İlgili Kategoriler
"

Tombala

" araması için 196 sonuç listeleniyor
Ks Games Tombala
Ks GamesTombala
(54)
49,90 TL
25,90 TL
Sepete Git
GABİTA Tombala, Oyun
GABİTATombala, Oyun
7 TL
Sepete Git
Star Okey Lüks Tombala Oyunu
Star OkeyLüks Tombala Oyunu
41,99 TL
Sepete Git
Trendyıldızı Standart Boy Tombala Seti
TrendyıldızıStandart Boy Tombala Seti
18 TL
Sepete Git
Ks Games Yılbaşı Tombala
Ks GamesYılbaşı Tombala
(6)
24,90 TL
19,90 TL
Sepete Git
Sonraki Sayfa

Tombala

Tüm dünyada farklı isimler altında benzer kurallara bağlı olarak oynanan tombala, popüler bir şans oyunudur. Üzerinde numaraların yazılı olduğu taşların bir torbadan çekilmesi, tombala kartları üzerinde yazan numaraların çekilen numaralar ile eşleştirilerek kapatılması şeklinde oynanır. Tombala kartı üzerindeki tüm numaralar, çekilen numaralarla eşleştiği anda oyunda tombala yapılmış olur ve o tur tamamlanır. Kermesler, fuarlar, piknikler, karnavallar gibi eğlenceli ortamlarda her yaştan oyuncu ile geniş kitlelerle de oynanabilen tombala oyunu, ülkemizde yılbaşı gecelerinin gelenekselleşmiş favori eğlencelerinden birisidir.

En az iki oyuncu ile oyunculara bir veya birden fazla kart verilerek hemen her yerde kolayca oynanan eğlenceli bir oyundur. Özellikle yeni yıla evde giren ailelerin vazgeçilmez oyunu unvanını kazanan tombala, basit kurallara sahip ve her yaşa hitap eden bir oyundur. Tombala oyunu, ilk başlarda kazanç elde etmek amacı ile oynansa da daha sonraları eğlence oyunu olarak toplum geneline yayılmıştır. 

"Tombala" kelimesi, İtalyanca "tombola" kelimesinden Türkçeye geçer. Oyunun kökeninin de İtalya olduğu sanılır. İtalyan şehirlerinin hayır amaçlı düzenledikleri organizasyonlarda kazanılan bağışları artırmak amacıyla yararlanılan bir oyundur. Bugün Avustralya ve Amerika da dâhil dünyanın her yerinde bilinen ve yaygın biçimde oynanan bir şans oyunudur. Trendyol online alışveriş avantajlarıyla hemen sahip olabileceğiniz; evinizde ailece eğlenerek oynayacağınız tombala oyunu fiyatı ile kısıtlı bütçelere de hitap eden bir oyun olma özelliği taşıması sayesinde ailelerin sıklıkla tercih ettiği bir sosyalleşme ve eğlence aracı hâline gelir.

Tombala Kartının Özellikleri

Oyunun temel parçalarından ikisi, üzerinde numaralar yerleştirilmiş kartlar ve taşlardır. Oyunun başında her oyuncuya birer kart dağıtılır veya kart seçmelerine izin verilir. İsteğe bağlı olarak oyuncular, birden fazla kart ile oyuna katılabilir. Şans oyunu olmasına bağlı olarak oyuncular, genellikle kartların üzerindeki renklere göre seçim yaparak oyunda uğurlu kart kavramını ortaya çıkarır. Tombalada taşların karışık hâlde bulunduğu bir torbadan taşlar çekilerek taşların üzerindeki numaralar sesli şekilde okunur ve oyunculara gösterilerek oyun ilerler.

Tombala seti içinde 24 ya da 30 adet tombala kâğıdı yer alır. Oyunda dağıtılan kartların üzerinde 1’den 90’a kadar olan sayılar arasından belirli bir düzende rastgele seçilerek sıralanmış sayılar bulunur. Her kartta 15 tane sayı yer alır. Kartlardaki sayılar, her satırda beş adet olmak üzere üç satır hâlinde yerleştirilir. Tombala kartları, genellikle sarı, mavi, kırmızı, yeşil, pembe, mor, kahverengi, siyah gibi geniş bir renk aralığında renklendirilmiş ve kareli desene sahip kartlardır. Üzerilerinde her satırda aralarında en az birer kare boş bırakılmak kaydıyla yerleştirilmiş sayılar bulunur. Aynı renkten birden fazla kart bulunabilen tombala setlerinde kart üzerindeki numara kombinasyonu, her kart için farklıdır. 

Tombala Kart Numaralarının Düzeni

Temel olarak üç satır ve dokuz kolon hâinde numaralar yer alan tombala kartları, kareli bir tasarıma sahiptir. Soldan sağa birer kare boşluk bırakılarak yerleştirilen tombala sayıları 1’den 90’a kadar rastgele yerleştirilmiş gibi görünür. Kartların üzerinde bulunan sayılar, her satırda soldan sağa doğru artarak sıralanır. Kartların üzerindeki numaraların sıralaması rastgele yapılmış gibi görünse de basit bir matematiksel mantık içerir. Dokuz kolonu bulunan kartların ilk kolonuna 1-10 arasındaki sayılardan rastgele biri ya da ikisi; 2. kolona 10-20 arasındaki sayılardan biri ya da ikisi; aynı şekilde üçüncü kolona da 20-30 arasındaki sayılardan karma olarak seçilen biri veya ikisi yerleştirilmek suretiyle düzenlenir. Kartların dokuz kolonuna da bu işlem uygulanır. 

Bir sayı, bir kartta sadece bir kere yer alır; tekrarlanmaz. Böylece her kart, birbirinden farklı hâle gelir. Bununla birlikte, nadiren de olsa aynı numaralar farklı kartlarda bulunabilir. Oyuncuların kartlarını kullanmaya devam etmesinde bir sakınca yaratmayan bu tür bir durum, aynı numarayı bekleyen oyuncular arasındaki rekabeti ve dolayısıyla oyunun heyecanını artıran bir unsur hâlini alır. Oyun başında oyunculara dağıtılan ya da kendilerinin seçerek aldığı bu kartlardan başka bir de taşlar çekildikten sonra yerleştirildiği ve oyun sonunda kazanan kâğıdın kontrol edilmesini sağlayan 1'den 90'a kadar numaraların yer aldığı kartela adı verilen bir kart daha bulunur. 

Tombalada Taş Çeşitleri

Tombala taşları, genellikle sert plastik malzeme kullanılarak üretilir. Bununla birlikte, ahşap üzerine oyma veya kabartma tekniğiyle üretilen ahşap tombala oyun setleri de bulunur. Plastik malzemeden yapılan taşlar veya ahşap pullar üzerindeki rakamlar, okunurluğu yüksek tutmak için boya ile renklendirilir. Bazı plastik taşlarda yer alan numaralar, bir yuvarlak plastik taşın içi oyularak açılan yuvaya basılı numaranın yazılı olduğu kâğıdın yapıştırılarak oluşturulur  Bazı tombala oyun setlerinde taşların karıştırıldığı ve saklandığı bir bez torba yer alırken bazı setlerde torba bulunmayabilir. Bu durumda evde kendi imkânlarınızla taşları saklamak ve numaraları çekmek için gereken gizliliği sağlayacak aracı oluşturmanız gerekir.

Tombalanın atalarından sayılan Fransız oyunu Le Lotto, üç sıra ve dokuz sütun düzeninde 27 kareye sahip bir oyundur. 1778'de ortaya çıkar ve her sıradaki beş kare, 1'den 90'a kadar değişen sayılarla doldurulur, bu oyun tasarımı, bugün ülkemizde bilinen anlamdaki oyunun tasarımını oluşturur. 1920'lerin başında Hugh J. Ward, tombala benzeri oyunu Amerika’da Pittsburgh ve Batı Pennsylvania bölgesindeki karnavallarda yeniden oluşturarak standardize edip bir kural kitabı da yazar. 1’den 90’a kadar olan tombala numaraları, bu şekilde son hâlini alır. Siz de böyle uzun bir tarihi olan tombala için Trendyol online alışveriş tombala fiyatları avantajıyla siparişinizi hemen oluşturabilirsiniz.

Tombala Kuralları ve Oynama Usulü

Oyunun az sayıdaki kuralını bilmek, tombala nasıl oynanır sorusuna hızlı bir cevap verir. Genellikle bezden yapılan bir torbaya 1'den 90'a kadar sayıların yazılı olduğu taşlar konur. Bu rakamların rastgele yazılı olduğu 24 veya 30 adet dikdörtgen biçimli kartlar oyunculara talepleri doğrultusunda bir veya daha fazla sayıda dağıtılır. Oyunda bir kişi tombala torbasını alır ve torbadan sırayla sayı çekmeye başlar. Torbadan taş çeken kişi de bir karta sahip olabilir ve sayıları kendi kartından takip edebilir. Bunlardan ayrı olarak kart üzerindeki numaraları çekilen numaralarla eşleştikçe kapatmak üzere küçük ve eşit büyüklükteki kâğıt parçaları ya da pullar gerekir. 

Oyunda torbasından taşları çeken kişi, aldığı her sayıyı sesli olarak söylediğinde kartında bu numaraya sahip kişiler, ilgili numaranın üzerini küçük ve boş bir kâğıt parçası veya bir pulla kapatır. Torbadan çekilen taşlar oyuncunun kartında veya kartlarından birindekilerle eşleştiğinde oyuncu, torbadan çeken kişiden taşı isteyebilir. Oyuncular kartlarında bulunan sayıları eşleştirmek amacıyla çekilen taşı alarak kartı üzerine yerleştirerek bir sonraki taşın çekilmesini bekler. Çekilen taşlardan okunan sayılarla kartlarındaki sayılar örtüşen oyuncular, kartlarının tamamını doldurarak oyunu ilk olarak tamamlamaya çalışır. 

Torbadan çıkan hiçbir sayının oyuncuların kartlarındakilerle uyuşmadığı durumlar olabilir. Bu durumda oyuncu kazanmasa da tombala bitinceye kadar oyuna devam eder. Bir kart üzerindeki satır tamamen kapatıldığında; yani, çekilen sayılarla kartın bir satırındaki sayılar eşleştiğinde “birinci çinko” yapılmış olur. Oyun sırasında elindeki kartın herhangi bir satırını tamamlayarak çinko yapan kişi, bunu yüksek sesle duyurur. Kartta kapanan her satır, bir çinko oluşturur. Sırasıyla birinci çinko ve ikinci çinko yapılır; ardından kartındaki her satırı kapatabilen ve tüm sayıları tamamlayan kişi tombala yapmış olur ve oyunu kazanır. Sizin ve ailenizin yılbaşı eğlencenizi tamamlayacak oyunlardan biri Trendyol’un tombala setleri arasında olabilir.

Tombala Oynarken Dikkat Edilecek Noktalar

Tombalada kartların tamamında yer alan sayıların üzeri tamamen kapatıldığında oyun tamamlanmış olur. Oyunun temel noktalarından biri, tombala torbasının iyi sallanıp numaraların iyice karıştığından emin olduktan sonra taşların çekilmesidir. Aksi hâlde sıralı sayılar üst üste gelebilir. Oyunu kazanmak için sadece oyunun kurallarına uygun olarak kartındaki tüm numaraları eşleştirerek üzerini pullarla kapatabilen oyuncu, varsa büyük ödülü kazanır. Bununla birlikte kartela ile kontrol edildikten sonra yanlış kapatıldığı anlaşılan kartın sahibi olan oyuncunun tombalası kabul edilmez ve o oyuncu oyun dışı bırakılır.

Tombala kartlarında bulunan bir sıradaki sayıların tamamını dolduran oyuncu, birinci çinkoyu tapmış olur ve sesli olarak “birinci çinko” diyerek diğer oyuncuları bilgilendirir. Oyuncunun bir satırı kapattığını duyurması, tombalanım aşamalı kazanılan bir oyun olması dolayısı ile önemlidir. Her aşamaya farklı ödüllerin konmasına izin veren oyun, her çinkoda heyecanı ve rekabeti artırır. Oyunda geçilmesi gereken ikinci aşama, ikinci çinkonun duyurulduğu aşamadır. İkinci çinko, kapatılan ikinci satırı ifade eder. Kartlarında hiçbir sayının üzerinin boş kalmadığında “Tombala!” diyen oyuncu, tombalayı tamamlayarak oyunu kazanır. Ardından yeni ödüllerle yeni bir oyuna başlanabilir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli detay, grafik olarak birbirine benzeyen rakamların yanlış okunma ihtimalidir. Bu duruma dikkat edilmediğinden sıklıkla yanlış okunan sayı ikilisi, 6 ve 9 sayılarıdır. Altındaki çizgi aşağıya gelecek şekilde okunmadığında birbirinin yerine geçebilen bu sayılara dikkat edilmezse oyunda yanlış sonuçlara varılır ve mutsuz oyuncular ortaya çıkabilir. Ayrıca, taşlar üzerindeki rakamların okunaklı olması, oyunun akıcılığını ve temposunu artıran bir özellik olarak dikkate alınabilir. Ahşap pullu tombala, kart numaraları ile birlikte değerlendirildiğinde taş numaralarının da oldukça okunaklı olduğu setler arasında yer alır. Trendyol farkıyla çocuğunuzla da oynayabileceğiniz; basitliğine nazaran eğlence seviyesi yüksek oyunu siz de evinizde bulundurabilir; çocuğunuzla eğlenceli geçireceğiniz saatleri garantileyebilirsiniz.

Tombala Benzeri Oyunlar

İtalya'da 1530 yılında "Il Giuoco del Lotto d'Italia" adlı bir piyango oyunu oynanır. On sekizinci yüzyılda Fransa, oyun kartları, jetonlar ve numaraların söylenmesini de oyuna ekler. Benzer bir oyun, ondokuzuncu yüzyılda Almanya'da çocuklara yazım bilgisi, hayvan isimleri ve çarpım tablosunu öğretmek amacıyla yaygın olarak kullanılır. Amerika’da ise “beano” adlı bir oyundan türediği düşünülen “bingo” oyunu, Amerika'nın tombala benzeri oyunu hâline gelir.

Bugün bingo veya tombala gibi oyunlar, çoğu zaman anaokullarında veya ilkokullarda öğretim aracı olarak ve birçok ülkede yabancı dil eğitimi amacıyla ve özellikle İngilizce öğretiminde kullanılır. Bu tip eğitsel kullanımda klasik tombalada kullanılan sayılar yerine sözcükler, resimler ya da çözülmemiş matematik problemleri bulunur. Matematik ve temel bilişsel becerileri korumaya yardım eden oyun, Trendyol tombala kategorisi içinde yer alarak kutu oyunlarının temel alfabesini öğrenmek için ideal bir fırsat sunar. Tombala benzeri oyunların kalabalık topluluklarla oynandığı ülkelerde özellikle yardım kuruluşları ve dini kurumların düzenlediği bu oyunların oynandığı salonlara gitmek, genellikle sosyalleşmek ve yeni arkadaşlıklar kurmak için iyi bir yol olarak görülür. 

Birçok ülkede bağış toplama rolünün ötesine geçen tombala, genellikle barlarda ve gece kulüplerinde sosyal etkinlik ve eğlence faaliyeti amacıyla yer alır. Sadık bir oyuncu kitlesine sahip olan birçok mekân, hafta sonu gibi yoğun olmayan günlerde geleneksel bir tombala etkinliği düzenleyebilir. Kabare şovları, yarışmalar ve ilgi çeken bütün bir eğlence programının tematik etkinliklerinin içerisinde izleyici katılımını teşvik eden yardımcı faaliyetlerinden birisi hâline gelebilir. 

1918-1922 yılları arasında ilk kez Ruslar tarafından Türkiye’de oynatılan tombala, İngiltere'de "bingo" ve "lotto" adıyla bilinen ve 1966'dan bu yana vergiye tabi olan bir oyundur. İngiltere'de 1778'de çocuk oyunu olarak bilinen oyun, "tombola" adıyla 1880'de ulusal deniz kuvvetlerinde oynanmasına izin verilen bir eğlence hâline gelir. ABD’de piyango biçimini alan tombala, İngilizceye ve Fransızcaya "tombola" olarak giren bir kelimedir. Oyunu adlandıran, İtalyanca "takla atmak", "devrilmek" anlamına gelen "tombola" sözcüğü, Türkçeye tombala olarak geçer.

Az Kişiyle Tombala Oynamak

İki kişilik tombala oynamak, kazanma şansının yüksek olduğu bir oynama şeklidir. Oyunu kazanma olasılığı hesaplandığında oyuncu sayısı ve dolayısı ile de oyunda yer alan aktif kart sayısı arttıkça oyuncuların kazanma şansının azaldığı kolaylıkla görülebilir. Dünyanın farklı ülkelerinde büyük ticari organizatörlerin ve kulüplerin düzenlediği ve hatta telefonla canlı bağlantı aracılığıyla katılım sağlanan geniş kapsamlı oyunlarda kapsamlı oyunlarda oyuna katılanların kazanma şansı gittikçe düşer. Bu tür geniş katılımlı oyunların avantajı, ikramiye miktarının da oyuncu sayısı ile doğru orantılı olarak artmasıdır. Bu tür oynama biçimi, tombalayı bir tür piyango hâline getirir.  

Türkiye'de salonlar, kulüpler gibi halka açık mekânlarda tombala oynatmak ve oyundan kazanç etmek, yasal olarak engellenir. Ancak, evlerde aile içinde temsili ödüllerle oynanan tombala, aile içi ilişkileri güçlendirmenin; farklı kuşakların bir arada oluşunu kutlamanın eğlenceli bir yoludur. 

Türkiye’de Tombala Geleneği

Alternatif oyun biçimleri, heyecan yaratarak oyuna katılımı artırmaya çalışır. 1929'daki bulunuşundan bu yana tombalanın birçok modern versiyonu üretilir. Aynı zamanda her ülkenin kumar yasaları uyarınca oyunun nerede ve nasıl oynanacağı da sınırlamalar getirilerek düzenlenir. Tombala için belirtilebilecek neredeyse sınırsız kalıplar üretilebilir: Örneğin, bazı oyunlarda sadece özellikle belirli bir sayının eşleşmesi gerekli bir koşul olarak sunulur. Hiçbir numarayı eşleştiremediği veya belirli bir deseni yaratamadığı zaman ödül alan oyuncuların olduğu oyunlar bile mevcuttur. Bununla birlikte çoğu tombalada tüm kartı kapatan oyuncular en büyük ödülü kazanır. 

Türkiye'de adı, özellikle yılbaşı, kış geceleri ve Ramazan aylarıyla birlikte anılan tombala, aynı zamanda köy kahveleri ya da zaman zaman eğlence mekânlarında da oynanan bir oyundur. Ayrıca, tombalacılığı meslek hâline getirmiş kişilerin genellikle kahvelere girerek oyunu bir nevi kumar şeklinde oynattıkları bilinir. Bu çeşit tombala torbalarında içerisine yapılmış ek bir hile gözü bulunduğu da söylenir.

Tombala ülkemizde özellikle çocukluk çağındaki hemen herkesin oynamayı öğrendiği, oynarken büyük zevk aldığı, yılbaşı gecelerinin klasikleşmiş bir oyunudur. Oldukça basit kurallara ve işleyişe sahip oyunun ilginç yanlarından birisi, her yaştan oyuncunun benzer neşe ve heyecanı yaşamasıdır. Tombala, çocuklukta büyüklerle birlikte düzenlenen bir eğlenceye dâhil olmanın verdiği mutluluk ve heyecanı, orta yaşlarda ailenin bir arada oluşunun yaşattığı keyfi ve ilerleyen yaşlarında büyüklerin ailenin en küçük bireyleriyle dahi ortak bir şeyler yapabilmesinin hazzını ortaya çıkarır. Tombala, her yaştan aile üyesini bir araya getiren; nostaljik duygularımızı tatmin eden güzel bir oyun olarak popülerliğini korur. Ahşap tombala seti, toptan satın alma gibi seçenekleri sunan Trendyol tombala setleri sayesinde grup etkinliklerinizin keyfi tüm güne yayılır.