"

Yüzey Temizleyici

" araması için 8815 sonuç listeleniyor

Yüzey Temizleyici

Yüzey Temizleyici Nedir?

Yaşam alanlarının temizliği o alanda yaşayan insanların sorumluluğundadır. Bu temizlikten kasıt hem yaşam alanının ve çevresinin kirletilmemesi hem de temizlenmesini içermektedir. Yaşam alanlarımızın temiz olması hem sağlığımız açısından hem de görüntü olarak günlük ve haftalık rutinlerimizde önemli bir yer tutmaktadır. Evimizde bulunan alanlar ve eşyalar kirli olduğu müddetçe viral hastalık riski artmakta ve sağlığımıza olumsuz etkileri olmaktadır. Aynı zamanda temiz bir ortamda yaşayan insanların mutluluk durumları da olumlu olarak değişim göstermektedir. Bu nedenle belirli aralıklarda yaşadığımız alanları uygun malzemeler ile temizlemek gerekir. Her temizlik malzemesi her alan için uygun olmamaktadır. Örneğin, mutfakta yiyeceklerimizin fazlaca bulunduğu bölgelerde aşırı kimyasal içeren temizlik ürünleri kullanılmamalıdır. Aksi takdirde bu kimyasalları yiyeceklerimiz vasıtasıyla vücudumuza alarak sağlığımızı olumsuz olarak etkilemiş oluruz. Benzer bir şekilde ahşap temizliği için kullanılan bir temizleyici camların temizliğinde kullanılmamalıdır. Birçok alan için farklı temizlik maddesi kullanılmasının nedeni temizlik ürünlerinin içeriğindeki maddelerdir. Malzeme yapılarına uygun olarak her bir alanın temizliği için farklı temizlik malzemesi tercih edilmesi o malzemeye uygun bir temizlik ürününün tercih edilmesini gerekli kılar. Yüzey temizleyicileri de bu yelpaze içerisinde yer alan temizlik ürünlerden birisidir. Yüzey temizleyici özellikle evlerimizde bulunan zeminlerin temizliğinde kullanılmaktadır. Yüzey temizleyiciler evimizde yatay ve dikey olarak bulunan birçok alanın temizlenmesinde kullanılmaktadır. Bu temizleyiciler evlerde, okullarda, hastanelerde ve daha birçok yerde genel temizlik maddesi olarak kullanılmaktadır. Farklı özellikler taşıyan zemin ve yüzeyler için farklı yüzey temizleyicileri bulunmaktadır. Bu yüzey temizleyiciler içerdiği malzemeler sayesinde kir, leke, mikrop, virüs ve bakterilerden bir ya da bir kaçını bulunduğu zeminden çıkartarak kullanıldığı bölgenin temizlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Yüzey temizleyicileri yoğunluklarına ve içerdiği maddelere bağlı olarak farklı miktarlarda sulandırılarak kullanılmalıdır. Bazı yüzey temizleyicilerinin içinde belirli miktarlarda çamaşır suyu konularak temizleme oranı arttırılmaktadır. Bu yüzey temizleyicilerinin kullanımında sulandırma işleminin dengeli yapılması gerekmektedir. Çok fazla sulandırılan yüzey temizleyicilerinin etkisi azalarak temizlik işlemini tam olarak gerçekleştirememektedir. Tam tersi çok az sulandırılan yüzey temizleyicileri de daha yoğun bir etki göstereceği için duru su ile aynı alanı tekrar silmek gerekebilir. Birçok yüzey temizleyici durulama işlemi gerektirmediği için kullanımı oldukça basit ve hızlıdır.

Yüzey Temizleyicinin Faydaları

Özellikle yeni bir kapalı alana girdiğimizde belki de dikkat ettiğimiz ilk şey ortamın temizliğidir. Gerek kokusu gerekse görüntüsü temiz izlenimi vermeyen bir yerde hem huzursuz oluruz hem de sağlığımızı olumsuz olarak etkileyebilecek birçok faktörle karşı karşıya gelebiliriz. Özellikle yemek yediğimiz mekanlarda temizliğin göstergelerinden temizlik malzemesi kokusu bulunduğumuz ortamın hijyen açısından güvenli olduğunu bize anlatmaktadır. Sadece görüntü ya da koku olarak değil aynı zamanda sağlığımız içinde temiz ortamlarda bulunmak önemlidir. Kir, toz ve pislik kalıntıları yer alan ortamlar sağlığımız açısından son derece tehlikelidir. Bu nedenle başta yüzey temizliği olmak üzere sık kullandığımız eşyaların temizliğine önem vermemiz gerekmektedir. Rutin bir şekilde yapılan temizlik ile hem kendi hem de çevremizdekilerin sağlığını korumuş oluruz. Bu alanların temizliğini sağlamak için içerisinde leke ve kir giderici, mikrop, bakteri ve virüslerin ölmesini sağlayan maddeler olan dezenfektan yüzey temizleyici ile uygun temizleme işlemini gerçekleştirmek gerekmektedir. Kullandığımız temizlik ürünleri sayesinde bir yandan hijyenik bir ortam oluştururken diğer yandan da temizlik için ayırdığımız sürenin daha kısa olmasını sağlarız. Etkili bir temizlik maddesi sayesinde ovalama ya da silme işlemini daha az tekrarlayacağımız ve daha az enerji sarf edeceğimiz için kısa sürede ve az zahmetle temiz bir ortam yaratabiliriz. Yüzey temizleyicileri içerdiği maddeler neticesinde kullanıldıkları yüzeyleri koruma özelliğine de sahiptir. Silikonlu yüzey temizleyici temizlik yapılan alanda ince bir tabaka oluşturarak temizliğin uzun süreli etki göstermesini sağlar. Yüzey temizleyicilerinin içerisinde bulunan koku formülleri ile farklı seçeneklerde kokular ile temizlik yapılan alanın güzel kokmasını da sağlamış olursunuz. Başta zemin temizleyicileri olmak üzere cam temizleyicileri gibi birçok yüzey temizleyicisi çeşidinde yer alan bu kokular sayesinde temizlik hissini uzun süre sağlayabilirsiniz. Genel yüzey temizleyiciler sayesinde birçok farklı alanı temizleyebilmeniz mümkündür. Paslanması mümkün olan yüzeylerin temizlenmesi ve korunması açısından paslanmaz yüzey temizleyici kullanmanız gerekmektedir. Bu sayede temizlik sırasında oluşabilecek pası engelleyerek hem sağlığınızı hem de eşyanızı güvende tutmuş olursunuz. Yüzey temizleyici sayesinde süpürme işlemi sırasında temizlenmesi mümkün olmayan ya da etkin temizlenemeyen alanlarında temizleme işlemini rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle elektrik süpürgesinin ulaşamadığı duvar kenarları gibi alanlarda yüzey temizleyici ile yapacağınız temizlik o bölgelerdeki kir ve mikropların yok olmasını sağlar. Bu sayede temizlediğiniz alanı gönül rahatlığı ile kullanabilmeniz mümkündür.

Yüzey Temizleyici Kullanım Alanları

Yüzey temizleyicilerinin en çok kullanıldığı alanlar evlerdir. Bunun dışında kapalı olarak tabir edilen birçok alanın temizliğinde yüzey temizleyiciler kullanılarak temizlik işlemleri gerçekleştirilebilir. Açık alanların temizliğinde kullanılan temizleyiciler içeriklerinin farklılıkları dolayısıyla kapalı alanların temizliğinde kullanılmamalıdır. Ev içi temizliklerinde temizlenmesi gereken alanlar alt alta sıralandığında liste bir hayli uzamaktadır. Genel olarak bakıldığında evin zemini, camlar ve evde yer alan eşyalar olarak kategorize edilebilir. Bu alanların hepsinde kullanılabilen genel yüzey temizleyici dışında her bir başlık için farklı içeriklerde ürünler edinmek gerekmektedir. Temizlenecek alanın genel malzeme özellikleri nedeniyle her temizleyici her alanda kullanılamamaktadır. Muhakkak ki temizleme işlemini gerçekleştirecektir ancak içindeki maddeler nedeniyle kullanıldığı alana zarar verme, deforme etme ihtimali de oldukça fazladır. Bu nedenle birbirinden farklı yer isimlerine sahip birçok yüzey temizleyiciyle karşı karşıyayız. Bu temizleyiciler tamamen kullanılması gereken alanların özelliklerine göre geliştirildikleri için o alanın temizlenmesinin yanı sıra korunmasına da yardımcı olabilecek maddeler içerebilmektedir. Özellikle temizlik yapmaya yeni başlayanlar için biraz kafa karıştırıcı olsa da evinizdeki alanların neler olduğunu bilip onları tanıdığınızda hangi yüzey temizleyicilerin sizin için daha kullanışlı olduğuna çok rahat bir şekilde karar verebilirsiniz. Zemin temizliğinde yüzey temizleyicilerinden oldukça fazla bir şekilde yararlanmaktayız. Bu zeminler de her evde hatta evin her bölümünde farklılık gösterebilmektedir. Salon ve odalarda yer alan ahşap zeminlerin temizliği için ahşap yüzey temizleyici kullanılırken metal malzemeden yapılan mutfak dolaplarının temizliği için metal yüzey temizleyici kullanmak eşyalarımızın hem temizliğinde hem de uzun süreli kullanımında etkili olmaktadır. Hangi yüzey temizleyicinin hangi alanda kullanıldığını bilmek için kimya uzmanı olmamıza gerek kalmıyor. Yüzey temizleyici üreten firmalar sağ olsunlar ki ürünlerinin ambalajında yazı ve görsellerle hangi alanlarda rahatlıkla kullanılabildiğini bizlere aktarıyorlar. Bu sayede evimizde ya da yüzey temizleyici kullanacağımız mekânlarda bulunan malzemelere uygun olarak ihtiyacımız olan yüzey temizleyici malzemelerini kolaylıkla edinebiliriz. Bu yüzey temizleyicilerini kullanırken temizleme materyalimiz de benzer şekilde farklılıklar gösterebilmektedir. Yerlerin temizliğinde kullanacağımız bez ile mutfak tezgâhını ya da camları temizlediğimiz bezlerin de yapıları farklı olduğundan değişiklik gösterebilir. Bazı alanlarda mikro fiber bezler kullanılması gerekirken bazı alanlarda ise havlu kumaşlardan yapılan temizlik bezleri daha çok işe yaramaktadır.

Yüzey Temizleyici Çeşitleri

Yüzey temizleyicileri çeşitleri gramajlarından ziyade kullanıldıkları yüzeylere göre çeşitlilik göstermektedir. Birçok farklı yüzey için farklı yüzey temizleyicileri kullanmanın yanı sıra birden fazla yüzeyde kullanılabilen çok amaçlı yüzey temizleyiciler de bulunmaktadır. Özellikle mutfak ve banyolarda kullanılan plastik yüzeylerin temizliğinde plastiğe zarar vermeyecek ve yapısını korumaya yardımcı olacak plastik yüzey temizleyici tercih edilmelidir. Plastik yüzeylerin deforme olmaması için kullanılan bu temizlik maddeleri ile gerekli hijyeni sağlamanız mümkündür. Özellikle mutfak malzemelerimizde kullanılan çelik maddelerin temizliği için de yine genel temizleyici dışında bir temizlik ürünü kullanmak gerekmektedir. Çeliklerin çizilmesi hem görünüm hem de sağlığımız açısından olumsuz bir durum yaratabilme özelliğine sahiptir. Bu nedenle çelik tencere, çelik çaydanlık gibi gıdalarımızla da sürekli temas eden mutfak malzemelerimizi temizlerken sadece çelik ürünlerin temizliğinde kullanılması gereken çelik yüzey temizleyici ürünler kullanılması gerekmektedir. Yine benzer şekilde özel temizleyici gereken bir başka yüzey de odalarımızı ve salonumuzu süsleyen parke zeminlerdir. Tahta malzemeden yapıldıkları için özel bir temizleyici gerektiren bu zeminlerin temizliği için parke yüzey temizleyici kullanılmalıdır. Bu temizleyici ile parke yüzeyin çizilmesini önleyebilir ve daha uzun süreli bir kullanım imkânına sahip olabilirsiniz. Benzer şekilde özel bir temizleme maddesi gerektiren bir başka eşya da akvaryumlardır. İçerisinde canlı bulunduğu ve onun sağlığı düşünüldüğünde hem akvaryum camını temizleyen hem de içerisinde bulunan balıklara ve bitkilere zarar vermeyen akvaryum yüzey temizleyici tercih edebilirsiniz. Yüzey temizleyicileri birbirinden ayıran bir başka unsur da içerdiği esans ya da parfümlerdir. Kalıcı kokulu yüzey temizleyici çeşitlerinin yanı sıra geçici bir süre kokusunu muhafaza eden temizleyiciler de bulunmaktadır. Bu içerikler kullandığınız yüzeyi temizlemeye yardımcı olmanın yanı sıra aynı zamanda seçtiğiniz kokunun zeminden başlayarak kullanılan mekânı ferahlatmasını da sağlamaktadır. Beyaz sabun kokulu yüzey temizleyici ile ailelerimizin çokça kullandığı beyaz sabun kokusunun yanı sıra sabun destekli bir temizlik imkânı da oluşmuş olur. Beyaz sabun yüzey temizleyici özellikle zeminlerde kullanıldığında uzun süreli temizlik kokusunun mutluluğu ile güne devam edebilirsiniz. Genel olarak çiçek kokuları içeren bu parfümlü yüzey temizleyici çeşitlerinden kokusu size hoş gelen temizleyici seçerek evinizin ferah ve temiz kokmasını sağlayabilirsiniz. Bu esanslar ve kokular dışında özellikle son dönemde doğal içeriklere sahip yüzey temizleyiciler de bulunmakta. Bitkisel maddeler içeren bu doğal yüzey temizleyici çeşitleri özellikle temizlik maddelerine alerjen tepkiler verenler için ideal bir çözüm olmaktadır. Çeşitli bitkiler ile hazırlanan bu temizleyicilerden sirkeli yüzey temizleyici uzun zamandan beri kullanılan ve etkisi bilinen temizlik malzemeleri arasında yer almaktadır. Boya ve benzeri inatçı lekeleri temizleyebilmek için diğer temizlik malzemelerinden daha yüksek bir temizlik gücüne sahip olan yüzey temizleme tiner tercih edilebilir. Bu tiner ile kurumuş boya ve benzeri lekeleri temizlemek daha kolay ve hızlı olacaktır.

Yüzey Temizleyici Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Temizlik maddeleri bazı kimyasal maddeler içererek temizlenecek yerdeki kir, leke, viral ve bakteriyel maddelerin temizlenmesinde en etkili çözümlerden biridir. Bu temizlik sayesinde sürekli yaşadığımız yerlerdeki hasta olma riskimizi en aza indirmiş olmaktayız. Temiz bir ortamda yaşayan insanlar başta basit hastalıklar olmak üzere birçok uzun süreli hastalığı da bertaraf etmiş olurlar. Bu temizlik maddeleri birçok açıdan faydalı olduğu gibi uzun süreli kullanım, cilde ya da iç organlara teması gibi nedenlerle bir o kadar da tehlike oluşturabilmektedir. Özellikle temizlik sırasında cilde teması ve tahriş ihtimalini azaltmak için pH seviyesi 7’ye yakın olan bir ürün seçmek cildimize verebileceği sorunları engeller. Organik yüzey temizleyici çeşitleri içerdiği bitkisel maddelerden dolayı insan sağlığına olumsuz etkileri olmamaktadır. Bu temizlik maddelerinin birçoğu aynı zamanda vegan ürünler kategorisine de dâhil edilebildiği için yapımı sırasında insan ve hayvanlara zarar vermeden kullanım imkânı sunmaktadır. Kalabalık veya çocuklu ailelerde temizlik daha sık ve daha kontrollü yapılmaktadır. Bu evlerde temas yüzeyleri ile herhangi bir hastalık bulaşma riskini azaltmak için antibakteriyel yüzey temizleyici çeşitlerinden kullanarak içinizi rahatlatabilirsiniz. Bazı yüzey temizleyicileri temizliğin daha işlevsel olması adına içeriklerine eser miktarda alkol ve türevi maddeler de koymaktadır. Alkolün mikrop ve virüslerin ölmesinde en önemli silahlardan biri olduğu düşünüldüğünde alkol bazlı yüzey temizleyici çeşitleri de oldukça sık tercih edilmektedir. Bu temizlik maddelerinde dikkat edilmesi gereken içerdiği alkol yüzdesidir. Yüzdesi fazla olan ürünlerin temizlik oranı da yüksek olsa da insan sağlığına olumsuz etkileri de olabilmektedir. Cildimize teması ya da soluma halinde bazı rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Bu nedenle alkollü yüzey temizleyici çeşitlerinden birini tercih ediyorsak alkol seviyesinin gramajına oranına dikkat etmemiz gerekmektedir. Yüzey temizleyicilerini kullandığımız alanın kapalı ve hava almayan bir ortam olması durumunda temizleyici içerisindeki kimyasal maddelerin hava yoluyla teneffüs etmemiz yüksek bir ihtimaldir. Bu nedenle hem temizlik sırasında hem de temizlik sonrasında temizlik yapılan alanın bir süre havalandırılması gerekmektedir. Özellikle çocukların bulunduğu bir ortamın temizliği gerçekleştiriliyorsa hem temizlik sırasında hem de temizleyicinin genel muhafazasında daha dikkatli olmamız gerekmektedir. Benzer şekilde mutfağımızda kullandığımız yüzey temizleyicileri gıdaların bulunduğu alanda muhafaza etmemeli ve gıdalarla temasından kaçınmamız gerekmektedir.

Yüzey Temizleyici Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Yüzey temizleyici fiyatları gramajlarına ve içerdiği maddelere göre farklılık göstermektedir. Kullanılan yüzeylere ve alanlara göre farklı gramajlarda bulunan yüzey temizleyicileri bulunmaktadır. Evlerde kullanılan sıvı yüzey temizleyicileri genellikle 5 lt ve altı gramajlara sahiptir. Bu yüzey temizleyicileri yoğunlaştırılmış özelliklere sahipse kullanım miktarı her temizlik için daha az olacağından kullanım süresi de daha uzun olacaktır. Konsantre yüzey temizleyici 5 lt yüzey temizleyici fiyatı ile aynı gramaja sahip standart yüzey temizleyiciler arasında bu nedenle fiyat farkı oluşabilmektedir. Sıvı yüzey temizleyicileri klasik tip ambalajlarda olabileceği gibi özellikle cam gibi yüzeylerde kullanılan yüzey temizleyicilerin ambalajları sprey püskürtme özelliğine sahiptir. Cam yüzeyler için tercih edeceğiniz yüzey temizleyici sprey çeşitleri de gerekli miktarda temizleyici püskürttüğü için kullanım süreleri ve fiyatları diğer yüzey temizleyicilere oranla daha farklı olacaktır. Ev tipi yüzey temizleyicilerinin yanı sıra daha geniş alanlarda kullanılmak üzere üretilen büyük gramajlı yüzey temizleyiciler de bulunmaktadır. Okullar, hastaneler, iş yerleri ve ofislerde kullanım sıklığı yüksek olduğu için satın alınan temizlik maddelerinin de ağırlıkları fazla olmaktadır. Okullar ve hastanelerde temizliğin günlük olarak yapıldığı düşünüldüğünde en az satın alınan yüzey temizleyici 30 kg ve üstü ambalajlara sahiptir. Diğer özel ve kamu kuruluşlarında da temizlik sıklığı fazla olduğu için satın alınacak yüzey temizleyici 20 kg olarak tercih edilmektedir. Yüzey temizleyicilerin ağırlıkları arttıkça fiyatları da yükselme göstermektedir. Temizlik malzemeleri olarak satışta bulunan ürünler dışında bir başka yüzey temizlemede yardımcı araç ise buharlı yüzey temizleyici modelleridir. Elektrikli süpürgeler benzeri bir yapısı ve çalışma mekanizması bulunan bu ürünler içerisine konan suyun ısıtılması sonucunda oluşan buhar ile temizlik işlevini yerine getirmektedir. Trendyol mağazalarında yer alan farklı kategori ve filtreleme seçenekleri ile ihtiyaç duyduğunuz yüzey temizleyiciler arasında farklı sıralama seçenekleri ile ihtiyaç duyduğunuz yüzey temizleyiciyi kolay ve hızlı bir şekilde satın alabilirsiniz. Satın alabileceğiniz yüzey temizleyicilerle banyo temizliğini kolaylıkla yapabilirsiniz.