"

Kuru Boya Kalemi

" araması için 10627 sonuç listeleniyor

Kuru Boya Kalemi

Kuru Boya Kalemi

Kuru boya kalemleri, profesyonel sanatçılardan okul öncesi yaş gruplarına kadar yediden yetmişe pek çok kişinin kullandığı kalemlerdir. Kurşun kaleme benzeyen yapıları sayesinde çocukların da kolayca kullanabileceği kuru boyalar, kurşun kalemlerden farklı olarak yüzlerce renk seçeneği sunar. Kuru boyalarla resim yapmak için palet, fırça şövale gibi ekstra malzemelere ihtiyaç duyulmadığı için uygulaması son derece kolaydır. Rengarenk kuru boya kalemleriyle birbirinden güzel resimler yapabilirsiniz. Üstelik resim yaparken sık sık hata yapan biriyseniz, bu tür kalemler arasında silinebilir özellikte kuru boyalar da bulabilirsiniz. Toz halde bulunan kuru boyaların temizlenmesi son derece kolaydır ve etrafı kirletmez. Ahşap ve genelde silindir bir gövdeye sahip olan kuru boyalar dar, pigmentli minelerden meydana gelir. Bu minelerin içeriğinde çeşitli oranlarda boyar maddeler, bağlayıcılar ve katkı maddeleri yer alır. Yağ bazlı ve bal mumu bazlı olmak üzere iki farklı kuru boya kalemi minesi bulunur. Bunların en yaygın olarak kullanılan türü, bal mumu bazlı kuru boyalardır. Bal mumu bazlı kalemlerle yapılan çizimler kremsi bir formdadır. Uygulandığı yüzeyde ince tozlar bırakan bal mumu bazlı kuru boyalar kırılgan bir yapıdadır. Yağ bazlı kuru boyalar ise daha çok profesyonel sanatçıların ya da yarı profesyonel sanatçıların tercih ettiği kalemlerdir. Yağ bazlı kalemler, bal mumu bazlı kalemlere oranla daha sert bir yapıdadır. Kırılmaya dayanıklı olan bu ürünler aynı zamanda daha az toz bırakır ve suya dayanıklı bir kaplaması vardır.

Kuru Boya Kalemlerindeki Pigmentlerin Özellikleri 

Kuru boyama kalemlerinde kullanılan pigmentler, suya dayanıklı ya da suda tamamen/kısmen çözünen nitelikte olmak üzere iki farklı özellikte üretilir. Suda çözünen kuru boyalar hem sulu hem kuru boya olarak kullanılabilir. Bu nedenle daha çok ilk ve ortaöğretim seviyesi çocukların kullanımına uygundur. Bu tür boya kalemleriyle yapılan resimler, bir sulu boya fırçasıyla ıslatılırsa kalem içerisinde bulunan pigmentler çözülür ve klasik sulu boya görünümünü alır. Suya dayanıklı kuru boyama kalemleri genel olarak silinebilir özelliğe sahip değildir. Ancak bazı markalar iz bırakmadan silinebilen özel kuru boyalar da üretir. Her iki tür kalemle de kağıt üzerine yapabilecekleriniz sınırsızdır. Bu konuda ihtiyacınız olan tek şey, hayal gücünüz ve yeteneğinizdir. Kuru boyaların gövdesi de elinizden kaymayacak şekilde ergonomik bir biçimde tasarlanmıştır. Böylece kalemi istediğiniz şekilde rahatça tutabilmeniz ve kullanabilmeniz sağlanmıştır. 

Kuru Boya Kalemi Setlerinde Bulunan Renkler 

Kuru boya kalemleri birçok renk seçeneği sunan setler hâlinde satılır. Kuru boya kalemi seti içerisinde yaygın olarak kullanılan standart renklerin yanı sıra metalik, neon, pastel gibi renkler yer alır. Eğer yalnızca standart renklere ihtiyacınız varsa 12'li, 6'lı kuru boya kalemi setleri sizin için idealdir. Daha kapsamlı renklere ihtiyacınız varsa kuru boya kalemi 24'lü, 48'li olan setleri seçebilirsiniz. Ten rengi, gri kuru boya kalemi seçenekleri de çeşitli sanatsal çalışmalarınızda kullanabileceğiniz kuru boyalardır. Resim ve dekoratif yazılarınızda kullanacağınız renkli boya kalemleri bunlarla sınırlı kalmaz. Kuru ve simli boya kalemi de seçenekleriniz arasında yer alır. En popüler renk seçeneklerini tek bir kutuda toplayan belli başlı setler de bulunur. Çift taraflı boya kalemi çeşitleri size bir kalemde iki farklı renk seçeneği sunar. Örneğin, 12 renkli çift taraflı bir set aldığınızda aslında 24 adet renk satın almış olursunuz. Bu kalemler bu bakımdan ekonomik bir seçimdir ancak kalem boyları iki renge bölündüğü için daha hızlı tükenir. Profesyonel sanatçılar için tek tek de satılan kuru boyalar şık ahşap sandık, metal kutu, plastik, karton ya da mukavva ambalaj içerisinde satışa sunulur. Metal ya da ahşap ambalajlarda sunulan boyalara oranla karton ambalajlarda sunulan kuru boyalar daha ekonomik olduğu için tercih sebebidir, ancak bir süre sonra karton ambalajlar yıpranır. Buna karşın metal ve ahşap kutular daha uzun ömürlü oldukları için boyalar daha güzel saklanır ve daha uzun ömürlü olur. 

Çocuklar İçin Boya Kalemi Çeşitleri

Kuru boyalar çocukların yoğun olarak kullandığı kalem türleridir. Ana sınıfından itibaren çocukların el becerilerinin, hayal güçlerinin ve sanatsal yeteneklerinin gelişmesi için kuru boyalarla boyama kitaplarında çocuklara bolca boyama çalışması yaptırılır. Geniş renk yelpazesine sahip olan kuru boyalarla çocuklar zengin hayal dünyalarını kâğıda aktarmanın ve kendilerini ifade etmenin mutluluğunu yaşar. Henüz gelişme çağında olan çocukların kalemi kavrama becerileri tam anlamıyla gelişmediği için, okul öncesi çocuklara yönelik olarak üretilen kuru boyalar, standart boydaki kalemlerinden farklıdır. Jumbo boya kalemi olarak isimlendirilen bu kalemler standart kalemlerden daha kalındır. İnce ve ahşap kasalı kuru boyalar altıgen kasa ile üretilirken çocuklara özel kalın kuru boya kalemi onların nazik ve hassas ellerini yormayan üçgen ve ergonomik bir gövde ile tasarlanır. Tam boy ve yarım boy olmak üzere iki farklı boyutta üretilen kalemleri çocuklar severek kullanır. Uç kırılmasına karşı özel yapıştırma sistemi bulunan kalemler kırılmalara son derece dayanıklıdır. 

Yetişkinler İçin Kuru Boya Kalemleri 

Yetişkin sanatseverlerin vazgeçilmez malzemelerinden biri olan kuru boyalar, amatör veya profesyonel olarak resimle ilgilenen kişilere özel üretilir. İhtiyacınıza uygun boya kalemini belirledikten sonra uygun teknikler ve çizim kâğıtlarını kullanarak hayalinizdeki resmi ya da tasarımı kâğıda kolayca aktarabilirsiniz. Rengârenk ve kaliteli kuru boyaları yeteneğinizle birleştirerek kâğıt üzerinde harikalar yaratabilirsiniz. Kuru boya ile resim yaparken resim yapmaya uygun, dokulu ve nispeten kalın bir resim kâğıdı seçmek yerinde olacaktır. Eğer renkleriniz sınırlıysa mevcut boyalarınızı üst üstü kullanarak farklı renk tonları elde edebilir ve resminize canlılık katabilir, beyaz renkli kaleminizle yansıma ve parlama etkisi oluşturabilirsiniz. Kuru boya ile yapılan resimler toz halinde olduğu için, su bazlı boyalar gibi sabit kalmayıp zamanla solabilir veya uçabilir. Bunu önlemek için de sprey sabitleyici kullanarak kuru boya çalışmalarınızı uzun süre bozulmayacak şekilde saklayabilirsiniz. Kuru boya kalemlerinizi büyükler için piyasaya sürülen hazır boyama kitaplarında da rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Kuru Sulu Boya Kalemleri 

Kuru boyama kalemleri arasında kuru sulu boya kalemi çeşitleri de yer alır. Bu kalemlerle kuru boya biçiminde sulu boya kalem çalışması veya sulu boya biçiminde sulu boya çalışması yapabilirsiniz. Sulu boya kalemleriyle birbirinden harika resimlere imza atabilirsiniz. Portre ve manzara çalışmaları için çok ideal olan bu kalemler resimlerinizin estetik değerini yükseltir. Sulu boya kalemleri, sulandırılabilen boya kalemi grubunda yer alır. Grafikerlerin, tasarımcıların, moda, mimari, proje gibi çizimlerinde, ressamların gölgeleme çalışmalarında sıkça kullandığı kalemlerden olan sulu boya kalemleri, kuru boya görünümüne sahiptir ve kuru boya gibi de kullanılabilir. Ancak genelde sulandırılarak kullanıldığı için sulu boya kalemi olarak adlandırılmıştır. Hem kuru hem sulu boya özelliği taşıyan bu kalemler, içeriğinde bulunan pigmentler sayesinde adeta bir renk cümbüşü ortaya çıkarır. Sulu boya kalemini satın aldığınızda kuru boya olarak kullanıma hazırdır, ancak sulu boya olarak kullanabilmeniz için sulandırmanız gerekecektir. Profesyonel, okul/kırtasiye ve Special sulu boya kalemi olmak üzere 3 çeşide ayrılan sulu boya kalemleri; 6'lı, 12'li, 24'lü, 36'lı ya da 48'li set hâlinde ya da tek tek; karton, metal veya ahşap kutularda satışa sunulur. Metal ya da ahşap kutular boyalarınızın daha iyi saklanması ve uzun ömürlü olması açısından idealdir. 

Kuru Pastel Boya Kalemi Çeşitleri

Resimleriniz ve dekoratif yazılarınızda kullanacağınız renkli boya kalemleri bunlarla sınırlı kalmaz. Kuru pastel boya, simli kuru boya kalemi de seçenekleriniz arasında yer alır. Kuru pastel kalemler, kuru boyalara nazaran daha farklı bir içeriğe sahiptir ancak yumuşak bir sürüşü vardır, kolay kullanılır ve kapatıcı özelliğe sahiptir. Pastel kalemler, toz boyar maddelerin su ve tebeşirle katı bir hamur oluncaya kadar karıştırılmasıyla elde edilen çizim kalemleridir. Tasarım, eskiz ve çizim çalışmalarında sıklıkla kullanılan kuru pastel boya kalemi, pastel boya çalışmalarında boyanması zor ayrıntılı alanlarda etkilidir ve taslak çizimlerinde sıkça kullanılır. 6'lı, 12'li, 24'lü, 36'lı ve 48'li setler hâlinde satılan kuru pastel kalemler tek tek de satılır. Birçok türü bulunan pastel kalemler; kuru pastel kalem, toz pastel kalem (soft pastel kalem) gibi çeşitlere ayrılır. En çok kullanılan pastel kalem çeşitleri toz/soft pastel kalemleridir. Profesyonel ressamlar ve öğrenciler kuru pastel ve yağlı pastel kalemi kullanır. En iyi pastel kalem türleri ise çizim tekniğine uyum sağlayan toz pastel kalemlerdir. Pastel kalemin kalitesi kadar nasıl kullanıldığı da önemlidir. Bu kalemler kırılgan bir yapıda üretildikleri için uçları kolayca kırılır ve bu da çalışma anında en çok karşılaşılan sorundur. Pastel kaleminizi kretuarla ya da standart bir kalemtıraşla aşırı derecede sivriltmeden açmak bu sorunu çözer. Pastel kalemleri açmak için üretilen kretuar özel bir bıçak türüdür. Pastel kalemlerinizi kretuar ile nazikçe açarak ve nazikçe tutarak kullandığınızda kırılma sorununun önüne geçmiş olursunuz. 

Ten Rengi Kuru Boya Kalemleri

Ten renkli kuru boyalar da bir çeşit kurşun kalemdir, ancak kurşun kalemin içerisinde bulunan ve kâğıda sürüldüğünde iz bırakan ince çubuk kurşun değildir. Kurşun gibi iz bırakabilen grafitten üretilir. Kurutularak toz hâline getirilen grafit suyla ve kille karıştırılır. İçindeki kil oranına bağlı olarak sertliği değişen bu kalemler, grafit miktarı artırılınca yumuşarken kil oranı artırıldığında sertleşir. Kurşun kalemlerin sertlik ya da yumuşaklık derecesi rakamlar ya da harflerle belirtilir. Doğal ve kaliteli pigmentlerden üretilen kalemler, tek olarak ya da 12'li, 24'lü, 36'lı ya da 48'li setler hâlinde satışa sunulur. Standart ebatlara sahip kalemler dışında okul öncesi çocuklar için daha kalın ve büyük ebatlı jumbo modelleri de vardır. Tam boy veya yarım boy seçenekleri de bulunur. Kalem ucu kırılmaya oldukça dayanıklıdır. Kendi aralarındaki renk geçişleri kolaydır. Çocuk sağlığını tehdit eden zararlı içerikler barındırmaz. Gövdesi, ormanlarda yetişen ağaçlardan elde edilen ahşaplarla üretilmiştir ve örtücü özelliğe sahip, canlı ve parlak kalemlerdir. 

İyi Bir Kuru Boya Kalemi Nasıl Olmalıdır? 

Kuru boya ile resim yaparken şüphesiz en iyi kuru boya kalemi markalarını kullanmayı istersiniz. Kuru boya ile çalışırken boyanın kâğıt üzerinde dağılmaması ve kâğıt üzerinde hoş bir etki yaratması boyanın kalitesinin göstergesidir. Standart bir kalemtıraşla açarak kullanabileceğiniz boyama kaleminin ucunu aşırı derecede sivriltmemeye ve kırmamaya özen gösterirseniz, kalemin performansından daha etkili bir biçimde faydalanabilirsiniz. Kuru boya satın alırken bu alanda öne çıkan en kaliteli kuru boya markaları seçmek yerinde bir tercih olacaktır. Profesyonel kuru boya kalemi özellikleri arasında örtücülük, kalıcılık ve parlaklık sağlayan yüksek kaliteli pigmentler yer alır. Okul öncesi çocuklar için seçeceğiniz kalın uçlu kuru boya kalemi, kuru kalem boya çalışmaları için idealdir. Ortalama 5 mm uç kalınlığı, canlı, örtücü ve parlak renkleri, çocukların narin parmaklarını yormayan ergo üçgen gövdeleri, kırılmaya dayanıklı özel mum uçları dışında kolay açılabilen kalemlerdir. Bu kalemler ayrıca sağlık testlerinden geçirilmiş ve doğaya zarar vermeden üretilmiştir. Zengin renk seçeneklerine sahip olan bu kalemler; 12'li, 15'li, 18'li setler hâlinde ahşap sandık, plastik ya da karton ambalaj içinde satışa sunulur.

Kuru Boya Kalemi Setleri 

İçerisinde 72 veya 120 adet renk bulunan kuru boya kalemi seti çeşitleri, geniş renk seçenekleri sayesinde resimlerinize canlılık katar ve ara tonlarıyla bir renkten diğer renge geçişleri yumuşatır. Kalıcı ve örtücü parlaklık sağlayan bu kalemler yüksek kaliteli pigmentler içerir. Mineleri suya oldukça dayanıklı, yumuşak, kolay kırılmaz ve kalemtıraşla oldukça ince açılabilen yapıda üretilmiştir. 72 adet parlak renkli kuru boya seti; mumlu ve yumuşak dokusu, karıştırma ve harmanlama için ideal, kadifemsi yumuşaklığı sayesinde yoğun ve zengin ifade olanağı sunar. Özellikle natürmort ve portre çalışmalarında oldukça başarılıdır. Ayrı ayrı 120 renk içeren kalem setleri; toz oluşumuna karşı son derece dayanıklı oluşu, mükemmel seviyedeki matlık/parlaklık oranı, geniş renk yelpazesi ve üstün kalitesiyle grafik sanatçıları, sanat öğretmenleri, çizerler ve ressamlar için biçilmiş kaftandır.

Kalemlerin içeriğinde bulunan kurşun suda çözünür, üstün örtme kuvveti ile ekonomik ve benzersiz ışık haslığı sunar. Altıgen gövdeli kalemler en iyi sedir ağaçlarından yapılmıştır. Mixed media- tonlama ve derecelendirme gibi tekniklere elverişlidir. Ayrıca bazı pastel boyalarla da karıştırılabilir. Yetişkinler için hazırlanan metalik kuru boya kalemi çeşitleri de metalik renklerde üretilmiştir ve çeşitli sanatsal çalışmalar için idealdir. Kuru boyalar arasında yer alan 40 renkli boya kalem seti, ressamlar ve üretici profesyonel sanatçılar için pürüzsüz ve nbsp;kalıcı kalemlerdir. ASTM D-6901 ışık haslığı (solmazlık) ile en yüksek dünya standartlarıyla uyumludur. Çok çeşitli ve son derece yoğun pigmentlerle geliştirilmiş olan geniş renk skalası, üst düzeydeki renkli kalem beklentileri için, yaratıcı profesyoneller ve sanatçılar açısından çok idealdir. Maksimum örtücülük, suya dayanıklılık, pürüzsüzlük özelliklerine sahip kurşun, yoğun ve parlak renkler için yüksek pigment düzeyi içerir. En iyi sedir ağacından yapılan gövde 8 kat plywood(ply)'dir. Özellikle tonları harmanlama, karıştırma, tonlar arası geçiş, beyaz kurşun kalem ile gölgeleme ve aydınlatma teknikleri için uygundur. Bu tür kalemleri iyice bilenmiş kalemtıraşlarla kullanmak yerinde olacaktır. 

Kuru ve Pastel Boyama Kalemi Fiyatları

Kalitesinin yanında cazip kuru boya kalemi fiyatları da tek tek veya setler hâlinde satılan kuru boyalara, pastel boya kalemlerine ve diğer boya kalemi çeşitlerine kolayca ulaşabilmenizi ve sanatsal çalışmalarınızı kesintisiz olarak sürdürmenizi sağlar. Ahşap ve metal kutularda satışa çıkan ve çok sayıda kalemden oluşan boya kalemi setleri, daha üst segmentte yer alır ve daha çok profesyonel sanatçılara hitap eder. Karton ve plastik ambalajda yer alan boya kalemleri ise daha çok amatörler ve öğrencilerin tercih ettiği kuru boya çeşitlerini oluşturur. Karton ambalajları sayesinde fiyatları ahşap veya metal kutulu kalem setlerine oranla daha ekonomiktir. 

Tüm profesyonel ve amatör kuru boya kalemi çeşitleri, şimdi Trendyol üzerinde yeni sahiplerini bekliyor. Siz de bu ürünlere bütçenize uygun fiyat seçenekleriyle hemen sahip olabilirsiniz. 

Hangi Kuru Boya Daha İyi?

Kuru boya, her yaştan bireyin kullanabileceği pratik yapılı bir üründür. Kuru olduğundan bulaşma yapmaz. Aynı zamanda kağıt üzerinde sabit kalır. Yoğun renk pigmentlerine sahip kuru boyalar sayesinde kalemi uzun süre kullanabilir. Bu sayede tasarruf edebilirsiniz. Kuru boyaların kaliteli olup olmadığına karar vermek için aynı zamanda kalemin ucunun yumuşaklığına bakılabilir. Kullanım sırasında sertçe bastırmaya gerek kalmadan rahatça yazabilen boyalar, kullanışlıdır. Kağıt üzerinde eforsuzca hareket eden ve kolayca renk veren kuru kalemler, çocuklar için de uygundur. Set halinde sunulan kuru boyalar, farklı renk tonlarını içinde bulundurduğundan dilediğiniz gibi boyama yapabilmenize imkan verir. Küçük yaştaki çocuklar için kullanışlı boyalardan biri de kuru olan seçeneklerdir. Ürün, kumaşa kolayca bulaşmadığından gönül rahatlığıyla çocuğunuzun kullanmasına izin verebilirsiniz.

Kuru Boya Kalemi Renkleri Nelerdir?

Farklı renk seçeneklerine sahip olan kuru boyaların kaliteli malzemelerden üretilmesi önemlidir. Metalik kuru boya kalemi çeşitleri, kullanım sırasında kağıt üzerinde rahat bir şekilde hareket eder. Farklı bir renk kullanmak istediğiniz zaman metalik tonlu boyaları tercih edebilirsiniz. Beyaz kuru boya kalemi seçenekleri ise özellikle tonlamaları ayarlamak için gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Siyah kuru boya kalemi çeşitleri de genel olarak resimde bulunan ana hatları belli etmek için kullanılır. Ürünleri bu açıdan da değerlendirebilirsiniz.

Kuru Boya Kalemi Neden Yapılır?

Kuru boyalar üretirken granit, kil ve emprenye denen malzemeler kullanılır. Bu malzemeler kimyasal yapılı olsalar da sağlığa zararlı belirli bir etkileri yoktur bu sayede gönül rahatlığıyla boyalarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Granit ve kil birleştirilerek kalemin iç kısmında bulunan renkli kısım yani boyama yapmaya imkan veren yapı oluşturulur. Granit ve kil içerisine çeşitli kimyasal renklendiriciler eklenerek boyanın rengi verilir. Kalem iç kısmı oluşturulduktan sonra dış gövdesi yapılır. Dış gövde genelde ahşap benzeri materyallerden üretilir. Kaliteli malzemelerden üretilen canlı renklere sahip yumuşak kuru kalemlerle siz de dilediğiniz gibi resim yapabilirsiniz.