placeholder
"

Akrilik Boya

" araması için 61434 sonuç listeleniyor

Rengarenk Akrilik Boya Çeşitleri ve Fiyatları

İlkokul sıralarında veya öncesinde çizim serüvenine başlayanlar, yaşantıları boyunca birçok farklı tarzda boya ve kalem yazı çizim gereçleri ile içli dışlı olur. Her bir boya hem yapısı gereği birbirinden farklıdır hem de kullanım yeri bakımından değişiklik gösterir. Çizim tekniklerinin değişmesi farklı temalarda resim yapmayı mümkün kılar. Bu farklılık ise birden fazla boya türü ile uğraşılması anlamına gelir. Özellikle tuval üzerinde çalışan kişilerin kullandığı akrilik boya, daha canlı resimlerin ortaya çıkması için gereklidir.

Kırtasiye ofis malzemeleri arasında yer alan akrilik boyanın birçok farklı türü bulunur. Akrilik sprey boya, bu formlar arasında en çok tercih edilen türdür. Uygulama kolaylığı, resimlere kattığı canlılık ve kolay temizlenebilir olması tercih edilmesindeki en önemli sebeplerdendir. Tüp akrilik boya da sıkça tercih edilen bir başka çeşittir. Su bazlı akrilik boya çeşitlerinden olan bu tüpler, kolayca kullanılabilmesi ve çizim işleminden sonra sağlıklı bir şekilde saklanabilmesinden dolayı tercih edilir.

Her türlü yüzey için boyama işlemini mümkün kılan akrilik boyalar, oldukça zengin bir renk skalasına sahiptir. Birbirleri ile karıştırılarak daha fazla renk seçeneği ortaya koyan bu boyalar, tek tek alınabileceği gibi setler hâlinde de temin edilebilir. 24’lü akrilik boya, sahip olduğu zengin renk seçenekleri ile profesyonel kişilerin tercihidir. 6’lı, 18’li akrilik boya setleri ise yeni başlayan çizerler için uygundur. Akrilik boya çeşitleri arasında yer alan bu setler, en çok kullanılan ana renkler göz önünde bulundurularak hazırlanır. Portre, manzara gibi çizimler için ihtiyaç duyulan çeşitli renk kombinasyonlarını bu setlerde bulmak mümkündür.

Set hâlinde ya da tek başına satılması boya fiyatları üzerinde etkilidir. Boya seti başlangıçta pahalı gibi gözükebilir; ancak sürekli resim çizen kişiler için daha uzun süre kullanım sağlar. Beyaz, siyah akrilik boya gibi çeşitlerin olduğu temel setler mevcuttur. Bunun yanı sıra simli, metalik, ahşap akrilik boya gibi daha farklı özellikte ürünlerin yer aldığı setler de vardır. Akrilik boyaların zengin renk seçenekleri sayesinde farklı temalarda resim çizmek ya da ahşap veya yüzey boyamak kolay bir şekilde yapılabilir.

Akrilik Boya Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Akrilik Boya Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Boyaların kullanım alanları birbirinden farklıdır. Her yüzey alanı ya da resim tekniği için farklı boya türlerine ihtiyaç duyulur. Boyaların kimyası gereği yoğunlukları ve yüzeyde kalma oranları değişiklik gösterir. Bu nedenle ihtiyaçlara yönelik üretilen farklı boyalar bulunur. Akrilik boya, yüzeylere daha rahat tutunabilecek ve kalıcı olacak bir ürün arayan kullanıcılar için doğru tercihtir. 12’li akrilik boya, kullanıcıların mobilya boyamalarını ya da tuval üzerinde resim yapmalarını sağlayan zengin bir settir. Bu boya türlerinin hızlı bir şekilde kuruduğu unutulmamalıdır. Bu özellik, zaman zaman çizerler için bir avantaj olsa da unutulduğunda ise kolaylıkla dezavantaja dönüşebilir. Özellikle 1 l, 2 l akrilik boya gibi seçeneklerin kapaklarının açık unutulmasından dolayı kuruması, kullanıcıların karşılaşmak istemeyeceği bir durumdur. Kuruyan akrilik boya, resimleri ya da boyama işlemini olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Bu durumun önüne geçmek isteyen kullanıcıların boyaya bir miktar su katması gerekir.

Akrilik boya, yalnızca hobi amaçlı kullanılmaz. Endüstriyel akrilik boya türleri de vardır. Bu ürünler diğerlerine kıyasla büyük akrilik boya olarak satışa sunulur. Akrilik boya büyük boy şeklinde tercih edildiğinde daha hesaplı bir hâle gelebilir. Ancak, iyi bir şekilde muhafaza edilmesi gerekir.

Akrilik Boya Çeşitleri Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

Akrilik Boya Çeşitleri Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

Akrilik boya, temelde tuval üzerinde resim yapmak için kullanılan bir üründür. Ancak sahip olduğu kimya gereği hemen hemen her yüzeyde kullanıma uygundur. Yüzeylerde bir hayli etkili olan bu boya, özellikle ahşap zeminlerde üst düzey bir performans sergilemesi ile bilinir. Kolay kullanımının yanı sıra yüzeylerde kalıntı bırakmaması da tercih edilmesinde önemli bir rol oynar. Toksin bırakmama özelliği, herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşılma ihtimalini ortadan kaldırır. Bu sayede gönül rahatlığı ile tercih edilebilir.

Çalışılan alanın yüzey temizliği, pürüzsüzlüğü ve dokusu boyanın performansını doğrudan etkiler. Tuval gibi yüzeyler herhangi bir temizlik ya da hazırlık istemez. Diğer yüzeylerde oluşabilecek tozlanmalar, kirlenmeler ve kabarmalar boyanın nasıl göründüğünü doğrudan etkiler. Sıvı akrilik boya ile kullanılan malzeme, boyanın nasıl bir forma sahip olacağını belirler. Kendi başlarına kullanılamayan akrilik boyalar, suya ya da medyuma ihtiyaç duyar. Kullanılan malzemenin niteliği, boyanın mat mı yoksa parlak mı görüneceğini belirler. Karışıma su eklendiği takdirde parlak akrilik boya çizimleri yapabilirsiniz. Medyum ile mat akrilik boya da elde edebilirsiniz.

Akrilik boyaların nerede kullanılacağı, kullanıcıların hayal gücü ile ilişkilidir. Tuval ve ahşap zeminlerin dışında da birçok kullanım alanı olan bu ürünler; aynaların renklendirilmesinde ve dekoratif olarak kullanılan tüm objelerin boyanmasında tercih edilebilir. Gold akrilik boya, metal ve ev dekor ürünleri için sıkça tercih edilir. Sahip olduğu canlı altın rengi ile metal malzemelerin daha estetik görünmesini sağlar. Fosforlu akrilik boya ise daha niş işlerde kullanılır. Bu boyalar, sıklıkla daha özgün işler yapmak isteyen kişiler tarafından tercih edilir. Boyaların birbirleri ile uyum sağlaması için ihtiyaç duyulan hayal gücü, ortaya çıkan işin mimarları arasında yer alır. Gri, kahverengi, mavi akrilik boya gibi çeşitler birçok rengin ortaya çıkmasında etkili bir rol oynar. Kırmızı akrilik boya da kendisine neredeyse tüm boyama işlemlerinde yer bulabilme özelliğine sahiptir.

Akrilik Boya Modellerinin Fiyatları Nasıldır?

Akrilik Boya Modellerinin Fiyatları Nasıldır?

Akrilik boya fiyatları; ürünlerin sahip olduğu formlara, boyutlara ve formüllere bağlı olarak değişiklik gösterir. Büyük boy akrilik boya daha uzun süreli bir kullanımın önüne açar. Ancak fiyat bakımından 70 ml, 140 ml akrilik boyalara kıyasla daha pahalıdır. 500 ml akrilik boya gibi orta boy ürünleri de bulmak mümkündür. Bu ürünlerin set hâlinde mi yoksa tekli akrilik boya şeklinde mi satıldığı da fiyat üzerinde değişikliklere neden olur. Tek tek tüm renkleri satın almak, setler ile kıyaslandığında daha yüksek maliyetler ortaya çıkabilir. Çok küçük işlemler için ihtiyaç duyulan boyanın tekli hâlde alınması ise maliyet bakımından daha avantajlı olabilir.

Akrilik boyaların sahip olduğu diğer teknik özellikler de modellerin arasında fiyat farkı olmasında etkilidir. Akrilik hibrit boya, tüm yüzeylerde kullanılabilen bir formüle ve bu avantajından dolayı daha yüksek fiyatlara sahiptir. Bunun yanı sıra, tüp ya da sprey formlarına kıyasla sıvı boyalar da farklı etiketlerle satışa sunulur. Akrilik boyaların sahip olduğu ekstra özellikler de fiyatların değişiklik göstermesinde etkilidir. Kokulu akrilik boya, bu ekstra özelliklere sahip ürünlere örnek gösterilebilir. Ortaya çıkan güzel görüntünün hoş bir kokuya sahip olmasına katkı sağlar. İhtiyacınıza uygun akrilik boya çeşitlerini Trendyol üzerinden kolayca temin edebilirsiniz. Yıl boyu devam eden kampanyaları takip ederek dilediğiniz ürünü bütçenizi aşmadan satın alabilirsiniz. Bu sayede dilediğiniz yüzeyde rahatça çalışıp sanatınızı icra edebilirsiniz.