektir. Masaüstü bilgisayar wireless adaptör seçenekleri arasından en uygun modeli seçerek internetin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca bu tip USB wireless adaptörleri sizi kablonun verdiği rahatsız edici görüntüden de kurtarıyor.

Linux, Windows’tan sonra en çok bilinen ve kullanılan açık kaynak kodlu işletim sistemidir. Windows kadar yaygın kullanılmasa da internet kullanıcılarının ve özellikle şirketlerin kullandığı bilinen bir bilgisayar işletim sistemidir. Piyasada birçok modeline rastlayabileceğiniz wireless adaptörlerin tümü Windows işletim sistemine uyumlu çalışabilme özelliğine sahiptir. Fakat bir Linux işletim sistemine sahipseniz özellikle Linux destekli wireless adaptör satın almalısınız. Satın alacağınız wireless adaptörünün işletim sisteminize uyumlu olup olmadığını kontrol etmeniz bu gibi durumlarda önem arz ediyor.

Bazı model televizyonlar dahili wireless adaptörü içerdiğinden bu ürünlere harici bir adaptör kullanmanız fayda etmez. Televizyonunuz hali hazırda internete bağlandığından bir sorun yaşamazsınız. Fakat televizyonunuz internete bağlanabilme özelliğine sahip; fakat dahili bir donanıma sahip olmadığından internete bağlanamıyorsanız; harici olarak wireless adaptör satın almanız gerekecektir. Üretici firmalar tarafından birçok farklı wireless adaptör modeli üretiliyor. Örneğin bilgisayarınız için değil de, LED tv veya Smart tv için USB wireless adaptör arayışındaysanız; uygun modellerle televizyonunuzu güvenle internete bağlayabilir ve dizi, film izlemenin keyfine varabilirsiniz.

Wireless Adaptör Sayesinde Kesintisiz İnternet

Günümüzde kullanılan uydu alıcıları frekanslarını yüklemek veya güncelleme gibi birçok işlem için doğal olarak internete ihtiyaç duyuyor. Bu işlemler için güçlü bir internet bağlantısı gerekiyor. Ayrıca kabloların verdiği sıkıcı görüntüden uzaklaşmak isteyen kullanıcıların çokluğu sayesinde bu tip alıcılara uygun olarak üretilen antenli wireless adaptör kullanımı gitgide yaygınlaşıyor. Antenli olan adaptörler paketlerde iki parça halinde yer alıyor. Üretici firmalar tasarımlarında USB girişli olan yüksek menzilli wireless adaptör ile anteni birbirine monte etmeyi kolaylaştırmış. Basit bir conta yardımı sayesinde anten ve cihazı birbirine kolayca monte edebileceksiniz. Wireless modeminizin bulunduğu yere göre anteni çevirmeniz maksimum sinyal gücünü elde etmeniz için yeterli oluyor.

Bilgisayarınız wireless modeminizin yakınında ise, antensiz wireless adaptörleri de tercih edilebilir. Çekim gücü antenli olanlara nazaran daha az gibi gözükse de, uygun kullanımı halinde antenli wireless adaptörleri kadar iyi sonuçlar verebiliyor. Örneğin; wireless adaptör 300 mbps nano mini kablosuz ağ Wi-Fi alıcısı dikkat çeken ve oldukça güçlü internet bağlantısı sağlayan modeller arasında yer alıyor. Ayrıca bu modelin Linux işletim sistemi ile uyumlu olması da gözden kaçmıyor. Böylesi farklı fonksiyonel özelliklere sahip bir çok modelin bulunması wireless adaptör fiyatları arasında değişkenlik yaratıyor.

Teknolojinin gelişimi bazı konfor alanlarını da beraberinde getiriyor. Artık birçok ürün kablosuz olarak üretiliyor. Bluetooth donanımına sahip cihazlar eskiye göre daha fazla kullanım alanına sahip olduğundan ve kablosuz bağlanabilme olanağı sağladığından kullanıcılar tarafından sıkça tercih ediliyor. Bluetooth kullanımı artık telefonlar ve bilgisayarlar ile sınırlı kalmıyor. Artık kulaklıklar, hoparlörler, tabletler, bilgisayar fareleri, monitörler, klavyeler ve bunlar gibi daha birçok cihaz bluetooth teknolojisi üzerine yeniden tasarlanıyor. Böyle olunca bilgisayarınızda bluetooth özelliğinin olması size günlük hayatınızda konfor alanı yaratıyor. Wireless adaptörler arasında bluetooth bağlantısı yapabilme özelliğine sahip olanları özellikle tercih ediliyor. Bu ekstra özelliği sayesinde cihazınızın kablosuz ağa rahatça bağlanabilmesinin yanında farklı imkanlar da sağlıyor. Eğer bilgisayarınızda bluetooth özelliği yoksa bu cihaz aradığınız cihaz olabilir. USB Wi-Fi bluetooth adaptör sayesinde cep telefonunuzdan bilgisayarınıza veya bilgisayarınızdan cep telefonunuza kolaylıkla veri aktarımı yapabilirsiniz. Bunun için bluetooth bağlantısı sağlamanız ve cihazlarınızı eşlemeniz yeterli olacaktır. Bu cihaz sayesinde hem internete bağlanabilir hem de kulaklığınız ile müzik dinleyebilirsiniz. Ayrıca cep telefonunuzu boşaltmak ve yeni uygulamalar için yer açmak istiyorsanız, USB Wi-Fi ve bluetooth sağlayıcı adaptör yardımı ile bu isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bilgisayarınızı artık kablosuz bir fare ile kullanmak istemiyorsanız ve bilgisayarınız dahili bir bluetooth cihazına sahip değilse, USB Wi-Fi ve bluetooth sağlayıcı adaptör bunu yapabilmenize imkan sağlıyor. Böyle bir cihaz alırken çekim gücüne dikkat etmeniz gerekiyor. Menzilleri arasında açıkça farklılık gösteriyorlar ve en önemlisi bazıları sadece bluetooth bağlantısı yapabilme özelliğine sahipken, bazı modelleri hem internete kablosuz bağlanmanızı sağlıyor hem de bluetooth olma özelliği gösteriyor.

Wireless Adaptör Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bir wireless adaptörü seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta var. Adaptörlerin veri transfer hızlarında karşınıza bazı rakamlar çıkıyor; 72, 150, 300 Mbps gibi veri transfer hızlarını belirten bu rakamlar ağ cihazlarını seçerken dikkat etmeniz gereken önemli bir noktadır. Fakat en yüksek veri hızına sahip wireless adaptörünün dahi yavaş bir internet karşısında yapabileceği çok birşey yoktur. İnternet hızınızı karşılayan bir wireless adaptörü almanız işinize yarayacaktır.

LAN ağı, yani yerel ağ kullananların yüksek hızda wireless adaptörü kullanması yararlı olabilir. Çünkü bir işyeri bilgisayarının interneti yüksek hızda kullanması makbuldür. Çalışanlar arasındaki veri akışı hızının yüksek olması gerekliliği işyeri çalışanlarının bilgisayarlarındaki internet çekim gücünün hızlı olması gerekliliğini doğuruyor. Yüksek menzilli wireless adaptör kullanımı işyeri bilgisayarları arasındaki veri aktarımını ve alımını yüksek hızlarda tamamlanmasını sağlayacaktır.

USB wireless adaptörünüzün WEP, WPA ve WPA2 dahil 128 bit güvenlik standartlarını desteklemesi gerekliliği önem arz ediyor. Mevcut yönlendiricinizin güvenlik protokolünü belirleyin. Bunu, erişim noktasına zaten bağlı olan bir cihazdaki ağ ayarlarını kontrol ederek veya yönlendiricinizin yapılandırma kontrol panelinde oturum açarak bulabilirsiniz. WEP (Kabloluya Eşdeğer Gizlilik), WPA (Wi- Fi Korumalı Erişim) veya WPA2 olsun, aynı protokolü kullanan bir USB adaptörü seçin.

İnterneti kullanım alanına göre antenli yada antensiz wireless adaptörleri arasından seçim yapınız. Eğer almak istediğiniz bir antenli wireless adaptörü ise dBi değerinin yüksek olmasına dikkat edin. Bu değer antenin sinyali yayma gücünü belirlediğinden, yüksek değerlere sahip olanların satın alınması daha geniş bir alanda internet kullanımına olanak sağlıyor. Fakat yüksek kazançlı olması her zaman işe yaramıyor. Yüksek kazançlı, yani yüksek dBi değerine sahip antenler iyi bir sinyal kalitesine sahip dar bir ışına sahiptir, fakat geniş bir alanda kullanım için ideal değildir. DBİ değeri daha düşük bir anten ise daha geniş kapsama alanında kullanılma imkanı sağlarken, daha kısa bir menzile sahip olacaktır. Uzak mesafe wireless adaptör arıyorsanız dBi değeri daha düşük olanları tercih edebilirsiniz. Alım gücünün daha düşük olduğu kırsal alanlarda ise yüksek kazançlı antene sahip adaptörleri seçmek alım gücünü iyileştirir, bu nedenle iyi bir tercih olabilir. Kullanım yerinize ve beklentilerinize göre uygun wireless adaptörünü seçmek internetinizi en doğru şekilde kullanmanızı sağlar. Örneğin dış mekan wireless adaptör arıyorsanız da yüksek dBi değerine sahip ürünleri tercih etmelisiniz. Modeller dBi farklılıklarından dolayı 20 dBi wireless adaptör, 24 dBi wireless adaptör ve daha fazlası olarak ayrılıyor.

USB wireless adaptörünü hangi cihaz için aldığınız da ayrıca önem arz ediyor. Özellikle almak istediğiniz adaptörün cihazınız ile uyumlu olup olmadığını kontrol edin. Örneğin; Netflix veya benzeri sitelere bağlanmak ve televizyona wireless adaptör almak istiyorsanız, o adaptörün televizyonunuz ile uyumlu olup olmadığından mutlaka emin olun. Ağınızı Netflix akışı veya çevrimiçi oyun için kullanıyorsanız, yüksek veri aktarım hızına (ideal olarak 500 Mbps veya daha fazla) sahip bir adaptör seçin.

Aygıtın tek bantlı mı yoksa çift bantlı sinyal aralığı olup olmadığını belirleyin. Tek bantlı adaptörler yalnızca 2.4GHz bandına bağlanırken, çift bantlı adaptörler hem 2.4GHz bandında hem de 5GHz bandında çalışır. İkincisi daha güvenilir bir bağlantı sunar ve paraziti önlemede daha iyidir.

USB Wireless Adaptörü Nasıl Kurulur?

Satın aldığınız USB wireless adaptörünün kutusunu açtıktan sonra kullanım kılavuzunu inceleyin. USB adaptörünüzü bilgisayarınızın, televizyonunuzun ya da uydu alıcısının mevcut bağlantı noktasına takarak başlayın. Makineniz bu aygıtı tanıyabilir ve uygun sürğcğyğ basit bir şekilde yükleyebilir. Fakat bazı durumlarda uygun sürücüsü sizden bulmanızı önerebilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız; aygıtla beraber gönderilen CD’yi bölmesine yerleştirdikten sonra el ile yükleme yapın. Bir süre sonra kurulum tamamlanacaktır. Kurulum tamamlandığında, adaptörü yönlendiricinizin menzilinde olacak şekilde; kablolar, mobilyalar veya diğer engeller tarafından engellenmeyecek şekilde yerleştirin. Artık Wi-Fi ağına bağlanabilir, internette sorunsuz gezinmenin keyfini sürebilirsiniz.

Kullanım Alanı Oldukça Geniş Wireless Adaptör Modelleri Trendyol'da

Wireless USB adaptör fiyatları menziline, dBi’sine, çekim gücüne ve markalara göre değişiklik gösteriyor. Birçok markanın ürünlerine Trendyol’dan kolayca ulaşabilir, aradığınız USB wireless adaptörüne rahatlıkla bulabilir ve hızlıca satın alabilirsiniz. Eğer bir wireless adaptör satın almak istiyorsanız Trendyol’un size sunduğu seçeneklerden faydalanabilir, sizin için en uygun olan wireless adaptör fiyatları arasından seçtiğiniz modeli sepete ekleyerek kapınıza gelmesini sağlayabilirsiniz. Trendyol güvencesi ile güvenle kullanabileceğiniz ürünler içinde,

1200 mbps wireless adaptör modellerinden, 1 km wireless adaptör, 3 km USB Wi-Fi wireless kablosuz internet adaptör, wireless adaptör 5 km menzile sahip modellerine kadar her duruma uygun kullanabileceğiniz çok sayıda seçenek bulunuyor. USB wireless adaptör yorum ve önerilerini dikkate alarak cihazınıza en uygun ürünü rahatlıkla satın alabilirsiniz. Trendyol'un birbirinden avantajlı fırsatları da sizleri bekliyor. Hemen şimdi ürünleri incelemeye başlayın, kolayca sepetinize atarak ihtiyacınız olan modellere hızlı ve güvenle sahip olabilirsiniz.