placeholder
"

Seccade

" araması için 10680 sonuç listeleniyor

Seccade

Seccade

İslam inancının en temel gerekliliklerinden birini namaz oluşturur. Namazın da inancın gerekleriyle paralel olarak uyulması gereken bazı kuralları vardır. Namaz kılınacak olan ortamın temizliği de bu kurallar içerisinde en önemli olanlarındandır. Abdest ile vücut temizliği sağlandığı gibi vücudun namaz anında temas edeceği zeminin de temiz olması gerekir. Seccade kullanımı bu noktada hem temiz bir ortamı sizlere sunduğu gibi hem de pek çok kolaylığı beraberinde getirir. Örneğin zeminde namaz anında sizleri rahatsız edecek ve dikkatinizi dağıtacak kırıntılar gibi kirlilik de içeren şeylerden korunmak için seccade kullanılır. Bu sebeple rahat  ve temiz bir namaz için de akıllara gelen ilk tercihi seccade oluşturur. Genellikle dikdörtgen bir yapıya sahip olup geleneksel ve dini motiflerle bezenen seccadeler yumuşak bir yapıya da sahip olur. Dünyanın hemen her yerinde kullanımı yaygın olan seccadelerin pek çok kültürün el işlerinden de etkilenmiş çeşitlerine Trendyol aracılığıyla ulaşabilir ve her türlü talebinize uygun bir seccade bulabilirsiniz.

Seccade Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Namaz, gün içerisinde 5 vakit kılınan ve İslam'ın şartları içerisinde yer alan dini bir gerekliliktir. Bu gereklilik beraberinde pek çok ihtiyacı da beraberinde getirir. Seccade kullanımı da bu gerekler içerisinde bulunur. Gündelik, ev içerisinde kullanacağınız bir seccadeden, hediyelik veya çeyizlik seccade modellerine değin pek çok seçenek sizlere sunulur. Seccade fiyatları da bu çeşitlilik sebebiyle değişkenlik gösterir. Örneğin gündelik kullanım için tercih edeceğiniz bir seccade ile çeyizlik bir seccade arasındaki fiyat farkı, kumaşından işlemesine kadar pek çok sebepten ötürü oluşur.

Seccade seçiminde seccade desenleri de önemli bir faktördür. Bir seccadeyi öne çıkaran şey genellikle üzerindeki işlemeler olur. Bu işlemeler mihrap olabildiği gibi çeşitli süslemeler de içerebilmektedir. Bu işlemeler çoğu zaman kültürel anlamlar taşımakla birlikte seccadenin kullanımına ilişkin ayrıntılar da içerir. Başınızın ve ayaklarınızın seccadenin hangi kısmına gelmesi gerektiği çoğu zaman seccade üzerindeki motiflerden anlaşılır. Genellikle seccade ölçüleri birbirine benzese de desenler yönüyle İslam'ın başlangıcından bu yana çeşitli devletlerin, geleneklerin ve statülerin dahi etkili olduğu söylenebilir. Bu sebeple hediyelik seccade seçiminizde kültürel ve tarihi bir anlam atfeden desenler tercih edebilirsiniz. 

Çeyizlik Seccade Çeşitleri

Anadolu topraklarında evlilik önemli bir kurum olduğu gibi evliliğin getirdiği pek çok kültürel etkinlik de bu toprakların kültüründen ve inançlarından etkilenmiştir. Çeyiz, yeni evli bir çiftin evliliğe olan ilk adımında, aileleri ve çevresindeki dostlarının katkısıyla oluşturulan bir destek gibi düşünülebilir. Çeyiz içerisinde bir evde lazım olabilecek her şey bulundurulur. Seccade seti de çeyizlerin vazgeçilmez parçalardan birini oluşturur. Seccade setleri içerisinde seccade, tespih, Kur'an kılıfı, bohça ve havlu gibi ürünler bulunur. Bu setlerden bir veya birkaç tane her çeyizde bulundurulur. Çeyiz içerisinde seccadenin özel bir parça olmasını isteyen kişiler için de pek çok seccade çeşidi bulunur. Örneğin iğne oyası seccade üzerindeki oyadan kaynaklı yoğun bir emek ve değer temsil eder. İşlemelik seccade alarak dilersiniz kendiniz iğne oyası yapabileceğiniz gibi hazır seccade çeşitlerine de yönelebilirsiniz. İşlemelik seccadeler düz ve nakışsız bir seccade kumaşı içerir. Bu kumaşlar genellikle işlemeye elverişli delikli kumaşlardan oluşur. Bu sebeple model çıkarması kolay ve zahmetsizdir.

Çeyizlerde tercih edilen başka pek çok çeşit seccade bulunur. Dokuma seccade bunlardan biridir. Özellikle el dokuması olan seccadeler iğne oyası seccadeler gibi yoğun bir emeğin ve ustalığın ürünüdür. Çeyizlere verilen değerin ve kıymetli bir hediyenin göstergesi olarak dokuma seccade çeyiz içerisine konulabilir. Saten seccade ve kapitone seccade de çeyizler içerisinde tercih edilen bir diğer seccade çeşitlerini oluşturur. Parlak ve ipeksi dokusuyla saten, çeyizin pek çok ürününde tercih edilen bir kumaş türüdür. İçerisinde yumuşak olmasını sağlayan pamuk dolgulu kapitone seccadeler de hem bir çeyize yaraşır güzellikte hem de kullanımı rahat bir seccade çeşididir. Çeyizlik pek çok eşya üzerinde bulunan güpür, üzerine işlendiği şeyi daha değerli hâle getirir. Güpürlü seccade de bu sebeple çeyizlik seccade seçiminde ön plana çıkan çeşitlerden birini oluşturur.

Özel Yapım Seccadeler

Küresel çapta pek çok inanana sahip olan İslam inancı, ortak dini gereklilikler sunması itibariyle nüfuz ettiği her kültürde farklı yansımalar gösterir. Seccade kullanımı da bunlardan biridir. Evrensel ve ortak tek bir seccade kullanımı yoktur. Her kültür kendi imkânları ve gelenekleriyle paralel olarak seccadesini yapıp, namaz anında temiz bir alan sağlaması ön plana alınarak kullanır. Anadolu'da kanaviçe 16. yüzyıldan itibaren görülmeye başlayan ve hayatın her noktasında kendisini gösteren bir el işidir. İlk uygulanma zamanlarında yastık kenarlarında ve belirli süslemelerde kullanılmak üzere uygulansa da seccade yapımında da kendisini gösterir. Çeşitli dini motiflerin işlendiği kanaviçe seccade çeşitleri el emeğinin önemli bir örneğidir. Etamin seccade çeşitleri de kanaviçeyle paralellikler gösterir ve aynı işleme tekniğine sahiptir.

Özel bir işleme tekniğine sahip olan bir diğer seccade ise panç işi seccade çeşitleridir. Panç, özel bir iğnenin kasnak içerisine gerdirilen kumaşa batırılıp çıkarılmasıyla gerçekleştirilen bir el işidir. Kumaşta desen çıkarmak için çok tercih edilen ve oldukça verimli sonuçlar alınabilen bir yöntemdir. Panç işi işleme seccade çeşitleri üç boyutlu desenleri rahatlıkla elde edebileceğiniz sonuçlar sunar. Bu özel dokuma yöntemi sebebiyle seccadeler içerisinde panç işi seccadeler özel bir yer alır. Dünyadaki en eski kumaş çeşitlerden biri olan ve basınç yöntemiyle elde edilen keçe de seccade yapımında kullanılır. Keçeden seccade çeşitleri bulunabildiği gibi seccade tabanlarında kullanılmak üzere de tercih edilebilir. Çin'den Avrupa'ya değin uzanan ve Anadolu topraklarından da geçen İpek Yolu, ipek ticaretinin yoğun bir şekilde yapılmasına da eşlik etmesiyle birlikte seccadeler de ipek kullanımını beraberinde getirmiştir. İpek seccade çeşitleri de özel yapım seccadeler içerisinde bulunur. Bir diğer özel yapım seccade ise sırma seccade çeşididir. Tasarımları daha sade ve işlemeleri daha az olan bu modeller Maraş işi olarak adlandırılır. Sadeliğiyle birlikte oldukça hoş görünümleri ve özel sırma işlemeleriyle seccade çeşitleri içerisinde güncelliğini korur.

Hediyelik Seccadeler

Sevdiklerinize verebileceğiniz anlamlı hediyeler içerisinde seccadeler özel bir yer taşır. Bir arkadaşınız veya akrabanızın yeni evini ziyarete giderken, dini günlerde veya içinizden geldiği zamanlarda bir seccade takımı hediye edebilirsiniz. Seccade takımları içerisinde bulunan tespih, havlu ve Kur'an kılıfı gibi pek çok ayrıntı birlikte hoş bir hediye oluşturur. Genellikle çeyizlerde tercih edilmesinin yanında pek çok özel gün için de değerlendirilebilir. Hediyelik seccade çeşitleri içerisinde yalnızca seccade takımları değil özel işlemeli seccadeler de tercih edilebilir. 

M.Ö. İskitler'de ilk örneğinin bulunduğu kabul edilen kırkyama, hediyelik seccade seçiminde değerlendirilebilir. Kırkyama, farklı kumaş parçalarının bir araya getirilmesiyle oluşan, oldukça renkli ve geometrik desenleri bir arada barındırmaya yarayan bir kumaş işleme yöntemidir. Kırkyama seccade oldukça büyük bir geçmişe sahip olmasıyla birlikte kültürel anlamda değer taşıyan bir işleme tekniği içerdiği için anlamlı bir hediyelik seccade olarak seçilebilir. Bir diğer kültürel değer içeren lale motifli seccade çeşitleri de sevdiklerinize vermek isteyeceğiniz seccadeler arasında yer alabilir.

Eğer sevdiğiniz bir yakınınıza seccade hediye etmek istiyor ancak bunun bir farklılık taşımasını istiyorsanız cep seccade çeşitleri sizler için bu farklılığı taşır. Küçük bir taşıma kesesi içerisine sığabilen ve istenilen her yere rahatça götürülebilen cep seccadeleri temiz bir alanda namaz kılmayı her mekânda mümkün kılan pratik ve kullanışlı bir hediyeliktir. Hediyelik olarak vermek istediğiniz seccadenin güzel bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız kurdele işi seccade tercih edebilirsiniz. Renkli ve emek içeren yapısıyla çeyizlik hediye olarak da değerlendirebilirsiniz. İşleme tekniğinin özel olduğu bir seccade arayışında iseniz goblen seccade sizler için iyi bir tercih olabilir. Kanaviçe benzeri bir işleme tekniğinin üzerinde kullanıldığı delikli bir kumaşla imâl edilen goblen seccadeler el işi seven yakınlarınız için güzel bir seçim olabilir.

Namaz Öğreten Seccade

Gelişen teknolojiyle paralel olarak seccadelerin de teknolojikleşmiş çeşitlerini bulmanız mümkün. Seccadelerin asıl kullanım amacı namaz kılınacak olan zeminin inanç gereğince temiz olmasını sağlamaktır. Bunu sağlamasının yanı sıra akıllı seccade çeşitleri sizlere pek çok imkân tanır. Örneğin sesli seccade çeşitleri namaz kılacağınız vakte göre ayarlandığı zaman sizinle birlikte duaları okuyarak yapmanız gereken hareketlere paralel olarak namazı sizlere öğretir. Namaz kılmak, pek çok ayrı vakti, rekat sayısını ve bu rekatlar içerisinde farklı duaları gerektirdiği için ilk başta öğrenmesi biraz zor olabilir. Bu süreci akıllı seccadeler ile rahatlıkla geçirebilirsiniz. Bu seccadeleri namaza başlamak isteyen yakınlarınıza hediyelik olarak da verebilirsiniz.

Akıllı ve sesli seccadeler sayesinde kısa süre içerisinde namaz kılmayı öğrenebileceğiniz gibi, rekat sayar seccade çeşitleri ile namazınızı her zaman tam doğrulukta kılma imkânınız olur. Rekat sayar seccadeler, secdeye vardığınız her an bunu algılayarak ışıklı sistemleri üzerinde kaç rekat kıldığınızı sizlere gösterir. Gün içerisindeki yoğunluk ve yorgunluktan sebepli namaz anında dalgınlıklar ve unutkanlıklar yaşayanlar için geliştirilen rekat sayar seccadeler sayesinde namazınızı tam doğrulukta kılabilirsiniz. Namaz için önemli olan bir diğer nokta da kıblenin doğru bir şekilde belirlenmesidir. Kıble, namaz anında Mekke'de bulunan Kâbe binasına doğru yönelme gerekliliğidir. Evinizde veya bildiğiniz mekânlarda genellikle kıblenin hangi tarafta olduğunu bilirsiniz. Ancak misafirliklerde, ziyaretlerde veya tatillerde kıbleyi bulmanız gerekir. Pusulalı seccade çeşitleri sizlere kıbleyi her zaman doğru bir şekilde göstererek ibadetinizi en doğru şekilde yapmanıza olanak tanır.

Çocuklara Namazı Sevdiren Seccade

İslam dininde namaz, ergenlikle beraber kişi için farz hâle gelir. Ergenlik ve öncesinde çocukların anne ve babadan görmesiyle birlikte çoğu zaman namazı merak ettiği ve kılmak istediği görülebilir. Bu isteği karşılamak için çocuklar için de üretilen akıllı seccade çeşitleri bulunur. Ölçüleri çocuklara göre belirlenen akıllı küçük seccade çeşitleri, çocuklarınızın namazı sevmesine ve kolay bir şekilde öğrenmesine yardımcı olur. Onların ilgisini çekecek renklerde ve teknolojik olması sayesinde namazı hızlı ve eğlenceli bir şekilde öğrenebilirler. Çocuklar için üretilen otomatik seccade çeşitleri, çocuğunuza doğru bir şekilde namazı kıldıracak sesli yönlendirmeler içerir. Bu süreci severek geçirmelerine yardımcı olan akıllı çocuk seccadeleri eğlenceli bir öğretici süreç yaşatır.

Namazı Rahat Kıldıran Seccadeler

Namaz, sürekli bir hareket içeren dini ritüel olması bakımından eklem rahatsızlıkları yaşayan kişiler ve yaşlı insanlar için çoğu zaman zorlu olabilir. Bu sebeple namaz kılmayı bir nebze de olsa rahatlaştıran bir seccade seçiminde bulunabilirsiniz. Çok fazla çeşide sahip olan seccadeler yalnızca üzerindeki işlemelerle değil yapısıyla da farklı türlere sahiptir. Örneğin halı seccade çeşitleri kalın ve basıncı emen yapılarıyla diz ve dirseklerinizin daha rahat etmesini sağlar. Zeminle vücudunuz arasında yumuşak bir doku olarak görev gören halı seccadeler diz ağrıtmayan yapısı sayesinde de namazı daha verimli bir hâle getirir.

İnsan tenine temas ettiğinde dokusu ve yumuşaklığıyla hoş bir izlenim bırakan kadife de seccade üretiminde tercih edilen kumaşlar arasındadır. Kadife seccade çeşitleri rahat bir namazın yardımcısı olur. Yumuşak dokusuyla dizlerinizin daha rahat etmesini sağlar. Bir diğer rahatlık sağlayan yumuşak seccade çeşidi ise elyaflı seccadedir. Elyaflı seccade, kumaşın içerisine elyaf doldurulmasıyla imâl edilir. Elyaf dolgu sayesinde tıpkı halı seccadeye benzer şekilde kalın seccade elde edilmiş olur. Özellikle kış aylarında zeminden gelen soğuğa karşı korunaklı olmak adına da elyaflı seccadeler tercih edilebilir.

Aradığınız Seccadede Renklerin Önemi

Seccadeler her türden işlemeye ve renge ev sahipliği yapabilen ve aynı zamanda geniş bir çeşitliliğe sahip olan örtülerdir. Gündelik kullanım, çeyizlik veya hediyelik seccade arayışınızda renk belirlemeniz güç olabilir. Çeyizlik bir seccade belirleyecekseniz ve erkek tarafı iseniz siyah seccade tercih edebilirsiniz. Çeyiz dışında bir erkeğe hediye etmek için de seccade arıyorsanız siyah renk uyumlu olabilir. Kız tarafı için bir seccade arayışında iseniz pembe seccade sizler için iyi bir tercih olabilir. Her iki cinsiyet için de arıyorsanız eğer kırmızı seccade değerlendirilebilir. Çocuklarınız için bir seccade arayışında iseniz kız çocukları için pembe ve erkek çocukları için mavi renkler kullanılarak tasarlanan özel küçük boyutlu seccadeler bulmanız da mümkün. 

Seccade Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Seccadeler her ne kadar çok çeşide, üretilirken kullanılan farklı tekniklere ve özelliklere sahip olsalar da kullanım amacı bakımından aynı noktada birleşirler. Bu amaç, namazı temiz bir ortamda kılmayı sağlayarak  sizleri necasetten (ibadete engel teşkil eden kirlilik) korumaktır. Bu sebeple seccadelerin belirli aralıklarla temizlenmesi gerekir. Her ne kadar temiz bir zemin sağlama amacı olarak kullanılsa da üzerine örtüldüğü zeminin de temiz olması seccadenin uzun ömürlü kullanılmasına fayda sağlar. Kullanılmadığı zamanlarda katlanarak temiz bir kenara kaldırılmalı ve namaz vakileri arasında temas ettiğiniz zeminin açık kalmaması gerekir. Sürekli açık kalması üzerinde toz birikmesine ve özellikle secde anında tozlardan ötürü rahatsızlık yaşamanıza sebep olabilir.

Dış mekanlarda da çoğu vakit namaz kılmanız gerekebilir. Özellikle dışarıda necasetin sorun teşkil edeceği düşünüldüğünde seccade kullanımı kaçınılmaz bir hâl alabilir. Dış zeminde bulunan kirlilikten sizleri koruyacak ve zor koşullara dayanabilecek hasır seccade çeşitleri sizler için daha kullanışlı bir tercih olur. Ev içerisinde kullandığınız işlemeli ve özel pek çok seccade dışarıdaki kullanımlara dayanamayabilir ve kısa süre içerisinde yıpranabilir. Hasır seccadeler bu sebeple dış mekanda sizler için hem kullanışlı hem de uzun ömürlü bir seçenek olur.

Akıllı seccadeler, içerdikleri elektronik aksam sebebiyle dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Kullanılmadığı zamanlarda kaldırılmalı ve nemli olmayan serin yerlerde muhafaza edilmelidir. Aynı zamanda pek çok seccadenin de sakınılması gerektiği gibi ıslak zeminlerden özellikle korunmalıdır. Suyla teması çalışma sisteminde aksaklıklar meydana gelmesine sebep olabilir.

İslam inancının en önemli farzlarından birini oluşturan namaz gününüzün çok önemli bir kısmını kapsayan bir ritüeldir. Namaz anında kullanacağınız seccade de bu sebeple önemli bir parçayı oluşturur. Hem kendinizin hem de sevdiklerinizin huzurla kılacakları namazlara eşlik edecek bir seccade Trendyol ile yalnızca bir tık uzağınızda!