"

Daksil

" araması için 823 sonuç listeleniyor

Daksil

Daksil ile Yazım Yanlışlarını Kapatın

Kişiler resmi belgeler oluştururken bu belgeleri oluşturan yazılarında genellikle tükenmez ve pilot olarak adlandırılan ve silinmesi pek mümkün olmayan kalemler tercih etmektedir. Hatta bazı resmi kurumlarda yazılacak yazılar için tükenmez kalemlerin kullanılması mecburi olarak belirlenmektedir. Resmi kurumlara yazılan bu belgeler her ne kadar titizlik ve dikkat ile yazılmış olsa da yazılırken dalgın bir an olabilir ve yazım yanlışları yapılabilir. Tüm sayfa titizlikle yazılmış olsa bile son kısımlarda yapılan ufak bir hata yüzünden bütün yazı düzeni ve içeriği bir anda heba olabilir. Tükenmez kalemlerin diğer kurşun kalemler gibi normal silgiler ile silinmesi de mümkün olmadığı için yazı baştan tekrar yazılmak zorunda kalınabilir. Yanlış yazılan yazıların silinmesi için icat edilen ve daktilo silgisi kelimelerinin kısaltılmış hali olan Daksil, sıvı ya da şerit üzerinde ince bir tabaka halinde bulunan ve pilot, tükenmez gibi normal silgi kullanımıyla silinmeyen kalemler ile yapılan yazım yanlışlarını silmeye yarayan bir ofis malzemesidir. Yüksek kapatma gücü ile yapılan yanlışları hiç yapılmamış gibi kapatabilir ve kuruduktan sonra tekrardan bu alan üzerine doğru olan yazı yazılabilir. Daksil kullanımı gün boyu resmi evraklar ve önemli belgeler ile iç içe olan çalışanlar ve öğrenciler için oldukça önemlidir. Özellikle resmi kurumlarda çalışanlar tarafından düzenlenen resmi evraklar için kurtarıcı bir araç olarak rol oynamaktadır. Ödev konusunda öğrenciler için de oldukça önemli bir araç gereçtir. Yine öğrencilerin ödevlerinde vb. durumlarda renkli kağıtların kullanımının yüksek miktarda artması ile üretimi beyaz renkte yapılan ve yine beyaz renkte kullanılmaya başlayan daksilin de farklı renkte olan çeşitleri üretilmeye başlamıştır. Renkli daksil yazı yazarken ya da çizim yapılırken kullanılacak olan kağıtların rengine göre seçilir ve böylece renk farklılığı olmayacağından yanlış yazının silindiği ve tekrar yazılmış olduğu da belli olmayacaktır. Örnek vermek gerekirse pembe kağıt kullanılmış ve yazım yanlışı yapılmış ise bu yanlış pembe daksil yardımı ile kapatılabilir. Üzerine doğru olan yazı yazılarak renkli kağıtlarda da daksil kullanıldığı olabildiğince fark edilmez hale getirilebilir. Renkli kağıtlar resmi kurumlara yazılan yazılarda kullanılmamalıdır kullanılsa bile hukuken bir geçerliliği olmayacak hatta kabul edilmeyecektir. Daha çok öğrenciler tarafından proje ödevleri ya da mimar kişiler tarafından oluşturulan mimarlık projelerinin çizilmesi vb. durumlarda kullanılmaktadır.

Daksil Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Söz uçar yazı kalır özlü sözünden de anlaşılacağı gibi özellikle günümüz hukuk kurallarında yazılar birçok alanda kanıt niteliği oluşturabilmektedir. Bu sebeple yazılan her yazının oldukça düzgün ve yanlışsız yazılmış olmasına dikkat edilmelidir. Kurşun kalem ile yazılan yazılarda yanlış yapılmış olsa bile bu yanlış silgi yardımı ile silinebilir ve yapılan hataların düzeltilme gibi bir şansı vardır. Tükenmez ve dolma kalemler ile yazılan yazılarda yapılan hatalarda da düzeltilme şansı vardır ve bu hataların silgisi ise daksildir. Sıvı düzeltici, tipeks ya da sıvı silici olarak da anılan daksil 1951 yılında bütün işlemlerde daktilonun kullanıldığı çağlarda icat edilmiştir ve ilk üretilen hali su içerisine beyaz toz boyanın katılması ile sıvı bir şekilde elde edilmiştir. Günümüzde bilgisayar ile yazılan yazılarda çıktı yapılacaksa ya da herhangi bir kuruma gönderilmesi söz konusu ise son kez kontrol edebilme gibi bir şansımız vardır ancak o yıllarda daktilo yazılarında kontrol etme gibi bir ihtimal olmadığı için çıkarılan yazılarda yapılmış olan yanlışlar icat edilen beyaz sıvı düzelticiler ile düzeltilmekteydi. Bu kullanımından dolayı ismi daktilo silici olarak da bir süre kullanılmış ve gün geçtikçe evrim geçirerek bu ismi almıştır. İlerleyen yıllarda ilk sıvı silici üzerinde birçok deneme yapılmış ve günümüze kadar daksilin farklı farklı yapıda birçok çeşidi keşfedilerek üretilmiştir. Bu daksil çeşitleri farklı farklı alanlarda kullanılabilir. Örneğin çok resmiyeti olmayan ödev vb. belgelerde yazım yanlışı yapılmış ise bu yanlış şerit daksil yardımı ile düzeltilirken daha resmi kurumlar için yazılan yazılarda, raporlarda ya da öğrencilerin akademik veya akademik olmayan çalışmalarında yapılan yanlışlar akışkan bir yapıda olan sıvı daksil yardımı ile düzeltilebilir. Sıvı şekilde olan ve kapağı ile birleşik olan fırçası yardımı ile uygulanan daksiller kullanılırken yanlış yazılan kelimeler dışındaki doğru kelimelere yayılması engellenmeli ve daha dikkatli kullanılmalıdır. Hatta sıvı hali kullanılırken fırçanın içerisinden çıkarılması sonrasında fırçadaki fazlalığın alınması çok önemlidir. Ofis çalışanları taşınma açısından kolaylık sağladığı için daha çok daksil kalem çeşidini kullanmayı tercih ederler. Şerit ve bant daksil akışkan olmaması sebebi ile kullanımı son derece pratik ve kolaydır. Yanlış yazılmış olan bölüme düzgün bir şekilde çekildiğinde yanlış olan yazı silinmiş olur.

Daksil Mekanizması ve İçeriği

Evlerde, iş yerlerinde ya da farklı çalışma ortamlarında elinizin altında her an bulundurulması gereken önemli araç gereçlerden bir tanesi olarak üretilmiş olan sıvı silici, kişilerin hem düzeltme yapması icap ettiği yazıları için yeniden yazma zahmeti gerektirmeden hem zamandan hem de kullanacağı kağıtlardan tasarruf etmesi konusunda önemli bir rol oynar. Kısa bir sürede yetiştirilmesi ve hataya mahal verilmemesi gereken yazılarda kişiler için yerine göre bir kurtarıcı sayılabilecek faydalı ekipmanlardan biridir. Çeşitlerine göre farklılık gösteren Daksil mekanizması şerit şeklindeki daksil gergin bir şekilde iki makaradan oluşur ve yanlış yazılan kelimeler üzerine bastırılıp doğru tarafa çekilmesi şeklinde kullanılır. Kalem şeklindeki sıvı silici ise üzerine basıldığında içeriğindeki silici akışkan beyaz sıvı maddeyi bırakması şeklinde ayarlanmış mükemmel bir mekanizmaya sahiptir. Sıvı düzeltici sıvı silici gibi isimler ile de anılabilen daksil içindeki maddeler trikloretan gibi uçucu halde bulunan maddelerdir. Bu yüzden içeriğinin uçmaması için kullanım sonrasında kapaklarının sıkı bir şekilde hafif bir güç kullanılarak kapatılması uzun süre kullanılması açısından daha sağlıklı olacaktır. Günlük hayatta profesyonel olarak yayınevlerinde, gazete dergi basımı yapan matbaalarda çalışanlar tarafından oldukça sık bir şekilde kullanılmaktadır ve bu anlamda geniş bir kullanım ağına sahiptir. Yazı ile ilgilenen tüm çalışanlar için hata yapıldığı an itibariyle yapılan hatanın düzeltilmesi için pratik ve seri şekilde çözümler sunmaktadır. Ofis ortamında sıkça rapor hazırlayan bireylerin vakitleri oldukça değerlidir ve zamanı doğru kullanmak için hızlı yazımlar yapabilmektedirler. Yapılan hızlı yazımlar ve dikkatsiz yazımlar sonucunda ortaya birçok yazım yanlışı ya da noktalama hataları çıkabilir. Bu yazım yanlışları için bütün raporu çöpe atmak yerine yalnızca yanlış yapılan yerin silinip tekrar yazılması daha uygundur. Sıvı düzelticiler tam da bu durumda devreye girer ve yanlış yazılmış kelimeyi silerek hiçbir iz bırakmayarak üzerine yazı yazılır hale getirir. Düzeltilecek alan küçük bir alan olduğunda daha hassas bir şekilde ve odaklanarak düzenlemeler yapılmalıdır. Hassas düzeltmeler içinde kalem şeklinde olan sıvı düzelticiler kullanılmalıdır. Kalem olanların uçları daha ince ve sivri olduğu için hassas ve küçük alanlar daha düzgün bir şekilde kapatılabilir. Sıvı haldeki siliciler her zaman fırça ile kullanılmaz bazen de sünger ile kullanılabilir. Sünger ile kullanıldığında da ince dokunuşlar ile hassas silme işlemleri kolayca yapılabilir.

Yazı Yazarken Hata Yapmaktan Korkmayın

Yazım yanlışlarını tek bir hamle ile yok edebilen ve kullanımı oldukça kolay olan sıvı silicinin birçok çeşidi olduğundan daha önce bahsetmiştik. Bütün çeşitlerin bir arada bulunduğu daksil seti ile farklı yazım yanlışlarında farklı yapıdaki sıvı siliciler kullanılabilir. Kalem olan ile yanlış yapılan noktalama işaretlerini, şerit olan ile yanlış kurulmuş olan cümleleri, sıvı halde fırçalı ya da süngerli kapağa sahip olan sıvı silici ile de yanlış yazılan kelimeleri silebilirsiniz. Şerit daksil kullanımı diğer daksil çeşitlerine göre en çok tercih edilendir. Şerit çekilmesi şeklinde kullanılan daksil mekanizması gerektiği gibi kullanılırken başlangıç noktasından düz bir şekilde çekilmelidir. Sağa ya da sola yani yanlara doğru çekilerek kullanılması uygun değildir. Küçük boyutta olması sebebiyle taşıması ve kullanması pratiktir ve acil düzeltme işlemlerinde zaman kaybını engeller bu sayede her an yanınızda taşıyabilir hatta cebinize koyarak bile sürekli olarak yanınızda olmasını sağlayabilirsiniz. İş hayatında çok sık olarak dikkat dağınıklığı yaşayan konsantre olamayan çok çabuk heyecanlanan ve heyecanlandığında ise elleri titreyen bireylerin yazı yazarken de hata yapma oranları çok yüksektir. Özellikle bu bireylerin iş yerlerinde masa üzerlerinde ya da çekmecelerinde sıvı silicileri çok sık bir şekilde görmek oldukça normaldir çünkü bu bireyler çok sık hata yapmakta ve bu hataları düzeltmek için de çok sık bir şekilde daksil kullanımına ihtiyaç duymaktadır. Önemli belgelerde hata yapıldığında yapılan hatanın üstünün tekrar kalemle çizilmesi belgenin kanunen geçersiz ve hükümsüz sayılması için oldukça yeterli bir işlem olacaktır. Ayrıca kalemle üzerini çizmek kötü bir görüntü oluşturarak kağıdın estetik görüntüsünü de bozacaktır. Bu sebeple bunun yerine sıvı düzelticiler kullanılarak yapılan yanlışlar düzeltilebilir. Sekreterler gün içerisinde birçok kurum ile belge alışverişinde bulunurlar. Bunun için de hata yapma ihtimalleri de oldukça yüksektir. Yani yoğun çalışma programı ile çalışan sekreterler için daksil çok önemli bir araç gereçtir. Yapılan hatalar kalem şeklindeki sıvı düzeltici ile zaman kaybı yaşamadan kısa sürede ve hatasız bir şekilde düzeltilebilir. Bant ve şerit şeklindeki daksiller de pratiktir, acil durumlarda çok fazla zaman kaybına sebep olmaz. Her bireyin sürekli kullandığı bir daksili olabilir. Yani kastedilen şudur ki bireylerin elleri hangi çeşit daksile daha çok yatkın ise sürekli kullanım için o çeşidi seçebilirler.

Mektuplarda Yapılan Yanlışları Daksil ile Düzeltin

Bireyler resmi kurumlara istek dilek ya da şikayet mektupları yazma ihtiyacı hissedebilirler. Bu istek dilek ya da şikayetler kağıda dökülürken bazen düşünmeden yazılan kelimeler olabilir ve birkaç kelime yüzünden bir sayfanın mahvedilmesi üzücü bir durumdur. Ya da bireyler uzaktaki sevdiklerine özlemlerini dile getirmek amacıyla özel mektuplar yazmak isteyebilirler. Bireyler sayfa boyunca duygularını yaşayarak anlatabilir. Sayfa sonunda istenmeyen bir kelime yazıldığında öncesinde yaşanarak duygusal şekilde yazılan tüm cümleler heba olabilir, onca duygu boşa gidebilir ve bu durum çok can sıkıcı olabilir. Yazılan bu mektuplarda yapılan hatalar ile tüm yazılanların boşa gitmesi durumunun engellenmesi için sıvı siliciler kullanılabilir. Kuruması çok fazla zaman almadığı için silinen yerin üzerinden tekrar yazı yazmaya devam edilebilir. Yazı yazma konusunda sıkıntı yaşayan bireylerin mutlaka yanında bulundurması gereken bir araç gereçtir. Öğrenciler bilgisayardan not çıktıları aldıklarında da yanlış bilgi yazılmış olan yerleri düzeltmek için sıvı silici kullanabilir ve kuruması üzerine bilgilerin doğru olanı yerleştirilir. Sınıf ortamında öğreticinin anlatmış olduğu ders konusunda not tutarken de acele edilebilir ve bu sebeple bazı yerler yanlış yazılabilir. Yanlış yazılan yerlerin öğretici yeni konuya geçmeden anında düzeltilmesi için kalem şeklindeki daksil kullanılabilir. Daksil ya da diğer adı ile tipeks kullanımının en fazla ihtiyaç duyulduğu alanlardan bir diğeri ise edebiyattır. Edebiyat ile uğraşan ve sürekli şiir, roman, hikaye gibi içerikler yazan bireyler bu edebi ürünleri yazarken yazım yanlışları yapabilirler. Gün içerisinde çok fazla çalışan edebiyatçı bireyler gün sonuna doğru yorulabilir ve bu yorumlanın etkisi ile yazı çalışmaları yaparken hatalar yapabilir. Yapılan bu hataları ise daksiller ile toparlamaları mümkündür. Edebiyatçılar tarafından oldukça sık bir şekilde yayınlanan denemeler yazılırken doğaçlama bir şekilde yazıldığı için daha çok silme ihtiyacı hissedilebilir. Doğaçlama bir şekilde başından beri çok güzel giden bir yazı sonuna gelindiğinde yazılan bir kelimenin hoş olmaması ya da kelimenin yazımının yanlış yapılması gibi sebepler ile mahvolabilir. Verilen emeğin boşa gitmemesi adına yazı tamamen yırtılıp atılmak yerine yalnızca yanlış kullanılan kelimenin silinmesi ile eski düzenli haline getirilebilir. Yalnızca denemelerde değil doğaçlama bir şekilde yazılan hikaye, roman, tiyatro metinleri, şiirler vb. tüm edebi metinlerde olabilecek bu talihsizlik her yazarın başına gelebilir. Bu yüzden yazarlar da yanlarında çoğunlukla sıvı silici ürünlerinden birini taşımalıdır.

Daksil Modelleri Özellikleri ve Fiyatları

Daksil yazı işleri ile çok yoğun bir şekilde uğraşan bireyler için kurtarıcı özellikte bir ofis araç gerecidir. Ofis araç gereci denilse de tabii ki yalnızca ofislerde kullanımı söz konusu değildir. Her alanda her mekanda ve her zaman diliminde kullanımı mümkündür. Öğrencilerin akademik olarak tez yazarken yaptıkları yanlışlarda, resmi kuruluşlara yazılan resmi yazılardaki yapılan yanlışlarda; ki resmi yazışmalarda kullanıldığında bireyler daksili kendilerinin kullandığını ayrıca belirtmeleri gerekir, kurumlar arası anlaşma yazılarında yapılan yanlışlarda, okul personellerinin not çizelgelerinde yapmış olduğu yanlışlarda, resmi ya da özel olarak yazılan mektuplarda yapılan yazım yanlışlarında ve daha sayamadığımız birçok alanda yapılan yazım ya da noktalama yanlışlarında kullanılabilir. Uygulanan sıvı silici kağıtta belli olmayacağı için fotokopi ve faks çekilmesine de uygundur. Şerit ve kalem halinde olanlar genellikle yapılan yazım yanlışı düzeltilirken elden kaymayacak ve elin titremesini önleyecek bir tutuş tarzına göre üretilmektedir. Sıvı olan ve fırça ya da sünger yardımı ile kullanılan ise fırçanın ya da süngerin ince bir şekilde imal edilmesi ile yapılan yanlışların ince bir şekilde ve daha düzenli bir şekilde yani daha belli olmayacak bir hal alarak kapatılmasını sağlamaktadır. İlk icat edildiği sıralarda ve günümüze yakın bir zamana kadar uzunca bir süre yalnızca beyaz olarak kullanılan sıvı silici ismiyle de anılan bu ürün son zamanlarda yazıların renkli kağıtlara yazılmasının çok fazla tercih edilmesi durumunda farklı renkte kağıtlara göre farklı farklı renklerde de üretilmeye başlanmıştır. Çocukların ulaşamayacakları yerde saklanmalı ve bozulma olmaması adına saklanma kurallarına uygun olarak muhafaza edilmelidir. Kullanım sonrasında kaldırılmadan önce kapağının sıkıca kapatılıp kapatılmadığı kontrol edilmelidir. Her alanda kullanılabilen ve yanlışları kapatmada bireyler için kurtarıcı görevi gören daksil fiyat olarak bakıldığında birçok çeşidi olduğu için çeşitlerine ve boyutlarına ya da içeriğine göre değişiklik göstermektedir. Yazım yanlışlarının düzeltilmesinde kullanılan daksil çeşitlerine ulaşmak ve sahip olmak istiyorsanız Trendyol online alışveriş mağazamızı ziyaret edebilirsiniz.