İlgili Kategoriler
Hacim
Fiyat
Parça Sayısı
Materyal
Özellik
Garanti Süresi
Fiyat Geçmişi
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
Ürün Puanı
"

Düdüklü Tencere

" araması için 1698 sonuç listeleniyor

Kullanışlı ve Pratik Düdüklü Tencere Çeşitleri

Lezzetli yemeklerin çıkış noktası olan mutfaklarda çeşitli pişirme araçları bulunur. Söz konusu araçlar yemekleri daha lezzetli hâle getirmek için yüksek ısıdan faydalanır. Tencere ve tava gibi ekipmanların içerisinde bulunduğu pişirme araçları son derece çeşitlidir. Bu kategoride yer alan düdüklü tencereler, kısa sürede maksimum lezzet sunmayı başaran araçlardır. Akıllı düdüklü tencere modelleri yemekleri hızlı bir biçimde pişirmek için yüksek buhar gücünden faydalanır. Tencerenin içerisinde bulunan yüksek buhar seviyesi maksimum basınç ile bir araya gelir. Böylece tencerenin içerisinde oluşan ortam yemeklerin daha lezzetli hâle gelmesini sağlar. Klasik düdüklü tencereler besinlerin içindeki vitamin ve mineral dengesinin korunmasına yardımcı olur. Böylece mutfakların vazgeçilmez araçlarından olmayı başarırlar. Trendyol’da birbirinden çeşitli özelliklere sahip binlerce düdüklü tencere modeli bulunur. İhtiyaçlarınıza uygun düdüklü tencereyi ararken seçenekler arasında kaybolmamak için arama sınırlandırma aracından yararlanabilirsiniz. Belirlediğiniz kriterlere uygun modelle kısa sürede listelenir. gılanır. Akabinde tercihlerinize uygun düdüklü tencere modelleri sıralanır. Bu aşamada size sadece seçenekler arasından seçim yapmak kalır.

Düdüklü Tencere

Düdüklü Tencere

İnsanın en temel ihtiyaçlarından biri olan beslenme, geçmişten bugüne farklı şekiller alarak icra edilmiş olsa da hep aynı amacı taşır. Yemek yapmak zamanın verdiği imkanlar doğrultusunda evrim geçirmiş bir konudur. Şu anda yemeği hazırlama süreci için türlü teknik ve materyal bulunur. Her yemeğin farklı pişirme usulleri ve süreleri vardır. Bu yüzden yemek yapmak, bazen uzun ve zahmetli bir hal alabilir. Meraklıları için bu durum keyifli bir hal alabilir. Fakat herkes yemek yapmak için saatler harcamak istemiyor olabilir. Böyle durumlarda pratik yollar aranır. Yemeğin hazırlanma aşamasının son ve en uzun noktası olan pişme sürecinde birçok farklı aktivite yapılabilir. Bu durumun mümkün olması kullanılan pişirme yöntemi ve tencere modeli ile yakından alakalıdır.

Tencereler, eski dönemlerde farklı amaçlar için de kullanılmıştır. O yıllarda tencereler yalnızca yemek pişirmek için değil, su kaynatmak hatta çamaşır yıkamak amacıyla dahi kullanılmıştır. Ürünün modelleri materyal olarak; toprak, bakır, alüminyum, cam ve döküm olarak birbirinden ayrılır. Düdüklü tencerelerin yüzeyi basınca dayanıklı malzemeden üretilir. Herhangi bir patlama tehlikesine karşın, istenen basınca yani pişme derecesine göre ayarlanan bir düğme bulunur. Ayarlı düdüklü tencerede basınç istenen seviyenin üstüne çıktığında düğme açılır. Buhar bu düğme aracılığıyla dışarı çıkar. Hızlı bir biçimde çıkan buharın oluşturduğu ses, etrafa durumu bildirir. Bu ses, düdük sesini andırdığı için düdüklü tencere ismi kullanılır. Düdüklü tencerenin pişirme ilkesi temelinde suyun kaynama özelliği vardır. Bu ilke dahilinde su 100 derecede kaynar demek yeterli olmayabilir. Çünkü; normal tencerelerde ısıtılan su 100 derecede kaynar fakat bu sıcaklık değişmez ve sabit kalır. Yemek bu sayede pişer. Düdüklü tencerede dışarıya buhar çıkışı olmadığından, tencerenin içindeki basınç artmayı sürdürür. Bu sayede sıcaklık, 130 dereceye kadar çıkar. Bu sayede, pişirilecek yemeğin sıcaklığı suyun kaynama derecesinden daha fazla olur. Yüksek sıcaklık yemeğe nüfuz eder. Bu sayede hem besinlerin vitamin ve minerallerini kaybetmeden hem de daha hızlı pişmesini sağlar. Gelişen teknoloji sayesinde iyileştirilmiş özellikleriyle patlamayan düdüklü tencere, mutfağınızdaki becerikli destekçilerinizden biri olabilir.

Düdüklü Tencere Çeşitleri

Düdüklü Tencere Çeşitleri

Trendyol kalitesi ve güvencesiyle meraklısına sunulan düdüklü tencere modelleri, birçok faktör ile birbirinden ayrılır. Bunlar; kapasitesi, modelin özelliği ve üretildiği materyal olarak sıralanabilir. Tencereni kapasitesi 2 litreden başlayarak kademeli olarak artar. 2 lt düdüklü tencere, en küçük tencere boyutlarındandır. Eğer yalnız yaşıyorsanız, çekirdek bir aileniz varsa ya da yemeklerinizi ufak porsiyonlarla yapmayı tercih ediyorsanız küçük düdüklü tencere modelleri arasından seçim yapabilirsiniz. Çoğunlukla 2 litre kapasite barındıran mini düdüklü tencere, en fazla 2,5 litreye sahip kapasiteli modellerden oluşur. Yüksek, düşük ve sıcak tutma fonksiyonu olmak üzere seçilebilir üç sıcaklık ayarı bulunduran model, kolay temizlenebilmesi adına çıkarılabilir seramik saksı yapıdadır. Paslanmaz çelikten üretilen model, kısıtlı kullanım için sık tercih edilen modellerdendir.

Sanayi tipi düdüklü tencere, en yüksek kapasite ve boyuta sahip tencerelerdendir. 25 litreye kadar varan kapasite seçeneği, günlük kullanımlar için tavsiye edilmez. Daha fazla yemeğe ihtiyaç duyulan zaman dilimleri için kullanılabilir. Ayrıca, öğünlük yemek çıkaran restoranlar da tercih edebilir. İkili düdüklü tencere modellerinde genellikle küçük olan tencere 4 litre, büyük olan tencere 6 litre olarak kullanıcılara sunulur. 4 litrelik tencere normal, 6 litrelik tencere düdüklü özelliğe sahiptir. Modellerde yer alan değiştirilebilir kapak özelliği ile her iki tencere de aynı şekilde kullanılabilir. Bu ikili paketi avantajlı kılan özelliklerdendir. İş dönüşü yemek yapmayı tercih edenlerdenseniz 3 lt düdüklü tencere sizin ihtiyacınızı karşılayabilir. Hızlı ve pratik bir şekilde yemeğiniz pişerken siz de diğer işlerinizle ilgilenebilirsiniz. Orta büyüklükteki bir ailenin tek öğünü için 3 litre ideal bir kapasitedir. 4 lt düdüklü tencere ve diğer birçok modelde yemeğin pişme sürecini takip edebileceğiniz bir basınç göstergesi bulunur. 5 lt büyük düdüklü tencere, 6-8 kişilik geniş bir ailenin tek öğününü oluşturabilecek kapasitededir. Özel günler için, kalabalık bir gruba yemek yapmanız gerekiyorsa 10 lt düdüklü tencere ile rahatlıkla bu işin altından kalkabilirsiniz. Ayrıca butik kafe ve restoranlar için de 10 litre yeterli olabilir.

Alüminyum düdüklü tencere modellerinin; 7 litre, 8 litre, 9 litre, 10 litre ve 12 litre çeşitleri bulunur. Kalabalık ortamlar için tasarlanan modellerden bir tanesidir. Özel alaşım alüminyumdan üretilen tencereyi tercih ederseniz yapmanız gereken ilk şey, kullanmadan önce ağzı açık bir biçimde yaklaşık olarak bir litre su kaynatmanızdır. Lastiksiz düdüklü tencere, en eski tencere modellerindendir. Bu sebeple popülerliği giderek azalır. Birçok modelde basınç denge sistemi bulunur. Bu sayede pişirme sesi ve kokusu sizi rahatsız edecek boyutlara varmaz. Buharı hapsetmesi ile besin değerlerini korumaya yardımcı olur. Kolay ve güvenilir açılır kapak sistemi ile rahat kullanım sağlanır. Patlamaya karşı güvenlik sistemi önemli bir özelliktir. Birçok gelişmiş modelde aşırı ısınma ile karşı karşıya kalındığında güvenlik sistemi otomatik devreye girer.

Bunun yanı sıra mutfaklarda pratik ve güvenli bir kullanım sunmak üzere elektrikli düdüklü tencere modelleri üretilmiştir. Elektrikli model düdüklü tencereler akıllı bir sisteme sahiptir. İçine hapsettiği yoğun sıcaklık ile yemekleri kısa sürede pişirir. Bunun yanı sıra tamamen kapalı çalışma sistemi sunan elektrikli tencereler mutfakta yoğun yemek kokusunun önlenmesine yardımcı olur. Tercih edeceğiniz modelin muhakkak ürün bilgisini gözden geçirmelisiniz. Çünkü; bazı modeller bulaşık makinesinde yıkanmaya müsait yapıda üretilmediğinden, tencereyi elde yıkamayı tercih etmeyecekseniz istemediğiniz bir durumla karşılaşabilirsiniz.

Düdüklü Tencere Çeşitlerini Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Bazı Noktalar

Düdüklü Tencere Çeşitlerini Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Bazı Noktalar

Yüksek basınçlı düdüklü tencere, sık kullanılan mutfak gereçlerinden bir tanesidir. Kaliteli olmasının yanı sıra işlevsel de olmalıdır. Öncelikle tercih edeceğiniz tencerenin mutlaka iyi bir emniyet mekanizmasına sahip olması gerekir. Teknoloji sayesinde iyileştirilmiş özelliklere sahip emniyetli düdüklü tencereler bulunsa da istem dışı olayların gerçekleşmemesi için tedbirli olmak gerekir. Örneğin; ocağın altı açıkken uyuya kalabilirsiniz. Bu gibi durumlar yüzünden emniyet mekanizması oldukça önem taşır. Düdüklü tencereyi isteğinize bağlı olarak her gün kullanabilirsiniz. Çoğunlukla içerisinde zor pişen besinler bulunduğundan yüksek miktarda enerji kullanıma sebep olabilir. Kalitesi yüksek tencereler, yapılarında yer alan sağlam materyal ve özel taban sayesinde ısıyı hapsederek içeride tutar, dışarı vermez. Böylece daha hızlı bir pişirme işlemi sağlanır. Bu sayede enerji tasarrufu sağlanabilir.

Buharı dışarıya minimum seviyelerde vererek pişiren düdüklü tencere, içerisindeki besinlerin lezzetini ve vitamin dengesini korur. Böylece hem besin değeri yüksek hem de lezzetli yemekler pişirebilirsiniz. Pişirme işlemi sırasında enerjinin şiddeti konusunda sizi uyaran modeller tercih edebilirsiniz. Tencerenin kapak kısmında bulunan bir ısı ölçere sahip modeller, ocağın altı az yanıyorsa sarı renk, olması gerektiği kadar yanıyorsa yeşil renk, olması gerekenden fazla yanıyorsa da kırmızı renk gösterir ve uyarı verir. Bu sayede yemeğinizin yanmasını ya da çok fazla pişmesini kolayca önleyebilirsiniz. Et ya da sebze yoğunluğu fazla olan gıdalar için farklı pişirme ayarları bulunan otomatik düdüklü tencere modellerini tercih ederek daha lezzetli yemekler yapabilirsiniz. En önemli özelliklerden bir tanesi ise zaman ayarının bulunmasıdır. Saatli düdüklü tencere, zaman ayarı sayesinde belirlenen süre dolduğunda sizi uyarır. Dijital düdüklü tencere sayesinde ise yemekleriniz her zaman tam kıvamında pişer.

Tasarrufun Mutfaktaki Hali: Düdüklü Tencere

Tasarrufun Mutfaktaki Hali: Düdüklü Tencere

Düdüklü tercih edilmesinin birçok sebebi bulunur. Bu sebeplerin başında tasarruf konusu gelir. Normal tencerede yapacağınız aynı yemeğin süresini yarıdan aza indirir, böylece zamandan tasarruf edebilirsiniz. Size kalan vakitte diğer işlerinizle ilgilenebilir ya da sevdiklerinize vakit ayırabilirsiniz. Tasarruf edilen bir başka konu ise enerjidir. Aynı yemeği daha kısa sürede pişireceğinden, enerji tasarrufu yapmanıza da olanak sağlar. Hem dünyanın geleceği hem de kişisel tasarruflar için enerji kullanımını azaltan ürünler önem taşır. Bunların yanında, yemeği pişirme işlemi esnasında buharı tencerede tuttuğu için mutfağınız minimum seviyede etkilenir. Mutfak temizliği sağlığınızı etkilediği için ekstra önemlidir. Bu sebeple mutfakta yapılan her iş sonrası etrafın iyice temizlenmesi gerekir. Çift kapaklı düdüklü tencere ile yemek taşması ya da sıçraması gibi bir durum oluşmayacağı için temizlik konusunda içiniz rahat edebilir. Bu model ile birlikte aynı tencere için kullanabileceğiniz iki kapağa sahip olabilirsiniz. Bir tanesi normal, bir tanesi düdüklü kapak olmak üzere iki kapaktan oluşan model, yer tasarrufu yapmanızı da sağlar. En az kullanım sonrasındaki temizlik kadar, kullanım öncesi temizlik de önem arz eder. Tencereyi kullanmadan önce kapağını ve gövdesini sıcak su ve bulaşık deterjanı ile iyice yıkamalı ve kurulamalısınız. Tencerenizin etrafında beyaz lekeler görüyorsanız, kullandığınız suyun kireç oranının fazla olduğunu gösterir. Bu gibi durumlarda sirke ve limon kullanarak bu lekeleri rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Dilerseniz bulaşık makinesi de kullanabilirsiniz. Eğer elinizde yıkamayı tercih ediyorsanız sert fırça ve teller kullanmamaya özen gösterebilirsiniz. Bu sayede tencerenizi uzun yıllar ilk günkü parlaklığı ile kullanabilirsiniz.

Püf Noktalarıyla Düdüklü Tencere Kullanımı

Püf Noktalarıyla Düdüklü Tencere Kullanımı

Mutfağa ilgi duyanlar tarafından düdüklü tencere tavsiye edilen mutfak aletlerindendir. Bunun sebebi, tencerenin işlevsel ve pratik olmasıdır. Çoğu mutfak aletinde olduğu gibi, düdüklü tencere kullanırken de güvenlik ve konfor sebebiyle dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur. Öncelikle, yemek yaparken düdüklü tencereyi ağzına kadar doldurmamalısınız. Ağzına kadar doldurursanız, buhar dışarı çıkabilir ya da tencerenin içinde sıkışabilir. Bu sebeple, mutlaka tencerenin 1/3 oranında boş alan içermesine özen göstermelisiniz. Tencerenizi ocağa koyduktan ve kapağını kapattıktan sonra düdüğünü dik bir konuma getirmelisiniz. Gelişmiş teknoloji sayesinde yeni modellerde bu özellik otomatik hale gelmiş olsa da eski ya da otomatik olmayan tencerelerde bu durum geçerliliğini sürdürür. Hava çıkışının sağlanabilmesi adına düdüğü açmanız gerekir. Düdükten ses gelmeye başladığında yaklaşık olarak bir dakika kadar buharın dışarı çıkmasını bekleyin ve düdüğü indirin. Bu durum yine otomatik ve yeni nesil tencerelerde kendiliğinden gerçekleşir. Eğer tencereniz otomatik değilse, ses çıkmaya başlayınca beklemeli ve sonrasında düdüğü kapatıp ocağın altını kısmalısınız. Yemeğinizin pişirme süresine bağlı olarak bir süre daha tencerenizi ocakta tutabilirsiniz. Pişirme süresi dolduğunda ocağın altını kapatın fakat tencerenizi bir süre daha ocaktan almayın. Çünkü içindeki kaynama işlemi ve basınç devam ediyor olabilir. İçindeki buhar dağıldıktan sonra düdüğü yeniden dik şekle getirin ve düdükten buharın tümüyle çıkmasını bekleyin. Kapağını da tüm bu işlemler sonunda biraz daha bekledikten sonra açın. Hava çıkış bölgesi olan düdüğün temizliğine ekstra özen göstermelisiniz. Yemek sırasında özellikle taneli yiyecekler deliğe kaçabilir ve bölgeyi tıkayabilir. Pişirme işlemi sonlandıktan sonra dikkatlice temizlemelisiniz. Kolay temizlenebilir olma özelliğiyle tencereler arasında göze çarpan çelik düdüklü tencere en zorlu yemeklerde bile rahatlıkla temizlenebilir.

Her yemeğin farklı pişme süresi vardır. Neredeyse bütün yemek çeşitleri; normal tencereye oranla düdüklüde çok daha kısa sürede pişer. Bu yüzden yemeklerin düdüklü aracılığıyla pişme süresi de önem taşır. Yemek bazında daha ayrıntılı bilgi almak için, tencerenizin kullanım kılavuzunu inceleyebilirsiniz. Yeni nesil tencerelerin çoğunda yer alan zamanlayıcılar, yemeğinizin yeterli sürelerde pişmesine yardımcı olurlar. Zor pişen bakliyatları bile ıslatmaya gerek kalmadan düdüklü yardımıyla kolaylıkla pişirebilirsiniz. Bakliyatları bir gece önce ıslatmanız halinde pişirme süreniz yarı yarıya azalabilir. Düdüklü kullanırken özen göstermeniz gereken noktalardan bir tanesi de mutlaka su kullanmanız gerektiğidir. Çünkü; yapısı gereği tencerenin kapağını açarak yemeğinizin durumunu kontrol etme şansınız yoktur. Suyun fazla olması, az olmasından iyi bir durumdur. Çünkü az miktarda su, sıcaklığın artmasıyla tamamen buharlaşabilir ve yemeğin dibi tutabilir. Bu da istenmeyen sonuçlarla karşılaşmanıza sebep olabilir. Yanmaz, yapışmaz özelliğe sahip olan granit düdüklü tencere ile bu endişelerden kurtulabilirsiniz. Ayrıca, bu tencerenin granitten üretilmesi sebebiyle yemeklerinize güveç tadı verebilir, böylece daha lezzetli öğünler elde edebilirsiniz. Granit ekstra sağlam ve dayanıklı bir materyal olduğundan uzun yıllar güvenle kullanabilme imkanı da sunar. Döküm düdüklü tencere de benzer özellikleri ile dikkat çeken bir modeldir.

Az sulu ya da susuz yemek yapmayı istiyorsanız cam kapaklı düdüklü tencere tercih ederek yemeğinizin pişme evrelerini gözlemleyebilirsiniz. Buna ek olarak yemeğin sıvı seviyesini kontrol etme noktasında süzgeçli düdüklü tencere modellerinden yardım alabilirsiniz. Isı geçirmeyen kulpları sayesinde tencereleri rahatlıkla hareket ettirebilirsiniz. Düdüklü kullanırken sık yapılan hatalardan bir tanesi dondurulmuş besinlerin tencere içine çözülmeden konmasıdır. Dondurulmuş besinler önce oda sıcaklığında bekletilmeli, ardından eğer yeterli çözülme sağlanmadıysa ılık bir suda bekletilmelidir. Bunun yanında, donmuş gıdalar hazırlanma sürecinde bir kez pişme evresi geçirdiğinden düdüklüde diğer yemeklere nazaran daha hızlı pişebilir. Pişme süresine de bu bilgi dahilinde karar verilmelidir.

İndirimli Fiyatlarıyla Düdüklü Tencere Çeşitleri Trendyol’da

İndirimli Fiyatlarıyla Düdüklü Tencere Çeşitleri Trendyol’da

Her mutfak aletine olduğu gibi düdüklü tencere fiyatları da birçok farklı sebebe bağlı olarak değişiklik gösterir. Fiyatların belirlenmesinde; tencerenin kapasitesi, tencere ve tabanın materyali, tencerenin özellikleri etkili bir rol oynar. Tencerelerin kapasitesi kademeli olarak artar ve fiyat seçenekleri de artan kapasite ile doğru orantılı olarak değişiklik gösterir. En çok tercih edilen materyallerden biri olan paslanmaz çelik, uzun yıllar kullanım imkanı sunar. Bu durum tencerenin fiyatını etkileyen faktörlerdendir. Ayrıca, sahip olduğu taban özelliği de önem arz eder. Bunların dışında tencerelerin sahip olduğu ısı ölçer, zamanlayıcı ve yemeğe özel pişirme seçenekleri sağlayan özellikleri barındıran modeller daha geniş fiyat skalasına sahiptir. Ayrıca düdüklü tencere seti, birden fazla ürün içerdiğinden tekli tencerelere nazaran daha farklı fiyat seçeneklerine sahip olabilir. Düdüklü tencere seti, genellikle farklı kapasitelere sahip tencerelerin kampanyalı bir fiyat üzerinden sunulması ile oluşur. Eğer düdüklü tencereniz yoksa ya da tencerelerinizi yenilemeyi düşünüyorsanız setler sizin için daha avantajlı bir alternatif olabilir.

Trendyol’un interaktif ortamı sayesinde dilerseniz, kullanıcı yorum ve deneyimlerini okuyarak karar verme sürecini hızlandırabilirsiniz. Ayrıca, diğer kullanıcıların yorumları sayesinde ürünlerin kullanım sürecinde yaşananlar hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Online alışverişin vazgeçilmez adresi Trendyol, birbirinden kaliteli ve farklı düdüklü tencere markalarını çeşitli modelleri ile kullanıcıların beğenisine sunar. Bunun yanı sıra Trendyol, indirimli düdüklü tencere fiyatları ile her bütçe ve ihtiyaca uygun alternatifler barındırır. Siz de beğendiğiniz ürünleri favorilerinize ekleyebilir, kampanya ve indirimleri takip ederek kaliteli ürünlere uygun fiyat seçenekleri ile ulaşabilirsiniz. Geniş ürün yelpazesi, farklı sıralama ve filtreleme özellikleri ile ihtiyacınız ve bütçenize uygun düdüklü tencere modeline hızlı bir şekilde ulaşabilir, Trendyol ile alışveriş keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz.

Düdüklü Tencerede Neler Yapılır?

Düdüklü tencereler, yüksek sıcaklık ve basınç sağladıkları için, çeşitli yiyecekleri hızlı bir şekilde pişirmeye uygun araçlardır. Et ve sebzelerde düdüklü tencere kullanımı son derece yaygındır. Düdüklü tencerede pişirilebilecek ürünler arasında et yemekleri bulunur. Özellikle; biftek, jambon, köfte gibi et yemekleri hızlı bir şekilde pişirilebilir. Düdüklü tencerede sebze yemekleri yapılacaksa basınç ve sıcaklık değerine dikkat etmek gerekir. Patates gibi hızlı pişen sebzelerde sıcaklığı makul düzeyde tutmak gerekir. Düdüklü tencere sebzelerin lezzetini koruyacak şekilde pişirim yapar. Söz konusu ürünlerde pilav ve hedik gibi tahıl yemekleri de son derece hızlı pişer. Tavuk ve et suyu hazırlamak da bu ürünlerle son derece kolaydır. Genellikle zor pişen besinlerde kullanılan bu tencere çeşitleri, zamana ihtiyacınız olduğunda birkaç dakika içinde çorba da yapabilir. Bazı kek tariflerinin bile düdüklü tencerede pişirildiği görülür.

Düdüklü Tencere Kaç Derecede Pişirir?

Düdüklü tencereler, yüksek sıcaklıklarda pişirmeyi sağladıkları için, et, baklagil ve sebze gibi yiyecekleri hızlı bir şekilde pişirirler. Bu ürünler genellikle 100-120 derece arasında pişirme sıcaklığına sahip mutfak ekipmanları arasındadır. Bu sıcaklık, etlerin hızlı bir şekilde pişmesine yardımcı olur ve sebzelerin lezzetini korur. Ayrıca düdüklü tencerede pişirme işlemini gerçekleştirmek ürünlerin besin değerlerini korunmasına katkı sağlar. Ancak, düdüklü tencerelerin pişirme sıcaklığını doğrudan ölçmenin bir yolu bulunmaz. Sıcaklık, tencerenin içindeki basınç, ocaktan verilen enerji ve nem seviyesine göre değişebilir. Bu nedenle, düdüklü tencerelerde pişirme sıcaklığını tahmin etmek ve yiyecekleri uygun sürelerde pişirmeyi öğrenmek önemlidir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte pek çok düdüklü tencere markası sıcaklık seviyesini gösteren kapaklar kullanır. Ayrıca ürünlerin kullanma kılavuzlarında da pişirme sürelerini görebilmeniz mümkündür. Ürünün cinsine göre yapacağınız basınç ayarı sıcaklığın besinlere nüfuz etmesini sağlayarak ideal pişirme süresini ortaya çıkaracaktır.

Düdüklü Tencere Nasıl Açılır?

Düdüklü tencerenin kapak açılma süreci dikkat ister. Kullanıcılar, kapağı açmadan önce tencerenin içindeki basıncın dışarıya çıktığını görmelidir. Bu detaydan emin olmadan kesinlikle düdüklü tencerenin kapağı açılmamalıdır. Aksi takdirde geri dönüşü olmayan yaralanmalar ve hayati tehlikeler meydana gelebilir. Düdüklü tencerenin basıncının dışarı çıkartıldığını düdük kısmı anlatır. Kapaktaki düdük açık vaziyette iken ses ve hava çıkmıyor ise basınç azalmış demektir. Pek çok düdüklü tencere modelinde, bu aparatın hangi yöne çevrileceği yazılır. Çevirme işleminin ardından kapak rahat bir şekilde açılabilir. Klipslerin bulunmadığı tencerelerde ise düdüklü tencerenin havası boşaltıldıktan sonra kısa bir süre beklemek tedbir açısından fayda sağlar. Ardından kullanıcılar güvenle kapağı açabilir. Trendyol, on binlerce düdüklü tencere modellerini ve aparatlarını parmaklarınızın ucuna getirir. Siz de kriterlerinize göre bir filtreleme yaprak dilediğiniz ürünü satın alabilirsiniz. Düdüklü tencereler dikkatli kullanılması şartıyla her açıdan hayatınızı kolaylaştıracak mutfak ekipmanları arasında sayılır.