placeholder
"

Sulu Boya

" araması için 9970 sonuç listeleniyor
Adel Suluboya 24 mm 12 Renk
HIZLI TESLİMAT
AdelSuluboya 24 mm 12 Renk
(138)
Suluboya 24 mm 12 Renk
17 TL
Sepete Git
Faber Castell 21 Sulu Boya 5292125021
Faber Castell21 Sulu Boya 5292125021
(673)
21 Sulu Boya 5292125021
55 TL
Sepete Git

Sulu boya

Sulu Boya

Suyla inceltilebilen şeffaf bir boya türü olan sulu boya, ince ve sağlıklı yapısıyla güvenle kullanılıyor. Tercihe göre kuru, tüp ve sıvı halde satın alınabilen boyalar, su yardımıyla inceltilerek ve birbiriyle karıştırılarak istenilen renkler elde ediliyor. Taş suluboya ürünlerinden tüplü sulu boya seçeneklerine pek çok farklı alternatifi bulunan boyalar, içindeki su miktarına göre farklı kıvamlarda olabiliyor. Suluboya paleti boyaların istenilen derecede inceltilmesini ve yeni renkler elde etmek için karıştırılabilmesini mümkün kılıyor.

Hem çocukların, hem yetişkinlerin yaygın olarak kullandığı bu boyama tekniği, kağıt yüzeylere fırça yoluyla uygulanıyor. Sulu boya markaları farklı özelliklerde sulu boya seti ürünlerinin yanı sıra bu tekniğe uygun sulu boya fırçası seçenekleri de üretiyor. Fırçaların büyüklüğü ve suyu tutabilme kapasiteleri sulu boya çalışması üzerinde doğrudan etkili olurken, detayları verebilmek için ince uçlu fırçalar tercih ediliyor. Sulu boya kağıdı 300 gr ve üzeri ağırlıkta olduğunda doğru sonuçlar alınabiliyor.

Profesyonel suluboya seti ürünlerinden sulu boya başlangıç seti seçeneklerine farklı özellikteki boya malzemeleri Trendyol’un geniş ürün yelpazesi içinde yerini alıyor. Tercihe göre 12’li sulu boya ürünleri ya da 36’lı sulu boya takımları öne çıkabiliyor ve fırça, palet, kağıt gibi malzemelerle birlikte makul fiyat seçenekleriyle satın alınabiliyor. Belirli dönemlerde ilan ettiği kampanyalar ve özel indirim fırsatlarıyla herkesi için erişilebilir sulu boya fiyatları sunan Trendyol, her türlü ihtiyaca uygun ürün seçenekleriyle öne çıkıyor.

Farklı Sulu Boya Alternatifleri

Saydam renk yapısına ve çabuk kuruma özelliğine sahip olan sulu boya, kapatıcı özelliği az olduğundan özellikle açık renklerin koyu renkleri kapatması mümkün olmuyor. Sulu boya başta öğrenciler olmak üzere herkes tarafından yaygın olarak kullanıldığı için kolay gibi görünse de, düzeltme yapmaya izin vermediği için diğer tekniklere göre daha zor kabul ediliyor. Kalitesiz boyalarda pigmentler yeterli olmadığından sulu boya satın alırken kalitesine mutlaka dikkat edilmesi tavsiye ediliyor. Bu nedenle sulu boya başlangıç aşamasında doğru boya ve fırça setini belirlemek büyük önem taşıyor. 12’li sulu boya ya da 24’lü sulu boya takımları tercih edilebildiği gibi, 36’lı sulu boya setleri de ön plana çıkabiliyor. Daha fazla renk seçeneği isteyenler ise 48’li suluboya ürünlerinde aradıkları çeşitliliği bulabiliyor. 21’li sulu boya takımları gibi ara formüller de tercih edilebiliyor. Sık kullanılan renkleri tamamlamak ya da tek renkten daha fazla miktarda edinmek için tek tek satılan tablet sulu boya ya da tüplü sulu boya seçeneklerine başvurulabiliyor. Taş suluboya da denilen tabletler de diğer sulu boyalar ile aynı kalitede ürünler olmalarına karşın, içinde konulan maddeler biraz farklılık gösterebiliyor. Profesyonel suluboya ürünleri arasında bulunan bu çeşitler, içindeki su miktarı daha az olduğu için kullanılmadığında daha çabuk kuruyor. Tablet sulu boya kuruduğunda biraz su damlatılarak yeniden kullanılabilir hale getirilebiliyor. Tüplerdeki boyalar ise daha çok macun kıvamında oluyor ve genellikle uygulama öncesinde sulu boya paleti konuluyor ve fırça ile buradan alınıyor.

Profesyonel suluboya seti içinde renkleri oluşturan pigmentlerin özelliklerine göre farklı seriler yer alıyor. İlk kez alındığında çoğunlukla setler sulu boya başlangıç seti tercih edilirken, sonrasında çoğunlukla tekli boyalar alınarak eksilen renkler tamamlanıyor. 48’li suluboya gibi çok farklı renk tonlarının bulunduğu setler tercih edilebildiği gibi, 24’lü suluboya ürünlerini alıp, ihtiyaç duyulan ara tonlar uygun renk karışımlarıyla elde edilebiliyor. Tablet boyaların yer aldığı Van Gogh suluboya seti yaygın olarak tercih edilen profesyonel nitelikli ürünler arasında yer alıyor. Tek bir kutuda tüm renkleri bir arada sunan Van Gogh suluboya seti gibi seçenekler öğrencilere ve sanatçılara büyük kolaylık sağlıyor. Ancak temiz çalışılmadığında renkler kirlenebiliyor ve bu avantaj dezavantaja dönüşebiliyor. Profesyonel suluboya ürünleri istenmeyen renklerle kirlendikleri zaman temiz bir peçeteyle üst kısımlarını silmek yeterli oluyor.

Tüplü Boyalar ve Boya Kalemi Ürünleri

Tüplü ürünlerden oluşan suluboya seti seçenekleri de oldukça yaygın olarak kullanılıyor. Profesyoneller ve sanatçılar daha çok tüp içindeki sulu boya ürünlerini tercih ediyor. Daha renkli, daha canlı sonuçlar veren, kağıt tarafından daha yoğun biçimde emilen bu modeller de, tercihe göre setler ya da tek tek renkler halinde satın alınabiliyor. Profesyonel kalitenin yanı sıra artist kalite düzeyinde de ürünlerin bulunduğu bu boya türünün, macun kıvamına daha yakın, nemli bir dokusu bulunuyor. Gliserin, bal gibi nemlendiriciler içeren tüp içindeki sulu boya takımı daha yavaş kuruyan boyalar sunuyor. Suda daha iyi çözünen bu boyalarla yeni sulu boya renkleri tonlar elde etmek üzere karışım yapmak da daha kolay oluyor. Artist kalitesindeki sulu boya çeşitleri tablet halinde de bulunabiliyor, ancak bu boyalar daha kuru bir özellik gösteriyor.

Sulu boya çeşitleri arasında yaygın bir başka türü ise sulu boya kalemleri oluşturuyor. Sulandırılabilir boya kalemleri diye de nitelendirilen sulu boya kalemi ürünleri, daha hassas çizimler yapan mimarlar ve grafik tasarımcılar tarafından tercih ediliyor. İnce çizimlerin yanı sıra gölgeleme ve boyama işleri için de ideal olan sulu boya kalemleri, tercihe göre normal kuru kalem gibi kullanılabildiği gibi, sulandırılarak da uygulanabiliyor. Yüksek kalitede renk pigmentleri kullanılarak üretilen sulu boya kalemi ürünleri de, uygun biçimde sulandırıldığında eksiksiz sulu boya özelliği sunuyor. Kalem sulu boya ürünlerinin öğrenciler için hazırlanan okul grubu, profesyonel kalitedeki ürünler ve sanatçıların kullanıldığı artist kalitedeki kalemler olmak üzere üç çeşidi bulunuyor. Tıpkı palet ya da tüplü boyalarda olduğu gibi kalem sulu boya ürünlerini de setler halinde satın almak mümkün olabiliyor. 6’li setlerden 21’li sulu boya ürünlerine, 36’lı ya da 48’li takımlardan tekli alternatiflere pek çok seçenek sunan bu kalemler, metal ya da karton sulu boya kutusu içinde satın alınabiliyor. Karton kutuda yer alan sulu boya takımı seçenekleri daha uygun fiyatlı olmakla birlikte, metal sulu boya kutusu içindeki kalemler çok daha iyi korunuyor ve daha uzun süre dayanıyor. Kaliteli sulu boya içeren kalemler çoğunlukla tek tek satılırken, set halindeki kuru sulu boya ürünleri yerine istenen renkteki kalemlerin alınması profesyoneller için daha doğru bir tercih oluşturuyor. Okul çağındaki çocuklar için ise takım olarak satılan kuru sulu boya seçenekleri daha popüler ürünler olarak öne çıkıyor.

Sıvı Boyalar ve Yardımcı Gereçler

Plastik ya da cam şişelerde satışa sunulan sıvı sulu boyalar da özellikle grafikerler ve illüstratörler tarafından tercih ediliyor. Çok daha canlı sulu boya renkleri sunan sıvı suluboya seti ürünleri, uygulama esnasında ayrıca sulandırmaya ihtiyaç duymuyor. Bu tipteki kaliteli sulu boya ürünleriyle renk karışımı yapmak da mümkün olmuyor. Çoğunlukla 30 ml’lik cam ve plastik şişeler halinde satılan sıvı boyalar, tercihe göre sulu boya seti olarak ya da tekli renkler halinde satın alınabiliyor. Simli sulu boya gibi daha spesifik boya seçenekleri ise dekoratif ve özel amaçlarla kullanılabiliyor. Parlak yapılarıyla çocukların da kullanmayı çok sevdiği simli sulu boya ürünleri, tıpkı diğer boyalar gibi setler halinde satışa sunuluyor.

Sulu boya tekniği uygulanırken hem boyanın içine karıştırmak, hem de boyayı uygularken yardımına başvurmak üzere değişik suluboya malzemeleri kullanılıyor. Özellikle profesyonel sanatçılar tarafından tercih edilen ürünler arasında arap zamkı, maskeleme sıvısı, inceltici, öküz ödü, alkol, vernik, gliserin gibi özel suluboya malzemeleri bulunuyor. Sulu boyanın içine karıştırılarak kullanılan ya da sonrasında üstüne uygulanan bu maddelerin yardımıyla sulu boya çalışması daha doğru biçimde tamamlanıyor. Sulu boya uygulamalarında ayrıca palet ve su kabı başta olmak üzere pek çok farklı aparat da kullanılıyor. Resim kağıdının konulduğu altlık daha temiz ve titiz bir çalışma imkânı sunarken, palet boyaların sulandırılması ve karıştırılması için uygun zemini hazırlıyor. Palet üzerindeki küçük oyuklar farklı boyaların belirli düzen içinde dizilmesini sağlıyor. Çoğunlukla açık renklerden başlayarak koyu renklere doğru giden bir sıralama izleniyor. Gerektiğinde fırçaları temizlemek ve daha doğru renkler elde etmek için kullanılan su kabının ise içini görebilmek için camdan olması gerekiyor. Büyük sulu boya şövale kiti gibi ürünler ise sulu boya uygulamasının çok daha rahat koşullarda yapılabilmesini sağlıyor. Doğrudan zemine konulan modeller olduğu gibi, masa üstünde kullanım için de büyük sulu boya şövale kiti seçenekleri bulunuyor. Sulu boya resim yaparken yormayan doğru açıyı bulmayı sağlayan bu ürünler, daha keyifli ve konforlu biçimde resim yapmayı kolaylaştırıyor.

Sulu Boya İçin Fırça Modelleri

Sulu boya resim yaparken en önemli araçların başında fırçalar geliyor. Sap, yüksük ve kıl olmak üzere üç kısımdan oluşan fırçaların kalitesini büyük ölçüde kullanılan kıl belirliyor. İşlevi ise kılın türü ile birlikte fırçanın biçimine bağlı olarak değişiyor. Sulu boya fırçası boyayı aldıktan sonra zemine uygulandığında kıllar ayrılarak boyayı bırakıyor. Doğal hayvan kılları pürüzlü yüzeyleri sayesinde daha fazla boya tutuyor ve boyanın birden değil aşama aşama zemine aktarılmasını sağlıyor. Sulu boya markaları öküz, at, samur gibi hayvanların kıllarından ya da sentetik malzemelerden farklı kalitelerde fırçalar üretiyor. En doğal ve en popüler fırçalar samur kılından yapılanlar oluyor. Özellikli Sibirya samuruna ait kıllardan yapılan fırçalar kusursuz sonuçlar veriyor. Samur kılı fırçalar çok yüksek fiyatlarda olduğundan alternatif olarak sincap kılı fırçalar da büyük ilgi görüyor.

Sulu boya fırça seti ürünleri farklı kalınlıklarda ve kıl tipinde fırçaların olduğu pek çok ürün içeriyor. Çoklu sulu boya fırça seti fiyatı içinde bulunan fırçaların kalitesine, kullanılan kılın yapısına ve fırça sayısına göre değişiyor. Uçları yuvarlatılmış fırçalar sulu boya için daha etkili sonuçlar sağlarken, resim yaparken farklı ihtiyaçları karşılamak üzere sulu boya fırça seti içinde değişik kesimde ve kalınlıkta fırçalar bulunuyor. Kalınlıkları numaralarla ifade edilen fırçalardan küçük numaralılar detaylar ve hassas boyamalar için, kalınlar ise geniş yüzey boyamaları için kullanılıyor. Çoklu sulu boya fırça seti fiyatı itibariyle daha ekonomik seçenekler sunarken, tek tek almak da sadece ihtiyaç duyulan büyüklükteki fırçaları almayı mümkün kılıyor. Sulu boya uygulaması sırasında fırçaların temizliği büyük önem taşıyor. Su bazlı bir boya olduğu için suyla kolaylıkla temizlenebilmesi büyük avantaj oluştururken, her için ayrı fırça kullanılmayacaksa renk değişimleri sırasında fırçanın su kabı içinde temizlenmesi gerekiyor. Resim bittikten sonra da fırçaların suda yıkanarak boya artıklarından tamamen arındırılması tavsiye ediliyor.

Sulu Boya İçin Özel Kağıtlar

Sulu boya resminin kalitesini etkileyen etkenler arasında boyanın uygulandığı kağıdın yapısı da yer alıyor. Ortalama olarak sulu boya kağıdı 300 gr ağırlığındaki kağıtlar arasından seçiliyor ve suya dayanıklı bir yapıda olması gerekiyor. Düşük gramajlı kağıtlar suyun etkisiyle form bozulmalarına uğradığı için kullanmak mümkün olmuyor. Sulu boya boyama sayfası olarak üretilen kağıtlar çoğunlukla çoklu paketler halinde satışa sunuluyor. Sulu boya boyama sayfası ürünlerinin yanı sıra sulu boya kitabı seçenekleri de yeni başlayan öğrenciler için kusursuz bir seçim oluşturuyor. Çocuklar için sulu boya çalışmaları içinde özel bir yeri olan sulu boya kitabı, özellikle küçük çocukların daha ellerinin resim yapmaya alışmasını kolaylaştırıyor.

Sulu boya kağıtları farklı ebatlarda ve gramajlarda oldukları gibi, belirli ölçülerde kesilmiş kağıtlar ya da rulolar halinde de satın alınabiliyor. Öğrenciler için defter halinde üretilmiş sulu boya kağıtları daha pratik bir seçenek oluşturuyor. Tıpkı boyalar gibi, kağıtlar da öğrenciler için olan kağıtlar, profesyonel kullanım için üretilen kağıtlar ve sanatçıların tercih ettiği artist kalite kağıtlar olmak üzere de üç ayrı kalite seçeneği sunuyor. Kağıtların kalitesini belirleyen ise yüzeylerinin sulu boya tekniğine uygun olarak üretilmesi oluyor. Özel bir press işleminden geçen kağıtlar, bu sayede sulu boya içindeki renk pigmentlerinin kağıda doğru biçimde geçmesini sağlıyor.

Soğuk baskı, sıcak baskı, el yapımı kağıtlar olarak üç farklı türü olan resim kağıtları, ayrıca yüzey yapısına göre de dört farklı çeşide ayrılıyor. Düz bir yüzeye sahip olan saten kağıtlar son yıllarda yaygınlaşırken, ince grenli resim kağıtları soğuk presle üretiliyor ve profesyoneller tarafından tercih ediliyor. Boyaların sızmasına ve kaymasına neden olan ince gren yapısı resim uygulamasını zorlaştırıyor. Sulu boya önerisi yapanlar tarafından yeni başlayanlara tavsiye edilen orta grenli kağıtlar ise dokusu sayesinde daha pratik bir kullanım sunuyor. Kalın grenli resim kağıtları bol su ile birlikte kullanılıyor ve genellikle ebat olarak büyük çalışmalar için tercih ediliyor.

Sulu Boya Seçimi ve Fiyat Seçenekleri

Sulu boya önerisi yapanlar kullanacak kişinin profesyonellik düzeyine ve resmin yapılış amacına göre uygun boya seçeneklerini tavsiye ediyor. Sulu boya satın alırken bu tavsiyelere uygun olarak en doğru boya seti ve malzemelerinin hangileri olduğuna karar vermek gerekiyor. Ressamlar, grafikerler ve profesyoneller için üretilen malzemeler ile öğrencilere yönelik üretilen ürünler arasında pek çok fark bulunuyor. Çocuklar için sulu boya tercihi yaparken buna uygun olarak daha pratik boyaların seçilmesi, sanatsal kaygıların çok fazla önde olmaması gerekiyor. Sulu boya başlangıç aşaması eğlenceli ve keyifli bir uğraş olduğundan boyadan fırçaya, kağıttan diğer araç gereçlere rahat kullanılabilen, pratik ürünlerin seçilmesi öneriliyor. Özellikle okul öncesi çocukları resim sanatıyla tanıştırmak için sulu boya baskı çeşitleri gibi eğlenceli aktivitelerin kullanılması gerekiyor. Sulu boya baskı çeşitleri arasında el, parmak ve ayak baskısı ile çiçek, patates, sünger gibi malzemelerle yapılan baskılar ön plana çıkıyor. Çocukların eğlenceli vakit geçirmesini sağlayan bu baskı çalışmaları aynı zamanda renkleri doğru kavramalarını kolaylaştırıyor.

Sulu boya fiyatları boyanın içinde yer alan renk pigmentlerinin kalitesine göre büyük farklılıklar gösterebiliyor. Su bazlı bir boya olan sulu boyanın içeriğindeki temel malzemeyi bu renk pigmentleri ile zamk türü bağlayıcı maddeler oluşturuyor. Doğal renk pigmentleri biraz daha yüksek fiyatlara neden olabilirken, öğrenciler için geliştirilen boyalar daha makul fiyatlarla satın alınabiliyor. Özel kampanyalar ve indirimlerle kaçırılmayacak fiyat fırsatları sunan Trendyol’da farklı markaların ürünlerini detaylı olarak karşılaştırmak mümkün olabiliyor. Önemli markaların farklı sulu boya seçeneklerine ürün yelpazesi içinde yer veren Trendyol, sağladığı çok özel satın alma koşulları ve makul fiyat seçenekleri ile kullanıcıların yüzünü güldürüyor.