placeholder
"

Guaj Boya

" araması için 3400 sonuç listeleniyor
Maries Guaj Boya Tüp 12 Mm 12 Renk
MariesGuaj Boya Tüp 12 Mm 12 Renk
(269)
Guaj Boya Tüp 12 Mm 12 Renk
59 TL
Sepete Git
Masis Guaj Boya 12 ml 12 Renk Bg12
MasisGuaj Boya 12 ml 12 Renk Bg12
(143)
Guaj Boya 12 ml 12 Renk Bg12
47,90 TL
Sepete Git
Südor Şişe Guaj Boya- 6x15 ml
SüdorŞişe Guaj Boya- 6x15 ml
(107)
Şişe Guaj Boya- 6x15 ml
13,90 TL
Sepete Git
Talens Guaj 16ml Cobalt Blue Ul. Rt8165122
TalensGuaj 16ml Cobalt Blue Ul. Rt8165122
(224)
Guaj 16ml Cobalt Blue Ul. Rt8165122
26 TL
Sepete Git

Guaj boya

Guaj Boya

Resim sanatının temel malzemelerinden olan boyalar arasında kullanım rahatlığı ve sağladığı doku ile öne çıkan guaj boya, sulu boya ve yağlı boyanın yanı sıra önemli bir seçenek oluşturuyor. Guaj boya renkleri tekli satın alınabildiği gibi içinde pek çok rengin bulunduğu setler halinde de edinilebiliyor. Kendine has pratik kullanım teknikleri bulunan guaj boya, sanatsal aktivitelerde yoğun olarak tercih ediliyor. Kağıt ve tuval başta olmak üzere pek çok farklı yüzeye rahatlıkla uygulanabilen boya türü için guaj boya fırça seti ya da sulu boya fırçaları kullanılabiliyor. Hangi fırça türünün ve büyüklüğünün kullanılacağı boyanın yoğunluğuna göre değişebiliyor. Opak sulu boya olarak da adlandırılan bu özel boya türünün içeriğinde renk pigmentleriyle birlikte bağlayıcı madde de bulunuyor. Çoğunlukla dekstrin ya da akasya zamkı bağlayıcı malzeme olarak kullanılırken, bu boya türü istendiğinde suyla inceltilebiliyor.

Kaliteli guaj boya markaları guaj boya başlangıç seti başta olmak üzere pek çok farklı boya seti seçeneği sunuyor. Tercihe göre tekli, 6’lı, büyük boy guaj boya kutusu ürünleri ön plana çıkabiliyor ya da yoğun kullanım için guaj boya 24’lü setler halinde de satın alınabiliyor. Guaj boya renkleri tekli satın alındığında guaj boya seti seçeneklerine göre biraz daha yüksek fiyatlı olabiliyor. 12’li guaj boya gibi çok sayıda tüp guaj boya içeren setler oldukça makul fiyatlarla edinilebiliyor. Trendyol’da farklı boya markalarının değişik boya ve setlerine rahatlıkla ulaşılabiliyor. Kaliteli guaj boya markaları guaj boya başlangıç seti ve diğer setlerini Trendyol üzerinden kullanıcılara ulaştırıyor. Trendyol’da ilan edilen dönemsel indirimler ve özel kampanyalarla guaj boya fiyatları çok daha cazip fiyat düzeylerine iniyor.

Guaj Nedir, Nasıl Kullanılır?

Işık geçirgenliği olmayan ve bu amaçla sıklıkla tercih edilen guaj boyanın geçmişi antik Mısır uygarlığına kadar uzanıyor. Antik Mısır’dan sonra Rönesans döneminde de adından sıklıkla söz ettiren guaj boya, adını İtalyancadaki “a guazzo” kavramından alıyor. Bu sözcük hem boyanın türünü, hem de bu boyayla yapılan resim tanımlamak için kullanılıyor. Tuval ya da keten bezler üzerine yapılan bu resimlere başlanmadan önce bezin ıslatıldığı biliniyor. Zamanla tutkal ile yapılan boyanın yerine bir başka guaj boya türü olan tempara geçiyor. Pek çok ünlü Rönesans ressamı guaj tekniği ile ölümsüz eserler verirken, zamanla resimlerde tempera boyalar yaygınlaşıyor.

Guaj boya nedir sorusuna hem sulu boya hem de yağlı boya özellikleri gösteren bir boya denilerek yanıt verilebiliyor. Işık geçirmeme ve kapatıcı özellikleri ise yağlı boyaya benziyor. Tüp guaj boya içindeki renkler suyla inceltilebiliyor, ancak tıpkı yağlı boya gibi kapatıcı özelliğini sürdürüyor. Kullanılan su miktarı arttıkça sulu boya etkisi ortaya çıkıyor, azaldıkça yağlı boya etkisi artıyor. Guaj boya nasıl kullanılır, sorusu da sıklıkla dile getiriliyor. Bu özel boya türü ile çalışma yapmak için öncelikle guaj boya seti gerekiyor. Guaj boya fırça seti, boya paleti ve boyanacak malzeme de hazır edildikten sonra boyama işlemine geçiliyor. Boyalar kolayca birbirine karışabildiği için guaj boya yaparken fırçanın dikkatli kullanılması gerekiyor. Bir fırça ile başka bir renk için kullanılmadan önce mutlaka temizlenmesi ve kurulanması tavsiye ediliyor. Uygulama sırasında oluşabilecek hatalar boyanın kapatıcı özelliği sayesinde giderilebiliyor. Doğru sonuca ulaşmak için düzeltme işlemlerinin boya kurumadan önce yapılması büyük önem taşıyor.

Guaj boya uygulama sonrası kuruyunca renk değişiklikleri olabildiğinden istenen renge ulaşabilmek için öncesinde deneme yapılması tavsiye ediliyor. Resim ya da boyama yapmaya yeni başlayanların boyama öncesinde yumuşak bir kurşun kalemle desenlerin ana hatlarını çizmesi daha doğru bir boyama yapmayı kolaylaştırıyor. Boya kuruyunca renklerin matlaşacağını da unutmamak gerekiyor. Guaj boyanın istenen kıvama gelmesini sağlamak için su, renklerin tonunu açmak için beyaz guaj boya, renkleri daha koyu hale getirmek için siyah guaj boya kullanılıyor. Ayrıca farklı renkler palet üzerinde karıştırılarak da özel istenen özel renk tonları elde edilebiliyor. Boyanın tonuna biraz aydınlık ve ışıltı katılmak istendiğinde tercihen simli boya ya da altın ve gümüş renklerinden biri tercih ediliyor. Boya setleri içinde yer alan ten rengi, simli, sarı, metalik, fosforlu, altın rengi, mavi guaj boya çeşitleri ten rengi gibi özel renklerin de yardımıyla sayısız renk seçeneği oluşturmayı kolaylaştırıyor. Yeni renklerin tuval ya da boyanacak yüzey üzerinde değil, palet üzerinde harmanlanması ve doğru biçimde karıştırılması büyük önem taşıyor. Yeni renkler üretirken boyanın ıslak ve kuru renklerinin farklı olduğunu akıldan çıkarmamak gerekiyor. Renk yapılarının bozmamak ve en doğru sonuçlara ulaşabilmek için 3’ten fazla rengin karıştırılmaması tavsiye ediliyor.

Tüpte ve cam şişelerde tercihe göre tekli ya da setler halinde satışa sunulan guaj boya fiyatları oldukça makul boya türleri arasında yer alıyor. Hemen her türlü yüzeye uygulanabilen bu özel boya için sulu boya fırçaları rahatlıkla kullanılabiliyor. Boyayı uygulamak için sünger, merdane gibi daha farklı teknikler de uygulanabiliyor.

Pratik Uygulama, Geniş Kullanım Alanı

Guaj boya nedir diye soranlar ya da guaj boya nasıl kullanılır diye merak edenler olduğu gibi sıklıkla guaj boya nerelerde kullanılır sorusunu sorunlar da oluyor. Guaj boya kullanımı konusunda merak edilenler arasında guaj boya ile neler boyanır sorusu da bulunuyor. Yüksek bir kapatıcı etkiye sahip olan guaj boya, sanat eğitiminin pek çok aşamasında yoğun olarak tercih ediliyor. Guaj boya ürünleri takılardan tekstil ürünlerin, tuval üzerine yapılan resimlerden hat, tezhip ya da minyatür sanatlarına bir çok alanda tercih ediliyor. Guaj boya nerelerde kullanılır, sorusuna yanıt olarak canlı ve ışığa dayanıklı bu boya türünün çok sayıda alanda rahatlıkla kullanıldığı söyleniyor. Kağıt söz konusu olduğunda ise kullanılan kağıdın gramajının 180 gram ve üzerinde olması öneriliyor. Yüksek gramajlı kağıtlar ve tuvaller üzerinde kusursuz sonuçlar veren guaj boya, tasarımcılar, karikatüristler ve çizgi roman yapanlar tarafından yoğun olarak tercih ediliyor. Geleneksel hat ve tezhip sanatları da bu boya türünden faydalanıyor.

Guaj boya ile neler boyanır, sorusunun yanıtında ise oldukça geniş bir liste bulunuyor. Hobi çalışmaları ve dekoratif amaçlı boyama işlerinde guaj boyanın pratik kullanımı ve uzun ömürlü yapısına sıklıkla başvuruluyor. Fazla sulandırılmayan guaj boyalar yoğun kıvamı ve kadifemsi dokusu ile obje boyama çalışmalarında mükemmel sonuçlar sağlıyor. Kumaş boyama çalışmalarının yanı sıra ahşap boyama gibi hobi aktivitelerinde de, diğer boya türlerinin yanında guaj boyanın kapatıcı özelliğinden faydalanılıyor. Kağıt, kumaş, ahşap gibi yüzeylerin yanı sıra plastik ve metal yüzeyler içinde guaj boyalar etkili sonuçlar veriyor. Uygulama esnasında ıslak bir bez ile hataların giderilebilmesi dekoratif amaçlı hobi çalışmalarında büyük avantaj sağlıyor.

Oldukça geniş bir kullanım alanı olan guaj boyanın, sulu boya ile benzerlikleri kadar farkları da bulunuyor. Su ile inceltilebilen ve beyaz guaj boya kullanılarak rengi açılabilen bu boya türü, sulu boya gibi şeffaf değil, kapatıcı özellik gösteriyor. Renk tonları daha koyu hale getirilmek istendiği ise rengin içine biraz siyah guaj boya ile katılarak istenen sonuç elde ediliyor. Sulu boyaya göre farklı bir tonlama sistemi kullanılan guaj tekniğinde uygulama yapılan zeminin suya dayanıklı ve kuru olması tavsiye ediliyor. Zeminde ya da uygulama yapılan yüzeydeki ıslaklığın renklerin yapısını etkilemesi durumunda istenmeyen sonuçlar doğabiliyor. Sulu boya ile guajın birlikte kullanıldığı karma teknikler de bulunuyor. Bu durumda önce sulu boyanın uygulanması, ardından aydınlık ve karanlık tonlamalara geçilmesi gerekiyor. Guaj tekniğinde aydınlık ve parlak yerlere daha yoğun kıvamlı boya sürülmesi gerekirken, özelliği gereği boyayı emen kurutma kağıdı kullanılmıyor. Kuruduğunda daha da matlaşan boya, bu özellikleri ile dekoratif nesneleri boyamak için tercih ediliyor. Akrilik boya guaj boya farkı da bu çalışmalarda kendini gösteriyor. Yoğun bir dokuya sahip olan ve renk pigment değerleri oldukça yüksek olan çok guaj boyalar, çabuk kuruma özelliği ile öne çıkıyor. Çabuk kuruma özelliğine karşın boyama bittikten sonra dahi su yardımıyla yeniden işlenir hale gelebiliyor. Guaj boya ile yapılmış resimleri diğer boya türlerinde olduğu gibi direkt olarak çerçeveye yerleştirmek mümkün olmuyor ve çerçevenin ön kısmına cam yerleştirilmesi ya da cila kullanılması gerekiyor.

Guaj Boya Setleri ve Avantajları

Guaj boya kullanımı öncesinde doğru boyayı almak için nasıl bir yüzeye uygulanacağının göz önünde tutulması gerekiyor. Cam, kumaş, seramik, ahşap ve metal yüzeylere uygulanabilen boya, en iyi sonucu yeterli gramajdaki kağıtlarda veriyor. Boyanan yüzeyin niteliğine göre harcanan boya miktarı da değişiyor. Simli, sarı, metalik, fosforlu, altın rengi, mavi guaj boya çeşitleri ten rengi, siyah ve beyaz boyalar ile birlikte yaygın kullanılan guaj boyalar olarak öne çıkıyor. Sulandırılmadan kullanıldıklarında mat ve dokulu bir etki sağlayan bu boyaların tekli, 6’lı, büyük boy boya kutusu olarak alınması mümkün oluyor. 24’lü guaj boya çok daha fazla renk seçeneği sunduğu için resim yapanlar tarafından sıklıkla tercih edilirken, 12’li guaj boya takımları ile renkleri karıştırarak yeni renkler üretmek mümkün oluyor. Tüpler halinde satılan boyalar daha pratik kullanım sunduğu için ön plana çıkıyor. Cam şişe ya da küçük kutular halinde de satın alınabilen guaj boya seçenekleri arasında büyük kutu alternatifleri de bulunuyor. Tekli büyük kutular tek renk boyanacak yüzeyler için daha doğru bir seçim oluşturuyor. Resim yapma amaçlı değil, geniş yüzeylere boyama amaçlı kullanılacağı zaman guaj boyanın öncesinde karışım olarak hazırlanması tavsiye ediliyor. Renk ve doku tutması sulu boyadaki kadar kolay olmadığı ve sonradan rötuş imkânı sınırlı olduğu için geniş yüzey boyamaları esnasında daha dikkatli olunması gerekiyor.

Kuruduktan sonra dahi su ile temasında çözülebildiği için, guaj boya özellikleri suya dayanıklı mı, sorusuna olumlu yanıt vermek pek mümkün olmuyor. Uygun kıvamda kullanmış ve kurumuş boya dahi bir süre sonra su ile temasında olumsuz etkilenebiliyor. Özellikle dekoratif obje uygulamalarında objenin suya maruz kalmaması ya da koruyucu önlemler alınması tavsiye ediliyor. Guaj boya verniği sayesinde boyanan yüzeyler ya da yapılan resimler çok daha dayanıklı hale gelebiliyor. Boyama işlemi tamamlanıp boya kuruduktan sonra uygulanan vernik, tercihe göre parlak da mat olabiliyor. Resmi küçük darbelere ve dış etkenlere karşı koruma altına alan vernik uygulaması, boya uygulanan yüzeyin kullanım ömrünü uzatıyor. Guaj boya özellikleri suya dayanıklı mı, diye merak edenlerin vernik ve benzeri koruyucu malzemeler hakkında bilgi edinmesi ve gerek olması halinde bu malzemeleri uygulaması tavsiye ediliyor. Guaj uygulaması sonrası kullanılacak vernikler sprey biçiminde olabildiği gibi, fırça ile yüzeye uygulanan vernikler de bulunuyor. Mat resim verniğinden parlak guaj verniğine, rötuş verniğinden çok amaçlı sprey verniklere kullanım amacına göre farklılaşan pek çok alternatif bulunuyor.

Farklı tekniklerle uygulanabilen ve çocuklar tarafından gönül rahatlığıyla kullanılabilen guaj boyaların temizliği de kolayca yapılabiliyor. Su bazlı bir boya olduğu için suda rahatla çözünen guaj boya lekesi, dikkatli bir temizlik ile kolayca uzaklaştırılabiliyor. Guaj lekesini çıkarmak için suyun altında yıkamak mümkün olduğu gibi, çamaşır deterjanı ile ovuşturmak da süreci hızlandırabiliyor. Boya henüz kurumadan önce yıkanırsa çok daha hızlı ve etkili bir temizlik sağlanabiliyor. Aynı şekilde boyama işleminde kullanılan fırçaların temizliği de oldukça pratik olarak yapılabiliyor. Boyama işlemi bittikten sonra ılık suyla temizlenen ve boya kalıntılarından tamamen arındırılan fırçalar, ihtiyaç olması halinde sabunlu suyla yıkanabiliyor.

Guaj Boya Setleri ve Fiyatları

Dekoratif amaçlı kullanım ve hobi aktiviteleri için hem ekonomik, hem pratik bir çözüm oluşturan guaj boyalar, kolay bozulmayan, uzun süre dayanan yapılarıyla da tercih ediliyor. Plastik şişelerde sulandırılmış olarak satılan ürünler olduğu gibi, tüplerde daha kıvamlı boyalar da bulunuyor. Tüp ya da şişe boyalarda dökülme tehlikesi olmaması nedeniyle okul çağındaki çocuklar için sıklıkla tercih ediliyor. Tek tek ya da setler halinde satın alınabilen guaj boyalar, her bütçeye uygun alternatifler sağlıyor. Boya markaları tarafından geliştirilen yüksek kaliteli ürünler kolay bozulmuyor ve uzun süre dayanıyor. Çocuklar için tasarlanan boya setleri çok daha makul fiyatlarla satın alınabilirken, profesyoneller için kusursuz sonuçlar veren özel setler tercih edilebiliyor.

Başlangıç seti olarak satılan ürünlerde çok sayıda tüp ya da şişe boyanın yanı sıra fırçalar, spatulalar, paletler de bulunabiliyor. Guaj boya malzemeleri seramik ya da ahşap boyama setleri içinde de yer alabiliyor. 6’lı setlerden 24’lü setlere pek çok seçenek sunan guaj setlerinin yanı sıra büyük hacimli tekli boyalar da büyük rağbet görüyor. Guaj boyayı sık kullanan sanatçılar, güzel sanatlar öğrencileri ya da büyük obje boyayacak olanlar 1000 ml’lik bu tekli boyaları alarak çok daha işlevsel bir yöntem izleyebiliyor. Çocukların sağlığını gözeten, içeriğinde zararlı kimyasal bulunmayan hassas boyalar ebeveynlerin tercih listelerinde ön sıralarda yer alırken, profesyonel kullanım için daha yüksek kaliteli ve uzun ömürlü özel ürünler ön plana çıkabiliyor. Sanatçıların gözde markalarının boya çeşitleri daha etkili renk seçenekleri ve yoğun renk pigmentleri ile göz dolduruyor. Boya fiyatları guaj setlerinin sahip oldukları farklı özelliklere ve üreten markaya bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Boya alırken seçimin kullanım amacı göz önünde tutularak yapılması, doğru ve etkili çözümler elde etmeyi sağlıyor. Dünyaca ünlü kırtasiye markalarının guaj boya ürünleri eğitim çağındaki çocuklar için dikkat çekici bir seçenek oluşturuyor. Boyaları yoğun kullanan sanatçıların tercihi ise profesyonellere yönelik geliştirilmiş ürünler oluyor.

Farklı markaların değişik guaj boyalarına ve özel setlerine Trendyol’un ürün yelpazesi içinde kolayca erişilebiliyor. İçinde bir çok renk seçeneğinin yanı sıra palet, fırça, spatula, tuval, resim kağıdı gibi ürünlerin de yer aldığı başlangıç setleri yeni başlayanlara yönelik olarak hazırlanıyor. Guaj boyayı profesyonel amaçlarla, hobi olarak ya da eğitim nedeniyle sürekli kullananlar ise ihtiyaç duydukları ürünleri daha büyük kutularda tekli ürünler olarak da satın alabiliyor. Trendyol’un avantajlarla dolu alışveriş dünyasında, boya çeşitlerinin özelliklerini incelemek, setler içinde yer alan ürünleri karşılaştırmak ve en doğru seçimi yapmak mümkün oluyor. Özel indirim fırsatları ve dönemsel kampanyalar sayesinde guaj boyaları makul fiyat seçenekleri ile satın alma imkânı doğuyor. Trendyol’un outlet kategorisinde yer alan guaj ürünleri, kaçırılmayacak fiyat fırsatları sağlayabiliyor.