Sanal Gerçeklik Gözlükleri

Alacakaranlık Kuşağı bölümlerinden Geleceğe Dönüş serisine kadar sayısız televizyon dizisi ve sinema filminde “geleceğin teknoloji ürünleri” şeklinde gösterilen sanal gerçeklik gözlükleri, artık eğlence hayatının temel unsurlarından biri olarak kabul ediliyor. VR gözlükler, başa takılarak değerlendirilebiliyor. Kendinden ekranlı ya da akıllı telefon gibi cihazlar yardımıyla yüksek yenileme hızlarında ve yüksek çözünürlükte görüntüler sunan ürünler, takipçinin kendini dijital içeriğin içinde gibi hissetmesini sağlıyor. Bu noktada, üretilen modelleri birbirinden ayıran çeşitli teknik ve yapısal parametreler bulunuyor.

VR Gözlüklerin Varlığı 1990’ların Başına Kadar Uzanıyor

1990’lı yılların başı, sanal gerçeklik gözlüğü modellerinin ardı ardına tanıtıldığı; ancak teknik yetersizlikler nedeniyle başarının tam olarak elde edilemediği yıllar olarak anımsanıyor. 1993 yılındaki Kış CES fuarında görülen Sega VR, her ne kadar kullanıcılarla buluşamamış olsa da o dönem de sıklıkla sorulan “Sanal gerçeklik gözlüğü nedir?” sorularına bir yanıt niteliği taşıyor. Teknoloji ve eğlence sektörünün büyük isimlerinden Sony’nin 1997 yılında çıkardığı Glasstron ise geniş görüş açısı sağlayan ve baş hareketlerini takip edebilen pozisyonel algılayıcı gibi yenilikçi özellikleriyle o döneme damga vuruyor. Teknolojik sınırlamaların azizliğine uğrayan bu ürün de Doom efsanesine hayat veren John Carmack’ın acımasız yorumlarıyla tarihin tozlu raflarına kalkıyor. Zaman içerisinde bilgisayarlar için grafik hızlandırıcı kartlar; sonraki yıllarda ise güçlü ekran kartları ve daha pek çok donanım bileşeni çıksa da VR gözlük geliştirme süreci, markalar için derin dondurucuda saklanan projeler arasına katılıyor.

Vive Gibi Ürünler VR Gözlüklerin Popülerleşmesini Sağlıyor

Takvimler 2012 yılını gösterdiğinde giyilebilir teknoloji olan VR gözlükler için umutlar, Oculus Rift’in başlattığı kitle fonlama organizasyonuyla yeniden yeşeriyor. Aralarında zamanında Sony’nin VR setini sert şekilde eleştiren John Carmack’ın da bulunduğu oyun geliştirme duayenlerinin desteğiyle yoluna devam eden proje, Facebook’un 2014’te Oculus VR’ı satın almasıyla boyut değiştiriyor. Aynı yıl PlayStation VR, PlayStation 4 için tanıtılırken, Steam platformu ve Half Life oyun serisiyle oyun dünyasının en saygın markalarından biri hâline gelen Valve Corporation, HTC ile iş birliğine giderek Vive adlı sanal gerçeklik gözlüğünü hazırlıyor ve 2016 yılında kullanıcıların beğenisine sunuyor. Steam üzerinde yayınlanan oyunların birçoğuyla uyumlu olan Vive ve Oculus Rift, teknoloji tutkunlarının en yakından tanıdığı ürünler içerisinde yer alıyor.

Güçlenen akıllı cep telefonları da mobil cihazlarla uyumlu VR gözlüklerin gelişimine ve yaygınlaşmasına öncülük ediyor. Samsung’un Oculus VR ile ortaklaşa hazırladığı Samsung sanal gerçeklik gözlüğü Gear VR’ın teknik yeterlilikleri; ürünlerin dünya çapında tanınmasını ve kullanılmasını mümkün kılıyor.

Sanal Gerçeklik Gözlükleri Yeni Nesil Eğlencenin Vazgeçilmezi Oluyor

Teknoloji meraklılarının sanal müze gezintileri yapmalarını, heyecan verici oyunları âdeta oyunun içindeymiş gibi deneyimleyebilmelerini, sinema salonuna gitmeksizin sinema salonundaymışçasına film izlemelerini sağlayan sanal gerçeklik gözlükleri, yeni nesil eğlencenin vazgeçilmezi oluyor. Özellikle akıllı cep telefonlarıyla uyumlu olacak şekilde üretilen modeller, telefon ekranındaki yüksek çözünürlüklü görüntüleri ile kullanıcıların bambaşka bir dünyaya dâhil olmalarını sağlıyor. Üretilen kimi modellerde yer alan harici kontrolcüler, oyun ve çoklu ortam içeriklerinin kolayca kontrol edilebilmesini temin ediyor. Uygulamadan ve diğer dijital içeriklerden ayrılmak isteyenler veya farklı bir dijital içerikle VR deneyimini sürdürmeyi hedefleyenler, kontrolcüler yardımıyla konforlu bir kullanım deneyimi yaşayabiliyor.

Kendini sanal gerçeklik içeriklerinin sunduğu yeniliklere bırakmayı arzu eden kullanıcılar, sanal gerçeklik gözlüğü fiyatlarını inceleyerek gereksinimlerine uygun çözümü, teknoloji ürünleri kategorisi aracılığıyla kolayca edinebiliyor. Ürünlerin fiyatlarında markaların cihazlarla sunduğu teknik olanaklar, yerleşik kulaklık, harici kontrolör ve benzeri unsurların yanı sıra yazılım geliştiricilerin o cihazlara özel uygulama hazırlayıp hazırlamadıklarına göre değişimler gözlenebiliyor.

Sanal gerçeklik dünyasının uçsuz bucaksız derinliklerine dalmak istiyorsanız, dilediğiniz sanal gerçeklik gözlüğünü uygun fiyatlarla Trendyol’dan alabilir; yeni nesil eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz.

Yukarı Çık