"

Mutfak Havlusu Kurulama Bezi

" araması için 7734 sonuç listeleniyor

Mutfak Havlusu/ Kurulama Bezi

En İyi ve En Kullanışlı Mutfak Gereci: Mutfak Havlusu

Havlu genel olarak yüzeyleri veya insan vücudunu silmek veya temizlemek, kurutmak amacıyla kullanılan kumaştan veya kâğıttan yapılan parçalardır. Genellikle ham maddesi kumaş olarak seçilir ki yüzeye temas ederek tutunabilsin ve de yüzeydeki nemi veya bol miktardaki suyu çekebilsin. Önce suyun ya da sıvının nemini almaya yararken bir diğer yandan da daha sonradan silme ve de yüzeyde havluyu ovma hareketini yaparsanız neredeyse tüm sıvıdan kurtarmış olursunuz yüzeyi. Evlerde, ticari yerlerde özellikle de temizliğin yapıldığı yer ve mekânlarda yani hemen hemen her yerde çeşitli kumaş havlular kullanılır. Bunların yerine tek kullanımlık basit işlerde kâğıt havlularda kullanılabilir ancak daha çok sıvıyı yüzeyden atma işlemini gerçekleştirmek için ise havluya ihtiyacınız var demektir. Evlerde özellikle havlu her yanda kullanılır çünkü insanların temiz ve hijyenik bir ortam sağlaması gerekir evlerde. Bu yüzden de havluları mutfak ve banyo başta olmak üzere birçok alanda kullanırlar. Çok eskilerden beri kullanılan mutfağa ait parçalardan biri olan mutfak havlusu genellikle her mutfakta bir yerlerde yer edinir kendine. Çekmece gözlerinde saklı olarak, duvara asılı her daim kullanmaya hazır olarak, çamaşır makinesinin yakınlarında bir yerde mutfak dolabının kulpuna asılı olarak. Birçok farklı kullanım alanı olan havlular en çok da kurulama bezi olarak kullanılır. Özellikle lavabo üzerinde bulaşık yıkadığınız zaman dağınık bir görüntü ortaya çıkabilir. Bu durumda başvuracağınız en pratik yol bulaşık kurulama bezi olarak mutfak havlusu kullanmanız diyebiliriz. Bu sayede de mutfak lavabosu üzerinde biriken bulaşıkları kurulayabilir, daha derli toplu bir mutfak görüntüsü yaratabilirsiniz. Havlular genel olarak kurulama amacına özel kullanılan ev araçlarına denir sadece mutfakta da değil evin hemen hemen her yerinden onları görebiliriz. Oldukça pratik ve de neredeyse demirbaş diyebileceğimiz bu araçlar genellikle de mutfak ve banyoların vazgeçilmezidir. Banyolarda el, yüz kurulama işlemi için kullanılanlarına banyo havlusu denirken bu havlular ebatlarına göre değişkenlik göstererek de el, yüz ve de vücut havlusu olarak ayrılırlar. Mutfak havlularında bu tarzda bir ayrılma olmamakla birlikte farklı ebatlarda ve boyutlarda onları da görmek mümkün. Mutfak araçları haline gelen havlular bir tür hijyen sağlama araçlarıdırlar da.

Size Özel Mutfak Havluları

Mutfak havluları genellikle mutfak dekorasyon ile bir bütün oluşturması için çeşitli desenlere ve de süslemelere sahip olabilirler. Mutfak dekorasyonları ise daha çok göz yormayan renklerde olurlar. Beyaz, bej, pastel tonlarda tüm renkler şimdilerin mutfaklarında oldukça sık görebileceğimiz renklerden yine de başka renklerde görebiliriz mutfaklarda. Hatta oldukça iddialı renkler de görmek mümkün. Dekorasyon kişilerin tercihlerine göre değişebilen bir şeydir. Bu şekilde düşünen mutfak havlusu firmaları yani üretici firmalar havlular söz konusu olduğunda çeşit çeşit renk seçenekleriyle karşımıza çıkan havlular üretmektedirler. Bu estetik mutfak gerecinin renginin solmaması için de seçiminiz ayrıca önem taşımakta. Sadece renkler konusunda değil süsleme konusunda yaratıcılığınızla örtüşecek mutfak havlusu modelleri görmek mümkün. Kanaviçe de biraz etamin işine benzer aslında ancak burada söz konusu olan keten bezi üzerine yapılmış desenlere veya işlemeler verilen genel addır. Bu işlemeleri keten kumaş üzerinde görürüz ve de havlulara bu kumaş parçasının işlendiğini görmüş olmanız mümkün. Bu şekilde de oldukça şık tasarımda mutfak havlularına denk gelmiş olmuşsunuzdur. Goblene de benzeyen kanaviçe batı kültüründeki goblenden farklı olarak daha kalın ipliklerle yapılır. Etaminden farklı olarak kanaviçe düz kumaşa işlenen bir şeydir. Ve genel olarak ikisinde de görebileceğimiz ortak özellik küçük küçük çarpı işaretlerinden bir desen serisi ortaya çıkarma işlemidir. Mutfak havlusu kanaviçe ile daha da estetik ve çapıcı bir hal alır diyebiliriz. Bu özel dokunmuş kumaşlardaki işlemeler bittikten sonra da kumaş üzerine kanaviçe adı verilen bir kumaş parçası tutturulur. Sonradan iplikler yardımıyla kumaşa işleme yapılır. Bu kadar emeğin verildiği kumaş parçasının ve işlemenin de sizin mutfak havlunuzda yer alması oldukça anlamlı gelebilir. Etamin ise bu işlemin etamin kumaşına işlenerek yapılmasıdır diyebiliriz. Etaminle de masa örtüleri, havlular ve yatıklar görmek oldukça mümkün. Mutfak havlusu etamin takımları da yaratmak mümkün. Özellikle eskilerin moda olduğu günümüzde mutfaklarda da Retro ve nostaljik bir hava görmek mümkün. Sizde kendiniz almış olduklarınıza özellikle de bu işlere eliniz yatkınsa ve de öğrenmek istiyorsanız işleme yapabilirsiniz. Mutfak havlusu süsleme işlemi aslında oldukça yaratıcı bir etkinlik bu sayede keyifli vakit de geçirebilirsiniz, ortaya çıkan şey anlamlı da olmuş olur. Sizden bir parçası olmuş olur.

İşlemeli Mutfak Havlusu Modelleri

Mutfak havluları aynı zamanda evlenmeye hazırlık yapan gençlerin de çeyizlerinde baş köşede beliren parçalardan olduğundan; oldukça sık görebileceğimizi söyleyebiliriz. Çeyizlik mutfak havlusu modelleri genel olarak emek isteyen işlemelerin havlu köşesinde veya ucunda yani üzerinde olduğu havlulardan oluşur. Size özel olarak tasarlanan, yaratıcılığın bir ürünü olarak görebileceğimiz mutfak havlusu yazılı olarak da çeyizinizde yer alabilir, daha sonradan da mutfaklarınızda. İsimlerinizin baş harfleri veya direk olarak isimleriniz işlenebilir havlu köşelerine. Tüm dünyaca Türk danteli olarak bilinen oya yani iğne oyası aslında geleneksel olduğundan dolayı da oldukça sık bir şekilde havlu kenarlarında görebileceğimiz ipek ipliğinden yapılan iğne ile oluşturulan kenar dantelidir. Esas olarak ipek iplik kullanılsa da havlu kenarları işlenirken naylon veya pamuklu iplikle de işlemeler yapılabilir. Özellikle Anadolu’da insanlar çeyizlerde bulunan hemen hemen her şey üzerinde görmek istermiş, tabi ki en yaygın kullanım yerlerinden bir de mutfak havluları kenarları. Hem şık hem estetik bir o kadar da Retro duran bu mutfak havlusu dantelli olarak karşımıza çıkan bir seçenektir. Çeyizlerde de sık göreceğimiz mutfak havlusu iğne oyası geçmişe dair duygu ve düşüncelerin ifade edilme araçları olarak da kullanılmıştır. Amaç her ne kadar kurulama işlemi görmesi olsa da havlularda; siz kendinize özel bir şekilde olanlarıyla mutfaklarınızı süsleyebilirsiniz. Birer tasarım öğesi haline gelen bu ev aletleri moda olmasıyla da çok tercih edilmektedir. Şimdilerde mutfaklarda özellikle de bakırların, eski tarzdaki rafların gün yüzüne çıktığı düşünülürse; klasik eski mutfakların ayrılmaz bir parçası olarak da bu tarzda işlemeli mutfak havlusu çeşitlerine rastlamak mümkün. Çeşitli desende ve işlemedeki bu havluları genellikle de en çok mutfaklarda aşırı ilgi görmekte. Mutfak tekstilindeki işlemeli havlu modellerinin göze çarpan parçalarında genellikle mutfağa ait öğelerin işlendiği görülür. Çaydanlık, çatal, kaşık, fincan, tabak gibi mutfak araç ve gereçlerinin birleştiği desenler ve de tasarımlar görebilirsiniz. Bu havlulardaki işlemeler yol gösterici de olabilir havlunun nereye ait bir havlu olduğu hakkında. Havlular kullanım amacına uygun olarak hijyenik olmak zorunda olduğundan da özellikle de mutfak havlularının bilhassa temiz olması gerekir. Ellerinizi kurulamak için yararlanacağınız bu kumaş parçaları aynı zamanda meyve ve sebzelerin de kurutulmasına yarayabilir.

Kullanım Konforu İçin En Uygun Mutfak Havluları

Mutfak havlusu süsleme işlemi yapılırken; üretilen havlular genellikle dekorasyonla uyum sağlayacak şekilde tasarlanır, bu sayede de tasarım olarak çok fazla göz yoran desenlerde ve işlemelerde bulunulmaz. Üretici firmalarda bu sayede renk ve kullanım kolaylığı sunacak tarzda mutfak havlusu üretiminde bulunacak desenleri ve işlemeleri seçerler. Dekorasyon da bir farklılık aramak istiyorsanız da havlularınızı bir kapalı çekmece gözüne koymaktansa askılıklar yardımıyla mutfakta uygun gördüğünüz noktalara yerleştirebilirsiniz. Etkili bir kullanım içinde size yakın olmasını istediğiniz noktalara asın ve de gözünüzün önünde dursunlar. Kurulama işlevi görecek bir kurulama bezi kumaşı tercih ederseniz daha iyi olur havlu satın alırken özellikle pamuk en yaygın olarak kullanılan kumaş çeşidinden. Mermerşahı bardak kurulama bezi olarak, oldukça sık kullanılan ve satılan kumaşlardan. Dahası teninizi de gereksiz yere tahriş etmeyecek kumaşlardan tercih etmek de önemli bir detay olabilir. Bu sayede de kaliteli bir kullanım rahatlığı yaşamanız mümkün. Yemeklerin hazırlandığı ve genellikle de bu mekânda yemeklerin yendiğini düşünürsek; antibakteriyel ve de hijyenik olması en önemli konudur. Bu durumda pamuklu kurulama bezi en doğru tercih olabilir sizin için. Hem suyu emmesi gerekir hem de nemli kalmadığı süre zarfında kendini hijyen tutması gerekir ki bu noktada da kumaş seçimine dikkat etmeniz gerekir. Kurulama bezi olarak kullanılmasının yanında bu bezler cam kurulama bezi olarak da kullanılır. Camlar için en önemli konu bezin tüy bırakmaması ve de suyu emdikten sonra da sıkma işleminde zorluk çıkartmaması gerekir. Hem iyi sıkılan bezle de kumaş kalitesine göre cam silerken sıfır iz bırakma konforuna kavuşabilirsiniz. Dekorasyon konusunda şüpheniz olmaması için yani havluların da kendi arasında bir bütün oluşturması için bilhassa mutfak havlusu seti şeklinde satılan ürünlere odaklanabilirsiniz. Bunlar hem bir bakıma bütünlük oluşturması için ya aynı desenler ve süslemeler seçilerek tasarlanır ve 4-5 tanesi bir araya gelerek satılır. Uyumlu renkleri de bu setlerde bir arada görebilirsiniz. Hem mutfağınızın halısına, mobilyasına, duvarına ve de dolabına uygun olan bu setlerle renk renk ve desen desen farklılıkların arasında size en uygun seçeneği bulabilmeniz mümkün. Genellikle de bu setlerde göze çarpan desenler çizgili, kareli olanlardır. Bu desenler aynı zamanda da en kullanışlı ve en çok tercih edilen desenlerdendir.

En Şık Mutfak Yardımcıları: Kurulama Bezleri

Hediyelik eşya seçmek belki de en zor işlemlerdendir. Hem alacağınız kişiye uygun seçim yapmak hem de bütçenizi sarsmamak oldukça zor bir durum. Ancak birde seçenek olarak yeni bir trend diyebiliriz ki hediyelik kurulama bezi satın alabilirsiniz. Her evin bir ihtiyacı olarak karşımıza çıkan bu seçimle de rahat ve konforlu bir hediye seçimi gerçekleştirebilirsiniz. Hediye alacağınız kişinin de kullanım rahatlığını ve konforunu düşününce artık set halinde satılan, kutulu olarak da alternatifleri bulunan havluların satın alımı da kolay. Hediye için uygun halde satılan versiyonlarında genellikle kutular daha süslemeli ve de hediye vermeye daha elverişli olurlar. Kurulama bezi mutfak araç ve gereçleri içerisindeki belki de en önemli parçalardandır, bu yüzdendir ki hediye verdiğiniz şeyin kullanılmaması olasılığı oldukça düşük. Kurulama bezi tavsiyesi olarak en çok kullanım kolaylığı ve pratikliği olan seçenekler diyebiliriz ki pötikareli ya da diğer adıyla piknik kumaşı da denilen desende olanlarıdır diyebiliriz. Her mutfakla; dekorasyon ve tasarım söz konusu olduğunda uyum içerisine girebilir. Hem nostaljik bir havası da olduğundan hem de kumaşı sayesinde de temiz bir görüntü arz ettiğinden sık tercih edilir. Yemek hazırlarken bir nevi size asistanlık yapan parçalardan olan kurulama bezlerinde kesinlikle kumaş kalitesine göre de en çok tavsiye edilen kareli olanlardır. Mutfak kurulama bezi kumaşı olarak da kullanılan keten kumaş genellikle kareli, pötikareli seçeneklerde karşımıza çıkar. Size uygun olan kurulama bezlerinden pamuklu olanları yani havlu gibi olanları ile keten görünümünde olanları en sık tercih edilenlerdendir. Mutfak havlusu aynı zamanda ebatlarına göre de farklılık gösterebilir. Ebatlarına göre farklılık durumunda da fiyat farklılığı gözlemleyebiliriz tabi ki. Genel olarak tercih edilen ebat değişebilmekte ve net bir ebat banyo havlularında olduğu gibi yoktur ancak; 45x70, 30x45, 40x60, 30x50 şeklinde devam eder ve farklılık gösterir. Her kullanım şekline göre farklılaşan bu ebatlar arasında seçim yapmak size kalmış. Mutfağınızın büyüklüğüne ve de küçüklüğüne göre değişebilmekte olan seçenekler vardır. El kurulamak en bilindik kullanım amaçları olsa da belirtmekte fayda var ki; sıcak ya da oldukça soğuk nesneler de bulunur mutfakta. Hem yemek yaparken hem de yerken yardımcınız olarak kurulama bezlerini bu nesneleri tutarken kullanabilirsiniz. Ev işleriyle uğraşırken ve yemek yaparken tutacak vazifesi de görebilecek şeyler olan havlular büyük bir gerekliliktir.

Mutfak Havlusu & Kurulama Bezi Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Mutfak havlusu fiyatlarına değinmekte fayda var. Çok yukarılarda bir çizgide olmadıklarını söylememek gerekir çünkü müşteri ürünlerine odaklanan üretici firmalar genel olarak kullanım amacını unutmadan ve de müşterilerin ihtiyaçlarına yönelik bir ürün tasarlamaktadırlar. Ürünler genel olarak firmalarla müşterilerin isteklerini karşılamaya yönelik üretirler, dolayısıyla da merak edilmesine gerek kalmadan büyük bir rahatlıkla her nasıl ve ne alanda kullanılmak isteniyorsa o şekilde tasarlanırlar. Büyük bir ihtimalle de özellikleri, kullanım şekli ve de fiyatlandırma politikası da kumaş kalitesine, tasarım şekline göre değişkenlik göstermektedir. Özellikle de söz konusu kumaş şekli kalitesi ve de tarzı olduğunda her ürün aynı fiyat çerçevesinde ilerlemiyor. Kurulama bezlerinin ebatları da 2- 3 çeşitten çok daha fazla şekilde karşımıza çıkıyor. Uzunluğu ve boyutu söz konusu olduğunda da fiyatlar değişmekte. Ürün çeşitliliği de söz konusu olduğundan dolayı her bütçeye uygun bir fiyatlandırmadan bahsetmekteyiz. Zaten söz konusu kurulama bezi olduğundan dolayı her evde ve her mutfakta olması gereken mutfak gereçlerinden bahsedilir. Çoğu üretici firması da bunu düşünerek kendilerine en uygun fiyat çizgisinin dışına çıkmamaya çaba göstermişlerdir. Mutfak havlusu fiyatları neredeyse herkesçe bilinen ve uygun bir aralık doğrultusunda ilerleyen fiyat çizgisine sahiptir. Hijyenik ve steril ortamlar olması gereken mutfaklarda kiri iyi tutan ve yüzeylerden de hızlı bir şekilde uzaklaştırmayı amaçlayan bezlerden bahsetmekte fayda var. Bu durumda da kumaş kalitesi ve de kumaş çeşidi sizin için önemli bir konu olmaktadır. Eğer oldukça kullanışlı bir kurulama bezine sahip olursanız zaman kaybının da önüne geçmiş olursunuz. Emek ve zaman israfının da önüne geçerek daha kaliteli ve en uygun kullanım kolaylığı sunan kurulama bezinden faydalanmak sizin seçiminde saklı. Mutfak bezleri içerisinde en çok karşımıza çıkan kullanım alanları kurulama bezi kullanılmakta. Hem hijyenik bir havaya sahip olmak hem de tasarım öğesi haline gelmesi amacıyla kullanılan kurulama bezleri; temizlik bezi olarak da kurulama bezi olarak da hatta masa bezleri olarak da aynı formda birleşerek son zamanların mutfaklarında ciddi anlamda popüler ve de estetik bir yana sahip. Trendyol online mağazasında en uygun ve en şık ürünlere rastlayabilirsiniz.