İlgili Kategoriler
Renk
Fiyat
Parlaklık (Ansilümen)
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
Fiyat Geçmişi
Ürün Puanı
"

Akrilik Boya

" araması için 57182 sonuç listeleniyor

Rengarenk Akrilik Boya Çeşitleri ve Fiyatları

İlkokul sıralarında veya öncesinde çizim serüvenine başlayanlar, yaşantıları boyunca birçok farklı tarzda boya ve kalem yazı çizim gereçleri ile içli dışlı olur. Her bir boya hem yapısı gereği birbirinden farklıdır hem de kullanım yeri bakımından değişiklik gösterir. Çizim tekniklerinin değişmesi farklı temalarda resim yapmayı mümkün kılar. Bu farklılık ise birden fazla boya türü ile uğraşılması anlamına gelir. Özellikle tuval üzerinde çalışan kişilerin kullandığı akrilik boya, daha canlı resimlerin ortaya çıkması için gereklidir.

Kırtasiye ofis malzemeleri arasında yer alan akrilik boyanın birçok farklı türü bulunur. Akrilik sprey boya, bu formlar arasında en çok tercih edilen türdür. Uygulama kolaylığı, resimlere kattığı canlılık ve kolay temizlenebilir olması tercih edilmesindeki en önemli sebeplerdendir. Tüp akrilik boya da sıkça tercih edilen bir başka çeşittir. Su bazlı akrilik boya çeşitlerinden olan bu tüpler, kolayca kullanılabilmesi ve çizim işleminden sonra sağlıklı bir şekilde saklanabilmesinden dolayı tercih edilir.

Her türlü yüzey için boyama işlemini mümkün kılan akrilik boyalar, oldukça zengin bir renk skalasına sahiptir. Birbirleri ile karıştırılarak daha fazla renk seçeneği ortaya koyan bu boyalar, tek tek alınabileceği gibi setler hâlinde de temin edilebilir. 24’lü akrilik boya, sahip olduğu zengin renk seçenekleri ile profesyonel kişilerin tercihidir. 6’lı, 18’li akrilik boya setleri ise yeni başlayan çizerler için uygundur. Akrilik boya çeşitleri arasında yer alan bu setler, en çok kullanılan ana renkler göz önünde bulundurularak hazırlanır. Portre, manzara gibi çizimler için ihtiyaç duyulan çeşitli renk kombinasyonlarını bu setlerde bulmak mümkündür.

Set hâlinde ya da tek başına satılması boya fiyatları üzerinde etkilidir. Boya seti başlangıçta pahalı gibi gözükebilir; ancak sürekli resim çizen kişiler için daha uzun süre kullanım sağlar. Beyaz, siyah akrilik boya gibi çeşitlerin olduğu temel setler mevcuttur. Bunun yanı sıra simli, metalik, ahşap akrilik boya gibi daha farklı özellikte ürünlerin yer aldığı setler de vardır. Akrilik boyaların zengin renk seçenekleri sayesinde farklı temalarda resim çizmek ya da ahşap veya yüzey boyamak kolay bir şekilde yapılabilir.

Akrilik Boya Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Akrilik Boya Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Boyaların kullanım alanları birbirinden farklıdır. Her yüzey alanı ya da resim tekniği için farklı boya türlerine ihtiyaç duyulur. Boyaların kimyası gereği yoğunlukları ve yüzeyde kalma oranları değişiklik gösterir. Bu nedenle ihtiyaçlara yönelik üretilen farklı boyalar bulunur. Akrilik boya, yüzeylere daha rahat tutunabilecek ve kalıcı olacak bir ürün arayan kullanıcılar için doğru tercihtir. 12’li akrilik boya, kullanıcıların mobilya boyamalarını ya da tuval üzerinde resim yapmalarını sağlayan zengin bir settir. Bu boya türlerinin hızlı bir şekilde kuruduğu unutulmamalıdır. Bu özellik, zaman zaman çizerler için bir avantaj olsa da unutulduğunda ise kolaylıkla dezavantaja dönüşebilir. Özellikle 1 l, 2 l akrilik boya gibi seçeneklerin kapaklarının açık unutulmasından dolayı kuruması, kullanıcıların karşılaşmak istemeyeceği bir durumdur. Kuruyan akrilik boya, resimleri ya da boyama işlemini olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Bu durumun önüne geçmek isteyen kullanıcıların boyaya bir miktar su katması gerekir.

Akrilik boya, yalnızca hobi amaçlı kullanılmaz. Endüstriyel akrilik boya türleri de vardır. Bu ürünler diğerlerine kıyasla büyük akrilik boya olarak satışa sunulur. Akrilik boya büyük boy şeklinde tercih edildiğinde daha hesaplı bir hâle gelebilir. Ancak, iyi bir şekilde muhafaza edilmesi gerekir.

Akrilik Boya Çeşitleri Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

Akrilik Boya Çeşitleri Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

Akrilik boya, temelde tuval üzerinde resim yapmak için kullanılan bir üründür. Ancak sahip olduğu kimya gereği hemen hemen her yüzeyde kullanıma uygundur. Yüzeylerde bir hayli etkili olan bu boya, özellikle ahşap zeminlerde üst düzey bir performans sergilemesi ile bilinir. Kolay kullanımının yanı sıra yüzeylerde kalıntı bırakmaması da tercih edilmesinde önemli bir rol oynar. Toksin bırakmama özelliği, herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşılma ihtimalini ortadan kaldırır. Bu sayede gönül rahatlığı ile tercih edilebilir.

Çalışılan alanın yüzey temizliği, pürüzsüzlüğü ve dokusu boyanın performansını doğrudan etkiler. Tuval gibi yüzeyler herhangi bir temizlik ya da hazırlık istemez. Diğer yüzeylerde oluşabilecek tozlanmalar, kirlenmeler ve kabarmalar boyanın nasıl göründüğünü doğrudan etkiler. Sıvı akrilik boya ile kullanılan malzeme, boyanın nasıl bir forma sahip olacağını belirler. Kendi başlarına kullanılamayan akrilik boyalar, suya ya da medyuma ihtiyaç duyar. Kullanılan malzemenin niteliği, boyanın mat mı yoksa parlak mı görüneceğini belirler. Karışıma su eklendiği takdirde parlak akrilik boya çizimleri yapabilirsiniz. Medyum ile mat akrilik boya da elde edebilirsiniz.

Akrilik boyaların nerede kullanılacağı, kullanıcıların hayal gücü ile ilişkilidir. Tuval ve ahşap zeminlerin dışında da birçok kullanım alanı olan bu ürünler; aynaların renklendirilmesinde ve dekoratif olarak kullanılan tüm objelerin boyanmasında tercih edilebilir. Gold akrilik boya, metal ve ev dekor ürünleri için sıkça tercih edilir. Sahip olduğu canlı altın rengi ile metal malzemelerin daha estetik görünmesini sağlar. Fosforlu akrilik boya ise daha niş işlerde kullanılır. Bu boyalar, sıklıkla daha özgün işler yapmak isteyen kişiler tarafından tercih edilir. Boyaların birbirleri ile uyum sağlaması için ihtiyaç duyulan hayal gücü, ortaya çıkan işin mimarları arasında yer alır. Gri, kahverengi, mavi akrilik boya gibi çeşitler birçok rengin ortaya çıkmasında etkili bir rol oynar. Kırmızı akrilik boya da kendisine neredeyse tüm boyama işlemlerinde yer bulabilme özelliğine sahiptir.

Akrilik Boya Modellerinin Fiyatları Nasıldır?

Akrilik Boya Modellerinin Fiyatları Nasıldır?

Akrilik boya fiyatları; ürünlerin sahip olduğu formlara, boyutlara ve formüllere bağlı olarak değişiklik gösterir. Büyük boy akrilik boya daha uzun süreli bir kullanımın önüne açar. Ancak fiyat bakımından 70 ml, 140 ml akrilik boyalara kıyasla daha pahalıdır. 500 ml akrilik boya gibi orta boy ürünleri de bulmak mümkündür. Bu ürünlerin set hâlinde mi yoksa tekli akrilik boya şeklinde mi satıldığı da fiyat üzerinde değişikliklere neden olur. Tek tek tüm renkleri satın almak, setler ile kıyaslandığında daha yüksek maliyetler ortaya çıkabilir. Çok küçük işlemler için ihtiyaç duyulan boyanın tekli hâlde alınması ise maliyet bakımından daha avantajlı olabilir.

Akrilik boyaların sahip olduğu diğer teknik özellikler de modellerin arasında fiyat farkı olmasında etkilidir. Akrilik hibrit boya, tüm yüzeylerde kullanılabilen bir formüle ve bu avantajından dolayı daha yüksek fiyatlara sahiptir. Bunun yanı sıra, tüp ya da sprey formlarına kıyasla sıvı boyalar da farklı etiketlerle satışa sunulur. Akrilik boyaların sahip olduğu ekstra özellikler de fiyatların değişiklik göstermesinde etkilidir. Kokulu akrilik boya, bu ekstra özelliklere sahip ürünlere örnek gösterilebilir. Ortaya çıkan güzel görüntünün hoş bir kokuya sahip olmasına katkı sağlar. İhtiyacınıza uygun akrilik boya çeşitlerini Trendyol üzerinden kolayca temin edebilirsiniz. Yıl boyu devam eden kampanyaları takip ederek dilediğiniz ürünü bütçenizi aşmadan satın alabilirsiniz. Bu sayede dilediğiniz yüzeyde rahatça çalışıp sanatınızı icra edebilirsiniz.

Akrilik Boya Nerelerde Kullanılır?

Akrilik boya su bazlı bir tür olduğu için genel olarak tüm yüzeylere uygulanabilmektedir. İnşaat sektöründen tekstil sektörüne kadar kullanılan bir boya türüdür. Bunun yanı sıra neredeyse tüm hobi alanlarında tercih edilir. Genellikle el işçiliği kullanılan seramik, kumaş, cam, kâğıt, ahşap, resim, biblo gibi ürünlerde sıklıkla kullanılır. Çok yaygın kullanım alanına sahiptir. Ayrıca sağlığa zararlı olmadığından dolayı özellikle ressamlar ya da hobi severler tarafından tercih edilir. Diğer boya türlerinden daha iyi sonuçlar vermesinden dolayı kullanıcıyı mutlu etmektedir. Akrilik boyanın hammaddesi elyaftan oluşmaktadır. İçeriğinde zarar verici kimyasal maddeler bulunmadığından dolayı birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Akrilik boya diğer boya türlerinden daha kaliteli olmakla birlikte kullanılan ürün ya da alanı daha dayanıklı hale getirmektedir. Özellikleri arasında çatlama yapmaması da birçok yerde tercih edilme sebebidir.

Akrilik Boya Nasıl İnceltilir?

Akrilik boya kullanılmadan önce iyice çalkalanarak kullanılır. Yapısı çok yoğun olduğu için mutlaka seyreltilerek kullanılması gerekir. Böylece çok daha kolay uygulama imkanı sağlar. Bu işlemi boyanın çeşidine göre seçmekte fayda vardır. Tiner ya da alkol ile akrilik boyayı inceltmek mümkündür. Akrilik boya su bazlı ise sadece su ile seyreltmek yeterli olacaktır. Çalışmaya başlamadan önce kullanılan ürüne ne kadar miktarda çözeltici konulacağı büyük bir önem taşır. Yeteri kadar inceltici eklenmezse boyanın gerektiği kadar sıvı olmamasına yol açar. Bu durum uygulama sırasında zorluk yaşanmasına neden olur. Boyanın yoğunluğundan dolayı hem fırçaya alınması hem de yüzeye uygulama yapmakta zorlanılır. Akrilik boyanın fazla inceltildiği durumlarda ise boyanın yüzeye tutunması zorlaşır. Boya inceltme işlemini yaparken inceltici olarak kullanılan tiner ya da suyu kontrollü eklemek gerekir. Boyanın istenilen akışkanlıkta olması için yapılması gereklidir.

Akrilik Boya Ne Kadar Sürede Kurur?

Akrilik boyalar ince bir tabaka halinde uygulandığında iz bırakmadan dokunabileceğiniz şekilde kuruması için yarım dakika beklemek yeterlidir. Boyanın uygulandığı ortama bağlı olarak daha kalın katmanlar halinde yapılan boya işlemleri için kuruma süresi yaklaşık bir ila iki saattir. Bu boyalar iyi havalandırılan bir yerde altı ila on iki saat içinde katılaşacaktır. Akrilik boyalar su bazlıdır. Dolayısıyla boyanın kuruma süresi su gibi maddelerin buharlaşmasıyla ilgilidir. Bu nedenle daha sıcak ortamlarda daha çabuk kuruma işlemi gerçekleşir. Ayrıca boyanın yanı sıra ortam ve uygulama yapılacak yüzey seçimi de kuruma süresini etkilemektedir. Nemi yüksek olan soğuk bir ortamda çok daha zor kuruma işlemi gerçekleşir. Yüzeyin emici olması da boyanın kuruma süresini etkiler. Boyama işlemini ince katmanlar halinde uygulamak gerekir. Böylece kuruma süresi azalacak ve boyadan en iyi verimin alınması sağlanacaktır. Akrilik boya ürününü hemen Trendyol’dan sipariş verebilirsiniz.